Schelde verder op eigen benen SS®** WD uit op politiek tweestromenland Wao-voordeel verdwijnt weer Huishuur slokt meer inkomen op Klacht tegen Janmaat wegens racisme op tv >- RSV-dochter uit failliete boedel Kansen RDM vrijwel nihil Tanker als wrak aan kant gezet Schrijver oorlogs dagboek leeft nog ZATERDAG 14 MEI 1983 DEN HAAG (ANP) - Een Haags echtpaar heeft een klacht we gens discriminatie en racisme in gediend tegen het Tweede-Ka merlid Janmaat van de Centrum partij na diens uitlatingen in een televisie-uitzending op 20 april. De Haagse hoofdofficier van jus titie, mr. R. van Randwijck, is in middels een onderzoek begon- Tijdens de bewuste uitzending sprak Janmaat over Turken, ter wijl beelden werden getoond van een schietpartij in Delft. De ver dachte daarbij is een Nederlan der van Turkse afkomst. In de uitzending werden voorts kleur lingen en babies uit de derde we Binnenland reld bestempeld als "tuig dat voor galg en rad opgroeit". Op het ogenblik wordt proces-ver baal opgemaakt over de kwestie bij de Haagse politie. Indien de gewraakte uitlatingen van Jan maat bewijsbaar kunnen worden gemaakt, zal hij zich te zijner ti.id Glimmerveen De Haagse officier van justitie mr. Suyver heeft gisteren tien weken onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen de 54-jarige Ha genaar Joop Glimmerveen. De oud-voorzitter van de Neder landse Volksunie heeft zich vol gens de officier opzettelijk bele digend uitgelaten tegenover jo den in een artikel in het blad "De storm Amsterdam". In het artikel, dat de aanzet moest geven tot de oprichting van een nieuwe volksnationalistische partij, haalt Glimmerveen uit naar de huidige top van de Ne derlandse Volksunie. Vooral het feit dat een van de bestuursleden is getrouwd met een "Duitse jo din, die blijkbaar niet is vergast", kan in zijn ogen geen genade vin den. ZOETERMEER (GPD) - Het voordeel dat de Centra le Raad van Beroep gunt aan wao'ers die in hun arbeidzame tijd regelmatig overwerk verrichtten, moet weer te niet worden gedaan. Dat blijkt uit een advies dat de staatssecretaris van sociale zaken aan de Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft gevraagd. De Centrale Raad van Beroep heeft onlangs bepaald dat verdiensten uit regelmatig overwerk moeten worden meegeteld bij het vaststellen van een wao- uitkering. Het ministerie heeft de SVR nu verzocht nieuwe, juridisch sluitende bepalingen op te stellen, waarmee deze uitspraak weer onderuit kan worden gehaald. De uitspraak van de Centrale Raad leidt in een aantal gevallen vooralsnog tot een verhoging van de wao- uitkering. De uitspraak heeft terugwerkende kracht vanaf 1980. „Met de natte vinger geschat" zal het gaan om 20.000 mensen, aldus de SVR. Daarmee zou, even ruw geschat, een bedrag van 150 miljoen gulden gemoeid kunnen. Om een extra uitgaaf van een dergelijke grootte te be kostigen zou de wao-premie met 0,2 procent extra omhoog moeten. Dat zou dan bovenop de verhoging komen die op 1 juli al ingaat. Die wordt opgelegd omdat het rijk geen geld meer uit de 'algemene mid delen' (de belastingopbrengsten) aan het wao-fonds bijdraagt. DEN HAAG (GPD) - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen zal vol gende week woensdag uit de surséance van betaling worden gehaald en als zelfstan dig bedrijf het failliete RSV-huis kunnen verlaten. Minister Van Aardenne zal definitief kiezen voor een „aandelentransactie" om de surséance van betaling te beëindigen, tot groot genoegen van de provincie Zeeland, van de KMS zelf én van de Tweede Kamer, die er diverse malen op heeft aangedrongen deze weg te bewandelen. De Schelde zal de eerste grote RSV-dochter zijn die in zijn tota liteit uit de RSV-boedel wordt gehaald, inclusief die delen waarmee minister Van Aarden ne, toen de RSV-deconfiture zich begon te ontwikkelen, andere plannen hadden: de RSV-gieterij in Middelburg, in afgeslankte vorm, en RSV-Montage blijven integraal onderdeel van de KMS- groep uitmaken. Omdat formeel nog niet alle stap pen zijn gezet, vindt KMS- groepsdirecteur ir B.C.G. Prop- per het nog „te vroeg om elkaar te feliciteren, maar wij zijn dit weekend een stuk rustiger inge gaan". Maandag zal, zoals het er nu naar uit ziet, het nieuwe werkkapitaal voor de KMS worden geregeld. Ir Propper heeft eerder gezegd dat zijn bedrijf ongeveer 100 mil joen nodig heeft; hij kon nu geen concreet getal vermelden, aange zien dit één van de punten is waarover maandag nog gespro ken moet worden. De provincie Zeeland brengt via de daartoe opgerichte stichting 50 miljoen in; Van Aardenne heeft 75 miljoen beschikbaar, te verde len over Schelde en RDM. ROTTERDAM (ANP) - Rotter dam ziet geen nieuwe mogelijk heden voor de oprichting van een nieuwe RDM-reparatiewerf op de Heyplaat in Rotterdam. Tot deze conclusie komt de Rot terdamse waarnemend-wethou der voor haven en economische zaken, H. van der Pol, na ambte lijk overleg dat gisteren is ge voerd tussen de gemeente Rot terdam en het ministerie van economische zaken. In het overleg bleek volgens Rot terdam dat het ministerie vast houdt aan de overname van de dokken en opstallen van de Rot terdamse droogdok maatschap pij (RDM) tegen de executie- waarde van elf tot twaalf miljoen gulden. Op economische zaken is uitgere kend dat de nu gekozen oplos sing de aandelentransactie 38 miljoen duurder is dan het alter natief, de activa-transactie. Die laatste vorm heeft echter zoveel nare consequenties, dat voor de duurdere oplossing is gekozen, na sterk aandringen van de pro vincie en de KMS. Bij een activa-transactie zou de huidige KMS-groep failliet gaan - via een overheveling van het on roerend goed zou een nieuwe Schelde van de grond komen. Dat zou echter betekenen dat ve le kleinere bedrijven met vorde ringen op de KMS naar hun geld zouden kunnen fluiten. Een activa-transactie zou nog meer problemen opleveren, aangezien dan de huidige Schelde op zou houden te bestaan. Dat zou kun nen betekenen dat over ieder al gesloten contract opnieuw on derhandeld zou moeten worden, met alle mogelijke financiële consequenties van dien. De KMS zou in die optie ook een aantal licenties kunnen verliezen, ter wijl het personeel van de groep een aantal zekerheden zou kun nen kwijtraken. De bemoeienissen van de provin cie hebben er ook toe geleid dat de gieterij Middelburg door Van Aardenne opgegeven en RSV- Montage onderdeel van de KMS blijven. De bewindsman wilde aanvankelijk dat RSV-M zou gaan fuseren met Verolme-IJs- selmonde, maar hij liet dat plan varen nadat de provincie haar ei gen eisen op tafel had gelegd. Er wordt aan een oplossing gewerkt die het 'overleven' van deze twee Schelde-dochters op basis van de 50-miljoenoperatie van de provincie definitief regelt. ADVERTENTIE Start uw vliegvakantie goed en ga per trein via de Schiphollijn naar Schiphol. Géén file- vertragingen, géén parkeer-perikelen, maar wél kans op een hoofdprijs van f2.500,- of een van de andere vele geldprijzen in de VI ieg-Tre i n-Kwi s. Vraag uw reisbureau of een NS-Reis- en inlichtingen bureau om het wedstrijd- formulier. De S<hipholtrein,uwvakantietiein. SPAKENBURG - Prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven woonden gisteren de viering bij van "Bun schoten 600 jaar Stad". In het naburige Spakenburg bood mevrouw Korlaar-Vedder, petekind van wijlen koningin Wilhelmina, de prinses een bos bloemen aan. (Foto ANP) VLISSINGEN (ANP) - De rijkspolitie te water in Zee land heeft gisteren op de Schelde-Rijn-verbinding een Belgische binnenvaarttan- ker, geladen met chemica liën, van het water gehaald. Het schip, de "Zephir", ver toonde volgens districtscom mandant van de rijkspolitie in Zeeland, J. Slabbekoorn, zo'n vijftig gebreken, die va rieerden van een losse motor tot lekke dekken. Ook ont brak een geldig scheepscerti- ficaat. De Franse kapitein van het schip is aangehouden. Het Schelde-Rijnkanaal vormt de verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen en het staat nog in open verbinding met de Oosterschelde. Ongeval len of lekkages met schepen daar hebben direct gevolgen voor de oestercultuur op de Oosterschelde. Bij laagstbetaalde 22 procent Dominee Zelle (76) overleden LEEUWARDEN (ANP) - Op de leeftijd van 76 jaar is overleden ds. J.H. Zelle, emeritus-predi kant te Leeuwarden. Ds Zelle heeft grote bekendheid gekregen door zijn vele lezingen overal in het land. Bovendien dreigde hij stappen te ondernemen tegen de schrijver Maarten 't Hart, omdat die in het boek 'Het vrome volk' over een familielid van ds. Zelle had geschreven. Hij kreeg ook bekendheid naar aanleiding van zijn proteten tegen de KRO-tele- visieserie over Mata Hari (Mar- greet Zelle), die familie van hem DEN HAAG - Het deel van het in komen dat aan huur wordt be steed is tussen 1977 en 1981 ge stegen. Eind 1977 bedroeg dit percentage nog 12,5, waarna het eind 1981 was gestegen tot veer tien. Dit blijkt uit de resultaten van het woningbehoeftenonder- zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarbij 53.000 hoofdbewoners werden ondervraagd, en dat gisteren is gepubliceerd. Naarmate net inkomen hoger is blijken de gemiddelde huurlas ten af te nemen. In de laagste on derscheiden inkomensklasse (minder dan 14.000 gulden per jaar), die vijftien procent van de huurders bevat, bedroegen de huurlasten gemiddeld 21,8 pro cent, terwijl in de hoogste inko mensklasse (42.000 gulden of meer per jaar), met tien procent van de huurders, gemiddeld 9,5 procent van het inkomen aan huur werd besteed. Voor de eerste maal zijn door het CBS voor eigenaar-bewoners de netto lasten onderzocht. Eind 1981 bedroegen de netto lasten voor eigenaar-bewoners met een hypotheek gemiddeld 16,6 pro cent van hun inkomen. Voor alle eigenaar-bewoners was dit per centage 12,5. Naarmate het inko men hoger is, blijken de netto lasten van eigenaar-bewoners in geringe mate toe te nemen. In de laagste onderscheiden inko mensklasse, die zeven procent van de eigenaar-bewoners bevat, bedroegen de netto lasten ge middeld 10,2 procent, terwijl in de hoogste inkomensklasse, met 29 procent van de eigenaar-be woners, dit percentage 13,8 be droeg. De huurlasten zijn bepaald door de basishuur van de woning te ver minderen met de eventuele huursubsidie en uit te drukken als percentage van het netto-in komen. Va'n de huurders blijkt dertig procent een huurlast van minder dan tien procent te heb ben, 29 procent heeft een huur last tussen tien en veertien pro cent, 27 procent tussen veertien en twintig en tenslotte betaalt veertien procent van de huur ders twintig procent of meer van hun netto inkomen aan huur. Ontvangers van uitkeringen beste den gemiddeld 15,4 procent van hun inkomen aan huur, terwijl voor werknemershuishoudens dit percentage gemiddeld 12,5 bedraagt. De netto lasten van ei genaar-bewoners zijn verkregen door de bruto hypotheeklasten, erfpacht, eigenaarsgedeelte on- roerendgoedbelasting en kosten opstalverzekering te verminde ren met de rijksbijdrage eigen woning-bezit en de terug te ont vangen belasting en premie aow aww. Dit bedrag is uitgedrukt in een percentage van het netto in komen. Onderhoud bleef buiten beschouwing. AMSTERDAM (GPD) - De schrij ver van het oorlogsdagboek dat deze week in Een Amsterdamse woning is gevonden, is bekend. Het is de 55-jarige Henry of Henk Robinski, die zijn naam na de oorlog heeft veranderd in Lemij. Als jongen hield hij zich samen met dertien andere joodse onder duikers bijna een jaar verborgen boven het café-theater Alcazare op het Thorbeckeplein. In april 1943 deden de Duitsers een inval en hebben op twee na alle aan wezigen meegenomen. Het dagboek van de 12-jarige jood se jongen die schreef dat hij op 30-jarige leeftijd zelfstandig wil de zijn, is tijdens een verbou wing toevallig ontdekt door werknemers van een aannemers bedrijf uit Westzaan. Zij heb - ben de papieren aan Het Parool gegeven omdat het een krant is die uit het verzet is voortgeko- Hoofdredacteur Wouter Gortzak van Het Parool heeft vrijdag avond gezegd dat hij de identiteit van de jongen al een paar dagen kent. „Het is een topfunctionaris bij Shell die zelf in Wassenaar woont. Hij is overigens niet uit zichzelf naar ons toegekomen, en probeert nu zoveel mogelijk bui ten de publiciteit te blijven". Gortzak voegt eraan toe: „Ander half jaar geleden hebben we een interview gepubliceerd met hoe denmaakster Kaethe Robinski. Als je dat herleest, blijken alle eindjes te kloppen. Zij moet zijn moeder zijn en zij weet uiteraard van zijn bestaan onder een ander naam af. Op het ogenblik is zij met vakantie in Zuid-Frankrijk en wij hebben haar daar niet tele fonisch willen schokken met het bericht over het teruggevonden dagboek". Tijdens de onderduikperiode is een film gemaakt die een uniek beeld geeft van het leven van de drie opgesloten families aan het Thorbeckeplein. De eigenaar Harry Swaab heeft per testament vastgelegd dat de film pas na zijn dood zou worden vrijgegeven. De voorzitter van de WD, Kamminga, gaf vorige week in "Trouw" een historische verklaring voor het nogal agressieve optreden van zijn partijgenoot en politieke lei der Nijpels tegenover rege ringspartner CDA. De vroe gere verstandhouding tussen beide partijen in het eerste kabinet-Van Agt, zei Kam minga, had daar alles mee te maken. Nijpels probeerde slechts een verzuim van de WD uit die periode goed te maken, door het CDA af en door Wim Wirtz toe met zware eisen te besto ken. Want volgens Kammin- ga waren de liberalen in het eerste kabinet-Van Agt te "compromis-bereid" geweest en daardoor onherkenbaar voor de achterban. Bijvoorbeeld: in de zomer van" 1980 lieten de WD-ministers hun CDA-collega van finan ciën Andriessen als een bak steen vallen ondanks zijn voorstel om evenveel te be zuinigen als de liberalen al tijd al hadden gewild. Zij steunden hun ambtgenoten van het CDA, die zich tegen de plannen van Andriessen verzetten. Andriessen trad af, de WD bleef zitten. Het verraad van Wiegel c.s. aan Andriessen was kenmerkend voor de toegeeflijke houding van de liberalen ten opzichte van het CDA. Volgens Kam minga viel dat aan de achter ban niet uit te leggen: "Als partij werden we geacht er gens voor te staan, maar in de praktijk moesten we allerlei compromissen goedpraten, waarin we ons nauwelijks konden herkennen". Vandaar: "Het zal natuurlijk duidelijk zijn dat onze partij zo'n hachelijke situatie niet nogeens wil meemaken. Wie enigszins kan peilen wat we toen hebben meegemaakt, zal begrijpen dat de huidige fractievoorzitter Nijpels, die het als jong kamerlid alle maal aan den lijve heeft erva ren, niet nogeens voor zo'n benarde situatie geplaatst wil worden". En: "Dat is ook pre cies de reden waarom we nu heel duidelijk stelling ne men. We zeggen gewoon wat we vinden". Profilering Dat klopt: Nijpels heeft de af gelopen weken alles in het werk gesteld om zijn partij scherp te profileren ten op zichte van het CDA (bescher ming van de aow'ers, meer bezuinigingen, weg met de medianota van de CDA-mi- nister). Maar die strategie valt niet alleen te verklaren uit een soort inhaalmanoeuvre. Want Nijpels zou het CDA niet zo makkelijk voor de voeten hebben kunnen lopen als aan de volgende voor waarden niet was voldaan: een ongekende verkiezings winst van tien zetels voor de WD in september, een op merkelijke verrechtsing der de jeugd (een gunstig toe komstperspectief voor de li beralen), een (door de decon fessionalisering) verder af brokkelend CDA, en een ver stoorde relatie tussen de christen-democraten en de PvdA, die een hernieuwde re geringssamenwerking tussen deze twee partijen op redelij ke termijn niet waarschijnlijk maakt. Ed Nijpels: voorlopig onbezorgd (Foto ANP) De WD heeft zich kortom een machtspositie verschaft en verkeert in het luxe besef dat CDA en PvdA voorlopig geen coalitie zullen vormen. De mislukte kabinetsformatie van 1977 en de conflictueuze periode van het kabinet-Van Agt II hebben de christen-de mocraten kopschuw ge maakt. In de kring van poli tieke wetenschappers heerst bovendien de overtuiging dat het CDA doorgaans slechts in het geval van "uiterste nood zaak" met de PvdA wil sa menwerken en verder soepe ler onderhandelt met de VVD dan met de sociaal-democra ten, dus eerder thuishoort bij de liberalen dan bij de PvdA. Niet zonder beteke nis Hoewel die conclusie nauwe lijks verrassend kan worden genoemd, is zij - juist door de politieke ontwikkelingen van de laatste jaren - niet zonder betekenis. Er kan immers uit worden afgeleid dat een poli tiek tweestromenland zich voorzichtig begint af te teke nen: aan de ene kant de duur zame coalitie van CDA en WD, aan de andere kant een eveneens groeiende PvdA (volgens de laatste opiniepei lingen 54 zetels), met om zich heen nog wat splinters. Het aanstaande tweestromen land wordt vrij uitvoerig be handeld in het onlangs ver schenen boekje "Het einde van een tijdperk" (verslag van de kabinetsformaties 1981 en 1982) van de Maas trichtse politicologen Karl Dittrich, Job Cohen en Victor Rutgers. De auteurs verster ken daarbij de twee-blokken- gedachte door erop te wijzen dat er tussen links en rechts nauwelijks meer kiezers ver keer pendelt. Een trend die in 1982 (na het echec van het ka binet-Van Agt II) aanzienlijk is versterkt: "Tussen PvdA enerzijds en CDA en WD an derzijds vindt thans nauwe lijks kiezersverkeer plaats. Tussen PvdA en WD heb ben zich vrijwel nooit wisse lingen van enige omvang voorgedaan, maar het CDA verloor jarenlang een betrek kelijk grote stroom kiezers aan de PvdA. Uit het feit dat deze stroom thans vrijwel op gedroogd is, zou men kunnen opmaken dat het CDA aan de linkerzijde een afdoende be scherming heeft opgetrok ken, of dat links voor CDA- kiezers geen aantrekkelijkhe den meer te bieden heeft". Voorzichtigheid In het boekje is de politieke tweedeling met grote voor zichtigheid uitgetekend. want er zijn nogal wat beper kingen. Neem de PvdA: zoals het er nu uitziet tot een jaren lange oppositie veroordeeld, maar straks misschien even goed weer gedwongen tot sa menwerking met het CDA zodra het liberaal/christen democratische verbond zijn meerderheid verliest. Een andere beperking is vol gens de auteurs dat de WD het CDA links kan gaan pas seren en vervolgens de ruim te schept voor samenwerking met de PvdA. Om verschil lende redenen (ideologisch/ praktisch) is een dergelijke coalitie voorlopig niet aan de orde - de auteurs erkennen dat. Maar vreemd genoeg ge bruiken zij een mogelijke rood-liberale samenwerking weer wel als argument om aan te geven dat de WD ten opzichte van het CDA een an dere positie inneemt dan vier jaar geleden: "Nu lonkt de WD ook naar andere part ners en zal zij niet bereid zijn om zich net zo gladjes als in de periode 1977-1981 te voegen naar de wensen van het CDA" In grote trekken komt hun ana lyse echter overeen met wat al enkele jaren als meest waarschijnlijke politieke ont wikkeling wordt gezien: een grote VVD in amechtige om arming met een - kleiner wor dend - CDA versus een rede lik sterke PvdA, die haar "strijdpunten" van weleer heeft verwisseld voor begrip pen als "redelijkheid" en "realiteitszin". Optimisme In die context heeft de WD meer dan de overige twee partijen reden tot optimisme. Het CDA staat voor een steeds lastiger partnerkeuze (aan de WD raakt het stem men kwijt, met de PvdA kan het niet regeren) en de PvdA lijkt tot een langdurig opposi- tiebestaan gedoemd. Een en ander verschaft Nijpels een goede uitgangspuntspositie om zijn "profileringspoli- tiek" - ten koste van het CDA - voorlopig onbezorgd voort te zetten. Dat heeft weinig te maken met de rol van de WD in het eerste kabinet- Van Agt, maar des temeer met macht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7