c Vervolging zigeuners tweemaal op AVRO-tv TV-rubriek Weemoed bij afscheid van 'Showroom' Schrijvers praten over Mussert en collaboratie Gouden Roos gaat naar Italianen door BERICHTGEVING ZATERDAG 14 MEI 1983 Radio - tv - kunst Nico Scheepmaker Soms vTaag ik mij (in gemoede, weliswaar, maar toch niet zonder verontrusting) af of een gemiddelde levensduur van zeventig, vijfenzeventig jaar wel voldoende is voor een mens? Is dat niet wat aan de korte kant? Gaat alles niet te vlug aan ons voorbij om ze ventig jaar een redelijke ter mijn voor een mensenleven te vinden? Neem Showroom, dat aardige programma van Jan Fillekers en Henk van der Horst, waarin keer op keer werd aangetoond dat ook oude tot stokoude men sen nog interessant kunnen zijn en curiositeitswaarde hebben. Zes jaar heeft dat programma nu al bestaan, terwijl ik, als mij in een quizprogramma naar de levensduur van dit programma gevraagd was waarbij ik weinig tijd had om na te denken, ongetwijfeld op drie jaar, hooguit vier jaar had gegokt. Omdat de eerste uitzendingen, voor mijn ge voel althans, nog vrij vers in mijn geheugen zitten. Show room, dat is toch dat nieuwe programma dat Fillekers en Van der Horst zijn begonnen omdat het Farce Mqjeure- team er even genoeg van had? Ik zie ze nog bezig in Farce Ma jeure, hoe kan het dan dat Showroom nu alweer op houdt, om opnieuw Farce Majeure uit zijn as te laten herrijzen? Het simpele ant woord is dus: omdat Show room óók alweer zes jaar be staat, zoals (bijvoorbeeld) het ook al „nieuwe" programma van Aad van den Heuvel, de „Alles is anders show", nu al aan zijn VIJFDE seizoen be zig is, - zoals ik dezer dagen tot mijn ontsteltenis ontdek te. Alles vliegt voorbij, je bent dood voor je het weet! Showroom was zo'n program ma waar wij in de komende jaren nog met enige wee moed aan zullen terugden ken, en dat, over enkele ja ren, al dan niet gemaakt en gepresenteerd door Jan Fille kers en Henk van der Horst, die dan wel weer eens iets an ders willen dan Farce Majeu re, ongetwijfeld zal terugko men. Dat weet ik wel zeker, - om eens een bekende, recen te volksuitdrukking te varië ren. Showroom ging immers over mensen, en als er één onuitputtelijke bron is voor de televisie, dan is het wel de wereldbevolking. Ieder mens is interessant, maar sommige mensen zijn interessanter dan de andere, en dat aantal intens interessante mensen is zó groot, dat de televisiema kers ze niet genoeg kunnen aanslepen om er hun pro gramma's mee te dempen. Een geruststellende gedachte. Jan Fillekers en Henk van der Horst zijn dan ook niet gestopt omdat er geen aan bod meer zou zijn, maar om dat ze zelf na zes jaar een beetje op het „onderwerp" zijn uitgekeken. Ik kan me dat wel voorstellen. Het is heel leuk, of boeiend, om cu rieuze persoonlijkheden een uurlang bezig te zien, maar het lijkt me zeer uitputtend om dag-in dag-uit naar zulke mensen op zoek te zijn, ze nu eens wèl aan te treffen, maar ook dikwijls na een dagje praten en mee optrekken te moeten concluderen dat zij niet zó curieus en boeiend zijn als hun buren (die de NCRV op de man of vrouw geattendeerd hadden) dach ten. Ik kan me indenken dat je, na zes jaar al deze curieuze, op merkelijke en soms ontroe rend medemensen aan den volke getoond te hebben en zelf daarbij op de achter grond te zijn gebleven, de be hoefte voelt om nu zélf weer eens iets te doen, liedjes te zingen, gekke bekken te trek ken en je in andermans kle ren te steken om dezelfde kij kers nu weer eens een tijdje „a titre personnel" te verma ken. Voor de verandering weer eens een paar jaar zelf de gek zijn van je eigen pro gramma, - dat moet heel ver leidelijk zijn! sieweek. De rol var) Herren- berg en Willem Frederik Her mans uit de eerste twee pro gramma's werd nu vertolkt door Rienk Kramer, de wel bespraakte grondspeculant van wie je vooralsnog niet mag zeggen (laat staan den ken!) dat hij de boel op grote schaal heeft opgelicht. Ken nelijk wordt het programma elke keer opgebouwd vol gens het principe dat er geen koe zo bont is of er zit wel een plekje aan. De bontheid van het program ma werd dit keer verzekerd door de Amerikaanse dich- ter-zanger Kenward Elmslie, de Franse tekenaar-schrijver Topor, de Nederlands-Indo nesische schrijfster Bep Vuyk, en de Duits-Neder landse schrijver-masseur Konrad Merz. Al die verschil lende mensen uit de wereld der kunsten werden onder vraagd door de journalist-ta- lenwonder-intellectueel-zan- ger Adriaan van Dis, die nu weer tot zijn verrassing de beeltenis van Lord Byron om de hals van Kenward Elmslie zag hangen, en toen spontaan in een strofe Byron uitbarst te. Asjeblieft! Nu was ik afgelopen donderdag op een particulie re bijeenkomst waar een Pools-Chinese schrijver het verhaal van Romeo en Julia parafraseerde, waarop de hoogleraar in Russische let terkunde Karei van het Reve feilloos Shakespeare's slotre gels produceerde („For never was a story of more woe- Than this of Juliet and Ro meo"). Die mensen bestaan dus kennelijk, en ik verdenk ook Adriaan van Dis ervan dat hij iedere willekeurige Engelse dichter onmiddellijk pafaat heeft, maar ik heb me ook laten vertellen dat Ken ward Elmslie een vriend van hem is, dus ik zou me kunnen voorstellen dat hij tevoren van diens Byron-affectie af wist!... HILVERSUM (GPD) - De foto toont een oude zigeu ner. Hoed in de hand, om zijn nek een bord met een nummer. Op de voor grond doet de politiefoto- graaf zijn werk. Publika- tie van de foto op de voor pagina van de Volks krant, twee jaar geleden, maakte veel reacties los. Felle protesten tegen het onwaardige gesol met een groep zigeuners, waar de foto een beeld van gaf. Maar ook protes ten van politie en justi tie. Justitie zag in de foto de suggestie dat de poli tie zigeuners immoreel behandelde en was daar boos over. Zo'n reactie op een foto, die het feitelijk handelen van de po litie vastlegt, is al veelzeg gend. Achteraf moet gecon stateerd worden dat de ver meende suggestie van mo reel verwerpelijk handelen niet meer dan terecht zou zijn. Met achteraf wordt hier bedoeld: na het zien van de twee documentaires over zi geuners die de AVRO zon dag- en donderdagavond uit zendt. Vooral in de tweede door Belbo Productions ge maakte film over het lot van de zigeuners in West-Europa wordt duidelijk waarom poli tie en justitie juist in hun be leid ten opzichte van zigeu ners uiterste zorgvuldigheid zouden moeten betrachten. Registratie door middel van foto's en vingerafdrukken eindigde immers nog pas veertig jaar geleden in de gas kamers van Auschwitz. Ludi Boeken en Ben Eikerbout: len in de film over hun kamper varingen. Een van hen doet dat voor het eerst en blijft zijn emo ties dan ook niet de baas. Feiten Minder emotioneel, maar niet min der schokkend zijn de feiten die in de film van regisseur Ludi Boeken worden aangedragen over het gedrag van Westeurope- se overheden en burgers na de Tweede Wereldoorlog. Zoekac ties van Duitse zigeunerorgani saties brachten aan het licht dat het archief van het nazistische Rassenhygiënische Instituut in Berlijn, dat zogenaamd vernie tigd was, twee jaar geleden nog in vol gebruik was onder beheer van prof. Erhardt aan de univer siteit van Tubingen. Dezelfde professor die in de jaren '30 de schedels van zigeunerkinderen opmat om te constateren dat zij de typische kenmerken van een minderwaardig ras vertoonden. De politie had tot de ontdekking vrij toegang tot het archief, waar in de Duitse zigeuner Hans Braun de tot dan vermiste papie ren van zijn in Auschwitz ver moorde broers en zusters terug vond. Hem was eerder een Wie- dergutmachungsuitkering voor die broers en zusters geweigerd, omdat hij niet kon aantonen dat ze ooit bestaan hadden. van de film 'Zigeunerkind Naast andere navrante feiten, zoals het nog steeds heimelijk bestaan van zigeunercentrales of het tot in de jaren '50 door de Westduit- se politie gebruik maken van zi- geuneijagers uit de nazitijd, wor den zigeuners ook gevolgd in hun dagelijkse contacten met de plaatselijke bevolking in, bij voorbeeld, Frankrijk. Ook dat le vert geen verheffende taferelen op. Ten slotte worden ook de be kende beelden van het gesleep met de zogenaamde „Joegoslavi sche" zigeuners in de jaren '79 tot '81 weer getoond. Integreren De Joegoslavische zigeuners spe len tevens een rol in een wat opti mistischer deel van de film. Een in Utrecht geplaatste zigeunerfa milie, de familie Nicolic, die dank zy de gemeente Utrecht dag en nacht uitkijkt op de schoorsteen van het naburige crematorium, doet met steun van welzijnsfunctionarissen pogin gen te integreren in de Neder landse samenleving. De man van de overleden Ansje Kremer, Mi- chiel Praal, wordt peetvader van een van de Nicolic-kinderen. De commentator voorziet voorzich tig een doorbraak in de verhou ding tussen zigeuners en Neder landers. Maar hoewel dit optimisme aan het at niet'. (Foto GPD) eind van de film nog gerelati veerd wordt, is de werkelijkheid al weer somberder. Twee weken geleden wees de staatssecretaris van justitie er in de vaste kamer commissie nog eens op, dat de groep in Nederland was toegela ten onder de clausule dat hun na tionaliteit niet bekend was. Zou deze achterhaald worden, dan kon uitwijzing alsnog plaatsvin den. Van een aantal leden van de groep is inmiddels de nationali teit achterhaald, zo meldde de staatssecretaris. Navraag bij het ministerie van jus titie leert, dat nog geen maatre gelen tegen de Utrechtse zigeu ners getroffen worden. Maar on danks protesten van andere de partementen, die geld en tijd hebben gestoken in een integra tieproject dat ze nu bij de handen afgebroken dreigt te worden, is uitwijzing van de zigeuners in de nabije toekomst zeker niet uitge sloten, zo laat een voorlichtings ambtenaar van justitie weten. Uitzetting naar een land van her komst, bedacht door Nederland se autoriteiten en zonder beteke nis voor de zigeuners. Ben Eiker bout, producent van „Zigeuner- land bestaat niet": „Misschien kan er volgende week even ie mand van justitie meekijken". (Zondag 15 mei, Nederland 1, 20.45 uur; donderdag 19 mei, Ne derland 2,19.25 uur.) verschillen tussen autochtonen en zigeuners in Noord-Afrika minder opvallend dan in West- Europa. De positie van de Egyp tische zigeuners wordt vooral verhelderd aan de hand van de beroepen die ze uitoefenen. Zo ontstaat een beeld van zigeuners dat doet denken aan de manier waarop Gabrièl Garcia Marques ze beschrijft in zijn roman „Hon derd jaar eenzaamheid": rond trekkende artiesten en am bachtslieden die door een isole ment in de ogen van de plaatse lijke bevolking verbonden zijn met magie en mysterie. Ook in Egypte en in Spanje, waar de speurtocht langs het spoor van de zigeuners zondagavond eindigt, leven ze echter aan de rand van een onwillige samenle ving. Een aspect dat ondanks de nadruk op folkloristische ele menten ook in de Engelse film tot uitdrukking komt. De tweede documentaire, die de titel voor de twee programma's - „Zigeu- nerland bestaat niet" - geleverd heeft, laat over de positie van de zigeuners geen twijfel meer be staan. Jarenlange onderzoek van vooral de tijdens de produktie omgekomen Ansje Kremer en eindeloze pogingen het vertrou wen van zigeuners te winnen, hebben geleid tot een emotionele en heldere reconstructie van de vervolging waar zigeuners in Eu ropa tot op de dag van vandaag slachtoffer van zijn. Zigeuners in Duitse Vóór dat dieptepunt in de geschie denis van de zigeuners belicht wordt is zondagavond in een do cumentaire van de Engelse pro- duktiemaatschappij Harcourt Films het spoor van deze noma den teruggevolgd naar hun oor spronkelijke woongebied: India. Behorend tot de laagste kaste der onaanraakbaren trokken de zigeuners om onduidelijke rede nen in de eerste eeuwen van onze (Foto GPD) jaartelling richting Klein-Azië. Daar splitste de stroom zich in noordelijke en zuidelijke rich ting. Egypte De Engelse film volgt de groep zi geuners die naar het zuiden trok en in Egypte terechtkwam. Ook daar bleven de zigeuners buiten de samenleving staan, al zijn de üe vervolging en systematische uitmoording van, voor zover be kend, een half miljoen zigeuners door de nazi's komt daarin naar voren als een logisch gevolg van de opvatting die Europese sa menlevingen door de eeuwen heen over zigeuners gehad heb ben: zwervers die zich niet willen aanpassen aan de heersende maatschappelijke orde en daar dus ook geen plaats in verdie nen. In combinatie met de onver bloemde rassenhaat die de eco nomische crisis in West-Europa in de jaren '30 mogelijk maakte, leidde dit tot vernietigingskam pen. Twee oude zigeuners vertel MONTREUX - De Gouden Roos 1983 is vandaag toegekend aan het Ita liaanse showprogramma 'Ae Paradise'. De Zilveren Roos gaat naar de BBC voor de humoristische show 'Three of a kind'. Dat programma werd dubbel beloond want de makers kregen ook de persprijs. De Noorse inzending, eveneens een komisch programma, kreeg de Bron zen Roos. De internationale jury kende eervolle vermeldingen toe aan Rusland, Portugal en Frankrijk. De persjury gaf een extra vermelding aan de reeds in ons land vertoonde humoristische Engelse film 'It's your mo ve'. Het Tros-radioprogramma 'Inkijk met Inbar' zal zondagavond vrijwel ge heel in het teken staan van het Gquden-Roos-festival in Montreux. Pre sentator en samensteller Ralph Inbar heeft gedurende het festival pro grammamedewerkers en journalisten geinterviewd. Hij maakte o.m. opnamen tijdens een boottochtje op het meer van Genève. Horeca Ned. Afd. Lelden De ledenvergadering maandag 16 mei, 14.30 in "Den Bierdeghel" gaat NIET door. Inlichtingen: Voorzitter W.F. Visscher, tel. 124320 's avonds na 20.00 uur. HILVERSUM - Lucie Visser speelt, naast de acteur Wim de Haas, een hoofdrol in 'De Nimf, een film van Hans Scheepmaker, die morgenavond door de AVRO-televisie ivordt uitgezonden. Op de foto Lucie Visser als het meisje Debby als tegenspeelster van Wim de Haas, die in de film de naar genegenheid zoekende vijftiger De Vries vertolkt. (Foto KIPPA) In literair tv-programma 'Van boeken bezeten' AMSTERDAM (GPD) - Binnen kort verschijnt in ons land het eerste historische woordenboek van het nationaal socialistische jargon. Bovendien wordt ge werkt aan de eerste politieke bio grafie over de liberaal-conserva tieve ingenieur A. Mussert die in 1931 in het gebouw van de Christelijke Jongemannen Ver eniging aan het Domplein in Utrecht de NSB heeft opgericht. Deze twee boeken en de enorme publiciteit rond Hitlèr, het nazis me en het Derde Rijk bepalen zondagavond de vierde afleve ring van AVRO's literaire televi sieprogramma „Van boeken be zeten". Redacteur en presentator Martin Ros laat drie schrijvers praten over „de foute of verkeerde kant van 1940-1945 over Mussert en de collaboratie". Het zijn Harry Mu- lisch. Koos Groen en Jan Meyers. Het programma dat tot nu toe goed is bekeken en een hoog waarderingscijfer kreeg wordt zondagavond aangevuld met historische filmbeelden o.a. over Mussert. Martin Ros is het met Harry Mu- lisch' uitspraak eens dat men de oorlog moet blijven herdenken. „Hoe langer er doorgezeurd wordt over die Tweede Wereld oorlog des te beter is het. We hebben geen enkele waarborg dat het niet nog eens gebeurt". Het blijft nodig om het fascistische tijdperk en de Duitse tijd te blij ven bestuderen meent Ros. „Niet alleen om er uit te leren maar ook om te kunnen bestrijden wat wil vergoeilijken". Als voorbeeld van een dergelijke verdraaiing van de geschiedenis noemt Ros het boek dat in 1982 op de inter nationale boekenbeurs in Frank furt werd gepresenteerd. Daarin werden de misdaden die de SS in Frankrijk had gepleegd in de schoenen geschoven van het Franse verzet. „Deze pogingen zullen zich blijven herhalen", vreest Ros. Collaborateurs en mensen die met de Duitsers heulden vormen het thema van het boek „De Aan slag" van Harry Mulisch dat door honderdduizenden werd gele zen. Koos Groen schreef tien jaar geleden het boek „Landverra ders". Inmiddels heeft hij echter zoveel nieuw materiaal verza meld dat hy nu de laatste hand legt aan een totaal herziene he ruitgave van Landverraders. Zondagavond vertelt hij over de belangrijke vondsten die hy op dit gebied heeft gedaan. Hij zal het ook hebben over de intensi teit en van de afkeer en wraak zucht na 1945 tegen Mussert, de NSB en alle meelopers. Jan Meyers schrijft op het ogen blik de biografie over Mussert en belicht in „Van boeken bezeten" de achtergronden van deze man die in 1946 is terechtgesteld. De drie schrijvers zullen met Ros ook praten over de vraag hoe je het fascisme kunt bestrijden zon der de fascistische methodes te hanteren en over de schuld van schrijvers en journalisten die tussen '40 en '45 in fascistische geest (door)publiceerden. Lisette Lewin heeft al gezorgd voor een grondige studie over de verzetsliteratuur in Nederland. Het grote boek over foute uitge verijen, boekhandels en schrij vers moet nog komen maar daar blijkt Wim Simons al een paar jaar mee bezig te zyn. Martin Ros signaleert overigens in zijn pro gramma dat in tegenstelling tot Frankrijk en Duitsland in ons land weinig schrijvers van naam hebben gecollaboreerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5