Wat wij doen? Jagen op geld Vakbond: sluiting Fasson is nog geen voldongen feit Stichting beijvert zich voor behoud Leidse synagoge Balletschool aan Breestraat Open huis bij Papyrologisch Instituut Asfaltering Beestenmarkt en omgeving Astmafonds Discussie-bijeenkomst over reageerbuisbaby Werk in uitvoering Twijfel aan noodzaak 55 mensen te ontslaan ZATERDAG 14 MEI 1983 Leiden De joodse gemeenschap in Leiden heeft als sinds lange tijd een synagoge aan het Leven daal; een klein gebouw waar de diensten worden gehouden. Jaren geleden zag het er naar uit dat de synagoge niet lang meer zou blijven staan. Een architect drukte het eens zo uit: "Als er een vrachtwagen langskomt bibbert het gebouw op z'n fundamenten". En dan hebben we het nog niet eens over de zwamvorming in de synagoge. Levi (links) en ds. Sc hoek: "Dit is toch wel uniek LEIDEN - Een dominee die voor zitter is van de stichting Vrien den van de Leidse Synagoge, een collecte houden voor de joodse gemeente in Leiden tij dens een kerstnacht in de Pie terskerk - allemaal zeer merk waardig zo op het eerste ge zicht. "Maar wel begrijpelijk", vindt ds. S.L. Schoch, "want de joodse ge meente is te klein om de synago ge in stand te houden. Daarom fungeren wij als een soort hulp troepen. Ja, laat ik het zo maar uitdrukken". Een verhaal over een stichting die vijf jaar be staat. Daadkrachtig optreden was gebo den. Verschillende instanties werden aangeschreven, men had subsidie nodig. Uiteindelijk kostte de restauratie 650.000 gul den, de joodse gemeente moest zelf 100.000 gulden betalen. "Veel geld", meent Schoch, "want vergeet niet dat zo'n 56 ge zinnen de synagoge bezoeken. Dat geld is er wel gekomen, ge lukkig maar". Het probleem bleef echter bestaan: hoe kan een kleine gemeenschap LEIDEN - De oud-burgemeester van Amsterdam dr. I. Samkal- den zal op maandagavond een lezing houden in de synagoge aan het Levendaal veertien. Ti tel van de lezing, die wordt ge houden omdat de stichting vrienden van de Leidse synago ge vijf jaar bestaat: overeen komsten en verschillen tussen' de jaren dertig en de jaren tach tig- Wie een bijdrage wil leveren aan het in stand houden van de sy nagoge kan overigens geld stor ten op gironummer 3970158 - Bank: ABN Leiden 56.66.34.201. Als dank ontvangt u een oor konde. door Wim Brands een gebouw in stand houden? Twee mensen traden zeer door tastend op volgens Schoch: H. Speijer, "inmiddels overleden" en A. Lesgever. "Op een gegeven moment zijn een paar mensen rond de tafel gaan zitten. Joodse en niet-joodse mensen. Besloten werd een stichting op te richten die geld verzamelt voor de in stand houding van de synagoge". Volgens Schoch was het oprichten van de stichting een delicate aan gelegenheid. "Laat ik dit voorop stellen: wij, de stichtingsleden, bemoeien ons niet met de gang van zaken in de synagoge. Dat is onze zaak niet; wij willen alleen maar bijstand verlenen. Nu iets over dat delicate. Ik heb me in het begin wel eens afgevraagd: is het nu wel verstandig dat een do minee, let wel: een dominee, voorzitter van zo'n stichting wordt. Het leuke was dat de meeste mensen mijn bezorgd heid helemaal niet deelden. Zij grinnikten wat toen ik mijn be denkingen naar voren bracht". Elders in Nederland zijn er geen stichtingen die synagoges hel pen onderhouden - voorzover Schoch weet. "Dit is echt een unicum. Het heeft, denk ik, ook wel iets te maken met het feit dat het hier om een kleine synagoge gaat. Kijk, grote gemeenschap pen zullen toch veel eerder den ken: wij doppen onze eigen boontjes wel. Voor de nieuwe rabbijn, Van de Kamp, zal deze samenwerking ook wel vreemd zijn geweest, in het begin. Hij is namelijk rabbijn geweest in Lon den". Jagen De stichting is vanzelfsprekend klein. "We worden bemand, be vrouwd, bemensd - hoe zegje dat tegenwoordig ook al weer? - door vfjf mensen. Aan de ene kant is dat een handicap, aan de andere kant heeft het ook wel weer voor delen. Ja, wat wij doen kun je omschrijven als jagen op geld. Zorgen dat er collectes worden gehouden, praten met subsidie gevers, dat werk. Op dit moment hebben we tienduizend gulden in kas, dat wil zeggen: zo onge veer. We kunnen nog wel wat meer geld gebruiken natuurlijk, want het onderhouden van een gebouw is niet goedkoop". Zo'n twee keer per jaar vergadert de stichting met het bestuur van de joodse gemeente. Er wordt begonnen met het afhandelen van huishoudelijke zaken, is dat achter de rug, dan wordt er wat gediscussieerd. Over de positie van joden in Nederland bijvoor beeld. Tijdens één van die vergaderingen is ook bepaald dat het vijfjarig bestaan moest worden gevierd met een lezing. Door dr. I.Sam- kalden, oud burgemeester van Amsterdam. Maandagavond om acht uur zal hij zijn lezing hou den. Onderwerp: overeenkom sten en verschillen tussen de ja ren dertig en de jaren tachtig. SchochAvil niet veel over dat on derwerp vertellen en houdt het er maar op dat Samkalden "ons wel het een en ander duidelijk zal maken". Even later vertelt Schoch dat één ding hem wel steeds vaker gaat opvallen de laatste tijd: de posi tie van joden in Nederland wordt weer een beetje bepaald door on zekerheid. Zijns inziens. "Ja, on zekerheid is wel het goede woord. Als ik een joodse dienst bezoek valt mij bijvoorbeeld op dat de mensen bij je binnen komst achterom kijken. Vroeger gebeurde dat niet. En is het toch ook een teken dat er tegenwoor dig een agent in de buurt is als er een dienst is. Mensen nemen het zekere voor het onzekere". Mode Iets wat Schoch daarentegen ook (Foto Holvast) benauwt is de mode om, zoals hij het noemt, alles wat joods is, in teressant te vinden. "Vooral in de kerken zie je dat. Ik weet uit ervaring dat joodse mensen dat helemaal niet leuk vinden. Bo vendien heb ik het gevoel dat die kritiekloosheid zo weer in zijn te gendeel omslaat. Ook benau wend vind ik de stemming die onstaat als er iets in het Midden- Oosten gebeurt. Direct merk je dan dat mensen de synagoge niet meer willen steunen. Kwalijk". We gaan op weg naar de synagoge, voor een foto. Aanwezig is ook het bestuurlid van de joodse ge meente, Levie. Na enige aarze ling wil hij wel samen met domi nee Schoch op de foto. "Want ja", zegt hij, "dit is toch wel uniek. Gelooft u mij maar". LEIDEN - Het Papyrologisch In stituut van de Leidse universiteit houdt woensdag open huis. Het instituut, gevestigd aan de Bree- straat 155a, houdt zich bezig met het ontcijferen en bestuderen van originele teksten uit de oud heid. De meeste van deze teksten stammen uit Egypte, al zijn er ook bijzondere uitzonderingen: zo werd er in 1914 in een Friese terp een wastafeltje gevonden, waarop een koopovereenkomst over een Friese koe stond ge schreven. Tijdens de open middag (aanvang twee uur) worden de bezoekers rondgeleid langs een kleine ten toonstelling van papyri, ostraca en mummielinnens, materiaal uit Egypte waarop teksten zijn geschreven. De voorwerpen stammen uit de periode van circa 300 v. Chr. tot 700 na Chr., de tijd van de gemengde Grieks-Egypti sche cultuur. Verder wordt ver teld hoe papyrus als schrijfmate riaal wordt vervaardigd, wat de inhoud van de teksten is en wat de werkzaamheden van een pa- pyroloog zijn. Belangstellenden kunnen zich tot en met dinsdag telefonisch aan melden bij de dienst interne en externe voorlichting van de uni versiteit, tel. 071-148333. tst 3665/ 3133. LEIDEN - De Nieuwe Beesten markt, de Beestenmarkt, de Steenstraat, de Tweede Binnen vestgracht en de Turfmarkt zul len vanaf volgende week dins dagmiddag tot donderdagavond maar voor de helft berijdbaar zijn. Dit in verband met het feit dat deze straten op die dagen van een nieuwe deklaag asfalt wor den voorzien. De Kooilaan zal maandag en dinsdag geheel afge sloten zijn in verband met het aanbrengen van een nieuwe dek laag. LEIDEN - De collecte voor het Nederlands Astmafonds heeft in Leiden zesduizend gulden opge bracht. Dat is achttien procent meer dan in 1982. LEIDEN - De reageerbuisbaby is het onderwerp van een discussie avond die het Studium Generale van de Leidse universiteit dinsdag belegt. Aanleiding is de geboorte van de eerste reageerbuisbaby in Ne derland, die deze maand in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam wordt verwacht. "De reageerbuisbaby: hoever mag je gaan" is het thema van de avond, waarover een aantal deskundigen zich zal buigen. Dat zijn: prof. dr. G.H. Zeilmaker, fysioloog bij het Dijkzigtziekenhuis en nauw betrok ken bij de reageerbuisbaby; prof. dr. H.M. Kuitert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en voorzitter van de commis sie Foetaal Weefsel van de Gezondheidsraad; dr. J.B. Maathuis, gynae coloog in het Medisch Centrum Alkmaar en voorzitter van de commis sie voor in vitro fertilisatie van de Nederlandse Vereniging voor voor Obstetrie en Gynaecologie. De discussie wordt geleid door dr. H.M. Terborgh Dupuis, ethica aan de Leidse universiteit. De bijeenkomst wordt gehouden in het Academiegebouw, Rapenburg 73, en begint om acht uur. Kernenergie De werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studentenekklesia orga niseert maandag in samenwer king met de Baalgroep Kern energie een avond over kern energie en uraniumwinning in Namibië. Vertoond wordt de film "Follow the yellow cake road", die de ingrijpende ge volgen laat zien van de win ning, het vervoer en de verwer king van uranium, de grond stof voor kerncentrales. De Zuidafrikaan David de Beer geeft een toelichting op de film. De bijeenkomst wordt in ge bouw Rapenburg 100 gehouden en begint om acht uur. Streekcommissie De Streekcommissie voor Leiden en omgeving komt maandag avond bijeen in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade. ledereen die iets op te merken heeft op het gebied van de ruimtelijke ordening en dat on der de aandacht van het pro vinciaal bestuur wil brengen, heeft daar maandag de gele genheid voor. De streekcommis sie zal verder praten over de nieuwe beleidsnota van de pro vincie over openbaar vervoer en verder zal zij aandacht schenken aan de inspraak bij de herziening van het fietspa denplan en bij de tracébepa ling van de S4 Katwijk-Leiden. De vergadering begint om acht Spiritistisch Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt maandag een Pinksterwijding in de zaal La ge Morsweg 14a, aanvang acht uur. Spreker is F. ten Veen uit Hilversum. Jong K en G Met haar zeemansshow "Sailor Songs" heeft de Leidse muziek vereniging Jong Kunst en Ge noegen de eerste prijs gewon nen op een concours in Zoeter- meer. Het jeugdkorps van K en G heeft een nieuwe show in voorbereiding, die nog voor het einde van dit jaar zal worden getoond. Vakantie (1) Voor de vakantieweek voor oude ren van het Leidse Volkshuis zijn nog enkele plaatsen vrij. De vakantie, in de week van 27 mei-3 juni wordt in Nunspeet gehouden. De kosten zijn 350 gulden. Inlichtingen: Hilde Jansen en Marja van Putten, Apothekersdijk 33, tel. 149180. Vakantie (2) De Stichting Internationale Werkkampen verzorgt op niet- commerciële basis werkkam pen, gecombineerd met vakan tie, voor jongeren. Doel is het internationaal contact te be vorderen, jonge mensen te vor men en sociaal nuttig werk te verrichten. In Leiden is meer informatie te verkrijgen bij het informatiebureau van de SIW, Plantage 16 op donderdag .van vier tot acht uur en bij de Vrij willigerscentrale, Langegracht 246, dagelijks van negen tot vijf uur. Bingo In clubhuis Rondom de Maredijk wordt maandag een bingo avond gehouden. Aanvang acht uur. "Werk in uitvoering" is de naam van een nieuwe ru briek die geregeld in deze krant zal verschijnen. Grote en kleine ontwikkelingen op het gebied van het bedrijfs leven, de werkgelegenheid en de middenstand worden daarin beschreven. LEIDEN - De Industriebond FNV gaat niet zonder meer akkoord met het voornemen van de directie van Fasson Nederland BV om 53 personen te ontslaan. Volgens dis trictsbestuurder Jos Duynhoven zijn er meer mogelijk heden om de sluiting van de Leidse fabriek via overplaat singen op te vangen dan de tien arbeidsplaatsen, waar van de directie gewag maakte. Bovendien is wat de industriebond betreft de sluiting van de Leidse fabriek nog geen voldongen feit. Er is steeds sprake geweest van het open houden van 'Leiden', al was het alleen maar voor het proefdraaien en voor specialitei ten. Duynhoven zegt dat Fasson beslist geen armlastig bedrijf is, integendeel een gezonde onder neming. Dat de werkgelegenheid desalniettemin onder grote druk staat zou komen door de automa tisering. Vorig jaar heeft het be drijf nog een belangrijke investe ring gedaan in een nieuwe ma chine (coater) in de Hazerswoud- se vestiging. De districtsbestuurder wijst op de langdurige en in veel opzichten belangwekkende cao-onderhan delingen, die dit vooijaar ge voerd zijn. Het resultaat was een 38-urige werkweek en op langere termijn (1986) een verdere ar beidstijdverkorting tot 36 uur. "Een doorbraak", aldus Duynho ven. Juist voordat de vakbond het onderhandelingsresultaat aan het personeel voorlegde, werd de voorgenomen sluiting van de Leidse fabriek bekend ge maakt. Volgens de bond een vol slagen verrassing. Belazerd "Korter werken doe je niet voor je lol", zegt Duynhoven. (de prijs compensatie wordt er voor inge leverd) "maar voor het behoud of de uitbreiding van werkgelegen heid". Tijdens de cao-onderhan delingen heeft de directie de slui ting verzwegen. Of in de woor den van Duynhoven: "Sommige werknemers zeiden dat de direc tie de boel heeft belazerd. En ik kan niet ontkennen, dat de direc tie niet helemaal eerlijk is ge weest". Een paar maanden gele den was de Amerikaan Miller, de grootste aandeelhouder van het concern en voorzitter van de Raad van Bestuur, nog in Neder land en verklaarde dat Leiden open zou blijven". door Leo Maat werp van studie. In totaal Europa, zo'n zeshonderd men- werken bij Fasson Nederland, in- sen- Twee jaar geleden was het clusief het hoofdkantoor voor bedrijf nog vertegenwoordigd op de Leidse banenmarkt in de Stadsgehoorzaal om personeel te werven.... "Maar ondanks de wat vieze smaak, blijven wij bereid tot con structief overleg". Tijdens het overleg met de directie zal ge sproken worden over de moge lijkheden van een uitgebreide VUT-regeling en overplaatsin gen binnen het bedrijf. In de ves tiging te Hazerswoude zijn er volgens Duynhoven nogal wat afdelingen die een versterking van het aantal personeelsleden kunnen hebben. Ook overplaat sing naar de Belgische vestiging Turnhout, vlak over de grens zou voor de bond bespreekbaar zijn. Al beseft Duynhoven dat de mensen niet staan te dringen om naar Brabant te verhuizen. De fa briek in Turnhout zou over een aanzienlijke orderportefeuille beschikken en tenminste tien mensen kunnen plaatsen. Al met al vindt Duynhoven het on aanvaardbaar om tot gedwongen ontslagen over te gaan. Tijdens de ledenvergadering van de In dustriebond FNV op 21 april spraken de werknemers van Fas son hun goedkeuring uit over het bereikte cao-resultaat, maar drongen er tevens bij de directie op aan om de arbeidstijdverkor ting te gebruiken om de werkge legenheid van de Leidse mede werkers veilig te stellen. Kantoor Hoe de toekomst van het kantoor eruit ziet weet ook de bondsbe- stuurder niet. Hij vermijdt al thans daarover voorspellingen te doen en beperkt zich tot de uit spraak: "Het zou mij niet verba zen als er wat het kantoor betreft volgend jaar duidelijkheid komt". Het kantoorpersoneel valt niet onder de cao, ondanks pogingen van de bond om de werkingssfeer van de cao uit te breiden. Volgens de directie is de positie van het kantoor onder- Balletlerares Inge van den Broek: "Aerobic is behoorlijk onverantwoord". (foto Holvast) Verhuizing van Merenwijk naar centrum LEIDEN Balletlerares Inge van den Broek betrekt deze zo mer een eigen studio. De school wordt gevestigd in het centrum van de stad. Het pand Breestraat 14 wordt op dit mo ment voor de nieuwe bestem ming ingericht. De cursussen gaan op 15 augustus van start. Inge van den Broek geelt al ze ven jaar les in Leiden. Aanvan kelijk in clubhuis Matilo, de laatste jaren in het centrum De Regenboog in de Merenwijk. In de Merenwijk is haar naam volgens eigen zeggen een be grip. Ze heeft nu zo'n 120 leer lingen. Maar er is ook een wachtlijst van nieuwe leerlin gen. Jarenlang heeft Inge van den Broek uitgekeken naar een geschikt onderkomen, want het centrum de Regen boog is volgens haar geen idea le ruimte en bovendien erg duur. Inge van den Broek (28), die zelf enige jaren heeft gestudeerd aan de Rotterdamse balletaca demie, ziet de toekomst van haar eigen school optimistisch tegemoet. "Concurrentie van aerobic? Welnee, aerobic heeft niets met dansen te maken. Dansen is een kunst, aerobic is gewoon gymnastische oefenin gen. En nog behoorlijk onver antwoord ook. Nee, geef mij dan maar jazzgymnastiek". De balletlessen zijn voor ver schillende leeftijden: van 4/5 tot 8 jaar dansexpressie, beat- ballet voor de groep van 8 tot 17 jaar en jazzballet voor de ou deren. Dit najaar is één van haar groepen te gast in het AVRO-televisie-programma Stuif-es-in. Inge van den Broek wil in haar school ook eens per maand theorieles geven. Voor zover haar bekend is dat uniek in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3