J Vicon maait gras voor voeten van Wagner weg Wat mag een dollar kosten? Rentestijging drukt winsten Economie Extra Geldmarkten Beursweek -c jjgjwgl l Ö'i G ZATERDAG 14 MEI 1983 Extra Het jaarverslag klinkt als een klok. De verwachtingen voor de komende periode zijn gun stig. Vicon Landbouwwerktui genindustrie, onderdeel van de Thyssen-Bornemisza groep, heeft de afgelopen jaren be hoorlijk aan de weg getimmerd en de resultaten zijn navenant. Wat ooit een klein Nieuw-Ven- neps familiebedrijf was, is uit gegroeid tot een concern van zeven bedrijven in Nederland en elf buitenlandse vestigin gen. Met een voor de jaren 60- 70 merkwaardig beleid heeft Vicon zijn voordeel gedaan. Waar andere ondernemingen wegens het gunstige economi sche klimaat louter uitbreid den, deed Vicon aan produkt- beperking. Na zich aanvanke lijk een buil te zijn gevallen aan een wat ambitieus perso neelsbeleid, koos Vicon in de jaren 70 voor de zogenaamde inleenkrachten. Daarmee kan in drukke perioden extra per soneel worden ingezet. In een tijd van slapte wordt met het vaste personeelsbestand van ongeveer duizend mensen (in Nederland) gewerkt. Hierdoor kan gedwongen ontslag wor den voorkomen. Maatpak Door de vooruitziende blik lijkt Vicon zich een maatpak te heb ben aangemeten. In het recen telijk verschenen jaarverslag kon dan ook over 1982 een groei van 22 procent worden genoteerd. In een periode waar hele bedrijfstakken lijken te worden weggevaagd, groeit het Nieuw-Vennepse bedrijf tegen de recessie in. In Nederland heeft Vicon behal ve produktiebedrijven, een verkoopkantoor en een export maatschappij. De onderdelen voor de landbouwmachines worden gefabriceerd in een ei gen gieterij. De kunststoffen zijn afkomstig van Vicon Po lyester in Emmen en Vicon Mechanica in Eindhoven bouwt de, voor een groot ge deelte gecomputeriseerde, ma chines waarmee de landbouw werktuigen worden gecon strueerd. Ongeveer 90 procent van de tota le produktie gaat naar het bui tenland. Het bedrijf beschikt over eigen vérkoop-maat schappijen in België, Frank rijk, Spanje, West-Duitsland, Engeland, Denemarken, Ver enigde Staten, Canada, Japen, Brazilië en India. In plaats van de verkoop over te laten aan dealers in het buitenland heeft Vicon gekozen voor eigen ves tigingen. Hoofd-voorlichter J.M. Veltman legt uit dat bewust voor deze opzet is gekozen om de "moor dende concurrentie" van bui tenlandse produkten zelf het hoofd te kunnen bieden. Bo vendien staat produktbegelei- ding bij Vicon hoog in het vaandel. De produkten die Vicon maakt zijn in twee groepen te verde len: de machines voor ruwvoe- derwinning; zoals grasmaaiers, harken en balenpersers en ma chines voor gewasteelt; zaai- machines, spuitmachines en kunstmeststrooiers. Met dit laatste produkt -waarmee Vi con 25 procent van de wereld markt beheerst- verwierf het bedrijf landelijke faam door de uitgebreide aandacht in het KRO-programma Brandpunt in de Markt in februari van dit jaar. Een gebeurtenis die het bedrijf "in opperste staten" heeft gebracht, aldus het jaarverslag. Het aantal produkten van Vicon is relatief klein. "Meer door minder" luidt het credo bij dit bedrijf en dit sluit ook weer aardig aan bij de aanbevelin gen in het rapport dat de Com missie Wagner heeft samenge steld inzake het industriebe leid. Niet aleen ziet deze com missie de landbouwwerktui gensector als een van de kans rijkste industrietakken in Ne derland, maar een detailstudie geeft aan dat export, automati sering en produktbeperking de belangrijkste voorwaarden zijn voor een verantwoorde be drijfsvoering in deze industrie. Eens Verschillende instanties hebben zich na de uitspraken van de De Commissie-Wagner noemt de landbouwwerktuigenindustrie één der meest kansrijkste bedrijfstakken in ons land. In een de tailstudie ziet zij vooral toekomst in de export. Aan de overheid adviseert de commissie een "offensief industriebeleid. Als antwoord hierop kondigde staatsecretaris van Zeil (economi sche zaken) onlangs een exportsubsidie aan van 40 miljoen gul den voor de landbouwwerktuigenindustrie. Analyses van deze industrietak door de Metaalunie, het Centrum voor Bedrijfseconomisch Onderzoek van de Erasmusuniversiteit en de Rabobank onderstrepen de bevindingen van de Commissie- Wagner. De Metaalunie en de Erasmusuniversiteit zien op ter mijn zelfs afzet-mogelijkheden in ontwikkelingslanden. Vicon in Nieuw-Vennep is één van de drie grootste producenten van landbouwwerktuigen in Nederland. Wat uitvoerige studies eerst nu aan het licht brengen heeft dit bedrijf reeds jaren gele den zelf bedacht. Hieronder het verhaal van Vicon, die Wagner en consorten voor was en daarvan nu de vruchten plukt. commissie Wagner bezigge houden met het doorlichten van de landbouwwerktuigen- industrie. Zo zijn er de afgelo pen maanden rapporten ver schenen van de Metaalunie, het Centrum voor Bedrijfseco nomisch Onderzoek van de Er asmusuniversiteit en van de Rabobank. In hoofdlijnen zijn de conclusies van deze rapport eensluidend: er zit toekomst in de land bouwwerktuigen. Op de bin nenlandse markt is weliswaar sprake van verzadiging, zodat men hier slechts kan rekenen op de afzet van vervangende en innoverende apparaten, maar het buitenland biedt nog talrijke kansen. De vraag is of die adviezen nog veel zullen uithalen. De drie grote landbouww^ktuigbe- drijven halen al meer dan drie kwart van hun jaaromzet in het buitenland. In een relatief klei ne markt kunnen zij zich ken nelijk goed handhaven. De Metaalunie en de Erasmusu niversiteit spreken in hun rap porten over mogelijkheden in ontwikkelingslanden. Maar ook deze mogelijkheden heeft Vicon in een vroeg stadium ge zien en zit daarom nu al met een kleine fabriek in India. Risico's Na een moeizaam begin, lijkt er nu wat schot te zitten in het be- drijfle in zuidoost India. Op dit moment wordt er net quitte ge draaid. Door veel contacten met de boeren en overleg met de ontwikkelingsorganisatie Nuffic, worden de produkten speciaal afgestemd op de be hoeften. In tegenstelling tot het westen heeft een ontwikke lingsland weinig aan hoog waardig technologische pro dukten. Een machine moet daar op de eerste plaats duur zaam en makkelijk te repare ren zijn. De machines worden hoofdzakelijk in de Nederland- Se vestiging ontwikkeld en ge fabriceerd om vervolgens in onderdelen te worden ver scheept naar de plaats van be stemming. door Anneloes Timmerije Nu al is Vicon bezig de markt in andere ontwikkelingslanden af te tasten. Voorzichtig, omdat hieraan niet alleen commercië le, maar ook politieke risico's kleven. In een interview met het Financieele Dagblad vori ge maand, merkte Vicon-direc- teur Oosterling op, dat er voor de financiering van exporten naar deze zogenaamde "risico landen" een taak voor de over heid is weggelegd. Ervaringen met de Nederlandse Crediet Verzekering Maatschappij (NCM) zijn niet onverdeeld gunstig. Weliswaar waakt deze instantie soms voor het plegen van onverantwoorde investe ringen, maar de criteria van NCM zijn vaak overdreven. Oosterling pleit dan ook voor een verbetering van het beleid voor ontwikkelingskredieten. Een grote stap van de ontwikke lingslanden naar de Verenigde Staten laat zien, dat Vicon daar een steeds betere positie lijkt in te nemen. De industrie voor landbouwwerktuigen in de VS zit in een diep dal. Het Nieuw- Vennepse bedrijf kan daardoor concurreren met giganten als International Harvester en Fer guson. Veltman: "Het pro bleem van de meeste grote be drijven is, dat er een te groot aantal produkten wordt gefa briceerd. Inspanningen wor den op een verkeerde manier gebruikt. Vicon heeft door die tijdige produktbeperking haar kennis economisch benut. Re sultaat is een machine van ho ge kwaliteit, waarmee je kunt concurreren". Desondanks wordt er met Inter national Harvester samenge werkt. IH verkoopt Vicon pro dukten (onder eigen naam) en recentelijk heeft Vicon het pa tent van een balenperser van IH gekocht. Op deze manier kunnen beide bedrijven naast elkaar op de Amerikaanse markt opereren. Te laat Als we de rapporten over de landbouwwerktuigenindustrie als graadmeter nemen, lijkt Vi con en bedrijf "volgens het boekje". De collega's Lely en Zweegers hoeven daarvoor niet onder te doen. In dit licht komt de detailstudie van de commissie Wagner een beetje als mosterd na de maaltijd. Staatsecretaris van Zeil (econo mische zaken) heeft onlangs aangekondigd, dat de overheid exportsubsidies ter beschik king stelt voor de landbouw werktuigenindustrie. De ko mende jaren wordt hiervoor zo'n 40 miljoen gulden uitge trokken, waarvan 10 miljoen reeds dit jaar beschikbaar komt. Veltman verwacht niet dat de grote bedrijven Zwee gers in Geldrop, Lely in Maas land en Vicon voor dergelijke subsidies in aanmerking ko men. Enigszins zuur, erkent Veltman, daar Vicon jaren ge leden reeds bij de overheid heeft aangeklopt, maar toen nul op rekest kreeg. Inmiddels is het bedrijf dit stadium voor- bij.Anders gezegd: het "offen sieve" industriebeleid dat de overheid wil gaan voeren lijkt aardig, maar zou ook wel ver keerd kunnen uitpakken. Met de subsidie aan kleinere be drijven wordt een markt aan geboord die volgens Veltman niet veel ruimte meer biedt. Gevolg kan zijn, dat slechts de sterken het hoofd boven water zullen houden: een selectiepro ces dat zich de afgelopen jaren reeds op "natuurlijke" wijze heeft voltrokken. Wie weet wat geen dollar mag kosten? Dat is een van de grote vragen die momenteel aan de orde is in het economisch topbere- aad dat overal ter wereld plaats vindt ter voorbereiding van de bijeenkomst van de regeringsleiders van de grote industrielan den in Williamsburg eind van deze maand. De economische problematiek is in een nieuwe fase aangekomen. Eerst was het belangrijkste punt de inflatie te beteugelen. Dat is boven verwachting gelukt. Zelfs zo goed dat er een stagnatie van de economische groei door is ontstaan. De vraag is nu hoe die economische groei weer tot stand te breugen, zonder de geldont waarding opnieuw aan te wakkeren. En economische groei kan alleen tot stand komen als de wereldhandel blijft toenemen. Maar drie kwart van de wereldhandel wordt afgerekend in dol lars en voor de meeste landen is de dollar momenteel te duur. Dat geldt voor de ontwikkelingslanden die dollars hard nodig hebben om de noodzakelijke voedselimporten te betalen maar vooral ook om de rente op hun buitenlandse schuld op te bren gen. Zij kunnen alleen dollars verdienen door hun grondstoffen te exporteren. Maar omdat de dollarkoers de laatste drie jaar gemiddeld met 25 is gestegen krijgen ze voor iedere ton grondstoffen die ze exporteren in verhouding steeds minder dollars. Niet alleen ontwikkelingslanden hebben last van de harde dollar. Ook een land als Frankrijk komt erdoor in de problemen. Daar ziet de regering met lede ogen aan hoe iedere Fransman zyn spaargelden zo snel mogelijk in dollars of andere harde valuta's omzet, omdat het vertrouwen in de Franse franc volledig is ver dwenen. Zelfs de Amerikaanse regering vindt de koers van de dollar te hoog. Want daardoor kunnen Amerikaanse exporteurs steeds slechter op de wereldmarkt concurreren en dat kost banen in de VS. Bovendien zijn importen voor de Amerikanen relatief goed koop, wat het aandeel van de eigen industrie op de thuismarkt ook nog eens onder druk zet. Officieel vindt vrijwel iedereen de dollar dus overgewaardeerd, maar toch blijft de koers van de Amerikaanse munt zonder moeite op hetzelfde hoge niveau. Volgens de Amerikaanse rege ring valt er weinig aan de koersontwikkeling te doen. De dollar is zo sterk, omdat de rente in de Verenigde Staten in verhouding tot die in andere landen nog steeds hoog is, zegt men. En die rente is hoog omdat de Amerikaanse regering voorlopig kampt met enorme financieringstekorten van 200 miljard per jaar. Dus moet de regering beleggers een forse rente betalen om het benodigde geld te kunnen lenen om dit gat te vullen. door Paul Frentrop Maar zegt de Amerikaanse minister van financiën: "Wanneer de economische groei eenmaal aantrekt, stijgen de belastingin komsten. Dan is dat financieringstekort gauw verdwenen en dan zal ook de rente en dus de koers van de dollar dalen". Of de andere landen die klagen over de hoge dollarkoers daar dus maar even op willen wachten. Nu is deze redenering niet al te geloofwaardig. Andere landen met de Franse president Mitterrand als felste woordvoerder zeggen dat het prolbleem juist andersom ligt. De hoge dollarkoers be lemmert de groei van de wereldhandel, dus kan er geen econo misch herstel optreden zolang de dollar overgewaardeerd blijft. Of de Amerikanen er dus maar voor willen zorgen dat de dollar koers omlaag gaat. Volgens Mitterrand kan dat gebeuren wan neer de centrale banken van de rijke landen op de valutamarkt interveniëren om de koers van de dollar op een lager peil te houden. Dat zou dus betekenen da{ de centrale banken de dollars die ze nu als reserve in hun kluizen hebben liggen moeten gaan verkopen en daarvoor anderde munten, als bijvoorbeeld de Franse francs, in de plaats aan gaan houden. Er zijn weinig centrale banken die voor dit idee enthousiast zijn. Zij houden hun dollars liever voor als de nood aan de man komt. Bovendien hebben alle centrale banken slechte herinneringen aan interventies op de valutamarkt. Tussen 1973 en 1979, toen men de koers van de dollar nog een beetje in de hand probeerde te houden, hebben de centrale banken van de grote industrielan den gezamenlijk meer dan 10 miljoen dollar verloren bij hun interventies op de valutamarkt, volgens een studie van profes sor Taylor van de universiteit van New York. Dat komt omdat speculanten altijd gauw in de gaten hebben wan neer een centrale bank in de markt actief is. Zij kunnen hun transacties dan afstemmen op die interventies die belangrijke informatie verschaffen voor de verwachte koersontwikkeling. En voor die speculanten dat zijn meestal de banken en grote multinationals is het risico zeer beperkt als ze toch weten dat een centrale bank een munt op een bepaald niveau gaat steunen. Ze stuwen de koers dus altijd in een andere richting dan de centrale bank in gedachten had. Dus is gebleken dat ondanks alle ingewikkelde economische computermodellen ook centrale banken niet in staat zijn te voorspellen wat de "juiste koers" van een dollar of een andere munt nu eigenlijk is. Ook al is de koers van de dollar nu in ieders ogen te hoog, toch willen de centrale banken hun dollars niet verkopen, want ze weten hoe slecht hun voorspellingen in het verleden waren. En wie garandeert dat ze er nu ook niet naast zitten en de koers van de dollar niet nog verder omhoog gaat? Daarbij komt dat alle centrale banken er rekening mee moeten houden dat ze hun dollars binnenkort nog wel eens hard nodig kunnen hebben. Want allemaal zijn ze verantwoordelijk voor het toezicht op hun eigen handelsbanken die nog miljarden dollars tegoed hebben van landen als Brazilië en Mexico. Als dat geld niet op tijd bij de banken komt, moet de centrale bank bijsprin gen om een crisis te voorkomen. En omdat het gaat om vorderin gen in dollars moet de centrale bank dus dollars bq de hand hebben. En zolang iedereen dollars aan wil blijven houden blijft de koers hoog en blijft een dilemma voor een oplossing van de economische problemen bestaan. door C. Wagenaar Voor Amsterdam was het een ge broken week wegens Hemel vaartsdag, zodat op het Dam rak terughoudendheid over heerste. Dit werd in de hand gewerkt door het afglijden van Wall Street, waar ondanks ho ge dagomzetten in vier dagen rond twintig punten verloren gingen. Onze beurs begon aanvankelijk uitstekend. Vooral de lokale industrie zette hoog in met een sprong van drie punten op de index, terwijl het algemeen ge middelde ongeveer anderhalve punt wist te stijgen. Maar gaan deweg ging het grootste deel van deze winst door afbrokke ling weer verloren. De mei maand heeft zich tot dusver voor ons financiële bestel niet gunstig ontwikkeld. Ook na de fors hogere aanpas sing van het disconto dat vori ge week met één klap een vol procent werd verhoogd, blijkt de rentestijging nog niet beëin digd te zyn. Minister Ruding van financiën had nog maar nauwelijks de verwachting uit gesproken dat de recente ren testijging tijdelijk zou zijn en weer spoedig in een daling zou overgaan, of zijn eigen ministe rie schreef een nieuwe staatsle ning uit tegen 8,25 procent, een kwart procent hoger dan de le ning van vier weken geleden. En prompt reageerde de obliga- tiemarkt met verdere dalingen, waardoor het rendement op staatsleningen tot 8,2 procent steeg. De obligatie-index moest hierdoor deze week weer meer dan een vol procent prijsgeven en nadert gevaarlijk dicht de honderd, het niveau dat vorig jaar november in op waartse richting werd doorbro ken. Maar ook premier Lubbers lijkt ervan overtuigd te zijn dat dit optrekken van de rente in ons land maar van tijdelijk aard zal zijn. Dit standpunt is overigens wel te begrijpen, want de ren testijging vormt een lelijke te genvaller voor de regering die in haar streven tot lastenver lichting voor het bedrijfsleven een zeer goedkoop en efficiënt middel van lage rente in han den had gekregen. Dit nu te moeten prijsgeven is geen prettige ervaring, want on danks de discontoverhoging van vorige week is de opslag- rente door de banken gehand haafd, zodat rood-staan bij banken anderhalf procent meer kost dan een maand gele den. En dat scheelt een flinke slok op een borrel. Daarom nemen steeds meer on dernemingen als zij de kans schoon zien, thans hun toe vlucht tot een aandelenemis sie. Hierdoor kan het eigen ver mogen krachtig worden ver sterkt en de zware schuldenpo sitie worden verminderd. Nu Océ-Van der Grinten zijn heeft afgesloten, heeft het Akzo-concern bekendge maakt een poging te willen wa gen het aandelenkapitaal met 10 procent uit te breiden mid dels een claim-emissie. Het aanzienlijk betere beurskli- maat en vergeleken met een jaar geleden fors hogere koerspeil maakt een aandele nemissie op zich al veel ge makkelijker. En met een gun stige winstontwikkeling zoals thans bij Akzo is succes bij voorbaat verzekerd. Akzo was dan ook vrijwel het enige fonds van de actieve markt dat deze week overeind bleef en opliep van f 55 tot f 65. De rest van de aandelenmarkt kwam in navolging van de obligatiemarkt door de rentes tijging onder druk, zodat vele aanvankelijk flinke koerswin sten naderhand tot kleine ver beteringen werden terugge drukt. De politiek sloeg deze week krachtig in de beurswereld toe. Londen werd zeer flauw nadat bekend werd dat over een maand nationale verkiezingen zullen worden gehouden. On danks de grote voorsprong van de huidige conservatieve rege ring in de opiniepeilingen, is de beurs in de Britse hoofdstad er kennelijk toch niet gerust op dat premier Thatcher de over winning zal behalen. Een ne derlaag zou hervatting van de inflatie, hoge rente en sociale onrust betekenen, zo is men van oordeel. Unilever moest hierdoor enige guldens terug. Zeer flauw was deze week HAL Trust die door de te late ople vering van de Nieuw Amster dam van f210 op f180 terug moest. Nutricia verloor bijna f 10 door verwachte druk op de winst en Gamma moest f 6 te rug door de winstdaling van 50 procent in het eerste kwartaal. Ook de uitgevers kwamen on der druk en verloren f 3 tot f 5. Maar elders bleef er ook nog een deel van eerder flinke win sten over. IBB-Kondor en Ver enigde Glas stegen f 10. Bols, HBG, Nationale Nederlanden en Norit f 5. Door de dividen- thervatting steeg Borsumü van f 130 tot f 145.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21