LEIDSCH DAGBLAD Syrië wijst overeenkomst af Vermoedelijk tien doden door storm Partijchef DDR schrijft Groenen Afscheid van Arie Groenevelt' PAGINA 17 Stroom moet Franse boer afschrikken Libanees kabinet voor spoedoverleg bijeen CDA akkoord schilderwerk aftrekbaar Compromis voorstel voor stuk goedsector "Ontslag bij orkesten kan beperkt blijven" Redactie van Stern dag bezet ZATERDAG 14 MEI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37086 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL NRS ZIE COLOFON 28 PAGINA'S Voor een heer van stand speelt geld geen rol, pleegt de hooggeboren kasteelheer Olivier B. Bommel in royale buien te brommen. Waarmee gezegd wil zijn dat de adel wel een veer kan laten. Maar anno 1983 liggen de zaken anders. Miep Hoenson bezocht een aantal edelen in de Leidse regio en ontdekte dat ook een baron krap bij kas kan zitten. Of in elk geval gewoon moet werken voor zijn boterham. PAGINA 13 Ooit kon Luther geen goed doen in de ogen van de Oostduitse autoriteiten, maar met de viering van de vijfhonderdste geboortedag liggen de zaken anders. Een voorloper van de revolutie, zo heet het nu. PAGINA 15 Architect heeft ook een winkel ROOSENDAAL (ANP) - De var kenstransporteur Ferd Wittebols uit Roosendaal is het beu. Al twee maal werd in Frankrijk een van zijn vrachtwagens door pro testerende boeren aangehouden en gelost. Om te voorkomen dat zijn chauffeurs nog eens lastig worden gevallen en de kostbare lading van gemiddeld tweehon derd varkens uit de trucks wordt gehaald, is hij begonnen al zijn vrachtwagens uit te rusten met een systeem waarmee het hele chassis onder stroom kan wor den gezet. Protest De Nederlandse ambassadeur in Parijs zal bij de Franse regering protesteren tegen het optreden van de Franse boeren tegen on der andere Nederlandse vracht wagens met landbouwproduk- ten. Het ministerie van land bouw en visserij heeft buiten landse zaken gevraagd de am bassadeur een dergelijke "de marche" té laten ondernemen. Dit heeft een woordvoerster het ministerie desgevraagd mee gedeeld. Frans boeren voeren zowel aan de grens als in het land al geruime tijd acties tegen importen uit on der andere ons land. Zij onder strepen daarmee hun eisen dat de in de Europese Gemeenschap geldende monetair compense rende bedragen worden afge schaft. (Zie pagina 8) BEIROET (Reuter/UPI/AP) - Syrië heeft het akkoord tus sen Libanon en Israël over de terugtrekking van Israëli sche troepen uit Libanon categorisch afgewezen. Dat ge beurde op een ogenblik dat in het Noordisraëlische kust- plaatsje Netanya de laatste hand werd gelegd aan de overeenkomst. LELYSTAD (ANP) - De storm van donderdag heeft waarschijn lijk tien mensen het leven ge kost. Vijf stoffelijke overschot ten zijn inmiddels geborgen, vijf personen worden nog vermist. De rijkspolitie te water haalde gisteren uit het IJsselmeer bij Breezanddijk, halverwege de Af sluitdijk, de stoffelijke over schotten van nog twee slachtof fers van de storm die donderdag over ons land raasde, uit het wa ter. Het waren de 41-jarige mevrouw M.E. van Spronssen-Egger en haar 18-jarige dochter Mariëlla uit Gouda. Zij bevonden zich aan boord van het Hindelooper jacht Medway, waarvan de twee opva renden, de echtgenoot van de vrouw en een zoontje van zijn collega, nog worden vermist. De rijkspolitie sprak gisteren de voorzichtige verwachting uit dat het aantal vermisten op het IJs selmeer niet verder zal stijgen. Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. Perioden met zon Perioden met zon, maar later mogelijk een bui. Minimumtemperatuur om streeks acht, middagtemperatuur ongeveer zestien graden. Matige 15 mei 1983 Zon op: 05.47 uur, zon onder: 21.26 uur. Maan op: 07.38 uur, maan onder: 16 mei 1983 Zon op: 05.45 uur, zon onder: 21.28 uur. Maan op: 08.32 uur, maan onder: 00.54 Er zijn wel veel ongeruste tele foontjes binnengekomen van mensen die familie, kennissen of vrienden misten, maar deze "ver misten" zijn allemaal terecht ge komen. De rijkspolitie zoekt vandaag ver der naar vermisten, onder andere naar de heer Doekse uit Enkhui zen, die samen met zijn vrouw aan boord van het jacht Fran door de storm werd verrast. De vrouw kon door een sleepboot worden opgepikt. Zij werd naar het ziekenhuis in Hoorn overge bracht, dat ze inmiddels weer heeft verlaten. In de omgeving van Enkhuizen zal nog worden gezocht naar de 44- jarige mevrouw C. Kombrink uit Oudeschild op Texel, die don derdag van het jacht Argo over boord sloeg. In de haven van Enkhuizen is gis termiddag het bootje de "Metu- la" met vijf opvarenden terugge vonden, dat donderdagmiddag als vermist was opgegeven. Verder is bij Gaasterland een red dingsvlot aangespoeld, waarvan DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfractie van het CDA is be reid schilderwerk binnen- en buitenshuis als groot onderhoud en dus als aftrekbaar voor de be lastingen te beschouwen. De fractie heeft gisteren besloten tegemoet te komen aan deze vu rige wens van de WD-fractie, mits het huurwaardeforfait, met 0,1 procent punt wordt verhoogd en de regeling geen extra aanslag op de schatkist zal betekenen. De verhoging van het huurwaarde forfait levert volgens de fractie ongeveer 45 miljoen gulden op. Met dat geld zou de schilder werk-regeling bekostigd en ge controleerd kunnen worden. de politie nog steeds niet weet by welk schip het hoort. ROTTERDAM (ANP) - De werk gelegenheid in de stukgoedsec tor van de Rotterdamse haven kan minder sterk worden inge krompen dan de 850 gedwongen ontslagen die de werkgevers hebben voorgesteld. De overca paciteit in dat deel van de haven moet gefaseerd worden aange pakt. 'Dat is de inhoud van een nog ge heim tussenvoorstel dat de on partijdige voorzitter van het overleg in de Rotterdamse haven heeft opgesteld. Het plan komt maandag ter sprake in het over leg. De opsteller drs. P. de Ruiter wil tot dat tijdstip wachten met de openbaarmaking. Het compromis bevat wel de mo gelijkheid om in de verdere toe komst meer dan 850 man te ont slaan. Dat zou moeten gebeuren wanneer de vooruitzichten zich volgens de huidige pessimisti sche prognoses blijven ontwik kelen. CATANIA (DPA, Reuter) - Twaalf uur later dan de bedoeling was is de afgelopen nacht om 04.10 uur Nederlandse tijd op de zuidooste lijke helling van de vulkaan Et- na op Sicilië de springstof tot ontploffing gebracht die de lava stroom moet wegleiden van be woonde gebieden. Enkele minuten later baande een deel van de lava zich langzaam een weg door het nieuwe gat in de richting van een nabijgelegen krater. De hoofdstroom nam vol gens deskundigen ter plekke in omvang en snelheid af, zodat de operatie een succes lijkt te zijn. Meer dan 33 uur zijn deskundigen onder leiding van de Zweedse springstofexpert Lennart Aber- sten in de weer geweest met het aanbrengen van de springladin gen. Een reeks technische proble men leidde tot herhaaldelijk uit stel en onder druk van de tijd werd besloten minder springla dingen aan te brengen dan 50 zo als het plan was. De Italiaanse regering had toe stemming gegeven voor het expe riment omdat de zes weken oude lavastroom drie dorpen bedreig de. Pas over enkele dagen kan met zekerheid worden gezegd of de operatie een succes is. Op de foto APIP) deskundigen bij het aanbrengen van springladin gen. Het Libanese kabinet zal vandaag in spoedzitting bijeenkomen om zich te beraden op de Syrische afwijzing. Waarschijnlijk zal het Libanese parlement maandag vergaderen over het akkoord. Officieel heeft de Libanese rege ring geen goedkeuring van het parlement nodig, maar president Gemayel wil toch de steun van het parlement voor het akkoord om te kunnen aantonen dat het de wil is van de Libanese bevol king. De mededeling van de Syrische af wijzing van het akkoord werd bekend gemaakt door de Libane se minister van buitenlandse za ken Elie Salem. Volgens de be windsman was het de Syrische president Hafez Assad die liet weten niet akkoord te kunnen gaan met de inhoud van de over eenkomst. Salem sprak in Da mascus met de Syrische leiders over het akkoord. Het standpunt van Syrië is van we zenlijk belang voor het akkoord, ook al omdat volgens Salem Li banon nog steeds goede banden heeft met Syrië en die ook in de toekomst wil behouden. "Bezetting" Ook de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Abdel-Halim Khaddam, liet een duidelijk „neen" horen tegen de overeen komst. Nadat hij de uiteindelijke versie van het akkoord onder ogen had gekregen zei hij: „Het is slecht. Wij hebben het in vorm en inhoud verworpen". Radio Damascus noemde de overeen komst een nieuwe klap voor de soevereiniteit van Libanon. „Aanvaarding van een overeen komst die een Israëlische militai re aanwezigheid en vervoer van goederen en mensen toestaat, be tekent aanvaarding van een be zetting", aldus de radio. Deze verklaringen staan in schril contrast met de recente optimis tische uitlatingen van Ameri kaanse zijde. De ministers van buitenlandse zaken en defensie, Shultz en Weinberger, toonden zich donderdagavond nog hoop vol over de Syrische deelneming aan het terugtrekkingsakkoord. Ook gisteren verklaarde het Wit te Huis dat het zich niet had laten ontmoedigen door de Syrische afwijzing. „Wij gaan door via ver schillende kanalen met de Sy- riërs samen te werken om hen er toe te brengén deel te nemen aan de terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Libanon", al dus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Hoop Volgens de New York Times wil de RAAMHORREN Zaterdag tot 13.00 uur open. Molensteeg 12-14 - Lelden 071-121375-140006 RIJSWIJK (ANP) - De Lande lijke Werkgroep Orkestenbe- stel, ook wel de commissie- Sutherland genoemd, heeft een aantal tussentijdse voor stellen op tafel gelegd, waar door het aantal arbeidsplaat sen dat door bezuinigingen bij orkesten verloren gaat aanzienlijk beperkt blijft. Volgens deze voorwaarden zouden bij de diverse orkes ten in ons land in totaal hon derd tot honderdvijftig ba nen verloren gaan tegenover vijfhonderd in de allereerste plannen van minister Brink man van WVC. De voorstel len zijn deze week voorge legd aan het zogeheten subsi- dièntenoverleg, dat wil zeg gen de vertegenwoordigers van provincies en gemeenten die de orkesten voor een be langrijk deel subsidiëren. Het lijkt de werkgroep moge lijk het aantal ontslagen in vergelijking tot eerdere voor stellen aanzienlijk te beper ken, onder meer door bespa ringen veel meer te zoeken in de arbeidsvoorwaarden. Dit zou het mogelijk maken de meeste regionale orkesten, zij het in afgeslankte vorm en niet allemaal van dezelfde omvang. Daarnaast denkt de werkgroep aan het formeren van een groot orkest, ongeveer naar het model van de Wiener Philharmoniker, dat een drie delige taak krijgt: operabege leiding, symfonische concer ten en kamerorkest-concer ten. Amerikaanse regering in directe gesprekken met Syrië proberen dat land over te halen toch mede werking te verlenen. De Verenig de Staten zouden bereid zijn on- dehandelingen met Damascus te overwegen over een Libanees- Syrische akkoord, dat afhanke lijk zou worden gesteld van een overeenkomst tussen Israël en Libanon. Opvallend was dat in een officiële verklaring in Damascus het woord „afwijzing" niet voor kwam. Een woordvoerder van het presidentieel paleis stelde dat Syrië het niet eens is met het ontwerp-akkoord omdat het Li banon tot een protectoraat van Israël zou maken. Maar diploma ten in Beiroet achtten het niet uitgesloten dat Assad heeft wil len vermijden als de „verwerper" van het akkoord te worden be schouwd en dat hij de deur op een kier wil laten staan voor ver anderingen in de ontwerp-over- eenkomst. HAMBURG (DPA) - De redac tie van het Westduitse week blad „Stern" heeft gister avond op een voltallige ver gadering besloten de redac tieruimte met onmiddelijke ingang te bezetten om de „re dactionele onafhankelijkheid te handhaven". De Stern- redactie wil een leiding kie zen. Er worden verdere „strydmaatregelen" voorbe reid, aldus een mededeling van de actievoerders. Onder de redacteuren was er gernis ontstaan over de be noeming van de twee als con servatief bekend staande journalisten Johannes Gross en Peter Scholl-Latour tot hoofdredacteuren. Zij moe ten de plaats innemen van Peter Koch en Felix Schmidt, die hun functie ter beschikking moesten stellen wegens de affaire met de ver valste dagboeken van Adolf Hitler. De redactie wil uit haar midden een leiding voor het bedrijf kiezen. De „conservatieve grondhouding" van Gross en Scholl-Latour is volgens de redactie niet in overeenstem ming met de progressief-libe- rale koers van „Stem". De redactieruimte blijft volgens de actievoerders vandaag nog bezet. Eens met standpunt BERLIJN (GPD) De Oostduitse staats- en partijchef Erich Ho- necker heeft verrassend geant woord op een brief die vier bondsdagleden van de Westduit se Groene Partij op Hemelvaarts dag in het gebouw van de staats raad in Oost-Berlijn hadden afge geven. Honecker schrijft aan de „geachte Petra Kelly en vrienden", dat hij wegens „andere verplichtingen" helaas niet in staat was hen per soonlijk te ontmoeten. De DDR is het echter geheel met de Groe nen eens dat beide Duitse staten in de bondgenootschappen waartoe zij toe behoren moeten ijveren voor ontwapening. De partijleider van Oost-Duitsland verwijst naar zijn recente bezoek aan de Russische partijchef And ropov, dat vrijwel geheel in het teken van het handhaven van vrede in de wereld stond. Verder vermeldt hij, dat de DDR bereid blijft haar hele territorium atoomwapenvrij te maken als de Bondsrepubliek een soortgelijk Griekse reder koopt Gateway AMSTERDAM (ANP) - De veer boot European Gateway wordt komende maandag vry wel zeker definitief verkocht aan een Griekse rederij. Er moet nog een aantal formaliteiten plaatsvin den, maar een woordvoerder van de huidige eigenaar Townsend Thoresen zei gisteren niet te ver wachten dat deze formaliteiten de verkoop nog in gevaar kun nen brengen. De European Gateway kwam eind vorig jaar voor de Engelse kust, ter hoogte van Harwich, in aan varing met een andere veerboot. Het schip kapseisde, waardoor zes mensen de dood vonden. Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden wist de veerboot in de maanden daarna weer overeind te krijgen en naar de Amster damse Droogdok Maatschappy te slepen. Daar is het schip afge lopen woensdag uit het droog dok gehaald, nadat twee grote gaten onder de waterlijn proviso risch waren gedicht. aanbod doet. West-Duitsland heeft dit echter al afgewezen. Over de demonstratie van de Groe nen op de Alexanderplatz in Oost-Berlyn - ze wilden daar met twee spandoeken demonstreren voor de vrede, maar werden al na enkele minuten opgepakt en pas vijf uur later weer vrijgelaten - zwijgt Erich Honecker. Op het congres voor nucleaire ont wapening in West-Berlijn, van waar Petra Kelly en de haren naar Oost-Berlijn waren gegaan, was de stemming over het optre den van de Groenen ook vrijdag nog zeer verdeeld. De conferen tieleiding keurde de actie af.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1