Twee doden bij rellen in Chili c Reagan is krediet Europa bijna kwijt z VHuip Druk Syrië op Libanon 3 Protest Groenen in Oost-Berlijn Witpaard drie dagenlang in casino! VOOR STIJLVOL EN PERSOONLIJK WONEN Sacharov niet naar Westen Kamp ontruimd Mogelijk slechts helft kernwapens in Europa Verzet tegen junta neemt toe Doden bij strijd om dorp in El Salvador Doden in Peru VS en Israël hebben haast met akkoord Witte Huis stuurt vijf senatoren naar NAVO-landen Franse premier uit kritiek op "rechts" Casino Scheveningen CO ■L cc O cc\ 111 5 VRIJDAG 13 MEI 1983 MOSKOU (AFP/DPA) - De Russische dissident Andrei Sacharov zal niet het door hem verlangde uitreisvisum krijgen, zo heeft het officiële Rus sische persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. In een korte verkla ring hekelde Tass "de tamtam" die in het Westen is ontstaan over een mogelijk vertrek van Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. Tass herhaalde het oTiciële standpunt dat Sacharov geen reizen naar het buitenland zal mogen maken. Gezien de aard van zijn wetenschappe lijk werk is Sacharov een persoonlijkheid die op de hoogte is van bij zonder belangrijke staats- en militaire geheimen, aldus het persbureau. Sacharov geldt als de uitvinder van de Russische waterstofbom. Eerder op de dag had Sacharovs vrouw gezegd dat haar man de Sowjet- Unie wil verlaten maar dat de autoriteiten daarvoor nog toestemming moeten geven. Buitenland LONDEN (UPD- De politie heeft gisteren het vrouwen- vredeskamp bij Greenham Common ontruimd. Het vre- deskamp bij de Britse lucht machtbasis was er al 20 maanden en had tot doel het stationeren van nieuwe Ame rikaanse kruisraketten in Groot-Brittannië te voorko men. Het kwam tot een handgemeen tussen de vrouwen en de po litie. Tien vrouwen werden gearresteerd, een vrouw werd gewond. LOS ANGELES (UPI) - De Verenigde Staten hebben voor de onderhan delingen over kernwapens in Europa een wederzijds plafond van 300 kernkoppen in het achterhoofd. Het Westen zou daarbij vrij moeten zijn in het bepalen van de gewenste combinatie van Pershing-2- en/of kruisraketten. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen verklaard tegenover de Los Angeles Times. Een plafond van in totaal 300 koppen zou betekenen dat er slechts onge veer de helft zou komen van de 572 nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellange afstand die de NAVO krachtens haar zogenaamde dub- belbesluit oorspronkelijk in december wil beginnen te plaatsen. Het getal van 300 kernkoppen is geen officieel cijfer, zo zeiden de functio narissen, maar het is wel een streefgetal waar het meest over wordt gesproken. SANTIAGO (UPI) Bij betogingen door heel Chili zijn woensdag twee mensen doodge schoten door oproerpolitie. Dit gebeurde in de hoofdstad Santiago in de middenklasse wijk Nunoa. Daar vond de 15-jarige Victor Rodriguez de dood, terwijl de 21-jarige Andres Fuentes Sepulveda overleed in het ziekenhuis na te zijn neergeschoten. Woensdag was in Chili de eerste dag van protest in tien jaar van militair bewind. De economische politiek van het bewind, die heeft geleid tot een werkloos heidspercentage van dertig, was de aanleiding. Daartoe was opge roepen door de machtige vak bond van mijnwerkers in de ko- perwinningsindustrie en andere bonden die oppositie hebben aangetekend tegen het beleid. Vlo Ee vlo heeft gisteren een vlucht van de Griekse luchtvaart maatschappij Olympic Air ways van Londen naar Athe ne 12 uur vertraging bezorgd. Nadat een stewardess een vlooiebeet rapporteerde moest het toestel eerst gron dig ontsmet worden om deze ongewenste reiziger op te rui- Niet heilig De Fransen is klaarblijkelijk weinig heilig wanneer het om grappen ten koste van be paalde groepen uit hun mid den gaat. Ze lachen hartelijk over hun politici (80 procent), hun politie en leger (62 pro cent) en geestelijken en ho mofielen (57 procent). De percentages zijn aan het licht gekomen in een opinie peiling die woensdag werd gepubliceerd in Paris Match. De helft der ondervraagden kan overigens niet meer la chen wanneer het om joden of gastarbeiders gaat. Ook het vaderland is voor 49 pro cent te goed voor een grap. Grappen over gehandicapten vindt 86 procent van de ge polste Fransen niet om te la chen en voor 61 procent moet men ook van de dood afblij- Schat Een schat die bestaat uit staven zilver en gouden munten, die in een Brits zeilschip lagen dat in de 17de eeuw in de buurt van Kaap de Goede Hoop is vergaan, is ontdekt door een groep amateurdui kers uit Kaapstad. De vondst, die de duikers een half jaar geleden hebben ge daan, is deze week gemeld bij het aanbieden van restanten van het schip aan het mu seum voor de geschiedenis van Zuid-Afrika in Kaapstad. Volgens de deskundigen gaat het om de "Joanna", die op 8 juni 1682 verging op 15 km ten westen van het uiterste zuidpunt van Afrika. De politie gebruikte traangas en waterkanonnen en pakte naar ei gen zeggen in totaal 200 mensen op, die meestal later werden vrij gelaten. De bonden hadden de bevolking gevraagd de kinderen van school te houden, geen winkels te be zoeken en met deksels van pot ten en pannen te slaan. Dit laat ste gebeurde inderdaad 's avonds vooral in de arbeiderswij ken, waartoe de vrouwen in groe pen bij elkaar kwamen. Er wer den ook autobanden in brand ge- stoken. Botsingen tussen politie en studenten werden ook ge meld uit Valparaiso en Concep- cion. In Punta Arenas in Zuid- Chili boycotten oliearbeiders het vervoer van hun maatschappij en. Bij de vier staatskopermijnen gin gen de mijnwerkers gewoon naar het werk. Zij voerden alleen vreedzame boycotmaatregelen uit. Ook op de campus van de rooms- katholieke universiteit van San tiago hadden incidenten plaats en bij het paleis van justitie werd een betoging van advocaten door de politie verhinderd. Noodweer in China eist veel levens PEKING (Reuter) Bij zware ha- gelregens, wervelwinden en vloedgolven zijn de afgelopen twee weken in centraal-China ten minste 339 mensen omgeko men en duizenden mensen ge wond. De stormen troffen met name de provincie Hunan, de belangrijk ste rijst-producerende provincie van de Volksrepubliek. Bij een hagelstorm in noord-Hunan kwamen 81 mensen om, meldde het Chinese dagblad. Sommige van de hagelstenen wogen bijna drie kg. De plaatselijke regering heeft voor 17 miljoen gulden hulp en leningen toegewezen. Gehelmde politie sleept een demonstrant weg tijdens een massaal protest tegen de Chileense regering. 15.000 Ton graan en 20.000 ton OOST-BERLIJN - Vier leden van kunstmest en andere voorraden zijn naar het getroffen gebied ge zonden, meldde het Chinese dag blad. Troepen zijn gestuurd om te helpen bij reddingsoperaties. CINQUERA (Reuter/AFP) - De strijd om het dorpje Cinquera in het noordoosten van El Salvador heeft aan 200 mensen het leven gekost. Zowel het Salvadoriaan- se leger als radio-Venceremos, het station van het verzet, meldt een aantal van 200 doden in de driedaagse strijd om het strate gisch gelegen dorp, dat maandag door het regeringsleger op de re bellen werd heroverd. In de strijd sneuvelden 80 regerings voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden be paald dat de militaire hulp aan El Salvador moet worden gestaakt als de Salvadoriaanse regering niet binnen drie maanden vre desbesprekingen wil beginnen met het verzet. Ee amendement van die strekking werd aangeno men met 36 stemmen voor en een tegen. De bepaling is toege voegd aan het wetsontwerp op de hulp aan het buitenland. militairen, 70 burgers, 40 leden De commissie verlangt dat de Sal- de burgerwacht en tien guer rillastrijders. Volgens Salvado riaanse legerkringen zal het ver liescijfer aan de kant van de guerrilleros wel hoger zijn, maar ze hebben vermoedelijk hun do den begraven of meegnomen. De bevolking van het dorp is in middels naar elders vertrokken. In de eerste drie maanden van 1983 hebben Salvadoriaanse troepen zeker 440 mensen ver moord, zo stelt het Salvadoriaan se comité voor de mensenrech ten in haar maandelijks bulletin, dat in Mexico is gepubliceerd. Volgens dit bulletin zijn 272 mensen omgebracht door het le ger en 168 door paramilitaire eenheden. Het comité wijst erop dat de gegevens uit sommige de len van El Salvador nog niet vol ledig zijn. Een kerkelijke hulporganisatie, ge noemd naar aartsbisschop Oscar Romero, zegt dat in de laatste week van april 205 mensen zijn vermoord in El Salvador. Amendement In Washington heeft de vadoriaanse regering binnen drie maanden nadat deze wet van kracht is geworden "te goeder trouw en zonder voorwaarden vooraf' besprekingen begint met het verzet. Het amendement wil voorts de mo gelijkheid openen dat de hulp wordt stopgezet als er geen eind komt aan de moorden en marte lingen door de Salvadoriaanse strijdkrachten. De commissie verlangt voorts bescherming van de mensenrechten, versterking van de democratische instituties, voltooiing van de landhervor ming, een doeltreffend justitieel stelsel en vervolging van de moordenaars van vier Ameri kaanse nonnen. de Groene-partijfractie in de Duitse bondsdag, onder wie frac tiewoordvoerster Petra Kelly en de vroegere Bundeswehrgene- raal Gert Bastian, hebben op He melvaartsdag een kleine demon stratie voor de vrede gehouden op de Alexanderplatz in Oost- Berlijn. Nadat zij om ongeveer twaalf uur twee spandoeken had den ontrold met de teksten: „Nu beginnen, ontwapening in Oost en West" en „Maak zwaarden tot ploegscharen", werden de Groe nen vrijwel onmiddellijk gear resteerd. In totaal zijn ze vijf uur vastgehouden, zonder arrestatie bevel. Vervolgens konden ze ver trekken naar West-Berlijn. De actie van de Groenen was, zoals Petra Kelly op een persconferen tie zei, spontaan tot stand geko men. Ze waren in West-Berlijn om deel te nemen aan de tweede Europese conferentie voor nu cleaire ontwapening, die daar de ze dagen in het congresgebouw plaats vindt. Vandaar zijn de Groene activisten naar Oost-Ber lijn gegaan. Westduitsers en an deren kunnen in het algemeen moeiteloos een dagvisum voor LIMA (DPA) - In het Peruaanse departement Ayacucho heeft een groep gewapende mannen vier onderwijzers doodgeschoten, zo heeft het dagblad "La Prensa" gisteren gemeld. Volgens de au toriteiten is de aanslag het werk van extreem-linkse guerrillastrij ders van de verboden organisatie "Sendero Luminoso" (Lichtend pad). De daders overvielen het dorp Paras en doodden de onder wijskrachten omdat zij "verra ders en spionnen" zouden zijn. de hoofdstad van de DDR krij gen. In het congresgebouw van West- Berlijn werd gisteren heftig ge discussieerd over het optreden van de Groenen in het oostelijke stadsdeel. SPD-afgevaardigde Gert Weisskirchen was van me ning dat de demonstratie schade zou kunnen berokkenen aan de nu toch al zo moeilijke verhou- door Hans Amesz ding tussen de beide Duitse sta ten. Zijn collega Voigt: „Een me dia-show". Een woordvoerder van het organi satiecomité van de ontwape ningsconferentie, Rudolf Stein- ke, wees erop dat tijdens de voor bereidende besprekingen vrijwel unaniem besloten was zich van dit soort acties te onthouden. Ve len verweten de Groenen dat zij uitsluitend reclame voor zichzelf hadden willen maken en de aan dacht van de conferentie hadden afgeleid. Petra Kelly vond echter dat er veel meer van „dit soort geweldloze acties" door individuen moesten worden georganiseerd. Volgens haar is het zeer belangrijk, dat er juist ook in de DDR wordt gede monstreerd, een land immers waarvan de socialistische mach thebbers zich voortdurend be roepen op de vredesbeweging in het Westen als het erom gaat uit te leggen dat de stationering van Amerikaanse middellange-af- standsraketten misdadig is. De Groenen wilden door hun de monstratie op de Alexanderplatz de vredesbeweging in de DDR, die daar niet is toegelaten, onder steunen. Vijf Amerikaanse senatoren gaan met hartelijke steun van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op reis naar de vijf NAVO-lan den waar de Pershing 2 en kruisraketten moeten wor den geplaatst. Zij willen daar nog eens aantonen dat het president Reagan ernst is met zijn pogingen om met de Russen een akkoord over be perking van de kernwapens te bereiken, een inspanning die het Witte Huis uiteraard zeer welwillend gadeslaat. Richard G. Lugar, een conser vatieve Republikein, voorzit ter van een subcommissie voor Europese zaken, leidt de door Henk Kolb delegatie, waarvan ook de eveneens conservatieve Re publikein Orrin Hatch deel uitmaakt, alsmede-de voor stander van een bevriezing van de kernbewapening Christopher Dodd, de libe raal DeConcini en Paula Hawkins en daarmee is het politieke spectrum vrijwel gedekt. Volgens Lugar wil zijn delega tie zich vooral wijden aan het spreken met ook anderen dan alleen regeringsfunctio narissen. Wat Nederland be treft kunnen zijn verwachtin gen niet hoog gespannen zijn: de groep komt uit Enge land op zondag 29 mei aan en vertrekt diezelfde dag naar Brussel. Het zwaartepunt van de reis ligt in de Bondsrepu bliek en Italië. Blijkbaar bespeurt het Witte Huis, Reagans interimvoor- stellen ten spijt en ondanks Andropovs antwoord daarop, nog steeds grote twijfel aan de ernst waarmee de Ameri kaanse president het tot stand komen van een kern wapenakkoord nastreeft. Zijn verzekering dat bijvoor beeld de nieuwe MX-raket nodig is om wapenonderhan delingen zinvol te maken, vindt maar weinig overtuigde bijval. Wat hij zegt komt er ook wat de INF-wapens voor Europa betreft op heer, dat de VS zich eerst moeten ver sterken, voordat het Kremlin werkelijke stappen vooruit wil doen. Dat argument is zo oud als de wereld en heeft krachtige weerlegging gevonden van de Amerikaanse bisschoppen en in het Huis van Afgevaar digden. Volgens Reagan heelt ac •Aceze-resolutie', met het bisschoppelijk leer stuk als pendant, de Ameri kaanse onderhandelingsposi tie verzwakt. Reagans aan zien in Europa als leider van de vrije wereld wordt niet al leen maar door 'Genève' be paald, maar ook door de kwa liteit, of het gebrek daaraan, van zijn beleid in Midden- Amerika. De AmeriKaanse president heeft in Europa niet al te veel krediet meer - in Amerikaan se kranten wordt hij steeds meer afgeschilderd als ie mand die nog steeds weinig benul heeft van buitenlands beleid en bij tijden volstrekt verdwaald raakt in de talloze problemen waarmee hy te maken krijgt. In die visie wordt Reagan voornamelijk door zijn staf op de been ge houden. In de senaat heeft hij nu in ruil voor steun aan de MX moe ten beloven bijvoorbeeld de onderhandelingspositie van de VS op het gebied van de intercontinentale wapens zo te wijzigen, dat voortaan kernkoppen worden geteld in plaats van lanceerinrich- tingen. Bovendien willen mannen als de Democraat Nunn hem dwingen, voor elk nieuw wapen twee oude op de schroothoop te gooien. Zolang de VS niet in staat zijn hun onderhandelingsposities zo te definiëren dat zij in de Amerikaanse politiek alge meen kunnen worden onder schreven, blijft Genève voor namelijk een politieke exer citie voor een Europees pu bliek, dat Reagans controver siële aanvallen op de Sowjet- Unie niet kan rijmen met een inspanning om aan de hand van duidelijke voorwaarden een sfeer van politieke wel willendheid te scheppen die voor een akkoord nodig is. ADVERTENTIE Als heel Scheveningen te paard is dan kan het casino niet achterblijven. Vanaf vandaag tot en met zondag houdt het beroemde paard van White Horse whisky audiëntie in de receptie. Levensgroot Wie bovendien op bepaalde tijden 'cheval' inzet maakt kans op een speciaal aardigheidje van White Horse. Dus laat de teugels 's vieren en kom even - kijken. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 JERUZALEM - Israël, Libanon en Amerika hebben grote haast om het akkoord over de Israëlische troepenterugtrekking te teke nen. Vandaag komen in Netanya, 30 kilometer ten noorden van Tel Aviv, de drie onderhandelings- delagties bijeen om de documen ten officieel uit te wisselen, en het is de bedoeling begin volgen de week, mogelijk maandag, het akkoord officieel te tekenen. De haast is het gevolg van toene mende druk van Syrië op de Li banese regering en de verschil- door Jaap van Wesel lende partijen om het akkoord te torpederen. De VS, Israël en ook Libanon vrezen dat de Syrische druk, zowel politiek als militair, de komende dagen zal toenemen en dat Damascus de Libanese re gering zal proberen te dwingen van tekenen af te zien. Een van de methoden die Syrië kan ge bruiken is een opvoering van de beschietingen op Beiroet. De Libanese minister van buiten- PARIJS (Reuter) - Na een nieuwe nacht van rellen in enkele Franse steden heeft premier Mauroy gis teren extreem-rechtse elementen gekritiseerd voor hun aandeel in de studentenrellen tegen de on derwijshervormingen. Mauroy veroordeelde hun acties nadat negen politie-agenten en ver scheidene voorbijgangers waren gewond in het centrum van Pa rijs en gewelddadigheden wer den gemeld tussen politie en stu denten in de steden Cannes, Bor deaux en Lyon. "Ik vraag de studenten zich be wust te zijn van de risico's die zij nemen als hun eisen tot voor wendsel dienen voor rechtse ex tremisten om de straat op te gaan en chaos te scheppen", zo zei de eerste minister. "Deze extremis tische groepen zullen gestraft worden op de wijze zoals de re publiek hen bestraft die haar niet respecteren", aldus Mauroy. De uitspraken van Mauroy tijdens een rede tot een vergadering van een onderwijsorganisatie, was de scherpste aanval van de regering op wat zij ziet als het aandeel van extreem-rechts in de studente nonrust. Drie grote studentende monstraties in Parijs hebben de laatste twee weken tot rellen ge leid en verscheidene ministers hebben rechtse organisaties er al van beschuldigd het geweld uit te lokken. Mauroy zei dat de demonstrerende studenten een minderheid waren en dat hun beweging een beperk te aanhang had. Hij herhaalde dat de voorgestelde hervormin gen, die tot doel hebben de versiteitsopleidingen beter te la ten aansluiten op de arbeiders markt en op technologische ver anderingen, op 24 mei in het par lement zullen worden behan deld, ondanks de eis van de stu denten deze pas in de herfst aan de orde te stellen. "Het kabinet heeft tot deze hervorming beslo ten", zo zei hy. "Het moet door gang vinden, vooral omdat het de steun heeft van de meerder heid van onze landgenoten". landse zaken Salem is gisteren naar Damascus gegaan om de de finitieve tekst van het akkoord aan de Syrische regering voor te leggen. Maar Syrië blijft zijn „on aanvaardbaar" handhaven. Tekening van het akkoord bete kent overigens nog niet dat de Libanese regering ook op parle mentaire steun kan rekenen. Ge vreesd wordt in Jeruzalem, Bei roet en Washington dat Syrië zal proberen goedschiks dan wel kwaadschiks de parlementsle den die zich in door Syrië gecon troleerd gebied bevinden, niet aan de parlementszitting in Bei roet te laten deelnemen, om zo doende te voorkomen dat er een quorum is voor de stemming. De Syrische positie wordt niet al leen versterkt door de gebeurte nissen in Libanon, maar ook door het feit dat behalve Jorda nië en Egypte geen enkel Ara bisch land het akkoord openlijk steunt. Zelfs traditionele vrien den van Amerika als Marokko, Tunesië en Saoedi-Arabië weige ren hun steun uit te spreken, enevenals de Golf-staten en het zeer anti-Syrische Irak. Z3i LU LU H- 2 Eigen Huis Interieur, hèt woonblad om bruik bare woonideeën op te doen. Voor de woon kamer, badkamer, hal of kinderkamer. Eigen Huis Interieur, omdat een huis nooit af is DEZE MAAND O.A.: KEUKEN INBOUWAPPARATUUR KINDERKAMER BROEIT MEE BRAAMISOLATIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9