Overheid biedt 32-um s banen voor jongeren Spanje levert ex-nazi uit C Vrouw (67) overleden na chelatie-therapie Meer belastingaftrek werk- of studeerkamer Zn i d-Afr ika-n ota afgekeurd Onderzoek ingesteld Alleen AC OP tegen akkoord Organisaties: onwil regering tot boycot hlllIËSiili HEKWERK LEIDEN 071-764374 Gehuwde onderwijzeres ten onrechte afgewezen Geen uitleg levering aan Chili VRIJDAG 13 MEI 1983 ZWOLLE (ANP) - De inspectie voor de volksgezondheid in Overijssel stelt een onderzoek in naar de dood van een 67-jarige vrouw. De vrouw overleed op 3 mei in een Zwolse kliniek voor natuurgeneeswijzen als gevolg van een behandeling met de zo genoemde chelatie-therapie. Het gaat hier om het toedienen van een infuus met als doel de pa tiënt van aderverkalking af te helpen. De toestand van de vrouw ging na het inbrengen van dit infuus zo snel achteruit dat zij met spoed naar het Zwolse ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij aankomst daar bleek zij al te zijn overleden. Omdat het ziekenhuis een onna tuurlijke dood vermoedde werd de inspectie voor de volksge zondheid ingeschakeld. Ook is aangifte gedaan bij justitie. Volgens dokter Willems, inspec teur van de volksgezondheid in Overijssel, is de kliniek onvol- Binnenland doende ingericht voor toepas sing van de chelatie-therapie. Een goede hartbewaking ont breekt. Een dergelijke controle is naar de mening van de inspec teur noodzakelijk omdat de kli niek oudere mensen behandelt die veelal een slechte gezond heid hebben. "Zo'n behande lingsmethode hoort niet thuis in een achterkamertje van een villa, maar wel in een optimaal geoutil leerd ziekenhuis", aldus dokter Willems. Wat hij de Zwolse kliniek ook kwa lijk neemt, is dat de therapie niets heeft te maken met de na tuurgeneeswijzen. "Men is onder de paraplu van de stichting be strijding hart- en vaatzieketen - die in hetzelfde pand is gehuis vest een therapie gaan toepas sen die in de reguliere genees kunde thuishoort". De stichting Bestrijding hart- en vaatziekten betreurt het in hoge mate dat de vrouw is overleden na het toepassen van de chelatie- therapie. Mr. G. van Dijk, voor zitter van de stichting, stelt dal uit nader onderzoek overigens nog moet blijken of er inderdaad een verband betaat tussen de be handelingsmethode en de dood van de vrouw. Hij wijst er even eens op dat het risico bij deze therapie vrij groot is, omdat in de kliniek mensen worden behan deld voor wie de gevestigde ge neeskunde niets meer kan doen. De ervaringen van het Zwolse in stituut met de therapie zijn vol gens Van Dijk bijzonder gunstig. Van Dijk spreekt het verwijt van de inspectie tegen als zouden pa tiënten in een achterkamertje van een villa worden behandeld. "Voordat de mensen hier in be handeling worden genomen on derzoekt onze internist hen zeer uitvoerig. Daarbij wordt contact onderhouden met huisartsen. Die sturen dikwijks de patiënten zelf naar ons toe. De behandelin gen zelf worden verricht in een goed geoutilleerde ruimte en on der strenge controle". De Vereniging voor Chelatiepa- tiënten VCP vreest dat er in Ne derland bij het publiek een on juist beeld ontstaat over de vei ligheid van de chelatie-therapie. De VCP noemt de chelatie-thera pie een veilig therapie, zeker als deze wordt vergeleken met be staande therapieën tegen hart en vaatziekten. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ho ge Raad vindt dat er een hogere belastingaftrek voor het gebruik van studeer- of werkkamer mag worden toegepast. Deze uit spraak van de raad betekent dat het bedrag dat eerst mocht wor den afgetrokken met 4 1/13 mag worden vermenigvuldigd. Ver wacht wordt dat dit de schatkist tientallen miljoen guldens gaat kosten. Ook betekent het veel extra werk voor de belastingin spectie. DEN HAAG (ANP) - Bij de rijksoverheid kunnen in de loop van dit jaar enkele honder den jongeren voor 32 uur per week in dienst komen. De 40-uursbanen die vrijkomen en waarvoor geen ervaring is vereist zullen voor ongeveer eenderde worden omgezet in 32-uursbanen. Daarover zijn de Christelijke Ambtenarencentrale Acoop, het Amb- tenarencentrum en de CMHA het afgelopen woensdag eens geworden met minister Rietkerk (binnenlandse zaken). De centrales schatten dat de om zetting van een deel van de 40- uursbanen in 32-uursbanen per jaar ongeveer 550 arbeidsplaat sen extra oplevert. De grootste ambtenarencentrale, de bij de FNV aangesloten ACOP, is het niet eens met de gang van zaken. Voorzitter Jaap van der Scheur zei er niet in te Bom ontploft in PSP-kantoor TILBURG (ANP) - In een kan- toor van de PSP in Tilburg is gisteren een bom ontploft. Bij de aanslag vielen geen ge wonden, wel werd een grote ravage aangericht. Door de kracht van de explosie sneuvelden vijf ruiten en werden gaten in muren en plafond geslagen. Meubilair werd door rondvliegende scherven doorboord. Op de plaats waar de bom terecht kwam ontstond een schroei vlek. Op het moment van de aanslag was niemand in het kantoor aanwezig. De Tilburgse brandweer heeft het pand direkt na de bom aanslag dichtgespijkerd. De bom hoort thuis in de catego rie "gevaarlijk en niet ama teuristisch", aldus een woordvoerder van de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) in Culemborg. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog steeds niet opgeëist. geloven dat er van die extra ba nen iets terecht komt. Bij zo opti mistisch mogelijke schattingen komt men nog maar aan 550 ex tra banen per jaar, zei hij. De ACOP doet ook niet mee aan een vergelijking van de arbeids voorwaardenpakketten van ambtenaren en werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Van der Scheur zei geen vertrou wen te hebben in de toezeggin gen van de werkgevers. De ande re centrales doen wel mee, zij het, aldus Ccoop-voorzitter Ton de Jong, met de nodige twijfels. De Ccoop, het Ambtenarencen- trum en de CMHA zullen daarom zitting nemen in een werkgroep, die de arbeidsvoorwaardenpak ketten gaat vergelijken. De werk- De centrales hebben verder met minister Rietkerk afgesproken om in juni te gaan praten over een geschillenregeling. Zonder zo'n regeling willen zij niet meer praten over hun arbeidsvoor waarden. Vondst dagboek joodse jongen uit de oorlog AMSTERDAM (ANP) - Bij ver bouwingswerkzaamheden in een pand aan het Thorbeckeplein in Amsterdam is deze week een dag boek van de joodse jongen Harry Swaab gevonden. Het dagboek werd geschreven tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen de jongen daar was ondergedoken. Volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) werd de twaalfjarige Harry Swaab op 8 juni 1943 met zijn broertje en ou ders van het kamp Westerbork op transport gezet naar het vernieti gingskamp Sobibor. Daar kwam het hele gezin om het leven. Bij het dagboek was ook een pasfotootje van de toen 12-jarige Harry. groep komt te staan onder voor- DEN HAAG (ANP) - De Neder- zitterschap van prof. Weitenberg, de onderdirecteur van het Cen traal Planbureau. ADVERTENTIE Wat het ook is, wij zetten het juiste hek er om heen. Hekken maken is Heraswerk. landse stichting VN-jaar sancties tegen Zuid-Afrika vindt het besluit van de regering om geen eenzijdige economische sancties tegen Zuid-Afrika te ne men, "beschamend, teleurstel lend, aanvechtbaar en kortzich tig". Woordvoerders van de stichting verweten de regering afgelopen woensdag op een persconferen tie in Den Haag politieke onwil om maatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika. "Waar geen wil is, is ook geen weg", aldus de Stich ting. De regering geeft in haar nota eerst "hooggestemd" op van haar afkeer van de apartheid, maar trekt daaruit geen conse quenties. De voorzitter van het Nederlands WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde licht bew. 13 half bew. 14 zwaar bew. 13 onbewolkt 13 Amphoraweg 10,2332 EE Leiden. DEN BOSCH (ANP) B en W van Raamsdonksveer hebben de Wet gelijke behandeling overtreden door vorig jaar een werkloze man te benoemen tot onderwijzer op een openbare basisschool, terwijl het schoolhoofd een gehuwde vrouw had voorgedragen voor deze baan. Het ambtenarengerecht in Den Bosch heeft het beroep van de onder wijzeres, mevrouw Stassar-Wuijten, tegen de afwijzing gegrond ver klaard. Het schoolhoofd had haar als kandidate nummer een geadviseerd, maar B en W kozen voor een werkloze onderwijzer, die als tweede kandidaat was voorgedragen. Deze beslissing werd aangevochten voor het ambtenarengerecht omdat daarmee in strijd was gehandeld met de Wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen, die bepaalt dat geen onderscheid mag worden gemaakt tussen man en vrouw, gehuwd of ongehuwd. juristen Comité Mensenrechten, drs. de Cooker, meende dat zo wel het internationale als het na tionale recht wel degelijk een bruikbare juridische basis bie den voor maatregelen. De uit spraak van het internationale hof van justitie, dat de apartheid "een ontkenning van de elemen taire rechten" is, en het - overi gens door Nederland niet be krachtigde verdrag van 1973, waarin de apartheid wordt be stempeld tot misdrijf tegen de mensheid, zijn van een hogere orde dan het Benelux- en het EG-verdrag, en de internationale overeenkomst over tarieven en handel (GATT) waar de regering aan vasthoudt. Met de argumentatie van de rege ring waren de EG-sancties tegen Argentinië niet mogelijk ge weest, aldus De Cooker. Een vertegenwoordiger van het FNV constateerde dat minister Van den Broek's beleidsnota geen enkele verwijzing naar de nota "mensenrechten in het bui tenlands beleid" omvat. Zo ooit een afweging tussen mensen rechten en economische belan gen eenvoudig is, dan is dat nu het geval: Zuid-Afrika vormt een bedreiging van de internationale vrede en veiligheid en maakt zich schuldig aan misdaden te gen de mensheid. Ook de SWAPO (Southwest Afri can People's Organization) en het ANC (African National Con gress) zijn respectievelijk "diep teleurgesteld" en "geschokt" door de conclusie van de Neder landse regering, dat internatio nale verplichtingen eenzijdige economische sancties tegen Zuid-Afrika onmogelijk maken. Het Nederlandse besluit zal het apartheidsbewind aanmoedigen om de illegale bezetting van Na mibië en het racistische beleid in Zuid-Afrika zelf voort te zetten, aldus de organisaties. Het is een "wrede ontnuchtering" voor het volk van Namibië en Zuid-Afrika "die in Nederland een doorbraak verwachtten" bij het afkondigen van sancties. De Tweede Kamer zal een speciale hoorzitting houden, gewijd aan de regeringsnota over de boycot van Zuid-Afrika. Hiertoe heeft de commissie voor buitenlandse zaken deze week besloten. Tij dens de hoorzitting, die gehou den wordt op maandag 6 juni, zullen aktiegroepen, werkne mers- en werkgeversorganisa ties, kerkelijke instellingen en (enkele) onafhankelijke juristen gelegenheid worden geboden hun zienswijze over de in de nota aangesneden problematiek uit een te zetten. Inmiddels heeft het ministerie van financiën besloten om de belas tinginspecteurs opdracht te ge ven de al ingediende aangiftebil jetten ambtshalve aan te passen. Voorwaarde daarbij is wel dat de betrokken belastingplichtige al een aftrekpost studeer- of werk kamer heeft opgevoerd. Heeft hjj of zij dat niet gedaan, bijvoor beeld omdat het totaal bedrag minder is dan de algemene af trek van maximaal f 800, dan moet de inspecteur worden ge vraagd om het biljet alsnog te wijzigen. Het lijkt waarschijnlijk dat de uit spraak van de Hoge Raad ertoe zal leiden dat aanzienlijk meer belastingplichtigen dan tot nu toe de werkelijke kosten van hun werkkamer, inclusief stoffering etc., zullen kunnen aftrekken. Het verschil met de oude regeling blijkt duidelijk uit een willekeu rig voorbeeld, van iemand die een huurwaardeforfait van f 1560 opvoert voor zijn huis. Tot nu toe kon hij voor zijn studeervertrek bijvoorbeeld eenvijfde deel f312) als aftrekpost opvoeren. Dat bedrag mag hij nu met 4 1/13 vermenigvuldigen, zodat zijn af trekpost f 1272 gaat bedragen. Voor huurders heeft de uitspraak geen gevolgen. Voor hen blijft de regeling bestaan dat zij voor het gebruik van studeer- of werkka mer een evenredig deel van hun huur kunnen aftrekken. De Hoge Raad vindt dat huiseigenaren in een nadelige positie verkeren vergeleken bij huurders. Van Aardenne: DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft afgelopen woensdag in een door de PSP-er Van der Spek aangespannen interpellatiedebat geweigerd concreet in te gaan op de vraag of Holland Signaal Ap paraten in Hengelo in de afgelo pen jaren direct of indirect mili taire apparatuur aan Chili heeft geleverd. Minister Van Aardenne wilde over de orderportefeuille van particuliere ondernemingen geen nadere mededelingen doen. Van der Spek voelde de regering aan de tand naar aanleiding van 'harde bewijzen' omtrent een drietal orders van de Chileense marine in de orderportefeuille van het Hengelose bedrijf. Het zou bij deze drie orders gaan om vuurgeleidingsapparatuur. Minister Van Aardenne deelde mee dat er sinds 1973 geen ex portvergunningen voor militaire apparatuur voor Chili zijn afge geven. Wel zijn vergunningen verstrekt voor de levering van re serve-onderdelen voor eerder uitgevoerde leveranties. In het kader van de 'nazorg' was de re gering tot die exportvergunnin gen verplicht. Of de door Van der Spek in zijn vragen aangeduide orders ook onder die nazorg vallen, werd niet duidelijk, omdat de minister van economische zaken bleef bij zijn weigering mededelingen te doen over particuliere bedrijven. De minister van economische za ken zei hèt onjuist te vinden dat de regering particuliere onderne mingen onder druk zet om de ge vraagde informatie te verschaf fen. Van Aardenne betitelde een dergelijke handelwijze als machtsmisbruik. Volgende week zal de Kamer stem men over twee door Van der Spek ingediende moties. Van der Spek vindt dat de regering haar invloed bij HSA moet aanwen den om het Hengelose bedrijf er toe te bewegen zijn militaire con tacten met Chili te verbreken. Rotterdam licht bew. 14 Twente zwaar bew. 14 Vlissingen half bew. 14 10 Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen mist - 6 0.3 half bew. 23 17 0 onbewolkt 22 12 0 licht bew. 19 12 0 zwaar bew. 13 8 4 onbewolkt 14 8 9 geheel bew. 17 9 regen 19 10 0.6 geheel bew. 13 6 0.7 zwaar bew. 20 9 0 half bew. 19 8 0 zwaar bew. 13 8 3 zwaar bew. 17 9 9 regen 12 11 9 licht bew. 14 9 3 ADVERTENTIE Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt 27 half bew. 23 onbewolkt 24 zwaar bew. 22 zwaar bew. 19 regen 12 geheel bew. 15 zwaar bew. 23 onbewolkt 24 regen 16 licht bew. 21 zwaar bew. 20 zwaar bew. 20 onbewolkt 20 onbewolkt 24 half bew. licht bew. 26 MADRID (GPD/ANP) - Spanje zal binnenkort de Nederlandse oor logsmisdadiger en voormalig lid van de SS, Hauke Pattist uitleve ren. Pattist (62), bijgenaamd de „schrik van Drenthe", werd in 1948 bij verstek tot levenslang veroordeeld door een buitenge wone rechtbank in Leeuwarden, maar vluchtte in 1951 naar Span je. Vier jaar nadat de Nederlandse am bassade in Madrid formeel vroeg om uitlevering van de ex-SS'er Pattist, besloot een Madrileense rechtbank afgelopen woensdag gehoor te geven aan dat verzoek. De Spaanse rechter beriep zich daarbij op een speciale clausule in het Spaanse-Nederlandse uit leveringsverdrag, dat misdrijven van politieke aard weliswaar uit sluit, tenzij „een uitzonderlijke perversie van de delinquent is aangetoond". Volstrekt nieuw in het geval van het uitleveringsbevel van Pattist is, dat de Spaanse justitie voor het eerst geen rekening houdt met het feit, dat Pattist in 1968 de Spaanse nationaliteit heeft ver worven en met een Spaanse is getrouwd. Als overweging voer de de Spaanse rechter aan dat „men niet voorbij kan gaan aan de omstandigheid, dat aan Pat tist het Spaanse burgerschap werd toegekend door een regime dat niet alleen diametraal tegen over het huidige regime staat, maar bovendien zeer nauw ver bonden is geweest met het be wind dat de delicten van Pattist beschermde". Volgens het gerecht in Madrid heeft Pattist zich in oktober 1943 vrijwillig bij de Duitse Waffen- SS aangesloten. Na een jaar in het buitenland te hebben geze ten keerde hij naar Nederland te rug. Tussen november 1944 en februari 1945 zou hij in de buurt van Hoogeveen talrijke, meest joodse, mensen hebben gearres teerd en hebben mishandeld. De meeste van hen zijn later in Duit se concentratiekampen om het leven gekomen. Pattist verblijft sinds 22 februari van dit jaar in hechtenis. Sinds zijn vlucht in 1951 naar Spanje is Pattist er bijna 27 jaar lang in ge slaagd anoniem te blijven. Vijf en twintig jaar lang dreef hij een talenschool in Oviedo, een indus triestad in het noordelijke Astu- rië. Vanaf 1976 werkte de „schrik van Drenthe" zelfs als tolk in dienst van het ministerie van buitenlandse zaken in Asturië. Bij de recente WK voetbal lever de Pattist regelmatig bijdragen in de lokale pers, waar hij ten be hoeve van de Duitse voetbalsup porters artikelen in het Duits vertaalde. In 1978 werd Pattist ei genlijk bij toeval door een mede werker van Simon Wiesen thai ontdekt. De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is ontdekken dat Limburg een beetje buitenland is. We doen dit jaar de Vaderlandse Fietsvakantie. Kris kras door Zuid-Limburg. Dat wordt klimmen en dalen. Dus houden we 't op 40 km per dag. De Botanische Tuin in Kerhrade staat op het programma. En de kastelen rond Ubachsberg. Maar beginnen doen we op Nederlands hoogste plekje: de Vaals er berg (322,5 m). In Raren staan de oudste zgn. „vakwerk"-huizen van Limburg. Op weg naar Gulpen rijden we door holle land weggetjes. Flora en Fauna is écht onnederlands daar. We wandelen door het Savelsbos. En zijn, boven en onder de grond, toerist in Valkenburg. In Cadier en Keer bezichtigen we het Afrika-museum. In Maastricht blijven we een dagje extra. Alleen al om dat schitterende gerestaureerde c Onze hotelletjes hebben we ruim op tijd besproken. De fietsenvakman, de boekhandel, de VVV's, de ANWB en stichting: fiets! Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-44 69 93, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei VaderlandseFietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7