Steeds c Moet Endegeest maar worden afgebroken? Bewoners vechten ontruiming pension Schelpenkade aan 3 Sen mei- fcclcmb btadbheeM AC GEEFTNFONDUE-FEEST VOOR ISr PER PER Discussie over voorzieningen voor patiënten in psychiatrie: Schorsing vonnis kantonrechter gevraagd Inbrekers twee maal betrapt Universiteit wil twee studierichtingen erbij Ontslagen bij taxibedrijf AC RESTAURANTS VRIJDAG 13 MEI 1983 Leiden LEIDEN - Moeten psychiatri sche ziekenhuizen als Ende geest gehandhaafd worden, of kunnen ze maar beter direct al lemaal worden afgebroken?. Dat was de centrale vraag woensdagmiddag bij de fo rumdiscussie onder leiding van journalist Joop van Tijn. Voor Endegeest kwam de vraag wat laat. Eerder deze week werd immers de afron ding van de nieuwbouw feeste lijk gevierd. De twijfels omtrent de nieuw bouw die bij psychiatrische ziekenhuizen wordt gepleegd, spruiten voort uit nieuwe ideeën en kritiek die de laatste jaren steeds meer opgang ma ken. Elke grote investering in een psychiatrisch ziekenhuis betekent minder geld voor al ternatieve mogelijkheden. Zou het geld niet beter kunnen worden besteed aan de ambu lante zorg, aan tussenvoorzie ningen als socio-woningen en crisiscentra? Ja, zo luidde het antwoord van onder anderen Van der Wilk van de cliëntenbond. "We moe ten proberen zo weinig moge lijk mensen op te nemen in psychiatrische ziekenhuizen. Dat zou kunnen wanneer er in de naaste omgeving beter zou worden ingegaan op de proble men van de mensen. Wanneer je echt veranderingen wilt, moetje bereid zijn de bestaan de instituten af te bouwen en er goede alternatieven voor in de plaats op te zetten. Ik denk dan aan beschermde woonvor men voor chronische patiën ten, voor anderen behandeling dicht bij huis en crisiscentra. Ook is er dan een grote aanpas sing nodig van het personeel in de psychiatrie". Nee, luidde het antwoord van Lameijn, medisch-directeur van Endegeest. "Op den duur moeten we wel streven naar opheffing, maar zover zijn we nog lang niet. Psychiatrische ziekenhuizen hebben nu nog een noodzakelijke inbreng bij het opvangen van mensen. Ik denk dat de oplossing ligt in een combinatie van psychiatri sche ziekenhuizen op kleine schaal en een geleidelijke over heveling naar tussenvoorzie ningen. Het probleem ligt ech ter in de financiering. Wij kun nen wel het aantal opnamen beperken, maar het geld dat wij dan niet krijgen, gaat ook niet naar de ambulante zorg". Waarmee Lameijn pleitte voor een budget per ziekenhuis in plaats van een verpleegprijs per bed per dag. Kloof Hoe denkt de overheid erover? De staatssecretaris kondigde onlangs een bouwstop af voor alle ziekenhuizen. Dit om bouwplannen nog eens te her overwegen. Ambtenaar Dek ker van het ministerie van volksgezondheid (WVC): "Ie dereen, incluis de overheid, spreekt tegenwoordig het jar gon van de vernieuwers. Zie kenhuizen en inrichtingen moeten kleiner. Maar tussen de mooie woorden en de uit voering zit nog een kloof. We lopen nog ver achter, en dan daarom kan de 'vernieuwing' belangrijke impulsen gebrui ken van cliënten- en patiënten bonden. Ook de ziekenhuizen zelf moeten nagaan hoe ze kun nen bijdragen aan de vernieu wing. Pas wanneer er druk vanuit de sector zelf komt, kan de overheid het beleid aanpas sen". Forumlid, ex-patiënt en schrijver Biesheuvel wenste zich te dis tantiëren van het gebezigde jargon: "Je hebt mensen die al tijd al krankzinnig zijn geweest en oehoe-roepend door het le ven gingen. Ik zie niet in waar om die in een inrichting moe ten worden oDeebor^pn nio mensen kun je veilig vrijlaten, hun gedrag zou een verfraaiing van de maatschappij zijn. Je zou alleen een keer hun billen moeten wassen en hun broek ophalen. Andere mensen krij gen op hun dertigste een neu rose, psychose of andere -ose. Die laatsten zijn knap lastig voor hun omgeving en dan is een ziekenhuis vreselijk nodig. Daar blijf je dan vier, vijf maanden en dan kom je eruit dank zij de pillen". Gersons, psychiater in Amster dam, relativeerde het nut van psychiatrische ziekenhuizen iets meer. "Personeel zou min der ziekenhuis-gebonden moe ten worden en de mensen ook thuis moeten begeleiden. Zo wel de hulp thuis als het psy chiatrisch ziekenhuis moet voldoende aandacht krijgen. Want hoewel het de tendens is de psychiatrie in de gemeen schap te plaatsen, wil dat niet zeggen dat er geen opvangmo gelijkheden moeten zijn. Het gevaar van de actie morato rium (die de ziekenhuizen wil afschaffen) is dat die samen valt met de bezuinigingen. Hun progressieve bedoelingen worden zo al te makkelijk on derschreven door mensen die eigenlijk bezuinigingen voor ogen hebben". Van der Poel, mede-initiatiefne mer van de actie moratorium: "Het was inderdaad een wrang gevoel toen we merkten dat onze ideeën pasten in het straatje van de bezuinigingen. Wij willen uiterste terughou dendheid bij elke nieuwe voor ziening in psychiatrische zie kenhuizen. AJles wat er nu wordt opgezet, wordt later als argument gebruikt om niets meer te doen aan alternatieven zoals een 24-uur bereikbare ambulante zorg en crisisinter ventie. Het is jammer dat per soneel in ziekenhuizen altijd denkt dat wij hun banen willen afpakken. Maar het gaat niet om hoe zij hun werk doen, de instelling op zich wordt door ons aangeklaagd". Economisch-directeur Loose van Endegeest is mede-onder- tekenaar van de actie morato rium en reageerde vanuit de zaal: "De directies van zieken huizen zijn teveel gefixeerd op het economisch belang. Ze rechtvaardigen dat door te zeg gen dat de werkgelegenheid behouden moet blijven. Ik vind dat je het personeel en de gebouwen los van elkaar moet zien. Wanneer de wil er is om de instituten om zeep te hel pen, krijg je 2.000 mensjaren werk beschikbaar voor de al ternatieve voorzieningen". Niet alleen de zaal, ook mensen in andere gebouwen op het En- degeestterrein konden telefo nisch reageren op de forumdis cussie. Vooral werd dit echter gedaan via het brandalarm, dat opvallend genoeg steeds over ging wanneer de meer behou dende sprekers aan het woord waren. EN KINDEREN TOT EN MET 12 JAAR SMULLEN MEE VOOR HALF GELD. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser DEN HAAG/LEIDEN De zeven buitenlandse werknemers die wonen in het pension Schelpenkade 44 willen vooralsnog geen gevolg geven aan het bevel van de Leidse kantonrechter om het pension te ontruimen. Schorsing van diens vonnis was zodoende de inzet van een kort geding dat woensdag voor de Haagse rechtbank diende. Tegenpartij waren ook nu weer de verhuurders van het pand, de Leidse huiseigenaren H. Slijk huis en B. Dool. Al bijna driejaar proberen zij (tot dusverre zonder resultaat) de zeven buitenlanders uit het pension te krijgen; een slepende strijd die nu al vier keer tot een rechtszaak heeft geleid. De verhuurders verwijten de buitenlanders het pension in ei gen bezit te hebben genomen. Een mening die de kantonrech ter onlangs na een bezoek aan het pand onderschreef, maar vol gens de buitenlanders geheel ten onrechte. Hun raadsman mr. L. Sprenger verweet de kantonrechter on zorgvuldigheid bij het vellen van diens oordeel. Er bestaat volgens hem geen geldige reden voor ontruiming van het pension. „Hier is puur sprake van een spel om het pand, zo snel mogelijk leeg te krijgeh", aldus de raads man. De verhuurders menen dat recht al lange tijd te hebben omdat de huurders hun huurverplichtin- gen gedeeltelijk niet zijn nageko men en kamers in het pand heb- LEIDEN - Bij een inbraak in de Digros-supermarkt aan de Lan- gegracht zijn woensdagnacht twee jongens (20 en 16 jaar oud) op heterdaad betrapt. Na ver hoor werden de jongens heenge zonden. Gisteren werd dezelfde jongen van zestien opnieuw aan gehouden. Hij was samen met een 15-jarige jongen bezig in te breken, opnieuw bij Digros. LEIDEN - Met de herindeling en herbestrating van de Sophia- straat wordt maandag een begin gemaakt. Het werk, te beginnen aan de kant van de Os- en Paar- denlaan, gaat achttien weken du ren. In die periode is er geen doorgaand verkeer mogelijk. ben opengebroken, die zij had den afgesloten. Maar volgens raadsman Sprenger hadden zijn cliënten daar reden toe. „Als je van vakantie terugkomt en je vindt je kamer dichtgespijkerd, dan mag je hem toch wel open breken? En als de huisbaas na laat de water- en energiereke ning te betalen en het riool te la ten repareren, zodat mijn cliën ten dat allemaal zelf moeten op lossen, dan mogen zij die kosten toch wel van hun huur inhou den?" De feiten op een rijtje zettend, stip te Sprenger nog de vechtpartij aan die vorig jaar tussen beide partijen aan de Schelpenkade ontstond, maar die niet tot ont ruiming van het pension heeft geleid. Ook memoreerde Spren ger de onenigheid die de ver huurders hebben gehad met bui tenlandse werknemers, die in één van hun andere pensions wo- De verhuurders pleitten niettemin voor ontruiming van het pen sion, temeer omdat er voor de ze ven buitenlanders vervangende woonruimte beschikbaar is in een pension aan de Hooigracht en in de Leiderdorpse Beuken schans. Raadsman Sprenger wees dit alternatief echter van de hand. De huren zouden aanmer kelijk hoger zijn en de woon ruimten niet gelijkwaardig aan de behuizing aan de Schelpenka de. De president van de rechtbank mr. Lycklema doet komende don derdagmiddag uitspraak. LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit wil twee nieuwe studierichtin gen invoeren: een experimentele studierichting archeologie en een nieuwe studierichting ge zondheidswetenschap. Het ligt in de bedoeling met beide oplei dingen 1 september 1984 te be ginnen. Het college schrijft dit in zijn ontwikkelingsplan 1984-1988. Op basis van de ont wikkelingsplannen van alle uni versiteiten en hoge scholen stelt de minister van onderwijs de fi nanciële middelen vast. Het bijzondere van de nieuwe stu dierichting archeologie is dat er voor dit vak een archeologische propedeuse komt. Voorheen kon dit vak alleen gestudeerd wor den na een niet archeologische propedeuse of als afstudeerrich ting binnen een andere studie. Deze nieuwe studie zal verzorgd worden door de Letterenfacul teit en de Interfaculteit van de Aardrijkskunde en Prehistorie. De nieuwe studierichting gezond heidswetenschappen komt naast de huidige opleiding tot arts en is bedoeld voor degenen die in de niet-curatieve (niet op genezing gerichte) gezondheidszorg werk zaam zullen zijn. De opleiding is gericht op functies bij nationale, provinciale en gemeentelijke overheid, researchinstituten en laboratoria. De filosofie achter de nieuwe studie is dat "men zich niet langer kan beperken tot geneeskunde in de stricte zin van het woord, maar zich zal moeten begeven op het veel bredere ter rein van de gezondheidszorg dat zich bezighoudt met alle aspec ten die de gezondheid van het in dividu bedreigen of begunsti gen". Om de nieuwe studie gezondheids wetenschappen mogelijk te ma ken ligt het in de bedoeling de stroom eerstejaarsstudenten voor de gewone medicijnenstu die te beperken tot 210. LEIDEN - Bij de ingrijpende verbouwing van Huize St. Maarten is woensdag het hoogste punt bereikt. Ter gelegenheid daarvan hees wethouder Tesselaar de vlag (zie foto). Het voormalige opvangcentrum voor vrouwen (en daarvoor: wees- en oudeliedenhuis) aan de St. Jacobsgracht en Raamsteeg wordt vernieuwd en uitgebreid. Het zabonderdak gaan bieden aan één- en tweepersoonshuishoudens. In het complex komen negentig woningen: zestig twee- of driekamerwoningen en dertig éénkamerwoningen. Verwacht wordt dat de restauratie en uit breiding begin volgend jaar voltooid zullen zijn. t*"010 Holvast» LEIDEN - Het taxibedrijf Schutte heeft bij het gewestelijk arbeids bureau ontslag aangevraagd voor 21 werknemers. De aan vraag zou verband houden met de bezuinigingen van de rege ring op het vervoer van leerlin gen van het buitengewoon on derwijs. Het betreft 21 part-time banen. Taxibedrijf Schutte heeft nog geen twee jaar geleden een nieuwe huisvesting aan de Fle- voweg in de Merenwyk in ge bruik genomen. PPR-raadslid Van Lint heeft over het massa-ontslag inmiddels schriftelijke vragen gesteld aan B en W. Het raadslid herinnert aan de toezegging van wethou der Peters (PvdA) van onderwijs, die zijn uiterste best zou doen om geld te vinden om de voorzie ningen op hetzelfde niveau te handhaven, ondanks de bezuini ging door de rijksoverheid. Van Lint veronderstelt dat Schutte weinig vertrouwen heeft in de fi nanciële mogelijkheden van de wethouder. Hij wil weten of de wethouder al iets heeft gedaan om het vervoer van de leerlingen veilig te stellen. ADVERTENTIE Geestverruimend Er is maar één Leids Vrijetijds centrum en dat is het LVC aan de Breestraat. Vaste bezoekers van het voormalig Creatief zijn volgens vaste medewerker Vincent van Diemen aangewe zen op dit centrum. "Als er in het LVC niets gebeurt dan is er voor die mensen in de stad niets te beleven", zo weet Van Diemen uit eigen ervaring. "Toen het punkcafé door inter ne problemen zo'n anderhalf jaar geleden dicht ging, was de zatermiddag voor mij opeens hetzelfde als de zondag. En dat vind ik dus een verschrikkelij ke dag". Vandaar dat Van Diemen, colle ga-medewerker Tom Schoon- brood en twee LVC-stagières eind '81 de koppen bij elkaar staken met de bedoeling iets te gaan organiseren op zaterdag middag. "Iets dat breder van opzet was dan het punkcafé en compleet nieuw", weet Van Diemen zich te herinneren. Uiteindelijk kwam er een Open Café van de grond en de opzet van de vier LVC-pioniers is in middels gedeeltelijk geslaagd. Van Diemen: "Het was de be doeling om geregeld hele nieu we dingen in het Open Café te doen. Dingen die eigenlijk nooit in het LVC hebben ge kund. Dat is eigenlijk maar voor een deel gelukt. Rolstoel wedstrijden en een middagje gratis je haar laten knippen, zijn bijvoorbeeld in de soep ge lopen. Wel gelukt zijn onder andere een tentoonstellings middag van de Leidse kunste naarsgroep Dynamo en een soort van knutselmiddag. Daarnaast hebben we verschil lende keren muziekvideo's en films gedraaid. Maar daar moe ten we eigenlijk van af want dat is veel te apathisch. Dan zit iedereen een beetje sloom naar zo'n teeveetoestel te kijken". Het Open Café wordt gemiddeld door zo'n veertig mensen be zocht. Aanstaande zaterdag zal dat aantal ongetwijfeld groter zijn want dan staat een bier- middag op het programma. Te gen inkoopsprijs worden dan tal van 'exotische' biersoorten verkocht. Vanwaar dit dringe- lag? Van Diemen: "We hebben een keer een enquête gehou den onder de bezoekers en aangezien de meesten een en- quete niet serieus nemen, kre gen we veel formulieren bin nen met de suggestie eens 'gra- Vincent van Diemen achter de LVC-knoppen: "Als hier niets ge beurt dan is er in de stad niets te beleven". (Folo Hoivasty tis zuipen' te organiseren. Van daar". Welke initiatieven er op het drin ken tegen inkoopsprijs volgen, kan Van Diemen nog niet zeg gen. De ideeën zijn op. "We moeten hoognodig weer nieu we dingen gaan verzinnen". Misschien dat een 'exotische biergolf zaterdagmiddag de geest daartoe op passende wij ze verruimt. J.V. Billen bloot (6) Voorzitter J. de Geus van de Pro testants Christelijke Woning bouwvereniging (PCW) voor spelt dat er binnen afzienbare tijd een grote advertentie in het Leidsch Dagblad ver schijnt waarin het bestuur van de 'Huurdersvereniging bewo ners Paramaribohof z'n excu ses aanbiedt. Ten minste wan neer de 'aanvoerder' van de huurders, M. Bosselaar, zijn woord houdt. Het bestuur van de huurdersver eniging trok onlangs in deze rubriek van leer tegen het be stuur van de PCW. Bosselaar beweert dat de meest recente statutenwijziging van de PCW onrechtmatig is verlopen waar door deze woningbouwvereni ging eigenlijk geen bestaans recht heeft. Het bestuur van de huurdersver eniging heeft het ministerie van volkshuisvesting, wethou der volkshuisvesting Dick Tes selaar en de leden van de ge meenteraad gevraagd de 'kwestie PCW' eens goed te on derzoeken. Vooralsnog zonder resultaat. Wel is een brief van Bosselaar en de zijnen op de vergaderagenda geplaatst van de gemeentelijke commissie volkshuisvesting. Op de eerst volgende vergadering van deze commissie hopen zy aan te kunnen tonen dat er van alles scheef zit aan de PCW. "Zo niet en wanneer de PCW kan bewijzen dat al onze beschuldi gingen onwaar zijn dan zullen vrij een hele grote advertentie in het Leidsch Dagblad plaat sen waarin wij onze excuses aanbieden", zo sprak Bosse laar vorige maand. Volgens PCW-voorzitter De Geus kan het bestuur van de huurdersvereniging al vast gaan beginnen met het opstel len van die advertentie. "Want", zo meent hy, "ook al zou die statutenwijziging on juist zijn verlopen dan nog heeft de PCW wel degelijk be staansrecht. Onze statuten zijn namelijk op 22 mei 1959 bij ko ninklijk besluit goedgekeurd. En die statuten zeggen dat de PCW een vereniging is die is aangegaan voor de tijd van 29 jaar en 11 maanden. Statuten wijziging of niet, de rechtsper soonlijkheid van de PCW blijft dus onverlet tot 20 april 1988". Billen bloot (7) De PCW-huurders uit het Para maribohof, 79 van de 80 bewo ners van deze flat zijn lid van de club van Bosselaar, winden zich er mateloos over op dat zij door hun huisbaas stelselmatig worden genegeerd. Zij hebben het PCW-bestuur herhaaldelijk gevraagd om met hun rond de tafel te gaan zitten om te pra ten over "de mistige financiële jaarverslagen en het listig schuiven met posten in die ver slagen". "Maar", zo zegt Bosse laar, "de PCW weigert open kaart te spelen en wü ons niet als gesprekspartner erken nen". De Geus beaamt dat hij de huur dersvereniging niet als ge sprekspartner erkent. En wel hierom: "De PCW kent zoge naamde buurtsecretariaten. Dat zijn voor ons de officiële kanalen tussen bewoners en bestuur. Meneer Bosselaar heeft uit eigen beweging een huurdersvereniging opgericht maar daar gaan wij uiteraard niet mee in zee. Om over deze kwestie te praten hadden wij op 18 januari 1982 een vergade ring belegd in de Petrakerk voor alle bewoners uit het Pa ramaribohof. Op die bewuste avond zaten wij daar met het hele bestuur en met vertegen woordigers van alle buurtse cretariaten uit andere wijken. Er kwam zegge en schrijve één bewoner opdagen. En die had een brief in zijn hand van het bestuur van de huurdersver eniging waarin de flatbewo ners werden opgeroepen om de vergadering te boycotten omdat er met ons niet te praten zou zijn". Volgens De Geus heeft het PCW- bestuur z'n goede wil getoond met het beleggen van de verga dering in de Petrakerk. "En ook nu nog ben ik bereid om met meneer Bosselaar te pra ten. Maar dan wel met de be woner Bosselaar want voorzit ter Bosselaar van de huurders- vereniging bestaat voor mij niet". Of zo'n gesprek er ooit komt, valt zeer te betwijfelen want vol gens bewoner Bosselaar be staat de hele PCW niet eens. J.V. Een feest inderdaad, want onze chefkok zorgt voor gulle porties vlees en ook op het gebied van sausjes, frites en salade komt u niks te kort. De kosten van dit geweldige en gezellige etentje uit? Slechts 15 gulden per persoon en kinderen t/m 12 jaar betalen maar de helft. Ons aanbod is geldig t/m 15 juni a.s. Niet geldig op zater-, zon- en feestdagen. Reserveren is.zeer aanbevolen. UIT EN TOCH EEN BEETJE THUIS. AC Restaurant Leiderdorp, Persant Snoepweg,E10/A4 Rotterdam- Amsterdam. Tel.071-899302.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3