Dubbele leges als boete op bouwen zonder vergunning Koningin opent Clingendael Bejaarde man nit Leiden omgekomen bij ongeval in Leiderdorp Voorschoten voorziet extra inkomsten Gewonde en veel schade Sleutels uitgereikt van woningen-als-leerproj eet AGENDA Zender gepakt LEIDERDORP De 92-jarige Lei- denaar P. Marks is gisteravond overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval op de krui sing Engelendaal/Persant Snoep weg in Leiderdorp. De be jaarde Leidenaar wilde om streeks negen uur met zijn auto komende vanaf de Smitsweg naar de Engelendaal oversteken waarbij hij geen voorrang ver leende aan een 38-jarige inwoner van Hoogmade, die op de Per- sant Snoep weg reed. Marks is op weg naar het zieken huis overleden. Hij was de enige inzittende van de auto. De schamele resten van de auto van het bejaarde slachtoffer uit Leiden Door storm in Leiden en regio LEIDEN/REGIO - Veel materiële schade en een gewonde waren de gevolgen in Leiden en omstreken van de storm gistermiddag. In Wassenaar brak op de Zijdeweg een tak van een boom af en kwam op een caravan en de eigenaar. Die moest met verwondin gen aan schouder en arm naar het ziekenhuis. Bij de Leidse brandweer en politie zijn gistermiddag in drie uur tijd 45 meldingen binnen gekomen van stormschade. Tientallen bomen op diverse plaatsen in de stad zijn omgewaaid. Op de Nieuwe Rijn en de Herengracht sloegen boten los. Het dak waai de van een woning aan de Kanaalweg. Ruiten van het universi teitsgebouw aan de Hooigracht waaiden stuk. In de Timorstraat en op het Noordeinde kwamen bomen op geparkeerde auto's terecht. Op de Rijndijk vernielden omgevallen bomen de schu ren. Een lantaarnpaal in de Arendshorst begaf het, evenals een steiger in de Opaalstraat. De storm richtte ook schade aan bij de nieuw bouw van het winkelcentrum aan het Diamantplein en in de Stevenshofpolder. Op de Witte Singel vernielde een vallende tak de voorruit van een rijdende personenauto. Op de Oegstgeester- weg waren omgewaaide wegbakens de oorzaak van een aanrij ding. Een automobiliste uit Katwijk remde hard voor de obsta kels op de rijweg. Een achterop komende Leidenaar botste er bovenop. Er deden zich in Leiden geen persoonlijke ongeluk ken voor. Ook in Voorschoten waaide een aantal bomen om. Er was geen schade. In Wassenaar blokkeerde een omgevallen boom gedu rende korte tijd de ventweg langs de Rijksstraatweg ter hoogte van de Narcislaan. De Wassenaarse brandweer moest zes keer uitrukken. In totaal gingen er zo'n tien bomen tegen de vlakte. In Oegstgeest waaide slechts één boom om. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil illegaal bouwen aanpakken door dub bele leges te vragen aan mensen die iets hebben gebouwd zonder dat ze daarvoor een bouwvergunning hebben aangevraagd. De raadscommissie voor openbare werken heeft zich hiertoe unaniem uitgesproken. Raadslid Visser (PvdA/PPR) heeft het voorstel gelanceerd. Hij be nadrukte overigens dat de boete slechts moet worden uitgedeeld aan mensen aan wie een bouw vergunning kan worden ver leend. Het voorstel geldt daaren tegen niet voor burgers die iets bouwen waarvoor nooit en te nimmer een bouwvergunning kan worden verleend, omdat het het bouwsel in strijd is met de bouwverordening. De gemeente kan illegale bouwers namelijk in dat geval dwingen het optrekje af te breken. Het heffen van leges is in dit geval dan ook niet aan de orde. De overige raadsleden konden zich goed vinden in het voorstel van Visser. Raadslid Van der Kloes- Kamsteeg (WD) zei dat ze het voorstel beter vond dan het voor stel dat raadslid Valkenburg (CDA) enkele maanden geleden heeft gelanceerd. Het christen democratische raadslid wil "zwarte bouwers" laten opspo ren door speciale ambtenaren van de dienst bouw- en woning toezicht. Deze moeten in zijn vi sie "door het dorp fietsen" en processen verbaal opmaken van illegale optrekjes. De processen verbaal moeten ze opsturen naar de Officier van Justitie. Deze laatste kan vervolgens een boete uitdelen van 6000 gulden of zes maanden hechtenis. Het WD-raadslid voelde niet veel voor dit voorstel omdat volgens haar in dit geval het geld vloeit naar de rijksschatkist: "Wanneer we daarenten leges heffen wor den we als gemeente financieel beter van het illegale bouwen", zo voerde zij aan. Extra geld De gemeente kan heel wat in het laatje krijgen door de leges te verhogen, zo heeft gemeentese cretaris De Graaff uitgerekend. Het minimaal in rekening te brengen bedrag aan leges be draagt momenteel 52 gulden. De hoogte van de leges wordt bere kend door een bepaald percenta ge te nemen van de bouwkosten. Hoe hoger de bouwkosten des te hoger de leges. Wanneer de bouwkosten lager uitvallen dan 5000 gulden moet ruim drie pro cent van de bouwkosten in reke ning gebracht. Bij bouwsels bo ven de 5000 gulden ruim 1 pro cent. Wanneer de bouwkosten tenslotte meer dan 100.000 gul den bedragen moet de bouwer 0,8 procent aan legees betalen. Wanneer deze percentages wor den verdubbeld, tikt dat behoor lijk aan. Raadslid Franken (CDA) voerde aan dat de gemeenie neei wai kosten moet maken voor illegale bouwers. Allereerst moet een ambtenaar van de afdeling bouw- en woningtoezicht een kijkje nemen bij de woning en te gen de bouwers vertellen dat moet worden gestopt met de bouw. Vervolgens moet een rap port worden opgemaakt waarin staat aangegeven of het mogelijk is het bouwsel te achteraf te lega liseren, dan wel het bevel gege ven moet worden het bouwel te slopen. Een derde mogelijkheid is dat de gemeente het bouwsel gedoogt. In dit geval besluit de gemeente het illegale bouwsel "door de vingers te zien". I?it ter wijl het in strijd is met de bouw verordening en het voor de ge meente wettelijk gezien onmoge lijk is om een bouwvergunning te verlenen. Vorig jaar zijn 30 gevallen van ille gaal bouwen ontdekt in Voor schoten. Bij de helft van de ge vallen is achteraf alsnog een ver gunning verleend, in een enkel geval moest het bouwsel worden gesloopt en de rest werd ge doogd. De raadsleden spraken zich ook uit over het gedogen. Ze vonden dat ook mensen wier bouwsel wordt gedoogd, en die dus geen bouw vergunning hoeven aan te vra gen, leges meten gaan betalen. Visser (PvdA/PPR): "Het kwetst het rechtsgevoel van omwonen den wanneer deze mensen er zo maar vanaf zouden komen". WASSENAAR - Hare majesteit de Koningin was woensdagmiddag aanwezig bij de opening van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrek kingen "Clingendael" gelegen in het landgoed Clin gendael in Wassenaar. Bij haar aankomst werd ze begroet door mr. Vrolijk, Commissaris der Konin gin van de provincie Zuid-Holland, de Wassenaarse burgemeester Staab en baron Van Lynden, voorzit ter van het bestuur van Clingendael. Tevens werd koningin Beatrix een bloemetje aangeboden door de 7-jarige Sanneke Schollema. Het uit de 17de eeuw daterende gebouw heeft vele Geraniums (I) Voor de tiende keer wordt mor gen, 14 mei, in de Voorschotense Voorstraat een geraniummarkt gehouden. Leden van de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde zullen de planten beoordelen en er zal ook een jury langs de stands gaan om hun aantrekkelijkheid te keuren. De geraniummarkt begint om ne gen uur en duurt tot vijf uur. Geraniums (II) De Statendaalder in Leiderdorp is morgen, 14 mei, eveneens het decor van een geraniummarkt. Hier tekende voor de organisa tie "Mooi Leiderdorp" in sa menwerking met de Koninklij ke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. St. Jorismars Duizenden leden van Scouting Nederland zullen morgen, 14 mei, weer naar het Oegstgeester kasteel Oud-Poelgeest komen om zich te verzamelen voor de traditionele St. Jorismarsen. Om twee uur zal burgemeester Hendrickx van Warmond het startsein voor de 1x/z, 10 of 15 ki lometer lange wandelingen ge ven. Diverse scouting-bands zullen de wandelaars op weg helpen en om kwart over drie aantreden voor het kasteel om er al spelen de de wisselbeker in de wacht te slepen. In de tuin van het kasteel is te vens een markt met onder ande re een tentoonstelling over we reld-jamborees. Swing Wave Jeugdsocièteit De Lindehoeve in Voorschoten begint morgen, 14 mei, met een nieuwe activiteit die onder de naam Swing Wave avond het licht zal zien. Op deze dag draait het om swingende muziek, met name New Wave en andere "moderne muziek". De avond begint om tien uur en eindigt om twee uur 's nachts en tussen elf en twaalf uur is er een happy hour waarin de consump ties voor één gulden van de hand gaan. Jazz In het kader van plaatopnamen die Radio Nederland Wereldom roep maakt van Nederlandse jazzorkesten treedt morgen avond, 14 mei, de formatie Free Fair 8 in de Leiderdorpse Mu- zenhof aan. De muziek begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Open dag Het Wassenaarse dierentehuis aan de Zijdeweg 56 houdt mor gen een open dag. Vanaf tien uur 's morgens kunnen belang stellenden terecht om het die rentehuis te bezichtigen, de rommelmarkt op zolder, de ope ratiekamer, de puppyroom, de buitenverblijven enz. enz. In de grote tent naast het tehuis is een wijnhoekeje ingericht, op het parkeerterrein zijn kraampjes en een terras en in het weiland ernaast onder ande re een rad van avontuur en een grabbelton. VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten heeft woens dagavond tussen elf uur en kwart over twaalf de omgeving van het station en de Engelse school aan de Van Hooflaan afge zet nadat er rond elf uur een bommelding was binnengeko men. Ook het treinverkeer tus sen Leiden en Den Haag werd enige tijd stopgezet. Een anonieme, Engels sprekende man had aangekondigd dat er öf in het station öf op de school pre cies om twaalf uur 's nachts een bom tot ontploffing zou worden gebracht. Nadat de politie tot kwart over twaalf had gewacht, is de versperring van de omge- VOORSCHOTEN - De Voorscho tense wethouder J. van Leeuwen (PvdA/PPR) heeft woensdag middag de eerste sleutels uitge reikt van vijf nieuwe woningen aan de Schuilinglaaan. De vijf woningen zijn de eerste van een serie van zeventien premie koopwoningen die worden ge bouwd op een stukje grond dat grenst aan de Schuilinglaan, Ka- rel Doormanlaan en Van Dulm- plein. In juli moeten alle zeven tien woningen gereed zijn. De woningen worden gebouwd door 17 jongens die vier dagen in de week werken op de bouwplaats en de vijfde dag van de week naar school gaan, de school voor beroeps begeleidend onderwijs. Onder begeleiding van enkele vakkrachten van aannemer VRIJDAG 13 MEI 1983 VRIJDAG Leiden Hooglandse kerk - Sleutelflora 1983, bloemententoonstelling, 10-22 uur. NVSH trefcentrum- Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - vrouwenavond, 21-1 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 Clubhuis Rondom de Maredijk - bingo avond, 20 uur. Schoolgebouw aan de Vondellaan 35 - rommelmarkt en fancy fair, 19-21 uur. ZATERDAG 2 zevenjarige Sanneke Schollema het traditionele boeketje (Foto Holvast). bewoners gehad. Zo huisde Rijkscommissaris Seyss Inquart in Clingendael, maar waren de laatste bewo ners nog krakers. In 1975 werd besloten het toen in slechte staat verkerende 'Huys Clingendael' te res taureren. En nu zijn er dan verschillende instituten op het gebied van de buitenlandse politiek geves tigd in dienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Minister van den Broek van buitenlandse zaken uitte in een toespraak tot het prominente gezelschap zijn bewondering voor de "luisterrijke restauratie" tot een "stimulerende werkomgeving". Niersman hebben zij vanaf vorig jaar zomer de kans gekregen er varing op te doen in de praktijk. TERSCHELLING/WASSE NAAR - De twaalfjarige doch ter van de ambassadeur van Irak in Nederland, M. Al-Rawi uit Wassenaar, is woesdag- avond in het academisch zie kenhuis van Groningen overle den aan de gevolgen van een verkeersongeval op Terschel ling. Volgens de politie van het eiland stak het meisje zonder uit te kij ken de Hoofdweg over en werd ze daarbij door een personenau to aangereden. Een woordvoer der van de ambassade van Irak deelde mee dat het meisje op het eiland vakantie vierde. Leiden Hooglandse kerk - Sleutelflora 1983, bloemententoonstelling, 10-22 uur. Stadhuisplein - manifestatie Chileense muziek- en dansgroepen, 's middags. Volkshuis - Apothekersdijk, Chileens feest. 18-1 uur. Stadhuisplein - voorlichtingsdag Neder landse Vereniging voor Slechthoren den, 9-17 uur, gratis gehoortest van 10-12 uur en van 14-16 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. duinen van Katwijk en Wassenaar - fietstocht, telefonisch aanmelden: 01718-16029. Jazzzolder Hot House - zolder LVC, Breestraat 66, optreden Fra-Fra Sound, 22 uur. LVC - optreden de Amerikaanse groep Geraniummarkt, Voorstraat, 09.00 tot 17.00 uur. Swing Wave avond. De Lindehoeve, 22.00 uur. Leiderdorp Geraniummarkt, Statendaalder. Jazzmuziek, De Muzenhof, 21.00 uur. Wassenaar Dierentehuis Zijdeweg, open huis, van af 10.00 uur. Oegstgeest St. Jorismarsen, vanaf kasteel Oud Poelgeest, 14.00 uur. terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur: H. de Jong, Noordeindsplein 4a, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 uur Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwyk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- 17 i zo 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol. Verhage en Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan zo, M. j.H. v. Tol, de Sitterlaan 80. tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwyk, Ros molen 2. Leiderdorp - za, R.W.M. v. Velzen, Dra- kestein 3, tel. 891100, spreekuur van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100; zo, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - D.L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152, tel. 173994. Voorschoten - za, E. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van: vr 13 mei tot 20 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173110 DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 220513. E.J.W. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - »R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070- 271110. TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wordt waargenomen door: E.F.J. Dickman, Breestraat 58a, Leiden, tel. 146004. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten jioorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - De politie heeft woens dag voor de tweede keer in korte tijd de illegale zender Radio At lantis uit de lucht gehaald. In de Kraaienhorst betrapte de politie een 40-jarige Leidenaar tijdens de clandestiene uitzending. De apparatuur had een vermogen van 150 Watt, dertig maal de toe gestane sterkte. De zender was ook een vermogen waard, onge veer tienduizend gulden. Nooit eerder had de Leidse politie zul ke dure apparatuur in beslag ge nomen. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijkeqyan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging ient 20.59 I) 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir N. Qüakernaat Commentaren: R D. Paauw, W F J. Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H.vd. Post (plv) F. J. Wirtz (bin./t Plv Alg redactiechef: J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama (feature) (radio, televisie, kunst) tel. 071-144941,1 Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2