c North Sea Jazz Festival verdient steun overheid Euthanasie LEZERS SCHRIJVEN Homo's Feestdag EISEMERS DE TIJD VRIJDAG 13 MEI 1983 Meningen Paul Acket, organisator van een on-Nederlands groots opgezet evenement, North Sea Jazz Fes tival geheten, heeft de oorlog verklaard aan de ambtenaren van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) en hun adviseurs van de Raad voor de Kunst. Een „Haag se" oorlog, die zoals bijna elk uit de pan rijzend conflict in deze tijd over centen gaat. De subsidie-hulp die het Rijswijk- se departement van minister Brinkman het ruim 2 miljoen kostende festival dit jaar wil bie den, bedraagt een halve ton. De rekenmachine leert dat de rijks overheid daarmee de residentië le impresario voor niet meer dan slechts 2,5 procent uit de zorgen haalt. Dat is inderdaad niet een niveau om over naar huis te schrijven. Dat heeft Acket dan ook niet ge daan. Sterker nog: hij heeft de donkerbruine stem van zijn woordvoerder, Wybe Buma, vo rige week tijdens een overvolle persconferentie laten meedelen dat het bedrag niet eens geaccep teerd zal worden. „Hoewel wij door Peter Huysman dit bedrag dringend nodig heb ben, zullen wij het niet in ont vangst nemen. Wij achten dit be drag voor een, voor Nederland uniek cultureel evenement, zelfs in het licht van de bezuinigings maatregelen, niet alleen belache lijk maar ook vooral uitermate krenkend voor zowel publiek als organisatoren". Het is de leiding van het festival (met Acket uiteraard voorop) al lemaal te veel geworden. Er is al tijd al verbazing over geweest dat het cultuur-departement niet wat driester financieel insprong. Per slot van rekening is het North Sea Jazz Festival vanaf zijn start een gebeurtenis van wereldformaat geweest. Zelden komt binnen een periode van drie dagen zó veel internationaal jazztalent in één gebouw bijeen. Het is voor Paul Acket een zaak van persoonlijke eer geworden dit evenement van de grond te blijven krijgen. Maar in die eer voelt hij zich nu duidelijk aangetast. Het is van het begin af aan zwoegen ge weest om de benodigde midde len bij elkaar te sprokkelen. Ac ket als „kleine" zelfstandige heeft steeds een beroep gedaan op het particulier initiatief. Daar naast heeft hij een enkel groot bedrijf voor sponsoring kunnen interesseren en inde hij wat geld in ruil voor (AVRO-)televisieop namen. De onderhandelingen over de huur van de zalen, van het Haagse Congresgebouw ver liepen zelden rimpelloos. En ten slotte waren er dan de subsidies van WVC (voorheen: CRM) en gemeente Den Haag. Over warme steun van „buitenaf' heeft de festivalleiding zich nim mer kunnen verheugen. Maar dat heeft Acket er niet van kun nen afbrengen door te gaan met voorbereidingen voor weer een nieuwe versie van het jaarlijks terugkerend jazzfestijn. Hij heeft steeds tegen de stroom in kans gezien zijn festival een ge zicht te geven dat zeker niet al leen door „commerciële" namen werd bepaald. Binnen- en bui tenlandse groepen in ontwikke ling, makers van muzieksoorten die niet alleen in de eerste plaats voor de doorsnee-luisteraar be stemd zijn, die bovendien vaak absoluut niet als publiekstrek kers gelden, hebben bij hem de afgelopen jaren gelegenheid ge kregen zich op een wereldpo dium te laten horen. Alleen vanuit de Tweede Kamer (en met name vanuit de Partij van de Arbeid) is er een paar maal moeite voor het North Sea Jazz Festival gedaan. Wijzigings voorstellen werden ingediend om wat geld vrij te maken voor dit evenement, waar vorig jaar nog 30.000 belangstellenden uit alle uithoeken van de wereld voor naar Den Haag kwamen. In 1931 werd bij amendement de minister van (toen nog) CRM ge dwongen uit andere posten een bedrag van 1,5 ton naar Acket over te maken. Dat is tenslotte gebeurd, maar toen al met de grootst mogelijke te genwerking van de betrokken ambtenaren in Rijswijk. Acket heeft steeds op het standpunt ge staan dat dergelijke interne za ken niet voor de buitenwereld bestemd zijn. Nu echter blijkt dat de ambtenaren van WVC, - geadviseerd door jazzdeskundi- gen van de Raad voor de Kunst, met grote tegenzin bereid zijn voor het festival-1983 niet meer dan 50.000 gulden op tafel te leg gen, is ook voor de gewoonlijk tamelijk rustig opererende Paul Acket het hek van de dam. Vorige week voelde hij zich bij monde van Buma „genoodzaakt, zij het met enige spijt, om onze ervaringen openbaar te maken". De Openbaring van Acket. Het is een nogal opschudding verwek kende openbaring geworden, die - helaas zonder geschraagd te zijn door schriftelijk bewijsmate riaal - veelzeggend is voor de handel en wandel van sommige zogeheten „kunstpausen" in ons land. Talrijke malen heeft de festivallei ding de woorden „dubieus", „verontwaardiging", „brutali teit" en „tendentieus" tijdens de persconferentie in de mond ge nomen. Niet alledaags, maar dui delijk door woede ingegeven taalgebruik. Bijvoorbeeld over mededelingen van ambtenaren dat zij er niet veel voor voelden Kamerbesluiten uit te voeren of het niet zo nauw namen met de mocratische principes. Woede ook over de twijfel van le den van de Raad voor de Kunst over de juiste uitbetaling van ga ges aan musici en over hun oor deel dat door Acket gecontrac teerde artiesten eigenlijk maar het beste allemaal een minimum honorarium van 500 gulden dien den te krijgen. Waar bemoeit de Raad zich mee, het is mijn festi val en ik draag alle risico's, daar kwam Ackets reactie ongeveer op neer. Acket vindt dat zijn festival, in te genstelling tot soortgelijke eve nementen in andere delen van Europa, steeds aandacht aan alle stromingen binnen de jazzmu ziek heeft besteed. Voor hem blijft oude jazz even belangrijk als de jazz van vandaag of mor gen. Daarom zijn avant garde muziek en eigentijdse jazz van ei gen bodem vooral de afgelopen jaren behoorlijk aan bod geko men. Maar een Oscar Peterson blijft noodzakelijk om het grote publiek binnen te krijgen. Daarom is zijn verontwaardiging zo groot over voortdurend terug kerende aantijgingen dat het North Sea Jazz Festival weinig vernieuwend en weinig avon tuurlijk is. „WVC vraagt te pas en te onpas wat nu het aandeel is in het festival van de recente stro mingen in de Nederlandse jazz- en geimproviseerde muziek? Wij kaatsen dit met een wedervraag terug naar WVC: wat en wie zijn vandaag de dag wel die recente stromingen?" Van Acket is bekend dat hij zich weinig laat voorschrijven. Zijn verontwaardiging lijkt zeer ge rechtvaardigd. Nederlandse groepen krijgen op zijn festival een kans. Vorig jaar was hun aandeel hoger dan 33 procent. Tegenover 317 Amerikaanse mu sici en 92 musici uit andere lan den, traden er 214 Nederlanders op. Acket acht dit, bijgestaan door zijn bestuur, voldoende. Hij weigert dit evenement om te bui gen tot een manifestatie waaraan groepen deelnemen die „gymnastiekoefeningen en het ten gehore brengen van liedjes a la Johnny Jordaan" als een sum mum van vernieuwing beschou wen. Dan maar geen halve ton van WVC. Dan maar genoegen nemen met steeds kleinere subsidies van de gemeente Den Haag. Dan maar geen AVRO-televisie in huis. Ac ket wenst door te gaan in de door hem gekozen richting, die hem faam als wereldorganisator heeft bezorgd. Op 8, 9 en 10 juli wordt de 8ste aflevering van zijn festi val gevierd. In een ruimte die dan veel weg heeft van een gek kenhuis. Maar wel een uniek en erg swingend gekkenhuis. Acket is het „gechicaneer" van en kele deskundigen in het Haagse zat. En als het niet anders kan, als ook de gemeente Den Haag niet wil inzien wat ook in econo mische zin dit evenement voor deze stad betekent, dan in vre desnaam tot slot de Farewell Blues. Een afscheid. Maar een af scheid in het besef dat het festi val tot het laatst zijn festival is gebleven. Enige moed put hij overigens nog uit de opstelling van de huidige WVC-minister Brinkman zoals die blijkt uit interviews. Een on derhoud met een bewindsman met visie zou nog tot een oplos sing kunnen leiden. Met diens ambtenaren die er in een reactie op de Openbaring van Acket slechts op wijzen dat zij alleen festival-onderdelen willen subsi diëren die onder het kunstbeleid vallen praat hij niet meer. De auteur is kunstredacteur bij de Gemeenschappelijke Pers dienst. Het pleidooi, in het Leidsch Dag blad van 6 mei, om euthanasie te legaliseren, geeft weer duidelijk aan dat wij, mensen, het leven in eigen hand willen houden. Er spreekt het verlangen uit om het leven te leiden i.p.v. er onder te lijden. In dit streven op zich, schuilt geen gevaar, maar het ge vaar zit hem in de richting waar in wij streven en waarvan wij de oplossingen verwachten. Die richting is de materialistische levensbeschouwing. Een, naar mijn idee misleidende levensbe schouwing, die er van uitgaat dat het leven begint bij de geboorte en eindigt met de dood. Een le vensbeschouwing die meer pro blemen oproept dan werkelijk oplost. Wij sleutelen alleen maar aan de buitenkant en proberen op die manier het leven naar ei gen hand te zetten. (Abortus-eu- thanasie-kernwapens-DNA ma nipulatie). Hoe weten wij dat euthanasie een zachte dood is? Wij weten het niet. Wij denken het te weten omdat wij onszelf gelijk stellen aan ons lichaam en denken als wij dat doden, "wijzelf' ook dood zijn. In zijn Phaedo maakt Plato duide lijk, dat alles wat een tegendeel heeft, enkel en alleen zijn ont staan dankt aan dat tegendeel, en dat er steeds sprake is van over gangsvormen. B.v. twee tegende len zijn koud en warm, de over gangsvormen zijn afkoelen en Uit het slapen ontstaat het wakker zijn en uit het wakker zijn het slapen. Het overgangsproces van het ene is, wakker worden, en voor het andere, het inslapen. Zo is het ook met dood en leven, uit het levende, ontstaat door het stervensproces het dode. Uit het dode, door de geboorte het le vende. Of zal de natuur op dit punt mank gaan? Hieruit kunnen wij de con clusie trekken dat wij, voor dat wij door de geboorte tot leven kwamen, ergens hebben bestaan en dat wij, als wij gestorven zijn weer ergens bestaan. Het is het menselijk bewustzijn, het denkvermogen, en dat zijn wijzelf, dat tijdens de slaap er gens anders was en 's morgens a.h.w. het lichaam weer oppakt. Zo is het ook met de dood. Het lichaam doden wil niet zeggen dat het denkvermogen ook dood of weg is. Euthanasie is niets an ders dan het doden van het li chaam. Dus zelfmoord. De ervaringen van mensen die kli nisch dood geweest zijn, (te vin den in het boek Gedachten over leven na dit leven van dr. Ray mond A. Moody jr) dit omdat zij een poging tot zelfmoord gedaan hebben, spreken voor zich. De betrokkenen waren het op een punt met elkaar eens; tijdens hun 'dood' ondervonden ze pre cies dezelfde problemen als waarvoor ze zich tijdens het le ven geplaatst zagen. De proble men doemden, als in een vicieu ze cirkel, steeds weer op. Het is de mens die met zijn denken het lijden veroorzaakt. Wij trach ten ons met allerlei middelen te onttrekken aan onaangename si tuaties die wij zelf opgeroepen hebben. Elke verstoring van na tuurlijk evenwicht, door mense lijk denken en handelen roept een tegenreactie op om het even wicht te herstellen. Het lijden is een individueel proces, wat voor de een ondraaglijk is, is voor een ander aanvaardbaar. Dag in dag uit kunnen wij kiezen tussen: 1- Het leven zien als ge lijk aan de manifestaties. 2- Het leven zien als de achtergrond, de bron van de manifestaties. De oplossing op de vraag, welk standpunt het meest in overeen stemming is met de waarheid kan gevonden worden door het beantwoorden van de vraag: wat heeft meer waarde, de vorm waarin iets tot uitdrukking wordt gebracht of hetgeen in de vorm besloten ligt? Kiezen wij voor het tweede dan is het legaliseren van euthanasie een verdere afdaling in de duis ternis van het materialisme. De problemen van de mensen die verlangen naar bevrijding van lij den zullen eerder toe dan afne men. Werk met de natuur mee zodat het evenwicht zich kan herstellen en groter lijden zal worden voorko- D. Dirkmaat Stakmanbossestraat 57 2203 GG Noordwijk Als moeder van een homofiele zoon, ben ik erg geschrokken van een bericht in de krant van 5 mei '83. Bloemen van homo's werden verwijderd bij dodenher denkingen. Waar zijn we mee be zig. Zijn homo's geen mensen? Ook homo's zijn afgemaakt en waren slachtoffers van nazi's en zoals steeds weer blijkt, niet al leen van nazi's. De homo-haat (en waarom?) zie je nog overal om je heen. Wij zijn een zeer schijnheilig volk je, het vingertje wijst telkens weer naar: ministers, schrijvers, sportlieden, die naar landen dur ven eaan waarvan bekend is dat zij discrimineren en moorden. Hier in Nederland is discriminatie een vies woord, o ja! Het Hof en de Kerk, geven het goede voor beeld, want voor homo's gelden bepaald andere wetten. Op scho len (Christelijke) worden ze ge weerd, een baan aan het Hof gaat niet door, kamerleden kunnen gechanteerd worden, en bloe men ter nagedachtenis aan ver moorde homo's mogen niet ge legd worden. Het is misschien beter deze dodenherdenkingen, als het dan toch niet voor alle slachtoffers bedoeld is, achter wege te laten, er lopen zoveel huichelaars rond. Er is niets ge leerd. Mevr. G. Schrama v.d. Berg Oosteinde 2a Warmond Het was weer een nationale feest dag, namelijk 30 april en er zijn meer feest- of herdenkingsdagen waarop de werkende mens zich reeds lang van te voren verheu gend een- of soms meerdere vrije dagen weet toegemeten. Het is een ieder gegund maar waar het mij om gaat is dit: voor deze da gen waarop de winkels dan ge sloten zijn, moeten wij meer le vensmiddelen "inslaan" dan we gewoonlijk doen om niet zonder te zitten. Dit geeft soms wat moeilijkheden: geen winkelkarretje - lange rijen aan de kassa's - nummertje trek ken bij de slager en bij de brood verkopers, en op deze laatste branche heb ik nu ernstige kri tiek, deze bestond vroeger uit noest werkende vakmensen, nachten er voor doorwerkend om aan de verwachte grote aan vraag te kunnen voldoen. Deze mensen laten nu en reeds enige jaren achtereen gewoon verstek gaan, het is nu gewoon in hun ogen dat men reeds om 15 uur en in vele gevallen om 13 uur al geen kruimeltje brood meer voor de verkoop heeft. Dit word je dan gezegd door een juffrouw (geen verkoopster, want deze zijn vandaag de dag soms nog wel eens te vinden in een of an dere branche) terwijl je haar dan ziet denken: "stom rund denkt dat je nu nog ergens brood kan kopen". In gedachten zie ik dan hun werk gevers in hun luie stoel zitten de handen op- en aan hun ronde buiken krabbelend terwijl ze gnuivend luisteren naar de mu ziek van hun rinkelende kassa's die ze die dag dan al eerder enige malen gretig graaiend hebben geleegd. Apropos, wie weet wat een brood mag kosten? Niemand toch, en dat is bekend, wat ver schillende kleurtjes en iets afwij kende modellen en de chaos is kompleet. Prijsje noemen en klaar is "Kees", ringeling- kassa. Wie weegt zijn brood wel eens na of het wel 800 gram is? Mijn klacht is echter dat deze zak- kenvullende middenstanders een zeer groot deel van hun brood etende publiek in de kou laat staan met deze dagen (zon der brood dus). Th. van Zanten Merelstraat 176 Leiderdorp Dodenherdenking Ook dit jaar is de traditionele do denherdenking op enkele plaat sen weer controversieel verlo pen. Werden enkele jaren terug in Amsterdam jonge homofielen als ongenode gasten van de plechtigheid hardhandig door de politie verwijderd, nu zorgden in Den Haag en Katwijk wederom de politie en de marechaussee er voor dat de herdenking ordelijk en vormelijk kon verlopen. De politie zorgde er ook in de oor log voor dat het transport van mijn vader naar kamp Amers foort ordelijk - na gepast af scheid van zijn gezin - en vorme lijk, zonder incidenten, verliep. De politie handelt niet zelf, maar doet wat het gezag haar op draagt. Op de avond van de vierde mei her denken vele Nederlanders dat dat gezag in de oorlog fout was en nu goed is. De herdenking is een traditie geworden. Ze wordt steeds georganiseerd door de zelfde instanties en op dezelfde wijze gehouden. Nieuwkomers en vernieuwers zijn vaak niet welkom, zoals bij een traditie past. De aanwezigheid van de po litie bezegelt het verstarde ka rakter ven de herdenking. Wanneer we op deze manier door gaan moeten we er rekening mee houden, dat na het overlijden van de laatste kinderen van de omgekomenen de herdenking zichzelf heeft opgeheven. De nu sprekende monumenten zijn in stomme stenen veranderd. De regering heeft er zich echter voor uitgesproken de dodenher denking en de viering van bevrij dingsdag te continueren en een blijvend karakter te geven, met het doel een herhaling van wat in de oorlog is gebeurd te voorko men. Zo sterkt zij de geestelijke weerbaarheid van de bevolking. Daartoe hoort ook het besef dat ho mofielen tot de potentiële be dreigde minderheden behoren. Dat besef ontbrak in de oorlog. Volgens velen bestonden er toen geen homofielen. Dat zij bij tien duizenden door de nazi's zijn vermoord weten slechts weini gen. De laatste jaren is er pas sprake van homofielen, en ze zijn nog lastig bovendien, redeneert men in Den Haag en Katwijk. Ze mo gen dan ook niet aan de traditio nele herdenking meedoen. Het - soms wat bonte - optreden van het roze front is daarom tot een belangrijk element uitgegroeid in de strijd tegen het facisme en intolerante en bourgeoise ver starring. C. Franken, Plantsoen 67, Leiden MACA7INE Er is sprake van een "actie bescha diging lijsttrekker", constateert WD-fractieleider Ed Nijpels in Elseviers Magazine. De media hebben de WD als mikpunt ge kozen. Alle negatieve publiciteit is duidelijk "gestuurd", aldus Nijpels. Maar dat er heibel is met coalitiepartner CDA kan Nijpels niet wegvlakken. Er is voortdurend verschil van me ning over het te voeren beleid, en het optreden van de liberale frac tieleider zint de christendemo craten allerminst. Het CDA moet daar maar aan wennen, vindt Nij pels. "Er is een vernieuwde WD-fractie met zelfbewuste mensen die niet bij voorbaat een knieval willen maken". Er valt best te leven in de huizen in de Dordtse gifwijk, luidt de con clusie uit nieuwe onderzoeken. De dampen van verontreinigde grond" dragen nauwelijks bij tot de hoeveelheid schadelijke stof fen die de bewoners inademen". Het omslagartikel van EM handelt over de vergissing van de medi sche wetenschap. Hoe knap ook, de Westerse medische weten schap stelt in haar toepassing mensen teleur. Logisch, aldus EM, want het splijt de mens in tweeën. De artsen concentreren zich op de lichamelijke kant en verwaarlozen de psychische pro blemen. Een kloof tussen li chaam en ziel. Het zieke lichaam wordt door de arts als een mate rieel voorwerp beschouwd. Dat moet veranderen. Van belang voor een goede gene zing is lichaam en geest weer als één geheel te zien. Dan is zelfs kanker te genezen, althans in sommige gevallen. Verder een artikel over de geheim zinnige onderzeeërs die de Noor se en Zweedse overheid tot wan hoop brengen. De Oostzee is "een groot proefgebied waar de Sowjet-Unie onbemande onder zeeboten en andere weekblad. w In haar omslagartikel besteedt HN- Magazine aandacht aan het Ame rikaanse gevangenissysteem. Voorvechter van een humane be handeling van gevangenen is Al- vin Bronstein, wel de horzel en het geweten van de gevangenis directies genoemd. Bronstein boekte met zijn Prison Project in het midden van de jaren zeventig succes door het systeem van de staat Alabama voor de rechter te slepen. Hoewel de rechter aan de overheid zeer gedetailleerde op drachten ter verbetering van het "barbaarse en onmenselijke" systeem gaf, was hiermee het probleem verre van opgelost. De Verenigde Staten kennen name lijk geen overkoepelende recht spraak. Wat in de ene staat wel of niet mag, kan in een andere on- gekeerd zijn. Bovendien heeft Bronstein nog steeds de publie ke opinie tegen zich. Slechts po litici die "hard on crime" zijn ma ken kans om te winnen. Vergeleken met andere westerse landen veroordelen Amerikaan se rechters vaker en langer (ge middeld tien maal zo lang lang als in Nederland). Het Prison Project pleit dan ook voor een andere dan gevangenisstraf voor de "kleine criminaliteit". Vreemd genoeg wordt dit door de conservatieven toegejuigd. Waarschijnlijk alleen, omdat dit enorme kostenbesparingen met zich meebrengt, constateert Bronstein. In de rubriek "Ik maak er werk van", het verhaal van voddenra per Van Asperen die trots is op zijn vak. Van Asperen is aange sloten bij de Emmaus-gemeen- schap, waar veertien mensen sa men wonen en werken. Door het ophalen en verwerken van wel- vaartsresten steunen zij projec ten voor de allerarmsten overal ter wereld. Elk groepslid krijgt kost en inwoning, 1300 gulden zakgeld en 500 gulden vakantie geld per jaar. "Wie is Adriaan van Dis?", vraagt HP zich op het omslag af. Een in terview binnenin met deze suc cesvol gebleken talkshow-leider moet klaarheid brengen. "Ik ben echt als de dóód dat ik ga denken dat ik iets bijzonders doe. Er zijn wel meer rare jongens met malle extravaganties. Ik vind het leuk om buiten het keurslijf te treden. Ik laat me niet confectioneren door die televisie. Want heus, dat is een verschrikkelijk overschat medium". Van Dis ontpopt zich als een schil derachtig figuur, die zich voor veel dingen interesseert, een ver beten werklust aan de dag kan leggen, maar tegelijkertijd een aartsluiaard is: "Ik heb zó lang geteut en gelanterfant, dat ik nu veel moet lezen en niet in kroe gen en cafés moet rondhangen. Ik ontleen heimelijk een zekere produktiviteit aan vakbroeders, die zich overgeven aan plezier. Dan denk ik: 'Dat zal mij niet ge beuren'. Ik heb nu een heel actie ve periode. Misschien verval ik over twee jaar weer geheel in le thargie. Maar dan wel op een flu welen peluw". Jelle Zijlstra, zojuist benoemd tot minister van staat, komt aan het woord over regeren toen en nu. "Anti-revolutionaire mensen zijn, als ik ondeugend mag zijn, van huis uit een beetje autoritai re baasjes. Zo zijn ze gebouwd". De mislukte rijkssteun aan het noorden van Nederland, waar de werkloosheid vijf procent boven het gemiddelde ligt, wordt even eens belicht. Het opgeluchte ge voel over het akkoord tussen Li banon en Israël wordt overscha duwd door de Syrische visie op de Amerikaanse voorstellen, W.L. Brugsma was in Polen en legt uit waarom president Rea gan de paus van de eerste plaats van de hitparade heeft verdron gen, en twee HP-verslaggevers spraken in Midden-Amerika met regeringsleiders van Costa Rica, Nicaragua en Honduras. Gerard Mulder en Max van Wezel togen naar Israël voor een repor tage ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de joodse staat. Hoe verschillend in achtergrond en opvatting ook, al hun ge sprekspartners komen met de zelfde vraag: "Waarom besteed de de wereldpers nauwelijks aandacht aan de vreselijke slachtpartij in de Syrische stad Hama? Waarom wond niemand zich op over de duizenden doden in Assam? Waarom verflauwde zo snel de belangstelling voor de honderdduizenden stakkers die door Nigeria over de grens wer den gezet? En waarom was Bei roet wel maandenlang all over the world de hoofdmoot van het televisienieuws Jeroen Terlingen schetst de achter gronden van de scheuring die zich voltrekt in de Nederlandse Bachvereniging, vooral bekend van zijn door Charles de Wolff gedirigeerde koor, dat jaarlijks de Naardense Matheuspassie voor zijn rekening neemt. Bezui nigingen van het departement zijn door het bestuur aangegre pen om de "traditionele" leiding van De Wolff na negentien jaar te stoppen en naar een breder re pertoire te streven. Het koor nam er voor een groot deel geen ge noegen mee, verdween met de dirigent en poogt een nieuwe vereniging op te richten. Tessel Pollmann schreef het kleur katern over de "terugkeer van goede manieren". Het schijnt al lemaal weer te mogen, in deze re cessie-periode. Mensen gaan weer prettiger met elkaar om, kleden zich minder in "vodden en lompen"; "als je geld krap wordt, komt het op iets anders aan: je te onderscheiden". Ook ouders mogen door hun kinde ren weer aardig worden gevon den. Bovendien: "de mannen worden weer binkiger, de vrou wen vrouwelijker". Samenvat tend: men heeft behoefte aan rust en zekerheid. Voor de liefhebbers brengt VN de ze week vier exclusieve pagina's over de coups tegen Mao. Even voor gaan zitten, maar boordevol aardige informatie. Premier Ruud Lubbers rekent in de Tijd af met z(jn imago van met woorden breiend CDA-politicus. Hij verklaart zijn vroegere "wolligheid" met een verwijzing naar de onberekenbaarheid van zijn voorganger. Van Agt. "Het was niet altijd duidelijk welke positie hij innam. Dat betekende dat een fractieleider die zijn pre mier steunde een grote mate van behoedzaamheid om zich heen moest hangen", aldus Lubbers ten overstaan van Gerard Drie huis en Frenk van der Linden. "Een van de motieven om er hard tegenaan te gaan is dat ik op den duur veel moeite kreeg met de volstrekte surplace die in de politiek ging optreden". "Ik heb in het laatste jaar van het kabinet (Van Agt) echt vaak gezegd: Hans, Dries, we moeten nou toch eens besluiten nemen". Proble men met de WD en fractieleider Nijpels, door CDA-voorzitter Bukman een "specialist holle- waaien" genoemd, verwacht hij niet. Hij wrijft zich weliswaar re gelmatig "de ogen uit" over de verklaringen van Nijpels (media nota, aow), maar: "Om het kabi net ligt een stalen ring". Bezuinigingen: Jet Kunkeler sprak met bewaarders van de Scheve- ningse gevangenis. "Dit hele be zuinigingsprogramma is opgezet door mensen die geen verstand hebben van gevangenissen, die echt niet weten hoe het daar toe gaat. Hoe kan ik het ene moment als ME-er optreden tegen iemand en 's avond met dezelfde jongen gaan boetseren". In de boeken- extra: literaire cafe's in Neder land. Corine Spoor zoch naar een antwoord op de vraag of "dit hele circus de literatuur vooruit helpt". Van haar hand ook een intervieuw met Frits van den Bosch, die vijfjaar na zijn toch al late debuut opnieuw een voor zichtige stap doet op de boeken markt met de verhalenbundel 'In een plooi van de Tijd'. Jan Mul der wijdt zijn column dit keer aan de kunst van het fluiten. Aan scheidsrechters dus.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25