Saturnus zet stap dichter naar top Korfbalclubs dupe van veldenruil? C Leiden drukt overwicht duidelijk uit Middelburg neemt afstand Vink gaat weg bij Warmond Fortunati- toernooi bij Vketwijk Promotie naar eerste klasse Voorschoten pal voor topper in de fout tegen ZLC Tienkamp afgelast Go-ers starten voortvarend Basketbalteam wint van W est-Duitsland Gemeente en ASC op een lijn Van Duimen haalt finish niet *LEIDS KNVB ELFTAL* Stichting Club '58 VRIJDAG 13 MEI 1983 LEIDEN - Frits Vink vertrekt aan het einde van dit korfbalseizoen bij Warmond. De Leidse trainer, twee jaar werkzaam bij de afde lingsclub, treedt in dienst van het Haagse GKV. Overigens blijft hij wel als jeugdtrainer ac tief bij Fiks. De Oegstgeester tweedeklasser verlengde ook het contract met selectie-trainer Frank Berendes. Hoewel de Hagenaar in de loop van het seizoen nog benaderd werd door promotieklasser VES, besloot hij na de het behalen van het kampioenschap in de zaal competitie in principe al zijn ver blijf in Oegtsgeest te continue ren. Sport LEIDEN - Seth Karstens had er woensdagmiddag maar weinig moeite mee. Als een volleerd machinist bediende het jarige korfballertje de hei machine, die de eerste paal van de nieuwe Pernix-kantine de grond in dreef. In september hoopt de precies tweeënzestig jarige korfbalclub het nieuwe onderkomen te openen en na een 'tijdelijk' verblijf van achttien jaar in de Leidse Hout te verhuizen naar het terrein naast de Groenoord- hallen. (foto HoivMt) VOORSCHOTEN - Badmin tonclub Vlietwijk houdt mor gen en zondag het Leo Fortu- nati-toernooi, vernoemd naar de in september overleden toptrainer die ooit zo'n tien jaar in Voorschoten de scep ter heeft gezwaaid. Er staan in totaal 283 partijen op het programma. Het toernooi, voor A2-, B- en C-klassers, is opgenomen in het regiocir cuit. Het toernooi in sporthal De Vliethorst begint morgen ochtend om 9 uur. Tot 's avonds 11 uur gaat dat door en zondagmorgen wordt om 10 uur de draad weer opge pakt. Vanaf één uur 's mid dags worden de finales ge speeld. LEIDEN - De herenhandbalploeg van Olga/Saturnus is doorgedrongen tot de hoogste klasse in de veldhandbalcompetitie. Woensdagavond klopte de Leidse ploeg hun Vlaardingse concur rent WIK met 16-10 en werd daardoor, met nog één wedstrijd te spelen, onbereikbaar. Daarmee was promotie naar de eerste klasse een feit. LEIDEN - Voorschc'en heeft zich pal voor de topper met Valke- n'68 in een ongunstige uitgangs positie voor het kampioenschap in de eerste klasse van de Leidse zaterdagafdeling gemanoeu vreerd. ZLC kaapte gistermid dag onverwacht met 1-2 de winst weg, waardoor Valken morgenmiddag aan één punt ge noeg heeft voor promotie naar de KNVB. ZLC, dat nog één punt nodig had voor lijfsbehoud in de eerste klasse maar bij de titelpreten- dent in feite niets te verliezen had, speelde zeer ontspannen. Voorschoten was erg nerveus en handelde erg terughoudend. ZLC had dan ook het beste van het spel en kreeg bovendien na tien minuten een steuntje in de rug door de openingstreffer van Dick Oosterlee. Voorschoten kwam nog voor rust langszij toen een afstandschot van Hein de Graaf buiten een ie ders bereik doel trof. Met de wind tegen trachtte de thuis ploeg na rust heftiger de Leidse veste te bestormen. Toch kwam de frontlijn maar zelden aan een doelgerichte actie toe. Met na me Hans de Koning zat op de linkervleugel zo vast als een huis. Het duurde trouwens niet lang of ZLC nam na rust op nieuw de leiding. Fred Pleijter zette bij de middenlijn aan en zou zijn run met 1-2 bekronen. ZLC had vervolgens nog de bes te kansen op een doelpunt. Een derde Leidse treffer van Dick Oosterlee werd wegens ver- meènd buitenspel afgekeurd. ZLC-keeper Fred Verhoeven was er in de slotfase verant woordelijk voor dat Voorscho ten in geslagen positie de kam pioenswedstrijd met Valken moet aanvangen. Regionale jeugd LEIDEN - De regionale jeugd van Lugdunum is in een lastig par ket geraakt, door het verlies woensdagavond bij Olympia: 2-0. In hun gevecht tegen de gradatie lieten de Kikkers een forse serie kansen op de over winning door de vingers glip pen. Vooral Hans van Leeuwen en Gijs Collé hebben volop gele genheid gehad hun ploeg aan een belangrijk punt te helpen. Olympia toonde zich echter trefzekerder. Na de gemiste promotie in de zaal, toen een beslissingswedstrijd te gen Seyst met klein verschil werd verloren, heeft Saturnus dan toch een kampioenschap be haald. Een niet geheel onbelang rijke trouwens. Volgend seizoen kan Saturnus meedingen naar de landstitel veldhandbal, iets dat het handbal in de Leidse regio zeker ten goede zal komen. Net als twee weken geleden, toen WIK-Saturnus werd afgelast, leek ook woensdagavond de re gen spelbreker te worden. Het werd nog juist op tijd droög, waardoor het titanengevecht niet opnieuw hoefde worden uitge steld. Pikante bijkomstigheid was dat het doel van beide ploe gen werd verdedigd door één van de broers Van Fessem. WIK ging bijzonder energiek van start en liet maakte de indruk het kampioenschap snel veilig te willen stellen. Tweemaal namen de Vlaardingers in de beginfase een kleine voorsprong, 1-0 en 2-1. Saturnus, inmiddels bekend met het spelen van beslissingswed strijden, hield het hoofd koel. De buit wordt bij handbal meestal pas in de laatste fase van de wed strijd verdeeld. Maar de Leide- naars lieten WIK niet verder uit lopen dan één punt. Langzaam kwam de Leidse machi ne op gang en vanuit een goed gesloten verdediging bouwde men aan een regelmatige voor sprong. Dat gebeurde via de snelle break-outs van Wim van Leeuwen, Hans Blansjaar, Men- no Bom en Jan Wolter IJssel de Schepper. De zeer open verdedi ging van WIK gaf bijzonder veel ruimte aan de hoekspelers en cir kellopers, die bij tijd en wijle al leen met noodgrepen waren af te stoppen. Zeer handig profiteer den de circellopers, Anton van Noort en Ab Dieben, van de ge boden ruimte en bouwden mee aan een 7-3 voorsprong bij de rust. Direkt na de pauze liep Saturnus via 9-4 naar 12-6 uit en stelde daarmee orde op zaken. Juist in die fase konden de gevaarlijke afstandschutters Anton Klok en Peter Waalwijk met fraaie doel punten en aanspelen van mede spelers aantonen dat Saturnus op weg is een all-round ploeg te worden. Jammer is het nog steeds dat in elke wedstrijd nog een fase is, waarin de ploeg aan concentratieverlies lijdt. Dat le vert onnodig veel problemen op. Woensdagavond was deze fase echter van korte duur en kwam de overwinning, 16-10, niet in ge- Doelpuntenmakers Saturnus: Wim van Leeuwen, Peter Waalwijk en Menno Bom (allen 3x). Anton Klok en Hans Blansjaar (beiden 2x). Ab Dieben, Anton van Noort en Jan Wolter IJssel de Schepper (allen lx). Saturnus-keeper Ad van Fessem vertolkte gedurende de véldcompetitie een belangrijke rol binnen het kampioensteam. (foto Cor Bakker) ZOETERMEER - De voor 20 en 21 mei vastgestelde internationa le tafeltennistienkamp in Zoetermeer is afgelast. De organisatie kreeg deze week de afzeggingen binnen van de Roemeense top- twaalfwinnares Olga Nemes en van Floera Boelatova uit de Sowjet-Unie. Nemes en Boelatova zouden met de vijf Neder landse topspeelsters Vriesekoop, Bakker, Van Gennip, De Kruiff en Kloppenburg, en de Hongaarse sterren Szabo, Olah en Urban het deelnemersveld vormen in Zoetermeer. De tienkamp wordt nu in het najaar gehouden. LEIDEN - De in degradatie-nood verkerende Eindhovense hoc keyers van EMHC vochten gis termiddag manmoedig tegen LMHC voor hun laatste kans om in de overgangsklasse te blijven. Het verschil tussen de bovenste en de onderste op de ranglijst werd uiteindelijk met 5-2 winst door de koploper duidelijk aan getoond. Na twintig minuten verbrak aanvoerder Paul van der Meer de Eindhovense illusie door een benutte strafbal, nadat Martijn de Kempenaer in de cir kel in schietpositie op de stick werd geslagen. LMHC rondde vijf minuten later met een tip-in van Wouter Eiken hout een aanval op rechts af wat 2—0 betekende. De Brabantse ploeg kwam nog voor rust in ho peloze positie door de 3-0 die tot stand kwam na een van richting veranderde bal, direct door Bou- we Ledeboer langs de EMHC- doelman geschoten. Na de pauze paste Leiden-coach Oltmans wat wissels toe, waar door het spel rommeliger werd. Een strafcorner van de staart- ploeg zorgde voor een tegentref fer: 3—1. De naar de tweede plaats van de topscorerslij st in de overgangsklasse opgerukte Martijn de Kempenaer herstelde echter de marge (4—1). De op dat moment van degradatie verzekerde gasten passeerden nog eenmaal Rients Henstra na een mooie aanval. De scorings- driftige De Kempenaer had het laatste woord en liet 5-2 aante kenen. Aanstaande zondag speelt de nieuwe hoofdklasser LMHC thuis tegen HTCC zijn laatste competitiewedstrijd van het seizoen. LEIDEN Leden van de Leidse goclub zijn voortvarend van start gegaan in het 12de internationale toernooi van Amsterdam. Hun- gerink, Bol, Ambagts en Haenen kwamen in de eerste ronde tot winst. Verlies was er alleen voor Blom. Tot zondag duurt dit toer nooi voor denksporters, waaraan 214 deelnemers (112 Nederlan ders) uit tien landen deelnemen. MECHELEN (ANP) - Het Neder landse heren basketbalteam is het vierlandentoernooi in het Belgische Mechelen begonnen met een ruime overwinning op West-Duitsland: 88-76 na een ruststand van 40—35. Het toer nooi is voor de deelnemers voor bereiding op het Europees kam pioenschap, dat over twee weken in Frankrijk wordt gehouden. Tegen West-Duitsland maakte Henk Pieterse zijn debuut. Hij werd meteen topscorer met acht tien punten. Pieterse was drie jaar in de Verenigde Staten en speelde daar basketbal op hoog niveau. Hij paste goed in het oranjeteam, dat in Mitchell Plaat een uitblinkende en ook goed scorende (16 punten) spelverde ler had. Dan Cramer maakte tien punten. Bij de Westduitsers was Zander topscorer met zeventien punten. In de eerste wedststrijd van het toernooi versloeg België Zwitserland met 82-63. OEGSTGEEST Komt er in Oegstgeest een veldenruil tussen de voetbal- en cricketver eniging ASC enerzijds en de korfbalclubs Fiks en KNS anderzijds? Wanneer het aan de gemeente Oegstgeest en aan ASC ligt dan kan deze vraag nu reeds bevestigend beant woord worden. Voor beide laatstgenoemde partijen zijn de voordelen immers enorm. Jack Middelburg stuurt zijn machine voorzichtig naar de finish. Het was noodweer op Assen. (Foto anp>. Dinsdag 17 mei Terrein LFC - Boshuizerkade VVV FEYENOORD VVV tegen Met o.a. Wim van Hanegem, Bennie Wijnstekers en Peter Houtman Toegangsprijs 5,- Opbrengst bestemd voor ASSEN (ANP) Jack Middelburg lijkt op weg Boet van Duimen te onttronen als Nederlands kampioen motorra cen in de 500cc-klasse. Middelburg boekte gisteren tij dens de kampioensraces op het korte circuit van Assen zijn tweede zege in de nationale titelstrijd. Eerder was de Westlander al sue- Hein van Drie en William van cesvol in Tolbert. Middelburg heeft na twee van de zes titel- wedstrijden een voorsprong van zestig punten op zijn nog puntlo ze aartsrivaal Van Duimen. De coureur uit Ammerzoden bleef uit Tolbert weg wegens een in Le Mans opgelopen knieblessure. Op Hemelvaartsdag, terwijl op het circuit van Assen het nood weer losbarstte, haalde Van Dui men het eind van de race in de regen niet. Na als laatste van start te zijn gegaan klom de titel verdediger naar de vierde positie op, maar moest in de slotfase met hangende gasschuiven naar de kant. Middelburg, die voor het noodweer de juiste banden had gekozen, bleef in de eerste vijf ronden achter koploper Rinus van Kasteren. Toen die onderuit ging, reed de Maasdijker zo voor zichtig mogelijk naar de winst. Ook in de andere klassen was in het zware weer, met forse wind stoten, voorzichtigheid de voor naamste boodschap, waarmee de rijders op pad werden gestuurd. Spaan (80cc), Heykoop (125cc), Van der Dussen (250cc) en Schouten (350cc) herhaalden hun successen van Tolbert. In de zijspanrace werden de winnaars Dis, verdrongen door Egbert Streuer en Bernard Schnieders, de kersverse Grand-Prixwin- naars van Hockenheim. In de tussenstand blijft het duo Van Drie/Van Dis aan de leiding. Overigens rijden Boet van Dui men en Jack Middelburg, het ru ziënde topduo uit de vaderlandse motorracerij, tijdens de Grote Prijzen van Nederland (Assen) en België (Francorchamps) voor hetzelfde team. Het tweetal maakt met Hans Spaan, Mar Schouten en het zijspanduo Streuer/Schnieders deel uit van een Nederlandse ploeg, die spe ciaal voor deze twee races van de wereldtitelstrijd is samenge steld. Een Nederlandse sigaret- tenfabrikant heeft voor de gele genheid de zes beste vaderlandse rijders gecontracteerd. LEIDEN - Laurens van As is uitge nodigd om deel te nemen aan een Olympische trainingsstage die half mei in Parijs zal worden gehouden. De Leidse judoka maakt deel uit van een vijf-kop pige selectie. In de Franse hoofd stad zal het nationale team op sterke internationale tegenstand kunnen rekenen. Wordt de mening van tenminste een korfbalvereniging (Fiks) ech ter gepeild, dan zal het antwoord voorlopig 'nee' zijn. Wat is er pre cies aan de hand? Op initiatief van het Oegstgeestse college van B en W moet er een verhuizing plaatsvinden van ASC naar het sportpark de Voskuyl - het ge deelte tussen de voetbalvelden van UDO en Oegstgeest - en die van de beide korfbalclubs naar het complex aan de Duivenvoor destraat. De drie bij de ruil be trokken verenigingen hebben enige weken geleden een ge meentelijk schrijven gehad. In deze brief stond naast genoemd voorstel tevens het verzoek aan de besturen om geheimhouding totdat de leden in kennis waren gesteld. Afgelopen dinsdagavond werd het stilzwijgen doorbroken. Tijdens de buitengewone algemene le denvergadering van ASC is die avond gebleken, dat de voetbal vereniging erg positief is over de mogelijke veldenruil. Alle leden gaven het - op die avond geko zen - nieuwe bestuur van ASC dan ook toestemming om de on derhandelingen met de gemeen te en in een later stadium met de huidige Voskuylbewoners voort te zetten. Nieuwe voorzitter, Jan Splinter, te rug van weggeweest, wilde na de vergadering niet al te veel van de verhuisplannen prijsgeven. "In principe gaan we mee met het voorstel van de gemeente. Naast de grote financiële voordelen voor de gemeente zien ook wij vele perspectieven. Allen al het feit, dat we dan tussen twee an dere voetbalclubs terecht kun nen komen is voor elke partij be ter. We kunnen dan nog beter met elkaar samenwerken", aldus de weinige woorden van de op volger van de tussentijds terug getreden Filippo. De grootste winst zal voor ASC - naast het verlaten van het Leidse afdelingsvoetbal - de mogelijk heid zijn om in de toekomst over drie voetbalvelden te beschik ken. Dit aantal kan men op de Voskuyl bereiken door de riool- zuiveringsinstallatie, die al enige jaren buiten werking is gesteld, te slopen. Momenteel heeft de voetbalvereniging slechts de be schikking over een veld, dat bo vendien niet aan de technische eisen voldoet. Buiten dit hobbe lige veld heeft ASC onvoldoende trainingsfaciliteiten. Het Pomo na-complex is door de club al bij na twee seizoen lang niet meer in gebruik. Ook de cricketafdeling van Ajax Sportman Combinatie is vanwe ge het ruimtegebrek al geruime tijd geleden naar dö velden van de hockeyverenigin^ LMHC ver huisd. Voeg daarbij het feit, dat afgelopen zondag voor het thuis programma van de voetbalver eniging UDO alleen ASC-elftal- len vertegenwoordigd waren, dan komt men tot de conclusie dat de vereniging gebaat zou zijn met een plaats op de Voskuyl. Wanneer de korfbalverenigingen op hun beurt naar de Duiven- voordestraat verhuizen, zal de gemeente Oegstgeest ongetwij feld de lachende derde zijn. Wet houder Kohlbeck van financiën ontvouwt de plannen in geld om gerekend aldus: "Gezien onze meerjarenraming 1983-1987, die er steeds slechter gaat uitzien, kunnen we bij een doorgang van deze veldenruil in een klap uit al le zorgen zijn. De bijkomende kosten, zoals het aan- en verleg gen van velden, het verbeteren van de accommodatie in de Dui venvoordestraat en het verplaat sen van de kantine van KNS naar het ASC-complex, worden door ons geschat op 850.000 gulden", aldus Kohlbeck. Mocht het gemeentelijk voorstel aan de Oegstgeester verenigin gen geen doorgang vinden, dan staat ASC voor een voldongen feit: namelijk te moeten blijven op het oude nest. Tenzij het toe gezegde nieuwe sportcomplex in het plan Morsebelpolder alsnog verwezenlijkt gaat worden. De gemeente Oegstgeest heeft ech ter onlangs laten weten, dat Haaswijk pas in 1994 gereed zal zijn. Mocht het toch zover ko men, dan staan er nog heel wat moeizame jaren voor ASC te wachten. Volgens wethouder Kohlbeck zijn de gemeentelijke kosten bij deze ontwikkeling on geveer vier miljoen gulden. Ge zien de begrotingstekorten - de gemeente legde in 1982 al by na twee miljoen gulden toe op de Oegstgeestse sportaccommoda ties - een weinig rooskleurig vooruitzicht. De vraag of de veldenruil al dan niet doorgaat is in sterke mate ook afhankelijk van het stand punt van de twee korfbalclubs. Hoogstwaarschijnlijk zullen de verhuizingsplannen toch afstui ten op deze laatste partij, die nog niet in beeld is verschenen. Hoe wel een mogelijke fusie tussen de beide korfbalclubs Fiks en KNS op losse schroeven is ko men te staan, zullen zij stellig te genstemmen. Althans, deze conclusie kan men trekken na uitlatingen van voor zitter Los van Fiks. Hoewel ook hem een spreekverbod tot aan de ledenvergadering van Fiks (20 mei a.s.) is opgelegd kan hij toch niet verzwijgen de gemeentelijke plannen vooralsnog niet te on dersteunen. Los: "Hoewel ik nog geen officieel standpunt van de vereniging kan geven, vermoed ik wel dat veel leden verbijsterd en sommigen met woede zullen reageren op een eventuele ver huizing. Het zal in elk geval hard bij hen aankomen. Wij hebben immers een riant complex, zelfs een van de fraaiste uit de regio. Waarom moeten we dan ASC in een gespreid bedje laten komen, terwijl voor ons een heleboel zor gen, werk en tijd te wachten staan. Dat is een hele omschake ling voor Fiks. Bovendien is het niet de eerste keer, dat we ge dwongen worden te verhuizen. Nee, datgene wat we hebben is moeilijk elders te realiseren", al dus een sombere voorzitter Los, die de verhuisplannen het liefst in de ijskast terugziet. Of de korfbalvereniging KNS het zelfde standpunt huldigt, moet worden afgewacht. Voorzitster Kooien wenste nog geen com mentaar te geven alvorens de le denvergadering op 17 juni aan staande heeft plaatsgevonden. HEINJAN SALMAN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19