flail 5 fl T "We pakken onze kans op de titel We waren er elke week wéér T oernooi-commissies moeten improviseren Teun van der Plas nog nooit kampioen V9) Van Hensbergen: "Noordwijk is als ploeg Post' VV Bouman niet akkoord met ontslag bij Spakenburg Schoonste.. VRIJDAG 13 MEI 1983 KATWIJK - Ervaring met de pers heeft hij nauwelijks, maar als een volleerd mediades kundige draagt Teun van der Plas de kop van dit verhaal aan. "Tegen Noordwijk pak ken we onze kans op de titel, zet dat er maar boven", adviseert de Katwijkse timmer man, wiens naam al zeven seizoenen op het visitekaartje van Quick Boys prijkt. Door zijn staat van dienst wordt hij gerekend tot de oude garde van Quick Boys' eerste uitgave, in werkelijkheid komt Teun van der Plas bij lange na niet toe aan de leeftijd van een routinier. Vijf entwintig is hij pas, velen zag hij niettemin hoopvol komen en ontmoetigd in het niets gaan, waar zijn markante kop in het zicht van het Nieuw Zuid-pu bliek bleef. Hoe de hoofdmacht van Quick Boys er door de jaren heen ook uitzag, Teun van der Plas viel er eenvoudig niet uit weg te denken. Zo was het en zo zal het wat hem betreft voorlopig wel blijven ook. In die zeven jaar heeft Van der Plas vrijwel alles gezien wat er in het zaterdag voetbal te koop is, periodetitels heeft hij met Quick Boys binnen gesleept, tweemaal ook is hij met zijn club als tweede geëindigd. "Maar", zucht hij, "een kam pioenschap heb ik nog nooit ge vierd, zelfs niet bij de pupillen". Grijnzend merkt Van der Plas op dat het er straks, als de onherroe pelijke sleet op hem komt, wel licht ooit eens van zal komen. Hij wijst Arie Haasnoot als voor beeld aan. Nooit had die legenda rische voetballer van een helaas uitstervend ras in zijn toch lange carrière de geur van kampioens- bloemen mogen opsnuiven. In de herfst van zijn loopbaan op een wat lager niveau beland, is Haasnoot vorig seizoen als speler door Gerard van Putten van het tweede en onlangs als lid van het derde elftal toch nog op de schouders van supporters ge gaan. Weer op de serieuze toer laat Van der Plas evenwel weten niet zó- lang te willen wachten. En hij zegt het zijn interim-trainer Joop Molendijk na, "ondanks die drie punten achterstand op Noord- wijk geloven we er nog in". "Het moet nu maar eens gebeuren", vindt Van der Plas, "sinds 1962 is Quick Boys al niet meer kam pioen geweest, een titel zou de club goed doen". "Hallo" Tot dusver drong Teun van der Plas in de kolommen van deze krant hooguit door tot de wed strijdverslagen. Van zijn innerlij ke roerselen werd het 'publiek' hoegenaamd niets gewaar. Zijn contacten met de op wedstrijd- commentaar wachtende verslag gevers beperkten zich tot op de dag van vandaag tot een vluchtig "dag", "hallo" of "hoi". "Ik had nooit zo de behoefte mezelf op te dringen, ik hoefde niet zo nodig in de krant", geeft hij zelf als re den van zijn zwijgzaamheid op. Op verzoek verbreekt Teun van der Plas de stilte rond zijn per soon. Die avond laat hij zelfs de Europa Cup Il-finale Aberdeen- Real Madrid ongezien om zijn vi sie op de club in het algemeen en zichzelf als voetballer in het bij zonder zo zinnig mogelijk te la ten doorklinken. Niet zonder zelfkritiek doet de ras-Katwijker dat, hij blijkt als geen ander zijn eigen beperkingen en die van het Quick Boys-anno nu te kennen. Vanzelfsprekend geldt dat ook voor de respectievelijke kwaliti- teiten. Eerst maar zijn oordeel over het elftal: "Uit spelen we be ter dan thuis, dan gaat het alle maal wat ontspannender. Som mige jongens bij ons zijn niet he lemaal bestand tegen de druk van ons publiek. Bovendien heb ben bepaalde clubs op Nieuw Zuid de neiging verdedigend te spelen, zodat het soms moeilijk is te scoren. In principe spelen wij aanvallend, dikwijls té aan vallend. Hebben we te maken met zo'n verdedigend ingestelde tegenstander, dan kunnen we amper het geduld opbrengen om te wachten op dat verlossende doelpunt. Iedereen wil dan sco ren, alles gaat naar voren en dan ontstaat er ruimte voor een coun ter. Zo heeft Quick Boys dit sei zoen al heel wat tegengoals moe ten incasseren. Kijk maar naar het doelsaldo, we hebben er 29 Teun van der Plas veert op. "Het moet i r eens gebeuren. Een titel zou de club goed doen". tegen gekregen. Vind ik een he leboel". Hij tuurt voor het gemak even over de gemeentegrens heen, waar Noordwijk in zijn ogen anders te werk gaat. Geraffineerder. "Zij spelen behoudender voetbal dan wij, kunnen achterin goed op de nul spelen, vaak is een geslaagde counter al genoeg voor de winst. Noordwijk is gewoon een goeie ploeg, maar toch zie ik het voor ons zeker wel zitten. Als we maar oppassen voor hun counter". Het mag duidelijk zijn, Joop Mo lendijk hoeft in de aanloop naar 'de strijd temidden van kampioe nen' weinig woorden uit zijn toch rijke idioom te putten om zijn manschappen op te peppen. De wedstrijd leeft in Katwijk al weken, zo blijkt. "Jammer dat we het niet meer in eigen hand hebben", klinkt er enige spijt in de stem van Teun van der Plas door. "Omdat we het tegen Rijnsburgse Boys hebben laten zitten. Vier punten hebben we te gen die club vergokt, zelf maakte ik thuis ook nog een blunder. Stom natuurlijk". "Hard werken" Kritisch houdt hij zichzelf tegen het licht, dan. Onomwonden stelt Van der Plas dat hij het niet van de techniek moet hebben. "Hard werken en snelheid, daar komt het bij mij wel op neer. Al wordt de snelheid nu ook wat minder", schetst hij zijn eigen portret als voetballer. In de jeugd heeft hij zich vroeger omringd geweten door knapen die meer met een bal konden dan hij. Van der Plas heeft ze door de zeef zien gaan. "Maar", zegt hij ook, "je kunt niet allemaal balkunste naars in een elftal zetten. Daar moeten ook werkers in staan". Daar valt niets tegen in te brengen, 'zijn' waarheid ligt al zeven jaar op het veld. Teun van der Plas is zo'n speler die pas opvalt als hij in de ploeg van Quick Boys ont breekt. Het vuile werk schuwt hij niet, nooit is Van der Plas te beroerd een stap-extra te verzet ten in het belang van 'zijn' club. Een ideale kracht voor een trai ner, naar het schijnt, en inder daad zagen in de loop der tijd Arie Lagendijk, Berry Janse en nu Joop Molendijk hem nooit over het hoofd. Ere wie ere toekomt, Berry Janse herkende in Van der Plas een rechtsback, nadat de voetballer eerst als rechterspits en vorig sei zoen als middenvelder door het leven was gegaan. Het blijkt Van der Plas achterin "prima" te be vallen, zeker, nu hij zijn aanval lende instincten niet hoeft in te tomen. "Ik ga vaak naar voren, het gaat lekker op die plaats", is hij zichtbaar in zijn sas met zijn nieuwe taak. "Toen Janse mij aan het begin van dit seizoen vroeg het een keer op de rechts backplaats te proberen, zag ik het niet zo zitten. Ik dacht dat hy met mij in zijn maag zat. Nu zeg ik dat ik niet mag klagen, al heb ik dan mijn beste kameraad Wim van der Plas van zijn plek ver drongen. Zo blijkt maar weer eens dat voetbal hard kan zijn, het is en blijft vechten voor je ei gen hachie. Gelukkig heeft Wim het het allemaal goed opgevan gen". Hoewel de door een hernia afge haakte Berry Janse hem verloste van de gaandeweg door hem ge hate rechtsbuitenplaats ("Ik was het daar op een gegeven moment spuugzat"), gaat zijn sympathie verre uit naar interim-trainer Joop Molendijk. Hij ziet in hem de geestelijke vader van het hui dige Quick Boys-succes. "Hij ligt uitstekend in de groep, kan ons geweldig opjutten en heeft een goede trainingsaanpak", meent Van der Plas, die zijn eigenlijke oefenmeester Janse na heel lang nadenken omschrijft als "een rustige man met vaak dezelfde oefenstof'. "Molendijk", respec teert Van der Plas de roodharige Vlaardinger, "die heeft bepaalde jongens er bovenop geholpen. Neem Martin van der Plas maar. Constant is Joop met ons bezig. Hij heeft ons het geloof in een kampioenschap aangepraat, nu geloven wtf er ook in". Tegen Noordwijk zal moeten blij ken of de kop van dit verhaal de lading van Van der Plas z'n ge dachten werkelijk dekt. de basis voor het succes is dóér. Een kenmerkende portie opoffe ringsgezindheid deed de rest Daarover straks meer. "We spelen 4-4-2, maar bij balver lies zakt een aanvaller extra te rug naar het middenveld. Bij bal winst gaan we met z'n vijven in de aanval. Dat kost kracht, maar de tegenstander weet er geen raad mee. Met Ruud Bröring zat Noordwijk vast aan een typische spits en typische vleugelspelers. Maar nu komen spelers als Geert Jan Bakker en Timo Gerlof, die veel meer verantwoording draagt dan voorheen, beter tot hun recht". "Eén keer, uit bij RCL, hebben we ons aan de tegenstander aange past. Ieder had voor rust de taak een vaste man te schaduwen, maar dat werkte helemaal niet. In de rust zijn we omgeschakeld op ons eigen spelletje, en we wonnen". Terugkijkend op de morgen met de heuse finale tegen Quick Boys officieus af te ronden puntenra- ce, lijkt het voor het overige in derdaad allemaal vanzelf te zijn gegaan. "Niemand in de groep twijfelde er ook aan dat we een goed seizoen zouden gaan draai en", zegt Van Hensbergen zelf verzekerd. De volle winst in de eerste vijf competitie-wedstrij den sterkte het even jonge als René van Hensbergen op schot. "Niemand twijfelde er aan dat we een goed seizoen zouden gaan draaien". (foto Holvast) leergierige korps van Piet Buter Schuchter bouwt Van Hensber- morgenmiddag ("Om kwart voor in hun overtuiging. Nu zijn zij gen weliswaar voorzichtigheid in vijf weten we het. Erischampag- nergens bang meer voor. met betrekking tot de afloop ne, of er is niets. Een tegengoal door Gerard Haverkamp zit er gauw genoeg in.."), bijna routineus meldt hij tevens dat "we er echt niet van geschrok ken zijn dat hèt juist tegen Quick Boys moet gebeuren". Prototype "We waren er elke week wéér", omvat René van Hensbergen de aan scheidende trainer Piet Bu ter opgedragen successtory. Nog in het minst geldt dat de Noord- wijkerhouter zelf, die de compe titie-start buiten gezichtsveld meemaakte. De 20-jarige glazen wasser, in dienst bij zijn vader, was de twaalfde man en is dat ei genlijk nog. "Door blessures van anderen kom ik dit seizoen aan zoveel wedstrijden, een stuk of vijftien", gist hij. Met name noemt hij Klaas Vink, eerst tob bend met zijn rug en de laatste weken niet inzetbaar vanwege een liesblessure. Op diens plaats in de aanvalslijn verzamelde Van Hensbergen negen goals, met als bijzondere bijkomstigheid dat hij er zeven scoorde in twee wed strijden. Maar als de nood aan de man was, kon oefenmeester Bu ter ("een hele goeie..") ook als middenvelder of verdediger een beroep op hem doen. Het feit dat hij overal inzetbaar is en zich al tijd ten volle in dienst van het elf tal stelt, maakten hem het proto type van een nieuwe Noordwijk- se generatie. Die is bereid, zo bleek elke wed strijd opnieuw, zich in de scha duw voort te bewegen. De ex- prof, de routinier, de werkers en het talent, Buter heeft ze alle maal op één lijn staan. En stuk voor stuk hebben zij zijn vertrou wen. "Er gaat rust van hem uit, dat slaat duidelijk over op de ploeg", heeft Van Hensbergen ervaren. "Niemand loopt zich over de kop. We zijn als de ploeg Post. Wint de één niet, dan de an der wel. Ieder wacht rustig zijn kans af. Als ploeg ben je constan ter en je kan daarom elke week een goede prestatie leveren". De jeugd drijft daarbij op de routi ne van erkende grootheden als doelman Dick Dormundt, Anton Marijt en Jan Willem Bogers, die zich trouwens steeds vaker bij zijn oude Alphense club ARC laat zien. "Dick keept één van zijn beste seizoenen, elke week redde hij op beslissende momen ten. En wat Anton doet, dat is toch klasse", is Van Hensbergen verguld met de rentree van de voormalige voorstopper uit het profvoetbal. O ja, Van Hensber gen weet ook hoe anderen er over denken. Marijt zou weieens te nonchalant zijn. Maar, gelooft hij stellig, niemand zal daarvan profiteren. Ook Quick Boys mor gen niet. "Het lijkt dan wel of hij een hoop risico neemt, maar An ton weet goed waar hij mee bezig is. Als het niet anders kan, dan peert hij de bal net zo makkelijk een eind weg, zo is-t-ie ook. Hij kan erg simpel spelen". LEIDEN De toernooi-commis- sies van tal van voetbalclubs uit Leiden en omgeving hebben gis teren een staaltje improviseren ten beste moeten geven. Door de hevige regenval is op geen der velden in de regio een toernooi in zijn geheel afgewerkt. Om de voor het merendeel jeugdige deelnemertjes niet teleur te stel len, werd in de meeste gevallen toch naar een oplossing gezocht om de vaantjes en bekers zo eer lijk mogelijk te verdelen. De NKS maakte daarop een uit zondering. Het A-toernooi, bij WSB werd al voor aanvang af gelast. Bij Docos speelde de B- jeugd één wedstrijd, voordat ook daar verder spelen onmogelijk was. Aan de Haagse Schouw werd nog wel de finale om de Ad Dusée Penalty Bokaal met Haar lem-doelman Edward Metgod af gewerkt. Ook die was aanvanke lijk gepland bij WSB. Van de drie finalisten toonde de jeugd van Bernardus zich de beste. Me vrouw Dusée overhandigde de cup aan de Hazerswoudse ver eniging. MMO werd tweede, SJC derde. Halverwege het Roodenburg-toer- nooi om de inmiddels befaamde Kooicup voor E-junioren moest het organiserend comité reeds op zoek naar de drie poule-win naars. Dat bleken Oranje Groen. Rijnsburgse Boys en DOSR Vanaf de penalty-stip zetten zij de strijd voort. Oranje Groen mocht uiteindelijk de Cup mee nemen. RB werd tweede en DOSR derde. Het strafschop- toernooi werd afgebroken, de Ajacieden die de prijzen zouden komen uitreiken afgebeld. De jeugd van Huizen is als winnaar tevoorschijn gekomen uit het toernooi van Noordwijk. Op tweede Paasdag waren de A-, B- en C-junioren al in actie geweest, gisteren volgden D-, E- en F- jeugd. Noordwijk, dat de sporti- viteits- en milieubeker (voor het schoonhouden van de kleedloka len) kreeg uitgereikt, eindigde als tweede in de totaalrangschik king. Rijnsburgse Boys nam de derde plaats in. Zeven verenigin gen namen deel. Quick Boys stond halverwege op voorsprong in het toernooi voor Dl, D2 en El-junioren, met Ex celsior, Sparta, Stormvogels en Alphense Boys als gasten. Toen alle teams er twee wedstrijden op hadden zitten, was ook op Nieuw Zuid verder spelen onmo gelijk. Met een afsluitende geza menlijke maaltijd was het leed in Katwijk snel geleden. Het Lisse-toernooi voor lagere C- en D-juniorenteams werd over heerst door TYBB uit Haarlem. Senioren Ook de senioren zochten voortijdig de warme douche op. By UVS moesten penalies voortijdig een winnaar uitwyzen. Dat had het volgende resultaat: 1. UVS, 2. LFC, 3. Lugdunum en 4. Aals meer. Bij Unitas werd en om de eerste prys geloot Rijnsburgse Boys werd de gelukkige winnaar, voor RCL en Quick Boys. Dames Het van het Waddeneiland Texel afkomstige De Koog haalde de eerste prys weg op het dames- toernooi van Randstad Sport. De organiserende vereniging eindig de op de derde stek. Nadat het eerste deel van de wedstrijd nor maal kon worden afgewerkt maakte de regen ook op Ade- geest voetbal niet langer moge lijk. De resterende wedstrijden werden vanaf de elfmeterstip be slist. S V De Koog toonde aan dat deel goed onder de knie te heb ben. Op de tweede plaats volgde De Zweef uit Nyverdal. Rand stad Sport bleef het Leidse LSW'70 voor. Ook in Katwijk gooide de regen roet in het eten. Het KRV-toer- nooi werd met het middaguur af gebroken. Prijzen werden er niet uitgereikt. N OORD WIJK/NOORD WIJKER- HOUT De kracht van Noord wijk is onvolprezen. Het ging dit seizoen allemaal zo makke lijk met de nummer twee aller tijden uit het zaterdagse ama teurvoetbal. De concurrentie wilde niet geloven in hun heer schappij. Vooral als de achter volgers opnieuw punten hadden moeten inleveren en Noord wijk, op een gegeven moment driemaal achtereen, "maar" met 1-0 won. Wat stelde dat nu voor- En Noordwijk lachte. "Inderdaad", herinnert René van Hensbergen. "We kwamen in die wedstrijden vToeg op voorsprong. Laat de te genstander het maar uitzoeken, dachten we dan. Laat ze maar ko men, wij lachten ons rot". Al spreekt met name het geringe aantal van vijftien tegengoals zéér tot de verbeelding, het is fout om te veronderstellen dat Noordwijk louter verdedigend na één mager seizoen (een vierde plaats toch) zo snel aan de top is terug gekomen. "Want wij spelen altijd aanvallend", verkondigt Van Hensbergen. "Kyk maar naar de cijfers", haalt hij de 46 goals vóór aan. Voeg daarbij de kracht van het met een enorm loopvermogen en dito actie-ra dius gezegende middenveld en SPAKENBURG (ANP) - De zaterdagamateur eersteklas ser Spakenburg is plotseling voor grote problemen ge steld nu de huidige trainer Sjabbe Bouman zijn ontslag per 1 juli aanvecht. Hij be roept zich op een artikel in de overeenkomst waarin vermeld is dat een beëindi ging van het dienstverband per I juli uiterlijk op 31 de cember van het voorgaande jaar aangezegd moet wor den. Bij Spakenburg daaren tegen heeft men de trainer op 4 januari mondeling in kennis gesteld van zijn ont slag. Het bestuur van de zaterdaga- mateurclub is verontwaar digd over de handelswijze van Bouman. In een schrij ven dat dinsdag aan hem is verzonden staat dat hij zich op 4 januari volledig ak koord verklaarde met de beëindiging van de overeen komst per 1 juli 1983. Boven dien, zo schrijft het bestuur van Spakenburg, heeft Bou man op 4 januari wel zijn te leurstelling uitgesproken over het ontslag, maar het daar bij gelaten. Sjabbe Bouman weet zich ge steund door de vereniging van oefenmeesters. Weer een nieuwe vinding op het voetbalveld. Bij Noordwijk werd gisteren op het jeugdtoemooi de milieu-beker uitgeloofd aan de ploeg die zijn kleedlokaal het schoonste hield. En weer iets heel anders vormde de verkiezing 'Miss voetbal '83', tijdens het damestoemooi van het Voorschotense Randstad Sport. De 17-jarige Diana Kreuger was de gelukkige winnares. Zij komt uit voor Gold Star uit Amsterdam en speelt in een elftal met haar 37-jarige moeder. Op de foto wordt zij geflankeerd door Miss 2 Inge van der Luit en Miss 3 Irena Bennink.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17