Ik kom wel weer boven Jan" PilM-ff Aberdeen heeft lak aan reputatie Real «■Wf FBO stuit op verzet Harmsen: "Jeugd volgt Cruijff op" Russische judoka's superieur 'Superjoker' beslist waterballet Post brengt 'wereldploeg' met vijf buitenlanders op de been Sjopin spot met records Ajax niet welkom in Milaan Stofberg stapt op Proloog 'Giro' afgelast VRIJDAG 13 MEI 1983 PARIJS - De judoka's uit de Sow- jet-Unie zijn tijdens het toernooi om de Europese kampioen schappen overtuigend gestart. Op de eerste dag van de strijd in Parijs veroverden de Sowjet-ju- doka's beide titels. Valeri Divi- senko en Sjabil Biktasjev waren de beste zware jongens. Vooral de bij de zwaargewicht uitko mende 24-jarige Biktasjev maak te indruk door al zijn partijen met een vol punt te winnen. Een van de slachtoffers was de Frans man Angelo Parisi, die in de her kansingsfinale Wil Wilhelm van de derde plaats hield. De tweede Nederlander, halfzwaargewicht Leo van Oosten, werd in de eer ste ronde geëlimineerd. Net als bij de Europese kampioen schappen van 1982 in Rostock eindigde Wil Wilhelm in zijn ge wichtsklasse als vijfde. De 24-ja- rige Brabander verloor op beslis sing van Olympisch kampioen Parisi. Een minuut voor het einde van de ontmoeting, waarin eigenlijk niets gebeurde, vermaande de ar biter de met conditieproblemen kampende Parisi wegens een al te passieve houding. De 30-jarige Parisi voerde nagenoeg niets uit om een postitief resultaat te be reiken. Wilhelm nam er ook zijn gemak van en werd een halve mi nuut later bestraft. Op initiatief van de hulpscheidsrechters ver dween deze „shido" echter van het scorebord. Het vreugdege- baar direct na afloop kwam Wil helm op een fluitconcert van drieduizend Fransen te staan. GOTHENBURG - Aberdeen had woensdagavond in het Ullevi-stadion van Gothenburg maling aan de reputatie van Real Madrid als erkend prijsvechter in Europa Cup-toer nooien. Gedreven door moed, opofferingsgezindheid, talent en natuurlijke aanvalsdrift blameerde debutant Aberdeen de "Koninklijke van Madrid", voor de elfde maal in de rijke clubhistorie als finalist in het brandpunt van de belangstelling. Maar waar in het verleden talloze bokalen in de welgevulde prijzenkast van de Spaanse goudzoekers verdwenen, maakte de beker voor bekerwinnaars nu terecht de overtocht naar de Schotse havenstad. Door toedoen van invaller John Hewitt, een in alle opzichten 'gou den wissel' van Aberdeen-coach Ferguson. In zijn woonplaats doorgaand voor 'Super- joker' schreef Hewitt de beslissende 2-1 op zijn naam. DEN HAAG (GPD) - De samen stelling van het nieuwe sec- tiebestuur betaald voetbal laat nog zeker enkele dagen op zich wachten. Een en an der is het gevolg van het feit, dat twaalf eerste divisieclubs tijdens een vergadering in Utrecht (DS'79, MW en Vi tesse ontbraken, terwijl FC VW zich onthield van stem ming) met een vijftal tegen kandidaten zijn gekomen voor de vacatures die zijn ontstaan na het wegzenden van het bestuur van mr. Eric Vilé. „Daardoor", aldus "for mateur" Eugène Lemmens, „dreigt er een tweespalt te ontstaan binnen de FBO en dat zou bepaald niet in het belang zijn van het Neder landse profvoetbal. Om die reden", aldus Eugène Lem mens, „zal het FBO-bestuur de volledige lijst met kandi daten dan ook pas aanstaan de maandag tijdens een FBO- vergadering in Utrecht be kend maken". Tot op heden had het bestuur van de belangenvereniging van de clubs alleen Ton Harmsen (Ajax), Renze de Vries (FC Groningen) en Henk Hut (Haarlem) bereid gevonden om zitting te ne men in het nieuw te vormen sectiebestuur betaald voet bal. Aan dit drietal zou de FBO gisteravond echter nog eens twee kandidaten toevoe gen onder wie de kandidaat voorzitter. „Nu twaalf eerste divisieclubs plotseling echter met maar liefst vijf nieuwe namen op de proppen zijn ge komen, lijkt het me weinig zinvol om van de zijde van de FBO nog eens met twee an dere kandidaten te komen". Voorzitter Cor de Vries van SW namens de twaalf eerste divisieclubs echter: „De FBO vergeet nog steeds een be langrijk ding: Wij zijn pas in actie gekomen nadat steeds duidelijker werd welke koers de FBO wilde gaan varen met het nieuwe sectiebestuur. Meer en meer namelijk werd duidelijk dat het beleid hele maal zou worden bepaald door de zogenaamde rijke clubs. Dat moesten wij welis waar uit de krant vernemen, maar de FBO moet nu niet zeggen dat er door ons twee spalt wordt gezaaid. Met de kandidaatstelling van onze kant van de heren Hogewo- ning (oud-voorzitter betaald voetbal), Zwikstra, Kruys- veldt, Pouw en Den Duik hebben wij juist duidelijk heid willen stellen. Met hen weten we tenminste waar we aan toe zijn". Na 120 loodzware minuten werd het feest dus gevierd door de ploeg, die daar recht op had. Als stralend middelpunt fungeerde uiteraard Hewitt, die acht minu ten voor tijd de winnende treffer van Aberdeen maakte. Hij was vlak voor het eind van de regle mentaire speeltijd door zijn coach ingezet voor Eric Black, die zich na zijn openingstreffer in de zevende minuut leegge- vochten had. Hewitt maakte zijn bijnaam van 'Supeijoker' weder om waar. In de kwartfinale tegen Bayern München had hij voor ei gen publiek al een heldenrol ver vuld door de Zuidduitse ploeg persoonlijk te elimineren (3-2). Tegen Real herhaalde Hewitt dat kunststukje. De plaats op de wis selbank zal de jeugdige aanvaller straks niet meer bevallen. Het venijn van de wedstrijd zat in het eerste kwartier. Aberdeen, dat zyn tegenstanders in het be- kerwinnaarstoernooi (Tirana, Poznan, Bayern en Waterschei) vooral via de aanval met succes had bestreden, paste die taktiek ook tegen Real toe. De kansen voor de Schotten kwamen al snel. Black schoot na vier minu ten op de lat. Drie minuten later liet Black zich zo'n tweede moge lijkheid niet ontglippen. Een hoekschop van Strachan werd door McLeish ingekopt. Slecht stompwerk van Augustin deed de bal belanden voor de voeten van Black, die geen pardon ken de: 1-0. Gek genoeg stoomde Aberdeen niet door, maar liet het de kans aan Real Madrid om terug te vechten. De egelstelling bleek de Schotten niet te passen. Kilome tervreter Gallego en de pas her stelde Stielike stuurden de tech nisch vaardige aanvallers San- tillana en Juanito naar voren en spoedig was het Aberdeen, dat van het kastje naar de muur liep. Het Spaanse succes kwam na veer tien minuten. McLeish zag een terugspeelbal smoren in de plas sen, de snel toeschietende San- tillana werd door doelman Leighton getorpedeerd. Mene- AMSTERDAM (GPD) - Hoewel hij volgend jaar bijna de helft van zijn huidige formatie kwijt raakt gaat Peter Post toch door met" een professio nele wielerploeg. Dat heeft hij woensdag tijdens een persconferentie in Amsterdam nog eens benadrukt. Post wilde met die bijeenkomst even tuele twijfels over een contract met een nog anonieme, grote Amerikaan se sponsor, die bereid is vier jaar een beroepsrennersploeg op de been te houden, uit de wereld helpen. „Die sponsor is er en wie dat niet gelooft heeft mij de afgelopen tien jaar niet goed gewaardeerd", aldus de soms geëmotioneerde ploegleider. Ook zonder Jan Raas en de sterke kern die de Zeeuw naar een nieuwe ploeg zal volgen, zegt Post een wereld- ploeg op de been te zullen bren gen van tien Nederlanders en vijf buitenlanders. „Die ploeg is al TIFLIS Aleksander Sjopin heeft op de houten wielerbaan van Ti- flis in de Sowjet-republiek Geor gië drie wereldrecords voor stayers verbeterd. De rijder uit de Sowjet-Unie legde de vijftig kilometer af in 36 min. en 5 seconden en de 100 kilome ter in 1 uur, 13 minuten en 31 se conden. Het werelduurrecord bracht hij op 83,262 kilometer. Het oude uur record stond op 81.9i0 meter. De oude wereldtijden voor amateurs op de 50 en 100 kilometer waren 37.23 en 1.25.25 AMSTERDAM (ANP) - Ajax zal niet deelnemen aan het toernooi, dat van 22 juni tot 2 juli in Milaan 'wordt ge houden. De Amsterdamse club ontving woensdag een telegram met de mededeling dat op de komst van Ajax geen prijs wordt gesteld. In plaats van Ajax zal AC Mi laan, weer teruggekeerd in de hoogste Italiaanse voet balklasse, spelen in het toer nooi van een aantal Europe se en Zuidamerikaanse top clubs. Voorzitter Harmsen zegt dat Ajax deze contractbreuk niet over zijn kant zal laten gaan. De club zal zowel bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) als bij de burger rechter een klacht indienen en uitbetaling eisen van het contractueel overeengeko men bedrag. "Zekerheid" Post herhaalde in Amsterdam vooral eerdere verklaringen. Nieuw waren alleen de verhou ding (10-5) tussen Nederlandse en buitenlandse renners en het feit dat hij de Stichting Continui- teit Beroepswielersport in het le ven heeft geroepen. Een unicum in deze tak van profsport. „De renners die voor die stichting te kenen kunnen een bankgarantie krijgen, maar van diegenen die een contract hebben gekregen heeft niemand daar nog om ge vraagd", aldus Post. Het gaat daarbij om zeven man: Peter Winnen, Theo de Rooy, Gerrie Knetemann, Johan Lammerts, Bert Oosterbosch, Ludo de Keu- lenaer en Henk Lubberding. Ver der liet hij weten dat voor deze constructie is gekozen om „ze kerheid te hebben voor 24 gezin nen" en omdat bij eventuele pro blemen met buitenlandse geld schieters coureurs in eigen land hun recht kunnen halen. Op de werkelijke problemen bin nen zijn formatie op dit moment ging Post echter nauwelijks in. Met betrekking tot het vertrek van Raas beklemtoonde hij nog eens dat het naar zijn mening slechts een financiële kwestie is. „Raas is met eisen gekomen. Hij wilde in de toekomst een aange past programma gaan rijden met alleen klassiekers en wat kleine rondes. De rest wilde hij zelf be palen. Verder wilde hij zijn eigen publiciteit voeren, dus afzonder lijke contracten kunnen afslui ten voor bijvoorbeeld schoe nen". Post zei dat hij daar even tueel mee akkoord had kunnen gaan, maar dat hij op de vraag wat de kopman nu precies wilde verdienen als antwoord had ge kregen: „Wat ik wil hebben, kun je me toch niet geven". Raas ont kende desgevraagd dat het daar bij om geld zou gaan. „Ik wilde wat anders van Post en hij weet donders goed wat ik daarmee be doel". WOUW (ANP) - Drie winnaars van voorjaarsklassiekers heb ben de profronde van Wouw een prominent erepodium gegeven. Jan Raas, de winnaar van de Ronde van Vlaanderen, ver sloeg Hennie Kuiper, de triom fator van Parijs-Roubaix, in de sprint met vijftien seconden voorsprong op Steven Rooks, eerste in Luik-Bastenaken- Luik. publiciteit zo vroeg in het sei zoen had hem pijn gedaan. Op de vraag of hij door aan te kondigen al voor half mei alle contracten met de renners rond te willen hebben het zelf niet heeft uitge lokt, bleef hij het antwoord schuldig. Post weigerde ook woensdag nog de naam van zijn sponsor be kend te maken. Dat zal pas na de Ronde van Frankrijk gebeuren. „Dat is het niveau van deze spon sor. Die wil geen ordinaire publi citeit. Het is te waarderen dat er nog firma's zijn die zo willen werken. Ook tegenover onze hui dige sponsor, waar we nog een heel jaar voor moeten werken", aldus Post. Over dat laatste zei hij nog van de renners, die al be kend hebben gemaakt weg te zullen gaan aan het eind van dit seizoen, te eisen dat ze zich volle dig aan hun contract zullen hou den. Overigens twijfelt hij daar niet aan. Vorige week namelijk tijdens de Vierdaagse van Duin kerken reed de „groep-Raas" ui terst gedisciplineerd en haalde men via Leo van Vliet de eind overwinning binnen. „En voor de manier waarop ze daar heb ben gereden heb ik diep res pect", besloot Post. WOERDEN (ANP) - Albert Stof berg heeft bedankt voor een nieuw seizoen als coach van de Nederlandse veldrijders. Stof berg heeft woensdag tijdens een gesprek met de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie laten weten niet meer beschikbaar te zijn voor de functie van bonds coach. Hij was drie jaar als zodanig werkzaam. Over de opvolging van Stofberg is door de KNWU nog geen besluit genomen. GOTHENBURG - Een supporter van Aberdeen is woensdag avond in het 'Ullevi-stadion' in Gothenburg tijdens de finale wedstrijd tussen zijn club en Real Madrid in het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars overleden. De 22-jari- ge Phillip Goodbrand kreeg een hartinfarct toen Eric Black in de zevende minuut Aberdeen op voorsprong zette. De in allerijl aangerukte medische hulp mocht niet meer baten. galli, de Spanjaarden in het ver volg van de strijd niet slecht ge zind, legde geen partijdigheid aan de dag, toen hij de bal op de stip deponeerde. Juanito schoof vanaf elf meter trefzeker raak: 1- 1Real dicteerde het vervolg van de eerste helft. Zichzelf In het tweede speelpart was Aber deen zichzelf weer. De ploeg van Ferguson trok weer ten aanval, joeg op alles wat Real was, doch besliste wonderlijk genoeg de wedstrijd niet binnen de norma le speeltijd. Gordon Strachan, het brein van het jeugdige elftal, vergooide in de 53ste en 55ste minuut twee uitgelezen moge lijkheden. Eric Black had in de 63ste minuut zijn tweede doel punt moeten maken. Een voorzet van de ouderwetse linkerspits Weir, die keer op keer Juan Jose uitspeelde, kwam boven op het hoofd van Black terecht. De Aberdeen-aanvaller had de rust niet om de uitglijdende Augustin te kloppen, de bal ging hoog Real Madrid, met een doorlopend uitglijdende John Metgod als dissonant, kwam er onder de Schotse "pressing" niet aan te pas. Real, al zeven keer succes vol in een Europa-cupfinale, kreeg dezelfde ervaringen te ver werken als eerder dit seizoen Bayern en Waterschei: wegge speeld worden. Pas in de verlen ging van het waterballet kwam de ploeg via Santillana weer eens tot een doelgericht schot. Leigh ton pareerde de knal in een flits. Het betekende niet meer dan de aanhef voor de beslissende Schotse aanval. McGhee, behen dig uitwijkend naar de linker vleugel, had na 112 minuten meer adem over dan zijn veelvul dig schoppende tegenstrever Bo- net en trok de bal minutieus nauwkeurig voor. Augustin, die na de openingsgoal geen fouten meer had gemaakt, kon de voor zet onmogelijk bereiken. Hewitt daarentegen wel (2-1). Peter Post: "Er bestaat volgend BRESCIA (ANP) In navolging van de Spanjaarden en Fransen hebben nu ook de Italianen een grote wielerwedstrijd 'ontdekt' als pressiemid del. Voor het eerst in de geschiedenis moest de Ronde van Italië het ontgelden. Stakende metaalarbeiders blokkeerden de weg in Brescia, waarop de proloog-tijdrit moest worden verreden. Na driftig en lang onderhandelen moest wedstrijdleider Vicenzo Torriani besluiten de proloog af te gelasten en de Ronde van Italië pas vanmiddag met de ploegentijdrit over 70 kilometer tussen Bfescia en Mantua te laten be ginnen. Het is overigens de vraag of deze rit wel doorgang kan vinden, omdat nieuwe acties dreigen. AMSTERDAM (ANP) - Ajax zal de vervanger van Johan Cruijff, met wie de banden aan het einde van zijn contractperiode op 30 ju ni worden verbroken, in eigen kring zoeken. "Wij zullen", zegt voorzitter Ton Harmsen, "het vertrek van Cruijff moeten com penseren met onze eigen groep van jonge spelers". Met de afwijzing van Cruijff stelt het bestuur van Ajax zich op te genover trainer Aad de Mos, die in de slotfase van de competitie geregeld heeft gewezen op de on misbaarheid van Johan Cruiff. Heeft de trainer dan geen stem in het technische beleid van de ver eniging? "Wel degelijk", stelt Harmsen, "maar hij heeft geen doorslaggevende stem als het over een salarispost van ander half mihoen voor een jaar gaat". "Het vorig seizoen, met Cruijff spe lend op recette-basis, is voor bei de partijen profijtelijk geweest. Dit jaar was dat niet zo voor ons. De inkomsten zijn tegengeval len. Dan ga je je afvragen of een speler een dergelijke uitgave waard is. Ik ben bereid "ja" te zeggen als hij kan zorgen voor de knallers. "Nee", wanneer hij bij twaalf competitiewedstsrijden, meer dan een derde deel dus, ontbreekt". Bestuurders van Paris St. Ger main, waar Kees Kist voetbalt, hebben inmiddels verklaart ver regaande contacten te hebben met de Nederlandse stervoetbal ler. Hun enige concurrent voor het strikken van Cruijff zou Feyenoord kunnen zijn. "Begrip" En over het vertrek van Johan van der Velde, die hoogstwaarschijn lijk in Italië gaat rijden, zei Post: „Ik heb begrip voor zijn situatie. Wij hebben zelfs afgesproken om met elkaar te gaan praten als hij met die Italiaanse ploeg niet tot een overeenkomst kan komen". Maar hoewel er vrijwel geen woord van kritiek over zijn lip pen kwam zei Post toch teleurge steld te zijn in de „mens" van verschillende renners. Vooral de A>/O^0JA/A woc/or z/cu //V - DOO& ^<3>v 3££7~-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15