NCW: versoepel arbeidswet Luthersen 'ongerust' over kernwapens Meerkeuzevragen bij biologie ter discussie -C Werkgevers wijzen algemeen kortere werkweek af Hongarije slaat harde munt uit gastarbeider Volkstuintjes met gifgrond 'Katholieke militair kan inzetten van kernwapens weigeren' Vliegtuig gekaapt naar Cuba Nederlaag van waterpoloteam VRIJDAG 13 MEI 1983 Varia DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) accepteert verkor ting van de arbeidsduur als noodzaak met het oog op haar uitgangspunt dat iedereen in beginsel ver plicht is in zijn eigen on derhoud te voorzien. Dit vereist wel een rigoureuze versoepeling van de ar beidswetgeving. Arbeids duurverkorting mag niet worden opgelegd, maar per bedrijf op mogelijkhe den en vormen worden bekeken. Op het moment dat een tekort aan perso neel zou bestaan, moeten de maatregelen kunnen worden teruggedraaid. Dat staat een een discussienota 'naar volledige werkgelegenheid' van de christelijke werkgevers. De nota vraagt de leden te kiezen tussen een meer sociale verdedi gingslijn die de economische groei kan bedreigen en een harde economische koers die wel her stel biedt op langere termijn, maar vooralsnog leidt tot massa le werkloosheid. Herverdeling van arbeid kan vol gens het NCW alleen succes heb ben als dit niet kostenverhogend werkt en in dienst staat van eco nomisch herstel. Er dient vol gens het NCW loon te worden in geleverd in verhouding tot «de kortere werktijd, de tijd dat ma chines draaien moet gelijk blij ven of langer worden, en er moet bekwaam personeel zijn om de openvallende tijd op te vullen. Individuele arbeidstijdverkorting mag volgens de nota vooral wor den gericht op jeugdigen. De werkloosheid is aanzienlijk on der deze categorie, jongeren zijn nog niet vastgepind op een be stedingspatroon en ook kunnen zij gemakkelijker met een mee- verdiener een economische een heid BOEDAPEST (DPA) - In het westen werkende Hongaren moeten met ingang van 1 juli twintig procent van hun in komsten naar hun eigen land in deviezen overmaken om een bijdrage te leveren aan de krappe valutareserves. In Hon garije staat dan twintig procent van hun loon in forinten tot hun beschikking. De buiten lands werkende Hongaren zul len de belasting op inkomsten uit het buitenland moeten blij ven betalen; hoe hoog die be lasting is hebben de autoritei ten in Boedapest niet bekend gemaakt. De Hongaarse regering steunt voortaan geen onrendabele of met een zeer kleine winst werkende bedrijven meer, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerde verordening. De be trokken bedrijven zullen moe ten sluiten. De arbeidskrachten die aldus be schikbaar komen kunnen "zonder moeilijkheden" aan een andere baan komen, want er zijn in Hongarije volgens de bekendmaking op het ogen blik 60.000 vacatures, vooral in de lichte industrie. Het NCW wijst in de nota het on voorwaardelijk recht op een ar beidsloos inkomen af op grond van de opvatting dat de mens in beginsel de plicht heeft waar mo gelijk in eigen onderhoud en dat van het eezin te voorzien. Volgens het NCW moet er een apart beleid komen dat zich richt op de harde kern van 150.000 werklozen die al langer dan een jaar geen betaalde arbeid meer heeft. De maatschappelijke be trokkenheid van deze groep zou moeten worden gestimuleerd. Het NCW waarschuwt echter te gen het werken met behoud van uitkering (concurrentieverval- ENSCHEDE (ANP) Een com plex van 47 volkstuinen in En schede mag vooralsnog niet in gebruik worden genomen in ver band met bodemverontreini ging. Uit onderzoek is gebleken dat in de grond van het halve hectare gro te terrein brokjes cyanide zitten. De gemeente neemt aan dat de bodemvervuiling is ontstaan bij het egaliseren met grond, afkom stig van het terrein van een gas fabriek. sing) en voor financiering van vrijwilligerswerk (overheidsuit gaven). Voorrijkosten van brandweer niet gerekend ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse gemeenteraad heeft woensdag met de kleinst moge lijke meerderheid (20 tegen 19 stemmen) een voorstel om voor rijkosten bij brand in rekening te brengen, van de hand gewezen. Het college van b en w wilde de eigenaar van een pand 550 gul den laten betalen voor blussings- werkzaamheden van de brand weer. Een eerdere stemming, veertien dagen geleden, werd op verzoek van de WD uitgesteld, omdat toen onvoldoende raadsleden aanwezig waren om het voorstel van het college van de hand te wijzen. De meerderheid in de raad vindt dat bluswerkzaamhe den door de brandweer een ge meenschapstak vormen. DEN HAAG (ANP) - Op basis van de brief van de Amerikaanse bis schoppen over vrede en ontwa pening zal een rooms katholieke militair een bevel om kernwa pens te gebruiken moeten weige ren. De Amerikaanse rk kerk zal militairen die een dergelijk dienstbevel weigeren, morele en financiële steun geven. MIAMI (AFP/Reuter) - Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Capitol Air is van daag door een kaapster gedwon gen in Cuba te landen. Het toe stel maakte met 248 mensen aan boord een vlucht van Puerto Ri co naar Miami. Eerder deze maand werd een toe stel van dezelfde luchtvaartmaat schappij op dezelfde route ook al naar Cuba gekaapt. De kaapster is na de landing in Havana gearresteerd. Na de ar restatie van de vrouw vloog het toestel na drie uur van Cuba te rug naar Miami met de resteren de bijna 250 inzittenden. Dat zei bisschop Thomas Gumble- ton, hulpbisschop van Detroit, afgelopen woensdag tijdens een persconferentie in Den Haag. Gumbleton, de voorzitter van de Amerikaanse afdeling van Pax Christi en vice-voorzitter van Pax Christi Internationaal, was een van de vijf leden van de redactiecommissie van de brief. In de brief, die de Amerikaanse bisschoppen vorige week met 238 tegen 9 stemmen hebben aanvaard, wordt opgeroepen tot een bevriezing van kernwapens en wordt het eerste gebruik van deze wapens veroordeeld. Ver der wijzen de bisschoppen het gebruik van kernwapens tegen burgerdoelen op morele gronden geheel van de hand, zelfs als het om een vergeldingsactie gaat. Gumbleton legde er woensdag de nadruk op, dat de bisschoppen velen voor hun brief hebben ge raadpleegd. Zij hebben overlegd met onder andere leden van de Amerikaanse regering, functio narissen van het Pentagon, theo logen en deskundigen op het ge bied van het geweldloos verzet en de burgerlijke ongehoorzaam heid. Gumbleton sprak de verwachting uit, dat het beleid van de Ameri kaanse regering door de discus sie in de rk kerk over vrede en ontwapening op den duur zal veranderen. SICILIË - De lava stroomt nog steeds neer van Europa's enige vulkaan, de Etna. Experts zullen met explosie ven de stroom een andere wending zien te geven, hoewel het gevaar voor twee dorpjes op de vulkaan enigszins is geweken. (Foto ap> MALIBU (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam is gisteren door een nederlaag met 6-7 tegen de Verenigde Staten in de achterste gelederen terechtgekomen van het toernooi om de FINA-cup. Aan de top maakte het uitge kiend spelende West-Duitsland zich los van de concurrentie door met 9-8 te winnen van Italië. De ervaren Westduitse ploeg is met negen punten uit vijf wedstrij den vrijwel zeker van de toer nooizege, al staat op de laatste dag nog de wedstrijd tegen de als tweede geklasserde Sowjet-Unie (op twee punten afstand) op het programma. Evenals in de vorige wedstrijd te gen Cuba draaide het team van Denes Pocsik pas goed toen het tegen een vrijwel niet meer in te halen achterstand aankeek. Van het eerste moment waren er te kenen dat de Hongaar er langza merhand in slaagt de clubmaten van AZC en de Robben, die in de competitie en de play offs vier maal tegenover elkaar hebben gestaan, tot een eenheid te sme den. Het effect ging echter verlo ren door persoonlijke fouten en het gebrekkig uitspelen van een man-meer-situatie. Het was de anders zo onverzettelij ke aanvoerder Ton Buunk, die in de eerste periode de beslissende fouten op zijn naam bracht. Eerst gaf hij Schroeder gelegenheid van twee meter in te schieten. Daarna liet hij zijn man zwem men en vervolgens werd hij er uit gestuurd. Dank zij het goede doelverdedigen van De Bie le verde dat laatste geen treffer op, maar even later was het toch 0-3, toen Van Belkum bij een nume rieke meerderheid slecht schoot en Robertson de counter benut te. Landeweerd luidde in de tweede periode het herstel in. De speler van De Robben scoorde 1-3 en gaf Buunk de pass voor een hoge intikbal (2-3). Elementaire fouten deden het herstel echter teniet. Noordegraaf, die geen schaduw is van de topscorer uit de Neder landse competitie, liet enkele malen zijn man gaan. Bij de stand 2-6 tekende zich zelfs een beginnend debacle af. De Ameri kanen maakten echter de fout de voorsprong vast te willen hou den in plaats van door te gaan. Landeweerd reageerde onmiddel lijk. Hij gaf tweemaal de wissel vallig spelende Van Belkum een niet te missen kans en het was zelfs nog spannend geworden als hij de strafworp, die hij te nemen kreeg, niet recht tegen de doel man had aangeschoten. Toen Buunk er echter uit moest lag Schroeder helemaal vrij om er 4- 7 van te maken. In het laatste kwart toonde de ploeg van Pocsik karakter. Met een schot achteruit van zo'n vijf meter scoorde Landeweerd 5-7, Van Belkum maakte met een man meer 6-7 en met twee minu ten en 25 seconden te spelen leek een gelijkspel weer tot de moge lijkheden te behoren. De Ameri kanen verdedigden echter knap. Pas zes seconden voor tijd ging er bij hen een man uit. Stan van Belkum lette in de commotie echter meer op de klok dan op het doel en hij schoot over. Daar door werd Nederland een gelijk spel onthouden. De Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland zal de regering haar grote ongerustheid over brengen over elke uitbreiding van het kernwapenarsenaal in Europa en zeker op Nederlands grondgebied. Dat besloot de lu therse synode woensdagmiddag in Den Haag. De synode moest een beslissing nemen over een motie van de 'ge nerale vergadering' van de Lu therse Kerk, vorige maand in Amsterdam. Daarin werd ge vraagd, regering en parlement te verzoeken om niet tot plaatsing van kruisraketten in ons land over te gaan. Een aantal leden van de synode had bezwaren te gen dit voorstel. De synodale commissie zal op ver zoek van de synode de regering ook vragen om maatregelen die kunnen bijdragen tot afschaffing van het apartheidssysteem in Zuid-Afrika, zoals economische sancties en boycot, en om mede werking aan de totstandkoming van vrije verkiezingen in Nami bië (Zuidwest-Afrika). Wat de relatie met de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken betreft verklaarde synode president ds. W. Bleij, dat de lu thersen een 'goede verhouding' nastreven, al doen zij niet mee met 'Samen op weg' van her vormden en gereformeerden. "Wij willen elkaar op een zinnige manier bijstaan". "Er zijn nog behoorlijke verschillen, onder an dere in traditie. Maar er zijn ook praktische problemen, die wei eens tot samenwerking konden noodzaken. Een kerk als organi satie is tegenwoordig erg duur". Ds. Bleij dacht ook aan het weten schappelijk onderwijs. "Bunde ling daarvan kan gevolgen heb ben voor het luthers semina- Volgende week is er een luthers- hervormd-gereformeerd gesprek op synodaal niveau. "Wij willen", zei Bleij, "zo open mogelijk te genover de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken de toekomst ingaan". Achter IKV In een inverview gisteravond voor de IKON-radio liet de nieu we voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H. J. Kouwen- hoven (Vlaardingen), zich posi tief uit over het Interkerkelijk Vredesberaad. Op een desbetref fende vraag zei Kouwenhoven, het niet eens te zijn met zijn voor ganger, ds. A. C. Hofland (Delft), die meende dat het IKV bezig is met 'indoctrinatie binnen de kerk'. Het IKV heeft zijn beleidsfouten toegegeven. "Ik heb het gevoel, dat het IKV zich ook door de ker ken wil laten ondersteunen en dat het er alles voor over heeft om de band met de kerken niet te verbreken". Volgens Kouwenhoven beweegt het IKV zich meer dan welke kerkleiding ook in het politieke krachtenveld. "Gezien zijn eigen verantwoordelijkheid heeft het IKV dat recht ook". Omdat er verschil van mening bestaat over de politieke invulling van uit spraken, ontstaan er spanningen. De nieuwe synode-voorzitter hoopt van harte, "dat het IKV en de kerk die spanning te boven komen". Ds. Kouwenhoven staat zélf achter de politieke invulling van het IKV. "Vanuit het evangelie ge zien moeten er zeer nadrukkelijk stappen worden gezet naar ont wapening. Die zouden eenzijdig kunnen heten, maar ze kunnen in elk geval ook uiting geven aan de hoop dat een bepaalde weer loosheid een positieve uitwer king zal hebben naar de ander toe. Ik zou wat dat betreft de mo tieven van het IKV graag willen onderstrepen". Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Nunspeet L. Schaap Schoonho ven. Gereformeerde Kerken: be roepen te Harkema (Fr.) N. Berg huis Hollandscheveld, te Zwijn- drecht-Groote Lindt J. C. Eikel boom Haamstede. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Vlaardingen M. Vlietstra Bunschoten. Overleden: M. van Beek (61), pre dikant van de gereformeerde ge meente in Nederland te Opheu- sen. Dit kerkverband (52 ge meenten, ruim 16.000 zielen) heeft nu nog maar 1 dienstdoen de predikant over: F. Mallan (Rhenen). Ds. Van Beek wordt morgen om half 2 in Opheusden begraven. De rouwdienst begint om half 12. De winteractie van de Her- vormd-Gereformeerde Jeugd bond voor een kamp met Eritre- se vluchtelingen in Soedan heeft f. 275.000 opgebracht. Dat bedrag werd gisteren op een bondsdag in 'De Doelen' te Rotterdam aan het hervormde Werelddiakonaat aangeboden. Cantatedienst. Zondagavond om half 7 geven het Leiderdorps kamerkoor en het Leiderdorps kamerorkest tijdens een cantate dienst in de Dorpskerk een uit voering van het 'Te Deum' van Joseph Haydn. Voorganger in de dienst is ds. G. Stegeman. De Leidse baptistengemeente houdt zondagavond om half 8 een bijzondere dienst in de Lust- hoflaanschool (Herensingel). Ds. G. Bosveld spreekt over 'Ziele- poten of struisvogels?' De 'Cam- pingsingers' uit Rijnsburg werken aan deze dienst mee. Afwijzen! De commissie voor kerk en sa menleving van de Presbyte riaanse Kerk van Schotland heeft de synode die deze maand vergadert voorgesteld te verklaren, dat kernwapens, met inbegrip van de bereidheid om ze te gebruiken, op ethische gronden volstrekt moeten wor den afgewezen. En de Britse re gering zal energiek moeten stre ven naar onmiddellijke bevrie zing van het kernwapen-arse naal. De Grieks-orthodoxe patriarch Ignatius Iv Hazim (63) nam giste ren met zes bisschoppen en twee priesters van zijn kerk deel aan een pauselijke mis in Rome. Ze zijn ook op audiëntie bij de paus geweest en hadden gesprekken met mensen van het rooms-ka- tholieke secretariaat voor de een heid der christenen. Het Grieks-orthodoxe bezoek aan 'Rome' gebeurde voor het eerst in de geschiedenis. Het Vaticaan noemt het een 'onderdeel van de groeiende betrekkingen van ker kelijke broederlijkheid en het ge meenschappelijk zoeken naar volledige eenheid'. Midden-Amerika. In een officië le oproep vraagt de Latynsameri- kaanse Raad van Kerken de na tionale Raad van Kerken in de Verenigde Staten, een beroep te doen op president Reagan om zijn politiek tegenover Midden- Amerika en speciaal tegenover Nicaragua - te veranderen. "Niets kan het bevrijdingsproces en het streven naar sociale veran dering tegenhouden". DEN HAAG (GPD) De leerlin gen van het lbo-c en het mavo- c kregen woensdag nagenoeg eensluidende meerkeuzevra gen wiskunde voorgelegd. Van de leerlingen van de Lagere Agrarische School De Brug in Steenbergen werden weinig klachten gehoord. „Niet al te moeilijk was hun conclusie". En leraar Frans Buller sloot zich bij hen aan. Van de dertig meerkeuzevragen waren er ze ker 20 van verwacht niveau. Een stuk of acht vragen vereis ten nogal wat inzicht en de rest was tamelijk pittig. Geen uitschieters „Tamelijk gemakkelijk met en kele speldeprikken", zo karak teriseerde leraar G.E. van den Berg van de Wilhelmina-mavo in Eibergen het examen wis kunde I (meerkeuzevragen) op mavo-d-niveau. De vraagstel ling op c-niveau vond hij zelfs „standaardwerk zonder uit schieters". Echt Havo-examen De woensdagmorgen was voor de wiskundigen onder de ha vo-kandidaten gereserveerd voor wiskunde. „Een redelijk examen, in dezelfde lijn als voorgaande jaren", was het commentaar van docent W. van Zeeland van de Openbare Scholengemeenschap Profes sor Casimir in Vlaardingen na afloop van het examen. De leerlingen keken daarentegen met zeer gemengde gevoelens terug op deze „proeve van be kwaamheid". De eerste van de vijf opgaven was een analyse vraagstuk met een functie-onderzoek. Door de meeste leerlingen als een „lekkere binnenkomer" beti teld. De tweede opgave was daarentegen zeer pittig. Er werd van de leerlingen bij deze vraag een behoorlijke hoeveel heid goniometrie kennis ver eist Ook de derde opgave wa$ lastig. Om de rest van de opgave goed te kunnen maken was het noodzakelijk dat de leerlingen het antwoord op vraag 3a „zeer goed getekend hadden". Opga ve 4 ging over de vector-meet- kunde op het platte vlak en werd door de meesten „een standaardvraag" genoemd. Het enige verschil met wat de leerlingen gewend zijn, was dat de opgave ook op te lossen was met differentiaal-rekenen. De vijfde opgave was een kans- rekensom, vergelijkbaar, na tuurlijk tot op zekere hoogte, met een vwo-opgave van dit jaar. Vragen a en c waren echte kansrekeningen. Vraag c daar entegen bevatte een ingeklede vergelijking. Iets wat de leer lingen absoluut niet verwacht hadden in het examen. Docent Van Zeeland: „Ik heb ze ver teld dat de kans erin zat dat men de kansrekening zou com bineren met een ingeklede ver geld king". Het spel en de knik kers Het examen wiskunde I dat de vwo-kandidaten woensdag morgen van 9 tot 12 uur moes ten maken, zal niet als opzien barend de geschiedenis in gaan. De eerste opgave was een „gewo ne functie". Voor leerlingen die redelijk mee kunnen ko men bij dit vak, mag dat geen problemen hebben gegeven. De tweede opgave was een „kans-rekensom". De leerlin gen moesten drie maal aselect een greep doen in een vaas met twee gele, drie rode en vyf blauwe knikkers. De derde en vierde opgave wa ren niet al te moeilijk. Hier en daar zaten er wat ingewikkelde onderdelen bij, maar de grote lijn was „standaard". Vreemd was de vorm waarin een diffe rentiaal-vergelijking werd ge geven in de vierde opgave. Af hankelijk van de methode die op school gebruikt wordt, kwam die bekend of minder bekend voor. Liever open vragen „Het wordt hoog tijd dat er bij het biologie-examen niet al leen meerkeuzevragen worden gesteld. Met een flink aantal zogenoemde open vragen kan het inzicht van de leerlingen beter gestest worden", vindt biologie-docente Edith Baart- mans-Otten van de Haarlemse Maria-mavo. „V.oor veel leerlingen die een goed inzicht in de stof hebben is een examen met meerkeuze vragen toch vaak puzzelen", zei ze woensdag na afloop van het examen. „Waarom stuit de roep om open vagen in exa mens altijd op practische be zwaren", vraagt de docente zich overigens al jaren af. „Na kijken van antwoorden op open vragen kost meer werk, dat is juist, maar er zijn ook nog andere belangen". Het biologie-examen op d-ni- veau beoordeelde ze als „niet echt heel moeilijk". Wel zaten er hier en daar addertjes onder het gras. Bijvoorbeeld een vraag over celstrekking in ver schillende weefsels. Dat kan alleen maar in plantaardige weefsels. Het eerste addertje was ontdekt. Een andere vraag: een koe maakt van plantaardig eiwit dierlijke eiwitten, hoe heet dat proces? Assimilatie, foto-synthese, ver branding of vertering? De do cente vreesde dat veel leerlin gen direct assimilatie hebben doorgestreept, terwijl dat het enig juiste antwoord is. Afschaffen Leraar Peter Verkaik van de Utrechtse Hendrik van der Vlist-scholengemeenschap vond dat het biologie-onder- wijs met zulke examens net zo goed afgeschaft kan worden. „Sommige vragen zijn vrijwel identiek aan die van voorgaan de jaren. De plaatjes zijn vaak helemaal bekend, omdat ze in een eerder examen stonden of in het boek. Als de leerlingen drie maanden goed de exa men-oefeningen maken, kun nen ze slagen voor dit biologie- De vwo-leerlingen moesten weer behoorlijk nadenken over hun veertig vragen bij dit vak en soms ook lang rekenen. Maijan Stap bijvoorbeeld had veel werk aan een vraag waarin de zuurstof-opname van twee mensen (of in examentaai ge zegd: personen) aan de orde kwam. „Daar heb ik wel een uur op gezeten en uiteindelijk heb ik nog moeten gokken". Een rare vraag vond zij ook wat er met een uit een boom gesne den hartje gebeurt. Wordt dat langer, dikker, korter enzo voorts. En een gemene vraag trof zij aan over glucose in de „voor-urine". De bijbehorende grafiek spreekt ook over „voor- urine", maar de eigenlijke vraag gaat over urine. „Als je daar dan overheen leest ben je verkocht", zegt zij. Albert Heyn De leerlingen van middelbaar middenstandsonderwijs (mmo) hadden woensdag een uiterst prettig examen com merciële vorming. De opgaven werden gesteld naar aanlei ding van een verhaal dat, met wat veranderde namen, over duidelijk over Albert Heyn ging. In de opgaven werden de leerlingen gedwongen mee te denken met onze nationale groot-grutter. Grote EG-lening voor Frankrijk PARIJS (Reuter) - Het monetair comité van de Europese Ge meenschap heeft een verzoek van Frankrijk ingewilligd om een grote lening. Er werd geen bedrag genoemd, maar de woordvoerder van de Franse re gering had eerder gezegd dat het ging om een lening van dertig miljard frank (11,2 miljard gul den). De Franse minister van financiën, Jacques Delors, had eerder op de dag gezegd dat Frankrijk de EG officieel had gevraagd om de uit gifte van een lening van vijf zes miljard ECU (ruwweg 12,75 15,3 miljard gulden) ten bate van het fonds dat de EG twee jaar ge leden heeft gevormd voor hulp verlening aan lidstaten die door de stijging van de olieprijzen moeilijkheden met hun beta lingsbalans krijgen. Frankrijk zou uit de opbrengst vier miljard ECU willen opnemen voor steun aan de Franse franc.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13