actief in vrije tijd C Samuel Jongeleen (94): een droog koppie en een klomp Bloemenexpositie in Hooglandse kerk "Hè kijken meer naar de goede antwoorden Drie Octoberschool mag voorlopig blijven bestaan In afwachting van fusie PvdA houdt telefonisch spreekuur Werk aan Jan Vossenbrug Zeventig jaar Ud van de AbvaJKaho "Sleutelflora 1983" om geld bijeen te brengen voor kindertehuis Wiskunde: veel begrip komt pas achteraf tot stand 9? VAKTAAL ZATERDAG 7 MEI 1983 Leiden LEIDEN - De Drie Oktoberschool blijft voorlopig toch bestaan, minstens nog tot 1 augustus 1984. Dit heeft contact tussen de afdeling onderwijs van de gemeente en het ministerie van onderwijs uitgewe zen. Weliswaar kwam er deze week een beschikking af waarin namens staatssecretaris Van Leijenhorst een verzoek van de gemeente, de school nog te laten voortbestaan, werd afgewezen. De Drie Oktober school heeft te weinig leerlingen, terwijl er voldoen de andere scholen in de buurt zijn, was de redene ring in de beschikking. Daarbij was echter over het hoofd gezien, dat de ge meente Leiden inmiddels een fusieplan heeft inge diend voor het openbaar onderwijs. Volgens dat plan gaat de Drie Oktoberschool fuseren met de Lu cas van Leydenschool (Aalmarkt). Het wachten is voornamelijk op de bouw van een nieuwe school, die volgens de plannen van de gemeente aan de Ga- renmarkt zou moeten komen. Het fusieplan heeft de instemming van het ministerie, dat om het om die reden ook juist vindt dat de Drie Oktoberschool in afwachting van de fusie toch blijft bestaan. Het is overigens nog onduidelijk wanneer het nieuwe schoolgebouw kan worden gebouwd, omdat er te gen het bestemmingsplan voor de Garenmarkt be zwaarschriften zijn ingediend. Tweede-Kamervoorzitter Dolman. (Foto anp>. LEIDEN - De Leidse PvdA houdt op maandagavond een telefonisch spreekuur. Wie dat wil kan vragen stellen aan: de voorzitter van de Tweede Kamer, Dick Dol man, en aan de kamerleden Arie v.d. Hek en Henk Veld hoen. Daarnaast zullen de Leidse wethouders Cees Waal, Dick Tesselaar, Jit Peters en Paul Bordewijn en een aantal PvdA-raadsleden aanwezig zijn om alle mogelijke vragen van de Leidse bevolking te beantwoorden. Gebeld kan er worden tussen 19.00 en 21.00 uur. Draai het volgende nummer: 071-143094. LEIDEN Met de vernieuwing van de Jan Vossenbrug wordt aanstaande maandag begonnen. Dat werk i? noodzakelijk vanwe ge de slechte staat waarin alle metalen onderdelen van de brug verkeren. Voor voetgangers en fietsers naar en van de Jan Vossensteeg is er al een noodbrug naast de Jan Vossenbrug aangelegd. Voor de bereikbaarheid van woningen en bedrijven op het gedeelte Lange Mare-Vollersgracht wordt het daar geldende éénrichtingver- keer in de richting Lange Mare tijdelijk "omgedraaid". De oude brug, die alleen in theorie nog beweegbaar was, wordt nu vervangen door een vaste verbin ding. die in beton wordt uitge voerd. LEIDEN - Het is een ongebruike lijke ontvangst: "Wat had je op je geweten jongen?". En even later: "O, gaat het over mij. Nou, zou ik zo zeggen, hier ben ik". Samuel Jongeleen is vierennegentig en zeventig jaar lid van de Abva/Ka- bo. "Wij oudjes, wij waren weg van Drees. Maar die is er uitge gooid hè". Hij heeft vroeger een melkzaak in Leiden-Noord gehad. In zijn be jaardenflat in Rijn en Vliet ver telt hij: "Ik was filiaalhouder. Maar ik ging op de fles. Dat kwam door de Eerste Wereldoor log". Het verband ontgaat ons. "Kijk, ik stond aan de grens in Brabant. Ik was bij het tiende regiment. M'n vrouw moest de zaak leiden en dat ging niet zo best. Meer jon gens uit het Noorderkwartier za- - ten aan de grens, met als gevolg dat hun vrouwen naar d'r moe ders gingen. Het Noorderkwar tier liep een beetje leeg, zoge zegd. En Jongeleen raakte z'n klandizie kwijt". We veronderstellen dat er aan de grens niet zoveel gebeurde. Jon geleen beaamt dat. Éen incident herinnert hij zich nog. "We staan door Wim Brands met z'n tweetjes op wacht op een landweg, we praten wat, en op eens hoor ik iets". Jongeleen gaat wat verzitten in zijn makkelijke stoel. "Goed, ik zeg tegen m'n kameraad: hoor jij dat! Stond er plotseling een Belgi sche pastoor voor onze neus. En we konden 'm de grens niet meer overkrijgen. Alles geprobeerd, maar hij wilde niet weggaan. De angst zat er al danig in, toen. Zeg, zit je die flauwekul nou echt op te schrijven?" Toen hij terugkwam in Leiden ging hij op de lichtfabriek werken. Leuke tijd? "Ach, het was vroeger wat...maar ik heb er wel naar m'n zin gewerkt. Weet je trouwens dat ik in die tijd een ongelooflijke hekel aan drank had. Eentje, die werkte echt op drank. Als-ie een slokkie op had, dan begon-ie als een stier. Kei hard werkte die man. Maar na anderhalf uur, dan was de drank uitgewerkt, de benzine was op, en dan viel die jongen toch mooi als een kalf in de hoek". Jongeleen dronk niet en daarom noemden ze 'm een droog kop pie. Kon hem wat schelen. Hij spaarde voor z'n vakanties. "Ik ging met de natuurvrienden mee, die club hoorde bij de SDAP. Naar de Haagse markt gaan was vroeger een mooi uit stapje; dus je begrijpt dat ze op de fabriek raar keken toen ik naar het Eifelgebergte ging. Jon geleen, dat kan ik niet betalen, zeiden ze tegen me. Dan ant woordde ik: luister eens jongen, op zaterdagavond ga jij de stad in met een riks in je zak, goed, je komt terug en je hebt niks meer. Ik leg dat geld opzij voor m'n vakantie. Bovendien neem ik m'n vrouw mee en dat doen jullie niet. Daar keken ze raar van op. Ze luisterden altijd wel goed naaf m'n beschrijvingen. Ja, ik kon de dingen uit de vakantie al tijd goed onthouden". Gisteravond werd hij onderschei den in verband met zijn zeventig jarige lidmaatschap. Doet hem niet veel, zo'n onderscheiding. "Kijk, daar, voor het raam hangt de onderscheiding die ik kreeg toen ik zestig jaar lid was. En dat ding daar heb ik gekregen toen ik vijftig jaar lid was en deze speld hier..hou toch op..ik vind het allemaal wel leuk. Naar de vergaderingen van de bond ga ik niet meer. Heb ik geen tijd voor". De fotograaf zit aan zijn toestel te friemelen. Jongeleen: "Zeg, als die man een foto van mij maakt, laat 'm dan effe wachten: eerst m'n jas aan". Als het fotograferen achter de rug is, voelt Jongeleen zich weer op z'n gemak en hij komt nog eens terug op de lichtfabriek. "Je had daar dus de boorden en de klom pen. Ik was een klomp. Voor m'n pensionering was ik nog kraan machinist. Geen lolletje, hoewel het geen zwaar werk was. Die kraan tilde twaalf ton, maar daar had jij geen last van hoor". Hij leest nog steeds het Vrije Volk. "Beetje bij de tijd blijven. En ik lees nog zonder bril, schrijf dat even goed op. En je mag ook best zeggen dat mijn kop nog goed is. Je weet toch nog wel waar ik dat aan te danken heb? Geen drank en op vakantie met de natuur vrienden. Snappie. Nee, tegen woordig ga ik niet meer weg. Dat is toch niks gedaan. Je moet die oudjes eerst in de bus laden en er dan weer uit sjouwen. Mij niet gezien". S. Jongeleen: "Geen drank en op vakantie met de natuurvrienden. Daar heb ik aan te danken dat mijn kop nog goed is". (foto Holvast) LEIDEN "Sleutelflora 1983" is de naam van een tentoonstelling die volgende week in de Hoog landse kerk wordt gehouden. De Hervormde Kerkvoogdij in Lei den en de Flora-veiling in Rijns burg hebben de koppen bij el kaar gestoken en besloten voor het eerst in het hart van Leiden een expositie van bloemensier- kunst te houden. "De Hooglandse kerk moest na de restauratie een multifunctioneel gebouw worden", zegt secretaris J. Donkers van het college van Kerkvoogden. Dat wil zeggen: gebruiken voor meer doeleinden dan kerkdiensten alleen. "Maar wat er gebeurt, jnoet wel een beetje in overeenstemming zijn met wat de kerk doet". De ten toonstelling is er daarom niet zo maar: het is de bedoeling geld bijeen te brengen voor een kin dertehuis in Bolivia. "Verder ho pen we dat zo'n tentoonstelling de drempelvrees wegneemt om een kerkgebouw binnen te gaan", zegt Donkers. "Zo sprak ik laatst iemand die 72 was en zijn hele leven lang al in Leiden woont. Die was nog nooit in de Pieterskerk geweest...." Rijtuigen Behalve Flora zelf doen ook cursis ten en docenten van de bindcur- sus van de Rijnsburgse veiling mee aan het inrichten en verzor gen van de tentoonstelling, ter wijl er ook medewerking is van de Leidse Hortus en de Rotary- club Leiden-Oost, die een expo sitie over het Boliviaanse dorpje Sopachuy heeft voorbereid. Flo ra richt het grootste gedeelte van kerk in met bloemen, op het schip na. Tussen de pilaren en spitsbogen worden het koor en de beide transepten versierd met bloemwerken. De bloemstukken worden gegroepeerd rond een aantal antieke rijtuigen, die door de Rijnsburgse vereniging 't Ga reel beschikbaar zijn gesteld en rond de Gouden Koets van de 3 October-Vereeniging, die sinds jaren weer van stal wordt ge haald. In een van de zijbeuken komt de foto-tentoonstelling over Sopa chuy. Vanuit Sucre, een stad tachtig kilometer verderop, werken zusters in dit nog niet ontsloten gebied, waar een ern stige mate van TBC heerst en de ouders hun kinderen moeten achterlaten in een noodhospi taaltje. Door de hoge inflatie en de mislukte oogsten kunnen de ouders hun kinderen zelf niet meer voeden. De hulp is vrij ge brekkig: het vervoer geschiedt per ezel. Daarom is er geld nodig voor een kliniek en kindertehuis. Het geld dat de tentoonstelling in de Hooglandse kerk opbrengt is daarvoor bedoeld. In de andere zijbeuk presenteert de vereniging "Vrienden van de Hortus" een bijdrage. Wat er pre cies te zien zal zijn, is nog een verrassing, maar het gaat in elk geval om tropische planten. Ver der wordt in de kerk een Weense theetuin ingericht. Ook worden er demonstraties bloemschhik- ken en corsages maken gegeven. De tentoonstelling wordt muzikaal omlijst. Op gezette tijden zullen organist Joop Brons en zijn leer lingen concerten in de kerk ver zorgen. Volgende week zaterdag treedt de politie-brassband on der leiding van J.H. de la Rivière op. De tentoonstelling wordt woens dagmiddag om vier uur geopend door burgemeester W.K. de Roos van Rijnsburg. Die dag is zij tot tien uur te bezichtigen en verder donderdag (Hemelvaartsdag), vrijdag en zaterdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds en zondag van twee tot tien uur. Is de tentoonstelling een succes dan wil de Hervormde Kerk voogdij "Sleutelflora" jaarlijks herhalen, waarbij de opbrengst telkens voor een goed doel zal worden bestemd. SLEUTELFL0RR 'S3 GCoemententoonsteCCing Koffie-concert De Leidse Harmoniekapel geeft zondag weer een koffiecon cert in de kantine van het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde 2a. Aan vang half twaalf. Als con trast met de harmoniemuziek wordt als intermezzo muziek verzorgd door Charlotte Wes- seling en Paula Stelma Ver meulen op gitaar en fluit. Volksdansinstuif Elke volksdansinstuif is volgens de organisatoren van dit maandelijks gebeuren in het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) speciaal afge stemd op moeders, dus op moederdag, zondag, hele maal. Aanvang: 's avonds om zeven uur. Het programma wordt gepresenteerd door de samenstelster: Yvonne van Knijnenburg. Majoretteconcours Op het basketbalplein bij de Antillenstraat en Suriname- straat organiseert de Kooi- girls zondag het jaarlijkse majorettenfestival, met ook twirl- en showgroepen. Er doen 21 verenigingen aan mee. De voorzitter van het wijkcomité in De Kooi, Jan Werter, verricht om één uur de openinghet concours zal tot ongeveer zes uur duren. Vrouwenraad De Leidse vrouwenraad orga niseert maandag een bezoek aan de tentoonstelling Ener gie uit eigen bodem". Wie in teresse heeft moet maandag ochtend om half tien aanwe zig zijn bij het rijksmuseum voor geologie en mineralogie aan de Hooglandsekerk- gracht. Om tien uur begint de rondleiding. Na afloop, elf uur, is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor na dere inlichtingen: tel. 141696 en 142963. FNV De Dienstenbond FNV houdt maandagavond een leden vergadering over sociale ze kerheid in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 te Leiden. Aanvang: acht Vrede De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat maandagavond de NCRV-documentaire over de rol van de kerk in Oost-Euro pa in de vredesbeweging nog eens per video zien. Aan vang: acht uur. Plaats van handeling: Rapenburg 100. Amnesty Amnesty International houdt in samenwerking met jonge renvereniging Augustinus een schrijfavond. Het is de be doeling dat vrijwilligers brie ven schrijven aan organisa ties die namens de overheid in hun land (meestal politie ke) moorden begaan. Leden van Amnesty International zijn voor informatie aanwe zig. Na afloop wordt er Chi leense muziek gespeeld door Lamendos. De schrijfavond wordt gehouden bij Augusti nus, Rapenburg 24 en begint om kwart over acht. Wat heeft er zich no de invoering van de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor mavo/havo en vwo afgespeeld? De vokkenpoketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor den. In deze serie 'vaktaal' komen docenten van Leidse middelbare scholen aan het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. LEIDEN - "Kijk", zegt conrector Siemons als hij zijn collega wis kunde en sectieleider Van der Beek voorstelt, "voor de mam moetwet was er niets gecoördi neerd. Iedereen was op zijn eigen houtje bezig. Dat willen we nu voorkomen, daarom hebben we sectieleiders". Voor het vak wiskunde zijn er op de scholengemeenschap 'Visser 't Hooft' twaalf docenten. De sec tieleider houdt in de gaten hoe alles binnen zijn vakgebied reilt en zeilt. Op gezette tijden komt men bijeen om gezamenlijk te bespreken hoe bijvoorbeeld een proefwerk uitpakt en of het di dactische proces naar wens ver loopt. Siemons, naast zijn conrector schap geeft hij ook nog een aan tal uren wiskunde, denkt dat het vak wiskunde in de loop van de tijd minder problemen heeft op geleverd en dat de docenten mil der in hun beoordeling zijn ge worden. Hij heeft daarvoor de volgende ver klaring: "Vroeger, toen wiskun de nog gesplitst was in stereome trie, analytische meetkunde en algebra, was een som goed of fout. We kijken nu meer naar de goede dan naar de foute ant woorden. Dit betekent dat je voor een onderdeel van een som zelfs nog punten kan behalen. door Saskia Stoelinga Voor de zwakkere leerling werkt dat motiverend. Ik krijg ook de indruk dat tegenwoordig minder leerlingen afhaken". Als bewijs voor dit verhaal haalt Simons de cijferlijsten te voor schijn van een tweede klas HBS en een tweede klas van het Voortgezet Wetenschappelijk Onderwijs (VWO). De verschillen zijn duidelijk zichtbaar. In de HBS-klas krioelt het van de rode cijfers oftewel onvoldoendes, terwijl op de lijst van het vwo - op enkele vieren en vijven na prachtige punten staan. Samenhang Ook leraar Van der Beek moet con stateren dat zijn vak om verschil lende redenen aantrekkelijker is geworden. "Wiskunde trekt als keuzevak het grootste aantal leerlingen. Dit komt omdat het overgrote deel van de vervolgop leidingen dat als eis voor toela ting heeft opgenomen. Het aan tal mensen dat wiskunde als ein dexamenvak heeft, is in de loop van jaren erg gestegen. Vroeger ging je naar de A-kant (talen) of B-kant (wiskunde). Tegenwoor dig tref je scholieren aan met alle moderne talen in het pakket, maar ook wiskunde". Uit de verhalen van Siemons en Van der Beek mag overigens niet de conclusie worden getrokken dat het niveau hierdoor gedaald zou zijn. Tenminste als de vraag wordt gesteld of het wiskunde onderwijs minder is geworden, kan Siemons noch een ontken nend, noch een bevestigend ant woord geven. "Het vak is heel anders geworden", verklaart hij. "Vroeger werd in het het wis- kunde-onderwijs de stof erg frag mentarisch behandeld. De sa menhang tussen bijvoorbeeld gonio- en stereometrie onbrak in het geheel. Dat is na de mam moetwet met de invoering van 'de nieuwe wiskunde' drastisch veranderd. Wiskunde is nu ook veel relevanter geworden voor vakken als scheikunde, natuur kunde, economie en biologie". Splitsing Dat meer leerlingen wiskunde kie zen heeft nog een reden. In het vwo is de wiskunde gesplitst in wiskunde I en II, waarbij wis kunde II is bedoeld voor de meer exacte studierichtingen. Met wiskunde I hebben mensen die sociologie, psychologie of econo mie gaan studeren toch de moge lijkheid om met bepaalde facet ten van de wiskunde, die ze bij hun studie nodig zullen hebben, kennis te maken. Helemaal gelukkig is Siemons met deze onderverdeling niet. Uit de praktijk blijkt namelijk dat die wiskunde I voor bovengenoem de groep nog te moeilijk is, ter wijl de Technische Hogeschool in Delft beweert dat studenten met wiskunde II te weinig ruim telijk inzicht hebben om goede resultaten te boeken. Daarom gaat deze verdeling bin nen enkele jaren weer op de hel ling. Siemons: "Het vwo krijgt dan de onverdeling wiskunde A en wiskunde B. B zal zich hele maal richten op de technische- en natuurwetenschappen en A op de gamma-wetenschappen. In feite hetzelfde principe, alleen de stof zal worden veranderd en waar nodig verdiept. Zo zal de wiskunde A meer gericht zijn op het vak van de toekomst: de in formatica". In de wiskundeles blijft weinig tijd over voor geleuter. Een creatief vak kan wiskunde volgens Sie mons niet worden genoemd. "Al les is immers voorgekauwd en de sommen moeten meestal vol gens een geijkte methode wor den opgelost". Van der Beek: "Het heeft daarom misschien ook geen zin om steeds zelf alles voor te doen. De leerlingen dut ten dan in en laten af en toe een "O, ja" horen. Daar schiet je niets mee op, want als ze het zelf moe ten doen blijken ze het toch niet te snappen". Misverstand Het boek met de titel "Getal en ruimte" sluit volgens Van der Beek prima bij zijn visie en die van Siemons aan. Een voorbeeld en daarna opgaven. Siemons wil ook afrekenen met het misver stand dat leerlingen sommen maken niet leuk zouden vinden. "In een geroezemoes van stem men onstaat een prima werk sfeer. Tot de laatste minuut zijn ze bezig. Veel begrip komt pas achteraf tot stand". Voor de docent betekent die zelf werkzaamheid van de leerling niet dat hij of zij met de armen over elkaar achter de lessenaar kan gaan zitten. Er moet worden rondgelopen in de klas en waar nodig krijgen leerlingen extra uitleg of worden ze door een sim pele vingerwijzing weer op het goede spoor gebracht. De briljante leerling - en die be staat nog - hoeft zich op deze manier ook niet te vervelen. Voor hem of haar worden ge woon extra moeilijke sommen uitgezocht Van der Beek: Tja, er zijn leerlingen in de eindexa menklas die we niets meer hoe ven te vertellen. Toch is het te genwoordig moeilijker om met een tien op de lijst van school af te komen dan vroeger. Op de HBS hoefde er maar een keer een topprestatie te worden gele verd. Tegenwoordig met drie schoolonderzoeken en daarna pas het centraal schriftelijk moet er vier keer boven de 9,5 worden gescoord, wil die tien er echt ko men te staan". Aan een briljante wiskunde-leerling van nu hoeft dus echt niet te worden getwij feld. Over briljante leerlingen gespro ken. Een goede ontwikkeling in het onderwijs vindt Siemons dat aan de zwakkere leerling ook aandacht wordt geschonken. "Dat kwam vroeger veel minder voor. Je was gauw geneigd zo ie mand te laten vallen". Op het 'Visser 't Hooft' zijn deze mensen in de gelegenheid extra hulples sen te volgen. Volgens Van der Beek wordt daar gretig gebruik van gemaakt De heren merken op bewondering te hebben voor de scholieren die ondanks het sombere toekomstperspectief gewoon doorgaan. (Het volgende artikel in de serie Vaktaal zal verschijnen op 28 mei).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3