Gezocht: jeugdleden C bobby schieten? Kwelling voor sportclubs in de regio Mag een ZATERDAG 7 MEI 1983 Voetballertjes komen niet meer aanwaaien, ze moeten worden gevangen. Die ver zuchting werd enkele maan den geleden geslaakt door bestuurders van de voetbal bond die zich in het verleden niet het hoofd hoefden te bre ken over dat probleem. Im mers, dat probleem bestond gewoon niet. Jongetjes gin gen naar voetballen en meis jes naar gymnastiek. Zo ging het, maar zo gaat het te genwoordig dus niet meer. An dere sporten zijn meer 'in beeld' gekomen bij de jeugd, de bevoor rechte positie van voetbal en gymnastiek is afgebrokkeld. Toch zou het een vertekend beeld geven te doen alsof alleen voetbal- en gymnastiekvereni gingen anders dan vroeger meer problemen hebben om jeugdle den aan te trekken en vast te houden. Keuze Een willekeurige rondgang langs clubs uit diverse takken van sport leert dat de jeugd nergens komt aanwaaien, dat overal be hoorlijke inspanningen moeten worden getroost om jeugd van pakweg 7 tot 15 jaar binnen de gelederen te krijgen en te hou den. Een aantal oorzaken wordt alge meen naar voren gebracht ter verklaring van de toegenomen concurrentie op de 'jeugdmarkt'. Allereerst het in de loop der ja ren afgenomen kindertal waar over niet alleen het Centraal Bu reau voor de Statistiek duidelij ke cijfers kan geven, maar wat ook blijkt uit de 'slag' die scho len jaarlijks voeren om zoveel mogelijk leerlingen binnen de ei gen poorten te krijgen. Daarnaast speelt ook de economi sche crisis een rol. Huidhoud- budgetten zijn niet meer zo ruim dat ouders kunnen toestaan dat hun kinderen diverse sporten te gelijk beoefenen. Er moet dus een keuze worden gemaakt en soms zelfs is het sporten hele maal taboe. Clubs proberen daar met gezinskortingen of een con tributie naar draagkracht op in te spelen. Jan Duivesteyn, directeur van de sectie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, gelooft niet zo erg in die 'centenkwestie'. "Kin deren zijn vroeger rijp en krijgen ook steeds vroeger een breed scala van mogelijkheden en inte resses voorgeschoteld. Denk maar aan de buurt- en clubhui zen. Dat had je vroeger toch niet. De straat was je domein. Je had niks maar je deed toch volop aan sport. Er wordt nu zo'n nadruk gelegd op de opvang van de jeugd, daar moeten clubs het in zoeken. Ik vind het wel een beetje kretologie. Ik geloof trou wens niet dat de jeugd minder is geïnteresseerd in sport dan vroe ger. En nu het economisch min der gaat, kan dat juist gunstig zijn voor de sport. Mensen wor den meer op basisvoorzieningen teruggeworpen". Merenwijk Overigens spelen lokale of wijkge- bonden factoren vaak een heel bepalende rol of een club floreert of niet. Neem een voetbalclub als het Leidse Roodenburg, gelegen aan een jonge en drukke woon omgeving als de Merenwijk. Vol op kinderen en dus ook geen problemen met het formeren van jeugdteams. Clubs in een inmid dels alweer vergrijzende wijk als het Leidse Zuid-West daarente gen zitten veel moeilijker. Gymnastiek vèreniging Nieuw Brunhilde opereert in beide wij ken. Secretaris Swanenburg- Nanning:"In de Merenwijk rijst het de pan uit. Daar hebben we een ledenstop gehad maar we zit ten alweer aan de top. Een heel verschil met Zuid-West, daar loopt het allemaal veel minder. Daar moetje veel reclame maken en actief werven op scholen om een groep bij elkaar te krijgen. Ook al omdat kinderen veel aan andere sporten doen: judo, Extra Vroeger lag het allemaal zo simpel: Jantje ging op voetballen en Truusje op gymnastiek. Maar met het toegankelijk worden van een groot aantal andere sporten is de spoeling voor verenigingsbestuurders dun geworden. Het aantrekken van jeugdleden is voor menige club een kwelling aan het worden. Bert Paauw hoorde de zorgen aan. •De veldsporten hier een partijtje voetbal tussen meisjes - ondervinden een toenemende concurrentie van de zaalsporten. paardrijden, tennis. Meisjes gaan niet meer automatisch naar gymnastiek". Sander van Unen, secretaris van de in Zuid-West domicilie houden de korfbalclub De Danaïden:"In Zuid-West krijgen we er nauwe lijks nog leden bij. Daarom zijn we ons drie jaar geleden gaan richten op Voorschoten. Daar is nog geen korfbalclub, dus een stuk braakliggend terrein. On langs hebben we in die gemeente in drie maanden tijd twee pupil- lenteams uit de grond gestampt. Toch merken wij ook dat het te genwoordig moeilijker is om jeugd te pakken te krijgen". Een andere door Van Unen - maar ook door anderen gesignaleerde tendens - is een toenemende voorkeur voor bezig zijn in een zaal in plaats van op een buiten- terrein. Zaalkorfbal, zaalvoetbal en zaalhandbal hebben de laatste jaren flink aan populariteit ge- door Bert Paauw te verhogen en dat levert mis schien weer ledenverlies op. Daardoor komen weer minder mensen voor de vaste kosten te staan, enzovoort". De concurrentie in een groeige- meente als Alphen is de laatste jaren ook toegenomen door het op de markt verschijnen van nieuwe verenigingen, een surf club, een squashclub, een twee de tennisclub. Cees van Beurten, voorzitter van tennisvereniging TEAN, zegt dat met de komst van de vereniging Nieuwersloot de spoeling in Al phen dunner is geworden. "De terugloop van het jeugdledental is nog niet verontrustend, maar er moet toch wel wat gebeuren. In de begroting is uitgegaan van 1200 leden. Dan draaien we quit te. We hebben nu een kleine 1000 leden. Er gaapt momenteel een gat van 30.000 gulden. Dankzij een aantal goede jaren kunnen we dat nog wel opvangen, maar in de toekomst kunnen we zo na tuurlijk niet blijven doorgaan. Dan vallen we terug op een gro tere zelfwerkzaamheid, kunnen we bijvoorbeeld klussen als het gereedmaken van de gravelba- nen niet meer door betaalde krachten laten doen". TEAN heeft de afgelopen weken naar het wapen van de adverten tie gegrepen. Dat heeft volgens Van Beurten wel aardig effect gehad. Een extra probleem bij de tennisjeugd is om ze door de lan ge aanloopperiode te loodsen. Van Beurten:"Tennis is tech nisch een moeilijke sport. Voet ballen en hardlopen zijn een stuk eenvoudiger. Het kost al gauw twee jaar spelen en trainen om kinderen op een redelijk tennis- Jan Duivesteyn:"Er is wel wat ver schuiving van buiten naar bin nen. In de zaal gaat het natuur lijk ook altijd dóór. Toch moeten we oppassen dat verschijnsel niet te overdrijven. Veel dingen worden de mensen aangepraat". Alphen Secretaris De Wit van de Alphense Sportraad - een organisatie die de belangen van 47 Alphense clubs behartigt - ziet voor de bui tensporten mogelijkheden op de vrije woensdagmiddag. "Clubs zouden dan lagere schoolkinde ren kunnen uitnodigen om gratis kennis te komen maken met hun sport. Misschien wek je zo meer interesse". De Wit heeft wel gemerkt dat vrij wel over de hele linie clubs te ruglopen in (jeugd)ledental. "Minder mensen moeten de vas te kosten voor huur en energie opbrengen. En juist die kosten stijgen, terwijl subsidies van de overheid worden afgebouwd. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Clubs staat dan vaak niet veel an ders te doen dan de contributie Automatisch naar de gymnastiekvereniging gaan van meisjes is er niet meer bij. niveau te krijgen. Er zijn dan ook veel afvallers, het wordt vaak te makkelijk ingeschat". Atletiek Toch is de tennisbond de laatste ja ren onstuimig gegroeid. Een ver schuiving van teamsport naar in dividuele sport zou hier volgens velen aan ten grondslag liggen. We leven immers in een ik-maat- schappij, men wil graag indivi dueel presteren. Maar dat ook dit weer betrekkelijk is, blijkt uit de ontwikkelingen in de atletiek, toch bij uitstek een individuele sport. Weliswaar wordt er meer gelopen en getrimd in Nederland dan ooit tevoren en spreken de successen van marathoncrack Gerard Nijboer ongetwijfeld aan, de ledenaanwas van de Atletiek Unie is niet opzienbarend te noe men. Van de clubs in deze regio boekte het Leidse AV Holland met circa 500 atleten/s dan wel een leden- record over 1982, het Alphense AAV'36 liep iets terug terwijl De Spartaan uit Lisse - met ruim 700 leden ooit de grootste atletiek- club van Nederland - zelfs tot on der de 500 zakte. Volgens Spar taan-secretaris Henk Paarde- kooper kan die terugval zeker niet voornamelijk aan de jeugd worden geweten al is de toeloop van vooral meisjes de laatste ja ren beduidend minder gewor den. Hij signaleert ook een groot verloop. Paardekooper:"Je pro beert dat wel tegen te gaan met activiteiten naast de atletiek als bingo-avonden en sportkampen. Maar ze switchen tegenwoordig nou eenmaal makkelijker, ook omdat ze naar mijn mening te veel in de watten zijn gelegd. Het echte doordouwen is er nog maar zelden bij". En AAV-voorzitter Van Deuren: "We hebben altijd rijk in onze jeugd gezeten en hebben trou wens nog niet te klagen. Maar toch valt er wel een teruggang te bespeuren. Mijn indruk is dat kinderen vaker van hun ouders moeten kiezen. Een tendens van teamsporten naar individuele sporten merken wy niet direct. Maar ja, er zijn ook zoveel indivi duele sporten. Denk maar aan de vechtsporten en aan zwemmen". Binding Secretaris Van de Meij-de Haas van de Leidse zwem- en waterpo- lovereniging De Zijl/LGB zegt dat de zwemsport in zoverre in een gunstige positie verkeert dat het element water nu eenmaal uitnodigt tot activiteit. "En ou ders willen dat hun kroost een zwemdiploma haalt. Dankzij dat elementair zwemmen gaat ons ledental van ongeveer 1500 er niet op achteruit. De kunst is echter om ze vast te houden voor de wedstrijdsport. Onze wed- strydkern telt zo'n 230 sporters". Met een over enige tijd in ge bruik te nemen clubhuis ver wacht men bij De Zijl/LGB de clubbinding te vergroten. Clubbbinding, vaak een probleem voor verenigingen die niet over een eigen home beschikken en hun activiteiten op verschillende lokaties afwerken. Badminton clubs kampen daar mee alhoe wel hun tak van sport de laatste jaren een toenemende belang stelling heeft ondervonden. Se cretaris Wisse-Corel van de Leid se badmintonvereniging Veglo: "Je moet er tegenwoordig meer voor doen om de jeugd enthou siast te houden. De jeugd is ver wend en verliest snel de interes se. Je moet meer activiteiten ont plooien. En dan nog. Je hebt wel eens een jaar dat niks wil lukken, ook al doe je je best. Dat komt ook door de concurrentie. Die is hevig. Naar de contributie wordt scherp gekeken. Maar je moet er als club toch je onkosten uit zien te heden. Ons ledental - ongeveer 150 - is na een moeilijk jaar weer in stijgende lyn". Voorzitter Koos van de Geest van de circa 700 leden tellende voet balvereniging Alphense Boys meldt vooralsnog geen proble men bij het formeren van jeugd teams. Volgens hem is dat mede te danken aan de inzet van de zo genaamde Nevenactiviteiten Commissie, de supporterscom missie en de jeugdcommissie. "Er zijn sportkampen, speloch- tenden, strandtrainingen, wan delingen, bezigheden in het club huis by afgelastingen, enzo voort". Haren kammen Aan de opvang van F-pupillen (6 tot 8 jaar) doet Alphense Boys nog niet Van de Geest: "Dat vergt weer een heel apart kader, liefst vrouwen, want die kinde ren moeten nog worden gehol pen bij het douchen, bij het ha ren kammen, bij het vastmaken van de veters en dat soort din gen. Maar andere clubs proberen via F-pupillen al vroegtijdig jeugd binnen te halen of het le dental op peil te houden. Mis schien zyn wij in de toekomst wel genoodzaakt om mee te gaan in die ontwikkeling, al zou ik daar niet zo gelukkig mee zijn want ik vind die categorie ge woon nog te jong". In elk geval te jong om al volgens opdrachten te voetballen, al wil len sommige dolgedraaide ou ders/begeleiders/trainers dat wel eens niet inzien. Opmerkingen langs de lijn als "Henkie, dek je vent af' of "Als je nog één keer naar voren gaat haal ik je er uit", kunnen het voetbalplezier van pupilletjes danig vergallen. Er zijn helaas zelfs voorbeelden van pupillenwedstrijden die moesten worden gestaakt, niet vanwege de spelertjes maar omdat ouders en begeleiders met elkaar slaags raakten of de scheidsrechter te lijf gingen. "Het jeugdvoetbal zit op een ver keerd spoor", zo wordt door me nigeen geoordeeld. Ongetwijfeld een mening met een kern van waarheid, maar niet terecht ten opzichte van velen die wel op een gezonde manier met jeugd bezig zijn. En zeker geen reden om de gestokte toeloop van de jeugd naar de voetbalvelden vol ledig aan te wijten. Aanwaaien is er inderdaad niet meer bij. Maar wat zou dat eigen lijk? LONDEN - De discussie in Engeland over de vraag of de traditioneel ongewapend optredende politieagenten al dan niet met vuurwapens moeten worden uitgerust, is zoiets als een veenbrand. Net als het een tijdje rustig is geweest, laait zij in volle hevigheid weer op. Alleen al in dit nog jonge jaar zijn in de media, in de politieke arena's en onder de politie zelf by twee gelegenheden de oude en bekende argumenten pro en contra bewapende bobby's weer eens allemaal van stal gehaald. De eerste keer was in januari, toen politiemensen in Londen Stephen Waldorf neerschoten. De filmregisseur Waldorf, die door de politie ten onrechte voor een lang gezochte misdadiger werd aangezien, raakte daarbij zwaar gewond en ligt nog steeds in het ziekenhuis. Tegen de twee betrokken rechercheurs loopt een rechtzaak wegens poging tot doodslag. Wapens De tweede uitbarsting speelde zich vorige week af, toen uitlekte dat in Manchester kleine groepjes politiemensen - tegen het landelijke beleid in - permanent bewapend patrouilleren. Dat feit viel samen met een aantal de aandacht trekkende misdaden waarbij vuurwapens in het geding waren. Zo werd een (ongewapende) politieman in Bristol in de mond geschoten door een op heterdaad betrapte bankovervaller, die er daarna met een vrachtauto vandoor ging om na een wilde achtervolging 150 kilometer verderop tot stilstand te worden gedwongen. Er was de gijzeling van een schooljongen in Leeds door een gewapende maniak die „nog een oude rekening met de politie te vereffenen had" en daarom tot actie was overgegaan. En er was natuurlijk de spectaculaire beroving van het hoofdkwartier van het geldtransportbedrijf Security Express in Londen, waarbij 28 miljoen gulden werd buitgemaakt. Veel nieuws van het criminele front dus, in die ene week, maar de nieuwsanalytici, politici en ingezondenstukken-schrijvers hadden toch de meeste belangstelling voor de permanent bewapende patrouilles in Manchester, een novum binnen de Britse verhoudingen. Hoofdcommissaris Anderton van Manchester, die aanvankelijk ruiterlijk en zelfs met enig bravour toegaf dat kleine groepen agenten in zijn korps wapens dragen teneinde de hand over hand toenemende gewapende misdaad in zijn stad een halt toe te roepen, moest later onder druk van de publieke opinie terugkrabbelen. Hij gaf een verklaring uit die er op neerkwam dat er toch geen sprake was van constante bewapening van politiemensen, maar dat een klein groepje agenten de afgelopen dagen wapens had gedragen „met het oog op een bepaalde actie", die nu door alle publiciteit niet kon doorgaan, etcetera, etcetera. Zijn betoog werd gevolgd door een geruststellende verklaring van de Association of Chief Police Officers (waarin de chefs van de verschillende politiekorpsen in Engeland zitten), waarin onder meer stond: „Onze gedragslijn waar het vuurwapens betreft, is niet gewijzigd." Waarschuwing Deze verklaringen waren nodig, omdat de mening van de Britten, zoals die uit krantencommentaren, politieke uitspraken en ingezonden Bobby bij rellen in Leicester: wapenstok wel afdoende? stukken te destilleren viel, heel erg duidelijk was: bobby's mogen geen vuurwapens dragen, tenzij dat absoluut noodzakelijk is. Dat is ook de officiële richtlijn zoals die sinds jaar en dag voor het Britse politiekorps (dat daarin uniek in de wereld is) geldt. Die luidt: „Vuurwapens worden alleen gedragen als er reden is om aan te nemen dat een politieman met iemand te maken krijgt die gewapend is of anderszins zo gevaarlijk is, dat hij niet kan worden aangehouden zonder de hulp van vuurwapens." Aanvullende regels van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de politie valt, stellen dat de politie ook vuurwapens mag gebruiken bij de bescherming van bijvoorbeeld diplomaten of hooggeplaatste bezoekers en bij het onschadelijk maken van gevaarlijke dieren. Het ministerie geeft bij deze regels, die na het neerschieten van Stephen Waldorf nog eens naar alle corpsen zijn gestuurd, nog een extra waarschuwing uit: „Een vuurwapen mag alleen gebruikt worden als laatste toevlucht." Duidelijker kan het niet, zou men zeggen. Dat neemt niet weg dat hier en daar voorzichtig aan de richtlijnen gesleuteld wordt. Dat geldt niet alleen voor Manchester, maar ook voor politiekorpsen in sommige andere streken in Engeland, die patrouillewagens hebben rondrijden waarin zich afgesloten wapenkisten bevinden die na toestemming van de hoogste politiefunctionaris ter plaatse geopend mogen worden, zodat de wapens erin bijvoorbeeld tegen gewapende bankovervallers kunnen worden ingezet. Kopschuw Dat gaat al erg ver, en wordt alleen gedaan door militante commisarissen van politie (die overigens wat wapens aangaat formeel een eigen verantwoordelijkheid dragen en dus van de ministeriële richtlijnen mogen afwijken). Regel is nog steeds dat ook de politie zelf liever afziet van het dragen van vuurwapens. Om de kopschuwheid van de Britse politie waar het het gebruik van vuurwapens betreft nog eens op een andere manier weer te geven: slechts 10 procent van de bobby's weet hoe met pistolen en dergelijk wapentuig om te gaan. De andere 90 procent heeft dat simpelweg nooit geleerd. Er is een prima argument om hierin verandering te brengen: de sterke toename van het aantal misdaden waarbij van vuurwapens gebruik wordt gemaakt. Cijfers van het ministerie van binnenlandse zaken geven aan dat in 1971 1700 van dergelijke misdaden in Engeland en Wales werden gesignaleerd, tegen 8000 in 1981. Opvallend genoeg maken die cijfers minder indruk dan het argument van bijvoorbeeld schaduwminister van binnenlandse zaken Roy Hattersley, die vorige week in de Daily Maü schreef: „Het is geen toeval dat de misdaad in Engeland het meest is toegenomen in de jaren dat politiechefs een agressievere rol gingen spelen en de agenten onder hun bevel verder verwijderd raakten van de mensen die zy dienen." Met andere woorden: als de politie er nu ook nog toe zou overgaan permanent met vuurwapens rond te lopen, dan zal dat de misdaad alleen maar nog sneller doen toenemen. Dit merkwaardig klinkende argument klinkt steeds weer by de tegenstanders van politiebewapening. Anders Degenen die dit soort dingen zeggen, zyn véruit in de meerderheid. Zy hebben het voor niet-Britten archaische, bijna pastorale beeld voor ogen van de gemoedelijke bobby, die met z'n handen op de rug z'n ronde doet en door een ieder vriendelijk wordt gegroet. Mensen als hoofdcommissaris Anderton kunnen maar niet duidelijk maken dat de werkelijkheid er tegenwoordig heel anders uitziet, zelfs in Good Old England.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23