c Nederland moet EG meer gaan betalen Socialisten in Spanje staat zege te wachten Opnieuw rellen in Franse hoofdstad Japan bemiddelt in kapingsaffaire Laatste hand aan akkoord tussen Israël en Libanon Voorstel Europese Commissie: Doden en gewonden in Beiroet Dialoog PLO- Jordanië van de baan Herzog nu president van Israël Nicaragua vraagt om bijeenkomst V.-raad VN Bisschoppen Polen: "Hef staat van beleg op" VRIJDAG 6 MEI 1983 JERUZALEM (AFP/DPA) - Onder grote spanning is gisteren in Jeruza lem de laatste hand gelegd aan het ontwerp-verdrag tussen Israël en Libanon. Amerikaanse en Israëlische diplomaten trachtten in urenlan ge besprekingen de laatste hindernissen uit de weg te ruimen die de ondertekening van een Israëlisch/Libanees verdrag over terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon in de weg staan. De Israëlische pers meldde gisteren eensgezind dat Israël en Libanon "op de drempel van een akkoord staan". Als het verdrag tussen Israël en Libanon tot stand komt, zal dat niet, zoals Israël wenst, ondertekend worden door de ministers van buitenlandse zaken maar door de leiders van beide onderhandelingsdelegaties. Naar in Jeruzalem werd vernomen kan terugtrekking van de Israëlische, Syrische en Palestijnse troepen uit Libanon met twee a drie maanden voltooid zijn. Zes maanden daarna openen Israël en Libanon onderhan delingen over de toekomstige betrekkingen. Minister Shultz zal, "als alles tussen Beiroet en Jeruzalem glad verloopt", morgen naar Damascus reizen om te trachten president Assad ertoe te bewegen de Syrische en PLO-troepen uit Libanon terug te trekken. De officiële radio van Syrië verklaarde gisteren dat het door de Verenigde Staten voorgestelde ontwerp-verdrag tussen Libanon en Israël, Tel Aviv het recht geeft Libanon binnen te vallen en Syrië en de Arabische veiligheid bedreigt. BRUSSEL - De Europese populariteitsprjjs zal dezer dagen zeker niet toegekend worden aan de Europes Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Wie in de huidige financieel-economisch moeilijke tijden om meer geld voor Europa vraagt, maakt zich niet geliefd. Buitenland BEIROET (AFP) - Bij granaat beschietingen die gericht wa ren op verschillende wijken van Beiroet en omgeving, zijn gisteren vier mensen om gekomen en 18 gewond. Volgens de radio waren de schoten afkomstig uit de ber gen ten oosten en zuidoosten van de Libanese hoofdstad. Het militaire opperbevel in Tel Aviv maakte later bekend dat een Israëlische militair is ge dood tijdens een kruisvuur tussen elkaar bestrijdende Libanese christenen en dru- zen in de omgeving van Bei roet. Negen Israëlische mili tairen werden gewond. Sedert de invasie van 6 juni vo rig jaar in Libanon zijn in to taal 481 Israëliërs omgeko men. AMMAN (UPI) - De bespre kingen tussen de Jordaanse koning Hoessein en PLO-lei- der Jasser Arafat over het aanvaarden van het vredes plan van de Amerikaanse president Reagan als basis van onderhandelingen, zijn "definitief afgelopen". Dit heeft een Jordaanse functio naris gisteren in Amman meegedeeld. "Er is geen vooruitzicht op her vatting van de politieke dia loog tussen Jordanië en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie over een gezamenlijk standpunt om deel te nemen aan het vredesproces", ver klaarde de hoge Jordaanse functionaris die anoniem wil den blijven. JERUZALEM (DPA) - De 64-jari- ge Israëlische politicus, voorma lig diplomaat en leger-generaal Chaim Herzog is gisteravond tij dens een feestelijke plechtigheid in het parlement in Jeruzalem beëdigd. Hij is het zesde staats hoofd van de joodse staat. Evenals Navon vijf jaar geleden is Herzog de kandidaat van de Ar beiderspartij die in de oppositie Herzog werd op 22 maart door de Knesseth met 61 stemmen in het 120 zetels tellende parlement als president gekozen. Hij versloeg de kandidaat van de rechts-na- tionalistische coalitieregering, opperrechter Menachem Elon, die 57 stemmen kreeg. Toch heeft de Europese Commis sie gisteren, gezien de grote fi nanciële problemen van Europa, voorgesteld het huidige plafond op de Europese eigen middelen, van één procent van de nationale btw-inkomsten, te verhogen naar 1,4 procent. Dat levert zo'n 5 mil- jard gulden extra op. Voorts wil de Commissie voor toekomstige verdere verhogingen de beslis singsbevoegdheid overhevelen van de nationale parlementen naar de Europese ministerraad en het Europese parlement. Ten slotte stelt de Commissie ook door Ferry Mingelen voor om de Europese lasten an ders over de lidstaten te verde len, om te bereiken dat de huidi ge te hoge Europese bijdragen van Groot-Brittannië en West- Duitsland blijvend omlaag gaan. Dit zou worden bereikt door bij die lastenverdeling meer reke ning te gaan houden met de land- bouwproduktie per land, de rijk dom per inwoners en de totale economische winst per Europese lidstaat. Vooral die landbouwsleutel, die overigens door de overheid en niet door de boeren betaald Roestig Ongeveer 90.000 ton aan buizen met grote middellijn voor de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa ligt in de haven van Leningrad te roes ten omdat er een tekort is aan goederenwagons, berichtte gisteren het dagblad "Goe- dok" (stoomfluit). Het blad noemde de situatie ernstig en chronisch en schreef dat "nog geen doel treffende maatregelen" wa ren genomen om voor het transport van de buizen te zorgen. Harnas Een 16e-eeuws harnas, ge maakt voor de Franse koning Henry II, is gisteren bij het Londense veilighuis Sothe by's verkocht voor het re cordbedrag van 1.925.000 pond (8,5 miljoen gulden). De koper is een Amerikaan die anoniem wil blijven. Doden Zeker 36 mensen zijn in het zuiden van de Filippijnen on der merkwaardige omstan digheden gestorven tijdens een godsdienstige plechtig heid die een maand heeft ge duurd. Plaatselijke kranten schreven dat 10 van de slachtoffers door medeleden van de sekte zijn doodgeslagen nadat ze twijfel hadden geuit aan het vermogen van de leider van de sekte om door gebed zie ken te genezen. De overige slachtoffers stierven waar schijnlijk als gevolg van buikgriep die ze hadden op gelopen vanwege de onvol doende hygiënische situatie in het kamp. Goudvis Goudvis Freda kan zich dank zij de vindingrijkheid van haar eigenaar, de 64-jarige Arthur Sharland, weer ver heugen in het leven. De ren tenier uit het Zuidengelse Ti- verton maakte voor zijn huis genoot een rugvinconstructie uit kunststof, toen Freda op een dag met de buik naar bo ven in het water dreef. Sharland bevestigde de zwem- hulp door middel van een gummiband om Freda's lijf, zodat zij bij evenwichtsstoor nissen niet meer kan omkie pen. wordt, zal Nederland, met zijn grote landbouwproduktie, geld kosten; zo'n 250 miljoen extra. Overigens ontvangt Nederland ook dan nog steeds meer geld uit de Europese kas via de land bouw dan het er in stopt. Gevecht Toch wordt er over zo'n bedrag van 250 miljoen tegenwoordig in elke regering zwaar gevochten en het valt dus nu reeds te voorspellen dat de reactie van de Europese lidstaten op de Commissie-voor- stellen op zijn best terughou dend, en op zijn slechtst totaal af wijzend zal zijn. De vraag is ech ter hoe lang de Europese lidsta ten de verruiming van de Euro pese financiën en een redelijker verdeling van de lasten voor zich uit kunnen blijven schuiven zon der de Europese samenwerking bij de wortel aan te tasten. Commissie-voorzitter Thorn zei gisteren: „De Gemeenschap staat voor het opdrogen van de eigen middelen. Als er niets ge beurt, kan de voortzetting van NEW YORK (Reuter/AFP) - Nica ragua heeft gisteren gevraagd om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad. Het wil dat de raad zich buigt over "de door de Ver enigde Staten gesteunde invasie in Nigaraguaans grondgebied vanuit Honduras". In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad stelt de Nica raguaanse onderminister van buitenlandse zaken, Victor Tino- co, dat er dringend concrete stappen nodig zijn in een situatie die de "internationale vrede en veiligheid" in Midden-Amerika bedreigt. Hij sprak van een nieuw stadium in de invasie in Nicaragua door contra-revolutio naire guerrillastrijders, die hun basis hebben in Honduras en die door de Verenigde Staten gefi- nancieerd en opgeleid worden. Volgens diplomatieke bronnen komt de Veiligheidsraad moge lijk dit weekeinde bijeen. De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft in een gesprek met journalisten twijfel geuit aan de legitimiteit van de regering van Nicaragua. De regering van Nica ragua komt "uit de loop van een geweer". "Waarom zouden zij een meer legitieme regering vor men dan het volk van Nicaragua dat vraagt om de kans te krijgen zelf te stemmen voor het soort re gering dat het verlangt", zo vroeg Reagan zich af. Tot dusver heeft het Witte Huis al tijd vol gehouden dat de geheime operaties ter ondersteuning van de anti-sandinistische guerrilla strijders uitsluitend bedoeld zijn om te verhinderen dat Nicaragua wapens levert aan het linkse ver zet in El Salvador. Reagan heeft in het verleden steeds ontkend dat hij omverwerping van de re gering van Nicaragua zou beo gen. Costa Rica heeft de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) ge vraagd een Latijns-Amerikaanse vredesmacht te vormen om zijn grens met Nicaragua te bewa ken. Het vredesleger zou gevormd moe ten worden uit eenheden van de legers van Venezuela, Mexico, Panama en Colombia. Costa Rica ontbond 32 jaar geleden zijn strijdkrachten. Het beschikt wel over een 6.000 man sterke veiligheidsmacht. het bestaande beleid niet meer verzekerd worden, laat staan dat nieuw beleid (dat door alle lan den wordt gewenst) mogelijk is". En inderdaad, Europa komt fi nancieel in de knel te zitten. De ontwerp-begroting voor 1984 be draagt zo'n 65 miljard gulden, maar voor tegenvallers is er slechts één miljard over onder het plafond van één procent. En dat is niet veel, als men weet dat de landbouwuitgaven over 1983 al zo'n 4 tot 5 miljard gulden te gen dreigen te vallen. Groot-Brittannië en West-Duits- land vinden dat nu eerst maar eens die landbouw beheerst moet worden voordat zij bereid zijn het één-procent-plafond te doorbreken. Dat zijn typisch de twee landen die weinig van het landbouwbeleid profiteren. Deze landen zinnen momenteel ook op mogelijkheden om de grote profiteurs van het Europese landbouwbeleid, zoals Neder land, veel meer te laten gaan be talen. Nederland is wel bereid om het een-procentsplafond te doorbreken, maar heeft weer grote bezwaren tegen een specia le landbouwsleutel. Bij deze bezwaren komen nog principiële tegenwerpingen uit verschillende lidstaten om de be slissingsbevoegdheid van de na tionale parlementen naar het Eu ropese niveau over te hevelen, zoals de Commissie wil. Met na me Denemarken zal op dit punt dwars liggen, omdat het Deense parlement sowieso al niets van Europese bevoegdheden wil we ten. Elk land heeft zo zijn eigen rede nen om zich tegen de Commis sie-voorstellen te verzetten. In Brussel verwacht niemand dan ook dat ze ongeschonden aan vaard zullen worden, zo de lid staten er al serieus over willen praten. WARSCHAU (AFP/UPI) - De Poolse bisschoppen hebben gis teren de hoop uitgesproken dat het komende bezoek van paus Johannes Paulus II aan Polen zal leiden tot volledige opheffing van de staat van beleg, vrijlating van politieke gevangenen en het herstel van de burgerrechten in hun land. In een communique, dat werd vrijgegeven na een tweedaagse bisschoppelijke con ferentie in Czestochowa, noemen de geestelijken het bezoek van de paus een "pelgrimstocht van nationale hoop". "In de geest van die hoop zouden wij verwachten dat de staat van beleg wordt opgeheven, de bur gerrechten worden hersteld, de gevangenen worden vrijgelaten die onder de staat van beleg zijn veroordeeld en dat de mensen die zijn ontslagen wegens hun denkbeelden weer worden aan genomen", aldus de verklaring van de bisschoppen. De geeste lijken roepen de autoriteiten ver der op het arbeiders en school kinderen mogelijk te maken de missen en bijeenkomsten bij te wonen, die tijdens het pauselijk bezoek worden gehouden. De bisschoppen dringen er bij de gelovigen op aan in zo groot mo gelijke getale deel te nemen aan de viering van het bezoek van de paus. Zij vragen de religieuze ge meenschap zich "op passende wijze" voor te bereiden op het pauselijk bezoek. Een student springt in de lucht om een traangasgranaat te vangen, die de Parijse oproerpolitie in een menigte demonstrerende studenten wierp. (Foto AP) Studenten en middenstanders PARIJS Bij protestbetogingen van studenten en kleine zelfstan digen is het gisteren in Parijs tot botsingen met de oproerpolitie gekomen. De politie maakte daarbij gebruik van traangas en de wapenstok toen de demon stranten keer op keer barricaden opwierpen en deze in brand sta ken. De motorpolitie voerde en kele charges uit. Over het aantal gewonden en arrestanten was gisteravond nog niets bekend. door Rudolph Bakker De studenten kwamen gisteren voor de zoveelste keer in actie te gen een nieuwe hoger-onderwijs- wet, die hun keuzemogelijkhe den beperkt en voorziet in extra examens. De kleine zelfstandi gen zijn het er niet mee eens dat ze naar hun zeggen door de regering constant voor de zonde bokken worden uitgemaakt en eisen een volledige opheffing van de prijscontrole. Terwijl pre mier Mauroy na een lange perio de van zwijgzaamheid weer voor het voetlicht is getreden om te verklaren dat alles goed gaat, zijn de demonstraties van gisteren een duidelijke aanwijzing van de in het hele land heersende on rust. De bond van kleine zelfstandigen vindt dat haar leden ten onrechte overal de schuld van> krijgen en dat ze maar lukraak de prijzen zouden opdrijven. Terwijl een aantal van hen in mei 81 voor de socialistische presidentskandi daat Mitterrand had gestemd uit ongenoegen met de toenmalige president Giscard en zijn eerste- minister Barre, begrijpen ze nu dat ze van de regen in de drop gekomen zijn. Nog meer en nog verdergaande acties staan op het programma. De optocht van de studenten was er een in een lange reeks. Ze blij ven doorgaan met protesteren net zo lang tot minister van on derwijs Savary bakzeil zal heb ben gehaald en zijn hervor mingsplannen zal intrekken. De minister heeft echter juist laten weten dat hij gewoon doorgaat met te doen wat hij van plan was en dat hij zich gesterkt weet door de steun van de eerste-minister en de president. Zowel Mauroy als Mitterrand wikkelen zich echter steeds dichter in wolken van dure woorden en wekken de indruk dat ze van plan zijn Sava ry te laten vallen als ze de stu denten anders niet tot rust kun nen brengen. Het verkeer in Parijs was donder dag voor de zoveelste keer in de afgelopen weken een chaos. De bezorgers van de wijnfirma Nico las met zijn vele filialen be gonnen met hun bestelautos een. slakkenactie over de snelweg rond de stad, voordat ze zich bij de officiële optocht van de kleine zelfstandigen aansloten. En ter wijl het daar aanvankelijk alle maal op rolletjes liep, barstte de bom toen het contingent slagers voorbij het gebouw paradeerde waar de commissie huist die de concurrentie en de prijzen con troleert. Het begon met woorden aan het adres van de oproerpoli tie, welke woorden al snel onder steuning vonden in stenen. De oproerpolitie antwoordde op de simpele manier die haar is bijge bracht: met traangasgranaten. Onder de Eiffeltoren kwam de betoging tot een eind, met hart stochtelijke beloften tot nieuwe acties. Ruim 20 miljoen Spanjaarden trekken aanstaande zondag, amper een half jaar na de alge mene verkiezingen van okto ber vorig jaar, opnieuw ter stembus. Dit keer geldt het de gemeenteraadsverkiezingen en de verkiezing van de 14 re gionale parlementen, met uit zondering van de vier histori sche autonomieën (Basken land, Catalonië, Galicië en An- dalusië) waar deze regionale verkiezingen al geruime tijd geleden plaatshadden. Volgens de meest recente peilin gen belooft de uitslag een ge trouwe kopie te worden van de algemene verkiezingen van vo rig jaar met slechts enkele va riaties: de socialisten handha ven zich volgens de voorspel lingen op het onwaarschijnlijk hoge percentage van 46 pro cent, met enkele uitschieters (zoals in Madrid), waar de so cialisten ruim de grens van de absolute meerderheid zullen overschrijden. Het korte tijds bestek dat deze verkiezingen de parlementsverkiezin- deel van de autonome parle menten en in een aanzienlijk aantal gemeenten, waaronder de grote steden Madrid, Barce lona, Sevilla en Valencia. In veel gevallen zullen de socialis ten zelfs geen beroep meer hoeven te doen op medewer king van de communisten om de absolute meerderheid te be halen. gen scheidt, werkt duidelijk in De communisten Ujken zich ove- het voordeel van de socialis- door Gerrit-Jan Hoek Voor het boemerang-effect, prijs voor het nemen van impopu laire maatregelen om de crisis te bezweren, zoals in Frankrijk het geval is, hoeven de Spaan se socialisten nu niet bang te zijn. Premier Felipe Gonzalez heeft zich niet eens in het cam- pagnegewoel hoeven te storten om stemmen voor de PSOE in de wacht te slepen. Het ener gieke beleid van het socialisti sche kabinet tot dusverre (dat in vijf maanden een grotere da dendrang heeft getoond dan vorige regeringen van de UCD in zes jaar), het aanpakken van fraude (de onteigening van Ru- masa), voorzichtige eerste po sitieve resultaten bij de werk loosheidsbestrijding (in de maand maart daalde voor het eerst na vele jaren het aantal werklozen met ongeveer 30.000) alsmede de ervaring van vier jaar links bestuur in vele gemeentes, zijn voldoende garantie gebleken om de gunst van de Spaanse kiezer niet al leen te behouden, maar zelfs verder uit te breiden. Nek-aan-nek Tekenend is dat volgens de opi niepeilingen de socialisten in alle 14 regio's de meerderheid zullen behalen en op gemeen telijk niveau slechts in twee districten, Baskenland en Can- tabria, de eer respectievelijk aan de Baskische Nationalisti sche Partij (PNV) en de conser vatieve Volksalliantie (AP) zul len moeten laten. Hoe sterk de PSOE in opkomst is, blijkt wel uit het feit dat de socialisten in het 'kroondomein' van de con servatieve leider Fraga Iribar- ne, Galicië, in een nek-aan- nek-race gewikkeld is met de Volksalliantie. Mochten de voorspellingen uit komen, dan weten de socialis ten zich in een uiterst florissan te positie, met een onmisken bare hegomonie in het nationa le parlement, het overgrote Twee mannen, vermoedelijk bemanningsleden, kijken vanuit de nood uitgang naar buiten. Kort daarvoor waren zij met een uit China gekaapt toestel in Zuid-Korea geland. (foto anp/upd Tussen China en Zuid-Korea TOKIO, SEOEL (DPA) - Japan heeft, op verzoek van zowel Seoel als Peking, aangeboden te bemiddelen inzake het gakaapte Chinese vlieg tuig, zo is vanochtend in Tokio vernomen. Vijf mannen en een vrouw dwongen gisteren een Chinees passagiersvliegtuig met 105 mensen aan boord, naar Zuid-Korea te vliegen. Daar gaven de kapers zich over. De bemiddeling van Japan houdt waarschijnlijk in dat Japan de terug keer van het vliegtuig, de passagiers en de bemanning naar China zal regelen. China en Zuid-Korea onderhouden geen diplomatieke betrek kingen met elkaar. Het vliegtuig werd gekaapt tijdens een binnenlandse vlucht in China. Bij de kaping vielen twee gewonden, die in een ziekenhuis zijn opgeno men. Naar verluidt zijn het de piloot, die er ernstig aan toe is, en een ander bemanningslid. Seoel heeft verklaard dat de kapers, die naar Taiwan zouden hebben willen gaan, behandeld zullen worden overeenkomstig de internationa le conventie tegen luchtpiraterij. rigens iets te gaan herstellen van de enorme domper van de parlementsverkiezingen. De wisseling aan de top van de partij, waar Santiago Carrillo het gelag van de afgang moest betalen en zijn opvolger Gerar- do Iglesias de brokstukken van de sterk verdeelde partij op een redelijk autonome ma nier probeert te lijmen, komt de PCE zeker ten goede. Te vens speelt bij het voorziene herstel van de PCE een rol, dat veel communisten bij de parle mentsverkiezingen om oppor tunistische reden hun stem aan de socialisten hebben uit gebracht, maar op lokaal en re gionaal niveau hun partij trouw zullen blijven. Somberder ziet de toekomst er uit voor de conservatieve coali tie, bestaande uit de Volks alliantie van Fraga Iribarne, aangevuld met christen-demo craten en rechtse liberalen. Af gaande op de peilingen zal de rechtse coalitie ver achter blij ven bij de 25 procent van okto ber en zelfs de 20 procent niet eens halen. Verantwoordelijk voor die opmerkelijke terug gang van de conservatieve op positie zal voornamelijk zijn dat het spookbeeld van hel en verdoemenis voor Spanje, als de socialisten aan de macht zouden komen (een argument waarop de coalitie in oktober veel stemmen heeft gewon nen), niet meer dan een zeep bel is gebleken. De felle cam pagne, niet van hetzerige ele menten ontbloot, zonder de so cialisten op concrete punten te kritiseren, zal zeker averechts gewerkt hebben. De meeste elementen van de Volksalliantie, van wie velen uit het Franco-regime stam men, zyn niet direct de meest gerechtigde figuren om de so cialisten van corruptie te be schuldigen. Een eventuele af gang van de conservatieven zal naar alle waarschijnlijkheid een ware aardverschuiving veroorzaken in de rechtse gele deren. De christen-democraten overwegen al op eigen benen verder te gaan, terwijl openlijk gespeculeerd wordt, over de vervanging van de impulsieve leider Fraga Iribarne. Burgemeesters van Brussel: immigratie stopzetten BRUSSEL (GPD) De druk op met name Turkse en Marokkaan se gastarbeiders in Brussel is verder toegenomen. Burgemees ter Nols van de Brusselse deelge meente Schaarbeek die het ver zet tegen de vreemdelingen aan voert, behaalde deze week een duidelijke overwinning. De bur gemeesters van alle negentien Brusselse deelgemeenten stel den zich unaniem achter een ver klaring waarin de mogelijkheid wordt geopend om de op zichzelf legale inschrijving van vreemde lingen in de gemeenten toch te weigeren. De burgemeesters vin den wel dat de regering daar uit eindelijk toestemming voor moet geven en wachten wets voorstellen af die de minister van justitie Gol al in deze richting heeft toegezegd. Nols wachtte overigens helemaal niet op wet telijke toestemming. Hij weigert sinds verleden jaar al de inschrij ving van vreemdelingen in zijn gemeente. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) kan de schuldencri sis niet alleen bezweren. Die waarschuwing heeft de presi dent van de Westduitse centrale bank, Karl Otto Pohl, gisteren la ten horen in een toespraak tot de kamer van Koophandel van Frankfort. Hij is ook van oordeel dat centrale banken niet altijd als brandweer moeten optreden als landen met grote schulden niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9