Combinatie alcohol en unen Bevrijding herdacht zorgwekkend D'66 op zoek naar een "nieuw elan" "Bezoekers de dupe" AC GEEFT N FONDUE-FEEST VOOR 15.- PER PERSOON, -C Ervaring ontbreekt bij hulpverlening incest Polak verhuist naar Hpendam Indonesiërs slaan munt uit natuur Militaire tehuizen gesloten "Opruiend" affiche verwijderd Eigen gezicht ontbreekt AC RESTAURANTS 11 1 VRIJDAG 6 MEI 1983 Mej. of mevr.? DEN HAAG (GPD) Een vrouw heet juffrouw als ze ongetrouwd is en pas me vrouw als ze trouwt. Zo was het vroeger en zo is het nog steeds op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Daarover heeft het Eer- ste-Kamerlid S. C. Bischoff van Heemskerck (D'66) heeft er schriftelijke vragen ge steld. Wat haar vooral tegenstaat is het onderscheid in rang dat erbij wordt gemaakt. In de gids van het departement staan secretaressen aange duid als „mej." Tenzij de be treffende vrouw een hoge di plomatieke rang heeft. In dat geval mag wel „mevr." wor den gebruikt in ongehuwde staat. Binnenland UTRECHT (GPD) - Incest - sek suele (mis-)handelingen binnen het gezin - is in ons land nog geen nationaal probleem, maar het komt wel steeds vaker aan het licht. Uit cijfers van het NIS- SO (Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onder zoek) blijkt dat 20 procent van al le Nederlandse gezinnen proble men hebben met seksualiteit. Een gedeelte daarvan heeft te maken met incest. Volgens een ruwe schatting komt incest voor in 1 2 op de 10.000 gezinnen. Het verschijnsel Incest, dat meest al voorkomt in de verhouding va- der-dochter, soms broer-zus of neef-nicht, steeds meer aan dacht. Tijdschriften en radio- en tv-programma's wijden er artike len en uitzendingen aan. Onlangs verscheen bij uitgeverij Sara het boek 'De straf op zwijgen is le- venslang', waarin vrouwen over hun ervaringen met incest vertel len. Morgen vindt in de Rijkksu- niversiteit van Utrecht een sym posium plaats over incest, geor ganiseerd door de Vereniging voor Seksuologie. Het is bedoeld voor hulpverleners, mensen van politie en justitie en andere be langstellenden. ting? Sprekers zijn o.a. mr. An neke Visser, hoofd zeden- en kin derpolitie in Den Haag, prof. dr. Jos Frenken, hoogleraar seksuo- logie in Leiden en Carla van de Vereniging tegen seksuele kin dermishandeling. Carla, die zelf een slachtoffer van incest is er daarom haar achternaam liever niet in de krant vermeld ziet, is ook een van de samenstellers van het boek 'De straf op zwijgen is levenslang'. Uit de ervaringen van mensen die met incest te maken hebben ge had, blijkt dat de hulpverlening nogal wat te wensen over laat. Vooral het gebrek aan ervaring om in zulke gevallen hulp te bie den valt op. Mede daardoor blij ven veel gevallen van incest bin nen het gezin verborgen. Volgens Jos Frenken, een van de voorbereiders van het sympo sium, zfjn het vaak contactarme, gesloten en traditionele gezinnen met een dominante vader en een erg problematische huwelijksre latie waar incest kan voorkomen. Mogelijke alternatieven, zoals naar de hoeren gaan, een buiten echtelijke relatie aanknopen of echtscheiden, vallen af, juist om dat zulke gezinnen strenge waar den en (hoe vreemd het mis schien klinkt) fatsoensnormen kennen. DEN HAAG - Leden van het "Komitee Afghanistan Vrij", onder wie een vertegenwoordiging van afdelingen in1 Leiden en Alphen hebben gisteren voor de Sowjet-ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan. Daarbij ging het vooral om de vrijlating van de geinterneerde Franse arts Philippe Augoyard, die sinds 16 januari door de Russen gevangen wordt gehouden. Gepoogd werd ook de Russische ambassadeur Beletski een petitie aan te bieden, maar deze verscheen niet. (Foto gpd> UTRECHT (ANP) - Door een gecombineerd gebruik van alcohol en medicijnen komen steeds meer mensen met klachten in het ziekenhuis terecht. Tussen 1969 en 1979 is het aantal van zulke ziekenhuisopnamen meer dan verachtvoudigd. Gezien de sterke stijging in die perio de is het aannemelijk dat de situatie inmiddels nog is verergerd. WAGENINGEN - Prins Bernhard heeft gisteren ter gelegenheid van de officiële herdenking van de Duitse capitulatie in 1945, een krans gelegd bij het bevrijdings monument tegenover het voor malige hotel De Wereld in Wage- ningen. Daar werd, op 5 mei 1945, de overgave van de Duitse bezetters getekend. Tijdens de herdenkingsbijeen komst werden enkele tot nu toe onbekend gebleven filmfrag menten van de Duitse capitulatie getoond. De unieke fragmenten werden onlangs gevonden in het filmarchief van de Rijksvoorlich tingsdienst. Tijdens de plechtigheid in Wage- ningen, die onder meer werd bij gewoond door vertegenwoordi gers van het voormalig verzet, vervolgden en vertegenwoordi gers van groeperingen uit het voormalig Nederlands-Indië, reikte de prins dertig verzetsher- denkingskruisen uit. 'Vrijheid' was het centrale thema van de door het comité nationale viering bevrijding in Arnhem georganiseerde bijeenkomst. De anderhalf uur durende manifes tatie in de Eusebiuskerk werd bijgewoond door enkele honder den verzetsstrijders, veteranen, ex-politieke gevangenen en ver volgden. Ook waren aanwezig koningin Beatrix,'prinses Julia na, prins Bernhard, minister-pre sident Lubbers en de commissa ris van de koningin in Gelder land, mr. Geertsema. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg sterdam deelgenomen aan een demonstratieve herdenkingsbij eenkomst, waarbij zij hun onge noegen uitten over de uitvoering van onder andere de Wet uitke ring vervolgingsslachtoffers. De bijeenkomst was georganiseerd door de stichting de Ombuds man. Daar komen wekelijks brie ven binnen waarin slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog zich beklagen over de uitvoering van de wetten. Een van de klachten van de vervol gingsslachtoffers is dat zij erg lang, soms wel vijf jaar, moeten wachten op de goedkeuring van hun aanvraag voor een uitkering. AMSTERDAM (GPD) Het is Bevrijdingsdag. Het feestgedruis op het Leidseplein is hoorbaar. Discrimineren van minderheden is de aanzet tot fascisme. Daarom treden die dag nauwelijks Nederlanders op. Wat hier buitenlander heet, krijgt de kans te laten zien hoe leuk andere klanken kunnen zijn. En andere geuren. Hier gaat een tropische wereld voor u open, staat op het kaartje van een Creool die schaaf ijs verkoopt. De man schaaft flinters ijs van een diep gevroren blok. Dat ijs gaat in een plastic bekertje en vervolgens gaat er limonade over. Burgemeester Polak, zelf slachtoffer van discriminatie (de nazis doodden zijn joodse ouderszegt na het optreden van een groep Hindoestanen dat de komst van al die mensen van andere culturen (een op de zes) het leven in de hoofdstad heeft verrijkt. Al beweren sommigen het tegendeel. „En laten dat helaas blijken door tenminste vijandelijke blikken en schelden. Behalve de strijd tegen fascisme en racisme staat de strijd voor de vrede centraal. In het Vondelpark hangt een bijna halve kilometer lang span doek, vervaardigd door 500 kunstenaars. In frisse kleuren hebben zij er een miljoen kruizen opgetekend, onder het motto: Eén mega-dode is mil joen doden. Het is een aanklacht de atoombom. Ballonnen met teksten tegen racisme en fascisme gaan voor een gulden grif van de hand. Net als een paar meter verder tennisballen, waarvan iemand een bakfiets vol heeft. In het Vondelpark spelen een zwarte en een blanke onafgebroken op de bongo, terwijl op het Leidseplein de Koerdische dansgroep Awara het podium doet schudden en omstanders spontaan tot dansen brengt. Dat schrijft dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Medische Regi stratie in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Vooral de combinatie van alcohol met rustgevende medicijnen (tranquilizers) geeft in toene mende mate problemen. Tussen 1969 en 1971 belandden 36 men sen in het ziekenhuis na het slik ken van tranquilizers en het ge bruik van alcohol. In de periode ILPENDAM (GPD) - Burgemees ter Polak van Amsterdam gaat zich na zijn afscheid in juni vesti gen in het Waterlandse dorp II- pendam, op 7 kilometer afstand van de hoofdstad. Hij heeft daar een zogenaamd Rietveldhuis ge kocht, een door de befaamde ar chitect Gerrit Rietveld ontwor pen en gebouwde woning. Het is een van de weinige op Riet veld geïnspireerde of door hem zelf gebouwde huizen in Noord- Holland. Alleen in het Gooi en Utrecht staan meer van dit soort huizen. Naar verluidt heeft Polak 4,5 ton voor het pand betaald. DEN HAAG (ANP) - Tientallen Nederlanders, die zich hadden voorgenomen de totale zonsver duistering op 11 juni in Indone sië te bekijken, hebben hun in schrijvingen voor de groepsreis moeten afzeggen. Reden is dat de Indonesische hotelhouders hun eerder per contract vastge legde prijzen tot enorme bedra gen hebben opgeschroefd. De volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven, die voor de gegadig den tweehonderd plaatsen had besteld, heeft meer dan de helft moeten annuleren. Begin vorig jaar had de sterren wacht al hotelruimte en vlieg- tuigstoelen besteld. Er waren toen vaste prijsafspraken ge maakt. Prompt meldden zich 150 liefhebbers, die voor het bedrag van 3.550 gulden naar Indonesië konden reizen. Toen de Indonesiërs lucht kregen van grote belangstelling uit de hele wereld verhoogden zij de prijzen met minstens 40 procent. Hierdoor kwam de totale prijs voor een reis naar Indonesië voor de Nederlandse inschrijvers op bijna 5000 gulden. zwaar bew. 16 7 onbewolkt 14 5 zwaar bew. 17 9 licht bew. 12 8 half bew. 16 8 licht bew. 14 7 zwaar bew. 17 10 zwaar bew. 17 8 regen 10 6 onbewolkt 22 13 mist -- 13 onbewolkt 11 4 geheel bew. 27 14 licht bew. 19 11 licht bew. 18 6 geheel bew. 20 8 1977-1979 waren het er twaalf maal zoveel: 456. In laatstgenoemde periode werden in totaal bijna duizend mensen in het ziekenhuis opgenomen van wege een fatale combinatie van alcohol en medicijnen. Tussen 1969 en 1971 waren dat er nog maaar 118. De grootste aantallen van dit soort ziekenhuisopna men komen voor in de leeftijds groep van 25 tot 44 jaar. Onrustbarend Volgens de Amsterdamse arts L. Offerhaus, die de bevindingen van dr. Hoogendoorn in het Tijd schrift voor Geneeskunde van commentaar voorziet, is de ex plosieve stijging van ziekenhuis opnamen na gebruik van alcohol en medicijnen een onrustbarend psychosociaal verschijnsel. "Het is niet verwonderlijk dat chronisch gebruik van kalme rende middelen in dezelfde groe pen van de samenleving voor komt als overmatig alcoholge bruik, omdat alcohol in onze sa menleving steeds meer de rol van een isolement versterkende tranquilizer heeft aangenomen", aldus Offerhaus. HEERLEN (ANP) De gemeente politie in Heerlen heeft gisteren een affiche met "opruiende tekst" verwijderd dat was aange bracht op het gebouw van de be weging voor werkende jongeren KWJ. De politie had de KWJ na een klacht gevraagd het affiche zo op te hangen dat het vanaf de straat niet zichtbaar was. Toen aan dit verzoek geen gehoor werd gege ven werd het in beslag genomen. De tekst op het KWJ-affiche roept jongeren op om "proletarisch te gaan winkelen, bewust te jatten en grootwinkelbedrijven te be stormen, wanneer nog verder ge kort wordt op het jeugdmini- mumloon en op uitkeringen en de kosten van levensonderhoud blijven stijgen". Het gebruikelijke vooijaarscon- gres van de politieke partij De mocraten '66, dit weekeinde in Zutphen, wordt voor de partij ongetwijfeld belangrijk. Het hoogtepunt wordt de vaststel ling van beleidspunten, waar mee D'66 een duidelijk gezicht aan de kiezers kan tonen dat anders is. Anders dan de grote concurrenten in de politiek: CDA, WD en PvdA. Die punten moeten worden op gesteld aan de hand van het door oud-kamerlid Aad Nuis geschreven 'Democratisch Ma nifest'. Daarin staat een op somming van de huidige pro blemen in de samenleving en de oplossingen die D'66 daar voor denkt te hebben. Het hoofdbestuur heeft de leden een aantal resoluties voorge legd, waarin Nuis' theoretische bespiegelingen worden uitge werkt in min of meer concrete beleidsvoornemens. Hiermee moet de fractie van D'66 in de Tweede Kamer oppositie voe ren. De Democraten hopen op deze manier - opnieuw - de aandacht op zich te vestigen en het electorale succes van twee jaar geleden te benaderen. Zo vindt het bestuur dat de partij zich moet concentreren op de centralisatie en deregulering. door Gijs Korevaar D'66 heeft vanaf het ontstaan veel aandacht geschonken aan de procedures van besluitvor ming. Dat moet ook nu worden voortgezet. Daarnaast vraagt het bestuur aandacht voor (uiteraard) werkgelegenheid, de waarde ring van onbetaalde arbeid, ontwikkelingssamenwerking en het milieu. Het hoofdbe stuur houdt vast aan het zoge naamde plan-Schouten. Dat houdt in dat behalve loonmati ging de overheid de bestedin gen stimuleert door verlaging van belastingen. Opmerkelijk is dat professor Schouten zich inmiddels van zijn eigen plan heeft gedistantieerd. Het beleidsplan moet er tevens voor zorgen dat het imago van D'66 als een partij met ideeën- zonder-uitwerking wordt weg gewist. Voorbeelden van het geschonden blazoen zijn onder meer de beslissingen van toen malig minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) om de rijksweg door Amelisweerd door te drukken, en van vice- premier Terlouw om de aard gaswinning op Ameland te la ten doorgaan. Al met al niets nieuws onder de zon. Al jaren maakt D'66 zich sterk voor het milieu, demo cratisering en het plan-Schou ten. Het heeft allemaal al eens eerder in verkiezingsprogram ma's gestaan. Van een 'nieuw elan', een alternatieve aanpak van de problemen en een nieuw gezicht voor D'66 is nau welijks sprake. Op de resoluties van het hoofd- D'66 leider Engwirda. bestuur is veel kntiek van de leden gekomen. Een groot aan tal moties is ingediend en het belooft zaterdag een aardige discussie over de toekomst van de Democraten te worden. De wijzigingsvoorstellen gaan van een nieuw etiket voor de partij („links-liberaal", of „radikaal- democratisch") tot uitstel van beslissingen en inhoudelijke wijzigingen. Vooral meer na druk op de democratisering wordt door de moties ge vraagd. Ook de gezwollen taal van het Manifest moet het ontgelden. Een motie van de Wassenaarse afdeling laakt het „academi sche taalgebruik". Vele afde lingen vinden het stuk te lang, te ingewikkeld, te onduidelijk. In diverse moties wordt het be stuur gevraagd een verkorte, handzamere versie te schrij ven, die dan in het najaar op het volgende congres behan deld kan worden. Verder wordt op het congres de financiële positie van de partij onder de loep genomen. Door de verkiezingscampagnes van de afgelopen twee jaren heeft de krap bij kas zittende partij een tekort van drie ton opgelo pen. Met een bliksemactie on der de leden hoopt en ver wacht het bestuur uit de pro blemen te kunnen komen. Bo vendien wordt zoveel mogelijk bezuinigd op partijuitgaven. Het agendapunt „actuele politie ke moties" bevat zoals gebrui kelijk een samenraapsel van ideeën en wensen van partij af delingen. Zoals op ieder con gres ligt er weer een voorstel om uit te spreken dat D'66 zon der voorbehoud tegen de plaat sing van nieuwe kruisraketten in Nederland is. Ongetwijfeld zal dit voorstel ook deze keer worden verworpen. D'66 zal niet meedoen met een gezamelijke Groene Lijst bij de Europese verkiezingen van volgend jaar. Een mogelijke sa menwerking van linkse milieu partijen is nog te vaag en te on duidelijk, meent het hoofdbe stuur. De Democraten moeten het meer zoeken in samenwer king met gelijkgezinde partij en in omringende landen. De bedoelingen voor het congres zijn duidelijk. Aan de huidige afkalving van de aanhang moet een einde worden gemaakt. Politiek leider Maarten Eng wirda heeft onlangs op een spreekbeurt daar alvast een voorschot op genomen: „Ik heb het gevoel dat D'66 weer terug is van weggeweest. Te rug in de Nederlandse poli tiek". Een erg voorbarige opmerking van de leider van de Democra ten bleek 3 dagen later. De VA- RA-radio maakte toen de jong ste opiniecijfers bekend; D'66 terug naar twee kamerzetels. Voor terugkomst van D'66 als middelgrote politieke partij, laat staan als volwaardige 'vier de stroming in de Nederlandse politiek', is een eigen herken baar gezicht nodig. Wat de De mocraten slechts kunnen ho pen is dat CDA en PvdA in de Tweede Kamer D'66 de ruimte laten zich te profileren met hun, komend weekeinde vast te stellen, 'inhoudelijke oppo sitiestrategie'. HUIS TER HEIDE (GPD) - Vier soldaten leggen een kaartje, een tafeltje verderop doet een groep je burgerpersoneel van het leger hetzelfde. Woensdagmiddag half één, de landverdediging pau zeert. Maar was het vroeger rond d£ze tijd druk in het Katholiek Militair Tehuis (KMT) in Huis ter Heide bij Zeist, nu zijn de meeste stoelen onbezet. Over het biljart door Peter van der Maat Mallorca Malta München Nice Oslo Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 17 8 half bew. 22 12 onbewolkt 25 14 mist 22 8 onbewolkt 22 15 onbewolkt 15 3 half bew. 18 12 onbewolkt 17 4 geheel bew. 20 12 onbewolkt 22 0 onbewolkt 21 10 onbewolkt 12 1 licht bew. 15 6 licht bew. 19 6 half bew. 20 13 zwaar bew. 22 13 onbewolkt 22 14 licht bew. -- 15 licht bew. 22 13 zwaar bew. 22 15 ligt een zeil. En voor de gevulde koeken en pennywafel bestaat nauwelijks klandizie. Op de ramen van het royale pand langs de weg Utrecht-Amers foort hangen „Te koop"-plakka- ten. Al sinds herfst vorig jaar. De minister van defensie heeft be sloten de subsidie voor de KMT's te verminderen. Het pand moet worden verkocht. Er is helemaal geen geld meer voor een eigen „home" voor de militairen uit de ze streek. Over het hele land moeten nog ze ven andere KMT's en acht Pro testantse Militaire Tehuizen (PMT's) sluiten; de humanisti sche tehuizen blijven buiten schot. De katholieken houden er 20 over, de protestanten zes meer. Jaarlijks gaf het rijk elk te huis 40.000 gulden subsidie, maar het vermindert de totaalbe dragen met ingang van volgend jaar met ongeveer een kwart (zo'n 320.000 gulden). De overige inkomsten van de beide kerkelij ke instanties - uit collectes en do naties - zijn onvoldoende om de huizen open te houden. De organisaties 23 n weinig in hun sas met de mededeling uit Den Haag. Directeur J. Moers van de Centrale van Katholieke Tehui zen: „Vorig jaar kregen we een brief van de toenmalige minister Van Mierlo, waarin stond dat we rekening moesten houden met bezuinigingen. Daar hadden wij en de PMT's best begrip voor: ie dereen moet inleveren". „We hebben de minister toen voor gesteld in eerste instantie de hui zen te sluiten die het minst zin vol zijn en hebben hem gevraagd met ons daarover van gedachten te wisselen. Daar hebben we nooit een reactie op gekregen. Nu ontvangen we een brief, waarin de nieuwe minister, De Ruiter, stelt dat hij ons werk ho gelijk waardeert, maar dat we met ingang van 1 januari 1984 een kwart minder subsidie krij gen". „Zo worden we gedwongen om de tehuizen met de grootste verlie zen dicht te doen en dat zijn niet- altijd de minst zinvolle. We heb ben onrendabele tehuizen met zeer veel bezoekers en die wor den nu de dupe". Al z'n 130 jaar bestaan er militaire tehuizen. „Jan Soldaat" vindt er geen slaapplaatsen, zoals de naam doet vermoeden, maar wel ontspanningsmogelijkheden. De belangrijkste functie van een PMT of KMT is van oudsher ech ter de „geestelijke verzorging". Aalmoezeniers en legerdominees stellen zich er ter beschikking van de militairen, er worden dis cussies georganiseerd over on derwerpen als Oorlog en Vrede, het nut van de NAVO en de kern wapens. KMT-directeur Moers: „Ons wordt wel eens verweten dat we het le ger in stand helpen houden. Dat is onzin. Een geestelijk verzorger in een gevangenis steunt de mis daad toch ook niet! Het leger is een feit en wij als kerkelijke or ganisatie kunnen ons niet distan tiëren van de mensen die erbij betrokken zijn". ADVERTENTIE EN KINDEREN TOT EN MET 12 JAAR SMULLEN MEE VOOR HALF GELD. Een feest inderdaad, want onze chefkok zorgt voor gulle porties vlees en ook op het gebied van sausjes, frites en salade komt u niks te kort. De kosten van dit geweldige en gezellige etentje uit? Slechts 15 gulden per persoon en kinderen t/m 12 jaar betalen maar de helft. Ons aanbod is geldig t/m 15 juni a.s. Niet geldig op zater-, zon- en feestdagen. Reserveren is.zeer aanbevolen. UIT EN TOCH EEN BEETJE THUIS. AC Restaurant Leiderdorp, Persant Snoepweg. E10/A4 Rotterdam- Amsterdam. Tel. 071-899302 L Ed Alben Rene Goscinny Uderzo 1982

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7