Onbegonnen Werk 'Langzamerhand ben ik iemand van de familie' actief in I vrije tijd Hoe je met simpel jatwerk iemand gelukkig kon maken Vijftig jaar huishoudster op één adres Manifestatie Leids comité werklozen Leidse kroniek door Ruud Paauw Zodra de maand mei aanbreekt rollen de oorlogsverhalen bree duit door de media. Dat is al jaren zo. En het zal zeker tot het eind van de eeuw wel zo blij ven. Voor de generaties die het hebben meegemaakt, is de zaak niet afgedaan, kan de zaak nooit wórden afgedaan. Wat er ook na 1945 allemaal is gepas seerd, de indrukken, belevenis sen en kwetsuren uit de oor logsjaren zijn niet uit het ge heugen weg te beitelen. Zelf was ik negen jaar toen de oorlog eindigde. Te jong om je er veel van te herinneren, te oud om het wèl beleefde te ver geten. Sommige dingen zie ik nog haar scherp voor. Die man met zijn twee zonen van 18,19 jaar die schuin tegenover ons woonde. Woest opvliegend volk was het, stijf- en driftkop pen. Ze maakten harde banden voor fietsen, want in het laatste jaar van de oorlog bestonden er vrijwel geen luchtbanden meer. Die harde banden wer den gemaakt uit versleten au tobanden. Het was vrij zware arbeid. Dat drietal had vaak ruzie. Op een avond liep het zelfs zo hoog dat pa, een stevige man met in drukwekkend veel haar op zijn armen, tierend zijn beide zoons in de straat achterna zat. Plot seling floepten de lampen van de lantaarnpalen aan ten te ken dat de z.g. sperre-tijd be gon, wat een uitgaansverbod van 's avonds zeven tot 's och tends zeven inhield. Als je toch op straat werd aangetroffen door de bezetter wie kon zeg gen wat er met je zou gébeu- De man staakte zijn jacht en woede abrupt en riep: "Leo, Leen, kom, we moeten snel naar binnen". Maar die jon gens, harde koppen, lieten we ten dat hij de boom in kon. Ge praat hielp niet. Na vijf minu ten was de man zo ver dat hij hen sméékte mee naar huis te gaan. "Jongens, in gods- Vanachter de ramen keken we toe alsof het om een interessant toneelstuk ging. Ik dacht al dat de man gewoon in tranen zou uitbarsten, toen zijn vrouw zich bij hem voegde. Een klein wijfie op sjofele pan toffels. "Afgelopen. Alle Drie Naar Binnen. En Metéén", zei ze met een stem waarin het ge zag al zijn staal had gestoken. De mannen gingen nu zonder morren. De ware machtsver houding in het gezin werd even blootgelegd. Ik had het gevoel dat de vrouw het drietal voor straf thuis in de donkerste hoek van de kamer ging zetten. Nog vaak heb ik later die man gezien. Ik bewonderde steeds zijn behaarde armen en béste spierballen, maar dwars door al die stoerheid heen zag ik weer die hulpeloze man mid den in de straat staan: "In godsnaam, jongens...." Echt bang ben ik maar één keer geweest en dat kwam door mijn moeder. Die had de, zeker in bezettingstijd, buitenge woon beroerde eigenschap om, eenmaal in gramschap ontsto ken, haar mondje te gaan roe ren, wie er ook voor haar stond. Op een dag in de tram passeer de een Nederlander, gehuld in SS- of andere afkeurenswaar dige kledij, haar nogal ruw, waarop ze hem naar het hoofd Nou, aangezien er toen vrijwel niets te krijgen was, maakte ie dereen daar dankbaar gebruik van. De voorraad slonk zo snel dat mijn moeder zei: dit gaat niet goed, dit gaat helemaal niet goed. Ik kreeg daarom van haar de opdracht elke dag stie kem één blad tabak uit de kast te verwijderen. Dat deed ik ge durende een paar weken met voorbeeldige nauwgezetheid. Op zijn verjaardag, op 20 april (Hitler had tot zijn ergernis de zelfde geboortedag) bleek hij geen blaadje tabak meer te hebben. Hij zat er wat sip bij. Toen hebben wij hem die gesto len tabaksbladeren overhan digd. Nooit meer is een cadeau zo goed koop geweest, maar nooit ook de vreugde zo groot. "Had nog maar wat meer gesto len", zei hij, toen kort daarna echt alles op was. Wat een tijd toch dat je iemand met wat simpel jatwerk dolge lukkig kon maken! is een materie waarin de burg meester een zeer belangrijke stem heeft. Hij kan bijv. naar eigen inzicht ontheffingen ver lenen. En daar gaat het hier ook juist om. Het is daarom netjes van de heer Goekoop dat hij zijn voorne mens aan de raad voorlegt en daarvoor een meerderheid pro beert te krijgen. Maar wat zegt Waal volgens het raadsverslag van 3 mei? De wethouder "benadrukte nog eens hoe tolerant de PvcLA- meerderheid in het college is door goed te vinden dat de bur gemeester ("een door de over heid gezonden persoon") voor stellen doet aan de raad om trent de latere sluitingstijd". Wat nou tolerant? Als Goekoop een eigenzinnig type zou zijn geweest, was de raad er niet eens aan te pas geko men. Het is geen kwestie van tolerantie maar van pure de mocratie dat de raad er zich over buigt. wierp "dat een garnaal in elk geval nog ogen in zijn kop heeft". Grote opschudding in de tram. Ze dreigde te worden meegenomen en ik voel nu nog hoe het angstzweet me uitbrak. Het akkefietje kon nog net wor den gesust door de conducteur die lawaaierig riep dat er in de beste families wel eens een woordje viel. "Kom mensen, doorlopen naar het voorbal- Mijn vader heb ik in de laatste maanden van de oorlog één grote dienst bewezen. Als ver woed roker had hij op zijn volkstuin tabak geteeld en de grote bladeren later in een kast aan een draad te drogen ge hangen. Hij was zo verrukt over de door hem ontwikkelde kwaliteit dat hij alle bekenden er een sigaretje van aanbood. Sluitingstijd Wat er nu precies aan het handje is tussen wethouder en loco burgemeester Waal (PvdA) en burgemeester Goekoop (VVD), zou ik niet kunnen zeggen, maar ze zitten elkaar de laat ste tijd nogal eens in het vaar water. Onlangs nog over het be leid inzake monumentenzorg, waar Waal opvattingen van Goekoop als "levensgevaarlijk voor de stadsvernieuwing" be titelde, wat sterk overdreven aandeed. Maandag tijdens de behandeling in de gemeenteraad van het agendapunt "Wijziging slui tingstijd cafés in het weekein de" nam Waal wederom de de gen ter hand. De sluitingstijd van de cafés valt onder de openbare orde en dat Maar zelfs als de zaak formeel anders lag, past de vraag of er in de Leidse historie nooit en te nimmer meerderheids- én min derheidsstandpunten van het college van B enW naar buiten zijn gebracht. Waal, de nestor van de raad, moet het zich toch herinneren. De ironie van het geheel is dat Goekoop met zijn standpunt over het sluitingsuur een min derheid in het college inneemt (de Pvda-wethouders zijn te gen), maar vrijwel zeker op een meerderheid in de raad kan re kenen. En dat lichaam is nog altijd het hoofd van de gemeen te. Dat laatste lijkt een volstrekt overbodige constatering. Het kan echter geen kwaad er te midden van allerlei procedure- Leiden in oorlogstijd. De SS bij de Burcht. Op de achterkant van de foto staat vermeld: 27 april 1941. Heden werd door de Standaard 3 en 4 der Nederlandsche SS een propaganda-marsch door de Sleutelstad gemaakt". (Archieffoto) le spelletjes nog even op te wij zen. Amicales Het dagelijks bestuur van de ge meente Leiden mag dan duide lijk links getint zijn, het biedt zo nu en dan onderdak aan ui terst omstreden rechtse zaken. De door Schouwburg-directeur Hans van Dam naar Leiden gehaalde Zuidafrikaanse mu sical Ipi Tombi ligt nog vers in het geheugen en nu blijkt de di recteur van de Stadsgehoor zaal, André de Jong, op 1 mei de tempel aan de Breestraat te hebben verhuurd aan de Ami cales, een van staatswege ge steunde jubelclub voor het Ma rokkaanse bewind, die volgens haar critici er op gericht is in het buitenland verblijvende Marokkanen in de gaten te houden en desnoods te bedrei gen. De vraag is of de Amicales onder eigen naam De Jong hebben be naderd. Als dat het geval is ge weest dan had de directeur er goed aan gedaan zich in deze delicate zaak van "politieke rugdekking" te voorzien. Ik kan mij niet voorstellen dat hij die van het huidige college zou hebben gekregen. Mochten de Amicales onder an dere naam hebben geopereerd dan is hem weinig te verwijten. Het lijkt me goed dat de instruc tie van de directeur op dit punt nog eens nauwkeurig wordt be keken: in welke gévallen moet overleg worden gevoerd met het college en wat te doen bij twijfel over de identiteit van de huurder. Alle partijen in de Leidse ge meenteraad hebben vragen over deze kwestie gesteld. De te neur daarvan is dat de ge meente geen zalen ter beschik king moet stellen van organisa ties die in strijd handelen met fundamentele grondrechten. Hoe sympathiek mij dat stand punt ook is, ik vind dat de over heid terughoudend moet zijn met het weigeren van zalen. Zo lang een vereniging of partij niet verbóden is, heeft zij in principe "recht op vergade ring", tenzij de openbare orde door de bijeenkomst ernstig in gevaar komt. Ik ben in mijn opvattingen enke le lichtjaren verwijderd van bijv. de Centrumpartij, maar als zij wordt toegelaten in de Tweede Kamer en op radio en tv vind ik het even vreemd als nutteloos haar vervolgens een zddl te weigeren. Mijn stand punt hierover wordt al jaren gevoed door de overweging dat als je een club dwingt onder gronds te gaan je het zicht op haar doen en laten kwijt raakt. Overleg Over de viering van de eerste mei heerst nu al sinds 1982 misver stand/onenigheid tussen het Leidse 1-mei-comité en de di recteur van de Stadsgehoor zaal. In 1981 werd 1 mei aan de Breestraat gevierd. Een jaar later gebeurde dat in de Ton- Menkenhal. Reden: de Stadsge hoorzaal was ruim tevoren al aan een ander verhuurd. Wil lem Postma, mede-organisator van de viering, was hierover bedroefd en liet dat ook weten. De Menkenhal was ongeschikt voor de viering. Dit jaar koos. het 1-mei-comité voor het Volks huis, wat een geschikter accom modatie bleek. Maar van die stap bleef de directeur van de Stadsgehoorzaal weer heel lang onkundig. Op zeker mo ment belde hij Postma om te weten hoe het nu eigenlijk zat met die eerste mei. Nee, de Nobelprijs voor het goede overleg zal er niet voor worden uitgereikt. LEIDEN Meneer M. Bur ger: "Ik vind het eigenlijk een naar woord, huis houdster". Mevrouw G. de Haas: "Ja, hij vindt het een naar woord. Hij heeft het liever over huisgenote". M. Burger: "Inderdaad, dat woord klinkt tenminste niet zo ouderwets". Een portret van G. de Haas, die vijftig jaar huishoudster is van de familie Burger. "Ach, je denkt weieens: ik had dit wel willen doen, of dat..maar zo gaat dat niet in het leven. En van die vijftig jaar heb ik heus geen spijt". Ze komt uit een Leiderdorps arbei dersgezin. Op haar twaalfde werd ze dienstmeisje. "Je dacht in die tijd niet: ik zou toch liever naar school blijven gaan, wantje wist dat je moest werken als je uit een werkmansgezin kwam". Ze begon op een boerderij. "Daar hadden ze vier dochters, weet ik nog. Die meisjes deden wel wat, maar dat ze nu echt hard werk ten, nee. 's Middags gingen ze door Wim Brands bijvoorbeeld een tijdje naar bed. Ja, daar lach ik nu om, toen niet. Die meisjes werden echt be schermd grootgebracht. Wat ik me nog goed herinner uit die tijd is dat ik 's middags de vaat moest doen. Was ik tweeëneenhalf uur mee bezig, want er zaten twaalf mensen aan tafel". Na verloop van tijd verwisselde ze van werkgever. Ze kwam weer bij een boer terecht. "Ach, het waren aardige mensen, daar niet van, maar op een bepaald mo ment dacht ik toch wel: nu wil ik weg". Ze wilde in dienst bij een burgergezin, zoals ze het zelf uit drukt. En dat lukte haar, letter lijk en figuurlijk, want ze werd huishoudster van de familie Bur ger aan de Hoge Rijndijk. Negen tien was ze inmiddels. "Eigenlijk was ik toen natuurlijk nog geen huishoudster. Een huishoudster is namelijk iemand die de huisvrouw vervangt en dat deed ik niet. Want mevrouw Burger, de moeder van meneer hier, was de vrouw des huizes. Ik was dienstmeisje, hulp in de huishouding zogezegd". Huisdame Ze kijkt wat vreemd als haar ge vraagd wordt wat voor dag het was toen ze begon. Regende het? Scheen de zon? "Maar meneer- ..hoe zou ik dat nu nog moeten weten. Ik weet wel dat het op één mei was, de dag van de arbeid. En ik kwam in dienst, omdat de dochter, meneers zuster, trouw de en uit huis ging". Er valt een korte pauze. M. Burger neemt het woord: "Ik denk dat mijn ouders een fatsoenlijk en keurig meisje wilden hebben. Zo In verband met haar vijftigjarig jubileum als huishoudster bij de familie Burger is G. de Haas vanmiddag koninklijk onderscheiden. Burgemeester Goekoop reikte haar de on derscheiding uit, een ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De bijeenkomst, gevolgd door een receptie, had plaats in de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan. stelde je dat in die tijd. En ze werd dus ons dienstmeisje. Vind ik overigens ook een naar woord, dienstmeisje.." G. de Haas onderbreekt hem:. "Weet je nog hoe dokter Gans mij altijd noemde?" Burger knikt, zegt: "Huisdame". Wie was Gans? Burger vertelt: "Een joodse arts die begin '44 onder dook bij ons. En hij noemde haar altijd huisdame. Leuk gevon den". In die oorlogsjaren kookte ze al re gelmatig, hoewel mevrouw Bur ger de supervisie bleef behou den. "Ik weet trouwens nog goed dat ik een keer met jouw schoon zuster naar Den Haag ben gelo pen in die oorlogsjaren, om aard appelen te halen", zegt ze tegen Burger. Deze denkt dat ze een foutje maakt. "Nee, volgens mij ben je toen op de fiets gegaan". Na de oorlog werd haar gevraagd of ze niet wilde komen inwonen. Burger: "Mijn moeder vond het een prettig idee als ze hier 's nachts ook was". In '66 stierf zijn moeder. "Toen heb ik gezegd: wil je hier blijven of niet. Kijk, mijn broers waren inmiddels al lemaal uit huis, m'n zuster ook. En zij is dus gebleven". Heeft ze er nooit spijt van gehad dat ze zolang bij de familie Bur ger is gebleven? "Ik wel 'ns ge dacht: nu ga ik weg. Maar als je eens bij jezelf te rade ging, dan wist je al gauw dat dat niet zo verstandig was. Het zou beteke nen datje toch weer in een ande re familie terecht kwam. En ik had het hier wel naar m'n zin. M'n moeder zei het ook: kind doe het niet, bliif De heer des huizes gaat thee zet ten. De "huishoudster" vervolgt haar verhaal: "Zo langzamer hand ben ik natuurlijk eigenlijk iemand van de familie geworden. Dat begrijpt u toch ook wel. Voor veel mensen in de familie ben ik ook tante Ger". Leidster Huishoudsters hadden vroeger niet veel vrije tijd; heeft ze het niet vervelend gevonden dat ze altijd maar voor andere mensen moest zorgen? "Je had een week je vakantie en een vrije middag. Maar dat was toen gewoon, dat accepteerde je. Op m'n vrije mid dag ging ik altijd naar catechisa tie. En op sommige avonden was ik leidster van de gereformeerde meisjesvereniging". Wat deden die meisjes: wandelen? "Ben je mal jongen. We waren se rieus, gedegen, bezig. Voor de pauze werd er een bijbels onder werp belicht en na de pauze praatten we over politiek en zo". Ze zwijgt even. "Het was allemaal heel eenvoudig, maar toch: je leerde wat. Op die manier heb ik volgens mij het feit dat ik niet verder kon leren, kunnen com penseren, Tegenwoordig denk ik wel eens, als ik kinderen zie: jul lie zitten op school, maar dit..of dat..weten jullie toch niet". Burger komt binnen met thee. Hy schenkt in. LEIDEN - Het Leids Werklozen Komitee houdt maandagavond een werklozenmanifestatie. Het LWK wil met deze bijeenkomst protesteren tegen het voorne men van de regering om per 1 ok tober de uitkeringen te ontkop pelen. Het comité is van mening dat de sociale zekerheid hiermee in de kern wordt aangetast en dat alles moet worden gedaan om ontkoppeling te voorkomen. Op de manifestatie zullen sprekers zijn van het LWK, de FNV en de HTIB. Ook wordt er een video film van werklozenacties ver toond, terwijl met een optreden van de Leidse popgroep Cruising for Burgers de avond wordt be sloten. De manifestatie wordt ge houden in het Volkshuis, Haar lemmerstraat 73, en begint om acht uur. Bazaar Ouders en leerkrachten van de Vrije School Leiden-Noord hou den zaterdag een bazaar in het schoolgebouw aan de Obrecht- straat 4, van tien tot vier uur. Te koop zijn uiteenlopende ar tikelen als kruiden, zaden, mi neralen, boeken, kunstwerkjes, handgesponnen wol en speel goed. Ook is er het nodige te Degrees-parade De Fourty Four Degrees houdt zaterdagavond de Degrees Pa rade 1983 onder het motto "Let's dance". Diverse majoret- ten-, twirl- en dansteams laten hun kunnen zien in de Vijf Mei hal. Het programma wordt muzikaal omlijst door de Flo ra-Band uit Rijnsburg en de DIO All Girl Band uit Dor drecht. De zaal gaat om kwart over zeven openhet program ma begint om acht uur. Muiderkring Omdat de flat aan de Muider kring tien jaar bestaat, organi seert de bewonerscommissie za terdag een spelmiddag en houdt tevens een receptie. Na de opening door de voorzitter om twee uur beginnen de kin derspelen om kwart over twee; om vier uur worden er panne koeken gegeten en prijzen uit gereikt; de receptie is van vijf tot half zes en daarna staat tot zes uur touwtrekken op het pro gramma. Reggae De reggaegroep Tribu treedt za terdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. De kern van de groep be staat uit twee zwarte Afrika nen, aangevuld met Neder landse muzikanten. De zaal gaat om negen uur open. Karate-film In het Open Café van het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat ■66) wordt zaterdagmiddag een karate-vechtfilm per video ver toond: 'De linker en de rechter hand van de Duivel". Het café is van twee lot vijf uur ge opend. doen voor kinderen: koekver- sieren, kaarsen rollen, bloem schikken, grabbelen en spelen. Voor de jongste kinderen is er elk uur een poppenkastvoor stelling; een orkestje zorgt in een restaurant voor muziek. Rocktheater Vanavond in het Leids Vrijetijds Centrum (Breestraat 66): het Utrechtse Rocktheater Menens. In zijn produktie "Ongehoord" komen onderwerpen als crisis, werkloosheid en discriminatie aan de orde. De zaal gaat om negen uur open. Markt 1 De evenementengroep van de He rensingelkerk organiseert za terdag een jaarmarkt, van tien tot vier uur op het voorplein van de kerk. Er zijn allerlei spullen te koop: huishoudelijke artikelen, meubels, handwerk, tegels, bloemen, zilver, pullen, vazen, boeken, platen, speel goed, curiosa, lampen en een grote hoeveelheid kleding. Ook is er een rad van avontuur. De opbrengst is bestemd voor de vernieuwing van het meubilair en de restauratie van het bin nenhuis, waar activiteiten voor de jeugd en ouderengroe- pen worden gehouden. Markt (2) De voorjaarsmarkt van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht 26 wordt zaterdag gehouden. Van tien tot vier is er antiek en cu riosa te koop, zoals een klantkloskussen met bij beho ren, stoelen, oude prentbrief kaarten, zilverensieraden, porselein en veel boeken. Ver der is er ook kleding te krijgen, aardewerk, glaswerk, huishou delijke artikelen, bloemen, enz. Roeien De Leidse roei- en zeilvereniging Die Leythe organiseert een roeivierdaagse voor belang stellenden. Te beginnen mor gen, op de Landelijke Roeidag. Er kan zowel 's ochtends als 's avonds worden geroeid. De vierdaagse duurt tot en met 10 mei. Die Leythe houdt morgen open huis, vooral om te laten zien dat er naast wedstrijden ook recreatief roeien bestaat. Het clubhuis van de vereniging is gevestigd aan de Morsweg 148. VTL De jeugdafdeling van voetbal vereniging VTL organiseert in mei zeven toernooien, zodat het complex aan de Voorschoter- weg met ingang van morgen de hele maand elke zaterdag voor dat doel gebruikt zal worden. Bovendien houdt VTL op 4 juni een sportdag voor de jeugdle den, maar ook voor andere jon gens en meisjes uit Leiden, die zich dan wel voor 28 mei moe ten hebben aangemeld. Tel: 765928.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4