Steeds Aanwij zen kern tot beschermd gezicht in feite overbodig' Project vrijwilligerscentrale voor alleenstaande vrouwen Houten ophaalbrug bij Rijnstroomstraat Opnieuw gratis Zweeds brood. Lichte straf vernielers flatwoning Achttien maanden voor Leidse onderzoekers: verkrachten bejaarde Aanhoudingen steunfraude Verkrachters veroordeeld MEDEDELING Sen met Zcclcnib btadéteeld Perida banken en fauteuils van internationale vormgeving koopt u voortaan rechtstreeks bij de makers zelf. Hierdoor zijn fabrieksprijs, hoge kwaliteit, service en franko levering blijvend gewaarborgd. Wij bekleden in leer of stof naar keuze terwijl uw eigen speciale wensen - zoals harder, zachter, korter, langer, hoger, lager - bespreekbaar zijn. Ontdek het verschil. Kom naar onze show room of bel voor ons gratis dokumentatiepakket. Kromme Spieringweg 565 Vijfhuizen (bij Haarlem). Tel. 02508-1044. Showroom |open ma.i/m za10-17 uur. Vrijdagavond koopavond in Vijfhuizen zitten de makers zelf. Leiden J Vrouwen Alleen Samen wordt met praten over de proble men, later kunnen er ook uitstap jes naar bioscoop of buurthuis op het programma staan. Doel is uiteindelijk weer zelfstandig in het leven te staan, bewust van de mogelijkheden om nieuwe con tacten te maken. Het project is niet zomaar een be denksel van een aantal vrijwilli gers die goed werk wilden doen. Bij verschillende instellingen in Leiden, zoals Cortona en de so ciale dienst, werd gemerkt dat al leenstaande vrouwen het soms heel moeilijk konden hebben. De instellingen zelf konden niet al tijd geschikte hulp bieden. Het unieke van het project 'Vrouwen Alleen Samen' is dat de hulpver leenster heel dicht bij de hulp- vraagster staat. De vrijwilligster is in elk geval ook een vrouw en heeft vaak in een soortgelijke si tuatie verkeerd. Bij dit project gaat het meer om de praktische en vriendschappelij ke hulp: hoe ga ik met mijn al leen-zijn om, hoe leer ik nieuwe mensen kennen, welke instan ties kunnen mij helpen. In het geval van Aagje kwam een vrij willigster in het begin wel vijf maal per week aan huis. "Dat was wel nodig om mij uit mijn roes te halen. Door praten en er op uitgaan kwam ik helemaal over de drempel heen. Ik was net een plantje dat na lange tijd weer water kreeg. Ik heb nu weer zin om de plantenbakken op te vul len en ga er ook alleen op uit. In die nare periode had ik nog geen puf om een kopje af te wassen". De taak van de vrijwilligsters is vooral goed te luisteren. Verder moeten ze zich kunnen inleven in de situatie van de ander, zon der die te betuttelen. Hoe zij te werk gaan is helemaal afhanke lijk van de vrouw die om hulp vraagt. "Iedere vrouw heeft met haar alleen-zijn weer andere pro blemen. Samen moet worden ge zocht naar de juiste oplossingen. De vrijwilligster is de vrouw die wat steun en hulp geeft". 'Vrouwen Alleen Samen' wil er zijn voor alle alleenstaande vrouwen, of die nu gescheiden, weduwe of nooit getrouwd zijn. Via contac ten met instellingen en affiches wordt de aandacht op het project gevestigd. Vrouwen die informa tie over het project willen heb ben, kunnen op dinsdagochtend tussen negen en twaalf uur te recht bij de Leidse Vrijwilligers centrale, Langegracht 246A. Te lefoon 149064. DEN HAAG/LEIDEN - Het drietal dat in januari van dit jaar de flat van een onwillige vader in de Merenwijk 'verbouwden' omdat hij had geweigerd zijn dochter met een van de drie uit te laten gaan, kreeg vanochtend lichte straffen opgelegd door de Haag se rechtbank. De 27-jarige G.V. werd vrijgespro-' ken terwijl de broers S.K. (24) en A.K. (20) een boete van vijfhon derd gulden werd opgelegd en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. Hoewel de rechtbank vond dat de drie zich schandalig hadden gedragen, kwamen zij er met zulke lichte straffen van af doordat de offi cier van justitie fouten had ge maakt bij het opstellen van de dagvaarding. LEIDEN - In zogenaamde historische stadskernen en karakteristieke dorpen is in de afgelopen vijftien jaar meer vernield dan hersteld. Vooral in de jaren zestig zijn veel oude huizen en gebouwen verdwenen en er werden grachten gedempt. Onderzoekers van de Leidse universiteit en het stedebouwkundig bureau Kuiper compagnons in Rotterdam constateren dit na een uitgebreide studie in opdracht van de ministeries van welzijn, volksgezondheid en cultuur en van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. De onderzoekers benaderden alle gemeentebesturen die te maken hebben met historische stads- en dorpsgezichten. Een bestuurlijk onderzoek vond plaats in zestig gemeenten. De laatste jaren valt er volgens de onderzoekers een verbetering te constateren. In de jaren zeventig zijn er grootscheepse herstel werkzaamheden verricht. "Velen zijn van oordeel dat de histori sche binnensteden van vele ge meenten het behouden waard zijn. Het is tegenwoordig on denkbaar dat de grachten van Amsterdam zouden worden ge dempt, of het Rapenburg in Lei den zou worden gesloopt". Toch wegen deze herstelwerkzaamhe den niet op, zo stellen zij, tegen al wat voor die tijd aan historisch bezit is vernield. Uit het onderzoek blijkt dat de be moeienis van de rijksoverheid geen effect heeft op het behoud van het oorspronkelijke karakter van steden en dorpen. Kernen die de status van 'beschermd ge zicht' niet hebben blijken even goed of slecht te zijn behouden. De onderzoekers verbinden hier aan de volgende conclusie: "Dit betekent dat de ingewikkelde procedure die aan een aanwij zing tot beschermd gezicht voor afgaat, in feite dus overbodig is geweest. Het blijkt geheel afhan kelijk te zijn geweest van de hou ding van het gemeentebestuur of de kern inderdaad werd behou den". Hiermee kan volgens de schrijvers van het onderzoek echter niet worden gezegd dat het beleid van de rijksoverheid geheel inef fectief is geweest. "De subsidies die de rijksoverheid heeft toege kend, hebben tot vele restaura ties geleid. De adviezen die de rijksoverheid aan goedwillende gemeentebesturen heeft gege ven, zullen hun uitwerking heb ben gehad. De ingewikkelde pro cedure om stads- en dorpsge zichten een 'beschermde' status te geven - zoals met de Leidse binnenstad is gebeurd heeft echter geen enkel effect gehad". In een toekomstig beleid zal vol gens de onderzoekers meer moe ten worden aangesloten bij ini tiatieven en wensen van gemeen tebesturen. "Het opleggen van verplichtingen door de rijksover heid aan gemeentebesturen LEIDEN - De nieuw te bouwen houten ophaalbrug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van industrieterrein De Waard kan het beste in het verlengde van de Rijnstroomstraat komen te liggen. De doorvaarthoogte kan daar twee en halve meter worden, zodat praktisch al de recreatie-scheep vaart ongehinderd kan passeren. Dat heeft de gemeente aan de omwonenden laten weten. De gemeente houdt over dit onderwerp dinsdagavond een informatieve bijeenkomst in de aula van de Bonaventura Scholengemeenschap aan de Boerhaav- elaan. De brug is een schakel in de fietsroute van de Burgemeesters- wijk en Meerburg via De Waard en de Sumatrastraat naar zwembad De Zijl en de Merenwijk. De doorvaartbreedte zal ongeveer zeven meter bedragen. LEIDEN - De uitreiking van gra tis Zweeds wittebrood kan op be vrijdingsdag niet ontbreken. Bij het Waaggebouw in Leiden wer den gisteren tweehonderd broden uitgedeeld aan het publiek zie foto). Een groep zeeverkenners was de hele ochtend bezig ge weest de sneetjes van boter en be leg te voorzien. 's Middags was er in de Waag een internationaal forum, waar on der anderen een Tsjechische vrouw en een Joegoslaaf vertel den over de verschrikkingen en de strijd in hun land tijdens de laatste oorlog. De aanwezigen be spraken de zin van het verzet en het gevaar van opkomend fascis me. LEIDEN - Het verschijnsel mag bekend worden verondersteld. Een vrouw blijft alleen achter na een echtscheiding of het overlij den van de echtgenoot. Lang zaam maar zeker verdwijnen ook de vrienden en kennissen. "Alsof je besmet bent", zegt Aagje, die het proces zelf aan den lijve on dervond. "Ik werd knettergek van die hele lange dagen alleen zitten. Ik leefde als in een roes, de muren kwamen op me af'. Voor vrouwen die alleen staan heeft de Leidse Vrijwilligerscen trale al enige tijd een project met de naam 'Vrouwen Alleen Sa men". De naam zegt het al: vrou wen die, met of zonder kinderen, alleen in het leven staan, kunnen bij een andere vrouw terecht om samen de schouders onder de (Foto Holvast) problemen te zetten. Begonnen blijkt hier niet te werken. Boven dien lijkt het weinig zinvol om zeer gedetailleerd alles wat mag en en wat niet mag in bestem mingsplannen vast te leggen. Een teveel aan regels kost veel extra geld. Als in de praktijk blijkt dat het behoud van stads en dorpsgezicht er niet bij gebaat is, kan men al die regels en regel tjes beter vermijden". Het Rapenburg, onderdeel van de beschermde Leidse binnenstad. "Het is tegenwoordig ondenkbaar dat het Rapenburg zou worden gesloopt", zeggen de onderzoekers. Maar dat weegt niet op wat eerder al aan histo risch bezit is vernield, vinden zij. (archieffoto) DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft de 19-jarige Leide- naar R.M. vanochtend veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden met aftrek van voorarrest voor het verkrachten van een 79- jarige vrouw in het Leidse bejaardentehuis Rijn en Vliet. Hoewel de rechtbank de verkrachting bewezen achtte, is de straf aanzien lijk lager uitgevallen dan de eis van de officier van justitie: 30 maanden. M. heeft altijd ontkend de bejaarden vrouw te hebben verkracht. LEIDEN - Drie personen zijn gis teren door de politie aangehou den en gehoord in verband met steunfraude. Een 23-jarige vrouw, die bij de gemeente werk te, had van de gemeentelijke so ciale dienst ten onrechte een uit kering van in totaal 5200 gulden ontvangen. Twee mannen, 31 en 33 jaar oud, werkzaam bij een Leids bouwbedrijf, hadden de sociale dienst samen voor 8400 gulden opgelicht DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft twee Leidenaars tot twaalf en vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld voor het verkrachten van een meisje uit Hazerswoude, begin dit jaar op het Zoeterwoudse in dustrieterrein. Overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie werd de 22-jarige J.R. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waar van drie maanden voorwaarde lijk en een uitgebreide onder toe- zichtstelling van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. De 21-jarige S. v.d. V. werd veroor deeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijftien maanden met aftrek van de pe riode die hij in voorarrest heeft doorgebracht. in de publicatie over het Leidse JAC in het Leids Nieuwsblad van afgelopen woensdag Kwam door een ongelukkige samenloop van omstandigheden een onjuist adres voor. De familie Holtslag van de Leidse van Bemmelenstraat heeft niets te maken met de gelijknamige JAC-voorzitster. Voor deze onjuistheid bieden wij onze welgemeende excuses aan. Zie ook het Leids Nieuwsblad van a.s. woensdag. Redactie Leids Nieuwsblad Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Jan Rijsdam Strontschuit (1) Het mirakel van Leiden, zo wor den de tweeëntwintig wonink jes genoemd die worden ge bouwd aan de Mirakelsteeg in de wijk Maredorp (achter de Haarlemmerstraat). Het vullen van dit gat in de Leid se binnenstad heeft namelijk heel wat voeten in de aarde ge had. De bouw van de tweeën twintig huisjes is na een jaren lange vertraging eind vorig jaar begonnen. Grote sta-in-de- weg was steeds het gebouw Prediker, aan de Jan Vossen- steeg, waarvan de achterkant in de Mirakelsteeg uitmondt. De bedoeling van de gemeente was om het gebouw te slopen. Eigenaar Henk de Bolster was bereid het aan de gemeente te verkopen maar slaagde er, na eindeloos touwtrekken, niet in om het door achttien mensen bewoonde complex leeg op te leveren. Na een jaar vertraging besloot de gemeente van de aankoop af te zien en werd begonnen met de nieuwbouw. Er werd 'gewoon' om de sta-in-de-weg heen ge bouwd. Dat betekende wel dat er vier woningen minder wer den neergezet, met alle finan ciële gevolgen van dien. De woninkjes staan er nu. En Prediker dus ook. "Een vlag op een strontschuit", draait De Bolster de zaken om. De aan nemer, die enkele weken gele den de erepenning van de Ver eniging Oud-Leiden in on- vangst mocht nemen als dank betuiging voor zijn inzet voor het behoud en herstel van het historisch stadsschoon in Lei den, vindt het "geen gezicht die oude rotzooi tussen de nieuwbouw". Een strontschuit tussen allemaal wapperende vlaggen dus. Strontschuit (2) De Bolster wil Prediker alsnog aan de gemeente verkopen. Er zouden dan nog vier woninkjes kunnen worden bijgebouwd waardoor het straatje er een stuk beter uit gaat zien. Maar de kranen en bouwmaterialen zijn inmiddals weg. "Mosterd na de maaltijd dus", meent wethouder Dick Tesselaar van volkshuisvesting. De wethou der vraagt zich af of er nu nog wel gebouwd kan worden in het nauwe straatje. Uitgangspunt van de gemeente Het gebouw Prediker dat uitmondt in de Mirakelsteeg. "Een vlag op een strontschuit", vindt aannemer Henk de Bolster. Een strontschuit temidden van wapperende vlaggen zal hij bedoelen. (Foto Holvast) voor sloop en nieuwbouw is nog steeds dat Prediker leeg moet worden opgeleverd. De huidige bewoners hebben tot dusver de vervangende woon ruimte die De Bolster heeft aangeboden geweigerd. "De kamers die ons zijn aangebo den waren veel te duur", zegt één van hen. "Vijf- of zeshon derd gulden dat kan ik gewoon niet betalen. We willen vervan gende woonruimte die niet duurder is en gelijkwaardig aan de ruimte in Prediker. En we willen blijven samenwonen met een aantal van de mensen dat hier nu ook woont. Dat is toch niet teveel gevraagd". Denkt De Bolster nu wél aan de verlangens van de bewoners van Prediker tegemoet te kun nen komen? "Kennelijk is er op dit moment meer mogelijk dan vorig jaar", suggereert Tesselaar. De bewoners ver denken De Bolster er echter van dat hij zijn plannen niet goedschiks maar kwaadschiks wil doorzetten. De Bolster zelf verklaart dat een aantal van de felste tegenstan ders inmiddels is verhuisd en dat de huidige bewoners elders een kamer kunnen krijgen in dezelfde prijsklasse. "We gaan net dus gewoon opnieuw pro beren". J.R. Boekaniers (6) Onze oogbollen rolden bijna van verbazing uit hun kassen toen wij gistermiddag op de Oegst- geester jaarmarkt Herman van Hooidonk zagen leuren met boeken van zijn concurrent De Kier. Van Hooidonk verklaarde direc teur Los van boekandel/uitge- ver De Kier eind vorig de uit geversoorlog omdat de laatst genoemde weigerde fotoboek jes over Leiden van eerstge noemde uit te geven. Sterker nog: Los noemde het werk van Van Hooidonk "rotzooi". De Haagse rechtbankpresident mr. Wijnholt moest in een kort geding als scheidsrechter tus sen beide kemphanen optre den. Hij noemde de opmerking van Los "nodeloos grievend" en bepaalde dat de directeur van de Kier in een advertentie in deze krant de kwalificatie rotzooi terug moest nemen. En aldus geschiedde. Maar Van Hooidonk vond de advertentie te klein en daagde zijn oppo nent opnieuw voor de rechter. Deze keer haalde hij bakzeil. De relatie tussen beide uitge vers leek voor eeuwig ver stoord. Maar gisteren stond Van Hooi donk dus vrolijk boeken (on der andere 'Hutspot, haring en wittebrood') te verkopen die Los had uitgegeven. Zouden beide boekaniers stiekum de vredespijp hebben gerookt? Los: "Ik rook altijd de vredes pijp. Ik heb immers nooit ruzie gemaakt met Van Hooidonk. Hij heeft mij voor de rechter gesleept en niet andersom. Ik vind het prachtig hoor dat Van Hooidonk mijn boeken ver koopt. Zo blijkt maar weer dat die uitgeversstrijd niet zo per soonlijk is geweest als men dacht. Overigens ben ik hier wel verbaasd over en heb ik geen idee waar Van Hooidonk die boeken vandaan heeft ge haald. Niet bij mij vandaan in elk geval". Van Hooidonk laat in het mid den hoe hij aan zijn 'buit', die hij tegen de 'normale' prijs te koop aanbood, is gekomen. "Ik heb ze ergens gekocht. Waar om ik ze verkoop? Ja hoor eens, handel is handel. Het is alleen jammer dat ik de losse delen nog aan de straatstenen niet kwijtraak. Wel de gebun delde en gebonden exempla ren. Dat loopt aardig". Handel is handel. Inderdaad, zelfs als het om 'uitgeversmu- nitie' gaat. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3