COC geschokt over 4 mei incidenten Synagoge blijft voorlopig dicht Motorcross niet op televisie -c Fransen niet onder indruk bezoek aan China Zeeuwse werklozen tegen plan fietstaxi's Mitterrand doet te weinig zaken Hongerstaking in Utrecht beëindigd Maritiem spektakel Rotterdam Komeet door Iras ontdekt Wegens reclame op kleding rijders 'Om veiligheidsredenen VRIJDAG 6 MEI 1983 PARIJS - President Mitterrand is vijf dagen in China, waar hij in de eerste plaats zijn standpunt over de politieke toestand in dit deel van de wereld uit de doeken wil doen. In de tweede plaats wordt er natuurlijk ook over de handelsbetrekkingen gepraat. Al meteen na aankomst had de Franse president van zijn politie ke hart geen moordkuil ge maakt: op het eerste staatsdiner verklaarde hij al in een lange ta felrede, dat Frankrijk de Vietna mese inmenging in Cambodja veroordeelde, maar hij voegde er tevens aan toe dat hij de door de Chinezen gesteunde Rode Khmer als „een bloedig en in on ze ogen niet te verontschuldigen regime" beschouwde; Mitter- rands minister voor buitenland se betrekkingen, Cheysson, had in een eerder stadium al gespro ken over de „nog nooit eerder Varia MIDDELBURG (ANP) - Een aantal Middelburgse werklo zen heeft zich via door de stad verspreidde muurkran ten verzet tegen het inzetten van werklozen op fietstaxi's ten behoeve van de toeristen. In het pamflet krijgt direc teur L. Vorthoren van de so ciale dienst, initiatiefnemer van deze fietstaxi's, het zwaar te verduren. In de Muurkant worden de voorstellen van Vorthoren een discriminerend plannetje genoemd: "keer op keer wor den werklozen afgeschilderd als zielige mensen die kost wat kost aan een baan gehol pen moeten worden". Gebruikmakend van Neder lands koloniale ervaringen in Indonesië, kan nu eenzelfde vervoersysteem opgezet wor den in de Zeeuwse koloniën, aldus de muurkrant. De ma kers ervan zeggen "nog wel enkele suggesties" te heb ben, zoals een door de ge meente opgezette schoen- poetstersdienst, koffiedra- gers voor toeristen en koelte- toewuivers. Verrassend nieuws uit de Ameri kaanse tenniswereld: Patti McGui- re Connors wil niet langer ge trouwd zijn met de beroemde ten nisspeler Jimmy Connors. De voor malige Playboy-pinup heeft in elk geval echtscheiding aangevraagd. Ze eist bovendien de voogdij over haar driejarig zoontje op. Jimmy Connor is ruim vier jaar geleden met Patti in het huwelijk getreden. Bovenstaande foto van mevrouw Connor dateert van enkele jaren geleden. (Foto ap> EINDHOVEN (ANP) - Philips praat met het ïraliaanse elektro technische concern Zanussi over een mogelijke samenwerking. Dit is een uitvloeisel van een eer der verzoek van de Italiaanse re gering. De Italiaanse overheid benaderde eind maart begin april een aantal internationale concern, waaronder Philips, om bij te dragen tot een oplossing van de problemen van de Ita liaanse elektrotechnische indus trie, aldus desgevraagd een woordvoerder van Philips. vertoonde verschrikkingen" die de Rode Khmers teweeg hadden gebracht. En het viel op dat pre sident Mitterrand met nadruk de loftrompet stak over prins Siha nouk - in '70 uit zijn land verdre ven - die hij kort voor zijn vertrek naar China nog op het Elysée had ontvangen. Het ontging niemand dat president Mitterrand hiermee de draad van zijn voorganger, president De Gaulle, weer opnam, een draad die door het geaarzel op dit punt van zowel president Pompidou als Giscard d'Estaing wat in de knoop was geraakt. Wat ondanks al deze politieke - en wellicht zuiver theoretische - schermutselingen de Fransen thuis meer interesseert is de vraag of er nu eindelijk met Rood-China zaken te doen valt. Men herinnert zich maar al te goed het enthousiasme van pre sident Giscard, toen die in 1980 uit China terugkwam met verha len over fantastische contracten. Met name ging het toen over een „principeakkoord", waarbij de Fransen twee kerncentrales aan China zouden leveren. Hoewel de Chinezen na dit „principe-ak koord" niets meer van zich lieten UTRECHT (ANP) De hongersta king van acht werknemers van het eind maart failliet verklaarde kledingsorteerbedrijf Kaptein bv in Utrecht is gisteren na vijf da gen beëindigd. De werknemers hebben met de hongerstaking hun eis willen onderstrepen dat de gang van zaken rond het fail lissement van Kaptein, een van de grootste exporteurs van twee dehands kleding ter wereld, wordt onderzocht. De actievoer ders beschouwen de hongersta king als redelijk geslaagd. Hun gezondheid na vijf dagen vasten is goed. De werknemers noemen het posi tief dat de curator van Kaptein gisteren een gesprek met hen heeft gehad. Tot die dag was hij niet bereid met de werknemers, te praten. De acht werknemers y^caï1 vinden het onbevredigend dat /\XTSCI1 ICgCIl minister Korthals Altes (justitie) i j negatief heeft gereageerd op het kernbewapening verzoek om een onderzoek naar 1 de ontslagaanvraag voor de 106 werknemers (voornamelijk Turkse vrouwen) van Kaptein. Korthals liet woensdag weten dat bij Kaptein sprake is van een duidelijk faillissement, dat geen aanleiding biedt voor nader on derzoek. De directie van Kaptein is van plan om in een al eerder gehuurd pand in Culemborg de kledings- orteerderij op kleinere schaal voort te zetten. •DEN HAAG (GPD) - Verenigin gen en stichtingen die geld inza melen voor liefdadige doelen moeten publiceren waaraan het geld is besteed. Die publikatie- plicht is een advies van een ambtelijke werkgroep. De Kamer heeft in 1981 aange drongen op meer controle door overheid of publiek op inzame lingen. De werkgroep stelt dat controle door de overheid erg arbeidsintensief en duur is. Een publikatieplicht geeft ieder de gelegenheid achteraf de beste ding van collectegelden te con troleren. DEN HAAG (ANP) - Artsen uit minstens dertig landen komen van 17 tot en met 22 juni in Am sterdam en Noordwijkerhout bij een om met elkaar de gevolgen te bespreken van een eventuele kernoorlog. Zij zullen een op roep doen aan de Amerikaanse president Reagan en de Russi sche partijleider Andropov om tot ontwapening te komen. Het is de derde keer dat de federa tie van artsenorganisaties uit veertig landen een internationale conferentie houdt om kennis te verzamelen en informatie te ver strekken over de medische as pecten van kernwapens. Als uit gangspunt heeft dit gezelschap, dat bij gebruik van kernwapens doelmatige medische hulp niet mogelijk zal zijn. Tijdens de bijeenkomst bespreken de deelnemende artsen, afkom stig uit de hele wereld, allerlei as pecten van de kernbewapening en een eventuele kernoorlog. Ook zullen de artsen praten over de invloed van de angst voor de kernbewapening op lrinderen. horen, is er nu en opnieuw - de woordvoerder van het Elysée heeft het zelf gezegd - een prin cipeakkoord over twee kerncen- door Rudolph Bakker trales gesloten. Maar toen, even goed als nu, is de kans groot dat de levering zal afketsen op de be talingskwestie. Het nieuws dat nu tijdens het be zoek van president Mitterrand uit China komt is dat de Fransen vier reactoren zouden mogen le veren van ieder 900 megawatt. Een van de struikelblokken daarbij is dat de Chinezen - en niet alleen ten aanzien van dit contract - grotendeels wensen te betalen in de vorm van produk- ten en dat is nu juist het soort van produkten (voedingsmidde len. textiel, schoeisel) dat het ka pitalistische Westen met alle macht buiten de deur probeert te houden om er niet zelf econo misch aan onderdoor te gaan. Gisterochtend had president Mit terrand met de nieuwe grote roerganger van China, de meer in het verborgene sturende Deng Xiaoping, ten slotte een gesprek. Deng vertelde de Fransman, dat hij sinds diens vorige bezoek (in '81, kort voor zijn verkiezing tot president) dover was geworden aan zijn rechteroor dan aan zijn linker, en hem dus moest vragen ditmaal links van hem te gaan zitten. Mitterrand volstond met te glimlachen. Is het met opzet of toeval dat de Chinezen juist tijdens het bezoek van president Mitterrand na ja renlang palaveren tot een ak- AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC is geschokt en be ledigd door de aan de dag gelegde onwetendheid van burgers en politiefunctionairssen ten aanzien van homo seksuelen die op 4 mei ook hun doden uit de Tweede Wereldoorlog herdachten. Met een roze driehoek opgespeld herdenken al sinds enkele jaren homoseksuele mannen en vrou wen hun doden. Dat veel Neder landers dat klaarblijkelijk her kennen als een demonstratie, heeft alles te maken met de ont kenning en onderdrukking van homoseksuelen van toen en nu, aldus een verklaring van het COC gisteravond. Bij herdenkingsplechtigheiden in Katwijk en Den Haag bijvoor beeld werden bloemstukken van homoseksuelen verwijderd. In de jaren 40-45 zijn in geheel Eu ropa, en dus ook in Nederland, homoseksuelen vervolgd en in concentratiekampen om het le ven gebracht. Nederlanders die niet aan vermoorde homosek suelen herinnerd wensen te wor den, wensen niet alle gevolgen van fascisme onder ogen te zien, aldus het COC. „Opkomende ho mo-discriminatie en -onderdruk king zullen zij dus ook niet her kennen. Dat is schokkend, zegt het COC in de verklaring. Tijdens de manifestatie Rotterdam Maritiem kan het publiek vijf maanden lang kennis maken met de scheef, vaartwereld. (Foto GPD) ROTTERDAM (GPD) - „Rotterdam Maritiem 1983 is eigenlijk een optelsom van toevallige gebeurte nissen. We vonden het namelijk sociaal niet ver antwoord om een feest op te zetten terwijl de po sitie van de RDM en andere bedrijven om te hui len is. Al snel kwamen we echter tot de ontdek king dat er juist dit jaar nogal wat bijzondere ge beurtenissen op het maritieme vlak plaats zullen vinden". Dit zegt de heer A. Pleysier van het bu reau maritieme voorlichting van het Nederlands Maritiem Instituut over het spektakel, dat deze maand begint en in september wordt afgesloten. Pleysier en zijn mensen zijn de coördinatoren van „Rotterdam Maritiem", dat tot doel heeft het gro te publiek kennis te laten nemen van de econo mische betekenis van maritieme bedrijven en dat aansluit op de inmiddels van het scherm verdwe nen NOS-serie Maritiem. Als bijzondere gebeurtenis noemt Pleysier het 100- jarig bestaan van de Rotterdamse afdeling van de Koninklijke Schippersvereniging. Verder be staat de Gemeentelijke Hogere Zeevaartschool Rotterdam 150 jaar en komt er een eskader van de Koninklijke Marine en van de Standing Naval Force Atlantic naar Rotterdam. De maniiestatie biedt een alwisseiend programma. De Koninklijke Marine doet op 27 mei met tien schepen Rotterdam aan. Die marineschepen kunnen worden bezichtigd. Verder is er de expo sitie die van 31 mei tot en met 30 juni in het Hil ton Hotel te zien is over Rotterdam in de 17e en 18e eeuw. In het weekend van 10 tot en met 12 juni is er een maritieme manifestatie in Delfsha- ven, met daar onder andere ronde en platbodem- jachten, zeilende bedrijfsvaartuigen en diverse demonstraties van scheepsmodelbouw en brand blussers. Zaterdag 30 juli is er een zeilwedstrijd tussen de Willemsbrug en de Van Brienenoordbrug. koord zijn gekomen met Ameri can Motors Co. over de gezamen lijke produktie van 40.000 jeeps per jaar? De Fransen zijn wat schrikachtig geworden en zoe ken overal wat achter. Ze troos ten zich echter met de gedachte dat American Motors voor 46,4 procent verbonden is met hun ei gen Renault. Wat werkelijk doorgaat is de on dertekening van een akkoord over het invoeren van Franse les op de Chinese televisie en het or ganiseren van een Picasso-ten- toonstelling in Peking. „Een beetje mager", zo merkt het linkse dagblad „Libération" op, dat eraan toevoegt: „Zeker in het licht van de verklaring, afgelegd bij het vertrek van de president, dat het hier ging „om een krach tig moment in het tot uitdruk king brengen van Frankrijks bui tenlandse politiek". Uit kazerne gestolen wapens deels teruggevonden SOESTERBERG (GPD) - Een deel van de vorige week gestolen wapens uit de Du Moulinkazerne in Soesterberg is terecht. De ma rechaussee heeft vier verdachten uit Den Haag aangehouden. Eén van de verdachten is een 20-jari- ge dienstplichtig soldaat. Vol gens de militaire politie heeft hij vermoedelijk de sleutel van de wapenkamer nagemaakt. Op een onbekende plaats in Den Haag zijn 14 Uzi's (pistoolmitrail leurs) teruggevonden. Zeven Uzi's en acht pistolen zijn nog zoek. Al direct na de wapenroof bestond het vermoeden dat er dienst plichtigen bij waren betrokken. Van de gearresteerde soldaat was bekend dat hij zich in crimi nele kringen in Den Haag op hield. Over de details van het onderzoek wil de marechaussee niets kwijt. Binnen enkele dagen hoopt zij nog meer verdachten aan te hou den. De kringen waaruit de ver dachten zijn opgespoord, hou- den zich met wapenhandel bezig. AMSTERDAM (ANP) - De Neder- M landse kunstmaan Iras, die sinds 26 januari dit jaar op een hoogte van 900 kilometer rond de aarde cirkelt, heeft een nieuwe komeet ontdekt die begin volgende week de aarde dichtbij zal passeren. Het hemellichaam, dat de naam Iras-Araki-Alcock heeft gekre gen, zal de aarde zeer snel voor bij schieten. Dit meldt de groep astronomen, die zich bezig houdt met de ana lyse van de miljoenen gegevens die de kunstmaan elke dag naar de aarde seint. Dinsdag 10 mei zal het hemellichaam de aarde het dichtst genaderd zijn. Voor lopige gegevens wijzen erop dat de komeet op een afstand van ongeveer 5 miljoen kilometer af stand zal passeren. Er is slechts één andere komeet bekend die dichter by de aarde is gekomen. HILVERSUM (GPD) Het NOS- televisieprogramma Studio Sport zal dit weekeinde geen ver slag doen van de Grand Prix-mo- torcross 250 cc die zaterdag en zondag in Markelo wordt verre den. De NOS heeft van de orga nisatoren van de cross geen garantie kunnen krijgen dat de coureurs zich zullen houden aan de door het ministerie gestelde beperkingen aan reclame op hun kleding. Omdat de NOS-rubriek al eerder door het ministerie be rispt is wegens het in beeld bren gen van te veel reclame tijdens een motorcross, is nu besloten geen televisieverslag te maken. Volgens de richtlijnen van het mi nisterie van WVC mogen spor ters op hun kleding niet meer dan één reclame-uiting van be paalde afmetingen dragen, wil het evenement voor uitzending in aanmerking komen. Tijdens een uitzending van een motor cross in maart droegen de cou reurs echter 8 a 9 reclame-uitin gen. Ook stonden er meer recla meborden langs het parcours dan door het ministerie wordt toegestaan. Op de uitzending volgde een berisping van de mi nister. „Om een tweede berisping te voor komen zijn we in overleg getre den met de organisatoren van Markelo, aldus een woordvoer der van Studio Sport. Volgens de woordvoerder van Stu dio Sport betekent dit geenszins dat er nooit meer motorcross op de televisie te zien zal zijn. De motorsportbond overweegt de uitzending van de TT in Assen, op 25 juni, waarvoor Studio Sport ontheffing van de reclame regels heeft gevraagd en gekre gen, in reactie op het nu voorge vallene onmogelijk te maken. De majestueuze synagoge van de Portugees-Israelitische Ge meente in Amsterdam blijft voorlopig 'om veiligheidsre denen' dicht, omdat deze ge meente de veiligheidsmaatre gelen die de politie had voor gesteld niet kan opbrengen. De voorzitter in het bestuur, de heer A. M. Coronel, ver klaarde desgevraagd, dat het bestuur op dit openblik geen andere mogelijkheid ziet. De politie had de Portugees-Is raelitische Gemeente voorge steld, de beveiliging van de sy nagoge die ook veel buiten staanders aantrekt - zelf voor haar rekening te nemen. Twee personen zouden dan bij een soort sluis alle binnenkomen de personen moeten fouilleren. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat dit financieel niet is op te brengen. De beveiliging van synagogen, joodse scholen en andere ge bouwen is inderdaad een pro bleem,- hoe afschuwelijk dat - met een Tweede Wereldoorlog nog vers in de herinnering ook mag klinken. Voorzitter Coronel vindt het vreemd, dat een groep die doelwit is van maatschappelijke misstanden zélf de bestrijding daarvan moet bekostigen. De regering wil aan de beveiliging ook niet meebetalen. 'De diensten worden nu voorlo pig gehouden in de kleinere 'wintersynagoge', die binnen het synagogecomplex ligt. Korter werken Een pleidooi van een groep eco nomen, sociologen en theologen allen nauw verbonden met hun kerk voor een eerlijker verdeling van de schaars ge worden arbeid heeft de instem ming gekregen van de Raad van Kerken in Nederland. De verklaring, getiteld 'Werkloos heid een oproep tot ondersteu ning van arbeidstijdverkor ting', is een initiatief van het Provinciaal Beraad van Ker ken in Zuid-Holland. Massale werkloosheid is onaanvaard baar". De ondertekenaars van het plei dooi komen uit de Rooms-Ka- tholieke Kerk, de Remon strantse Broederschap, de Ge reformeerde Kerken in Neder land en de Nederlandse Her vormde Kerk. "Arbeidstijdverkorting", zegt de verklaring, "is niet de enige weg om de werkgelegenheid te verbeteren. Wel is deze aanpak de meest effectieve bijdrage aan de oplossing van de werk loosheid". Volgens sommige prognoses zal het aantal werklozen in ons land omstreeks het midden van de jaren 80 meer dan een miljoen bedragen. "Het is een voudig discriminerend als zo veel mensen worden uitgeslo ten om aan de instandhouding van de samenleving mee te doen". De groep dringt er bij alle be trokkenen - werkgevers, werknemers, hun organisaties, politieke partijen en de over heid op aan, de weerstanden tegen arbeidstijdverkorting te overwinnen. Als voornaamste obstakels worden genoemd: de noodzaak tot loon- en salaris- vermindering en de bedrijfsor ganisatorische problemen die ermee gepaard gaan. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Holwerd R. Klooster Rotteval- le-Drachtstercompagnie, te Numansdorp B. van 't Veld Nunspeet en (voor deelwerk) G. C. Vijzelaar Rijswijk (ZH). Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Loppersum A. E. N. de Bruin Ede. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Dronten J. de Gelder Damwoude, te Blija- Holwerd A. J. Minnema Vleu- ten-De Meern. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor St. Catharines (Ca nada) D. Hakkenberg Lisse. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Zaandam J. Ph. Stoepker Amsterdam. Orgel. Op donderdag 19 mei om 8 uur wordt het nieuwe or gel van de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee tijdens een kerkelijke samenkomst offi cieel in gebruik genomen. Dit is het grootste orgel dat ooit in Nederland is gebouwd en het is het op één na grootste van ons land. Alleen het orgel van de Sint Laurens in Rotterdam heeft nog een paar registers meer. Orgelbouwer J. van den Heuvel uit Dordrecht zal het orgel op 19 mei aan de kerkvoogdij en kerkeraad van Katwijk aan Zee overdragen. J. van Rijn is in deze samenkomst met veel samenzang en toespraken van onder anderen de predi kanten J. P. van Roon en H. Visser - de organist. Zendingsdag. De Evangelische Zendingsalliantie - een sa menwerkingsverband van niet aan kerken gebonden zen- dingsgenootschappen - houdt op Hemelvaartsdag (12 mei) in de Jaap Edenhal te Amster dam haar jaarlijkse manifesta tie. Er zijn samenkomsten om kwart over 10, half 2 en kwart voor 4. In de laatste samen komst wordt het voorzitter schap van Hans L. J. Keijer overgedragen aan ds. W. Ver baan te Enkhuizen. Keijzer is algemeen directeur geworden van 'Tear Fund', het hulpverle- ningswerk van de Evangeli sche Zendingsalliantie. Vrouw Twee vrouwelijke Indonesische predikanten die in ons land op kerkelijk bezoek waren toon den zich zeer verbaasd over het feit, dat een aantal gemeenten in de Hervormde Kerk de vrouw in het ambt principieel afwijst. De twee domina's kwa men hierheen na een oecumeni sche cursus in Zwitserland. Ge zien de ontwikkelingen en de vooruitstrevendheid in de Ne derlandse samenleving konden zij deze ambtelijke uitsluiting van de vrouw niet begrijpen. (De Indonesische kerken heb ben met de vrouw-in-het-ambt niet de minste moeite). Positief punt voor hen was de aandacht hier voor de 'verre naaste' (Derde Wereld). In In donesië kijkt vaak de ene ge meente niet om naar de ande re, zo verklaarden zij. (Komt hiér ook voor! - red. geestelijk leven). In Indonesië denkt men, dat de kerken in Nederland zowat zijn leeggelopen. De beide do mina's hebben gemerkt, dat dit absoluut niet het geval is. Zij zullen dat ter geruststelling aan hun mensen overbren gen. Uit reacties in het bisdomblad van Den Bosch blijkt, dat de belangstelling voor het aange kondigde bezoek van de paus aan ons land 1985) vooralsnog matig is. Als hij komt, volgen we hem wel op het NOS-jour- naai, is de teneur onder pasto res en andere rooms-katholie- ken. Men vreest, dat de paus de kerk in Nederland niet zal inspire ren maar als een 'vorst' het ge zag van 'Rome' tot uitdrukking wil brengen. De polarisatie in de Nederlandse kerk zal er niet minder door worden. Een van de pastores schreef: 'De paus reist zoveelhij kijkt wel overval, maar hij ziet niets".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19