Dubbel succes Ellen Bakker 5 T Hinault roert zich nog niet in Spanje wêêr -c Oosterbosch blijft leider 'Duinkerken' Van Bracht behoudt kansen op eindzege 3 Erwin Koeman blijft in Groningen omiïü Somlsontfikmbra. Leidse naar tweede ronde damesenkelspel in Tokio "Kleintjes" rond tafel Cruijff twee weken langs de kant Merkel nu al weer ontslagen Basketdames naar Hongarije RCL - Spljkenisse Verlies dames OASE en HVS PAGINA 13 SALAMANCA (ANP) - De zestiende etappe van de Ronde van Spanje is niet geworden wat Bernard Hinault ervan voorspeld had. De Tourwinnaar, die een startgeld kreeg van zes miljoen peseta's (120.000 gulden), zou in de rit tussen Valladolid en Salamanca een aanval doen op de eerste plaats in het algemeen klassement van de jonge Spanjaard Julian Gorospe. VRIJDAG 6 MEI 1983 Sport AIX-LES-BAINS (ANP) - Rini van Bracht heeft zijn kansen op prolongatie van de wereldtitel biljarten in het driebanden be houden. De Nederlander won gisteren beide partijen. Door ze ges op Viteri uit Ecuador en de Egyptenaar Diab bleef de Bra bander op twee punten van de lijstaanvoerders. Van Bracht heeft nu de zwakkere helft van het twaalf koppen tellende deel nemersveld ontmoet. In de laat ste drie dagen moet de Waalwij- ker het nog opnemen tegen het nog ongeslagen trio Ceulemans, Kobayashi en Vierat, alsmede te gen Bitalis en outsider Horike. Meer dan perspectief op behoud van zijn wereldtitel heeft Van Bracht niet. In Ecuador greep hij de hoogste driebandenkroon toen Ceulemans, Kobayashi en Dielis niet present waren. In het "Palais des Fleurs" zijn de eerste twee wel van de partij en dat is aan de moyennes goed te mer ken. Halverwege het toernooi kunnen Ceulemans, Kobayashi en Bitalis bogen op een alge meen gemiddelde van ruim bo ven de een. In zijn partij tegen Viteri slaagde Van Bracht ér niet in zich bij dit GRONINGEN (GPD) - FC Gronin gen heeft van PSV de strijd om Erwin Koeman gewonnen. Don derdagavond hakte de oudste van de twee voetballende broers de knoop door ten gunste van de Groningse club, waarvoor hij dit seizoen op huurbasis uitkomt. Na een laatste onderhoud met FC Groningen-voorzitter De Vries ging Erwin Koeman ak koord met een tweejarig con tract. Richard van de Meer verlengde zijn contract bij AZ. De wethou der uit Roelofarendsveen teken de voor 2 jaar bij. selecte gezelschap te voegen. De titelverdediger startte niet onver dienstelijk (18 uit 13), maar toen de zwaarlijvige Zuidamerikaan in de 27e beurt op gelijke hoogte kwam verkrampte de blonde Brabander. De overeenkomstig de Amerikaan se stijl defensief ingestelde Viteri liep vervolgens uit naar een voor sprong van zeven punten. Bij het naderen van de 50e carambole krabbelde Van Bracht echter te rug. Punten bijeen sprokkelend leek de nummer vier van het we reldkampioenschap in Guaya quil 1982 toch winnend de eind streep te halen. Mede door de wanhoopsfiguraties, die Van Bracht achterliet, lukte het hem evenwel niet het laatste punt te maken. In de 64e beurt wist de Nederlander zijn oppo nent dan toch nog met 60 om 59 te verslaan. Voor Viteri, die in Aix-les-Bains nog geen partij ge wonnen, was het de derde keer dat hij op een dergelijke onge lukkige wijze verloor. Hoofdrolspelers in Aix-les-Bains zijn Ceulemans en Kobayashi. (Winst op Blomdahl en Torres). Ceulemans, die de Belgische titel aan Ludo Dielis moest laten en zich via het Europese kampioen schap voor dit toernooi plaatste, is nog steeds de beste, echter zonder de superioriteit van een aantal jaren geleden. De Ceulemans anno 1983 heeft wel eens kuren. De Amerikaan Tor res slaagde er in na een achter stand van dertig punten terug te komen en als verliezer op 52 te finishen. Het tekent de kwets baarheid van de 45-jarige Ceule mans, dat hij voor de laatste tien punten achttien keer de keu moest pakken. In de vijfde ronde had de Vlaming tegen Torres' landgenoot Sims wel een ant woord op het Amerikaanse ver dedigingssysteem en hij versloeg ook de Zweed Blomdahl. 1.Ceulemans 12 punten, 11 hoogste se rie, 1.333 moyenne 2.Kobayashi 12 12 1.2993.Vierat 12 1.Ceulemans 12 punten, 11 hoogste se rie, 1.333 moyenne 2.Kobayashi 12 12 1.299 3.Vierat 12 9 0.911 4.Bitalis 10 13 1.275 5.v.Bracht 10 8 0.980 -vU;. iélW Jose Luis Laguia gaat als eerste over de meet in de zestiende etappe van de Ronde van Spanje. (Foto ANP) v/ - - ';i >>'- V* 3 - it gedeelte. Terwijl de vedetten een extra rustdag genieten moe ten de mindere goden zich door een rijstebrij van kwalificatie rondes heen werken om dan in de eerste ronde van het hoofdtoernooi vrijwel zeker ge confronteerd te worden met een eliminatie. Met dat vooruitzicht en met de zware serie interlands nog in de benen komt menig minder geta lenteerd pingponger op de ge dachte zich vrijwillig richting douche en burgerkledij te laten slaan. Coaches geven voor hun goed fatsoen toch acte de presen ce maar weten van verveling niet hoe op hun stoel te hangen. Kort om de twee eerste dagen van het persoonlijke toernooi hebben meer van een bonte fancy-fair dan van een serieuze strijd op wereldniveau. Binnen die entourage toch goed acteren is moeilijk. Daarom was des te opmerkelijker dat Ellen Bakker een dubbel succes boek- DEN HAAG (ANP) - Acht clubs uit de eerste divisie van het betaalde voetbal, HeraclesFC Den Haag, Tel star, Wageningen, FC Den Bosch, SC Cambuur, Hee renveen en Eindhoven, gaan zich volgende week beraden over de huidige situatie in bet betaalde voetbal. Ge noemde acht clubs waren het vorige week maandag niet eens met de motie van wantrouwen tegen het sec- tiebestuur, dat uiteindelijk toch moest verdwijnen. De clubs in de eerste divisie hebben bezwaren tegen de macht van de grote clubs uit de eredivisie. Sommige verenigingen zien ook Ajax-voorzitter Harm- sen niet graag als sectie-be stuurslid optreden. Het is niet de bedoeling dat de acht clubs, in navolging van SVV, uit de FBO treden. FC Den Haag-voorzitter Den Duik zei: "Het gaat erom geza menlijk een duidelijk stand punt in te nemen en uit te zoeken hoe we onze stem uit de eerste divisie het best kunnen laten klinken. Met uit de FBO stappen bereiken we niets". reikte de Leidse scholiere ook de tweede ronde van het damesen kelspel. De zestienjarige Ellen Bakker versloeg in drie games de Italiaanse Marina Cergol: 21-7, 21-10, 21-8. Stephine van Gennip haalde de tweede ronde niet. De Scylla- speelster, nog nauwelijks her steld van een hinderlijke rug blessure, had geen kans tegen de Hongaarse aanvalster Gabrielle Szabo: 16-21,15-21,15-21. Mir jam Kloppenburg overleefde gis teren wel het kwalificatietoer nooi, maar kwam vandaag nog niet in actie evenmin als Bettine Vriesekoop, die later op de dag haar eerste partij moet afwerken, tegen de Noordkoreaanse Li Yong Suk. Slecht Op de dames zijn alle ogen gericht, nu de heren het lieten afweten. Ron van Spanje deed het slecht en verloor met 15-21, 13-21 en 16-21 van de bepaald niet impo nerende Japanner Kenichi in de eerste kwalificatieronde. Broer Henk deed het niet veel beter. De nummer vijf van Amerika Ricky Seemiller mocht van de Veenen- daler in de vijfde game in no-ti- me van 13-13 naar 14-21 sprin gen. Ook Han Gootzen en Bob Potton konden niet voor een uit schieter zorgen. Cho Yong Ho uit Noord-Korea kende alleen de eerste game problemen met de Brabander, 19-21, 9-21, 12-21. En de nummer zes van Zuid-Ko- rea An Hae Yuing rehabiliteerde zich tegen Potton na een verlo ren eerste game perfect, 21-14, 8-21, 18-21, 17-21. In de eerste ronde van het hoofdtoernooi had Rene Hijne geen kans tegen de jonge Chinees Fan Chansmao: 9-21, 10-21, 9-21. In het gemengd dubbelspel plaat ste Ellen Bakker/Han Gootzen zich wel voor het hoofdtoernooi maar Ron van Spanje had aan de Ierse Leonard te weinig steun om het Franse koppel Biro- cheau/Monteux af te stoppen 0-3. In het kwalificatietoernooi van het herendubbelspel sneuvelden de Nederlanders Henk en Ron van Spanje in de tweede ronde. In de eerste ronde wonnen de Veenen- dalers in drie games van het duo Garcia/Gomez: 21—8, 21—9, 21—16. In de tweede ronde waren de Egyptenaren Al Dumeri en Naji in de beslissende vijfde ga me te koelbloedig voor de broers Van Spanje. Rene Hijne ging met zijn Nige- riaanse partner Ogunrunde ook in het kwalificatietoernooi on deruit. Tegen het Japans/Tsje- ZEIST (ANP) - Johan Cruijff zal de voorlaatste competitiewed strijd van Ajax tegen Helmond Sport, alsmede de eerste finale wedstrijd van het toernooi om de KNVB-beker volgende week dinsdag in Amsterdam tegen NEC moeten missen. De tucht- commissie van het betaalde voet bal heeft Cruijff, die zondag te gen Feyenoord voor de derde maal een gele kaart kreeg, voor twee wedstrijden geschorst en hem een boete van 750 gulden opgelegd. Gerard Tervoort van FC Utrecht kreeg de zwaarste straf. Hij werd voor vier wedstrijden geschorst en met 200 gulden beboet. harde training het juiste ritme weer op te pakken. De Hazers- woudse verzocht daartoe mixed- partner Grubba als sparringpart ner op te treden. Maar tot het ge hoopte snelle spel kwam het niet. De Pool is de laatste inter land uit de ploeg verwijderd om dat hij in een eerder stadium een partij had weggegeven en heeft het op deze wereldkampioen schappen wel gezien. Desondanks is Vriesekoops stem ming er toch weer beduidend be ter op geworden. "Ik ben blij dat het toernooi eindelijk begint", was een veelzeggende opmer king. Spanning Daar waar op het WK-toneel mo menteel weinig opwindends wordt vertoond, verlegt de aan dacht zich snel naar de wandel- gangverhalen. Iedereen kijkt met spanning uit naar het ITTF- congres van morgen waarop een beslissing inzake de rubbermate rie te verwachten is. Twee keer werd een voorstel om het gegoo chel met het materiaal aan ban den te leggen door het congres al weggestemd. Simpel en alleen omdat China tegen was. LEIDEN De dames van Oase lie pen zich gisteravond stuk op een versterkt Hellas. De thuishand- balsters namen wel spontaan de leiding, onder meer door een hat trick van Helma van der Geest werd het 6—1, maar vervolgens zakte het tempo. Via 4-6 (rust) en 8-8 kwam er een 8-11 achter stand op het bord. OASE veerde nog eenmaal op, maar kwam niet verder meer dan 10-11. Van de Korput Ook voor de Nederlandse voetbal ler Michel van de Korput die bij het Italiaanse Torino speelt is het seizoen voorbij. Met nog twee competitie-ronden te spelen werd hij donderdag door de strafcommissie van de Italiaanse voetbalbond geschorst voor twee wedstrijden. Van de Korput had in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Ascoli een tegen stander geslagen na een overtre ding van de Ascoli-speler. Gerets De Belgische international Eric Gerets gaat voor AC Milan, dat momenteel in de Italiaanse twee de divisie uitkomt, spelen. De 28- jarige vleugelverdediger van Standard Luik heeft een drieja rig contract ondertekend, dat hem een basissalaris van bijna vier ton per jaar garandeert. Met de overgang van Gerets is een transfersom van anderhalf mil joen gulden gemoeid. wereldtitels al twee keer tegen? Niet omdat men bang is anders de hegemonie kwijt te raken. Daarvoor is de klasse van de Chi nezen te groot (alleen Zweden zou een bedreiging kunnen gaan vormen). De ware reden was dat ITTF-voorzitter Roy Evans dacht de zaak schriftelijk af te kunnen doen. Nu toog de praeses per soonlijk naar Peking en naar ver luidt met succes. Achter de schermen lijkt het vrij wel zeker dat een voorstel van een aantal Westeuropese landen aangenomen wordt. Dat behelst een verplichtstelling van twee kleuren wanneer met twee ver schillende soorten rubber ge speeld wordt. Iedere opponent zou dan vanaf 1 januari 1984 moeten kunnen zien en weten met welk soort effect hij de bal op zich afgespeeld krijgt. Het voorstel is echter zoals het er nu ligt niet waterdicht. Een spe ler kan zijn bat met een soort rubber beplakken en daarna de ene zijde regelmatig vervangen en de andere niet. Zo is de mislei ding die men wil uitbannen dan toch weer mogelijk. Het Zweed se voorstel, hoe dan ook twee kleuren verplicht stellen, zou deugdelijker zijn geweest. Ook HVS hield verlies over aan het inhaalduel met Treffers. De Rot terdamse dames gingen na een 5-8 ruststand met liefst 8-21 door de finish. De heren van Olga Saturnus heten zich niets wijsmaken door Snel- wiek, dat de koploper graag wil de vloeren. Bij de doelwisseling was het 8-11 in het voordeel van de Leidenaars. Het einde kwam bij 12-19. KA° 7 J ttk V S Jem JK Jj£D£R£ Wat een harde koers moest zijn werd een saaie 'wandeltocht' van een groep wielertoeristen. Voor startplaats Valladolid verlaten werd was er al een vertraging van twintig minuten. Na 110 kilo meter had de meute vijf kwartier achterstand op het tijdschema. Tijdens het laatste uur was er dan toch een beetje sprake van Max Merkel is slechts een maand trainer geweest van de Zwitserse eerste divisie club FC Zurich. Het bestuur van de vereniging maakte gisteren tijdens een perscon ferentie bekend dat de 65-ja- rige Oostenrijker, eens trai ner van het Nederlands elftal, op staande voet is ontslagen. Merkel was 4 april in dienst getreden bij FC Zürich en had een contract tot het einde van het seizoen. Als reden voor het ontslag werd opge geven dat Merkel zich in de plaatselijke pers op voor de club nadelige wijze had uit gelaten. een wedstrijd. Hinault stuurde zijn knechten Le Guilloux en Le- mond vooruit. Gorospe sloot zelf aan bij deze ontsnapping, die daarom verder zinloos was. Ver volgens ontsnapten de Italiaan Guerieri, de Belgen Van Calstar en Martens en de Spanjaard San chez. Het zag er naar uit dat de etappewinnaar uit dit viertal zou komen, maar in de kopgroep ont stonden meningsverschillen. Er werd niet meer doorgereden en het peloton slokte de kopgroep toch nog op. Jose Laguia, de bergkoning van vorig jaar en dit jaar opnieuw lei der in het bergklassement, sprintte op de hellende weg m Salamanca naar de etappezege. Laguia is een van de betere Spaanse renners. Vorig jaar won hij drie etappes in de Ronde van Spanje. Dit voorjaar raakte hij betrokken in een dopingaffaire in de Ronde van het Baskenland. De overwinning in de tweede etappe werd hem afgenomen. De uitslag van de zestiende etappe is: 1. Jose Laguia (Spa) 162 km. in 4.48,37; 2. Roberto Ceruti (Ita) z.t.; 3. Laurent Fignon (Fra) z.t.; 4. Rene Martens (Bel) z.t; 5. Guido van Calster (Bel) Het algemeen klassement is: 1. Julian Gorospe (Spa) 79.18.47; 2. Alva- ro Pino (Spa) op 22 sec.; 3. Alberto Fernandez (Spa) op 1.06; 4. Bernard Hinault (Fra) z.t.; 5. Marino Lejarreta (Spa) op 2.18. Romandië Gerard Veldscholten heeft pas in de slotfase van de tweede etappe van de Ronde van Romandië een aanval op zijn leidende positie moeten afslaan. De 147 kilometer lange rit van Seignelegier naar Freiburg werd in hoog tempo ge reden. De gemiddelde snelheid lag boven de 42 kilometer per Ontsnappen was haast onmogelijk. Het lukte de Belg Govaerts bij de 57ste kilometer toch. Zijn voor sprong werd niet groot genoeg om succes op de dagprijs te kun nen hebben. In het zicht van Freiburg zette de Italiaan Beccia de achtervolging in. De Zweed Prim en de Noor Wilman sloten aan, even later gevolgd door de Zwitser Demierre. Tijdens de lokale rondjes in Frei burg moest Beccia zijn inspan ningen bekopen en versloeg De mierre de twee laatste winnaars van de Ronde van Romandië in de sprint. Van de voorsprong was niet meer dan vijf seconden over. Veldscholten en zijn ploeg genoten uit de formatie van Pe ter Post staan morgen voor een zwaardere krachtproef. De 'ko- ninginnerit' eindigt in het hoog gelegen Leukerbad terwijl enke le bergtoppen overwonnen moe ten worden. De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Romandië is: i. Serge Demierre (Zwi) 147 km. in 3.22,33 (met tijdverg. 3.22,23); 2. Tom- mi Prim (Zwe) z.t (met tijdverg. 3.22,28); 3. Jostein Wilmann (Noo) z.t (met tijdverg. 3.22,31); 4. Mario Beccia (Ita) op 5 sec.; 5. Phil Anderson (Aus) z.t. Algemeen klassement; 1. Gerard Veldscholten (Ned) 9.04,01; 2. Stephen Roche (Ier) op 25 sec.; 3. Ser ge Demierre (Zwi) op 1.29; 4. Phil An derson (Aus) op 1.33; 5. Tommi Prim (Zwe) z.t. Duinkerken De Belg Eddy Planckaert heeft gis teren de tweede etappe van de 'Vierdaagse van Duinkerken' in Noord-Frankrijk gewonnen. Na een rit over 183 kilometer was de Belg de snelste in een massa sprint. Jan Raas eindigde op de tweede plaats. Door deze resulta ten bleef proloog-winnaar Bert Oosterbosch eerste in het alge meen klassement. Kop algemeen klassement na twee etap- 1. Oosterbosch (Ned) 9.55,20; 2. Vanden- broucke (Bel) op 8 seconden; 3. Bon- due (Fra) op 12 sec.; 4. Van Vliet (Ned) op 20 sec.; 5. Jules (Fra) z.t; 6. Raas (Ned) op 23 sec. TOURS (ANP) - Nederland mag van 11 tot en met 18 september in Hongarije meedoen aan het eind- toernooi om het Europees kam pioenschap basketbal voor da mesteams. Daar kon de neder laag met een verschil van elf punten in de slotwedstrijd van het kwalificatietoernooi in Tours tegen Frankrijk niets meer aan afdoen. Oranje mocht zelfs nog met zestien punten verschil ver liezen om zeker te zijn van plaat sing. Nu het 53—64 werd eindig de Nederland het toernooi met een totaalscore van 330 punten als eerste. Met Nederland plaat ste Zweden zich voor de eindfa se. Frankrijk viel uit de boot. TOKIO (ANP) - Zo geordend als bij de wereldkampioenschap pen tafeltennis de landenstrijd met de als eenheid opererende ploegen altijd verloopt, zo chao tisch zijn per definitie de eerste twee dagen van het individuele te. Samen met Han Gootzen plaatste zij zich voor het eind- toernooi van het gemengd dub belspel (door winst op het Au stralische duo Javor/McLintock en het Oostenrijkse tweetal Beaer/Kottek) en vanochtend be- chische koppel Kazahara/Dvora- cek had het tweetal geen enkele kans: 17-21, 11-21, 13-21. Vriesekoop Bettine Vriesekoop gebruikte haar vriip urpn pisfprpn om door ppn Niet dat de Chinezen meer stem men hebben dan anderen maar wel omdat veel landen in ruil voor een trainer uit Peking zich verplichtten China qua stemge drag blindelings te volgen. En stemde de grossier van Ellen Bakker en Han Gootzen in actie. Vooral de Leidse scholiere is tot nu toe succesvol in Tokio. (Foto ANP) ADVERTENTIE In uitwedstrijden heeft RCL het publiek dit seizoen vaker waar voor z'n geld gegeven dan thuis op de Bloemerd. En dat hoort niet. Vandaar dat de Racing er op gebrand is morgen middag in de laatste thuiswedstrijd waardig en op spectaculaire wijze afscheid te nemen van het thuisfront. Aanvang 15.00 uur. VOft'6 zes KEER Tt£N 'S EFTE KOKEM t»* «ses-r/©

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13