c "Schooldiensten in het gedrang Speciaal voor zondag. Verdachte in oorlog: beeld van 'superman' Patiënten krijgen doventolk Kamer is ontevreden over Zuid-Afrika nota kabinet Ook bij herexamens nog recht op kinderbijslag Reactie op wetsontwerp: CNV doet niet mee aan acties gevangenissen 5.95 10.- 6.95 4.95 10.- 4.95 6.95 12.50 9.95 DONDERDAG 5 MEI 1983 Binnenland Omgeving deed niets tegen ontucht met drie dochters LEEUWARDEN (ANP) - Voor de rechtbank in Leeuwarden heeft de officier van justitie, mr. E. F. Bueno gisteren een gevangenisstraf van twee jaar geëist tegen een 53-jarige man uit Kollumerzwaag. De man heeft zich volgens de officier schuldig gemaakt aan het ple gen van ontucht met zijn drie minderjarige dochters. Dit speelde zich af tussen begin 1974 en november 1982. Mr. Bueno sprak van een verbijste rende affaire, omdat het in de omgeving van de man bekend was wat zich in zijn woning af speelde, terwijl ook bepaalde instanties er van op de hoogte, waren. De zaak kwam aan het licht toen een van de meisjes een brief aan de politie schreef. Het bleek dat de meisjes geruime tijd in de veronderstelling had den geleefd dat de gemeen schap met hun vader een on derdeel van de opvoeding was. De vader zelf verklaarde dat hij hiertoe was gekomen, omdat hij wilde voorkomen dat zijn dochters zich als prostituees aan jongens uit de buurt zou den opdringen. DEN HAAG (GPD) - Scholieren die nog slechts lessen volgen voor vak ken waarvoor zij gezakt zijn, blijven toch recht houden op kinderbij slag. De staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Ginjaar (onder wijs) hebben dit de Tweede Kamer meegedeeld. Zij vinden het opjuist indien deze scholieren hun recht op kinderbijslag verliezen. De beide bewindslieden schrijven dit in antwoord op vragen van de WD'ers Linschoten en Franssen. Zij wijzen er overigens op dat for meel het recht op kinderbijslag alleen bestaat voor de 16- tot 27-jarigen die minsten twintig uur in de week studeren. In het geval van scholie ren die slechts enkele vakken behoeven te herhalen, is dit meestal niet het geval. Omdat deze scholieren echter ook niet als werklozen aangemerkt kunnen worden, vinden De Graaf en mevrouw Ginjaar dat de kinderbijslag toch moet worden uitgekeerd. Staatssecretaris De Graaf zal op korte termijn de bepalingen van de Algemene Kinderbijslagwet in deze zin wijzigen. AMSTERDAM (ANP) - Artsen,' verpleegkundigen, dove en slechthorende patiënten in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam kunnen met ingang van deze maand bij communicatiestoornissen een beroep doen op een doventolk. Dit heeft het academisch zie kenhuis bij de Universiteit van Amsterdam gisteren bekend gemaakt. Het AMC heeft af spraken kunnen maken met een van de weinige tolken in Nederland die officieel erkend zijn door de dovenraad. Op verzoek kan er met haar een af spraak worden gemaakt. Als doven of slechthorenden met het ziekenhuis in aanraking komen, blijken zij vaak met al lerlei problemen geconfron teerd te worden. Zo ontstaan er vaak misverstanden over de aard van de ziekte, omdat de patiënt zijn klachten onvol doende duidelijk kan maken. Ook wordt hem of haar uit ge makzucht of onwetendheid soms met uitgelegd waar een bepaalde behandeling toe dient. De dove weet dan niet waar hij aan toe is, gaat zich onzeker voelen of ziet zich als nummer beschouwd. Boven dien komt hij door het ontbre ken of verkeerd begrijpen van instructies niet altijd op het af gesproken tijdstip terug of weet hij niet aan welke thera pie hij zich heeft te houden. Door inschakeling van de doven tolk hoopt het AMC dit soort voorvallen te voorkomen. Ook zou het de aanzet kunnen zijn om de ziekenhuismedewer kers wat bewuster te maken van de problemen waarmee doven te kampen hebben. Het is al voorgekomen dat dove pa tiënten urenlang vergeefs in een wachtkamer zaten te wachten, omdat zij niet hoor den dat hun naam werd afge roepen. DEN HAAG (ANP)- De onderwijsbegeleiding in ons land wordt bedreigd. Gemeenten zullen niet langer worden verplicht de 48 gulden per leerling die bet rijk geeft, aan te vullen tot de huidige 104 gulden. De kans bestaat dat gemeenten met financiële problemen hun schoolbegeleidingsdiensten zullen inkrimpen. Gemeenten onder fi nanciële curatele van het rijk, zoals Leiden, kunnen niet eens extra geld besteden aan schoolbegeleiding. Diensten op gebied van onderwijsbegeleiding vrezen dat 500 tot 600 banen van de 2200 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Dit hebben onderwijsbegelei dingsdiensten gesteld naar aan leiding van het voorlopig wets ontwerp over de schoolbegelei ding, gisteren gepresenteerd door staatssecretaris Van Leijen- horst (onderwijs). Daarin wordt gesteld dat het rijk voortaan de verantwoordelijkheid voor een schoolbegeleidingsdienst zal dragen. Daartoe geeft het rijk de gemeenten die voor een dienst in DEN HAAG (GPD) - De bij het CNV aangesloten ambtenaren bond CFO organiseert aanstaan de dinsdag in Nijkerk een pro testmanifestatie tegen de bezui nigingen in het gevangeniswe zen. De bond heeft besloten niet mee te doen met de stiptheidsac tie van de AbvaKabo, omdat de gedetineerden anders de dupe worden, aldus het CNV. De beide bonden protesteren vol gende week tegen de voorgeno men bezuinigingen, omdat de Tweede Kamer de daarop vol gende week debatteert met Celstraf na frikadel-ruzie GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft gisteren een 26-jarige man uit Groningen wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. De officier van justitie had acht maanden voor waardelijk geëist. De man reed op 1 juli vorig jaar in de Groninger binnenstad met zijn auto in op een voetganger, die daardoor zwaar lichamelijk letsel opliep. Aanleiding daar voor was een frikadel die korte tijd daarvoor in een cafetaria per ongeluk op de voet van een jon geman viel. Dat maakte de man zo boos, dat hij zijn auto pakte en op de ruziema kers inreed. Overigens was het slachtoffer een toevallige pas sant die met de frikadel, noch met de ruzie iets te maken had. WEERRAPPORTEN staatssecretaris Korte-van He mel (justitie) over de toekomst van het gevangeniswezen. Daar bij komen ook weer de veertig miljoen gulden aan ombuigingen op deze begrotingspost aan de orde. Met de protestbijeenkomst wil de bond duidelijk maken dat de be zuinigingen voor het gevangenis wezen „desastreuze" gevolgen zullen hebben. Zowel voor de ge detineerden als voor de bewaar ders. Aan stiptheidsacties, zoals de bij het FNV aangesloten Ab vaKabo heeft aangekondigd, doet het CNV niet mee. Volgens een peiling onder de leden van de christelijke bond is de bereid heid om dergelijke acties te voe ren gering. Camping vervuild HENGELO (ANP) - Op de cam ping "De Waarbeek" in Hengelo is een verontreiniging van he- xachloorcyclohexaan (hch) ont dekt. Grondmonsters die tijdens een oriënterend onderzoek zijn genomen, bevatten drie tot vijf keer de hoeveelheid hch die in de bodem mag voorkomen. De ernst en de omvang van de ver vuiling moeten nog nader wor den vastgesteld. In afwachting daarvan heeft de provincie Overijssel besloten dat de vijf hectare grote camping zal worden voorzien van een schone grondlaag en grasmat. aanmerking komen een vast ba sisbedrag. De gemeenten kun nen dit bedrag zelf aanvullen, maar zijn daartoe niet verplicht. Het is van de gemeenten zelf af hankelijk of deze nieuwe rege ling arbeidsplaatsen gaat kosten, aldus de staatssecretaris. Onderwijsverzorging bestaat uit dienstverlening op pedagogisch, didactisch, psychologisch, va kinhoudelijk en organisatorisch terrein. De begeleiding bestrijkt het kleuteronderwijs tot en met het voortgezet onderwijs, met uitzondering van het hoger be roepsonderwijs. In het voorlopig wetsontwerp wordt een onder scheid gemaakt tussen algemene en specifieke onderwijsverzor ging. Tot de algemene onderwijs verzorging worden gerekend de schoolbegeleidingsdiensten en de landelijke pedagogische cen tra. De specifieke onderwijsver zorging richt zich meer op onder zoek, toetsontwikkeling en leer planontwikkeling. Instellingen moeten voortaan hun program ma's met elkaar overleggen. Volgens de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie zal er niet veel te recht komen van de aanvullende bijdragen van de gemeenten voor de onderwijsdiensten. De organisatie vreest het ontslag voor ongeveer de helft van het personeel bij de diensten. De Protestants-Christelijke Onder wijsvakorganisatie verklaarde blij te zijn met een basisvoorzie ning. Maar de uitwerking ervan in het voorontwerp doet het PCO 'huilen'. De organisatie wijst op de grote ongelijkheid die dreigt, als rijke gemeenten wel meer personeel voor de schoolbegelei ding kunnen aanstellen en ge meenten met minder financiële armslag niet. De gemeenten die onder financiële curatele van het rijk staan, zoals Leiden, kunnen helemaal geen geld aan deze dienstverlening besteden. Vol gens het PCO komen de klappen terecht bij de kinderen die toch al in achterstandssituaties verke- Nationale herdenking oorlogsdoden AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren samen met haar zoon Willem Alexander de eerste krans gelegd bij het Natio naal Monument op de Dam in Amsterdam ter nagedachtenis van allen die sinds de Tweede Wereldoorlog waar ook ter we reld bij oorlogshandelingen om het leven zijn gekomen. Na de koningin en de kroonprins legden twee nabestaanden een krans, gevolgd door minister president Lubbers en de minis ters De Ruiter (defensie) en Brinkman (wvc) namens de raad van ministers. Uit naam van de strijdkrachten legden de chefs van staven een krans. Verder na men meer dan twintig organisa ties van verzets- en oudstrijders en oorlogsslachtoffers aan de Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander namen gistermiddag een ogenblik stilte in acht bij het Nationaal herdenking deel. Monument op de Dam nadat zij ter gelegenheid van de jaarlijkse dodenherdenking de eerste krans hadden Op de Dam stonden erewachten geplaatst. DEN HAAG (ANP) - Een i aan effectief beleid te ontkomen. meerderheid in de Tweede Ka- De socialisten zeggen dat het bitter mer is ontevreden over het standpunt van het kabinet dat eenzijdige sancties tegen Zuid- Afrika afwijst. CDA en PvdA rea geerden gisteren overwegend ne gatief op de regeringsnota waar in dit standpunt wordt ver woord. De WD noemde de nota bij monde van fractieleider Nij- pels "een realistisch stuk". De CD A-fractie erkende dat het ka binet voor zijn standpunt over de nodige argumenten beschikt (ju ridische en economische), maar wees erop dat er in het regeerak koord afspraken zijn gemaakt over het treffen van eenzijdige maatregelen tegen Zuid-Afrika. De fractie betreurt het dat het ka binet voor dergelijke maatrege len geen mogelijkheden ziet. Het CDA zal het door het kabinet ingenomen standpunt kritisch toetsen, aldus een verklaring van de fractie, die het evenzeer be treurt dat het kabinet niets voelt voor een investeringsverbod in Zuid-Afrika. De christen-demo craten zijn van de bezwaren daartegen niet overtuigd. De PvdA vindt dat het kabinet niet de politieke wil heeft om econo mische maatregelen tegen het Zuidafrikaanse apartheidsregi me te nemen. Daarom grijpt het elk mogelijk obstakel aan om is om te zien hoe de CDA-be- windslieden in het kabinet zijn omgesprongen met de voorstel len die hun fractie twee jaar gele den deed in een beleidsplan. Dit noemde als mogelijke maatrege len tegen Zuid-Afrika deelne ming van Nederland aan de vrij willige olieboycot, een investe- ringswet naar Zweeds model en een beperkte import uit Zuid- Afrika van bijvoorbeeld kolen. WD-fractievoorzitter Nijpels be schouwt de nota als "een realis tisch stuk". Volgens Nijpels toont het kabinetsstuk duidelijk aan dat "eenzijdige boycotmaat regelen van ons land praktisch en juridisch niet te realiseren zijn". Volgens Nijpels zou een eenzijdige investeringsstop de situatie voor de zwarte bevolking van Zuid- Afrika eerder verslechteren dan verbeteren. Bovendien zou een dergelijke investeringsstop na delig zijn voor de werkgelegen heid in ons eigen land, aldus Nij pels. D'66 vindt dat minister Van den Broek in zijn brief over Zuid- Afrika te veel is uitgegaan van de negatieve gevolgen die sanctie- maatregelèn tegen dat land zou den kunnen hebben. Volgens D'66 is het kabinet blij dat een commissie die een rapport over de volkenrechtelijke aspec ten heeft opgesteld tot de conclu sie is gekomen dat sancties op moeilijke te overwinnen belem meringen zouden stuiten. De anti-apartheidsbeweging Ne derland vindt de regeringsnota over Zuid-Afrika buitengewoon teleurstellend, gezien het feit dat de militaire agressie van het apartheidsregime en de onder drukking in Zuid-Afrika voort durend toeneemt. opgesteld van marine, land- luchtmacht en erehagen van le den van de voormalige binnen landse strijdkrachten, oud-strij ders en leden van het Veteranen Legioen Nederland. Voorafgaand aan de kranslegging was er een herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk, waar rabbijn D. Liliental uit de bijbel las en hoofdlegerpredikant ds. drs. M. Jansen een toespraak hield. Gis teravond werd op de Dam voor de tweede keer een dodenher denking gehouden door onge veer vijfhonderd mensen. Dit ge beurde na een stille tocht door de stad. Bij die herdenking was ook burge meester Polak van Amsterdam aanwezig. In zijn toespraak riep hij op vooral waakzaam te zijn voor oorlogen. "Vandaag is er oorlogsgevaar, ja gevaar voor er gere oorlogen dan ooit tevoren. Daarom moeten wij ook vandaag waakzaam zijn. Wij mogen niet als de naïeven in de zomer van 1940 denken dat het wel mee zal vallen of denken dat het onze deur wel voorbij zal gaan", aldus de burgemeester. Tussen de duizend en vijftienhon derd mensen liepen gisteravond mee in de stille tocht naar de fu silladeplaats op de Waalsdorper- vlakte bij Den Haag Bij de Bour don-klok op de vlakte werd de erewacht betrokken door het erepeloton Waalsdorp, samenge steld uit oud-verzetslieden. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vtissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg mist 12 onbewolkt 14 onbewolkt 13 geheel bew. 12 Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Wenen zwaar bew. 12 2 0 onbewolkt 13 8 0 half bew. 15 7 1 geheel bew. 10 5 02 onbewolkt 24 12 0 licht bew. 20 11 0 geheel bew. 13 8 11 licht bew. 21 11 0 onbewolkt 15 7 0 zwaar bew. 14 5 2 zwaar bew. 18 7.1 regenbui 13 301 zwaar bew. 17 6 3 geheel bew. 18 5 5 licht bew. 12 6 06 onbewolkt 17 5 0 geheel bew. 15 7 02 mist 11 5 5 onbewolkt 23 9 0 geheel bew. - 15 0 geheel bew. 22 14 0 zwaar bew. - 13 - zwaar bew. 14 8 5 geheel bew. 18 13 0 onbewolkt 13 3 2 mist 17 9 1 geheel bew. 21 10 0 licht bew. 21 11 0 geheel bew. 11 3 0 Spinchrysanten, per bos axsxs Tuingeraniums, per stuk 2.75 4 stuks Lange rozen, rood of rose, per bos <m® Fresia's, per bos Begonia's of potchrysanten, in verschillende kleuren, per stuk 3.95 ®®@3 stuks Babyrozen, diverse kleuren, 7 stuks, per bos ®a® Fleurig Moederdagboeket, per bos a®® Stephanotus, per stuk bew. 18 7 mist 15 5 Casa Blanca geheel bew. 18 15 Istanbul onbewolkt 18 12 Las Palmas onbewolkt - 15 Beiroet onbewolkt 23 15 Tel-Aviv licht bew. 22 15 Tunis geheel bew. 27 14 Bakje met 3 plantjes, fleurig opgemaakt ®s< Alle bloemen planten zolang voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAASTRICHT (GPD) - Superman is het droombeeld geweest in het hele leven van de vroegere kam poudste Albert T. van concentra tiekamp Riederloh. Dat droom beeld vein de sterk met eigenlief de behepte Groninger werd zijn ideaal nadat de veldwachter van Haren, goed vijftig jaar geleden, de vos doodschoot die T. van een knuppeldood had gered en had grootgebracht. De veldwachter deed dat op verzoek van vader T. De haat tegen de autoriteit, in de persoon van zijn vader en de veldwachter, werd een trauma dat een stempel op zijn verdere leven drukte. In het huis van bewaring in Maas tricht weet hij het imago van su perman nog hoog te houden. Hij treedt er op als raadsman, belas tingadviseur en schoolmeester en wordt als enige door de mede gedetineerden met U aangespro ken. Ongeacht of Albert T. oorlogsmis drijven heeft gepleegd of niet: rijkspsychiater dr. D. Mulder uit Den Haag vindt dat bij T. de grens van algehele ontoereken baarheid was bereikt. „Hij heeft zich geïdentificeerd met de Duit se agressors. Of hij ook hun da den heeft overgenomen, is niet aan de psychiater om te bewij zen. Het was wel een stap in die richting", legt de Haagse psy chiater in zijn rapport uit. Zijn collega, arrondissementspsy chiater dr. Van Leeuwen uit La- naken, onthoudt zich van een voor de vaststelling van schuld of onschuld", bond hij de bijzon dere strafkamer van de Maas trichtse rechtbank, voorgezeten door mr. N. Pijls, op het hart Meester-slaaf-relatie Mogelijk onschuldig Dr. Van Leeuwen maakte er gewag van dat T., tijdens zijn gevangen houding in Maastricht, met hem nog schamper over de 'hyena's van Lodz' heeft gesproken toen het over de Poolse joden in kamp Riederloh ging. Hij acht het mo gelijk dat T. onschuldig is aan de ten laste gelegde oorlogsmisda den, maar ook dat hij de gruwel daden wel heeft gepleegd. Daar bij kan het zijn dat hij de feiten in zijn geheugen is gaan verdringen en er zich nu niet meer bewust van is. „Gezien zijn narcistische zelfhandhaving en kwetsbaar heid kan dat het geval zijn", zegt dr. Van Leeuwen. Hij vond bij T. geen spoor van lijden aan een concentratiekampsyndroom. Albert T. greep met beide handen de geboden gelegenheid aan om zelf ook een duit in het zakje te doen. „Ik ben nooit slaaf ge weest. Ik ben volledig toereke ningsvatbaar. Centraal stond al tijd wat er met mezelf zou gaan gebeuren. Daarvoor waren zenu wen als staalkabels nodig. Ik ben rechtop gebleven", zei hij. Dr. Van Leeuwen heeft T. in de Maastrichtse gevangenschap be geleid. Dr. Mulder heeft speciaal de persoonlijkheidsstructuur van hem doorgelicht. „Mün rap portage zal geen bijdrage zijn Hij ontdekte bij T. een dwangmati ge behoefte om zich boven ieder ander te stellen. Andere kwalifi caties over de persoonlijkheids structuur van T. die dr. Mulder ontdekte, zijn: uiterst narcis tisch, egocentrisch, en introvert. „Hij is blijven steken in de schijn-identiteit van superman", aldus de psychiater. Het concen- tratiekampbestaan mondde voor T. uit in de uit literatuur bekende meester-slaaf-relatie. De identifi catie met de heersers over het kamp achtte dr. Muider voor T. een instinctieve, noodzakelijke moraliteit om er te kunnen over leven. Loochening van de feiten is zijn grootste afweermechanis me geworden. Mr. Pijls wierp even een vergelij king met de Baron von Munch- hausen op. „T. zit wel wat inge wikkelder in elkaar. Hier speelt fantasie geen rol, maar manipu leren met de werkelijkheid om het gunstigste beeld van de su perman te laten ontstaan", zei dr. Van Leeuwen daarover. Tegen over de psychiater heeft T. overi gens wel bekend dat in kamp Riederloh 'incidenten' zijn voor gevallen, maar dat die niets weg hadden van systematische mar telingen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7