Parkeergarage aan Witte Singel niet voor omwonenden Stroom wordt iets goedkoper Drugs gevonden bij politic-inval "Perfectie is mijn AUeen voor universiteit Veel belangstelling voor dodenherdenking In woning aan Ravenhorst Drie Oktober- school dicht Noordwijkse dirigent R. Verhoeff kreeg Franse onderscheiding DONDERDAG 5 MEI 1983 LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland gaat vermoedelijk het' tarief voor elektriciteit verlagen. Het dagelijks bestuur van het be drijf heeft dit - met het oog op de meevallende resultaten over 1982 - voorgesteld aan de Alge mene Raad. Het voorstel luidt om met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar het tarief met onge veer driekwart cent per kWh (ki lowattuur) te verlagen. De door snee kleinverbruiker zal door de ze maatregel dit jaar ongeveer 25 gulden minder betalen. Het energiebedrijf heeft volgens voorlopige cijfers vorig jaar een winst van ruim twaalf miljoen gulden op elektriciteit gemaakt. De verwachting was dat de winst veel kleiner zou zijn en beneden de miljoen gulden zou blijven. Het verlies op de gasdistributie wordt nu ook minder negatief geschat. De meevaller op gas is naar het zich laat aanzien 1.1 mil- joen gulden groot. Het tekort komt daarmee op 4.6 miljoen gulden. Alleen de levering van stoom is tegengevallen en ver toont een tekort van bijna een miljoen gulden. Een verlies van een kwart miljoen was begroot. Het totaal van gas-, elektra- en stoomleveranties levert het ener giebedrijf een nettowinst op van 6.5 miljoen gulden, terwijl een verlies van 5 miljoen gulden was begroot. In de winst is echter wel een onttrekking aan de reserves van 2.3 miljoen gulden inbegre pen. De tariefsverlaging van elektrici teit moet behalve door de Alge mene Raad van het energiebe drijf ook nog goedgekeurd wor den door de minister van econo mische zaken. LEIDEN - Bij een inval in een kraakpand aan de Ravenhorst (Merenwijk) heeft de Leidse poli tie gistermiddag een hoeveelheid cocaïne en heroïne, met een ge zamenlijke waarde van ruim drie duizend gulden, in beslag geno men. De politie had de flatwoning al en kele weken in het oog gehouden nadat het vermoeden was gere zen dat er in het kraakpand werd gehandeld in verdovende midde len. Vooral de laatste dagen was er een druk verkeer gesignaleerd van gebruikers. Op het moment van de inval, om streeks twee uur gistermiddag, was men net bezig heroïnepoe- ders af te wegen. Zeven perso nen werden aangehouden, waar van vijf gebruikers en twee han delaren. De handelaren waren een 27-jarige Leidenaar en een 28-jarige man uit Schiedam. De gebruikers, waaronder twee vrouwen, varieerden in leeftijd van 17 tot 29 jaar. De politie heeft een hoeveelheid heroïnepoeders in beslag geno men met een waarde van onge veer tweeduizend gulden en een hoeveelheid cocaïne ter waarde van twaalfhonderd gulden. Van één van de handelaren werd een bedrag van ruim duizend gulden in beslag genomen. De op brengst viel enigszins tegen, al dus een politiewoordvoerder. Gehoopt werd dat men een gro tere slag had kunnen slaan. Aan de inval namen ruim twintig politiemensen deel en er werden enkele honden ingezet. De ge bruikers zijn na verhoor heen ge zonden. De twee handelaren werden in verzekerde bewaring gesteld. LEIDEN - Het openstellen voor omwonenden van de parkeergarage onder het nieuwe Witte Singel/Doelencomplex is definitief van de baan. De parkeergarage zal alleen door studenten en medewerkers van de Rijksuniversiteit mogen worden gebruikt, zo heeft het college van bestuur van de universiteit meegedeeld. Leiden gistermiddag deel aan de inval in de flatwoning aan de (foto politie Leiden) Het streven van het Leidse ge meentebestuur om de parkeerga rage ook open te stellen voor niet aan de universiteit gebonden au- LEIDEN - De Drie Oktoberscbool moet dicht. De staatssecretaris van onderwijs heeft het verzoek van de gemeente Leiden om de school nog langer open te hou den, afgewezen. De reden: de school telt te weinig leerlingen (in 1982 gemiddeld 63 1/3, ter wijl 125 het vereiste minimum is). Per 1 augustus van dit jaar moet de openbare school aan de Drie Oktoberstraat haar poor ten sluiten. tomobilisten is mislukt omdat de gemeente het niet eens kon wor den met het college van bestuur van de universiteit over de orga nisatie, juridische en financiële aspecten die het gebruik door omwonenden met zich zou mee brengen. De universiteit wil niet verant woordelijk zijn voor de gang van zaken, en eventueel laakbare handelingen, die plaats vinden in de avonduren waarin de garage ter beschikking zou staan van buurtbewoners. Ook wilde het college van bestuur van de uni versiteit niet voor extra kosten komen te staan door het geza menlijk gebruik. Het gemeentebestuur wilde even min aansprakelijk worden ge steld voor éen en ander. Om tot overeenstemming te kunnen ko men met de universiteit hadden buurtbewoners zich daarom moeten verenigen tot een rechts persoon. Volgens wethouder NOORDWIJK - "Showbizz-achtige toestanden hoeven voor mij niet zo. Na een concert in mijn oude kloffie gezellig wat napraten in een kroeg vind ik veel leuker". René Verhoeff, koordirigent en musicus uit Noordwijk, is een nuchter man. En zo regaeert hij ook op de hoge Franse onder scheiding die hem vorige week werd toegekend: Verhoeff kreeg het zilveren "Laureaat" van het. Franse instituut "Arts, sciènces et lettres" van de Academie d'E- ducation. Een onderscheiding die hem werd verleend voor zijn uitvoering van het werk van Franse componisten in binnen- en buitenland. Verhoeff is vooral bekend als diri gent van verschillende zangko ren, onder meer van de befaam de "Die Haghe Sanghers" uit Den Haag en het Koninklijk Rot ters Mannenkoor. Geregeld werkt hij samen met bekende musici ais Louis van Dijk en Thijs van Leer en wordt hij ge vraagd voor concerten in het bui tenland. Gisteravond was Ver-' hoeff met "zijn" Die Haghe Sanghers op tv te zien, tijdens een concert ter gelegenheid van de dodenherdenking. De hem verleende onderscheiding doet de dirigent eigenlijk niet zo veel: "Roem is zo betrekkelijk", vindt hij. "In het begin is al die aandacht wel leuk, maar het went erg snel". Na het conservatorium in Utrecht kreeg Verhoeff les van onder an deren Leonard Bernstein, de componist van de filmmuziek van "West Side Story" profes sor K. Thomas en Paul Hupperts. Momenteel geeft hij muziekles op een middelbare school en, zo als gezegd, leidt hij in verschil lende plaatsen in ons land zang koren. Als het even kan probeert hij voor de koren een optreden in het buitenland te regelen. Dat is hem menigmaal gelukt. Zo is hij met de Die Haghe Sanghers naar Rusland en Bulgarije geweest en gaat hij in december met hen naar Griekenland. Volgende week vertrekt hij met het Voor nes Dameskoor, dat eveneens door Simone van Driel onder zijn leiding staat, naar Frankrijk voor concerten en tv- opnamen. Vakidioot Zo'n buitenlandse reis is niet voor elk willekeurig koor in Neder land weggelegd: een behoorlijk niveau is onontbeerlijk. Verhoeff over zijn methode om dat niveau te bereiken: "Ik laat de koren ontzettend hard werken. Dat moet ook wel, als je verder wilt komen dan een jaarlijks concert in het dorpshuis". Hij geeft toe een streber te zijn, maar meent dat iedereen dat in zijn vak hoort te zijn. In elke ge val is zijn sleutelwoord perfectie. "Ik ben heel selectief wat betreft de leden van een koor. Ik neem iedereen die lid wil worden een test af en als ik hem niet goed genoeg vind, wijs ik hem echt af\ Verhoeff zegt van "eerlijke" mu ziek te houden. Wat daaronder precies verstaan moet worden is niet duidelijk, maar hij duidt het aan met de term "niet-commer- cieel". "Ik kan me er vanaf maken door zangkoren makkelijk hanteerba re stukken te laten zingen en er aldus een koor van duizend-in een-dozijn van te maken. Zoiets als het Urker Mannenkoor bij voorbeeld. Maar dat wil ik niet, ik wil niveau zien en als mij dat niet haalbaar lijkt, dan begin ik er niet eens aan", aldus de diri gent. Een vakidioot is hij niet, vindt hij zelf. Hij kan zijn werk heel goed van zich afzetten. "Het is eerder door tijdgebrek dat ik aan weinig méér dan muziek toekom dan dat ik me voor niet voor iets an ders zou interesseren". Orgelmanifestatie Een van de zaken die zo veel van zijn tijd rooft, is de stichting Or- gelstad Leiden, waarvan hij Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) bestond daarvoor nau welijks belangstelling. "Ook de wijkvereniging voelde er geen moer voor om als partij op te tre den", aldus de wethouder. Het streven om de parkeergarage op donderdagavond (koop avond) en op zaterdag open te stellen voor het winkelend pu bliek is al eerder op niets uitgelo pen. Daarmee is ieder gebruik van de garage, voor niet aan de universiteit gebonden automobi listen, van de baan. Volgens wethouder Waal zou de zaak nog wel een kunnen veran deren als blijkt dat de Digros- en Sandersparkeergarage een suc ces worden. "Als de universiteit merkt dat de belangstelling voor het parkeren in parkeergarages groot is zou het nog wel eens aan trekkelijk kunnen worden om de garage voor anderen open te stel len", aldus de visie van Waal. Koordirigent en musicus René Verhoeff: "Ik ben beslist geen vakidioot, maar heb wel hart voor mijn vak. Daarom eis ik het uiterste van de mensen waarmee ik werk". (Foto H voorzitter is. Deze stichting, op gericht op initiatief van Verhoeff en vier Leidse organisten (Jan Schmitz, Joop Brons, Wim van der Reyden en Ben Feyn), stelt zich ten doel Leiden tot orgel- stad nummer twee te maken. Verhoeff: "Haarlem geldt met. zijn vier historische orgels als or- gelstad nummer een en krijgt subsidie. Maar Leiden heeft acht historische orgels en dat is echt bij maar weinig mensen be kend". Om bekendheid te geven aan het bestaan van de stichting is voor zaterdag een grote manifestatie op touw gezet. In Leiden zullen de hele dag buik- en draaiorgels en carillons te zien zijn, maar vooral zijn te horen. Er zijn bo vendien standjes en straatcon certen en er is een grote slotma nifestatie in de Pieterskerk. Verhoeff heeft veel tijd èn geld in de stichting gestopt en hoopt dan ook op een geslaagde dag.. "Het is een ideële kwestie gewor den. Nu ik er zo veel voor heb gedaan, wil ik ook per sé dat de manifestatie druk wordt bezocht en perfect verloopt". Hoewel hij over het algemeen een nuchtere indruk maakt, heeft Verhoeff veel hart voor zijn vak. "Ik geef me echt helemaal. Ik. zou bij wijze van spreken willen dat de mensen waar ik mee werk, voor mij sterven en andersom." Hij vindt het fantastisch om op het podium té staan. Iets dat volgens hem zelfs verslavend is. "Als ik die vonk over voel gaan, als het publiek met tranen in zijn ogen zit te luisteren, is dat een heerlijk gevoel. Als mensen na afloop van een concert van emotie niet in staat zijn te applaudiseren, als ze zo ver "weg" zijn, dan is dat voor mij het mooiste wat er is". Verkoop Het welfare Rode Kruis richt op zaterdag zeven mei een ver koopstand in voor de Harte- brugkerk aan de Haarlemmer straat. Er kunnen verschillen de spullen worden gekocht. "Wij bieden u een kleurrijke, gevarieerde collectie aan". Volkshuis Het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis (Apothekers- dijk 33) houdt morgen een open dag. De deelnemers aan de cur sussen en andere activiteiten presenteren een programma. Het zangkoor zingt, de spel- middaggroep en de vrouwen ontwikkelingsgroep geven voordrachten, de cursisten En gels zingen Engelstalige liede ren, er is een jazzballetdemon- stratie, een voordracht van de Open-Schoolgroep, een volks- dansdemonstratie, een mode show, weven, kantklossen, han denarbeid, handwerken, kliLS- sencursus en een demonstratie zelfverdediging. Verder de no dige informatie, onder meer door middel van een fototen toonstelling. Van half twee tot vijf uur. Nick Seeger Folkzanger Nick Seegere uit New York treedt vrijdagavond op bij Folkclub Horus in Aniba's Muziekkamer (Herenstraat/ hoek Witte Singel). Aanvang: half negen. De Weerklank De school De Weerklank (Robijn straat 1) organiseert vrijdag avond een fancy fair en rom melmarkt met allerlei spelacti viteiten en een loterij. Doel: geld bijeen te brengen om voor zieningen aan te schaffen voor het onderwijs aan deze school, waar les wordt gegeven aan slechthorende en moeilijk spre kende kinderen. Aanvang zes man met ketting op de achtergrond is burgemeester Goekoop; rechts (Foto Holvast) LEIDEN - De belangstelling voor de dodenherdenking in de Ma- rekerk was gisteravond overweldigend groot. De bijeenkomst in de kerk werd bijgewoond door een naar schatting bijna duizend koppig publiek. Burgemeester Goekoop opende de indrukwekkende plechtig heid, die muzikaal omlijst werd door organist Jan van der Meer en fluitiste Veronica Steinbach. Na de samenzang van het histo rische danklied Wilt Heden Nu Treden, en een bijdrage van het Nederlands Madrigaalkoor onder leiding van dirigent Henk Briër, sprak minister mr. drs. L.C. Brinkman. De minister sprak niet alleen over de gevallenen in of als gevolg van de Tweede Wereldoorlog, maar legde ook verband met ge weld en onderdrukking heden ten dage, elders in de wereld. Ook richtte hij een waarschuwend woord tegen fascistisch ge tinte verschijnselen in Nederland. Na het Wilhelmus en twee minuten stilte trokken de aanwezigen in een lange rij naar het monument bij molen 'De Valk. Daar legden burgemeester Goekoop en minister Brinkman onder trompetgeschal kransen. Het aantal belangstellenden was er nog groter dan tyderis de kerkdienst. Aan de overkant van de singel hing een spandoek met de leus 'Verzet tegen fascisme nu'. Het protest was eigenlijk overbodig, omdat het gevaar van hedendaags fascisme in de plechtigheid niet werd vergeten. Vofig jaar werd aan opkomend fascisme geen aandacht besteed tijdens de officiële herdenking. Protes ten daartegen van met spandoeken gewapende jongeren leidden in 1982 tot conflicten. In 1981 nam de politie ook spandoeken in beslag. Dit jaar had de plechtigheid een waardig verloop zonder incidenten. De kranslegging gisteravond bij het monument nabij molen De Valk. De naast hem staat minister Brinkman.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4