Dierenasiels in één stichting Steeds Leidse MEAO kampt met ruimteproblemen Op moederdag hoeft vader niet te koken. Schoonmaak in de Kooi School wil dependance aan Sumatrastraat Samenwerking tussen Besjeslaan (Leiden) en Postbrug (Oegstgeest) Parkeer tarieven verhoogd Jac dicht (f)€n niet helemj btadbneefd f arfgès»» DONDERDAG 5 MEI 1983 LEIDEN In de wijk De Kooi werd gistermiddag het startschot gegeven voor een grote schoon maakbeurt. Directeur Van Over- meire van de gemeentelijke reini gingsdienst was er voor naar het basketbalplein bij de Suriname- straat en de Antillenstraat geko men. Hij liet een versierde vuil niszak door middel van ballon nen de lucht invliegen (zie foto). De schoonmaakactie is een initia tief van een aantal bewoners en buurtorganisaties, zoals het club huis De Mirt/Honken, een bewo nerscommissie van woningbouw vereniging Ons Doel en het wijk- comité. Bewoners namen hun tuin onder handen en de straten werden ge veegd. Niet op de laatste plaats het plein bij de Antillenstraat zelf: daar wordt zondag een ma- joretteconcours gehouden. LEIDEN - De Leidse school voor middelbaar-, economisch- en ad ministratief onderwijs (MEAO) kampt met een ernstig ruimte probleem en voelt zich zeer be nadeeld bij het toekennen van extra leslokalen dan wel een to taal schoolgebouw. De MEAO is in de loop der jaren uitgegroeid van een school met vijftig leerlingen tot een school met, dit jaar, 780 leerlingen. In 1975 betrok de MEAO een nieuw gebouw aan het Lammenschans- park en heeft sindsdien al twee uitbreidingen ondergaan. Twee jaar geleden werden zes noodlo- LEIDEN/OEGSTGEEST - De die renasiels van Leiden (Besjes laan) en Oegstgeest (Postbrug) gaan nauw samenwerken en worden ondergebracht in één stichting. Dat hebben de Stich ting Dierentehuis voor Leiden en Omstreken (DLO) en de afdeling Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren laten weten. DLO is de stichting die het Leidse asiel aan de Besjeslaan in eigen dom heeft. Zij neemt het beheer van Postbrug over van de Oegst- geester afdeling van de dierenbe scherming. "Door samenwer king kunnen we onze accom- modatties optimaal benutten", zeggen W.J.P. van Winterswijk, voorzitter van DLO en H.M. Reij- lingh (voorzitter Dierenberscher- ming-Oegstgeest) eensgezind. De Stichting DLO huurt voor een symbolisch bedrag de ge bouwen aan de Postbrug van de Dierenbescherming en neemt het personeel over. Geld Belangrijkste taak van de stichting de komende tijd naast het beheer van beide asiels is het lospeute ren van geld van de gemeenten die tot het werkgebied van de asiels behoren. Dat zijn: Alkema de, Hazerswoude, Katwijk, Kou dekerk, Leiden, Leiderdorp, Lis- se, Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg, Voorhout, Warmond, Woubrugge, Sassenheim en Zoe- terwoude. Het streven is erop ge richt om de gemeenten zover te brengen dat zij een vast bedrag per inwoner als subsidie aan de stichting geven. Zou dat bedrag op veertig cent per inwoner wor den gesteld, dan lijken de asiels uit de rode cijfers te kunnen ko men. De huidige situatie is onoverzich telijk, vindt de stichting. Een ge meente als Hazerswoude betaalt al veertig cent per inwoner, Lei den komt met 37 cent aardig in de buurt, maar de meeste ge meenten betalen minder of ge ven een min of meer symbolisch bedrag: Valkenburg draagt hon derd gulden per jaar bij. Daar naast zijn er ook gemeenten die helemaal niets geven: Koude kerk, Lisse, Rijnsburg, Voorhout en Woubrugge. De politie of an deren brengen wel geregeld zwerfdieren uit deze gemeenten naar de asiels in Leiden en Oegstgeest. "Zij profiteren dus op een forse manier van onze op vang", zegt Van Winterswijk. yWe hopen ze door middel van gesprekken te overtuigen dat hun financiële bijdrage nodig is en dat is eigenlijk ook een eis van de wél subsidiërende gemeen ten". Mochten de desbetreffende gemeenten de beurs nochtans gesloten houden, dan sluit de stichting harde maatregelen niet uit: zwerf- en afstandsdieren (dat zijn dieren die door de eigenaar worden weggebracht) uit deze gemeenten worden dan gewei gerd. Belangrijke donateurs van de asiels zijn verder de plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De afdelingen Oegst- geest/Sassenheim (waar War mond en Voorhout ook onder vallen), de afdeling Lisse en de afdeling Hazerswoude dragen sa men 17.500 gulden bij. De stich ting hoopt dat de afdelingen Kat wijk (inclusief Rijnsburg en Val kenburg) en de afdeling Leiden (inclusief Leiderdorp en Zoeter- woude) zich daarbij zullen aan sluiten. Met name de afdeling Leiden zou een belangrijke rol kunnen spelen. Vroeger droeg zij 20.000 25.000 gulden bij, maar na een slepend conflict met het Leidse asiel werd dit stopgezet. "De plooien zijn gladgestreken", zegt Van Winterswijk. Daar is een bemiddelingspoging van burgemeester Goekoop aan voorafgegaan (hij maakt tevens deel uit van de adviesraad van de De fusiepartners poseren in het Leidse asiel aan de Besjeslaan. Links staand en zittend het beheerdersechtpaar Tielezittend verder W. J. P. van Winterswijk, voorzitter van de stichting en staand van rechts naar links H. M. Reilingh, voorzitter van de afdeling Oegstgeest van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, C. v.d. Graaf en mevrouw H. Roosjen, resp. penningmeester en secretaris van de stichting. (Foto Holvast) kalen op het terrein van de school neergezet en sinds 1982 heeft men de beschikking over zes lokalen in een schoolgebouw aan de Berlagestraat. Omdat de MEAO-school nog steeds groeit als kool is de huidi ge situatie, waarbij de leerlingen heen en weer moeten pendelen, verre van ideaal. Voor volgend jaar wordt gerekend op 950 leer lingen zodat men nog eens zes lo kalen extra nodig heeft. Het schoolbestuur heeft er bij het college van B en W voor gepleit een schoolgebouw aan de Suma trastraat, waarin 14 lokalen aan wezig zijn, beschikbaar te stellen teneinde een volwaardige dépen dance te kunnen stichten met een voorziening van vier vaklo kalen en een gymzaal. Heen en weer reizen tussen de gebouwen is dan niet meer nodig. Het gevraagde schoolgebouw is echter eigendom van het rijk en de gemeente heeft geen zeggen schap over wat er met het ge bouw gaat gebeuren als de Loui se de Coligny Scholengemeen schap dit pand in de loop van het jaar verlaat. Het college van B en W heeft daarom een lagere school aan de Sumatrastraat, de Karei Doormanschool met zes lo kalen, aan de MEAO aangebo den. Deze school zal per 1 augus tus worden ontruimd. Pendelen Het schoolbestuur van de MEAO zegt dit aanbod niet te kunnen accepteren. "Door een te gering aantal lokalen zou de noodzaak tot pendelen aanwezig blijven. Omdat het gebouw op drie kilo meter afstand van het hoofdge bouw ligt is het niet ondenkbaar dat leerlingen voor één lesuur zes kilometer heen en weer moe ten reizen. Bovendien zou de MEAO dit schoolgebouw in 1984 weer moeten afstaan". Verbrokkeling van de school over drie gebouwen, verspreid over de gehele stad, zou, volgens het schoolbestuur, ook een ernstige verslechtering van de kwaliteit van het onderwijs betekenen en schade toebrengen aan het leer lingenbestand. "Er zullen onge twijfeld leerlingen afhaken door een slecht bereikbare behuizing. De werkgelegenheid, die bij onze school nog groeiende is, zal als gevolg daarvan teruglopen". In een brief aan de Leidse gemeen teraad doet het bestuur van de MEAO-school een dringend be roep op de raadsleden om de Leidse belangen bij het middel baar beroepsonderwijs te verde digen en bij het college te beplei ten dat de MEAO de hoogste prioriteit krijgt bij de toewijzing van het gebouw Sumatrastraat 201. Als het gemeentebestuur zich beijvert voor het stichten van een HEAO in Leiden dan zal de MEAO, als één van de belang rijkste toeleverende instituten, toch zeker op de steun van het gemeentebestuur moeten kun nen rekenen, meent het school bestuur. Leiderdorp Wethouder Peters van onderwijs laat desgevraagd weten over één en ander overleg te hebben ge voerd met ambtenaren van het ministerie van onderwijs. De wethouder meent ook dat de spreiding van het MEAO-onder- wijs over drie schoolgebouwen verre van ideaal is en een perma nente oplossing de voorkeur ver dient. Peters zegt een totaal oplossing voor te staan waarbij de MEAO beschikking krijgt over de ge vraagde school aan de Sumatra straat, de Louise Coligny naar een gebouw in Leiderdorp kan verhuizen en het RIO uit Leider dorp de beschikking krijgt over de Karei Doormanschool. Eén en ander zal afhangen van een ge sprek dat de wethouder deze maand zal hebben met de staats ecretaris van onderwijs. "Ambte naren van het ministerie staan in principe positief tegenover het plan van de gemeente", aldus Pe ters. "Ik heb goede hoop dat we een aanvaardbare oplossing kun nen vinden voor de problemen. Maar het is uiteindelijk een cen tenkwestie waarover de staatsse cretaris zal beslissen". LEIDEN - Met ingang van van daag zijn de parkeertarieven van de terreinen aan de Beesten markt, Garenmarkt en het Ir. Driessenplein. In plaats van één gulden dient nu 1.50 in de auto maten te worden geworpen, als uitvloeisel van een besluit dat de gemeenteraad al weer enige tijd geleden nam. De "parkeerrobot" op het Stationsplein werkte al niet onder de daalder. LEIDEN - Het Leidse Jongeren Advies Centrum (JAC) is van 6 tot en met 9 mei gesloten. Voor hulpverlening verwijst het JAC naar het Wegloophuis (tel. 134311) of de Telefonische Hulp dienst (tel. 125202). Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands Bekokstoofd (1) Aanhangers van de Centrumpar tij wandelden vorige week donderdagavond het Breehuys binnen met de bedoeling mee te doen aan een discussie over de bestrijding van het fascis me. Een door het Leids comité tegen fascisme openbaar aan gekondigde besloten vergade ring waar alleen comité-leden en introducés welkom waren. Nu ligt het niet voor de hand dat comitéleden aanhangers van de centrumpartij introdu ceren dus werd een keurtroep van Janmaat onder aanvoering van drs. Alfred Vierling ver zocht rechtsomkeer te maken. De rechterhand van Janmaat en zijn volgelingen voelden daar weinig voor omdat volgens hen de discussie-avond wel de gelijk openbaar was. "Daarom bleven wij zitten", aldus de fractie-assistent van de Cen trumpartij in de Tweede Ka mer. "Toen men mij herkende werd even snel bekokstoofd om de avond besloten te ver klaren wat natuurlijk een heel ondemocratische houding is. Een domme houding ook want eventuele spanningen kun je beter vermijden door met el kaar in discussie te gaan dan door elkaar uit te sluiten. Maar ja, dit soort avonden wordt in de regel georganiseerd door nu niet bepaald de meest genuan ceerde geesten. Ik heb zelf in Leiden gestudeerd en me er in dertijd ook al over verbaasd dat dit soort lieden door de universiteit zó weinig zijn be vrucht dat zij bij voorbaat elke discussie uitsluiten met perso nen die niet direct hun geest verwanten zijn". Bekokstoofd (2) Lisa Leyten van het Leids comi té tegen fascisme kaatst de bal echter terug naar de naar 'ultra rechts uitgeweken voormalige linkse activist'. "Met die man viel dus gewoon niet te praten, Drs. Alfred Vierling: "Ik verbaas me er over dat die mensen zo weinig bevrucht zijn door de universiteit". Lisa Leyten over Vierling: "Van dat soort mensen ga ik over m'n nek". want ik heb geprobeerd om hem uit te leggen dat wij het allesbehalve zinvol vonden om over de bestrijding van fascis me te discussiëren met men sen die fascistoïde indeeën aanhangen. Dan zou die avond ontaarden in een welles-nietes- spelletje over het al of niet fas cistisch zijn van de Centrum partij. En dat was dus niet de bedoeling. Maar die Vierling toonde daar geen enkel begrip voor en weigerde op te stap pen. Toen hebben wij besloten om de avond maar af te gelas ten". Later werd de discussie alsnog ergens anders gehou den. Het op het laatste moment be kokstoven van de beslotenheid is volgens Lisa Leyten beslist niet waar. "We hebben name lijk donderdagochtend al aan de politie laten weten dat we een besloten discussie-avond hielden". Het anti-fascisme-comité is niet van plan zich door de gebeur tenissen van vorige week don derdag het kaas van het brood te laten eten. Lisa Leyten: "We bespreken nu binnen het comi té hoe we ons op dit soort ac ties kunnen voorbereiden. Want één ding is duidelijk, dit mag geen tweede keer meer gebeuren. Natuurlijk is het de gewoonste zaak van de wereld dat je m discussie gaat met aanhangers van politieke par tijen die anders denken dan jij zelf doet, maar in dit geval ligt het toch wat anders. De Cen trumpartij verkondigt name lijk dermate onmenselijke ideeën dat ik persoonlijk al over m'n nek ga wanneer er aanhangers van die partij voor m'n neus staan". j y Fantast(isch) (3) We vroegen ons gisteren in deze rubriek af of Huib Hoogen- boom een fantast is of niet. Op die vraag kan nu het antwoord worden gegeven: ja, en een he le grote ook. Hij is zo iemand die blijft volhouden dat een lo den kogel van goud is. Sinds enige tijd bestookt deze oud-Pardoeza-ganger verschil lende mensen met zijn plannen voor een weeklang carnaval la Rio in Leiden. Hijzelf is van mening dat ze hem tegenwer ken, "ondanks het feit dat het zeer realistisch is wat ik wil". Verschillende personen denken daar anders over. Bedrijfslei der Worms van Holiday Inn bijvoorbeeld. "Het is een intel ligente jongen, heb ik de in druk, maar volgens mij is hij aardig in de war. Hij is hier een paar keer geweest. Van alles wilde hij, o.a. het hele hotel hu ren. Ik heb 'm niet serieus ge nomen en aangezien hij nogal lastig werd heb ik de politie er maar bijgehaald om hem weg te laten halen". In restaurant De Doelen hoeft Hoogenboom z'n gezicht ook niet meer te laten zien. Woord voerder Bakker: "Hij wilde het restaurant huren in verband met die week. Ik zeg: stort maar tienduizend gulden borg. Deed-ie niet. Hij heeft hier on dertussen wel een keer zitten eten zonder te betalen, dus heb ik een aanklacht ingediend te gen hem". Fantast Hoogenboom bazuint in Leiden ook rond dat hij on langs een gratis vliegticket naar Venezuela van de NBBS heeft gekregen. Uit dank voor een fraaie foto van een wolk die Hoogenboom op het hoofd kantoor zou hebben afgele verd. De NBBS-bonzen zou den compleet ondersteboven zijn geweest van de fotografi sche prestatie van Hoogen boom. "Niets van waar", meldt het hoofdureau Jammer. Wij hadden Hoogenboom wel een enkele reis Caracas gegund. WB Ook op Moederdag geeft meeneem-restaurant De Smulpot u de keus uit meer dan 25 bijzondere menu's. Echt lekker, echt gevarieerd en echt niet duur. Wat dacht u bijvoorbeeld van rundvlees in een saus van rode wijn (f 14,50)van kip in kerry saus (f 11,50) of van Hongaarse Goulash (f 7,50) Stuk voor stuk menu's die Moederdag extra feestelijk maken. Royale porties in gezellige aardewerk potjes, waarin alles lekker warm blijft. De Smulpot is naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. van

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3