EIDSCH DAGBLAD kiezen voor bevriezen 6 en 7 mei Auto minister achtergelaten "Aannemers krijgen teveel" Incidenten rond Dodenherdenking fü Het Motorhuis Bijstandstrekkers moeten zelf uitkering aanvragen Huis stemt tegen Reagans kernwapenpolitiek U bent misschien vrij, daarom is Het Motorhuis gewoon open... ZUID-AFRIKA ©NDERDAG 5 MEI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37079 DIRECTEUR: G. KOOPMAN WND-HOOFDREDACTEUR: R. D PAAUW HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTBUS 54 2300 AB LEIDEN VOOR TEL.NRS. ZIE COLOFON DEN HAAG (ANP) - Rijk, pro vincies en gemeenten betalen aannemers jaarlijks 1 tot 2,4 miljard gulden teveel voor de bouw van wegen, gebouwen en woningen. De oorzaak daarvan ligt in de wijze waarop aannemers in Nederland (onderling) hun prijzen bepalen. Uit vrees geen concurrerende offerte te kunnen doen laten bouwbe drijven modernisering van hun bedrijven achterwege. Bovendien komen de prijzen door onderlinge afspraken te hoog uit. Dat stelt ir. A.M. Bouwman in het blad Openbare Uitgaven van het Instituut voor onder zoek van Overheidsuitgaven. Bouwman werd vorig jaar ontslagen als wetenschappe lijk medewerker van het Bouwcentrum in Rotterdam, omdat hij buiten medeweten van zijn directie kritiek had uitgeoefend op het ministerie van volkshuisvesting. Volgens Bouwman zijn de prij zen sinds jaar en dag 10 tot 24 procent te hoog. Hij heeft bij zijn onderzoek vooral geke ken naar de jaren 1975 tot en met 1977, maar stelt dat deze zaak al speelt sinds het begin van deze eeuw. Bouwman heeft uitgerekend dat de prijzen van bouwwer ken en materialen sinds 1953 drie keer zo snel zijn gestegen als produkten en grondstoffen in andere bedrijfssectoren. Angst om zich uit de markt te prijzen en het daardoor niet investeren in modernisering is volgens Bouwman daarvan voor tachtig procent oorzaak. Uit het onderzoek blijkt verder, dat de aannemers bij een openbare aanbesteding ruim 4,5 procent van het totaal van hun aanneemsommen boven op de prijs leggen, terwijl de betrokken aannemers vooraf al overeenkomen wie de goed koopste zal zijn. De andere aannemers ontvangen hier voor een vergoeding, aldus Bouwman. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil dat bijstandsontvangers dit jaar weer zelf de een malige uitkering aanvragen. Vorig jaar kregen de bijstandsontvangers bericht van de gemeentelijke sociale diensten, dat zij voor een uitke ring in aanmerking kwamen. De Tweede Kamer had om deze procedu re gevraagd. Uit onderzoek is gebleken, dat de meerderheid van de gemeenten tegen deze gang van zaken is. Een dergelijke procedure is nauwelijks uitvoer baar. De sociale diensten moesten in totaal ruim 112.000 dossiers van bijstandsontvangers naslaan. Daarbij moest in veel gevallen nadere in formatie worden ingewonnen. Dit betekende volgens de staatssecreta ris een aanzienlijke extra werkbelasting van de sociale diensten. De bewindsman heeft nog geen nauwkeurige gegevens over hoeveel mensen vorig jaar de eenmalige uitkering hebben aangevraagd. De schatting is 685.000 aanvragen, waarvan er 454.000 zijn toegekend. Daaronder waren 246.000 bijstandsontvangers. WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteravond met 278 tegen 149 stemmen een fel omstreden resolutie aangenomen, die wederzijdse en controleerbare bevriezing aanbeveelt van de Amerikaanse en Russische kernarsenalen, waarna over vermindering van de wapens moet wor den onderhandeld. De uitkomst van het debat, dat 44 uur, uitgesmeerd over zeven we ken heeft geduurd, kwam vast te staan na een compromis over een amendement om de onderhande lingen met de Sowjet Unie in de tekst te betrekken. Het Witte Huis en de tegenstemmers spre ken van een triomf omdat 'de pu re freeze' het niet heeft gehaald. De voorstemmers houden staan de dat hoe dan ook de bevriezing voorop blijft staan. President Reagan heeft zich met al zijn politieke macht verzet tegen het aannemen van de resolutie, die naar zijn zeggen de Ameri kaanse onderhandelingspositie in Genève zeer verzwakt. Zij zou bovendien vanwege een duide lijk verschil in sterkte van con ventionele strijdkrachten, Ame rika een nadelige positie opdrin gen. Kerncentrales China PEKING (Reuter) - Frankrijk en China hebben vandaag een over eenkomst gesloten voor de leve ring van vier Franse kerncentra les. De Frans-Chinese onderhandelin gen over nucleaire samenwer king lopen al vanaf 1978. In Kanton wordt de eerste ge bouwd. Hiervoor zal Frankrijk de twee reactors leveren, voor een bedrag van ongeveer vijf mil jard dollar. Een tweede centrale van hetzelfde type komt in de provincie Sjanghai. Brokx: huren zijn echt niet te hoog PAGINA 23 "Schooldienst raakt in het gedrang" PAGINA 7 Kohl wil rol van staat verkleinen PAGINA 9 Halvering van het verlies Hoogovens PAGINA 11 Signaal AMSTERDAM - Twee jes uit Amsterdam maakten van hun vrije bevrijdingsdag i deugd; ze speelden blokfluit op de Dam om het zakgeld wat aan te vullen... kamsteeg □I Kamsteeg biedt U gewoon meer. Zaterdag service. Oegstgeest Van 9tot 12 uur. Mag. geopend, ook voor uw dringende reparaties. Afspraak maken kan Een aanrijding? Wij repareren uw auto vlekkeloos. Met BOVAG garantie natuurlijk. Uw auto in onderhoud? Maak, voor weinig kosten, gebruik van onze unieke Auto-Uitleen- Service en onze speciale vakantie- controlebeurt. Banden aanbieding! CONTINENTAL, alle ty pen met hoge kortingen. Verhuur p. dag/p. week/p. maand VW Golf/Polo/Passat/Audi. Na botsing tegen boom kamsteeg Oegstgeest, Leiderdorp,Katwijk, Voorschoten. SOEST (GPD) - De dienstauto van minister De Ruiter van defensie is in de nacht van dinsdag op woensdag tegen een boom langs de hoofdweg door Soest gebotst. De uit Naarden afkomstige be windsman bleef ongedeerd, evenals zijn chauffeur. De auto raakte zwaar beschadigd. De chauffeur liet de wagen onbe heerd met een onafgesloten por tier en kofferruimte achter. In het voertuig lagen nog defensie papieren. De politie is er vanmorgen pas ach tergekomen dat de auto de dienstwagen van de minister was. De rijksdienst voor het weg verkeer wilde aanvankelijk niet bekendmaken op wiens naam het kenteken stond. Later bleek het een geheim kenteken te be treffen. De Ruiter was op werkbezoek ge weest in Noorwegen. Per vlieg tuig kwam hij dinsdagavond aan op Soesterberg. Daar wachtte de chauffeur met dienstauto hem op. Op de weg die naar de vlieg basis loopt, zag de bestuurder een scherpe bocht naar rechts over het hoofd. De wagen schoot rechtdoor en kwam tegen een boom tot stilstand. Via de eigen zendapparatuur werd de mare chaussee van het gebeurde op de hoogte gesteld. De marechaus see bracht De Ruiter naar Naar den, de chauffeur ging op eigen gelegenheid naar huis. Na de brief van de Amerikaanse bisschoppen is de resolutie van het Huis een nieuw en duidelijk signaal dat de steun voor Rea gans kernwapenbeleid sterk af neemt. Blijkbaar vindt diens ver zekering omtrent achterstand van de VS op het gebied van de kernbewapening, steeds minder geloof. Afgezien van de vraag of de resolutie het ooit tot wet zal brengen, kan Reagan er volgens politieke waarnemers bijna niet omheen in zijn beleid met de re solutie rekening te houden. Het Witte Huis zal zich nu met ver dubbelde inspanning toeleggen op het bijeenbrengen van stem men in de Senaat, waar de Repu blikeinen een meerderheid heb ben, teneinde de resolutie daar te laten falen. Pas na goedkeuring door beide Huizen van het Ame rikaanse parlement kan er een wet van komen. Men veronder stelt dat Reagan daartegen dan een veto zou uitspreken. In de Senaat evenwel verzetten ook de Republikeinen zich tegen de enorme bedragen die Reagan voor de defensie heeft bestemd - in commissiebesprekingen werd de tien procent verhoging die de president voor 1984 wenst - tot vijf procent verminderd. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat de volksvertegenwoordigers genoe gen zullen nemen met de 7,5 pro cent die Reagan nu als compro mis heeft aangeboden. Voor aanstaande, prille en ervaren moe ders, Bloemendaal heeft het! GIJSir^dtetfD^ ©©tfïï&P® bloemendaal bv. Hoogmadeseweg, Leiderdorp. Bloemen van homo's verwijderd Zonnig Overwegend zonnig met in het noord oosten van het land wolkenvelden. Ge middelde temperatuur 16 graden. Wei nig wind, later vanuit het zuidoosten toenemend tot kracht 3. i 1983 :on onder 21.12 uur. maan onder: 13.34 Zweden zoeken weer onderzeeër STOCKHOLM (UPI/AFP) Zweedse duikers zijn vanmor gen op zoek gegaan naar sporen van een mini-duikboot die zou vastzitten in een nauwe baai. De Zweedse autoriteiten houden het voor mogelijk dat de onderzee boot beschadigd is door mijnen en een dieptebom die eerder op de ochtend werd afgeworpen, toen nieuwe signalen van een on derzeeër waren opgevangen. Noorwegen heeft het zoeken naar een onderzeeër gestaakt. U kunt dus mooi uw auto laten taxeren en meteen kijken naar al die nieuwe Opeis die voor u klaar staan, zeker weten dat we een uitstekende inruilprijsvooruw auto Dieden. Denkt u trouwens ook even aan onze inruil- wagenshow met 150 occasions inclusief twee jaar gratis onderhoud in de us- en evenementenhal tegenover Het Motorhuis. Tot ziens! Natuurlijk is onze wasstraat ook geopend. vondellaan 80, Leiden. Tel.071 -76 93 1 3. katwijk. Tfel 01718-29203. voorschoten. T6I. 01717-2559. (van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De aanwezigheid van homoseksuelen tijdens de do denherdenking bij het momu- ment in Katwijk heeft gisteren weerstand ondervonden. Met na me toen zij - na het officiële ge deelte - een bloemstuk wilden leggen waaraan een lint met tekst: "Nooit meer homo-vervol ging" was bevestigd ontstond enig tumult. Op aandringen van omstanders verwijderde de plaatselijke politie daarop de bloemen. Na overleg tussen de politie en burgemeester Bos van Katwijk werden de homoseksuelen enige minuten later alsnog in de gele genheid gesteld het bloemstuk te plaatsen. Volgens een ontstemde zegsman van de gisteren aanwe zige homoseksuelen was het leg gen van de bloemen slechts be doeld ter nagedachtenis aan de homofielen die in de Tweede We reldoorlog zijn vermoord. Uit de reacties die ontstonden leidde hij Hulp aan Russen Vijf arrestaties in Frankrijk PARIJS (GPD) - Vijf Fransen zijh gearresteerd in verband met de spionageactiviteiten van de 47 Russen die begin vorige maand door president Mitterrand naar Moskou werden teruggestuurd. De documenten die op de vijf Fransen zijn gevonden bewijzen zo overduidelijk het deelgenoot schap aan de spionage van de uitgewezen Russen, dat het na de arrestatie van de vijf steeds dui delijker wordt waarom de Rus sen geen tegenmaatregelen heb ben genomen na de diplomatie ke exodus van hun eigen mensen uit Parijs. De vijf Fransen zijn twee inge nieurs, een technicus, een boek houder en een archivaris. af dat daarover nog te weinig be kendheid bestaat. Volgens een woordvoerder van de' plaatselijke politie was er "inder daad geen reden om de bloemen te verwijderen, maar is dat uit eindelijk gebeurd om de rust te herstellen". De homoseksuelen zullen zich nog nader beraden over de vraag of een klacht tegen de politie zal worden ingediend. Ook bij de herdenking op de Waalsdorpervlakte in Den Haag deden zich problemen voor. Een actiegroep van homoseksuelen werd aanvankelijk de toegang geweigerd. Zij droegen een bloemstuk met de tekst: "Dui zenden homo's vermoord, nog steeds vergeten" mee. Volgens de organisatoren was er sprake van een demonstratie die niet aansluit bij het karakter van de herdenking. (Zie ook elders) De afwijzing door het ka- binet van eenzijdige sancties tegen Zuid- Afrika heeft in ruime kring terecht verbazing gewekt. De juridische en praktische argumen ten waarmee de regeringsploeg haar standpunt rechtvaardigt, zijn weliswaar niet direct weg te poet sen - al is niet duidelijk hoe hard ze zijn. Maar wat in de regeringsno ta ontbreekt is de politieke wil, waaraan die argumenten kunnen worden getoetst. Het gisteren bekendgemaakte rege ringsstandpunt is louter opgetuigd met pragmatische overwegingen, waarvan de politieke vertaling is weggedrukt in een aantal obligate uitspraken van CDA-minister Van de Broek (buitenlandse zaken). Zo als: "Wij sluiten eenzijdige sancties niet definitief uit, maar geven er voorlopig de voorkeur aan bin nen de EG tot een aanscherping te komen van de gedragscode voor buitenlandse bedrijven in Zuid-Afri ka". De hier bedoelde gedragscode, me de tot stand gekomen op aandrang van de internationale werknemers organisatie ILO, verbiedt het ma ken van onderscheid tussen blank en zwart en heeft geen dwingende werking. Zij heeft het zelfde vrijblij vende karakter waarmee de rege ringsnota is doordrenkt. De regering kiest voor internationale politieke druk op Zuid-Afrika, maar laat nadrukkelijk in het midden of zij, los van eventuele juridische en/ of praktische beletsels, zelf een daad zou willen stellen. Het is dit aspect dat grote bevreem ding wekt. Er behoeft slechts te worden herinnerd aan het in 1981 gepresenteerde beleidsplan van het CDA, de grootste regeringspar tij, waarin althans de intentie van eenzijdige sancties tegen Zuid-Afri ka voorop stond. Dit beleidsplan is in grote trekken door het kabinet aanvaard, onder het voorbehoud van eventuele juridische en econo mische bezwaren. In het regeringsstandpunt zijn voor namelijk de bezwaren tegen eenzij dige sancties terug te vinden maar ontbreekt de intentie om die be zwaren zoveel mogelijk weg te ne men. Dat getuigt van een doffe be rusting in de status quo. Het standpunt van het kabinet is te meer opvallend omdat behalve vol kenrechtelijke bezwaren kennelijk ook economische redenen een rol hebben gespeeld. De CDA-minis- ters zijn blijkbaar gezwicht voor de druk van de VVD die vreest dat een eenzijdig Nederlands embargo door Zuid-Afrika zal worden beant woord met tegenmaatregelen op economisch gebied. Daarmee hebben de christen-demo cratische bewindslieden het stand punt van hun partijraad op het of ferblok gelegd. Dat standpunt, uit gesproken in oktober van het vorig jaar, kwam erop neer dat eventuele sancties tegen Zuid-Afrika "niet ge toetst behoren te worden aan de economische gevolgen voor Ne derland...". Uiteraard voeren partijraden geen re geringsbeleid, net zo min als con gressen vliegtuigen kopen. Maar de strijdigheid van het regerings standpunt met de uitspraak van de CDA-partijraad duidt er wel op dat principiële opvattingen in het kabi net geen rol van betekenis hebben gespeeld. De koopmansgeest en het juridisch formalisme voeren de boventoon, terwijl bovendien de analyse van mogelijke bezwaren niet sterk is (wat bijvoorbeeld te denken van het feit dat Zweden wel een eenzijdige investeringsstop heeft afgekon digd?) Het valt te hopen dat de Tweede Ka mer het regeringsstandpunt aan een kritische toetsing zal onderwer pen. Tot nu toe heeft de Kamer zich driemaal voor een eenzijdig olie embargo uitgesproken en is er ook bijna een kabinet (Van Agt/Wiegel) over gevallen. In die ontwikkeling past geen nota die daarop niet voortborduurt. 0bonne"ient "Nieuwsvan"— *denenV Stuur mi) uw krant vier weken op proet voor 1 9,50. Daarna beslis ik. i Noteer mij voor een kwartaalabonnement (I 61.25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken gratis. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1