S DT schokt Anderlecht We willen niet naar pijpen van Harmsen dansen" Ceulemans op eenzame hoogte Lotto/toto Basketbalsters naar EK Belgen rekenen na magere 1-0 op warme ontvangst in Lissabon Willem II uit zorgen Leiden wacht op Wiel Acht eerste divisieclubs stappen uit FBO LEIDEN - In grove lijnen staat het team van Elmex Leiden voor het komend basketbalseizoen vast. Ruud Harrewijn, de debuterende coach van de vernieuwde forma tie, wacht in feite alleen nog op het definitieve ja-woord van in ternational Randy Wiel. Opmerkelijkste nieuwkomer bij de ploeg die qua budget fors heeft moeten inleveren, is Toon van Helfteren. Deze veelvoudige ex- international beslootna het uit eenvallen van het Delftse Punch, nog een jaartje vast te plakken aan zijn lange carrière als eredi visiespeler. Met hem komt ook Jim van Dam over uit Delft. Verder bereikte Leiden overeen stemming met Emill Hagens, Bert Kragtwijk, Ron Richel en Frank Wessels. Daarnaast din gen nog een tweetal spelers uit de Leidse regio naar een con tract, te weten Eric Paul van Weeren (Trotters) en Oudshoorn (Grasshoppers). Harrewijn is nog op zoek naar een geschikte Ame rikaan nu pogingen om Lewis, Moore of Lockhart in te lijven mislukten. Hij heeft de tijd tot half augustus en derhalve geen haast. Of Leiden met één danwel met DEN HAAG - Lotto noch toto nummer 17 kent een winnaar van de hoofdprijs. Aangezien ook de vorige toto en de lotto's 15a en 16 geen winnaar van de hoofdprijs hadden, zijn de 'over staande' jackpotten gegroeid. Bij de lotto zit er ruim 126.000 gul den in, bij de toto iets meer dan 21.000 gulden. Er is wel een uit kering van 100.000 gulden in het cijferspel. De uitkeringen van de sportprijsvragen: Lotto 17 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 7 winnaars, ƒ42.857,10 bruto; derde prijs: 75 winnaars, 5.427,80 bruto; vierde prijs: 4604 winnaars, 88,40; vijfde prijs: 86.600 keer 5,-. Toto 17 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 49 winnaars, 1.022,50 bruto; derde prijs: 849 winnaars, 110,30. Toto-gelijk Eerste prijs: 1 winnaar, 4.911,60 bruto; tweede prijs: 4 winnaars, 204,60; derde prijs 63 winnaars 64,90; vierde prijs: 1881 winnaars 3,40. twee Amerikanen gaat spelen is afhankelijk van Randy Wiel. De man uit Curacao heeft in princi pe toegezegd te blijven, maar heeft zijn handtekening nog niet onder het contract gezet. Mo menteel verblijft Wiel met de Ne derlandse ploeg in Israel waar het team zich voorbereidt op het Europees kampioenschap dat eind mei in Frankrijk wordt ge speeld. Van het transferfront - voor Ne derlanders sluit de overschrij vingstermijn op 15 mei, voor Amerikanen op 15 augustus - valt verder te melden dat Mitch Plaat zijn contract met Den Bosch nog steeds niet heeft ver lengd. Plaat moet, net als de ove rige Bossche spelers, dertig pro cent van zijn salaris inleveren. Daar voelt de ex-Leiden man weinig voor. Dan Cramer, voor wie ook het Belgische Sunair be langstelling toonde, blijft vrijwel zeker in Den Bosch. Ron Kruidhof, ook al ex-Leiden, tekende bij voor Haaksbergen. Dat deed ook Dave Downey. De ploeg van Maarten van Gent kan volgend seizoen ook rekenen op de steun van Herbert Camaro, een speler uit Curacao met een Amerikaanse basketbaloplei ding. Naar verluidt mag deze 2.03 meter lange speler tevens voor het Nederlands team uitkomen. Eugene Richardson, de specta culaire scorer van het oostelijke team, gaat terug naar België waar hij voor Merksem zal bal len. Peter van Noord verkast van Haar lem naar Den Helder. Net als Ro nald Schilp, die bij Amsterdam blijft, voerde hij onderhandelin gen met Leiden die evenwel af ketsten. Als men in Belgiè besluit om vol gend seizoen toch maar weer met twee Amerikanen te gaan spelen wil Avanti Brugge in elk geval Tony Parker terughebben. Sinds men in het buurland besloot om slechts één gastarbeider per team toe te staan is het akelig stil geworden in de Brugse Groene Poort. Toen balgoochelaar Par ker (ex-Leiden) daar zijn kunsten vertoonde trok het team zo'n tweeduizend toeschouwers per wedstrijd. Momenteel speelt Par ker bij het Franse Denain in de eerste divisie. ALMELO (GPD) - Uit onvrede met de gang van zaken binnen de FBO heeft Heracles samen met zeven andere eerste divisieclubs aangekondigd uit deze werkgeversorgani satie in het betaalde voetbal te stappen. Zij willen daarmee het voorbeeld volgen van SW, dat eerder al ontmoedigd afhaakte en het lidmaatschap van de FBO inmiddels ook heeft opgezegd. Naast Heracles gaat het om de clubs FC Den Haag, Telstar, Wa- geningen, FC Den Bosch, Sport club Cambuur, Heerenveen en Eindhoven. Zij voelen zich niet langer thuis in een organisatie die naar hun oordeel te veel danst naar de pijpen van de voor- Aj SLX aanstaande clubs en te weinig re kening houdt met de belangen van de financieel minst draag- krachtigen. tot gevolg had. Sindsdien heb ben de BVO's taal noch teken van de FBO gehoord en willen de clubs uit de eerste divisie nu vol gende week zelf de koppen bij el kaar steken. Randy Wiel (rechts): nog niet getekend. Met de spelers- en trainersfracties stemden die 'negen' tijdens de vorige week gehouden voorjaars vergadering ook tegen de motie van wantrouwen die de val van het sectiebestuur betaald voetbal TOURS (ANP) - Het Nederlandse dames basketbalteam is zo goed als zeker van een plaats in het toernooi om het Europees kampioenschap. In het kwalificatietoernooi in Tours zegevierde Oranje voor de derde achtereenvolgende keer. Nederland won met 70-54 van Zweden na een ruststand van 29-26. Ondanks een nederlaag tegen Israël heeft Nederland zich gisteren in Tel Aviv tijdens het basketbaltoernooi van de Hapoelspelen geplaatst voor de finale. Nederland verloor met 64-84 (33-40). In het tweede duel zegevierde de Verenigde Staten met 75-66 over Panama. Bij Heracles heeft voorzitter mr. Ger Vermeulen zich vooral ge stoord aan het 'Ton Harmsen- syndroom' dat naar zijn idee bij de clubs leeft. „De meeste clubs", aldus Vermeulen, „staan uiterst argwanend tegenover de voorzitter van Ajax. Desondanks werd hij als een der eersten aan gezocht om zitting te nemen in een nieuw sectiebestuur. Maar wat koop ik als eerste divisieclub nou voor een organisatie die zich zo nadrukkelijk laat leiden door Ajax en zijn medebroeders", zo vraagt Vermeulen zich af. „Zoals de zaken er nu voor staan", zo meent de Heracles-voorzitter, „heeft het voor ons niet langer zin deel uit te maken van de FBO. Het kost ons bovendien nog eens handen vol geld. Naar mijn idee moetje dan ook conse quent zijn en gewoon het lid maatschap opzeggen. Dat besluit BRUSSEL - In de pas van koning Boudewijn liep Anderlecht gisteravond in de eerste finalewedstrijd om de UEFA-beker tegen Benfica achter de feiten aan. De vorst, naar verluidt de enige echte Belg in het taalkundig zo verdeelde land, had zich vergist in de aanvangstijd, zodat het duel tien minuten later dan gepland zijn aanvang kon nemen. De vorst moest gela ten constateren dat zijn favorieten meer moeite hadden met de Portuge zen dan ook hij moet hebben voorzien. Alleen de Deen Kenneth Brylle slaagde er in voor de Brusselaars te doelpunten. Voor het overige was Benfica in het Heizelstadion thuisclub Anderlecht steeds een slag voor. Gevreesd moet voor het kapitale elftal van Pol van Himst worden, dat de return over twee weken in Lissabon een hels karwei zal worden. Want al verloor Benfica de 'heenwedstrijd' dan met 1-0, over het geheel genomen be schikte de equipe van de Zweed Eriksson over meer inventiviteit dan de Belgen. Zelfs was dat het geval in het laatste kwartier, na dat verdediger José Luis wegens natrappen uit het veld was ge zonden. Heimelijk hoopt de TILBURG (ANP) - Een meer derheid van de Tilburgse ge meenteraadsleden heeft er geen bezwaar tegen, dat de gemeente de subsidiëring aan de eredivisieclub Wil lem II gaat hervatten. Dat bleek gistermiddag tijdens de vergadering van de com missie Sportzaken. Het ge meentebestuur overweegt Willem II opnieuw te subsi diëren maar wilde alvorens met een raadsvoorstel te ko men eerst de mening van de commissieleden horen. Op de gemeentebegroting staat voor Willem II nog steeds voor 400.000 gulden subsidie gereserveerd. Dat bedrag werd niet uitbetaald omdat de club niet aan de subsidievoorwaarden vol deed. CDA, VVD en een ge deelte van de PvdA-fractie vinden, dat de toestand bij Willem II zodanig is verbe terd dat de achterstallige subsidie alsnog uitbetaald kan worden. Ook staan die fracties niet on welwillend tegenover het plan Willem U tot 1985 met 287.000 gulden te steunen. Willem II heeft de gemeente lijke subsidie hard nodig om uit de surséance van beta ling te raken. De club heeft nu nog een schuld van 1,8 miljoen gulden. Zweedse trainer dan ook op een reprise van het vorig jaar bij IFK Göteborg bereikte succes. On middellijk nadat 'zijn' Göteborg tegen alle voorspellingen in het HSV van Ernst Happel in de UE FA Cup-finale een geducht pak voor zijn broek had gegeven, werd Eriksson door Benfica als een wonderdokter naar Lissabon gehaald. Benfica, bepokt en bemazeld in di verse Europa Cup-toernooien, maakte tot afgrijzen van het Bel gische deel van de 50.000 toe schouwers van meet af aan An derlecht duidelijk dat de toch al welgevulde prijzenkast aan aan vulling toe is. Brutaal zetten de Portugezen de Brusselaars op ei gen helft vast, bepaalden het ver loop van de wedstrijd. Ander lecht moest gedwongen terug grijpen naar een in de Belgische hoofdstad verfoeid concept, het systeem van de ontslagen Tomis- lav Ivic. Met veel mensen achter de bal werd gehoopt op een ge lukte counter, vooralsnog hield Benfica de linies echter gesloten. Waar Anderlecht aanvallend am per indruk vermocht te maken, bezorgden Humberto en de eer tijds bij FC Brugge zo verguisde Joegoslaaf Filipovic Anderlecht- goalie Jacky Munaron meer werk dan hem lief was. van Alex Czerniatinsky, voor ve le francs gekomen van FC Ant werp maar bij Anderlecht nog al tijd 'twaalfde man'. De komst van 'Czernia' gaf Ander lecht overigens geen ander aan zien. Weer teruggevallen naar het bedenkelijke peil van de eerste dertig minuten sleepten de Bel gen, bij wie Wim Hofkens geel zag, zich gespeend van intelli gentie naar het einde. Dat aan brak met de voor rust gevonden 1-0 score. Hoezeer Anderlecht gisteravond achter de feiten aan liep, bleek in het laatste kwartier ten overvloede. Zonder de weg gezonden José Luis hield Benfi ca zich glimlachend staande. An derlecht mag in tweeërlei op zicht vrezen voor een rugwedstrijd'. Kenneth Brylle (links) kopt het enige doelpunt van Anderlecht i binnen. Naast hem de teleurstellende Erwin Vandenbergh. de eerste UEFA Cup-finale tegen Benfica (Foto ANP». Uitgang Vanaf de bank zag Pol van Himst, die Anderlecht na het vertrek van Ivic het aanvalswerk heeft bij gebracht, het allemaal hoofd schuddend aan. In mineur zat hij al te broeden op een donder- speech voor halverwege de wed strijd, toen international Frank Vercauteren een uitgang in de doolhof van Benfica vond. Een kwartier voor tijd stuurde de on langs nog door Ajax-trainer Aad de Mos begeerde 'linkspoot' twee Portugezen het bos in, waarna hij Brylle in staat stelde raak te koppen. De 1-0 bevrijdde Anderlecht tijde lijk uit de impasse. De Belgen componeerden enkele goed uit gebalanceerde aanvallen, maar anders dan gebruikelijk bleek schutter Erwin Vandenbergh niet op schot. Halverwege de tweede helft haalde Van Himst hem zelfs uit het veld ten faveure AIX-LES-BAINS (ANP) - Ray mond Ceulemans heeft gisteren aan alle onzekerheid een einde gemaakt. Wie twijfelde of de Bel gische biljartmatador het nog wel kon, werd ondubbelzinnig het zwijgen opgelegd. In de der de ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap drieban den tikte Ceulemans zijn tegen stander in 27 beurten van tafel. De 45-jarige Belg benaderde in zijn partij met de Egyptenaar Diab zijn wereldrecord-partijge middelde. Uiteindelijk had hij drie beurten te veel nodig om de topprestatie van september 1966 (2.500) te evenaren. In de vierde partij versloeg Ceulemans de Amerikaan Torres. De Brabander Rini van Bracht leed gistermiddag in het "Paleis des Fleurs" overigens zijn eerste ne derlaag tegen genoemde Torres. Hij miste de winst in de 76ste beurt door de bal zo zacht te spe len, dat carambolage uitbleef. Torres, die op de openingsdag beide partijen had verloren, was in de buurt gebleven en profi teerde. In de avonduren herstelde de Ne derlander zich krap met een zege op de Argentijn Doyharzabal. Na middernacht maakte Ceule mans kennis met de duistere ver dedigingstechniek van Torres. De nummer twee van de Ver enigde Staten - Torres bleef tij dens het selectietoernooi in ei gen land de bronzen medaille winnaar van Guyaquil, Halion, voor - kon Ceulemans uitslui tend afremmen Meer niet Mo menteel is de grootmeester door spelers van Torres' kaliber niet te verslaan. De stand is na vier ronden: 1. Ceulemans 2. Kobayashi 3. Vierat 4. Bitalis 5. Van Bracht 6. Horike 7. Blomdahl 8. Doyharzabal 9. Torres 10. Viteri 11. Sims 12. Diab hebben we in beginsel ook geno men en staat volledig los van de^ plannen van Dé Stoop. Het voor nemen om met de FBO te breken is al genomen voor we die brief van Stoop kregen". Het vorige week weggestemde sec tiebestuur en ex-voorzitter van het ter ziele gegane FC Amster dam benaderde vorige week de 34 clubs in het betaalde voetbal met een plan tot de oprichting van een 'Werkgeversorganisatie betaald voetbal 1983'. Inmiddels- is een tweede brief van Stoop on derweg naar de clubs. Samen met de voormalige sectiebe stuurders mr. Jacques Hogewo- ning en Ton Zwikstra wil Stoop zitting nemen in het bestuur van de nieuwe organisatie. Sympathiek Heracles staat in elk geval sympa thiek tegenover de plannen van Stoop en heeft hem dat inmid dels ook schriftelijk laten weten. Datzelfde geldt voor nog een aantal clubs, voornamelijk uit de eerste divisie. De namen van die clubs wilde Stoop woensdag avond nog niet prijsgeven. „Maar ik weet dat er zeker 24 clubs zijn die achter mijn plannen staan. Die steun alleen is voor mij ech ter niet genoeg. Ik wilde dat de clubs mijn ideeën grondig bestu deren en mij schriftelijk het standpunt mededelen. Daarom blijf ik voorlopig liever ook uit de pers". FBO-secretaris Eugène Lemmens toonde zich gisteravond ver baasd en tegelijk teleurgesteld over het voornemen van de acht clubs om het voorbeeld van SW te volgen. „Er worden wel vaker besluiten genomen", zo bagatel liseerde Lemmens aanvankelijk de dreigende scheuring binnen de FBO „die niet erg doordacht zijn. Maar wanneer ze werkelijk de daad bij het woord voegen, zou ik dat in hoge mate betreu ren en ook hoogst onverstandig vinden. Want op die manier zet ten ze zichzelf grotendeels bui tenspel". Lemmens vindt het ook ietwat misplaatst dat de 'negen' het ge voel hebben dat er met de wen sen van de eerste divisieclubs geen rekening wordt gehouden. „Maar in een organisatie met zo veel tegenstrijdige belangen zal het je nooit lukken om het ieder een naar de zin te maken. Het blijft altijd zoeken naar de groot ste gemene deler. Daardoor word je soms ook gedwongen een keus te maken. Maar als ik dan moet kiezen, kan niemand het toch vreemd vinden dat ik op de eer ste plaats kijk naar de clubs die het voetbal in ons land bepalen. En dat zijn nu eenmaal niet SW, Heracles of Den Bosch, maar Ajax, Feyenoord en PSV". "Inconsequent" De meeste eerste divisieclubs voe len zich daardoor echter wel in een hoek gedrukt en weigeren ook nog langer te dansen naar de pijpen van Tom Harmsen en de zijnen. Naar het oordeel van Lemmens was de motie van wan trouwen ook wel degelijk in het belang van de financieel zwakke re clubs. „Ik heb het daarom ook betreurd dat wij niet tot een ge meenschappelijk standpunt kon den komen. Maar het ging de clubs die tegenstemden op de eerste plaats om de 230.000 gul den en verder nergens om. Maar dat lost structureel niets op en is bovendien erg inconsequent". Het zal Ger Vermeulen echter niet verbazen wanneer over twee maanden het vieijarenplan als nog door de clubs zal worden aanvaard. „Er is vorige week in Zeist een geweldige klucht opge voerd, alleen om twee mensen (Vile en Stoop) kwijt te raken. Als voorzitter van Heracles ben ik blij dat ik daar niet aan mee heb gedaan". DONDERDAG 5 MEI 1983 PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15