Californië's angst voor aardbevingen WIEL Andropov: "Gelijk aantal kernkoppen" NU f.399,- contactlenzen, das pas fijn. van der Spanje steunt dubbelbesluit "Wapenbeheersing voorwaarde voor MX-raket" Commissie VS tegen steun 'Somozisten' Bisschoppen bezorgen Reagan nederlaag SENSATIONELE PRAKTICA AANBIEDING! Praktica B200 set Pixons Nieuw voorstel Moskou: Nieuw geweld in Polen woensdag 4 mei 1983Q Buitenland WASHINGTON - Volgens de Re publikeinse voorzitter van de be langrijke senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Charles Percy, moet president Reagan zijn onderhandelingspo sitie in Genève wijzigen, als hij zijn plannen voor de bouw van honderd nieuwe MX-raketten met tien kernkoppen per stuk aangenomen wil krijgen. Percy zei gisteren na een bezoek aan het Witte Huis, dat Reagan zich ontvankelijk heeft getoond voor een plan dat voor elk nieuw kernwapen voorziet in de ont manteling van twee oude. In een tafelrede tijdens het bezoek van de Oostduitse leider, Honec- ker, aan Moskou, sprak Andro pov gisteravond over "de bereid heid bij de onderhandelingen in Genève in te stemmen met ge lijkheid in aantal dragers en kernkoppen, mits Britse en Franse kernwapens worden meegerekend". Dezelfde benadering is volgens de Russische partijleider van toe passing op de vliegtuigsystemen. "We willen niet dat de Sowjet- Unie meer raketten en kernkop pen daarop heeft dan de NAVO tijdens elke wederzijds overeen gekomen periode", aldus Andro pov. Volgens Andropov kan op deze wijze "ruwweg" gelijkheid worden gehandhaafd tussen de Sowjet-Unie en de NAVO wat betreft het aantal dragers, zowel raketten als vliegtuigen, als wat betreft het aantal kernkoppen daarop. "Deze gelijkheid zou dan op een aanzienlijk lager niveau komen dan nu het geval is". And ropov benadrukte in zijn rede dat zijn aanbod, dat hij een "nieuw voorstel" noemde, op recht is. De precieze implicatie van Andro povs voorstel om rekening te houden met zowel kernkoppen als dragers was niet onmiddellijk duidelijk. Westerse diplomaten verklaarden dat het Kremlin al enige tijd heeft overwogen het aantal kernkoppen in beschou wing te nemen. Volgens hen is de verklaring van Andropov de duidelijkste aanwijzing tot nu toe dat de Sowjet-Unie daartoe bereid is. .Zoals bekend heeft Washington de Russische zienswijze verworpen dat Franse en Britse kernraket ten moeten worden meegere kend bij de Geneefse onderhan delingen over vermindering van raketten voor de middellange af stand in Europa. Ook Frankrijk en Groot-Brittannië zelf verwer pen deze zienswijze van Moskou. Westelijke diplomaten verklaarden dat het voorstel nauwkeurig be studeerd moet worden. Een di plomaat rekende voor dat And ropovs voorstel de vernietiging betekent van 196 kernkoppen op Kerncentrale Israël wil een kerncentrale ko pen voor de opwekking van elektriciteit. Uzi Filam, voor zitter van de Israëlische com missie voor kernenergie, ver klaarde gisteren dat zijn land er zelf een zal bouwen als de landen in Europa uit politie ke overwegingen geen kern centrale willen leveren. Israël beschikt officieel over twee onderzoeksreactors van Franse makelij. Percy, zijn partijgenoot Cohen en de democraat Nunn hebben Rea gan een brief gestuurd, waarin zij steun voor de MX afhankelijk stellen van 'duidelijker en on middellijke initiatieven' op het gebied van wapenbeheersing. Negen leden van het Huis van Afgevaardigden hebben de pre sident een dergelijk schrijven ge zonden. Percy, een liberale republikein, zei er niet aan te twijfelen dat zich in de entourage van de president vertegenwoordigers bevinden van de Nationale Veiligheids raad en het ministerie van defen- SS-20 raketten. Indien namelijk Moskou het aantal SS-20 raket ten (elk 3 kernkoppen) terug brengt tot het aantal Franse en Britse raketten samen, 162, bete kent dit dat de Russen over 486 kernkoppen op SS-20 raketten WASHINGTON (Reuter/DPA) - Een commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteren uitgesproken tegen het gebruiken van fondsen voor heimelijke steun aan Nica raguaanse opstandelingen, de zo genaamde Somozisten. De com missie die zich bezig houdt met de inlichtingendienst, verwierp het argument van de regering dat die hulp bedoeld is om een einde te maken aan de levering van wa pens door Nicaragua aan het linkse verzet in El Salvador. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d'Es- coto, stelt de Verenigde Staten en Honduras verantwoordelijk voor het jongste offensief van de opstandelingen die tegen de Ni caraguaanse regering strijden. In de nota noemde D'Escoto de si tuatie "zeer ernstig". Hij schreef dat de Verenigde Staten en Hon duras ook verantwoordelijk ge steld worden "voor de gevolgen van hun oorlogszuchtige beleid tegen Nicaragua". Hij verweet de Amerikaanse regering tevens niet in te willen gaan op het voor stel van Nicaragua voor een dia loog tussen Managua en Was hington. Naar schatting 500 buitenlanders, onder wie Westduitsers, Neder landers, Fransen en Amerika nen, hebben gisteren bij de Ame rikaanse ambassade in Managua een betoging gehouden uit pro test tegen de dood van een West- duitse arts. Dokter Albrecht Pflaum en 13 Nicaraguanen wer den afgelopen zaterdag gedood, waarschijnlijk door rechtse op standelingen. De demonstranten, die spandoe ken meedroegen met "Reagan ga weg uit Midden-Amerika" lazen een verklaring voor waarin zij de Verenigde Staten beschuldigden van inmenging in Nicaraguaanse aangelegenheden. sie. die alles zullen doen om wa penbeheersing te voorkomen. „Dat zijn degenen die ik te gra zen wil nemen", zei Percy. door Henk Kolb De volksvertegenwoordigers wil len dat Reagan alle voorstellen van de commissie die zijn MX- plannen heeft bestudeerd, in zijn beleid verwerkt. Die commissie kunnen beschikken. De Franse en Britse raketten beschikken over 290 kernkoppen. WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse rooms-katho- lieke bisschoppen hebben in Chicago met een overweldi gende meerderheid van 238 tegen 9 een kerkelijk leerstuk aangenomen, dat het gebruik van kernwapens als immo reel verwerpt en zich keert te gen de NAVO-doctrine, die erin voorziet als eerste kern wapens te gebruiken om een overrompeling met conven tionele strijdkrachten te ver hinderen. Tijdens twee dagen van debat, waarin zon 500 amendementen ter sprake kwamen, stelden de bis schoppen tegenover de op vattingen van de Amerikaan se president Reagan een poli tiek zeer brandbaar schrij ven, dat oproept tot het stil leggen van de produktie en de opstelling van kernwa pens. Hoewel het duidelijk is dat de geestelijken de verantwoor delijkheid voor de nucleaire wapenwedloop ook in Mos kou leggen en onderscheid maken tussen de wenselijke morele kwaliteit van een be leid en de vertaling die dat moet vinden in de politieke realiteit, gaat het bisschoppe lijke werkstuk aanmerkelijk verder dan de diverse con cepten als vrucht van twee jaar studie deden vermoeden. Reagans kabinet telt een be langrijk aantal katholieken, voor wie de bisschoppelijke uitspraken evenzeer nadere overweging van het Ameri kaanse kernbeleid eisen, als voor, bijvoorbeeld, katholie ke militairen. Het herderlijk schrijven is president Reagan als een molensteen om de nek gehangen, op een ogen blik dat zijn wapenbeleid alom wordt aangevochten. vindt dat 100 van de nieuwe MX- raketten in bestaande silo's moe ten worden opgeslagen en dat de VS vervolgens hun defensie te land moeten versterken met klei ne intercontinentale raketten. De senatoren vinden dat de opstel ling van de MX op deze wijze al leen zin heeft wanneer die ge paard gaat met nieuwe plannen voor wapenvermindering. Het Witte Huis verzekert dat aan nieuwe voorstellen, die in Genè ve ter tafel kunnen worden ge bracht in de START-onderhan- delingen met de Sowjet Unie, reeds wordt gewerkt. Maar de se- GDANSK (AFP) - Oproerpolitie is gisteravond in Gdansk tussen beide gekomen om twee optoch ten te verspreiden die zich had den gevormd na misvieringen in de kerk van Sint Brigitta, in de buurt van de scheepswerven, en de basiliek van de H. Maagd. Dit heeft een ooggetuige gemeld. In de kerk van Sint Brigitta, waar Lech Walesa de plechtigheid had bijgewoond, omringde de menig te langdurig de auto van de lei der van de verboden vakbond Solidariteit waarbij zijn naam en die van de vakbond werden ges candeerd. Nadat de stoet zich in beweging had gezet, trad de op roerpolitie bruut op met water kanonnen en traangasgranaten. Ook in Warschau brak geweld uit toen de politie de wapenstok hanteerde en een waterkanon ge bruikte om gisteravond een vreedzame mars van duizenden mensen na een mis in de kathe draal uiteen te jagen. Gehelmde politie viel de menigte aan nadat zij eerst toeliet dat deze vanuit de oude stad door een hoofdstraat marcheerde, uitbundig klappend bij het passeren van rijen politie wagens en waterkanonnen. Ook in Krakow en Nowa Huta kwam de politie tussenbeide om optochten te verspreiden die ge vormd waren ter viering van het feest van Maria, koningin van Polen, en de verjaardag van de grondwet van 3 mei 1791. De Poolse regering had als voor zorgsmaatregel in de belangrijk ste steden duizenden politieman nen op de been gebracht. Eerder op de dag waarschuwde zij dat zij nooit besprekingen met de "gewezen" leider Lech Walesa zou voeren. Op een persconfe rentie zei de regeringswoord voerder Jerzy Urbach: "door zich niet af te wenden van de clandestiniteit handelt Lech Wa lesa in strijd met de door hem natoren verlangen duidelijke uit spraken van Reagan, alvorens zij gelden voor de produktie van de MX beschikbaar willen stellen. Het begrotingsbureau van het Con gres heeft inmiddels berekend dat de bouw en opstelling van een nieuwe kleine raket, de 'Mid- getman' (midgetdwerg). over een termijn van 20 jaar honderd mil jard dollar gaat kosten en 50 000 man eist voor bediening, onder houd en bewapening. De MX le vert, zo heeft het bureau bere kend, slechts een geringe bijdra ge aan de nucleaire vergeldings macht van de VS. geuite wens met de regering aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. Walesa heeft in 1981 zijn kans om partner te worden, verspeeld. Hij is geen actuele persoonlijkheid meer wat de Poolse politiek betreft. Hij zal dat niet worden ook". Optimisme in Jeruzalem, Beiroet somber JERUZALEM (GPD) Israël heeft ten aanzien van de positie van majoor Haddad in Zuid-Li- banon een aantal niet nader ge noemde concessies gedaan. Dat is de basis van de optimistische woorden van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Schultz dat een Israëlisch-Liba- nees akkoord nabij is. Ook Israë lische officials lieten zich giste ren na een besprekingsronde in Jeruzalem optimistisch uit over een op handen zijnde overeen komst. Andere geluiden kwamen echter uit Beiroet, waar de Libanese mi nister van buitenlandse zaken Salem zei dat het geruime tijd kan duren voor er een akkoord is. Het Libanese pessimisme is het directe gevolg van zware Sy rische druk op de regering in Beiroet om geen concessies aan Israël te doen. Msgoor Haddad zelf zei op zijn hoofdkwartier in Zuid-Libanon dat hij geenszins van plan is het slachtoffer te worden van een Li- banees-Israëlisch akkoord. Had dad zei dat niemand hem kan ko pen of verkopen, en dat hij niet van plan is zijn al zeven jaar du rende strijd voor een Vrij Liba non op te geven. Aardbevingen in Californië, zo als gisteren in Coalinga. hal verwege San Francisco en Los Angeles, roepen altijd de her innering op aan de beving waardoor in april 1906 San Francisco werd getroffen en die aanleiding was voor het ontstaan van Jehovas Getui gen. De relatie tussen de beide aardverschuivingen is onmis kenbaar en van alle aardbe- vingsgebieden ter wereld is de Californische de meest bestu deerde, met de modernste waarschuwingsapparatuur. Maar evenals de aardbeving bij Los Angeles kwamen de schokken bij Coalinga „volko men onverwacht. Althans, voor de buitenwereld. Want voor Californiërs is de kans op een aardbeving vele malen groter dan bijvoorbeeld een overstroming in onze lage landen. Maar de chaos die in een staat als Californië met zijn 23 miljoen inwoners, bijna 18 miljoen motorvoertuigen plus een dikke 100.000 particuliere door Harry Kuiper vliegtuigjes kan worden ver wacht na een bekendmaking dat hier of daar, morgen of overmorgen, een aardbeving kan worden verwacht, behoeft nauwelijks uitleg en veroor zaakt vermoedelijk een veel voud van de ongelukken van het natuurverschijnsel zelf. Toch zijn geologen ervan over tuigd dat een groot deel van Californië en vooral San Fran cisco ooit opnieuw, en dan zeer verwoestend door een aardbe ving zal worden getroffen. Oor zaak daarvan is dat in Califor nië twee enorme aardkorsten, de Amerikaanse en de Pacifi- sche „schol, zo krachtig tegen elkaar drukken dat de span ning die hiermee ontstaat slechts in een geweldige aard beving kan ontladen. De duizend kilometer lange scheiding tussen deze twee schollen is de San Andreas- breuk. Vanuit de Pacific komt de scheiding juist bij San Fran cisco Californië binnen en loopt om Los Angeles heen tot bij de Golf van Mexico. Het ge troffen stadje Coalinga (7000 inwoners) ligt evenals San Francisco bovenop de bréuk. In feite gaat het telkens om een aantal breuken. Ten zuiden van San Francisco buigt er een in noordelijke richting af en gaat door Berkeley aan de an dere kant van de baai langs San Francisco. Maar bij Los Angeles buigt een andere in oostelijke richting en gaat door tot in het westen van Arizona. De breuk, die 50 km diep in de aardkorst steekt, ontleent zijn naam aan het San Andreas- meer ten zuiden van San Fran cisco en ten noorden van de plaats Menlo Park waar het aardbevingsfenomeen al werd onderzocht voordat San Fran cisco werd getroffen. Prof. Bruce Bolt, directeur van het seismologisch instituut van de universiteit van Califor nië in Berkeley, verklaarde in 1971: „Het is hoogst waar schijnlijk dat het gebied van de Baai (van San Francisco) in de komende 20 tot 50 jaar wordt getroffen door een grote aard beving. Vanzelfsprekend zijn omvang van de aardbeving, capaciteit om slachtoffers te redden en om gevolgen te bestrijden doorslaggevend voor beper king van het aantal slachtof fers, maar hoe langer het duurt voor de aardbeving komt, hoe omvangrijker hij zal zijn. De Amerikaanse schol ver schuift jaarlijks drie tot vijf centimeter in zuidelijke rich ting, terwijl de Pacifische schol stil blijkt te liggen. Maar zowel in het gebied van San Francisco zelf als bij Los Ange les (dat in 1856 door een verge lijkbaar grote beving werd ge troffen. maar er woonde nog haast niemand) is sinds die twee gebeurtenissen tussen de twee schollen geen beweging meer geconstateerd. Voor sommigen heeft dit tot de conclusie geleid dat in elk ge val op die twee plaatsen de schollen in elkaar vergrendeld zijn. Maar anderen betogen dat, aangezien in de San Joa quin Valley („Wakien-vallei) tussen Los Angeles en San Francisco telkens wel bewe ging wordt waargenomen, de spanning bij de twee grote stadsgebieden juist wordt ver groot. Er zijn verschillende methoden bedacht om de gevolgen te be perken. Inspuiting met water is er een de Pacific is dicht bij en techniek is in Californië altijd in de buurt. Een andere werd afgeleid van ondergrond se nucleaire proeven die in april en december 1968 in Ne vada werden gehouden. De eerste had in korte tijd duizen den kleine aardbevingen in de omgeving tot gevolg. Maar die gedachte werd vrij snel verworpen toen theoretisch de mogelijkheid bleek dat een op gewekte aardbeving die zo krachtig is dat hij zelf aardbe vingen veroorzaakt, die andere aardbeving best heel ergens anders kan opwekken. Hoewel San Francisco ongeveer even veel inwoners telt als Am sterdam, wonen in de zeer gro te agglomeratie rondom de baai zon 3,2 miljoen mensen. Stuk voor stuk potentiële slachtoffers als een beving komt. Als de seismografen over de hele wereld dan opnieuw zouden uitslaan tot het hoge cijfer dat in 1906 werd gehaald, duurt de beving zelf misschien niet lan ger dan veertig seconden, maar vallen er volgens dezelfde be rekeningen mogelijk 350.000 doden en gewonden. Meest in het zaken- en winkelcentrum rondom Market Street, en ver der temidden van de huizen die na 1906 zijn gebouwd op het puin dat in de ijskoude baai geschoven werd. In San Francisco en Los Angeles is „aardbeving dikwijls al snel onderwerp van gesprek, vaker dan in Nederland een overstro ming. Opvallend is altijd de nuchterheid waarmee de Cali forniërs erover spreken. Een nuchterheid die doorspekt is van het besef dat zo 'n natuur ramp snel en efficiënt moet worden behandeld en dat di rect met de opruiming moet worden begonnen. Legendarisch Een legendarische Russische piloot, de eerste man aan wie de titel "held van de Sowjet- Unie" is verleend, lucht- machtgeneraal Anatoly Lya- pidewsky is op 75-jarige leef tijd overleden. Lyapidewski kreeg de onder scheiding in 1934 voor zijn redding van leden van een Noordpoolexpeditie die wa ren gestrand toen hun schip zonk. Erkenning De Franse binnenlandse over heid heeft officieel de homo seksualiteit erkend door, voor het eerst in de geschie denis, de samenlevingsbepa lingen en de rechten die zij meebrengen, van toepassing te verklaren op twee samen wonende vrouwen. De situatie van de 34-jarige Na- dia, een homoseksuele moe der van drie kinderen en de 24-jarige Annie, met wie zij in het westen van Frankrijk sa menleeft, is na een schriftelij ke strijd van een jaar door de ambtelijke overheid erkend en beide vrouwen hebben nu recht gekregen op sociale uit keringen, zoals kinderbijslag. ADVERTENTIE Volautomaat met standaard 2.4/50 mm objektief. Maar 1,01170- 9' een Prakticar 2.8/28 mm groothoek- Óf een Prakticar 2.8/135 mm telelens VAN f.599? Leiden Haarlemmerstraat 122 Inwoners van Coalinga, die door de aardbeving van gisteren dakloos zijn geworden. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 MOSKOU (Reuter/Tass) - De Russische partijleider, Joeri Andropov, is bereid akkoord te gaan met gelijkheid van nucleair potentieel voor de middellange afstand in Europa. De Westduitse bondskanselier Kohl toonde zich erg ingenomen met de boodschap die de Spaanse premier Gonzalez (links) in Bonn te berde bracht. (Foto ANP/U PI). BONN (Reuter) - De Spaanse socialistische premier, Felipe Gonzalez, heeft tijdens zijn eerste bezoek aan Bonn gezegd dat Spanje de plaat sing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in West-Europa steunt als het ontwapeningsoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie in Genève mislukt. Na besprekingen met de christen-democrati sche bondskanselier, Helmut Kohl, zei Gonzalez op een persconferen tie dat Spanje het kernwapenbeleid van het westelijk bondgenoot schap steunt. Gonzalez zei te hopen dat de besprekingen in Genève over vermindering van het aantal kernraketten voor middellange afstand zouden slagen. Maar als dat niet het geval is, stemmen wij ermee in dat het tweede deel van het NAVO-dubbelbesluit (plaatsing van Kruis- en Pershing-2-ra- ketten als tegenwicht voor de Russische kernraketten) van kracht wordt. Kohl, die zichtbaar ingenomen was met de opmerkingen van zijn gast, zei dat beide leiders hadden besloten de uitstekende betrekkingen tussen beide landen te versterken door geregeld consultaties te houden. Hij zei niet hoe vaak dat zou gebeuren. Ook bevestigde hij dat West-Duitsland, Spanje's hechtste bondgenoot van de landen van de Europese Gemeenschap, gehouden is te pogen de onderhandelingen over Spanje's toetreding tot de EG te versnellen. Bonn zou zijn zes maanden durende voorzitterschap van de EG gebrui ken om voor de EG-top in Stuttgart volgende maand de obstakels uit de weg te ruimen die de toetreding van Spanje in de weg staan. Spanje had aanvankelijk het oog gericht op toetreding rond 1 januari van dit jaar. Maar het tijdstip is voor onbepaalde tijd verschoven, ten dele vanwege de Franse vrees voor schade door de Spaanse invoer. Kohl erkende dat er landbouw- en visserijproblemen zijn die geregeld moe ten worden voor de toetreding van Spanje.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9