mag wel Liaar El Salvador Kampoudste vermoedt complot door verzet -C Vijftien militaire tehuizen gesloten DeRodeo joggingnode is binnen! oor menstruatie 500.000 verzuimdagen Sportvelden vernield door verkeerd bestrijdingsmiddel ijes an den Broek: kritische dialoog .Maximaal vier weken antie voor wwv er Bewaarders in gevangenissen weer in actie LC&A] KSDAG 4 MEI 1983 Binnenland S,50hAAG (ANP) - Van de Ne- 13,-.andse vrouwen tussen 13 en 12 jaar (4.000.000) heeft 65 pro- 7't in meerdere of mindere ma- "''djachten tijdens de menstrua- 16,25 Vooral jongere vrouwen en 26, -isjes ondervinden veel hinder 20 50' ^eze z°6enaamc*e primaire p'ocimennorroe. Van de ®'^örkende vrouwen in ons land 21,-zuimt 10 tot 15 procent min of 25,- er regelmatig wegens men- 9 75 uatieproblemen. 14,50 arbasis: de 140.000 werkende 15,50 uwen nemen hiervoor ten 19 5Q ïste 500.000 verzuimdagen VcQ »r hun rekening. Hierbij is a'cn 'n rekening gehouden mét 4,50 loren uren van niet-werkende vrouwen en huisvrouwen. Bij vrouwen met menstruatieklach- ten wordt buikpijn (62 procent) het meest genoemd. Verder ko men naar voren: slecht humeur (50 procent), rugpijn (40 procent), vermoeidheid (33 procent), hoofdpijn (31 procent) en neer slachtigheid/depressiviteit (18 procent). Deze gegevens zijn ontleend aan een onderzoek dat is uitgevoerd door het Instituut voor Psycho logisch Marktonderzoek onder supervisie van mevrouw Mary Zeldenrugt-Noordanus. De resul taten van het onderzoek zijn gis teren gepresenteerd op een sym posium over primaire dysmenor- roe in het Haagse Congresge bouw. Het congres was georgani seerd door Sarva Syntex, een im- portbedrijf dat onder meer het nieuwe middel Femex tegen menstruatieklachten op de markt brengt. Het produkt bevat zogenaamde prostaglandines-af- remmende stoffen. Prostaglandine-remmers worden al sinds het begin van de jaren zestig gebruikt bij de behande ling van reumatische aandoenin gen. In 1982 nog kregen twee ge leerden de Nobelprijs voor hun onderzoek naar de rol van pros- taglandines. Prostaglandins zijn in staat de baarmoeder krachtig te laten samentrekken waardoor pijnen ontstaan. In de afgelopen jaren is bekend ge worden dat bij 80 procent van de vrouwen met menstruatieklach ten de prostaglandins sterk zijn verhoogd. Het verminderen van prostaglandines in het lichaam werkt tegen menstruatiepijnen zoals buikpijn, hoofdpijn en rug pijn. Volgens professor Haspels, die ook een inleiding hield op het sym posium, is het een veilig pro dukt. Het hoeft alleen ingeno men te worden op de dagen dat de vrouw lijdt aan menstruatie pijnen. Dit is het voordeel boven het innemen van de pil als mid del om van de menstruatieklach ten af te komen. BORNE (ANP) - Drie voetbalclubs en een korfbalvereniging in het Twentse Borne zijn ernstig gedupeerd doordat hun velden zeker een seizoen lang niet bespeelbaar zijn. De grasmat van de vijf velden en een stuk van de ligweide bij het zwembad zijn door het gebruik van een verkeerd onkruidbestrijdingsmiddel zo ernstig aangetast dat ze naar verwachting van de gemeente moeten worden omgeploegd en opnieuw ingezaaid. De vergissing bij het gebruik van het bestrijdingsmiddel heeft voor de gemeente een extra uitgave van 100.000 gulden tot ge volg. De gedupeerde sportverenigingen zullen door de fout moe ten uitwijken naar sportaccommodaties in Bornebroek en Zen- deren, twee kerkdorpen van Borne. De gemeente Borne zou de problematiek van de aangetaste sportterreinen vandaag bespre ken met de technische dienst van de KNVB en de plantenkundi ge dienst in Wageningen. Volgens de gemeente Borne komt een soortgelijke vergissing gemiddeld drie keer per jaar in Neder land voor. 4N HAAG (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren in Tweede Kamer van de regeringspartijen CDA en WD het groene licht gekregen or zijn voorgenomen bezoek aan El Salvador. De PvdA had, gesteund door de overige ipositiepartijen, een debat aangevraagd om de minister hiervan te weerhouden, om it zijn reis uitgelegd zou kunnen als een ondersteuning van het „moordenaarsregime". ;ens CD A-woordvoerder Gual- ie van Weezei is een bezoek op :hzelf genomen geen waar- iordeel van het regime, „mits El Salvador of Nicaragua (dat ik door de minister wordt be- icht) contact wordt gelegd met door Nederland als 'politiek ipresentatieve kracht' erkende irzetsbeweging FDR". De WD streed dit niet. Herfkens (PvdA) als :hreuders (CPN) en Beckers PR) citeerden uitvoerig uit- Minister Van den Broek tijdens PHft kamerdebat over Midden-Ame- spraken van CDA-leiders Lub bers en Van Agt, die een jaar ge leden, na de moord op vier IKON-journalisten in El Salva dor, de betrekkingen met dit land op het louter formele vlak wilden houden. Een officieel be zoek zou daar volstrekt niet in passen, aldus de oppositie- woordvoerders. In de Kamer werd destijds gedebatteerd over een „oorvijg-motie" aan het adres van de Verenigde Staten, wegens de Amerikaanse onder steuning van het regime. Vol gens Schreuders betekent het aanstaande bezoek een „oorvijg voor het onderdrukte volk van El Salvador". Begrip Van den Broek zei wel begrip te hebben voor de ernstige beden kingen tegen zijn bezoek aan El Salvador. „Behalve de vier Ne derlandsejournalisten zijn er tal loze onschuldige burgers slacht offer geworden van het geweld. Dat legt een ongehoord zware verantwoordelijkheid op de par tijen in het conflict. In de eerste plaats het regime en in de tweede plaats het verzet". De bewindsman wilde echter niet zover gaan als zijn voorganger op (Foto ANP) buitenlandse zaken, ,Van Agt, die ;N HAAG (ANP) - WWV-uitke- ringstrekkers mogen per jaar !5I!^naximaal vier weken met be- ^^ïoud van uitkering op vakantie. Zij die zestig jaar of ouder zijn, kunnen in bijzondere gevallen van de gemeente, toestemming krijgen een langere vakantie te houden, met een maximum van drie maanden. e vakantie zal echter in geen ge val het aanvaarden van nieuw werk mogen belemmeren, aldus een besluit van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid). Een woordvoerder van zijn ministerie heeft dit be- kendgemaakt. Het besluit heeft - LEERRAPPORTEN tot doel uitkeringsgerechtigden gelijk te behandelen wat betreft de duur van de toegestane vakantieperiode. Volgens de Wet Werkloosheids voorziening (wwv) had men tot nu toe geen recht op een uitke ring tijdens vakanties. In de praktijk gaven veel gemeentebe sturen echter wel toestemming voor vakantie met behoud van uitkering, zij het dat de toegesta ne duur per gemeente kon ver schillen. De reden voor de eventuele lange re vakantieduur voor zestigjari gen en ouderen, is dat deze uitke ringsgerechtigden doorgaans slechts een kleine kans op nieuw werk hebben, aldus het ministe- d d 5 S J 'I gisteren 1 Ui Amsterdam half bew. 9 6 3 )e BUt zwaar bew. 10 5 9 10 5 3 Selde geheel bew. 9 7 4 Cindhoven geheel bew. 11 7 4 )en Helder 8 7 4 totterdam licht bew. 10 6 5 zwaar bew. 10 6 2 /lissingen geheel bew. 10 7 1 £uid Limburg zwaar bew. 11 6 3 Aberdeen geheel bew. 8 7 2 onbewolkt 25 15 0 Barcelona onbewolkt 20 11 0 14 7 6 Bordeaux half bew. 20 11 0 Brussel zwaar bew. 11 6 2 I frankfort 13 8 02 lenève geheel bew. .16 10 1 ielsinki geheel bew. 10 4 0 nnsbruck licht bew. 17 8 0 Clagenfurt zwaar bew. 20 6 1 Copenhagen regen 9 5 7 jissabon mist 19 10 0 jocama half bew. 21 9 0 L*>nden zwaar bew. 14 6 02 Luxemburg 10 6 2 Madrid onbewolkt 21 5 0 geheel bew. 23 12 0 Mallorca licht bew. 21 5 0 Malta onbewolkt 20 11 0 Munchen 14 7 3 onbewolkt 22 11 0 Oslo zwaar bew. 14 5 0 13 9 7 onbewolkt 21 9 0 Split onbewolkt 21 10 0 ■Stockholm geheel bew. 11 3 0 ■Wenen 18 7 02 ■Zürich regenbui 12 8 6 JjCasa Blanca 19 15 08 Istanbul licht bew. 21 13 0 gnLas Palmas half bew. 17 Beiroet geheel bew. 29 19 WTel-Aviv zwaar bew. 28 0 0 Tunis onbewolkt 23 9 0 vorig jaar zei dat „moord en ge weld inherent zijn aan het sys teem in El Salvador". Van den Broek: In een burgeroorlog heb je twee of drie partijen nodig. In plaats van één partij beschuldi gen, wil de minister in San Salva dor praten over hoe het regime denkt het FDR een kans te geven deel te nemen aan verkiezingen voor een nieuwe president. Ook de Nederlandse en Europese zor gen zullen worden overgebracht, aldus de minister, die hierbij sprak over een „zeer kritische dialoog". Gewapende invallen Het bezoek aan Nicaragua was in de Kamer aanmerkelijk minder omstreden. Nederland geeft dit land ruim 200 miljoen gulden hulp. Hoewel er met name bij CDA en WD, en in mindere ma te bij D'66 kritiek viel te beluiste ren over een aantal mensenrech ten-schendingen in dit land, spit ste de discussie zich vooral toe op de pogingen van de Ameri kaanse regering het land econo misch te isoleren en zelfs gewa pende invallen van aanhangers van de vroegere dictator Somoza te steunen. Van den Broek bleef bij zijn eerder ingenomen stelling dat niet alle kwaad in de regio uit Washing ton komt, maar dat de Sandinis- tische revolutie ook van haar oorspronkelijke beginselen af wijkt. Harde bewijzen dat Nica ragua het verzet in El Salvador steunt, en zich daarmee even eens inmengt in binnenlandse aangelegenheden, kon de minis ter echter niet over tafel krijgen. Het standpunt van de Neder landse regering blijft volgens Van den Broek gebaseerd op zelfbeschikking, non-interventie en het regelen van conflicten door politieke oplossingen. Verkrachting dochter DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft een 45-jarige hoofdagent uit het eigen korps gearresteerd op verdenking van verkrachting van zijn mindeijari- ge dochter en opsluiting van zijn vrouw en kinderen. De man, die al 24 jaar bij de politie is, heeft bij zijn eerste verhoor alles toegege ven. Er waren volgens de politie al geruime tijd grote spanningen in het gezin. Dat was lachen: mr. Pieter van Vollenhoven met helm en lange jas in een antieke T-Ford autobrandspuit. De vrolijke prins opende gisteren op die manier de brandweertentoon stelling "Brand '83" in het Am sterdamse RAI-gebouw. (Foto ANP) Redactie EM wil Hoogendijk nu echt kwijt AMSTERDAM (ANP) - Het con- flict rond hoofdredacteur F. A. Hoogendijk van Elseviers Maga zine is een nieuwe fase ingegaan. De redactieraad heeft hem na mens de redactie bij directeur L. J. Leeman van Elseviers Uitge verij Bonaventura voorgedragen voor ontslag als algemeen hoofd redacteur. De ontslagprocedure is per 1 mei ingegaan. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Journalistenvereni ging (NVJ) voorziet het redac tiestatuut in zo'n procedure, die ten hoogste een maand kan du ren. Directeur Leeman was giste ren niet voor commentaar be reikbaar. De redactie is al geruime tijd "ui terst ontevreden" over het optre den van haar hoofdredacteur. Er zou geen enkele vertrouwensba sis meer bestaan tussen de redac tie en Hoogendijk. Hem werd on der meer verweten Elseviers Ma gazine te gebruiken voor zijn ei gen politieke ambities. DEN HAAG (GPD) - De komende maanden zullen acht Protestant se Militaire Tehuizen en zeven Katholieke Militaire Tehuizen worden gesloten. Minister van defensie De Ruiter heeft de orga nisaties die deze tehuizen exploi teren, meegedeeld dat de subsi dies met 25 procent omlaag gaan. Dit betekent voor de PMT's en KMT's elk een subsidieverlaging van 300.000 gulden. De PMT's die worden gesloten, staan in Enschede, Bergen op Zoom, Grave, Haarlem, 't Harde, Ossendrecht, Steenwijk en Stroe. De KMT's die dicht gaan, staan in Arnhem, Huis ter Heide, Havelte, Nunspeet, Ede, Ermelo en Oldebroek. De subsidievermindering heeft al leen betrekking op de tehuizen in Nederland. Tehuizen in Duits- EERBEEK (ANP) - De 18-jarige J. Knegtering en de 55-jarige H.J. Beijleveld, beiden uit het Gelderse Eerbeek, zijn gister middag verdronken in het Apel- doorns Dierenskanaal. De auto waarin zij zaten, raakte ter hoogte van de Coldenhovense- brug in Eerbeek te water na een inhaalmanoevre. Vier andere inzittenden konden de auto tij dig verlaten. land en Israël vallen buiten de subsidieverlaging. Gepoogd wordt nu voor de beheerders van de tehuizen een andere passende functie te vinden. Wel zal het hulppersoneel dat in deze te slui ten tehuizen werkzaam is, wor den onslagen. Ook heeft de minister van defensie bepaald dat de subsidies voor het protestants interkerkelijk thuisfront en voor hét Katholiek thuisfront de komende driejaren met 50.000 gulden per jaar zal worden verminderd. Voor de Ko ninklijke Militaire Bond Pro Re- ge betekent dit ook een bezuini ging van 100.000 gulden op de exploitatie van de PMT's omdat het PIT daarvoor het geld be schikbaar stelt. De twee organisaties zijn verbol gen op de minister, omdat hij de humanistische tehuizen buiten schot laat. Bovendien menen de organisaties dat binnen het mili taire verzorgingsapparaat elders bezuinigd kan worden. Er wordt gewezen op het geweldige ver lies van de Cadi, de bevoorra dingsorganisatie van de militaire kantines. Hier wordt volgens Pro Rege een verlies geleden van 25 miljoen gulden. „Daar staat te genover dat wij miljoenen aan barwinsten maken". AMSTERDAM (ANP) - Voor de tweede maal dit jaar zullen ge vangenbewaarders van vrijwel alle huizen van bewaring in Ne derland een week lang stipt- heidsakties voeren uit protest te gen de bezuinigingen op het ge vangeniswezen. Dit betekent dat van 9 mei af de bewaarders vol gens de regels gaan werken, waardoor vertragingen zullen ontstaan voor vooral de recht banken en raadkamers in ons land. Dit heeft woordvoerder Van Keulen van de Abvo-Kabo gisteren meegedeeld. Het initiatief tot de aktie werd ge nomen door deze bond en de CFO, de Christelijke Federatie Overheidspersoneel. Volgens Van Keulen zullen vrijwel alle bewaarders van de 16 huizen van bewaring die Nederland kent, aan de aktie meedoen. Van der tien inrichtingen is dit inmiddels zeker, aldus Van Keulen. De akties gaan vooraf aan een bij eenkomst op 16 mei van de vaste kamercommissie voor justitie, waar de staatssecretaris van jus titie zal gaan uitleggen waar en hoe er 45 miljoen gulden bezui nigd gaat worden. Zoals bekend zou aanvankelijk 70 miljoen gul den worden bezuinigd op het ge vangeniswezen. Na gesprekken met de bonden en akties van de bewaarders en gedetineerden eind januari dit jaar, werd dit be drag verminderd tot 45 miljoen gulden. Volgens de bonden en de vaste ka mercommissie kan van bezuini gingen echter geen sprake zijn, aldus Van Keulen. Die bezuini gingen zouden een verlies van 750 arbeidsplaatsen binnen het gevangeniswezen betekenen. De nu al zwaar belaste bewakers zouden het daardoor nog veel zwaarder krijgen. Bovendien zouden ook de gedetineerden de dupe worden, omdat er met min der bewaarders geen tijd zou zijn voor bijvoorbeeld sport en re creatie. De CFO heeft gisteravond overi gens meegedeeld zich nog intern te willen beraden over de akties onder de gevangenisbewaarders. Uit een peiling blijkt dat de CFO- leden "niet om akties zitten te springen". Een woordvoerder noemt de aankondiging van de Abva-Kabo over aanstaande ak ties voorbarig. LEEUWARDEN (ANP) - Het ge rechtshof in Leeuwarden heeft gisteren een 35-jarige politie man uit Emmen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de rege ring. Op 8 augustus 1981 bracht hij zijn 33-jarige echtgenote Margaretha Zondag en zijn bei de geadopteerde kinderen Sini- tha (6) en Elias. (4) met zijn dienstpistool om het leven. Te gen hem was in april acht jaar gevangenisstraf geëist. ADVERTENTIE En die is tóch voordeliger! DEN HAAG - De voorzitter van het Europese Parlement, de Nederland se sociaal-democraat Piet Dankert, ontmoette gisteren zijn partijgenoot Den Uyl in Den Haag. Dankert zei tijdens een bijeenkomst met de vaste commissies voor buitenlandse zaken uit Eerste en Tweede Kamer dat er op de Europese topconferentie in Stuttgart een oplossing moet komen voor het vraagstuk van de eigen EG-financiën. Anders worden de bevoegdhe den van het Europese Parlement ondermijnd, aldus Dankert. Hij doelde daarbij op de noodzaak voor dat parlement om over eigen geldmiddelen Briefkaart te kunnen beschikken - via het budgetrecht - in plaats van financiering 1 EG-projecten via externe instanties. In het laatste geval zou het Euro- MAASTRICHT (GPD) - De van oorlogsmisdaden verdachte Ne derlander Albert T. uit Westen- dorf in Oostenrijk gaat ervan uit dat er een complot tegen hem is opgezet. „Een complot van nu zeer goed gesitueerde vroegere verzetsmensen", zo liet hij giste ren de bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank we ten. Bert T. denkt dat wraakneming het motief is voor zo'n complot. „Er is ook veel persoonlijk onder zoek geweest om mensen te be werken tegen mij te getuigen", zei hij. Zoals bekend ontkent hij zelf zich aan enig misdrijf tegen over zijn medegevangenen in het concentratiekamp Riederloh bij Kaufbeuren schuldig te hebben gemaakt. In grille tegenstelling tot zijn ont kenning staan talloze getuigen verklaringen die hem aanwijzen als schuldig aan de dood van heel wat gevangenen uit het con centratiekamp. Getuigenverkla ringen, waarin weliswaar altijd dezelfde wrede handelingen als een rode draad doorheen lopen, maar waarin ook op talrijke pun ten tegenstrijdigheden zijn waar te nemen. pese Parlement vrijwel geen invloed kunnen uitoefenen op de financiële handel en wandel van de EG. (Foto ANP) Het onderzoek naar de betrokken heid van Bert T. bij oorlogsmis daden kwam langs twee sporen op gang. Al van 1975 liep er een ecisie onderzoek op aanwijzin gen van Duitse justitie-instan- ties; in 1977 werd via een andere lijn het onderzoek verlevendigd. Dat was een anonieme vanuit Monastir in Tunesië naar Simon Wiesenthal in Wenen gestuurde briefkaart. Daarop stonden wat aanwijzingen over de rol die de zelf vanwege verzetsdaden naar het concentratiekamp gedepor teerde Nederlander T. in kamp Riederloh zou hebben gespeeld. „Nog niet te laat?", schreef de anonieme afzender van de kaart erbij. Albert T. bleek zich maandag nog van veel gruweldaden waarover in die verklaringen van overle venden van het kamp sprake was, geen snars meer te herinne ren; gisteren pochte hij evenwel tegenover de rechters weer Over zijn fotografisch geheugen. De rechtbank liet gisteren door voorlezing van rapporten licht schijnen over het vroegere straf rechterlijke verleden, de ziens wijze van de reclassering op en de gezondheidstoestand van Al- bert T. Uit de rapporten van geneesheren die de vroegere kampoudste van Riederloh na de Tweede Wereld oorlog hebben behandeld, blijkt niet dat T. in het concentratie kamp zijn manke been van nu al heeft gehad. Toch hebben veel getuigen daarover gerept. Ook de lezing van T. zelf dat zijn heup is verbrijzeld door een eenheid Nederlandse grensbewakers m Zevenaar toen hij in 1945 werd gerepatrieerd, houdt bij de ge neesheren geen stand. Zij den ken dat de kwaal pas in zestiger jaren spontaan is ontstaan. Strijdvaardig Rapporteur Gerrit van der Spoel van de Algemene Reclasserings Vereniging in Heerlen distan tieerde zich nadrukkelijk van de schuldvraag. Hij portretteerde Bert T. als een man met een goe de reputatie, hulpvaardig, intelli gent, mentaal sterk en strijdvaar dig. Zijn onverwachte arrestatie in Heerlen in september vorig jaar heeft verbazing en veront waardiging gewekt in het Oos tenrijkse Westendorf waar Bert T. zijn vakantiepension Veronica drijft. „Een zekere mate van fan tasie is bij hem wel waarschijn lijk", noteerde de rapporteur daar bij. Ook ontdekte hij hiaten in het levensverhaal van Bert T. Hij verklaarde ook dat de gevan genhouding niet alleen emotio nele gevolgen heeft gehad maar ook financiële consequenties meebracht voor de bedrijfsvoe ring van het pension in Oosten rijk. De consequenties van een langdurige straf vindt rapporteur Van der Spoel moeilijk te schat ten. Maar dat mag in deze ernsti ge zaak niet relevant zijn voor de rechtsspraak, hield hij de recht bank het reclasseringsstandpunt voor.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7