c Verlies honderd banen verwacht [-eidse agenda 3- Consequentie meubelboulevard in Leiderdorp Historisch pandje wijkt voor nieuwe viswinkel Twee gouden huwelijken in Oegstgeest LEZERS SCHRIJVEN Zelfbouwers Stad en rand WOENSDAG 4 MEI 1983 Woensdag i mei Dodenherdenking LEIDERDORP Herdenkingsdienst in de hervorm de kerk aan de Hoofdstraat met me dewerking van de Christelijke ora toriumvereniging Excelsior, 19.00 Stille tocht naar de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg, vertrek Dorpskerk Hoofdstraat, 19.40 uur. Vlaggenwacht bij herdenkingskruis door leden van de "Van der Does Liethorpgroep", gezang door koor van "De Menswording", muzikale egeleiding door "Tamarco" en kranslegging door burgemeester Van der Have, vanaf 19.50 uur. VOORSCHOTEN Vlaggen halfstok, 18.00 uur. Uitreiking verzetsherdenkingskrui- de hal van het gemeentehuis, Vertrek van gemeentehuis naar mo nument aan de Koningin Juliana- laan met toepasselijke muziek van de Harmonievereniging "Lauren- tius", 19.50 uur. Kranslegging na twee minuten stil te by monument, 20.02 uur. OEGSTGEEST Vlaggen halfstok, 18.00 uur. Dodenherdenking bij monument in Bos van Wyckerslooth, muzikaal koperkwartet, 19.45 uur. ZOETERWOUDE Korte plechtigheid in de Neder lands Hervormde kerk, 19.15 uur. Vertrek stille tocht vanaf de kerk naar het raadhuis, 19.40 uur. Kranslegging bij de gedenksteen, 20.00 uur. WARMOND Kranslegging door burgemeester Hendrickx-Vlaar bij oorlogsmonu ment aan Herenweg, 20.00 uur. WASSENAAR Stille tocht van Schouwweg (ter hoogte van Nachtegaallaan) naar oorlogsmonument, 19.30 uur. Donderdag 5 mei LEIDERDORP Kerken luiden drie minuten de klokken, 9.00 uur. Wandelmarsen van gymnastiekver eniging Sparta, inschrijving ge bouw Zijlkwartier van 10.30 tot 11.30 uur. Demonstratie van de fietscross "De rakkers van Leiderdorp' circuit in de Bloemerd, 14.00 i; i de Voorschotense Ko- VOORSCHOTEN Lezing van luitenant ter zee li Douw van der Krap over zyn boek "Contra de Swastika" in het cultu reel centrum, 14.30 uur. Parkloop, vertrekpunt SVLV-sport- terrein, inschrijven vanaf 18.30 uur, start 19.30 uur. OEGSTGEEST Opening jaarmarkt Kempenaer- straat door burgemeester Scheen- stra gevolgd door ballonnenwed strijd en rommelmarkt voor kinde ren van zes tot en met dertien jaar, 10.00 uur. Dia-show Oud-Oegstgeest, 10.30, 11.30, 15.30, 16.30. 17.30, 19.30 en 0.30 t Demonstratie jonge crossfietsers, 11.30 Uur. Gymnastiek uitvoering door OGAV, 14.00 uur. Modeshow, 14.30 uur. Prijsuitreiking kleurwedstrijd voor de jeugd, 16.00 uur. Playback-wedstrijd voor de jeugd, ry. 20.00 u~.. Doorlopende activiteiten: straat voetbal en hometrainer-wedstrij den. Bevrydingsbal in de feesttent aan de Irislaan met medewerking van de West Coast Jazz-band. Toegang gratis. Begint om 20.30 uur ZOETERWOUDE Voetbaltournooi voor jongens en meisjes van de vijfde en zesde klas van de basisscholen, 9.00 uur, Sportpark Haasbroek. Finale: 14.00 Muziekfestival, 19.00 uur, Sport park Haasbroek. In totaal zullen vijftien muziekverenigingen en/of m^jorettenpelotons voor een des kundige jury verschijnen. WARMOND Straattekenen op het pleintje achter de oude gymzaal, 10.30 uur. Film voor acht- tot tienjarigen in het Meerpunt, 13.00 uur. Film voor tien- tot veertieiyarigen in het Meerpunt, 15.30 uur. Klaverjassen en sjoelen in hotel de Zon, 20.00 uur. WASSENAAR Schoolsportwedstrijden voortgezet onderwijs op sportterreinen Kerke- hout, 9.30 uur. Groot zwemtoernooi voor basison derwijs in het Sportfondsenbad, 9.30 uur. Bevrijdingsfeest in het Jeroenhuis voor ouderen, 14.00 uur. Penalty schieten op Pim Doesburg (PSVj en Karei Verhart (Blauw Zwart) op het grasveld aan de Hof- campweg, 14.30 uur. Bevrijdingsconcert in de aula van het Adelbertcollege aan de Deyler- weg door muziekvereniging "Ex celsior", 20.00 uur. LEIDERDORP Honderd arbeidsplaatsen in de meubelbranche staan op de tocht als gevolg van de komst van een verwachte meubelconcentratie in de Leiderdorpse Elisa- bethhof. In de regio Rijnland komen er twintig arbeidsplaatsen bij, maar buiten Rijn land zullen zo'n honderdtwintig banen verloren gaan. Zo valt te concluderen uit de gegevens van het distributie-planologisch onderzoek (dpo) dat door het Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) onlangs is uitgevoerd. Desgevraagd heb ben de onderzoekers van het CIMK deze cijfers bevestigd. In het onderzoek wordt alleen de regio Rijnland bekeken. Dat be tekent bijvoorbeeld dat Nieuw koop wel in het onderzoeksge bied ligt, maar belangrijke plaat sen als Zoetermeer en Den Haag niet. Terwijl een groot deel van de verwachte omzet van de meulbelboulevard juist uit de plaatsen van buiten Rijnland komt. De negatieve effecten, vooral op de werkgelegenheid, zijn daar dan ook groter. "In het rapport staat dat er twintig arbeidsplaatsen bijkomen. Als het CIMK zich nu in andere trant uit laat dan is dat een zaak van het CIMK. Daar geven wij geen commentaar op", is de officiële reactie van een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. Desgevraagd wilde PvdA-wethou- der Bezemer wel meer commen taar geven. "Als je dit verhaal toepast op kleinere schaal dan moet je geen enkele nieuwe win kelvestiging meer toestaan. Want dat gaat altijd ten koste van de omzet van bestaande zaken en dus ook van werkgelegenheid". Bezemer vindt de cijfers overi gens wel "reëel". "Het zal best zo zijn maar het verandert niets aan ons standpunt. Het belangrijkste aspect is voor ons het belang van de consument". Juist de werkgelegenheid heeft totnutoe ter discussie gestaan. Een onderzoek van Leidse meu- door Henny van Egmond belhandelaren wees een verlies van honderdvijftig arbeidsplaat sen uit. Vorige week werden die cijfers nog door wethouder Beze mer in een raadscommissiever gadering als "niet wetenschap pelijk" van tafel geveegd. Nu blijkt dat ze dichter bij de waar heid liggen dan die uit het onder zoek van het CIMK. Overigens wordt het cijfer van honderdvijf tig door het CIMK betwist. "Dat is echt onzin. Dat kan niet", al dus één van de onderzoekers. Hij vindt honderd een juister getal. Verontrust Gisteravond vergaderden vijftig verontruste meubelhandelaren over het Leiderdorpse plan. Zij machtigden de Leidse actievoer ders om namens hen bezwaar te maken tegen het plan. Een groot deel van de meubelbedrijven (ge middeld zo'n 22 procent) wordt in zijn bestaan bedreigd door de komst van 22.000 vierkante me ter in de Leiderdorpse Elisabeth- hof. Het bezwaar dat namens de meu belhandelaren wordt ingediend zal op drie pijlers steunen. Be toogd wordt dat als de provincie toestemming zou verlenen voor het Leiderdorpse initiatief er af geweken wordt van het jaren lang gevoerde beleid. In het pro vinciale streekplan worden grote concentraties van detailhandel afgewezen. Volgens Ten Have, werkzaam bij het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond, zou als er toestemming wordt ge geven een precedent zijn gescha pen. "De provincie kan er niet omheen om de besluitvorming in een ruimer kader te zien. Want wat doen ze als er elders in de provincie een plan komt. Wat doen ze überhaupt met dit soort zaken in de toekomst?" Duidelijk werd gisteravond dat de meubelbedrijven boos zijn over de plannen, omdat eigen voor stellen door gemeenten of pro vincie in het verleden zijn tegen gehouden. "In het verleden zjjn legio ondernemers met initiatie ven gekomen die werden tegen gehouden door de overheid. Die moeten eerst nader onderzocht worden", aldus Ten Have. Een ander deel van het bezwaar is dat het onderzoek te beperkt is geweest. Alleen de gevolgen voor de meubelbranche zijn be keken. De negatieve of positieve effecten voor de rest van het midden- en kleinbedrijf zijn on voldoende onderzocht en het on- Een maquette van de meubelconcentratie die moet komen in de Leiderdorpse Elisabethhof. derzochte gebied - de regio Rijnland - is te beperkt. Volgens wethouder Bezemer doen deze bezwaren niet terzake. Het streekplan is volgens hem nog niet ingespeeld op de ontwikke lingen die gaande zijn in de meu belbranche. "Zo kan je niets meer veranderen. Elk initiatief zou je zo dood kunnen slaan. Voor bestaande winkeliers is dat een logische benadering maar in de procedure mogen ze behalve vertragend geen rol spelen", meent Bezemer. De meubelhandelaren kregen gis teravond een toelichting van de CIMK-onderzoekers op het on derzoek. Op een vraag of een kleinere opzet van de meubel- concentratie de nadelen zou mi nimaliseren, antwoordde één van hen ontkennend. Een combi natie van bestaande bedrijven en een beperkt aantal nieuwe be drijven zou dat echter wel doen. "De nadelen zouden dan tot een beperkt worden", al dus de onderzoeker. Casba en Leski willen aan de Zoeterwoud- se Hoge Rijndijk een dergelijke combinatie realiseren. Maar ook daar zijn de meubelhan delaren niet gelukkig mee. Ten (Archieffoto Du Prie) Have: "We zullen Zoeterwoude niet z'n gang laten gaan. Voor de delen waarvoor ze toestemming hebben kunnen we niets meer doen, maar tegen nieuwe initia tieven gelden dezelfde bezwaren als tegen het Leiderdorpse plan". Vishandelaar De Jong voor het historische pandje in de Voorschotense Schoolstraat. VOORSCHOTEN - Het histori sche pandje waarin sinds men senheugenis aan de Schoolstraat in Voorschoten een vishal is ge vestigd gaat tegen de vlakte. Het moet plaatsmaken voor een nieu we, ruim opgezette viswinkel met tachtig vierkante meter ver koopoppervlak en vier apparte menten erboven. Vishandelaar De Jong wil hiervoor binnenkort een bouwvergun ning aanvragen nu het bouwplan door de welstandscommissie is goedgekeurd. Dit is een commis sie die het college van burge meester en wethouders adviseert ten aanzien van het stedebouw- kundige schoon. Overigens schrijft de welstands- commissie in een toelichting op haar advies aan B en W dat het betreffende bouwplan zich moest oriënteren op het ernaast gelegen pleintje achter restau rant Het Wapen van Voorscho ten. Tevens moest het nieuwe pand zodanig van ontwerp zijn dat het zich op acceptabele wijze voegt in de bestaande kleinscha lige bebouwing. Overigens betreurt de commissie het dat met de sloop van het ou de pand weer een stukje oud Voorschoten gaat verdwijnen. Een eerder door de vishandelaar ingediend plan werd door de commissie afgewezen omdat het "een te overvloedige geleding vertoonde en een teveel aan plas ticiteit". Een meer gesloten gevel was beter, zo oordeelde de wel standscommissie. Ook de plaat sing van balkons leverde in dat ontwerp problemen op. OEGSTGEEST - Deze week vie ren maar liefst twee Oegstgeest- se echtparen hun gouden huwe lijksfeest. De heer J.P. Rijnben de (75) en mevrouw S.J.C. Ben der (op 12 mei 74 jaar) gaven op 2 mei 1933 elkaar het ja-woord. Zij wonen reeds 52 jaar in Oegst geest. Het echtpaar Rijnbende heeft 2 zoons, 1 dochter en 6 kleinkinderen. Het andere jubilerende paar is de heer Tj. de Wit en mevrouw J.M. de Wit-Prins, herdenkt vandaag het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. VOORSCHOTEN - In het ver slag van de vergadering van de Voorschotense gemeenteraad van 30 april jongstleden, is een storende fout geslopen. Per abuis is vermeld dat in de nieu we basisschool op het terrein van het cultureel centrum de lagere Park- en Vlietschool zullen wor den gevestigd. In plaats van Vlietschool had er Adegeestschool moeten staan. Naar aanleiding van het artikel van 29 april jongstleden over de zelf- bouwkavels in het Blankaart- park te Zoeterwoude deel ik u mede dat ik na het vernemen van de mogelijkheid dat er drie woningen gebouwd zouden kun nen worden, die bestemd zouden worden voor de verkoop, contact heb opgenomen met de gemeen te om na te gaan of het mogelijk was daar alsnog mijn bouwplan voor twee woningen onder één kap te realiseren. Dan zou dus de figuur ontstaan dat Van der Berg c.s. (de kandidaat-zelfbouwers - red.) vier woningen zouden bou wen waarvan één voor de ver- Concert De organist Nico de Raad speelt donderdag 5 mei op het Mitten- reither-orgel (1781) in de Leider dorpse Dorpskerk. De Raad zal werken spelen uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Het concert in de kerk aan de Hoofdstraat begint om acht uur. Parkenloop De Voorschotense Oranjevereni ging organiseert donderdag avond in samenwerking met de Leidse atletiekvereniging "De Bataven" een parkenloop door de Voorschotense parken en bossen. Deelnemers kunnen in schrijven voor de volgende af standen: 2; 5 en 10 kilometer en 10 Engelse mijl. Ze kunnen van af 18.30 terecht in de kantine van S.V.L.V. aan de Juliana van Stolberglan. Hier wordt een uur later het startschot gelost. In lichtingen: tel. 01717-668Ö. Rommelmarkt Op het plein voor de Gereformeer de dorpskerk aan de School straat in Voorschoten wordt za terdag een rommelmarkt ge houden van 9.30 uur tot 16.00 uur. De Christelijke oratorium verenging Exultate Deo organi seert de markt om zodoende geld bijeen te sprokkelen voor het jaarlijkse kerstconcert. Op de markt bevinden zich onder meer een rad van avontuur; een cavia racebaan; een grammo- foonplatenstand en een buiten- plantenstand. Deze laatste met het oog op moederdag. Inlich tingen: 01717-2715, of: 071- 765084. LEIDERDORP - De sportvierkamp die aanstaande zaterdag in Leider dorp zou worden gehouden gaat als gevolg van te geringe belangstel ling niet door. De mensen die al hadden ingeschreven krijgen hun in schrijfgeld terug indien zij hun inschrijfkaart inleveren, zo deelt de organisatie van het sportevenement mee. De sportvierkamp zou bestaan uit de onderdelen hardlopen, fietsen, zwemmen en een conditietest en de opbrengst ervan zou aan een goed doel beschikbaar worden gesteld. WOENSDAG Leiden - Marekerk, dodenherdenking, 19.30 uur, aansluitend Stille Tocht De Valk, 20.15 koop en ik er twee zou bouwen waarvan één voor de verkoop. Hierover heb ik diezelfde dag ook een gesprek gehad met de heren Van der Berg en Kort die ver klaarden dat ze daartegen geen bezwaren konden aanvoeren doch alleen de vrees hadden dat de procedure bij de welstands commissie vertraging zou oplo pen. Ik heb ze toegezegd ervoor te zorgen dat mijn bouwaan- vraag tegelijk met hun plan in de welstandscommissie behandeld kon worden, hetgeen ook ge beurd is. De wijzigingen di^ deze commissie op mijn plan wenste aan te bregen zijn inmiddels door de architect verwerkt. Ze wisten dus dat ze nog maar één koper behoefden te zoeken. Waarom nu al deze deining is ontstaan is mij een raadsel. C.J.A. Roessen Ambachtsherenweg 13 Zoeterwoude van Hans-Jürgen Syberberg, 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen: don soos met films en informatie-program ma's. 15-17 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder filmmiddag met de komische film 'De Kuur' met in de hoofdrol Charly Cha plin, 14.30 uur. Gezondheidswinkel in buurthuis de Linde - Herenstraat 64, voorlichtings middag CARA. 14-16 uur. LAK-Theater - De kindergroep Tiere lantijn speelt voor kinderen, 14.30 Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Anton Sudjarwo' over het werk van een ingenieur met de bevolking aan de oplossing van het erosie- en ener gieprobleem, 15 uur. Voorschoten - gemeentehuis, burge meester overhandigt Verzetsherden- kingskruisen, 19.30 uur. Gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor welzyn, 20.30 Voorschoten - Lindehoeve, opvoering ht spel 'Elsje en de steen van Gwen dolyn', 20.30 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk. schryf- avond Amnesty International, 19.30- 20.30 uur. DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Alle Turken heten Ali' van Rainer Werner Fass- binder, 20 en 22.15 uur. Dienstencentrum De Kooi - Drifstraat 49. voorlichtingsbijeenkomst Stich ting Dienstencentrum over concept beleidsplan, vrijdag 9.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten - Kasteel Duivenvoorde, concert door 8 leden van het Residen tie-Orkest, 20.30 uur. Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie openbare werken, 20 Leiden Waaggebouw, uitreiking Zweeds wittebrood, 12 uur; interna tionaal forum o.l.v. de professoren Drion en Kalshoven, 16-18 uur. Vijf Meiplein - nationale wielerronde voor dames, 20 uur. Clubhuis Ons Eiland - Kortenaerstraat, gratis oranjebitter, vanaf 10 uur. Bierdeghel - Vestestraat, start bevrij dingswandeltocht, vanaf 9 uur. Buurtcentrum De Kooi - Driftstraat, t/m 10 mei, tentoonstelling 'Nederland Tolerant'; 's middags feestelijke by- eenkomst met o.a. modeshow. Voorschoten - Cultureel Centrum, le zing Douw van der Krap over zijn oor logservaringen, 14.30 uur. SVLV-sportterrein - Juliana van Stol berglaan, parkenloop, vanaf 18.30 Oegstgeest - Kempenaerstraat, jaar markt winkeliersvereniging Oegst geest, vanaf 10 uur. Leiderdorp - Dorpskerk, Hoofdstraat, Nico de Raad speelt op het Mittenrei- ther-orgel, 20 uur. Hoofdstraat - braderie, vrijdag van 14-22 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 5 mei 8 uur tot 6 mei door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. teri noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIVERSEN volwassenen, 15 uur, tel. 130701. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. meisjes-telefoon, 16-22 uur.t el. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, kosteloos advies, 17-18 i Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, 14-18 uur Donderdag Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos, advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. inl. 216180/149324. ZOETERWOUDE Geboren: Van Rijn Jozef Hubertus Johannes; Van Leeu wen Maria Catharina; De Jong Pieter Christiaan; Van der Geer Jeroen Cor nells; Van der Geest Johannes Petrus Maria. ZOETERWOUDE - Gehuwd: De Wit Geurt Johannes met Van der Stok Maria Hendrina; Van Rheenen Paul Gerrit Derk Hugo met Biesheuvel Neeltje Wilhelmina. ZOETERWOUDE Overleden: De Bruin Bartholomeus; Van Rijn geb. Leliveld Maria Johanna; Bergwerff Jan Leendert; De Jong Johannes Cor nells; Bruines geb. De Jong Anna Bernardina; Kerver Pieter. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien óón maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement f 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat W F J. Wirtz en A A van Brussel Rubriekchets: J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) (bin./t J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 21 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2