Veel mogelij ldieden om vloer mooi af te werken Grootste zonnecentrale in Europa op eiland Pellworm BORJT- WOENSDAG 4 MEI 1983 _J Var|a PAGINA 27 Gaat u de vloer een nieuw ge zicht geven? Dan staat u mis schien wel voor een heel moeilijke keuze. Het aantal vloerbedekking- en afwer kingsmaterialen is ongeloof lijk groot en u zult ze zelden allemaal in één winkel vin den. Het is dan ook vrij lastig om een totaal marktoverzicht te krijgen. Voor textielmaterialen (natuur- vezelstoffen als wol, katoen enz.), synthetisch tapijt (ny lon), mengvormen van die twee, vilt, vinyl en derdelij ke moet u bij de woninginrich- tingsbedrijven zijn. Biezen- materialen vindt u in dit soort zaken ook, evenals in gespecialiseerde winkels, wa renhuizen enz. Voor parket kunt u in doe-het- zelfzaken, bouwmarkten en vooral de gespecialiseerde bedrijven terecht; sommige verkopen hun produkten rechtstreeks aan de consu ment, of via een postorder systeem. Tegels, plavuizen en natuursteentegels vormen een hoofdstuk apart. Bouw en 'woon'markten, de bouw- materialenhandel en derge lijk hebben veelal een vrij brede sortering in huis. Om een beeld te krijgen van wat er op vloerengebied alle maal te koop is, zou u dus een flink aantal zaken moeten af lopen. Begin echter eens met uzelf een paar gewetensvragen te stel len. Bij de keuze kunt u van verschillende uitgangspun ten uitgaan: - De aard van het vertrek. Moet het een sfeervolle, dan wel een voornamlijk prakti sche vloerbedekking wor den? De gezinssituatie. Wordt de vloer erg intensief belopen (kinderen!) of valt dat wel mee? - De prijs. Wat hebt u in de por temonnee voor dat nieuwe gezicht van de vloer? - De eigenschappen. Zijn leden van uw gezin gevoelig voor statische elektriciteit? Vloerbedekkingsmaterialen op textielbasis zijn erg populair. Ze zijn 'voetwarm', sfeervol, gemakkelijk te leggen en in de meeste gevallen niet lastig te onderhouden. Zuiver na tuurlijke stoffen zijn vrij duur, de synthetische rede heel goedkope manier een erg aantrekkelijke houten vloer kunt realiseren? Als uw 'plankenvloer' in goede staat is (vlak, geen kieren, 'gezond' hout) is een groot blik vloer- beits, in diverse kleuren te koop, het enige wat u nodig hebt om er een gezellige, praktische 'woonvloer' van te maken. Plus natuurlijk een kwast... en een paar uur werk. Kijk de vloer tevoren eerst goed na op spijkerkop pen; drevel ze iets door, vul de gaten met kneedbaar hout (naturel) en vooral: schuur de vloer gaaf op. Huur daarvoor een vloer- schuurmachine. Die maakt de planken in een wip glad en als nieuw. Langs de kanten kan hij niet komen, dus doe het daar met een band- schuurmachine, of op zijn ou derwets met de hand. In géén geval een roterende schuur- schijf op de boormachine; die laat fijne krasjes na die u later door de beits heen goed kunt zien. Of u moet voor gewone verf kiezen. Dat kan natuur lijk ook, maar het is wel een beetje meer werk dan met die vloerbeits. Tegels Tegels of plavuizen... dat is wel de hardste vloerbedekking. Voor een handige doe-het- zelver best zelf te leggen. Kan ook op een houten vloer. Een speciebed is niet nodig; met bouwlijm gaat het ook. Er zijn 'elastische'systemen om tegels of plavuizen te leggen, ingebed in een speciebed met gemalen rubber ('scrap'). De vloer moet wel goed 'dra gen'. En een houten onder- vloer heeft misschien een egalisatielaag nodig. Dit geldt trouwens ook voor het leggen van andere vloerbe dekkingsmaterialen. Vloerta pijt en vinyl bijvoorbeeld ver raden al heel snel de holge- trokken planken en-of kieren tussen de planken. Egalise ren met hardboardplaten (120x60 cm) is de eenvou digste en goedkoopste me thode. Zo'n egalisatielaag is bovendien extra isolerend, omdat hij de tochtige kieren tussen de planken afdekt Kortom, er valt heel wat te filo soferen als u uw vloer(en) gaat vernieuwen. Zet alle din gen eerst eens op een rijtje, kijk eens goed of uw linker hand misschien toch aardig rechts staat. aangezien het juist in de zomer tijd zijn grootste energiebehoefte heeft. Een enorme reeks accu's levert in de nacht en bij slecht weer stroom. De situatie is na tuurlijk heel anders in Europa dan in de Derde Wereldlanden waar de solardeskundigen tot nog toe ervaringen opdeden. Aangezien meer energie ter be schikking staat dan het kuu roord strikt genomen nodig heeft, kan overtollige energie aan het openbare net van Sleeswijk- Holstein geleverd worden. Nu kost een kiloWattuur 'zonne- stroom' nog ongeveer een rijks daalder. In Wedel - het energie- onderzoekscentrum van AEG - rekent men er op dat in de toe komst, door het produceren van grote series zonnecollectoren, de prijs zal afnemen. In de jaren 1986-1988 hoopt men tot zo'n 40 cent per kiloWattuur te zyn ge komen. De EG steunt de ontwikkeling van foto-elektrische energiebronnen in totaal op 16 projecten. Behalve de bouw van de complete centra le op het eiland Pellworm, wor den op kleinere schaal onder meer een melkfarm in Ierland (50 kW) en de zeevaartschool op het waddeneiland Terschelling Energie uit zon. Het grootste project in Europa op dat ge bied is op het ogenblik in aanbouw op het Duitse kuu- reiland Pellworm. Daar is af gelopen nsyaar de bouw be gonnen van de grootste 'ener giecentrale' met zonnecellen. De totale capaciteit moet 300 kiloWatt gaan bedragen. Vanaf juli van dit jaar moet de stroomvoorziening voor het daar gevestigde kuurcen trum en de omliggende hui zen voortaan door de zon plaatsvinden. Om op het Noordzee-eiland Pell worm voldoende energie uit de zon te halen, zijn zonnepanelen tot een grootte van 16.000 m2 no dig. Dan pas is er voldoende ca paciteit voorhanden. Niet alleen moet AEG-Telefunken, die het project voor zijn rekening neemt, twee stukken land zo groot als een voetbalveld met zonnepane len overdekken, ook zal men uit de laatst opgedane ervaringen in de ruimtevaart putten. Daar im mers heeft men geleerd, kostte wat het kost, een betrouwbaar soort stroomvoorziening te ver wezenlijken. Het grootse project zou niet anders dan met subsidie kunnen wor den gebouwd. In de ruimtevaart, waar energie op geen andere wij ze kan worden gewonnen dan uit zonlicht, zijn silicium-cellen de enige aangewezen bron. De (ho ge) kosten zijn dan van minder belang. Op aarde zijn fossiele brandstoffen aanzienlijk goedko per. Een 'zonnecentrale', die on geveer 11 miljoen Duitse marken kost, moet dan ook in belangrij ke mate door de Duitse Bondsre publiek en de EG worden gefi nancierd. Met de installatie zullen ook tech nische gegevens worden verza meld, die nodig zijn voor de plan ning van toekomstige zonnecen- trales met vermogens tot in het MegaWatt-gebied. (Een Mega- Watt is een miljoen Watt - er kun nen ruim 13.000 gemiddelde npen van 7f 2 branden) Kuurcentrum t Het rekenmachientje met als energiebron de fotocel, is het beste bewijs Het kuurcentrum is een bijzonder ^at fe foto-elektrische techniek veel vorderingen heeft gemaakt, geschikte afnemer van energie, (Foto gpd> (eveneens 50 kW) van zonne- energie voorzien. Bij de bouw van de Duitse installa tie maakt men gebruik van be staande en gemodificeerde in dustriële componenten. De so- largenerator wordt opgebouwd uit 15.840 modulen, die in 22, naar believen schakelbare groe pen verdeeld zijn. De modulen zijn onder een hoek van 40 gra den op staalconstructies gemon teerd. De draagconstructies zijn ruim een meter hoog, om de waardevolle weidegronden van het eiland te kunnen blijven ge bruiken. Op deze wijze kunnen de schapen ongehinderd tussen de installaties doorlopen. Elk aangebracht paneel, met 48 zonnecellen erop, levert 346 Volt. Via een proces-computer wor den panelen met twee enorme accubatterijen verbonden. De ca paciteit daarvan is 6000 Ampère- uur totaal. Bijna 200 maal zoveel als bij een gemiddelde personen auto. De helft daarvan wordt steeds door de zonnecellen opge laden, terwijl de andere in ge bruik kan zijn. De enorme accucapaciteit houdt verband met de gemiddelde waarde van de zonnestraling in dit deel van de Noordzee. Onder zoekingen tonen aan dat bij slecht weer-omstandigheden op vijf achtereenvolgende dagen slechts een geringe hoeveelheid energie door de solargenerator geleverd kan worden. Omdat het kuurcentrum natuurlijk stroom blijft gebruiken, werd gekozen voor de 6000 Ah-capaciteit. De accu's worden dan niet extreem belast en maximaal tot ongeveer 70 pet van hun capaciteit ontla den. De hele accuruimte beslaat 10 bij 10 meter. Gezamenlijk ge wicht zo'n 120 ton! Gelukkig zijn de accumulatoren van een type dat buitengewoon weinig onder houd vraagt. De koppeling met het openbare net is beveiligd. Maximaal kan 300 kiloWatt in het openbare electriciteitsnet van Pellworm 'gepompt' worden, als er veel zonne-energie over is. In geval van nood kan trouwens ook de netspanning gebruikt worden om de accu's te laden. Bijvoor beeld als de zonne-installatie is uitgevallen, of als het extreem- lang slecht weer blijft. Het kuur centrum, dat uit restaurant, sau na, medicinale-, bruis- en massa- gebaden en een gewoon zwem Een proefopstelling, op het dak van een gebouw, levert voor ingenieurs die zich bezig houden met foto-elektrische stroomvoorziening, genoeg gegevens voor grotere projecten. (Foto gpd> bad bestaat, trekt overdag in het hoogseizoen, bijvoorbeeld door de saunaverwarming en vele mo toren, een massa stroom. In nachtelijke uren en in voor- en naseizoen hoeft de installatie slechts 15 pet van zijn capaciteit te leveren. Die sterk wisselende omstandighe den vragen om een computer-re geling, met registratie en waar mogelijk bijsturing. De comple xe besturing van het project geeft de mogelijkheid om - ook in EG-verband - de nodige erva ring met zonnecentrales op te doen. Stellig zullen de weten schappelijke gegevens die bij het gebruik van een dergelijke grote centrale ter beschikking komen, van nut zijn bij de bouw van eventueel commercieel werkende, grote centrale. Ruimtevaart In de ruimte had de Duitse produ cent al eerder succes geboekt met solartechniek. Verschillende satellieten zijn al met zonnepane len van AEG uitgerust. In Wedel werd daarvoor vorig jaar ook een speciaal onderzoekscentrum in gericht en geopend, met onge veer 150 personeelsleden. Een belangrijke order voor dit cen trum is de uitrusting van de tele visie- en communicatie-satelliet 'L-Sat' voor de Europese ruimte vaart. Aan boord bevinden zich zenders die rechtstreeks kunnen worden opgevangen door particuliere tv- bezitters. Het zendvermogen is daarom erg groot gekozen, wat een ruime stroomvoorziening vereist. De panelen voor de zon necellen worden door de Neder landse Fokker-vliegtuigfabriek geleverd. De lancering staat voor de jaren 1985 tot 1986 aangekon digd. Vanzelfsprekend is het bijna om op een zeegaand zeiljacht elektri citeit uit zonnestraling op te wekken. Aan boord is meestal niet zoveel energie nodig, alleen voor de zeer noodzakelijke com- municatie-apparatuur. Foto- elektrische panelen kunnen daarbij heel goed accu's voor de radio's en zenders opladen. Voor gasten met een brandende dorst deze dorstblusser die net als een echte brandblusser er gens in de huis kan worden be vestigd. Het is een grapje of een cadeau voor iemand die alles al heeft en kost f25,- (Importeur Renimex BV Heemstede). (Foto Van der Rejrkea). r het moet wel in de stijl van het huis passen. lijk betaalbaar of zelfs uitge sproken goedkoop. Zelf leg gen is niet moeilijk, hoewel u daarmee wat voorzichtig moet zijn wat de duurdere uitvoeringen betreft. Meestal wordt uw nieuwe kamerbre de tapijt 'gratis' gelegd, als u dat vraagt. We zetten dat 'gra tis' met opzet tussen aanha lingstekens, want de arbeids kosten zijn uiteraard bijvoor- baat wel in de prijs ingecalcu leerd. Nylontapijt is goedkoper dan bijvoorbeeld wol. Het kan echter door een relatief lage luchtvochtigheidsgraad 'sta tisch' worden. De één heeft daar meer last van dan de an der. Voor wie werkelijk erg gevoelig is voor statische elektriciteit, kan dit soort vloerbedekking een kwelling vormen. Overigens is door nieuwe fabri cagemethoden dit euvel al voor een belangrijk deel ach terhaald. Maar vraag de leve rancier toch maar eens om een duidelijke uitspraak. Wanneer u een tapijt naar uw zin hebt gevonden, en u re kent snel de kosten uit, ver geet dan niet dat het wense lijk kan zijn een ondertapijt te leggen. Voor sommige ta pijtsoorten is dat, behalve een aanzienlijke verbetering van het wooncomfort, een bijdrage aan een lang 'vloer leven'. Ondertapijt is welis waar niet kostbaar, maar voor een groot vloeropper vlak telt de prijs toch aardig mee. Op ondertapijt gelegde vaste vloerbedekking slijt minder snel en het isoleert een kille betonvloer en een kierende houten vloer veel beter af. Let ook op de ruglaat van 'vaste vloerbedekking'. Er is bij voorbeeld groot verschil tus sen een rug van jute en van geschuimde kunststof. Wat die laatste betreft: er zijn soorten die vrij snel verkrui melen. Vilten vloerbedek king is verkrijgbaar in 2 me ter brede banen. Het is mooi materiaal, en de prijs ziet er ook erg vriendelijk uit. Voor 'zwaar loopverkeer' is dit ma teriaal echter niet zo ge schikt. Het 'plet', is in die toe stand moeilijk te reinigen en na betrekkelijk korte tijd zult u de sporen van slijtage dui delijk gaan zien. Erg sterk zijn de 'geiteharen' vloerbedekkingsmaterialen, zowel in banen als in tegel- vorm verkrijgbaar. Diverse textiel- en viltmaterialen zij overigens eveneens in de vorm van tegels te koop. Die harige geiten-vloerbedek king is heel mooi, maar som mige mensen zijn er aller gisch voor. Gemorst vet is er lastig uit te verwijderen. Een groot voordeel van vloer bedekking in tegelvorm is dat een tegel eenvoudig ver vangen kan worden als hij zo smerig is geworden dat reini gen niet meer lukt. Koop dus altijd een aantal tegels extra. Het is trouwens ook geen gek idee om na een jaar of twee alle tegels op te nemenen en ze in een ander verband op nieuw te leggen. U krijgt dan De keuze in vloerbedekking is bijn geen extreme slijtplekken in de looproutes en door zware meubels belaste exemplaren kunnen dan herstellen van hun 'indrukken'. Vinyl De schelp op deze foto is geen loze verpakking i formaat met deksel. Die deksel kan bij erg war kosten samen f 97,- (Flair). in de overige artikeleji. Het is een zandbak op balkon- i weer dan tevens dienen als speelbadje. De schelpen (Foto Van der Reijken) ongelimiteerd. (Foto's gpdi is een erg praktische vloerbe dekking. Ideaal voor jonge gezinnen, onder andere om dat het erg gemakkelijk te reinigen is, en goedkoop. Er zijn soorten die bedriegelijk veel op plavuizen of zelfs op parket lijken. Vinyl valt in feite onder de harde vloerbe dekkingen, maar de soorten met een verende ruglaag zijn helemaal niet hard. Parket, of het nu een betrekke lijk goedkope dan wel een kostbare soort is, kiest u bij wijze van spreken voor het le ven. Maak die keuze dan ook weloverwogen. Het is een harde vloerbedekking, maar met een vriendelijk karakter. Maar je moet echt van hout houden en het onvermijdelij ke loopgeluid voor lief ne men. In flatwoningen kan parket een ramp voor de be nedenburen zijn! Tenzij u het op een goed isolerende on derlaag (of wel 'zwevend') laat aanbrengen. Er zijn parketsoorten, zoals mo- zaiektegels, die u zelf vrij ge makkelijk kunt leggen. Kost baar lamellenparket bijvoor beeld kunt u beter door de gespecialiseerde vakman la ten leggen. Planken Wist u trouwens dat u op een

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27