5 D T "Voorsprong China is kleiner" Rini van Bracht nog op tijd opgewarmd ca 3GWS Pino nieuwe leider in Ronde van Spanje Wereldkampioenschap driebanden Li Furong: "We worden bestreden met onze eigen wapens" 1 Programma donderdag 5 mei SLAAPKAMER GENTRUM ^PROVESTE MODE>4 Morgenavond weer inhalen LEIDSCH DAGBLAD Proloogwinst Oosterbosch LEON (AFP) - De Spaanse wielerronde heeft een nieuwe leider. Het is de Spanjaard Alvaro Pino, die zijn landgenoot Alberto Fernandez (ge durende drie dagen gele truidrager) verdrong. Pino maakte gisteren in de veertiende etappe deel uit van een kopgroep van zes renners, die in finishplaats Leon een voorsprong had van vier en een halve minuut op een tweede groep van negen renners. Daarna volgde Bernard Hinault op zeven en een halve minuut. Fernandez zat in het peloton op nog iets grotere afstand en werd zo net overvleugeld door Pino, die nu 35 secon den voor ligt. Al snel na het begin van de zware etappe, over 195 kilometer en enkele pittige cols, formeerde zich een kopgroep van 22 renners met Pino als hoogst geklasseerde (op 7,23 van Fernandez). Toen Pino tijdens de be klimming van de Col de Pajares maar liefst 13 minuten en 32 seconden voorsprong had, dacht men niet alleen met de nieuwe leider in het klassement te maken te hebben, maar mogelijk zelfs met de toekomsti ge winnaar van de gehele ronde. In de laatste zestig kilometer wist het jagende peloton de marge echter nog bijna te halveren. In een spectacu laire ontsnapping slaagde Hinault er nog op de laatste zes kilometer van de aankomst in 28 seconden op zijn voornaamste rivalen uit te lopen. Hennie Kuiper is als achtste de best geklasseerde Nederlander in het algemeen klassement (op 6.52 min.) Duinkerken Bert Oosterbosch heeft gisteren in Petite Synthe de proloog van de vier daagse van Duinkerken gewonnen. Oosterbosch (ploeg Post) reed de 5400 meter lange tijdrit van de 29ste editie van de vierdaagse in 6 minu ten en 53.57 seconden. Hij bleef als enige onder de zeven minuten. De tweede plaats was voor de Belg Jean-Luc Vandenbroucke (7.01.37). Alain Bondue, de Franse wereldkampioen achtervolging, eindigde als derde in 7.05.97. Romandië De Zwitserse Olympische kampioen achtervolging, Robert Dill-Bundi heeft gisteren in Bulle de proloog van de 37ste ronde van Romandiè voor profs gewonnen. De Zwitser legde de 6900 meter lange individuele tijdrit af in 9 minuten en 08.95 seconden, wat neerkomt op een gemid delde snelheid van 45,250 kilometer per uur. Phil Anderson, de Austra lische winnaar van de Goldrace eindigde in 9.13.50 als tweede en de Nederlander Gerard Veldscholten bezette de derde plaats in 9.13.85. Met Joop Zoetemelk (vijfde) plaatste nog een Nederlander zich bij de eerste tien. De tijd van Zoetemelk was 9.17.84. AIX-LES-BAINS (ANP) - Rini van Bracht geniet in de biljartwereld een faam om zijn sterke eindsprint. In slotfasen van zowel partijen als toernooien weet de Nederlander de zaken nogal eens naar zijn hand te zetten. In de tweede ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap driebanden bleef die geduchte versnelling van de Brabander niet achterwege. De 35-jarige titel houder won in 71 beurten van de jongste deelnemer, de Zweed Blomdahl. In de openingsronde had Van Bracht een weinig imponerende maar niettemin nuttige zege op de Amerikaan Sims geboekt. De viervoudige Nederlandse kam pioen in deze spelsoort is een tra ge starter. Voor de titelstrijd in Aix-les-Bains, waar de biljarters op het toneel van het "Palais des Fleurs" hun optreden verzorgen, had de Waalwijker echter een op- warmingsronde, die maar liefst vier dagen duurde. Van Bracht finishte in een droef avontuur als zesde. Bij die gelegenheid in Moyeuvre verloor hij van de 22- jarige Blomdahl, die tegen de Nederlander zijn enige overwin ning liet aantekenen. Gisteren diende Van Bracht zijn opponent op het nippertje van repliek. "De ballen zijn hier in Aix-les-Bains als stenen en de banden horen rond een fietswiel", klaagde Van Bracht over het in het Oostfranse herstellingsoord gehanteerde materiaal. Met een reeks van vijf passeerde Van Bracht zijn tegenstander in de 59e beurt. Blomdahl, die tij dens het Europese toernooi dit jaar in Duinkerken als tweede eindigde, had lang de luxe van een ruime voorsprong gekend. De Zweed leidde met 16-6 en la ter met 31-18. Omstreeks de 50e beurt zette de kentering zich in. Nadat Van Bracht langs Blom dahl was gekomen, nam hij met een serie van zes het initiatief. De Scandinaviër stribbelde nog TOKIO (GPD/ANP) - Met bezorgdheid ziet de 43-jarige Chinese hoofdcoach Li Furong de tweede helft van het 37ste wereldkampioenschap tafeltennis tegemoet. "Wat valt er nog te verbeteren", vraagt Furong, in de zestiger jaren zelf driemaal finalist in het individue le WK-toernooi waarin hij van "Zijn coach de opdracht kreeg driemaal tweede te blijven achter de wereldkampioen Chuang Tse Tung. „Sinds wij in 1981 in het Joegoslavische Novi Sad de legendarische overwinning boekten in de tafeltennisgeschiedenis door alle zeven finales van het WK te winnen, is de druk op onze spelers, speelsters en coaches met de dag zwaarder geworden". Al sinds 1971 is Li Furong de ver antwoordelijke man in tafelten nissend China. Hij weet zelf niet eens hoeveel miljoenen beoefe naren aan de basis staan van zijn uiteindelijke selectie van 12 spe lers en 11 speelsters waarmee China momenteel in het Yoyogi- stadion in Tokio optreedt. Zowel de Chinese dames- als heren- ploeg prolongeerden hun WK-ti- tels ten koste van respectievelijk Zweden (5-1) en Japan (3-0). „De basis wordt gevormd op de la gere scholen", verklaart hij de in tensieve voorbereiding die China aan de absolute macht in het in ternationale tafeltennis heeft ge holpen. „Daar starten we met de 6- en 7-jarigen. De kinderen spe len in de eerste jaren geen wed strijden of toernooien. Hun wor den alleen de slagtechniek, de basiselementen en het spelge drag bijgebracht. Vanuit de scholen in de grote centra gaan de gevorderden naar de tafelten- nisinstituten en wordt het wed strijdelement ook langzamer hand ingevoerd. Er wordt zowel theoretisch als praktisch ge werkt. De selectie blijft scherp en degenen die niet kunnen vol doen aan de vorderingseisen val len vanzelf af. Vanuit deze kern en wordt verder gebouwd naar de top en daarna naar de absolu te top. Een of twee keer per jaar komen alle coaches naar het sportinstituut in Peking om ge zamenlijk de stand van zaken door te nemen, de strategie te be palen van het jaarprogramma. Dit bestaat uit vier of vijf perio den van enkele maanden waarin ook enkele rustpauzes zijn inge bouwd van enkele weken". Bij elke start van een nieuwe perio de wordt de training intensiever en gecompliceerder. Li Furong: „Per jaar worden enkele grote toernooien gespeeld die worden geregeld per stad (enkele miljoe nen inwoners) en verder zijn er per regio of provincies grote kampioenschappen, terwijl de nationale titelstrijd zelf enkele weken duurt omdat er zoveel deelnemers zijn". Bedreiging Li Furong leidt ook zogenaamde 'schaduwspelers' op. Spelers uit Europa die een bedreiging kun nen vormen worden op alle eve nementen geobserveerd en spe ciale cameraploegen leggen alles in veelvoud op de band vast. Sommige Chinese spelers krij gen de opdracht te leren spelen als bekende Zweedse, Hongaar se en Engelse tegenstanders. Zij dienen als sparringpartner. Een zogenaamde tweede Vriesekoop is er echter niet. De 'schaduwspelers' blijven in China. Vanuit de grote selectie gaan er voortdurend bij toer beurt enkelen naar de open inter nationale kampioenschappen in Europa om te zien wat ze waard zijn. Het merendeel van die toer nooien wordt gewonnen. Soms zelfs te veel, want het blijkt dat de toeschouwersaantallen op de finaledagen teruglopen wanneer er telkens Chinezen in de eind strijd tegen elkaar verschijnen. Maar Li Furong, die tijdens dit WK wordt bijgestaan door tien coa ches, twee doktoren, enkele mas seurs, tolken, verzorgers en maar liefst 60 congresleden uit zijn land ziet het scherp. „Telkens Stadhuisplein Leiden 18.30 uur 19.00 uur LEIDEN 19.35 uur LEEFT 20.05 uur voorwedstrijd F-junioren Verversbuurt-T ransvaalbuurt 't Spoortje-Zeeheldenbuurt VTL-LFC Ï]ïu Geeft één broek M voor twee billen krijg ik de vraag of we de zeven gouden en vijf zilveren medailles van Novi Sad 1981 ook weer uit Tokio zullen meenemen. Ik zeg dan altijd: we doen ons best, meer kan ik niet. De concurren- tié is enorm groot geworden". De verklaring daarvoor is volgens hem erg simpel: „We worden zo langzamerhand bestreden met onze eigen wapens van video, techniek en strategie en ook het materiaal is niet meer alleen ons monopolie. De voorsprong van ons is kleiner geworden en ook de service wordt beter beheerst door de Zweden, Japanners, de Noord- en Zuidkoreanen, de Fransen enzovoorts. Ook de mo gelijkheden tot het uitvinden van bijzonder rubber lijken uit geput. En dan hebben we nu weer te maken met het stampen met de voeten tijdens het spelen. Dat hebben de westerlingen geintroduceerd. Daar krijgen wij hoofdpijn van van ergernis. Wij beschouwen dat stampen niet als sport". Waarde De Nederlandse damesequipe kan na het bereiken van de achtste plaats in het landentoernooi niet stuk. De sprong vanaf de zeven tiende plaats is niet alleen ver heugend, van meer belang is ech ter de manier waarop die tot stand kwam. Bettine Vriesekoop is van onschatbare waarde, dat heet al normaal. Nieuw was het feit dat Miriam Kloppenburg en Ellen Bakker (beiden nog junior) voor het eerste een duidelijke steun bleken voor de Europees kampioene. Hoewel het internationale trainers- gilde gretig informeerde naar vooral Ellen Bakker, waar schuwde interim-coach Theo Bakker voor al te groot optimis me. "De weg naar de top (eerst de Europese) is nog lang". Toch kon ook hij niet om de constate ring heen dat Nederland zich in het Yoyogi-stadion bij de vier beste Europese landen speelde en dat er dus volgend jaar in Moskou op de EK kans is op een goede klassering. Of Theo Bak ker daar als coach getuige van zal zijn is nog niet zeker, al klopt de samenwerking met zijn even eens in Tokio aanwezige broer Gerard (de geschorste trainer Ellen Bakker mag zich i WK in Tokio. "De weg na de belangstelling verheugen van het internationale trainersgilde, verzameld op het r de top", waarschuwde haar interim-coach Theo Bakker, "is echter nog lang". (AP-foto) even tegen: 55-51 na 61 beurten. Vervolgens sloot de Nederlander zijn verdediging. De triomf kostte zeven beurten meer dan een overwinning in de middaguren op de kampioen van de Verenigde Staten Sims. Was die zege betrekkelijk kleurloos, de overwinning op de als vierde geplaatste Blomdahl moest Van Bracht volgens een supporter van de Brabander "voor de poor ten van de hel" wegslepen. Even als Van Bracht wonnen de Ja panner Horike en de Fransman Viera op de eerste dag beide par tijen. Met de Nederlander deel den zij in kleine series en ellen lange partijen. Afgeschaft De Nationale titelstrijd driebanden wordt het volgend seizoen weer volgens het traditionele ave-sys teem afgewerkt. Het sectiebe- stuur en de technische commis sie van de biljartbond (KNBB) hebben het poulesysteem voor het driebandenspel afgeschaft. Komend seizoen komen acht spelers uit in de finale, die in vier dagen afgewerkt wordt en waar bij alle deelnemers elkaar tref fen. Het poulesysteem was in decem ber '82 tijdens het toernooi om het ereklasse-kampioenschap in Berkhout de oorzaak van veel tu mult. Wereldkampioen Van Bracht werd voortijdig uitge schakeld door expres een poule wedstrijd te verliezen. Favoriet Van der Smissen strandde door een combine-achtige opzet ook al in de poule. Het voor de kader- toernooien opgezette systeem was tegen de wil van de drie bandspelers ook in deze spel soort doorgevoerd. Die ontwik kelingen hebben geleid tot ande re inzichten binnen de KNBB. LEIDEN - Alle voetbalwedstrij den die afgelopen zondag door de KNVB werden afgelast, zul len deze week moeten worden ingehaald. Streefdatum van de bond is 5 mei, waaraan de meeste clubs zich ook zullen houden. Dat betekent dat voor morgen avond (aanvang 18.45 uur) een groot aantal competitieduels op het programma staat. Dat zijn: Eerste klasse A: Lugdunum-AF- C'34. Tweede klasse A: Lisse-Al- phense Boys, UVS-RKDEO, Olympia-LENS. Derde klasse A: RKAW-WSB, UDO-LFC. Vierde klasse A: Alkmania-Con- cordia, Teylingen-Altior, Rand stad Sport-LDWS, Meerburg-Fo- reholte, Hillegom-Docos, ROAC- Van Nispen. Vierde klasse B: Wassenaar-ODB, VTL-SVLV, RAVA-Bernardus. Voor de afdelingsbeker worden donderdagavond de returns van de kwartfinales gespeeld. Het be treft de wedstrijden: Voorscho- ten-TAW, Valken-VNL, GWS- KRV en Warmunda-Stompwijk- se Boys. SVOW en Meerburg spelen op het terrein van ROAC in Rijpwete- ring (aanvangl9.00 uur) een be slissingswedstrijd om promotie naar de eerste klasse van de za terdag-afdeling. In de competitie veldhandbal ko men de damesteams van Oase (uitwedstrijd bij Hellas) en van HVS (thuis tegen Treffers) don derdag in actie voor de eerste klasse F. van Vriesekoop en Ellen Bakker) prima. Gisteren had de mondiale tafelten- niselite rust. In het Nederlandse kamp ging alle aandacht uit naar het fysiek en psychisch op peil brengen van Bettine Vriesekoop, die als enige van de Oranje-dele gatie met recht kan hopen en streven naar een hoge klassering in het individuele toernooi dat morgen begint. Om enigszins uit gerust aan de zeer zware klus te beginnen, had zij op eigen ver zoek vrijstelling gekregen voor de landenwedstrijd tegen Enge land. Nederland verloor en werd daardoor achtste. Volgens fysiotherapeut Peter van Schie zal het fysieke gedeelte geen probleem opleveren. Hij constateerde alleen een te hoog vochtverlies bij de Europees kampioene, die veel speelsters op het toernooi treft die gelijk waardig aan haar zijn. Op de vraag of de Hazerswoudse op ba sis van een ijzersterke mentali teit nog voor een verrassing kan zorgen, zal zij met bat en cellu loid zelf antwoord moeten geven. Om nog even terug te komen bij Li Furong: "Zeven titels in Novi Sad. Maar denk eraan, wij heb ben geen voorspong van 7—0. Het is 0-0, dèt is de realiteit". Sportcomplex "Kikkerpolder" Donderdag a.s. aanvang 18.45 uur U.V.S. - R.K.D.E.O. Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode WOENSDAG 4 MEI 1983

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21