Van Aardenne houdt pleidooi voor Kalkar „Hobby en techniek": alleen Rolls Royce- clnb ontbreekt Deze radiografisch bestuurbare helikopter-modellen staan niet alleen te pronk, er worden fin een speciale kooi) ook demonstratievluchten mee gehouden. voor enkele honderden passa giers, maar op kaartjes voor zo'n nostalgische reis ontstaat weken tevoren al een ware stormloop, zodat het bordje 'uitverkocht' als snel moet worden getoond. Er stoomt nog meer buiten de Jaarbeurshallen ter ere van de tentoonstelling. Stoomwalsen zullen sissend en fluitend de slijtlaag op de wegen rond het complex beproeven en voor het eerst zullen ook stoombo ten kunnen worden bekeken. De vereniging Stoomvaart heeft het oog laten vallen op een klein haventje net achter de Jaarbeurs, waar in vroeger dagen, toen de veiling nog in het centrum van Utrecht was, groente en fruit werden aange voerd. De laatste jaren lagen slechts vuilnisschepen in het haventje die in de stoomboten veel fraaiere maar slechts tijdelijke opvolgers krijgen. De stomers zullen niet aan de kade ge kluisterd blijven* maar op ge zette tijden puffend baantjes trekken door het Merwedeka- naal aan de achterkant van de Jaarbeurs. Zenderuitgifte Het organiseren van een hobby tentoonstelling waar van alles op schaal vaart, vliegt en rijdt via radiografische besturing, heeft wel wat organisatie no dig. Er zouden kleine helikop ter-neerstortingen en auto-bot singen kunnen plaatsvinden als diverse hobbyisten met hun radiografische besturing tegelijk op dezelfde frequentie opereren. Daarom moet ieder een bij aanvang van 'Techniek in vrije tijd' zijn zendkristallen inleveren bij de stand 'Zende ruitgifte'. Ze kunnen daar pas worden opgehaald als er een demonstratie voor een bepaald onderdeel aan de beurt is. Rond de tentoonstelling zijn naar goed Nederlands gebruik enkele amateuristische haat- en-nijd-trekjes te bespeuren. De Nederlandse Trekker Trek organisatie en de 'concurreren de' Stichting Country Track tors bleken tot hun grote schrik een stand tegenover el kaar toegewezen te hebben ge kregen. Ze dienden bij de Jaar beurs-organisatie het verzoek in of de stands aan de 'gemeen schappelijke zijde' niet konden worden dichtgetimmerd. Dan hoefden ze elkaar tenminste niet vier dagen achter elkaar te zien... Een andere opmerkelijke noot werd verzorgd door de Rolls Royce-club. Die besloot uitein delijk maar niet te komen naar de tentoonstelling. Waarschijn lijk te deftig om tussen alle simpele auto-hobbyclubs te moeten staan. Maar dat was ook een beetje te verwachten van een club die op zijn brief papier heeft staan: 'Vermeld bij correspondentie Uw chas- sis-nummer'. WOENSDAG 4 MEI 1983 Varia Zwei Seelen wohnen, achin mei- ner Brust! Dat schreef Goethe, en hij zal met die twee zielen die in zijn borst woonden Johann en Wolfgang hebben bedoeld. Ook The Sunday Times koestert op het ogenblik twee zielen, ach, in zijn borst, want enerzijcLs heeft de di rectie voor heel erg veel geld de rechten gekocht van de dagboe ken van Hitier, en anderzijds kan het weekblad al vele jaren bogen op een 'Insight'-team dat door middel van doorwrocht speurwerk allerlei misstanden, op welk gebied dan ook, opspoort en ontrafelt. Het blad is er dus enerzijds, financieel zowel als ■moreel, bij gebaat dat de dagboe ken niet vervalst zijn, en voelt zich anderzijds aan zijn reputa tie verplicht met alle mogelijke middelen aan te tonen dat er van een vervalsing sprake is, of niet, natuurlijk, maar in ieder geval: zonder aanziens des persoons. In mijn voorgaande Trijfels heb ik geschreven over eerdere geschied kundige vervalsingen, gepleegd door de in Parijs wonende, ge vluchte Rus Grigori Bessedovski, die het ene na het andere boek met memories of inside informa tion van gestorven of niet be staande Sovjet-Russen publiceer de in een mengeling van gekende feiten, roddel en verzinsels. Zijn meesterwerk waren de memoires van Litvinov, de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken van 1930 tot 1939. Bessedovski's produktie was indrukwekkend, maar hij gaf zich dan ook niet zoveel moeite als de (eventuele) vervalser van Hitiers dagboeken, die voor 60 handgeschreven schriften plus nog allerlei bijko mend materiaal zorgde. Besse dovski fabriceerde geen hand schriften, hij schreef betrouw baar klinkende boeken en ver klaarde hooguit dat hij de schrij ver hoogstpersoonlijk ontmoet had (waarvoor hij alleen maar in de spiegel hoefde te kijken, zo als zijn ontmaskeraar Boris Sou- varine een keer opmerkte). In ze ker opzicht kun je Bessedovski's manier van werken nog tot het 'eerlijke handwerk' rekenen. Hij. vroeg geen krankzinnige bedra gen voor zijn 'ontdekkingen', hij schreef een boek en inde de royal ties, dat was alles. Er is maar één geval bekend waarin hij het an ders aanpakte, en dat was met het zogenaamde 'testament van Stalin', waar een Parijse krant bijna 500.000 francs voor betaal de. Ik heb er al op gewezen dat er op den duur sprake was van 'de school Bessedovski', als ware er, net als blijkbaar in het Oostduit- se Potsdam, een vervalsingsceu.- trale in Parijs. Bessedovski's be kendste tovenaarsleerling is de begaafde Victor Alexandrov, ge naturaliseerd Amerikaan maar Rus van origine, die tussen 1955 en 1964 liefst veertien boeken over de Sovjet-Unie schreef die veel lof oogstten en in vele talen vertaald werden. In 'The Tukha- chevsky Affair' beschrijft Ale xandrov zijn methode van werken als volgt: ,Jn dit verslag in verhaalvorm heb ik zoveel mogelijk uitsluitend materiaal verwerkt dat door mondelinge getuigenis of be trouwbare documenten wordt ondersteund. Toevoegingen heb ik tot het minimum beperkt. De gesprekken zijn weliswaar niet in alle gevallen letterlijk opgete kend, maar zijn wel zoveel moge lijk gebaseerd op bestaande ver slagen die overeenstemmen met de karakters en hun omstandig heden". Dat klink alleszins redelijk, schrijft Paul W. Blackstock in de 'Rus sian Review' in 1966, totdatje het soort bronnen raadpleegt dat Alexandrov gebruikt, en ook de manier waarop hij ze gebruikt. Alexandrov citeert uit boeken waarvan bewezen is dat zij uit pure verzinsels bestonden, hij ge bruikt valse getuigenissen zon der te vermelden dat zij als ver valsingen ontmaskerd zijn, hij citeert 'historische' getuigen die eerder door Bessedovski waren uitgevonden, en ook maakt hij een druk gebruik van niet be staande en in elk geval oncontro leerbare bronnen als 'een Sovjet- russisch dagblad', 'de Joegoslavi sche dagbladpers', 'een Russische vluchteling die via West-Berlijn in Rio de Janeiro arriveerde en alleen met zijn pseudoniem kan worden aangeduid'. Denk ook aan de onbekende, die de dagboe ken van Hitler al die jaren zou hebben bewaard maar onbekend wil blijven omdat hij anders al die journalisten over de vloer krijgt! Victor Alexandrov citeert ook graag gestorven persoonlijk heden, die niets meer recht kun nen zetten. Zo geeft hij 'vertrou welijke informatief door die de Joegoslavische communistische leider Mosje Pijade een paar da gen voor zijn plotselinge dood aan een Franse socialistische vriend had doorgegeven. Jam mer genoeg kwam Pijade op 15 maart 1957 vanuit Londen om 2 uur 's middags op het vliegveld Le Bourget aan, en overleed hij vier uur later in Parijs zonder ie mand te hebben kunnen ontmoe ten. En nu zou dat allemaal nog tot daaraan toe zijn als Besse dovski, Alexandrov c.s. alleen op geldelijk gewin uit waren (schrijft hun ontmaskeraar Boris Souvarine), maar volgens hem concipiëren zij hun boeken over de Sovjet-Unie onveranderlijk volgens deze stelregel: „Val nooii de Sovjet-Unie aan en beeldt de heerser in het Kremlin altijd uit op een sympathieke en voordelige manier". DEN HAAG (GPD) - Nederland moet zich met terugtrekken uit het zeer omstreden en zeer dure snelle-kweekreactorproject „Kalkar" in West-Duitsland. De kosten van uittre ding zullen groter zijn dan de, bijdrage van de staat voor deze kerncentrale. Maar ook de Nederlands-Duitse betrekkingen en de verbondenheid van onze economie met die van de Bondsrepubliek spelen hierbij een rol. Dit schrijft minister Van Aardenne (economische zaken) in een noti tie, die gisteren aan de Tweede Kamer is gezonden. Zijn voor ganger, Terlouw, had deze uit eenzetting al beloofd, mede naar aanleiding van parlementaire de batten. Het kabinet wil zich aan de nadere afspraken houden met West-Duitsland en België, die in 1981 zijn aangegaan. Dit houdt onder andere in dat meer subsi die in de bouwkosten zal moeten worden gegeven. De notitie komt enkele weken na dat de Westduitse regering be sloot dat het project voltooid moet worden. Inmiddels zijn de geraamde kosten tot 6,5 miljard mark gestegen. Er wordt al 10 jaar gebouwd in Kalkar. De kos ten van het project werden in het begin van de jaren '70 op onge veer anderhalf miljard mark ge schat. De Westduitse overheid en de elektriciteitsbedrijven samen zullen het „gat" in de financie ring van ongeveer tweeënhalf miljard mark moeten overbrug gen. Als Kalkar midden 1987 officieel wordt overgedragen, zal dat acht jaar na de geplande datum zijn, zegt Van Aardenne. De oorzaken zijn onder meer het gecompli ceerde Duitse proces van ver gunningverlening, het niet altijd even sterke management van het project en de omstandigheid dat bij de start geen afgerond ont werp bestond, zodat reeds ont worpen onderdelen vaak moes ten worden herzien. Smit-Kroes wil tweesporige Maasbrug DEN HAAG (GPD) Minister Smit-Kroes wil een tweesporige brug over de Nieuwe Maas in Rotterdam, en geen viersporige tunnel of brug. Bouwkosten en de omvang van het treinverkeer geven voor haar de doorslag. Al dus heeft zij gisteren meege deeld aan de Tweede Kamer. De minister verwerpt de vierspori ge tunnel in de eerste plaats we gens de bouwkosten, die op 760 miljoen gulden waren geschat. Een tweesporige brug komt vol gens haar op 330 miljoen. Ook vindt de minister een viersporige kruising meer dan nodig is, ge zien de geraamde ontwikkelin gen van het treinvervoer. Senaat morrend akkoord met onderwij sbezuinigingen DEN HAAG (GPD)- Een meerderheid in de Eerste Kamer gaat onaanks soms scherpe kritiek akkoord met het onderwijsbeleid van minister Deetman. Vooral de maatregel om gezakte eindexamenkandidaten slechts voor een deel in het schoolbudget te laten meetellen, stuitte bij de senatoren op bezwaren. Dit bleek gisteren bij de behandeling van deze begroting. Volgens CDA-woordvoerster Grol-Overling schept het verminderd mee tellen van de gezakte kandidaten „veel onduidelijkheden in het onder wijs en in de gezinnen van de kandidaten". De kinderbijslag voor deze groep leerlingen zou in gevaar kunnen komen, aldus de christen-demo- crate. Oskamp (PvdA) merkte op dat de maatregel fnuikend werkt voor leerlin gen die slechts een aantal vakken overdoen. En als zij het hele pakket overdoen, dan komen de scholen in de problemen, verwacht de socia list. Hij had overigens weinig goede woorden over voor de bewindslie den. Hij vroeg hun nog dit jaar aan het parlement te laten weten wat de werkelijke gevolgen zullen zijn van de bezuinigingen. Van Boven (VVD) aanvaardt de noodzaak van bezuinigingen op onder wijs, omdat nu eenmaal op alle overheidsterreinen wordt omgebogen. „Op het onderwijsgebied is wildgroei ontstaan, zodat snoeien en kap pen als normaal onderhoud gezien kan worden", aldus de liberale sena tor. De bewindslieden antwoorden volgende week dinsdag. Eens in de twee jaar zijn enkele hallen van het Utrechtse Jaarbeurs-complex gehuld in een lichtblauwe nevel. Regelmatige beursgangers weten dan meteen welke tentoonstelling er aan de gang is; de mist wordt veroorzaakt door dozij nen stoommachines (groot en klein) en door venijnig snerpende motortjes van helikopters en auto's op schaal. Allemaal onderdelen van 'Techniek in vrije tijd', de hobby-beurs bij uitstek. Stoomrit PARIJS - Tientallen gekleurde ballonnen werden gisteren opge laten in Parijs bij de doop van een nieuw type, extra lange stads bus. (Foto AP). 'Techniek in vrije tijd' is uitge groeid tot een breed overzicht van wat mensen bij hun hob by's allemaal gebruiken aan technische zaken. Van gereed schappen via stoom tot elek tronica. V/aar dat allemaal toe kan leiden kan van donderdag 5 mei tot en met zondag 8 mei aanstaande worden bewon derd in de Marijkehal en de Bernhardhal van de Jaarbeurs, dagelijks van 10 tot 18 uur. Ook dit keer kreeg de hobby-ten toonstelling een thema mee. „Het is de luchtvaart gewor den", vertelt R. Schultink van de Jaarbeurs. „Een speciale aanleiding was er eigenlijk niet, maar toen we ontdekten dat de eerste mens 200 jaar ge leden per luchtballon een reis je maakte, hebben we dat als kapstok gebruikt". Het eerste deel van de Bernhard hal doet het luchtvaart-thema alle eer aan. De Rijkslucht vaartdienst, het militair lucht vaartmuseum, het Aviodome en de Europese ruimtevaartor ganisatie Estec zyn een paar 'professionele' exposanten, omlijst door een groep 'ama teurs', zoals de stichting De Koepel (astronomie), de nodi ge clubs die zich bezighouden met het bouwen van model vliegtuigen en -helikopters en wat exotischer hobby-beoefe naren als de science fiction- vereniging Terra (ruimtesche pen op schaal) en 'Vliegerop', dat zich specialiseert in het vliegeren. Vliegen Er zal in en rond de Jaarbeurs hallen tijdens 'Techniek in vrije tijd' ook werkelijk het no dige vliegen. Binnen in de Bernhardhal is tussen twee tri bunes een groot en uit veilig heidsoverwegingen ingekooid oppervlak gereserveerd voor demonstraties met radiogra fisch bestuurde helikopters in miniatuur-uitvoering, die deze ruimte overigens moeten delen met hun schaalbroeders uit het raceauto- en stockcar-wereld je. Als het weer het maar even toe laat zal het publiek buiten de hallen op het Jaarbeursterrein kunnen kijken naar vluchten van met een lijn bestuurde schaalvliegtuigjes. De NERO zal kleine raketlanceringen la ten zien, al gebeurt dat uit kos tenoverwegingen volgens het 'kop-van-jut-principe'. De ra- ketjes zitten aan een rail, zodat ze niet voorgoed in het lucht ruim boven Utrecht verdwij nen. Maar lang niet alles op de ten toonstelling vliegt. Er rijden diverse modeltreinen op de no dige kleine baantjes en achter in de Bernhardhal is het voor 'Techniek in vrije tijd' traditio nele 'grote kleine' railscircuit uitgelegd. Het publiek kan via kleine met knipperlichten be veiligde overwegen door het ovaal heen wandelen, dat wordt bereden door met stoomtractie aangedreven lo comotieven op een niet al te peuterige schaal. In het mid den van de Bernhardhal zijn weer vele liters water in het de monstratiebassin voor de ra diografische bestuurde schaal- schepen gepompt, waar ook de periscoop van een model-on derzeeër nog wel eens wil op duiken. Elektronica De elektronica heeft in de Bern hardhal een aparte hoek gekre gen, waarbij de hobby-compu ter de hoofdrol speelt. Er is ook een tentoonstellingsonderdeel, dat een beetje in de verdruk king is geraakt. „Foto en film is niet rijk vertegenwoordigd", vindt de heer Schultink van de Jaarbeurs. „Er zijn nog wel en kele amateurclubs op dat ge bied, maar een echt aanbod van professionele produkten kunnen we niet meer laten zien". De scherpe daling in de omzetten van foto- en film arti kelen, veroorzaakt door de op mars van video, zal daar wel het nodige toe hebben bijge dragen. De balans tussen commerciële deelnemers en amateur-expo santen is op deze tentoonstel ling duidelijk in het voordeel van de hobbyist. „Twee jaar geleden kregen de professio nals 1800 vierkante meter en nu 2100 vierkante meter, op een totaal oppervlak van 3,5 hectare overdekt hobbyple- zier", aldus Schultink. De Bernhardhal is niet het eerste gedeelte van 'Techniek in vrije tijd'. De ingang zit in de Marij kehal, en daar staat alles opge steld wat kan rijden en op ware grootte wil worden bekeken. Stoomwalsen, bejaarde trams, inzendingen van de federatie museum-bussen, maar ook een stand van liefhebbers van de machtige Amerikaanse Mack- truck. Verder een dozijn vertegenwoor digers van allerhande auto clubs: Triumph, TVR, Lotus, Opel, Talbot, Corvette, Austin, Singer, Mini Seven, Fiat, NSU en dwergauto's. In de 'classic car shop' wordt getoond hoe met veel geduld en liefde door pure hobbyisten van een ge pensioneerd autowrak weer een glanzende oldtimer wordt gemaakt. Aandacht voor een model van een oude sleepboot. Maak een mooie kans op één van de Een duizenden belangstellenden trekkende traditie wordt ook deze keer rond 'Techniek in vrije tijd' hooggehouden. Een echte stoomtrein van de Stoomstichting Nederland, ge vestigd in Rotterdam, rijdt met toestemming van de NS op za terdag 7 mei vanuit de Maas stad naar het centraal station van Utrecht om daar enkele uren te pronk te staan en dan de terugreis te aanvaarden. In de door de stoomlocomotief getrokken wagons is plaats Maak dit zinnetje af en stuur.'t voor 15 juni in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 236, 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50-goed voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15