c Pertini wil de boot afhouden Plannen Suriname ambitieus en tot mislukken gedoemd 3 Argentinië wijst kritiek af Walesa waarschuwt regering Een dode bij rellen Poolse 1-meiviering Italiaanse regeringscrisis: China zoekt toenadering Oost-Europa Diepgevroren embryo bij vrouw ingeplant Actie Honduras in El Salvador Amnesty: "Verklaring junta onaanvaardbaar" DINSDAG 3 MEI 1983 Buitenland KOPENHAGEN Het Japanse prinselijk paar brengt een vijfdaags bezoek aan Denemarken, waar zij zich met Koningin Margrethe en prins Henrik lieten vereeuwigen. (Foto ap> GDANSK (UPI) - De leider van de ondergrondse vakbond Solidari teit, Lech Walesa, heeft gisteren de waarschuwing geuit dat de Poolse arbeider radicaler wordt. Hij daagde de regering uit in het kielzog van de landelijke protes ten tegen het regime op 1 mei, onderhandelingen met de buiten de wet gestelde vakcentrale te beginnen. "De arbeiders zijn steeds meer voor het gebruik van dezelfde middelen (van geweld) als de overheid heeft gebruikt. Daarom moeten wij elkaar aan de confe rentietafel ontmoeten", aldus Walesa tegen verslaggevers na zijn werkdag van 06.00 tot 14.00 uur op de scheepswerf Lenin. "Wij halen het land niet uit de mi sère met demonstraties", ver volgde hij. "Ik geloof dat de rege ring de boodschap heeft ontvan gen - zij heeft een lesje gehad, al doet zij alsof ze niets gezien heeft". De officiële nieuwsmedia in Polen hebben gezegd dat de demon straties van 1 mei "jammerlijk faalden", maar Walesa noemde ze "een grote manifestatie tegen massaal geweld". Zondag hebben meer dan 100.000 mensen in 20 steden in heel Po len gehoor gegeven aan de op roep van de ondergrondse lei ding van Solidariteit om op straat te protesteren. Dat leidde dikwijls tot gewelddadige bot singen met de oproerpolitie, die zich bediende van gasgranaten en waterkanonnen. Een man werd daarvan het slachtoffer. In Nowa Huta, de staalstad bij Kra kow, werd hij dodelijk gewond door een traan- of gasgranaat van de politie die hem in de keel trof. "Ze zijn niet zo sterk als ze den ken", zei Walesa over de mach thebbers. "Deze miljoenen men sen zouden hen onder hun hoed kunnen vangen, maar we willen niet dat dit gebeurt want het zou een staatsgreep tegen hen zijn. Wij willen dat de overheid er is en het volk dient en ons erkent als bond". Walesa noemde de nieuwe, door de regering aanvaarde, vakbonden ter vervanging van Solidariteit "een politiek kadaver". Hij was bereid met de regering aan tafel te gaan zitten, zei hij, "waarbij ik het niet heb over mijzelf, maar over de beweging die ik verte genwoordig". ROME - De Italiaanse president Sandro Pertini heeft gistermiddag senaatsvoorzitter Tommaso Morlino opgedragen "zich nader te informeren over de standpunten van de partijen ten aanzien van de regeringscrisis". Het was een beslissing die iedereen in de Italiaanse politieke wereld volslagen verraste. De algemene verwachting was, dat Pertini de onvermijdelijke con clusie zou trekken uit de situatie die was ontstaan nadat de socia listen zich hadden teruggetrok ken uit de regeringscoalitie en premier Fanfani zijn ontslag had ingediend: namelijk kameront binding en vervroegde verkiezin gen op 26 juni. Voor de zoveelste keer heeft Perti ni gedaan wat niemand ver wachtte en daarmee indirect te kennen gegeven dat hij het ge heel oneens is met de socialisti sche partij, waartoe hijzelf al zijn hele leven behoort. De socialisten probeerden vorig jaar al tweemaal een voortijdige kamerontbinding te forceren. Beide keren wist Pertini dit te verhinderen, eerst door premier Spadolini een tweede forma tieopdracht te geven, en de twee de keer door de toenmalige se naatsvoorzitter Amintore Fanfa ni te verzoeken een regering te Uitstel De vage opdracht aan Morlino be tekent ongetwijfeld slechts uit stel van executie, maar laat geen enkele twijfel over Pertini's per- Vondst Een Amerikaanse duiker heeft gisteren meegedeeld dat hij een Duitse onderzeeër uit de Tweede Wereldoorlog heeft ontdekt op de bodem van de Caribische Zee. Hij vermoedt dat zich aan boord de stoffe lijke resten van belangrijke nazi's bevinden en dat er goud en gestolen kunstwer ken iri liggen. Exocet Sjeik Khalifa bin Zayed, onder bevelhebber van de strijd krachten van de Verenigde Arabische emiraten, heeft gisteren gezegd dat zijn land een aantal Exocet-raketten van Franse makelij ontvan gen heeft, het effectiefste wa pen dat Argentinië in de Falkland-oorlog tegen Groot- Brittannië gebruikte. De sjeik zei in een verklaring ter gelegenheid van de dag van de marine dat het bezit van deze raketten de marine een speciaal belang en een grotere verantwoordelijkheid geeft in het kader van de stra tegische ligging van de emi raten. Luie man Een Russische krant heeft in het weekeinde geheel tegen de redactiepolitiek in, een brief van een werkende vrouw geplaatst waarin zij de Russische man brandmerkt als een onvolwassen luie dronkaard die gespeend is van alle gevoel van verant woordelijkheid voor huis en gezin. De schrijfster, zei dat vrouwen zware lichamelijke arbeid moesten doen omdat dé man nen het vertikten en voor een deel ook omdat zij het hoger loon nodig hadden om het ge zin te voeden dat door een drinkende echtgenoot in de steek was gelaten. soonlijke oordeel over de gang van zaken. Zijn mening is dat een gekozen parlement zijn zit tingsperiode dient vol te maken en dat de kiezers niet eerder ho- door Hein ten Kortenaar ren te worden lastig gevallen. Het heeft hem al genoeg verdro- "ten dat hij al een jaar na zijn ver kiezing gedwongen werd de Ka mers te ontbinden en het zint hem allerminst dat zijn eigen partij hem voor de tweede keer PEKING (Reuter) - De Chinese partijleider, Hu Yaobang, ver trekt morgen naar Roemenië en Joegoslavië voor bezoeken die onderdeel vormen van China's inspanningen zijn contacten met de Oosteuropese bondgenoten van de Sowjet-Unie te vergroten. Het zal Hu's eerste bezoek buiten Azië zijn sinds hij in 1981 de nu in ongenade geraakte Hua Guo- feng opvolgde aan de top van de partij. Het is geen toeval dat Hu Roeme nië en Joegoslavië heeft uitgeko zen, juist nu Peking en Moskou besprekingen houden met het doel een twintig jaar oude breuk te helen. Roemenië, dat in zijn buitenlandse politiek een onaf hankelijke koers van Moskou volgt, en het niet-gebonden Joe goslavië gelden nog steeds als China's beste vrienden in Oost- Europa. Hu's bezoek aan Boekarest volgt op het staatsbezoek dat de Roe meense president, Nicolae Ceau- sescu, ruim een jaar geleden aan de Volksrepubliek bracht. Diens neutrale opstelling in het Chi nees-Russische conflict is door de Chinese leiders altijd zeer ge waardeerd. Ceausescu viel toen ook de zeldzame eer ten deel van een massabijeenkomst in de noordoostelijke stad Shenyang. Hu Yaobang zal na vijf dagen in Roemenië naar Joegoslavië rei zen. De Chinese communistische partij heeft zeer nauwe banden met haar Joegoslavische zuster partij. Bovendien geldt het Joe goslavische economische sys teem voor China als inspiratie bron nu het in het tijdperk na Mao bezig is economische her vormingen uit te voeren. tot een dergelijke stap wil dwin gen. De vete tussen de "grand old man" van de socialistische partij, Sandro Pertini, en de "young lion", partijsecretaris Bettino Craxi, is een publiek geheim. De wijze waarop Pertini met zijn on verwachte beslissing Craxi de voet dwarszet, is daarvan een openlijke uiting. Een jaar gele den rekende Craxi bij vervroeg de verkiezingen op voldoende stemmenwinst om de komende regeringsformatie naar zijn hand te kunnen zetten. Nu, na de vele onthullingen over corruptie schandalen waarin zijn partijge noten verwikkeld zijn (het laat ste was het schandaal rondom het linkse gemeentebestuur van Turijn), moet hij hollen om nog voor het kerende getij binnen te komen. Pertini's verrassende zet kan hem daarbij niet meer tegen houden, maar geeft hem wel de volle laag van de presidentiële af keuring. De Spaanse priester Juan Fernandez Krohn schreeuwt "Marionetten, moordenaars, communisten" naar de Portugese rechters die hem gisteren tot 6l/2jaar gevangenisstraf veroordeelden. Krohn had vorig jaar in Fati- ma getracht paus Johannes Paulus II te vermoorden. (Foto AP) MELBOURNE (Reuter) - Australische artsen hebben een em bryo, dat vier maanden ingevroren is bewaard, bij een vrouw ingebracht in de baarmoeder. De vrouw is nu 14 weken zwanger en alle proeven die tot nu toe zijn genomen hebben uitgewezen dat de foetus normaal en gezond is. Dr. Alan Trounson, de leider van het artsenteam, verklaarde dat de vrouw niet op gewone wijze kinderen kon krijgen, omdat zij verstopte eileiders heeft. Er werden vier eicellen van haar eier stok verwijderd. Deze werden in een reageerbuisje bevrucht. Drie eicellen werden in haar baarmoeder ingebracht en de vierde werd, nadat er door celdeling een embryo van acht cellen was ontstaan, ingevroren en bewaard bij een temperatuur van min 196 graden celsius. De vrouw raakte zwanger, maar kreeg na 8 weken een miskraam. Het embryo, dat vier maanden ingevroren was geweest, werd ontdooid en in haar baarmoeder ingeplant. Tijdens de bewaar periode, drongen ijskristallen twee van de acht cellen binnen. Volgens de artsen kunnen zes van de acht cellen beschadigd worden, zonder dat dat dit tot afwijkingen bij het kind leidt. Bevruchting buiten de baarmoeder is al verscheidene malen met succes gebeurd. Maar het is voor het eerst dat een vrouw zwan ger wordt nadat er een ingevroren en vervolgens ontdooid, em bryo is ingeplant. De eerste twaalf pogingen op deze manier een zwangerschap te bewerkstelligen, zijn mislukt, aldus Trounson. Hij zei dat in totaal 20 embryo's zijn ingevroren en dat zijn team hoopt een slagingspercentage van 80 te bereiken. SAN SALVADOR (UPI) - Hondu- rese militairen hebben beschie- teningen uitgevoerd op burgers op Saivadoriaans grondgebied tijdens de guerrilla-aanval op de brug bij Amatillo afgelopen vrij dag. Dat heeft de radiozender van de guerrillastrijders, Vence- remos gisteren gemeld. Het Hondurese leger gaf een com munique uit waarin ook van de beschieting melding is gemaakt. Het was voor het eerst sinds het uitbreken van het conflict in El Salvador in 1979 dat Honduras toegeeft dat is geschoten op Sai vadoriaans grondgebied ter on dersteuning van Salvadoriaanse regeringstroepen. T erugtrekking troepen Vietnam uit Cambodja wekt argwaan PEKING (Reuter/UPI) - China heeft de gisteren met enige fanfa re in Phnom Penh begonnen te rugtrekking door Vietnam van een deel van zijn troepen uit Cambodja een simpele truc ge noemd om de Asean-landen (In donesië, Filippijnen, Singapore en Thailand) tot praten met Indo china (Vietnam, Laos en Cam bodja) te bewegen. De Cambodjaanse regering noem de de gedeeltelijke terugtrek king gisteren juist een bijdrage voor het totstandkomen van zo'n dialoog en zei daartoe ook te wil len afzien van het vraagstuk van haar erkenning. "Zij zal evenwel nooit praten met prins Norodom Sihanouk of Son Sann", zo had de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken, Hun Sen, zondag verklaard. Sihanouk en Son Sann leiden de grote coalitie tegen het huidige, door Vietnam gesteunde, bewind van Heng Samrin in Cambodja. Het Chinese persbureau Nieuw China merkte op dat Vietnam, als de Asean het voorstel voor zo'n dialoog zou afwijzen, de or ganisatie van Zuidoostaziatische landen al snel zal gaan beschul digen van saboteren van een dia loog en het "opzettelijk veroorza ken van spanning". ADVERTENTIE BUENOS AIRES (UPI/Reuter) - Het militaire bewind van Argen tinië heeft gisteren de kritiek van de Italiaanse president, Sandro Pertini, over het rapport van de duizenden vermisten in het land, van de hand gewezen. Een presi dentiële woordvoerder noemde de verklaring van Pertinti een "onaanvaardbare inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van het land". De woordvoerder zei nog dat de militaire leiders de verklaring al leen kennen uit nieuwsberich ten, daarmee ontkennend dat zij het telegram van Pertini hebben ontvangen. De Italiaanse presi dent noemde de verklaring van de junta dat alle vermiste men sen als dood moeten worden be schouwd. "Bloedstollend" en "buiten alle menselijke bescha ving". "De verklaring van de Argentijnse militaire junta dat de verdwenen personen als dood moeten wor den beschouwd is volkomen on- aanvaarbaar", zo verklaarde gis teren het internationaal secreta riaat van Amnesty Internatio naal. Volgens Amnesty moet de junta verantwoording afleggen voor elk van de duizenden verdwij ningen in de zogenoemde "vuile oorlog" van de jaren zeventig. De organisatie voor de mensenrech ten vindt verder dat er een scha deloosstelling moet komen voor de slachtoffers of hun families. Functionarissen of hun agenten die zich hebben schuldig ge maakt aan schending van men senrechten jegens verdwenen personen moeten voor de rechter worden gebracht, aldus Amnes ty. Amnesty verwerpt de verklaring van de autoriteiten dat zij niet in staat zijn geweest veel van de slachtoffers te identificeren. Volgens Amnesty zijn veel van de slachtoffers uit hun eigen huizen ontvoerd en moet hun identiteit bekend zijn bij degenen die de acties hebben uitgevoerd. Ook bestaat er gedetailleerd bewijs dat veel van de ontvoerde perso nen naar geheime detentiecentra zijn gebracht, waar uitgebreide lijsten zouden zijn bijgehouden van de persoonsgegevens van de gevangenen, aldus Amnesty. De lijsten zouden bovendien in han den zijn geweest van regionale en nationale militaire autoritei ten. Volgens Amnesty zijn 3800 perso nen geregistreerd als verdwenen. Andere organisaties voor men senrechten spreken van meer dan 6000 gevallen. Dit zijn mini- mumcijfers. Mensenrechtenorganisaties in Ar gentinië hebben een schatting gemaakt van 15.000. Een herformulering van het Su rinaamse sociaal-economisch ontwikkelingsprogramma dat tot 1990 2500 miljoen Suri naamse guldens zal kosten; een groei van 3 procent van het bruto nationaal produkt per jaar; het creëren van 25.000 ar beidsplaatsen en het terug dringen van de huidige werk loosheid van 15.000 naar 5000. Dat zijn de voornaamste pun ten van het sociaal-econo misch gedeelte van de rege ringsverklaring, zoals die zon dagavond, 1 mei, door de Suri naamse minister-president drs. Errol Alibux op de Surinaamse televisie werd voorgelezen. Wie de ruim twee uur durende redevoering van Alibux naluis tert, kan niet ontkennen dat diens regering een op het eer ste gezicht gedegen staaltje van financieel-economische creativiteit aan de dag heeft ge legd, ook al is er ruim twee maanden aan gewerkt. Toch bevat de regeringsverklaring bij nadere bestudering weinig nieuws. Voor een groot deel is zij een uitwerking van het op 1 mei 1980 gepresenteerde Mani fest van de Revolutie, dat nog werd uitgesproken door de nu in ballingschap levende ex-mi nister-president Henk Chin a Sen. In dit manifest zijn de vernieu wingen van de vier fundamen ten van de Surinaamse samen leving aangegeven, namelijk door Ruud de Wit de sociaal-economische orde, de educatieve orde, de sociaal maatschappelijke orde en de politiek-bestuurlijke orde. Dat gezien de wankele financiële positie van de Surinaamse staatskas, vooral na het stop zetten van de Nederlandse ont wikkelingsgelden op 8 decem ber van het vorig jaar, de so ciaal-economische orde de meeste aandacht zou krijgen in de regeringsverklaring, stond reeds lang van tevoren vast. Niet in het minst omdat de rege- ring-Alibux voor een belang rijk deel steunt op de PALU, de Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie, die pas be reid bleek in de Surinaamse re gering zitting te nepen wan neer aan haar eisen voor een nieuw Surinaams economisch beleid zou worden voldaan. Maar als men de regerings verklaring van 1 mei 1982, ge schreven door de na 8 decem ber afgetreden minister-presi dent Neijhorst naast het breed sprakige relaas van Alibux legt, blijken de ombuigingen in het financieel-economisch beleid niet zo opzienbarend te zijn als wel wordt gesugge reerd. Ook een jaar geleden kreeg in de heroriëntatie op de Surinaam se economie de kleinschalige investeringen in de sectoren landbouw, industrie, bosbouw en visserij prioriteit boven de grootschalige in de bauxiet en de hydro-energie, zoals dat tot 1980 het geval was geweest. Optimisme Alibux kan geen gebrek aan opti misme worden ontzegd. In de ze tijden van internationale re cessie durft hij met plannen te komen die zeer veel geld kos ten, want naast de werkgele- genheidsvoorstellen staat de regeringsverklaring bol van andere geldverslindende pro jecten, zoals het stichten van een pensioenfonds, uitbrei ding van het staatszieken- fonds, verhoging van uitkerin gen, uitbreiding van het bui tenlands beleid, versterking van het leger, alfabetiserings programma's en herziening en uitbreiding van het onderwijs. Meest curieuze van het verhaal is evenwel de wijze waarop de re- gering-Alibux het een en ander denkt te kunnen realiseren. Voor een deel moeten de ge raamde 2500 miljoen gehaald worden uit bezuinigingen en betere afwegingen van beste ding van de gelden van Lanti ('s lands kas). Ook de belastin gafdracht door de bauxietbe- drijven aan Suriname zal aan zienlijk moeten worden ver hoogd. Ook zullen importbeperkende, importvervangende en export bevorderende maatregelen een steentje moeten bijdragen ter wijl ook de inning van loon- en inkomstenbelasting wordt ver sneld. Alibux is zo optimis tisch te stellen dat in 1990 50 procent van alle ontwikke lingsprojecten door Suriname zelf gefinancierd zal kunnen worden. Nog voor het jaar 1986 garandeert Alibux een sluiten de overheidsbegroting. Leningen Ondanks deze poging een even wicht tot stand te brengen tus sen staats-inkomsten en staats uitgaven, zal een zeer aanzien lijk deel van de uitgaven van wat in de regeringsverklaring wordt genoemd de herformu lering van het sociaal-econo misch ontwikkelingsprogram ma moeten worden betaald uit zogenaamde bi- en multilatera le ontwikkelingsverdragen, geldleningen op de internatio nale geldmarkt en schenkin gen. In dat licht is het niet zo verwonderlijk dat Alibux nog al veel woorden besteedt aan de ontwikkelingsrelatie met Nederland en andere landen. Opvallend is dat hij bij de opstel ling van dit nieuwe ontwikke lingsbeleid gewoon blijft uit gaan van de resterende Neder landse gelden alsof er op 8 de cember 1982 niets is gebeurd. Het is wellicht daarom ook dat de toon van de regerings verklaring en ook de opmer king over Nederland in de re devoering van legerbevelheb ber Bouterse zaterdagmiddag in Paramaribo, vergeleken met eerdere officiële uitlatingen ta melijk voorzichtig is. Bouterse beperkte zich met te zeggen „dat het revolutionair proces in Suriname doorgaat met of zonder ontwikkelingshulp". „En dat Suriname op basis van wederzijds respect vriend schappelijke banden moet on derhouden met alle landen, ook met Nederland". Alibux zei zondagavond onder meer: „Het is niet uitgesloten dat Nederland en Suriname el kaar zeer hartige verwijten te maken hebben. Het is echter duidelijk dat die verwijten slechts positieve effecten kun nen sorteren wanneer die met realiteitszin en met inachtne ming van de wezenlijke belan gen van de volken van beide landen worden gemaakt. En dat wezenlijk belang van beide volkeren is gelegen in een on verstoorde en succesvolle rea lisatie van het opgezette revo lutionair proces in ons land". Niet positief Vervolgens voegde hij eraan toe „dat het te hopen is dat op kor te termijn de normalisatie van de verhoudingen tussen beide landen een aanvang zal kun nen nemen". Gezien de eerste reacties van politiek Den Haag op de regeringsverklaring lijkt die normalisatie gepaard gaan de met een hervatting van de Nederlandse ontwikkelings gelden er voorlopig in het ge heel niet in te zitten. De woord voerders van de grote politieke partijen en ook de woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken lieten zich weinig positief uit over de te neur van de regeringsverkla ring. Het is ook niet zo Verwonderlijk dat de Nederlandse politiek bepaald weinig warm loopt voor de in de regeringsverkla ring genoemde nieuwe demo cratische instellingen. Voor het Nationaal Democratisch Congres (NDC) en de Centrale Staats Raad (CSR) zijn geen concrete plannen. Commissies moeten nog worden ingesteld. De aangekondigde verdere de centralisatie van het staatsbe stuur middels volkscomités, plaatselijke regionale en dis trictsraden geeft niet aan hoe de besturen zullen worden ge kozen, terwijl hun rol slechts adviserend zal zijn. De legerleiding blijft een aan zienlijke vinger in de beleids- pap houden door haar dubbele positie, namelijk zowel in het Beleidscentrum als in de Cen trale Staats Raad. In de rege ringsverklaring van Alibux wordt zelfs nadrukkelijk opge merkt dat de positie van het le ger zal worden verstevigd. Daarnaast is er ook geen enke le garantie dat de persvrijheid zal worden hersteld. De reacties van politiek Den Haag lijken een spoedige her vatting van de Nederlandse ontwikkelingsgelden uit te sluiten. Daardoor dreigt een aanzienlijk deel van het rege ringsprogramma van Alibux op losse schroeven te komen staan. Tenzij Suriname met zijn geïntensiveerd buiten lands beleid erin zal slagen nog andere landen dan Brazilië voor hulpprogramma's te inte resseren, is dit ambitieuze pro gramma reeds bij het uitspre ken tot mislukken gedoemd. AJAX oordllnen van 29,95WOOf 9,95 en diverse meubelstoffen Telefoon 02505-1534 02550-33731 IJweg 341, Zwanenburg Geopend van 11.00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9