Rolwisseling voor belasting in 1984 Verdachte: bewijzen uit kamp vertelsels Omstreden beleggingsproj eet gestaakt Raad Jeugdbeleid bepleit groeibanen Opnieuw ambtenaren in Eindhoven aangehouden '1 Tweeverdieners 1 juli aangepakt Ontevredenheid over plan methylbromide Protest tegen bezuinigen "Wetsontwerp taakverdeling universiteiten deugt niet" Nederland wil meer eigen geld voor EG Slavenburg: opnieuw man gearresteerd DINSDAG 3 MEI 1983 Binnenland EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft gisteren opnieuw twee gemeente-ambtenaren aangehouden, een 55-jarige Eindhovenaar en een 43-jarige man uit Nuenen. Het zijn allebei opzichters die betrokken zijn bij de uitvoering van grondwerken en wegenbouwprojecten. Ze worden verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en het aannemen van steekpenningen. De politie hield al eerder dertien ambtenaren aan alsmede een gepensioneerde ambtenaar. Ook zijn enkele woonwagenbou wers en andere buitenstaanders aangehouden. Ze zijn alle be trokken bij een grootscheepse fraudezaak met vele vertakkin gen waardoor de gemeente Eindhoven voor zeker vele tonnen is benadeeld. Hoe groot de schade voor de gemeente precies is, staat niet vast. Verdere aanhoudingen worden niet uitgesloten geacht, aldus de politie. De politie heeft in de woningen van de gisteren aangehouden ver dachten papieren in beslag genomen. Tijdens de huiszoeking in de woning van de 55-jarige verdachte werd een rechercheur door de 19-jarige zoon van de man van de trap geschopt. De politieman raakte daardoor licht gewond. De zoon werd daarop aangehouden evenals zijn 20-jarige broer die zich met de zaak bemoeide. AMSTERDAM/MOERGESTEL (ANP) - Verschillende maat schappijen die betrokken zijn bij het American Land Program (ALP) kunnen hun zakelijke acti viteiten niet meer op de gebrui kelijke manier uitvoeren. Het in komen van die maatchappijen is volledig tot stilstand gekomen en zij zullen hun activiteiten in de naaste toekomst moeten sta ken. Dit schrijft de van oplichting ver dachte Rienk Kamer in een brief aan alle cliënten en relaties van Kamer Investments bv en de ALP-groep. Kamer schrijft het mislukken van ALP toe aan "een felle hetze van de pers en onbe grijpelijke justitiële acties". Daardoor bestaat er volgens hem voor ALP en de verkoopactivi teiten van Kamer Investments op redelijke termijn geen uit zicht om tot een gezonde finan ciële en zakelijke situatie terug te kunnen keren. "Een staking van de activiteiten is onvermijdelijk geworden en voor sommige on derdelen is wellicht een faillisse ment niet uit te sluiten", aldus Kamer. Hij zegt wel over de mogelijkheden en de wil te beschikken om de ALP-beleggers met hun projec ten alsnog zoveel mogelijk in een veilige haven te brengen, waarbij financiële tegemoetkomingen mogelijk zijn. Daartoe wil Kamer binnen acht weken per project vergaderingen beleggen. "Ver der afwachten of onder deze on dragelijke toestanden proberen door te gaan in de oude vorm zou onverantwoord tegenover uw be langen zijn", zo schrijft Kamer aan zijn klanten. Kamer schrijft verder dat het ALP al in moeilijkheden was geko men voordat justitie ingreep. Oorzaken daarvan waren vol gens hem onder meer het uitblij ven van voldoende fiscale aftrek, een in de geschiedenis nog niet eerder vertoonde hoge rente stand met een eveneens unieke ernstige recessie van de onroe- ren-goedmarkt en falen van het beheer in de Verenigde Staten. Vanwege dit laatste feit was het volgens Kamer al in de zomer van 1982 tot een volledige breuk gekomen tussen ALP-Europa en ALP-USA. "Daarbij werd duide lijk dat er in sommige projecten verschillende problemen of on regelmatigheden bestonden, die ons tot dan toe niet duidelijk of zelfs volledig onbekend waren", aldus Kamer. Kamer zegt dat door de publiciteit een deel van de beleggers niet meer betaalde. "Daarmee du peerden de beleggers zichzelf en kwam ALP in verdere financiële nood". Kamer zegt dat de zaak helemaal hopeloos werd door zijn arresta tie op 21 februari j.l. Hij noemt deze arrestatie onbegrijpelijk, omdat hij al herhaaldelijk om een gesprek met justitie verzocht zou hebben om opheldering te verschaffen. Volgens hem berus ten de aangiften op "belachelijke insinuaties en veronderstellin gen". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet streeft ernaar in de inkomstenbelasting het pensioen van de (gehuwde) vrouw al per 1 januari 1984 afzonderlijk te belasten. Hierdoor kan een einde worden gemaakt aan de regel dat het pensioen van de vrouw voor de belasting heffing wordt toegerekend aan de man. Mede door dit plan ziet het kabinet geen kans om de zogenaamde „integrale rolwisseling" tussen man en vrouw in de inkomsten belasting, waar dit voorstel vol gens het kabinet bij hoort, eerder dan per 1 januari 1984 in te voe- nenden. Per 1 juli a.s. wil het ka binet de gehuwde tweeverdie ners al zwaarder gaan belasten. Dit schrijven de staatssecretaris- Tarieven Koning (financiën). De j)e regering heeft de tarieven niet Graaf (sociale zaken) en mr. Kap- peijne van de Copello (emancipa tie) in hun toelichting op het wetsontwerp belasting voor tweeverdieners, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Die rolwisseling houdt in dat be paalde fiscale voorzieningen (zo als het pensioen, maar ook de af trek van hypotheekrente en van buitengewone lasten) zullen wor- SchCFDG kritiek den toegerekend aan de partner met het hoogste inkomen, on geacht of dat de man of de vrouw Als deze maatregelen op 1 januari wordt ingevoerd, kunnen zij te gelijk van kracht worden met de uitbreiding van het nieuwe be lastingregime voor tweeverdie ners tot de ongehuwd samenwo- Driekwart voor examineren nieuw kamerlid DEN HAAG (GPD) - Politici zouden eerst een proef van kennis en capaciteit moeten afleggen alvorens lid van de Tweede Kamer te kunnen worden. Dat vond driekwart van de 584 ondervraagden uit een onderzoek door het Am sterdamse markt-onder- zoeksbureau Aselect. CDA-stemmers vinden zo'n test het minst nodig, D'66- stemmers het meest. De helft van de ondervraagden heeft geen vertrouwen in de kennis en de capaciteiten van de le den van de Tweede Kamer, nog iets minder dan mannen. Iets minder dan de helft heeft dat vertrouwen wel. Uit het onderzoek blijkt dat vooral stemmers op het CDA (72 pet.) en de VVD (56 pet.) ver trouwen in de kamerleden hebben. Bij PvdA'ers (35 pet.) en D'66'ers (41 pet.) is dat vertrouwen veel minder. De bewindslieden houden vast aan de invoeringsdatum van 1 juli, ondanks de vrij scherpe kritiek van o.a. de Raad van State. Het hoogste adviesorgaan van de re gering vindt het - zoals al eerder gemeld - onrechtvaardig dat de maatregel voorlopig alleen voor gehuwde tweeverdieners zal gel den en pas later zal worden uit gebreid tot de ongehuwde twee verdieners. Doorvoering van de integrale rol wisseling nog dit jaar zou vol gens de drie staatssecretarissen op onoverkomelijke uitvoerings problemen stuiten. Verder kost deze wijziging van het belas tingstelsel geld en dat is er dit jaar niet meer. De nieuwe belasting moet de schatkist over dit jaar 150 mil joen gulden opbrengen. Dit be drag zal worden besteed aan de extra uitkering voor de 'echte minima' aan het eind van het jaar. De regering had voor deze min. loon f21.116 gewijzigd ten opzichte van twee maanden geleden, toen de minis terraad overeenstemming be reikte over het wetsontwerp en het voor advies aan de Raad van State doorstuurde. In de loonbelasting wordt de belas tingvrije voet voor werkende vrouwen verhoogd van f 2549 naar f7381. De belastingvrije som van de man wiens vrouw ook werkt, blijft f12.716 als de vrouw minder dan f 4841 ver dient. Zij wordt echter verlaagd naar f9921 als de vrouw meer dan f4841 verdient en f7381 als zij meer dan f7381 verdient. In de inkomstenbelasting wordt de belastingvrije som voor de werkende vrouw f4965. Voor de man geldt dan een belastingvrije som van f12.716 als de vrouw minder dan f4841 verdient. De belastingvrije som daalt naar f 11.319 als de vrouw meer ver dient dan f 4841 en zakt naar f 10.049 als de vrouw meer dan f7381 verdient. Het hieronder volgende overzicht geeft een algemeen beeld van de gevolgen in procenten op het ge zamenlijk besteedbare inkomen van een echtpaar waarvan beide partners werken. Voor 1983 zijn de effecten de helft, omdat de maatregel per 1 juli in moet gaan: min. loon modaal 2 modaal 4 modaal 2 maal modaal f53.221 plus 2,1 plus 1,2 -0,2 4 maal modaal f126.024 plus 2,3 plus 1,7 plus 0,7 -0,2 WEERRAPPORTEN Eis c II i ïfl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locarno Londen Luxemburg regen 12 regen 13 regen 14 regen 14 motregen 14 regen 11 regen 11 regen 14 geheel bew. 11 regen 14 regen 8 licht bew. 29 onbewolkt20 licht bew. 15 geheel bew. 15 regen 13 Mallorca Malta München Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Beiroet Tunis zwaar bew. 10 zwaar bew. 19 onbewolkt 20 half bew. 21 regen 12 regen 9 onbewolkt 17 onbewolkt 22 half bew. 22 geheel bew. 19 regen 15 onbewolkt 22 zwaar bew. 14 licht bew. 21 onbewolkt 22 licht bew. 13 onbewolkt 16 bew. 17 bew. 18 bew. 20 bew. 22 bew. 21 DEN HAAG (ANP) - De stichting Natuur en Milieu is ontevreden over de plannen die staatssecre taris Ploeg (landbouw en visse rij) heeft met het ontsmettings middel methylbromide. De stichting heeft er bezwaar tegen dat het eerder voor 1 september 1983 aangekondigde verbod op de toepassing van het middel in de tuinbouw niet doorgaat. Zij is van mening dat er minder be zwaarlijke alternatieven voor handen zijn. Ploeg heeft vorige week een notitie aan de Tweede Kamer gestuurd waarin hij schrijft dat het beleid gericht blijft op een volledige af schaffing van het middel. Hij heeft voorgesteld het voor een aantal teelten in de tuinbouw per 1 september 1983 te verbieden. Voor andere teelten streeft Ploeg naar een verbod vanaf eind 1985. In een reactie zegt Natuur en Mi lieu dat sinds 1981 de aanwijzin gen zich opstapelen dat methyl bromide een kankerverwekken de stof is. Ook blijkt volgens de stichting dat tuinders op grote schaal meer methylbromide ge bruiken dan is toegestaan. Zij maakt zich verder zorgen dat het middel op grote schaal in de ha vens wordt gebruikt voor het ontsmetten van scheepsladin gen. Het Landbouwschap handhaaft zijn reeds eerder ingenomen standpunt dat het huidige beleid, waarbij onder bepaalde omstan digheden vrijstelling wordt ver leend voor het gebruik, moet worden voortgezet. In de komen de jaren moet volgens het schap het gebruik verder worden te ruggebracht. Het middel kan dan alleen nog op die bedrijven wor den gebruikt waar geen vervan gend middel aanwezig is, aldus het schap. DEN HAAG (ANP) - Zeker duizend Hagenaars hebben gisteravond ge demonstreerd tegen de bezuinigingsplannen van hun gemeentebe stuur. B en W van Den Haag willen de komende vier jaar 228 miljoen gulden bezuinigen, waarvan 65 miljoen in 1983. Volgens het stadsbe stuur zullen hierdoor 1600 banen bij de gemeente verdwijnen. Verscheidene betogingen door de stad kwamen aan het begin van de avond tot een einde bij de raadzaal aan de Groenmarkt. Hier zou de gemeenteraad gisteravond aanvankelijk de bezuinigingsvoorstellen, die zijn neergelegd in een zogenaamde Voorjaarsnota, behandelen Door een onverwachte interventie van het CDA is deze behandeling inmiddels uitgesteld tot het eind van deze maand. VEGHEL (ANP) - Door een brand op het industrieterrein in het Brabantse Veghel is giste ren een schade ontstaan van minstens enkele miljoenen gul dens. Dat heeft een woordvoer der van de rijkspolitie meege deeld. Kort na vier uur brak brand uit in de gebouwen van transport- en overslagbedrijf Van der Heijden. In die gebou wen lag verpakkingsmateriaal opgeslagen van de firma Nede- ximpo. De brand, die gepaard ging met een enorme rookont wikkeling, trok vele duizenden toeschouwers. De oorzaak van de brand is niet bekend. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De Onder wijsraad vindt dat het ontwerp voor de Wet taakverdeling en concentratie in het wetenschap pelijk onderwijs (wo) niet deugt. Voor de voorgestelde ingrijpen de wijzigingen bestaat onvol doende wettelijke grondslag. Als wet is het ontwerp onder de maat. De bestuurlijke gevolgen zijn onaanvaardbaar voor univer siteiten en hogecholen met eigen bestuur. De raad is ontstemd over de proce dure die minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) heeft gevolgd. De Academische Raad werd niet in de plannen gekend, en ook schakelde de bewinds man voortijdig de Raad van Sta te in. Van zo'n procedure, die aan een taktische manoevre doet denken, wenst de Onderwijsraad in het vervolg verschoond te blij- Met zijn taakverdelingsplan wil minister Deetman studierichtin gen opheffen, concentreren (waaronder fuseren), en afslan ken. Hij wil efficiënter weten schappelijk onderwijs en een kwart miljard gulden per jaar be sparen, waardoor ook driedui zend volledige arbeidsplaatsen verloren gaan. De operatie kan binnen het kader van de bestaan de wet worden doorgevoerd. Maar met een extra wetje kun nen eventuele twijfels worden weggenomen en kan snel wor den gehandeld. Een hoofdbezwaar vindt de Onder wijsraad dat de minister een principiële zaak als invoering van taakverdeling en concentra tie behandelt als een incidentele zaak van tijdelijke aard. Het be grip taakverdeling zoals in het wetsontwerp wordt gehanteerd, heeft een veel ruimere, meer al gemene en verder strekkende in houd dan in de bestaande wet, DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering is voor een ver hoging van de eigen middelen van de EG als, wat dit jaar dreigt te gebeuren, de begroting van de gemeenschap uitgeput is. Ande re oplossingen zoals nationale fi nanciering of financiering via speciale agentschappen zouden het begin van ontrafeling van de EG zijn. Dit verklaarde gisteren staatsse cretaris van buitenlandse zaken Van Eekelen tijdens een verga dering met de uitgebreide ka mercommissie voor buitenland se zaken over de uitvoering en toepassing van de EG-verdragen. Van Eekelen liep vooruit op de voorstellen die de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, morgen zal doen over de financiering van de gemeenschap in de toekomst en de standpunten die de Neder landse regering daarover zal in- DEN HAAG (ANP) - De Raad voor het Jeugdbeleid, een ad viesorgaan voor de regering over maatregelen die betrekking heb ben op jongeren, wil dat jonge ren de mogelijkheid krijgen een zogenaamde groeibaan te ne men. Een groeibaan is een deel tijdbaan van bijvoorbeeld 20 uur waarbij het mogelijk is in enkele jaren te groeien naar een baan met een maximale arbeidsduur. Daar zou een verlichting van de belasting- en premiedruk tegen over moeten staan die het netto loon op een niveau brengt dat het voor jongeren beneden 21 jaar aantrekkelijk maakt om zo'n groeibaan aan te nemen. Met hun 21ste zouden de jongeren dan het aantal uren moeten gaan werken dat voor volwassenen gebruike lijk is. De raad heeft deze ideeën gisteren ontvouwd bij de presentatie van het advies "minimumjeugdlonen onder druk" aan minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid). Volgens de raad past de verlaging van de minimum jeugdlonen per 1 juli met tien procent niet in het kabinetsbe leid van herverdeling van werk, omdat de verlaging van de lonen het voor jongeren vrijwel onmo gelijk maakt korter te gaan werken en toch een zelfstandig bestaan te leiden. De redenering van minister De Ko ning dat een verlaging van de jeugdlonen het jongeren gemak kelijker zou maken om aan werk te komen deelt de raad niet. Er is geen enkele controle op het om zetten van het ingeleverde loon in werk, aldus de vborzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid, Pijkei Schroder. De raad wil dat de huidige jeugdlonen en uitke ringen worden gehandhaafd en dat de jeugdwerkloosheid wordt bestreden door onder meer het de groeibanen. Minister De Koning erkende dat de verlaging van de jeugdlonen een bezuinigingsmaatregel is, «maar hij zei ervan overtuigd te zijn dat zij ook meer werkgelegenheid voor jongeren zal betekenen. Hij zei wel in te zien dat het voor jongeren moeilijk wordt om zelf standig te leven, maar als we de collectieve sector in de huidige omvang willen blijven financie ren, dan zal het kabinet moeten kiezen voor inleveren door jon geren of door ouderen. Het kabi net kiest ervoor om dat van jon geren te vragen omdat zij nog niet aan een bepaald uitgavenpa troon vast zitten, aldus De Ko ning. Het groeibanen-alternatief noemde hij een aanvaardbare suggestie. i het begrip concentratie i het geheel niet voorkomt, aldus de Onderwijsraad. ROTTERDAM (ANP) - Het onder zoek naar zwart-geld-activiteiten en andere malversaties bij Sla- venburg's Bank heeft gisteren tot een tweede arrestatie geleid. Volgens een mededeling van het openbaar ministerie in Rotter dam heeft een speciaal opspo ringsteam een 48-jarige man uit Voorburg aangehouden. Hij is onder-directeur van het kan toor in Den Haag. Hij wordt vol gens een woordvoerder van justi tie verdacht van valsheid in ge schrifte. De arrestatie werd ver richt op grond van de admini stratieve bescheiden die op 18 fe bruari tijdens politie-invallen in de kantoren in Rotterdam, Dor drecht en Den Haag in beslag werden genomen. Het opspo ringsteam verrichtte in dit ver band op 18 april de eerste aan houding. Patijn (PvdA), Engwirda (D'66), Van der Mei (CDA) en Blaauw (WD) hadden hun zorg geuit over geruchten over de financie ring van de EG als de schatkist leeg is. De kosten van het land bouwbeleid dreigen dusdanig uit de hand te lopen dat dit jaar een aanvullende begroting van 1 2 miljard nodig is. De mededeüng van Van Eekelen was verheugend voor de voorzit ter van het Europees Parlement, de Nederlandse socialist Piet Dankert. Hij brengt een officieel bezoek aan Nederland. Dankert volgde een gedeelte van de be raadslagingen op de publieke tri bune. Grote zorg van Dankert is een dreigende uitholling van de bevoegdheden van het Europees Parlement, als gekozen wordt voor financiering van de EG bui ten de begroting om. Een deel van de begrotingsautoriteit is een van de weinige bevoegdhe den waarover het parlement be schikt. •DEN HAAG (ANP) - De 29-jarige Th. J. Batiste is gisteravond in een Haags cafe zodanig gewond geraakt door enkele pistool schoten, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleed. Dit heeft een woordvoerder van de Haag se politie in de nacht van maan dag op dinsdag meegedeeld. Het slachtoffer werd niet ver van het cafe op straat aangetroffen. Volgens de politie is de man er blijkbaar nog in geslaagd het cafe te ontvluchten. MAASTRICHT (GPD) - Albert T. (63) ontkent al het bewijsmate riaal, dat 28 over de hele wereld verspreid wonende overleven den van concentratiekamp Rie- derloh bij Kaufbeuren tegen hun vroegere Nederlandse kampoud ste bij de Maastrichtse rechtbank op tafel hebben gelegd, bracht de van misdrijven tegen de mense lijkheid verdachte Nederlander uit het Oostenrijkse dorpje Wes- tendorf noemde het "allemaal vertelsels die op reünie's zijn ontstaan". Zelf lijkt hij over de belangrijkste feiten uit de perio de Riederloh aan geheugenver lies te lijden. Op tientallen vra gen van de rechters gisteren ant woordde hij „Ik herinner me dat in het geheel niet meer". „Ik heb tijdens de getuigenverho ren gezwegen omdat ik het be treur dat deze mensen die ver schrikkelijke tijd hebben moe ten doorstaan. Ik had genoeg op merkingen over hun verklarin gen kunnen maken. Maar het is op mij overgekomen alsof ik er niet bij betrokken ben geweest. De getuigen hebben hier niet de waarheid gesproken", zei Albert T aan het begin van de zitting gisteren, nadat de getuigenver horen waren afgesloten en de drie Israëli's en twee Amerika nen verlof kregen naar huis terug te gaan. Onaangename dingen Voor Albert T. was die ondervra ging van getuigen overbodig. „Na de oorlog was voor mij alles afgelopen en daarmee uit", viel hij tijdens zijn eigen ondervra ging een keer uit. Hij gaf toe dat er onaangename dingen in het kamp waren voorgekomen. Maar over de verdenking dat hij be trokken zou zijn geweest bij de mensenvernietiging zei Albert: „Onzin. U stelt mij maar vragen en ik zeg dat ik het me niet meer herinner". Op de vraag van president mr. Pijls van de bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank of hij ook iets gedaan heeft om het lot van de joodse gevangenen te verlichten, antwoordde hij: „Meer dan u denkt". Min of meer beklaagde hij er zich over dat hij de enige is uit kamp Riederloh die voor de rechter is gebracht. "Aardige man" Oscar Baron - nu 80 jaar oud - uit Quebec (Canada) is de enige ge tuige die het voor Albert T. heeft opgenomen. Hij had een bijzon der baantje in het kamp als hulp- fourier en leerde Albert de kneepjes van de bokssport. „Ik heb nooit gezien dat T. slagen uitdeelde. Hij was wel de mach tigste man van het kamp, maar het was een aardige man", wist hij te vertellen. In schrille tegenstelling daarmee stonden de 28 verklaringen die zijn afgelegd voor rechtbanken en politie-instanties door overle venden in Australië, Canada, de Verenigde Staten van Amerika, West-Duitsland, Zwitserland en Noorwegen. Daarin is zonder uit zondering sprake van een wrede rol die Albert T. in kamp Rieder loh zou hebben vervuld. Het was een lange klacht van herhaald meedogenloos, brutaal en on menselijk optreden dat de dood van vele joden tot gevolg zou hebben gehad. „Ik heb ze met verbijstering beluis terd". zei Albert T. aan het eind daarvan. „Al die verhalen zijn in 38 jaar een eigen leven gaan lei den. Het is allemaal niet waar", herhaalde hy met verheffing van zyn stem.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7