actief in I vrije tijd Represailles bezetter op expositie in Waag J ongerenvereniging Augustinus negentig LEZERS SCHRIJVEN Roomburgh verhuisd Wraakacties in LidiceOradour en Putten Nadruk Ugt op gezelligheid" lustrumweek Aar ctaïj kskunde Fietsers C A '01 ga" in gebruik als bedrijfsverzamelgebouw Leidon Salonavond In het Huis de Bijlen aan de Morsstraat 60 is donderdag avond een salonavond. Het folkloristische orkest Szardas zal vanaf negen uur spelen. Modeshow Warnecke Mode aan de Bree- straat houdt morgen enkele modeshows met zomerkleding. Tijden: elf, twee en vier uur. Kinderbingo Buurthuis Op Eigen Wieken houdt morgenmiddag om twee uur een kinderbingo. Er zijn drie ronden met na afloop een loterij. Duivensport (1) Postduivenvereniging De Blauwkras vloog met 375 dui ven uit Strombeek. De uitslag- 1, 2, 6 A. v.d. Holst; 3 G. v.d. Blom; 4 R. Verhoogt; 5, 7,9, 10 P. Landesbergen8 H. Koome. Duivensport (2) De Vriendenclub liet 978 duiven in Strombeek opstijgen. Uit slag: 1,4,8 F.J. Compier; 2 J.C. van Seggelen; 3 J. Boulee; 5 W. Vijlbrief; 6 W. v.d. Kooy; 7 L. Koopman; 9 Houweling/Gijs- man; 10 B. v.d. Voorn. Duivensport (3) De wedvlucht van Het Oosten uit Strombeek leidde tot de volgen de uitslag: 1, 6, 7 L. v.d. Nieu wendijk; 2, 3, 5, 9, 10 W. v.d. Nieuwendijk; 4 B. Singeling; 8 J. Smit. Duivensport 4) De postduiven van Columba vlo gen uit Strombeek en bezorg den hun eigenaren het volgen de resultaat: 1,3,4, 5, 6, 8,9,10 C. v.d. Nieuwendijk; 2 L. v.d. Meer7 H.J. Kettenis. Duivensport (5) De Rijnklievers vloog met 391 duiven uit Strombeek. Uitslag: 1, 8 B. Hoogervorst; 2, 3, 10 S. van Goozen; 4, 5 gebr. Kok; 6 J. v.d. Velde; 7, 9 J. v.d. Wal. Duivensport (6) P.V. Leiderdorp hield een wed vlucht uit Strombeek. Uitslag: 1, 7 J. van Alphen; 2, 6 comb. Reijka; 3 J. van Laar; 4 D. van Seggelen; 5 A. Petit; 8 P. Sloos; 9 F. van Heusden; 10 D. Zwaan. Duivensport (7) De wedvlucht van De Reisduif uit Strombeek kende de volgen de uitslag: 1, 7 W. Kop; 2 W. Tolboom; 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 W. v.d. Hoogt. Duivensport (8) LPC hield een wedvluchtuit Strombeek. Uitslag: 1,2,3,9 N. de Groot en zn.; 4 A. Singeling; 5 J. Staffeleu; 6 W. Siera; 7 A. v.d. Meijden; 8 C. v.d. Horst; 10 G. van Stein. LEIDEN - Zestig personeelsleden en dertig vrijwilligers zijn giste ren in de weer geweest om Huize Roomburgh in één dag te verhui zen. De bewoners van het bejaar denhuis zullen de komende tien maanden namelijk verblijven in een noodgebouw aan de Schu- bertlaan. Het bejaardenhuis aan de Zaanstraat wordt in die tijd grondig verbouwd en aangepast aan de eisen van deze tijd. Geko zen werd voor een verhuizing in één dag, opdat de bewoners zo kort mogelijk in spanning zitten. Huize Roomburgh zal na de reno vatie, die zo'n tien miljoen gul den kost, 19 kamers minder tel len. Dat is nodig om de kamers wat groter te maken en allemaal te voorzien van een grote toilet ruimte met eigen douche. Ook zullen de keukentjes voor de be jaarden wat groter worden. In Huize Roomburgh worden tien kamers geschikt gemaakt voor bewoning door roütoelgangers. LEIDEN In aanwezigheid van vele prominente buitenlanders is gisteren in het Waaggebouw de tentoonstelling Lidice, Oradour, Putten geopend. De expositie is georganiseerd door het 5-mei co mité Leiden en draagt de on dertitel 'Repressailles als instru ment van de bezetter'. De dorpen Putten (Nederland), Li dice (Tjechoslowakeije) en Ora dour (Frankrijk) hebben in de oorlog zwaar te lijden gehad van de wraakacties van de nazi's. De namen van de dorpen werden symbolen voor de gruweldaden van de bezetter. LEIDEN - Remco van Tooren, voorzitter van de lustrumcommissie, zegt: "De nadruk ligt bij ons tegenwoordig op gezelligheid. Gediscussieerd wordt er nog wel, maar min der". Studenten... pardon... jongerenvereniging Augustinus bestaat negentig jaar; en dat wordt deze week gevierd. LEIDEN - Het programma van de lustrum-week. Vanavond om ne gen uur is er een opvoering van "De klucht van Pierlala" door theater-werkgroep Proloog in het LVC, Breestraat 66. Na afloop gitaarmuziek in Augustinus. Woensdag vier mei: 20.30, vertoning van de film The atomic cafe. Als de film is afgelopen zal een vertegenwoordiger van het IKV enkele dingen vertellen. Donderdag vijf mei: 20.30, we citeren, "een wervelende modeshow met de nieuwste en meest futuristische creaties door de Koninklij ke Nederlandse academie voor beeldende kunsten uit Den Haag en de Nederlandse dansacademie uit Rotterdam". Na afloop disco. Vrijdag zes mei: 10.00, sportdag in het sportcentrum aan de Wasse- naarseweg. Zes uur 's avonds is er een diner in de mensa voor de leden die zich hebben opgegeven. Om half negen wordt de film Close encouters of the third kind vertoond. Hierna treedt de pop groep The Nits op. De feestweek wordt afgesloten door twee dis- De tentoonstelling biedt in woord en beeld de vernietiging van de dorpen. De expositie is zonder meer een aangrijpend geheel. De burgemeester van Putten bena drukte gisteravond echter dat de gebeurtenissen niet vergeten mogen worden. Vijf mei De tentoonstelling in de Waag is dagelijks geopend van elf uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Op 5 mei is er 's middags om twaalf uur de traditionele uitrei king van (gratis) Zweeds witte brood, eveneens bij het Waagge bouw aan de Aalmarkt. 's Middags, van vier tot zes, is er een internationaal forum onder leiding van de professoren Drion en Kalshoven. Op het Vijf Mei plein wordt 's avonds om acht uur een nationale wielerronde voor dames gehouden. De wie lerronde was vorig jaar zo'n suc ces, dat de organisatoren het eve nement graag herhalen. In het clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt 's och tends vanaf tien uur gratis oran jebitter geschonken. Het buurt huis roept wijkbewoners op tast bare herinneringen aan bevrijd dingsdag 1945 mee te nemen om er een tentoonstelling van te ma ken. De wandelsportvereniging Zuid- West organiseert een bevrij dingswandeltocht. Vanaf 's mor gens negen uur wordt er gestart bij de Bierdeghel in de Veste- straat. De wandelingen gaan over afstanden van vijf tot veer tig kilometer. In het buurtcentrum De Kooi in de Driftstraat is tot en met dinsdag 10 mei de tentoonstelling 'Neder land Tolerant!?' te bezichtigen. In het buurtcentrum wordt op 4 mei 's avonds onder meer een film vertoont en op 5 mei 's mid dags is er een feestelijke bijeen- Dodenherdenking Morgenavond vindt in de Mare- kerk de dodenherdenking plaats. Om half acht spreekt burgemees ter Goekoop en vervolgens mi nister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Na de bijeenkomst in de Marekerk gaat er een stille tocht naar het monument nabij molen De Valk, waar bloemen worden gelegd. In de stoet mogen geen vaandels of vlaggen worden meegedragen, kennelijk een maatregel om te gen demonstraties tegen opko mend fascisme als in voorgaaan- de jaren op te kunnen treden. Op deze vrijdagmiddag is een aan tal mensen druk in de weer in het Augustinus-onderkomen aan het Rapenburg. In de zaal op de be gane grond staat de radio aan, een up-tempo nummer schalt door de ruimte. Remco van Too ren: "De laatste jaren hebben we inderdaad minder leden gekre gen. Het is een dalende lijn. Nu zijn 650 mensen lid van Augusti- Daar zitten zo'n veertig werkende jongeren bij. Pijnlijk weinig. Want Augustinus werd in '79 toch niet voor niets een jonge renvereniging. "Op open avond en komen de werkende jongeren wel, maar lid worden - vergeet het maar. Er zijn ook teveel men sen die blijven volhouden dat we in wezen gewoon een studenten vereniging zijn. De gemeente bij voorbeeld. Die zeggen: jullie zijn gewoon een studentenvereni ging die probeert werkende jon geren binnen te krijgen". Van Tooren houdt het er maar op dat de kloof tussen de studenten en de werkende jongeren te groot is. We bladeren wat door Integraal, het maandblad van de vereniging. Waarom schrijven- er zoveel studentikoze types in dit blaadje, of vinden werkende jon geren dat leuk? "Binnen onze vereniging heb je een stroming", begint Van Too ren. "Je hebt studenten die zeg gen: werkende jongeren binnen onze gelederen, heel mooi. maar het lukt toch niet. En je hebt er die zeggen: laten we toch vooral pogingen wagen". Realisten en idealisten dus. "Zo je wilt". door Wim Brands Er verschijnt een jongen met een toneellamp aan ons tafeltje. "Honderdvijftig watt", zegt hij veelbetekenend. Van Tooren knikt en vervolgt: "We zijn de laatste tijd ook meer een gezellig heidsvereniging geworden. Vroeger lag het accent meer op de maatschappij-kritiek". In dat opzicht zal Augustinus niet veel verschillen van andere ver enigingen die begonnen zijn met de signatuur rooms-katholiek: vroeger, in een grijs verleden, waren ze roomser dan de Paus, na de democratiserings-golven werden ze links, streepten de let ters R.K. door en tegenwoordig.. "Tegenwoordig zie je dat een zeke re matheid zich meester heeft ge maakt van de mensen. Maat- schappijk-kritiek, aardig, als er maar niet te vaak over gepraat wordt. Studenten krijgen weer de neiging om zich op te sluiten in eigen kring. Ik denk dat Cate na, de meest linkse vereniging in Leiden, de gevolgen daarvan het meest ondervindt". Op dit moment komen zo'n tien schoolkinderen de zaal binnen. Een aantal van hen staat even la ter begerig naar de flipperkast te kijken. "Ze hebben boven gege ten", verduidelijkt Van Tooren. "Wij hebben op dat gebied een goede naam. Iedereen kan 's vonds ook bij ons komen eten. En ik moet zeggen: het eten is goed. Misschien is het af en toe iets te nat. In tegenstelling tot het eten in de Bak. Maar dat is vaak weer te droog..". We onderbreken Van Tooren's cu linaire uiteenzetting en leggen hem een citaat voor uit het maandblad van de vereniging, een citaat over het ontgroenen in de jaren zestig: "Vooreerst kwam er weinig, en wat er kwam kleed de zich in sandalen en zomer- bloesjes. Hoe de commissie ertoe kon komen deze rekeltjes op ge paste wijze toe te spreken en hen er niettemin van te weerhouden huilend van ellénde in moeders pappot te verzinken om er npoit weer uit te komen mogen we ge voeglijk onder de geheimen des geloofs rekenen". Zijn er leden die heimwee hebben naar deze tijd? "Corpsballen, die zie je bij ons niet meer", ant woordt Van Tooren. "Die zijn weggehaald door Quintus. Wij zijn daardoor natuurlijk wel le den kwijt geraakt, maar aan de andere kant: wat moetje ook met die jongens beginnen". Van Tooren hoopt niet dat er in de toekomst steeds minder avond en zullen worden georganiseerd over bijvoorbeeld de Derde We reld. "Dat we wat minder vaak aandacht besteden aan prob'le- men, ach, daar kan ik me wel bij neerleggen. Maar daar helemaal niet meer over nadenken, nee, dat kan niet". "En verder", besluit hij, "wordt het ook hoog tijd dat ons imago eens veranderd. Waarom hoor je nou nooit eens: het was gezellig bij Augustinus, terwijl dat toch dik wijls het geval is". hoogte van het gebouw van de jongerenvereniging de finish. Vertegen woordigers van afscheidingsbeweging Quintus kijken langs de kant toe. Mag ik even ingaan op de uitlating van aardrijkskundeleraar A. Rid der van de Louise de Coligny Scholengemeenschap (L.D. 23 april, pagina 3)? Ik neem graag aan, dat de heer Ridder de nieuwste ontwikkelingen in zijn vakgebied op de voet volgt, zoals hij het uitdrukt. Maar als hij dan de "schollentheorie" als voor beeld geeft, moet ik toch wel e^en glimlachen. Met die "schollentheorie" bedoelt hij waarschijnlijk de "theorie der drijvende continenten" van de Duitse hoogleraar Alfred Wegen- er (1880-1930). Het was Wegener opgevallen, dat de kusten van Europa en Afrika enerzijds en Noord- en Zuid-Amerika ander zijds in elkaar passen, vandaar zijn opvatting dat die continen ten van elkaar waren weggedre- De eerste publikatie van zijn theo rie dateert van 1912, dus ruim ze ventigjaar geleden! En ik nam er kennis van in 1926, in de tweede klas van de CHBS (thans Eerste Chr. Lyceum) in Den Haag, toen mijn aardrijkskundeleraar H.S.L. Blekkink - ook al zo'n en thousiaste docent als de heer Ridder - mijn medeleerlingen en mij uitvoerig over die theorie inlichtte. Nu weet ik wel, dat We- geners theorie zo'n halve eeuw lang met de nek is aangekeken en pas nu weer meer aandacht krijgt, maar van een "nieuwe ontwikkeling" kan dus niet ge sproken worden. Wat mij verder van het hart moet: het artikel van Saskia Stoelinga versterkt mijn indruk, dat de "calsificatie" van het onderwijs (sinds minister Cals) kwalijke ge volgen heeft gehad. De ouders klagen over de achteruitgang van de topografische kennis van hun kinderen. Voor wie destijds op de HBS kwam was uitgebrei de kennis van plaatsen in Neder land, Europa en daarbuiten "ge sneden koek". De aardrijkskundeleraar behoefde alleen maar te detailleren en kon verder allerlei zijsprongen ma ken, zoals de hierboven genoem de theorie van Wegener, de In- disch-Hindoeistische gedichten Ramayana en Mahabharata, de Javaanse tempelkunst met de Boroboedoer als hoogtepunt, de "pithecanthropus erectus" (rechtopgaande aapmens) van prof. Dubois, om maar enkele onderwerpen te noemen die me nu te binnen schieten. En ik weet zeker dat dit onderwer pen waren, die ik in de eerste drie klassen voorgeschoteld kreeg. Want 4 en 5 bracht ik door in de "literair-economische afde ling" en daar werd uitsluitend economische aardrijkskunde ge doceerd. De slotregel van Saskia Stoelinga: "Zou in plaats van de schollen theorie niet beter kunnen wor den geleerd waar het plaatsje Uithoorn ligt?" mag dan hout snijden in 1983, maar vijftig of zestig jaar geleden zou men vreemd hebben opgekeken bij zo'n vraag. Overigens alle lof voor de inspanning der docenten om het begrip "vakgebied" zo breed mogelijk op te vatten! C.J. ROTTEVEEL Karei Doormanlaan 5 Oegstgeest. Wat hebben die jongens van STEEDS schandelijk de draak gestoken met de Echte Neder landse Fietsersbond! Hoe dur ven ze? Het is toch duidelijk dat het aan de fabrikanten van lanta rens en dynamo's ligt dat op win terochtenden de overgrote meer derheid van de scholieren in het pikkedonker zonder licht naar school moet fietsen? Een strikt verbod om fietsen in de handel te brengen zonder KEMA-keur op dynamo, kabel en lamp zal aan die ellende binnen weinig jaren een eind maken. Maar niet alleen de fabrikanten schieten te kort. De oogartsen hebben al jarenlang hun plicht verzuimd, of hun onbekwaam heid bewezen, door niet op te merken dat bij fietsers de rood groen-kleurenblindheid onrust barend verbreid is. Ieder kan dit konstateren als hij een poosje op let bij een verkeerslicht. Een derde misbruik is het fietsen in verboden richting, op de stoep en in straten die gereserveerd zijn voor voetgangers. Wat is de oorzaak? Misplaatste lankmoe digheid van de politie? Dan moet de Echte Fietsersbond maar eens gauw naar het Stadhuis gaan om aan te dringen op bekeuring van overtreders en inbeslagneming van de "corpora delicti". C. A. Zaalberg Boerhaavelaan 291 Leiden In de berichtgeving over het op de lange baan schuiven van de (in middels sterk ingekrompen) nieuwbouwplannen voor C A aan de Breestraat, missen wij de conclusie dat de kritiek die steeds is geleverd op de beweer de economische voordelen van de grootschalige plannen, steek houdend is gebleken. Alleen daarom al zal, in een afwe ging met de belangen die ge moeid zijn met het werkelijk be houd en herstel van de histori sche binnenstad, de voorkeur aan deze laatste gegeven dienen te worden. Namens de Werkgroep Milieubeheer Leiden E. Meelis Witte Singel 54 Leiden Komst Jesse nog onzeker LEIDEN - Het bedrijfsverzamelgebouw Olga in de Evertsenstraat is gis teren in gebruik genomen. Tijdens een min of meer informele bijeen komst (de officiële opening is op 15 juni) legde de - ook nog niet offi ciële - voorzitter van de in oprichting zijnde Stichting Werkgelegen heid Leiden, Gerard Bovens, het hoe en het waarom van het project uit. De bijeenkomst trok veel belangstelling. Gegadigden voor het beginnen van een bedrijf zijn er genoeg voor de beschikbare 29 ruimtes met een totaal van 1658 vierkante meter vloeroppervlak. Het ziet ernaar uit dat het bestuur een selectie uit de geïnteresseerden zal moeten maken. De gegadigden kregen een uitgebreide vragenlijst, die het bestuur in staat moet stellen of het bedrijf in de opzet van Olga past. De komst van Jesse (elektro apparaten fabriek) naar Olga is overigens nog altijd niet zeker. Een geldkwestie. Het bedrijf moet echter binnen kort zijn huidige huisvesting in de Verversbuurt verlaten. Een foto die herinnert aan het verleden van het fabrieksgebouw aan de Evertsenstraat: Olga was immers een matrassenfabriek. Gisteren was er voor het eerst weer sprake van bedrijfsactiviteiten in het complex. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4