Goekoop blijft bij beperkte proef met vijftien cafés Steeds Universiteit ontkent overschot aan ruimte Meerderheid raad wil méér PPR-raadslid Rob van Lint geïnstalleerd Huisarts verplicht tot betaling pensioenpremie Subsidie van ministerie voor fiets- voorzieningen Beweringen Deetman tegengesproken Huis aan Nieuwe Rijn gekraakt foen met /wfenn btadbkeeid Rijn en Vliet: kraamzorg in 1886 gezinnen Man beroofd van giropas DINSDAG 3 MEI 1983 LEIDEN - Burgemeester Goekoop meent dat een meerderheid in de Leidse gemeente raad er voorstander van is om alle Leidse cafe's op zaterdag een uur langer (tot drie uur) open te laten. Desondanks zei de burgemeester vast te willen houden aan zijn compro misvoorstel om slechts vijftien cafes een extra ontheffing van de sluitingstijd te geven omdat het het best mogelijke voorstel is op dit moment. Burgemeester Goekoop: overlast neemt niet toe. (Foto Holvast) Kuijers (WD): voor liberaal be leid. (Foto Wim Dijkman) Goekoop reageerde met deze con statering, gisteravond tijdens de voortgezette behandeling van zijn voorstel aan de gemeente raad, op de kritiek die met name het PvdA-raadsiid Eikerbout spuide iri de vorige raadsverga dering. Eikerbout noemde het voorstel van de burgemeester toen juridisch onhoudbaar en concurrentievervalsend is en tot een ontoelaatbare overlast voor omwonenden van de betrokken cafes zou leiden. Het raadslid he kelde ook de criteria op grond waarvan het ene cafe wel en het andere niet voor een extra ont heffing in aanmerking komt. Volgens Eikerbout zijn die crite ria op tal van punten voor twee ërlei uitleg vatbaar. Goekoop zei dat het belangrijkste criterium het getalscriterium is. Dat wil zeggen dat ten hoogste vijftien procent van het aantal horeca aangelegenheden, dat nu al in het weekeinde langer mag open blijven, voor een extra ont heffing van de sluitingstijd in aanmerking komt. Alle andere criteria, zoals de parkeergelegen heid ter plaatse en de overlast Voor dg buurty noemde Goekoop relatief. De burgemeester zei niet te den ken dat de overlast voor omwo nenden door de verruiming van de sluitingstijd zal toenemen. "Een en ander blijkt niet uit de praktijk in andere steden. Daar uit blijkt juist het tegendeel", meent Goekoop. "Je kunt onmo gelijk van Groningen zeggen, waar veel latere sluitingstijden gelden, dat de situatie onhoud baar is voor de binnenstadbèwo- ners". De vorige Leidse proef LEIDEN - Rob van Lint. is gisteren benoemd als nieuw raadslid voor de PPR. Hij volgt Frits van Oos ten op die de raad heeft verlaten wegens zijn benoeming tot direc teur van bejaardencentrum Rijn en Vliet. Van Lint was al enkele jaren fractie-assistent van de ra dicalen. Hij is 24 jaar; afgestu deerd als bioloog en volgt mo menteel een opleiding bestuurs kunde in Delft. Omdat Van Lint het raadslidmaat schap voor de PPR in zijn eentje vervult werd hij gisteren in een groot aantal commissies be: noemd. Enig beroering ontstond over de benoeming als plaatsver vangend lid in het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen meende dat een meer ervaren raadslid op die plaats moest komen en stelde haar partijgenoot mevrouw Ko ning kandidaat. Dit schoot in het verkeerde keelgat van de kleine linkse partijen (PSP, CPN en PPR) die in Van Lint een verte genwoordiger zien van de drie partijen. it Rob van Lint (Foto Holvas Uitspraak Raad van State: DEN HAAG - De Leidse huisarts M. v. Tol krijgt geen vrijstelling van de verplichting deel te ne men in het pensioenfonds voor artsen. Dat heeft de Raad van State beslist. Van Tol was bij dit college in beroep gegaan nadat eerder het Pensioenfonds en de minister van sociale zaken niet op zijn verzoek tot vrijstelling waren ingegaan. Van Tol is een zogenaamde antro posofische arts en vormt een me disch deelgenootschap met vier andere werkers in de gezond heidszorg. Mede omdat er bij het deelgenootschap geen direct ver band bestaat tussen het inkomen van de therapeuten en de dien sten aan de patiënten - de be schikbare middelen worden vooral gevormd door vrijwillige bijdragen - wilde Van Tol vrij stelling van de verplichting een hem opgelegde pensioenpremie te betalen. Volgens staatsraad Boukema moe ten er echter dusdanige interne afspraken (kunnen) worden ge maakt dat er een reële vaststel met een verruiming van de slui tingstijd is volgens Goekoop ook niet ongunstig verlopen. De burgemeester signaleerde een inconsistentie in het betoog van Eikerbout als zou het voorstel, om vijftien cafes een extra ont heffing te geven, juridisch on houdbaar zijn. Goekoop wees er op dat de huidige gang van za ken, met een ontheffing voor een aantal cafes die doordeweeks tot een uur en in het weekeinde tot twee mogen openblijven, ook heeft stand gehouden, tot aan de Raad van State toe. Volgens Goe koop is het getalscriterium "door de rechterlijke macht geaccep teerd". WD-fractievoorzitter Kuijers pleitte gisteravond voor een zo li beraal mogelijk horecabeleid. Hij zei eigenlijk voorstander te zijn van een ontheffing voor alle horeca-ondernemingen. Volgens Kuijers zal door een gespreid vertrek van cafebezoekers de overlast voor de buurt afnemen. Ook Brands (CPN) zei voorstan der te zijn van het principe 'gelij ke monniken, gelijke kappen'. PSP en PPR verzetten zich tegen 1 elke vjerruiming van de sluitings tijd. Burgemeester Goekoop conclu deerde, nadat alle raadsleden hun zegje hadden gedaan, dat ei genlijk een meerderheid in de gemeenteraad (WD, CDA, D'66 en CPN) voorstander is van een later sluitingsuur voor alle cafes. Zijn constatering werd alleen door de PvdA-fractie tegenge sproken. De discussie over het voorstel van Goekoop ontaardde gisteravond vooral in het elkaar vliegen af- Enkele bewoners van Pancras- west boden gisteravond aan wethouder Waal een petitie aan waarin zij er bij burge meester Goekoop op aandrin gen om in hun buurt gelegen cafes geen ontheffing van de sluitingstijd tot drie uur te verlenen. De Pancras-westbewoners zeg gen nu al veel hinder te on dervinden schreeuwen op straat, starten van auto's en baldadigheden) als gevolg van de in hun buurt (Nieuw- straa en omgeving) gelegen cafes. Verdere toename van deze hinder achten zij niet aanvaardbaar temeer daar de nachtrust in het weekeinde al niet optimaal is in ver band met de opbouw van de markt die zaterdagsmorgens al om vier uur begint. (foto Holvast) LEIDEN - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft bij na zes miljoen gulden subsidie toegekend voor de aanleg van ge meentelijke fietspaden en ande re voorzieningen voor fietsers. De subsidie wordt verdeeld over twintig gemeenten, waaronder Leiden, Katwijk en Voorschoten. Leiden krijgt 578.000 gulden voor de beweegbare fiets/voetgan gersbrug over het Galgewater, waarvan de bouw al in volle gang is. De brug wordt waarschijnlijk in juni in gebruik genomen. Katwijk ontvangt 170.000 gulden voor het fietspad door Zanderij Westerbaan. Aan Voorschoten is het grootste bedrag toegekend: 647.000 gulden voor de aanleg van een fiets/voetpad van het Strauszplantsoen naar het sta tion. vangen waarbij oók wethouder Waal de nodige duiten in het zak je deed. Waal benadrukte nog eens hoe tolerant de PvdA-meer- derheid in het college is door goed te vinden dat de burge meester ("een door de overheid gezonden persoon") voorstellen doet aan de raad omtrent een la tere sluitingstijd. Ook gisteravond kwam de raad weer niet toe aan besluitvorming over het voorstel van Goekoop. De discussie zal in de volgende raadsvergadering worden voort gezet ook al is iederéen er van overtuigd dat de kaarten zijn ge schud. Het voorstel van Goe koop om vijftien cafes op zater dag tot drie uur open te laten kan rekenen op een ruime meerder heid in de Leidse gemeenteraad. LEIDEN - De Leidse universiteit zal binnen een aantal jaren kam pen met een aanzienlijk over schot aan ruimte. Dat heeft mi nister Deetman van onderwijs en wetenschappen gezegd. De Leid se universiteitsbestuurder Koornstra is het met dit stand punt niet eens. "Je kunt de nodi ge vraagtekens zetten bij die be wering". Van een overschot aan ruimte zal met name sprake zijn bij de bèta faculteiten en de faculteit der ge neeskunde, aldus de minister. Koornstra: "Eerst iets over de al gemene kant van de zaak. Deet man hangt zijn verhaal op aan het aantal studenten. Daarmee zeg je niets over de kwaliteit die de ruimtes moeten hebben". "Wat betreft de bêta-faculteiten: het valt niet te ontkennen dat daar sprake zal zijn van een over schot aan ruimte. Die medede ling over geneeskunde is echt onzin. De medische faculteit zit namelijk in een krap jasje". Deetman vindt dat de Leidse uni versiteit snel moet beginnen met - zoals dat schijnt te heten - een indikkingsoperatie. Koornstra daarover: "Daar waren we dus al mee bezig. Logisch, in tijden van bezuinigingen ga je je altijd af vragen: kan dit minder, kan dat minder. En ik moet zeggen: de bereidheid om in te schikken is er wel. De medewerkers willen wel meewerken". Volgens het ministerie moet er o.m. nagegaan worden of er niet afgezien kan worden van het plan om een deel van de faculteit der rechtsgeleerdheid te vesti gen in de oude universiteitsbi bliotheek aan het Rapenburg. Koornstra: "Rechten zit nu veel te krap, dat is zonneklaar. Denk al leen eens aan het aantal studen ten en voeg daar bij dat rechten' de beschikking heeft over een behoorlijk aantal kleine pandjes in de stad; pandjes die gehuurd worden". Hij vervolgt: "Uiteindelijk is ver bouwen van de universiteitsbi- Volgens PSP-fractievoorzitter De la Mar was het onbehoorlijk om voor te stellen de vacature Van Oosten op te laten vullen door een raadslid van een andere frac tie terwijl daarover vorig jaar af spraken waren gemaakt. Brands (CPN) zei "pisnijdig" te zijn en sprak van een "parlementaire coup". Van Lint werd uiteinde lijk met twintig tegen zestien stemmen in het college van be heer van het energiebedrijf geko zen. De PvdA stemde verdeeld over de benoeming. ling van het beroepsinkomen van Van Tol plaatsheeft. Op grond van dat inkomen kan ver volgens de pensioenpremie wor den vastgesteld. Het feit dat Van Tol geen behoefte heeft aan een flink pensioen dat hij volgens de huidige regeling later zal gaan genieten, werd door Boukema niet van belang geacht. LEIDEN - Drie jongeren hebben gisterochtend vroeg een pand aan de Nieuwe Rijn gekraakt. De drie vertelden de politie dat het huis al meer dan een jaar leeg stond. De politie zal niet optre den tegen de krakers. De eige naar van het pand is van de kraakactie op de hoogte gesteld. Zonde (1) Van echte ruzie is gelukkig (nog) geen sprake maar de winke liers van de Haarlemmerstraat vormen nog altijd niet één hecht ondernemersblok. De winkeliers uit het noorderlijk deel van de één kilometer lan ge winkelstraat hebben soms andere belangen en dus wen sen dan de winkeliers in het zuidelijk deel. Vandaar dat de Haarlemmerstraat tot voor kort nooit een winkeliersver eniging heeft gekend en er nu opeens twee verschillende winkeliersverenigingen naast elkaar opereren. De oudste ondernemersclub, de ondernemersvereniging Haar lemmerstraat, Camp en omge ving, werd nog geen twee jaar geleden opgericht door slager/ politicus Antoon van der Zon. Deze zuiderling timmert met zijn voorzittershamer vooral op het volgens hem chronische tekort van parkeerplaatsen in de omgeving van zijn slagerij.' In het noorden waren ze dat al snel zat en richtten de onder nemersvereniging promotion Haarlemmerstraat en omge ving op met wit- en bruingoed handelaar Luc Palm (Swaak) als voorzitter. Een uitermate enthousiaste club met grootse plannen om de Haarlemmerstraat extra leven in te blazen en de winkeliers één front te laten vormen. En grootse plannen kosten veel geld dus in plaats van een con tributiefooi van 25 gulden per jaar, zoals Van der Zon van zijn leden vroeg, moeten de winke liers die zich aansluiten bij Luc Palm jaarlijks een bedrag van 520 gulden in de clubkas stor ten. Luc Palm: "Hij moet ons natuurlijk niet voor de voeten gaan lopen". (Foto Alert) Antoon van der Zon: „Voor die acties daar koon je niets voor". (Foto Holvast) Zonde (2) De winkeliersvereniging noord heeft de winkeliersvereniging zuid inmiddels ruimschoots overvleugeld. Van de naar schatting 220 Haarlemmer straat-winkeliers zijn er al 140 lid van de club van Palm. Van der Zon beweert dat hijzelf nog 100 leden heeft van wie een deel ook lid is van de 'concur rent'. Maar de noorderlingen trekken dat in twijfal. Van der Zon zou nog hooguit twintig volgelingen hebben. Luc Palm verscheen eind vorig jaar op een vergadering van de zuiderlingen in het Wiener- wald. Hij adviseerde Van der Zon om z'n club op te heffen en zich aan te sluiten bij de noorderlingen. Volgens Palm zou de kwaliteitsslager zijn ad vies opvolgen. "Hy zag name lijk zelf ook in dan het weinig zin had om door te gaan want er waren hooguit veertien mensen op die vergadering van wie er misschien acht of negen officieel lid waren". Toch weigerde Van der Zon zich zelf op te doeken. Integendeel; vol strijdlust galoppeert de lijsttrekker van de plaatselijke middenpartij weer door de bin nenstad. Van der Zon vindt dat zijn parkeervereniging heel goed kan bestaan naast de pro motieclub van Palm. "Wij doen niets aan promotie maar alleen aan verkeer en parkeren en daar doen zij weer niets aan. Daarom vind ik dat er best twee winkeliersverenigingen kunnen zijn en heb ik er ook geen moeite mee dat mijn le den ook lid zijn van Haarlem- merstraat-promotion". Zelf moet Van der Zon evenwel niets van de promotie-activitei ten van de club uit het noorden hebben. "Acties die alleen maar geld kosten. Een misluk te straatbingo en optochten en zo. Wat koop je er nu voor om op zaterdagmiddag een olifant over de Haarlemmerstraat te laten lopen? De mensen staan dan langs de kant naar dat beest te kijken en gekocnV wordt er niets. Maar goed, dat moeten ze dan zelf maar weten. Van ons zullen ze echt geen last hebben en wat ons betreft is er ook helemaal niets aan de hand. Alleen vind ik het wel vreemd dat zij net doen alsof wij niet bestaan". Volgens de bestuurders van de jongste winkeliersvereniging van de Haarlemmerstraat be staat er inderdaad nauwelijks meer een oudere winkeliers vereniging. "In naam nog wel maat wij hebben sterk de in druk dat die vereniging er nog alleen voor Van der Zon is". Luc Palm: "Op zich is dat niet zo erg want de invloed van Van der Zon is onderhand toch ni hil. Maar het wordt wel verve lend wanneer hij ons voor de voeten gaat lopen". Zoals vo; ige week toen Van der Zon namens de winkeliers van de Haarlemmerstraat een brief op het stadhuis afleverde ter attentie van het college van burgemeester en wethouders. In die brief schreef hij dat de winkeliers weinig heil ver wachten van de Sanders-par- keergarage. En dat schoot de noorderlingen in het verkeerde keelgat. "Want", zo stellen zij, "wij verwachten heil van elke parkeerplaats die er binnen de singels bijkomt". Vooral na tuurlijk wanneer het, zoals in het geval Sanders, om parkeer plaatsen gaat die dicht bij het noorderlijk deel van de Haar lemmerstraat liggen. In elk geval heeft Van der Zon met zijn brief veroorzaakt dat er noorderlingen zijn die vin den dat hij nu maar eens moet stoppen met zijn solo-acties. "Vooral", zo meent Palm, "om dat die solo-acties van hem niet gestaafd of gestoeld zijn door een actieve vereniging". Zonde (3) Het zal duidelijk zijn dat 'par- keerprofeet Van der Zon steeds meer in het nauw wordt gedreven. Net als in de politiek waar hij eerst door zijn oude partij (het CDA) en later, toen hij inmiddels zijn eigen Mid denpartij had opgericht, door de kiezers op een zijspoor werd gerangeerd. Nu lijkt de voorzitter van de club uit zuid ook nog eens de greep op zijn collega's te hebben ver loren. Het is te hopen dat hij daar geen al te grote kater van krijgt en, in het nauw gedreven als hij zich voelt, rare sprongen gaat maken. Want dan kan de nu nog oneerlijke en ongevaar lijke concurrentiestrijd wel eens ontaarden in twisten tus sen noorderlingen en zuiderlingen zoals die een paar eeuwen geleden in Amerika hebben gewoed. j.v. bliotheek goedkoper dan blijven huren. De verbouwingskosten van de bibliotheek aan het Ra penburg schatten we op zo'n twee miljoen. Nog tien jaar die pandjes blijven huren is duur der. Nee, het is duidelijk: we blij ven ons sterk maken voor de ju ridische faculteit". TNO Over de Leeuwenhoek merkt de minister op: de universiteit zal moeten proberen samen met an dere onderwijsinstellingen en bedrijven toch nog tot bebou wing te komen. Koornstra: "Dat doen we toch ook. Neem TNO. Die vestigen zich toch in de Leeuwenhoek. Wat be treft dat volbouwen: het zal alle maal wel wat langer gaan duren dan we aanvankelijk verwacht ten". Wie het woord ruimte-overschot hoort, denkt onwillekeurig aan het Witte Singel Doelen-com plex. Zijn de plannen voor het complex niet gemaakt in een tijd dat er nog geld was, anders ge zegd: zijn de gebouwen eigenlijk niet te groot gepland? Koornstra ontkent dat. "Het ge bouw is berekend op driedui zend studenten; dat zijn er dus vierduizend geworden. En er zijn ook meer stafleden in het com plex gehuisvest dan men dacht Nee, er is geen sprake van een ruimte-overschot. Reserve-ruim tes zijn er inderdaad, maar die hebben we ook nodig". LEIDEN - Het Leidse kraamcen- trum Rijn en Vliet heeft in 1982 in 1886 gezinnen kraamzorg ver leend, zo blijkt uit het jaarver slag. Een stijging ten opzichte van 1981 met drie procent. Het werkgebied van Rijn en Vliet beslaat de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Oegstgeest, Voorburg, Voor schoten, Wassenaar en Zoeter- woude. Het kraamcentrum gaat ervan uit dat het nu het maxi maal aantal verzorgingen zo on geveer heeft bereikt. De stij gingspercentages waren in voor gaande jaren veel hoger, terwijl het aantal levend-geborenen in het verzorgingsgebied al enkele jaren op rond de 3000 blijft schommelen. "En er zal altijd een gedeelte van de kraamgezin- nen op andere wijze geholpen willen of moeten worden". Het bestuur van Rijn en Vliet zegt zich overigens grote zorgen te maken over de bezuinigingen in de gezondheidszorg in het alge meen en in de kraamzorg in het bijzonder. Het verklaart al het geen in zijn vermogen ligt te zul len doen om te voorkomen dat de kraamzorg beneden een aan vaardbaar niveau terecht zal ko- LEIDEN - Een 24-jarige bewoner van de Stationsweg is zondag middag beroofd van zijn giropas en een tiental betaalkaarten. De man was op zijn slaapkamer toen hij in de aangrenzende slaapka mer gestommel hoorde. Daar be vond zich een onbekende die vertelde naar een 'huisgenoot' op zoek te zijn. Nadat de onbekende was weggestuurd, begaf de be woner zich weer naar de slaapka mer. Even later moest hij echtei constateren dat de onbekende was teruggekomen, ditmaal om een 'plakbandje te pakken'. La ter miste de Leidenaar de giro pas en betaalkaarten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3