[Le/cfee agenda Sloop dreigt voor historisch gebouw J elger smakliuiek "Ik houd me niet aan ongeschreven regels" Mauritssingel doorgetrokken Oproep voor briefkaarten: meelijwekkende oplichting Indien plaatsing op monumentenlijst uitblijft Warmondse WD-leider wijst kritiek af LEIDERDORP Er is een goede kans dat de doortrekking van de Leiderdorpse Mauritssingel bin nen afzienbare tijd kan plaats hebben. Provinciaal Gedepu teerde Janssen heeft dit in een gesprek met wethouder Meer burg toegezegd in een vergade ring van Gedeputeerde Staten "een voor Leiderdorp gunstige oplossing te bepleiten". Een paar maanden geleden gaf Provinciale Waterstaat nog een negatief advies over de doortrek king. Er was geen geld voor en bovendien is de Mauritssingel geen tertiaire weg, zodat de pro vincie geen geld beschikbaar be hoefde te stellen. Naar aanleiding van dat advies zijn er gesprekken geweest tussen wethouder Meerburg en de ver antwoordelijke Gedeputeerde Janssen. In die gesprekken heeft Meerburg gewezen op de toezeg gingen die al sinds 1976 zijn ge daan aan de gemeente Leider dorp door de provincie. DINSDAG 3 MEI 1983 OEGSTGEEST Klagen de landbouwers over de hevige regenval van de laatste dagen, deze twee t zullen die klaagzang niet bijvallen. Door het vele water dat met bakken uit de hemel kwam is hun zwemterrein uitgebreid. Het "nieuwe meer" bevindt zich op het terrein van de Oegstgeester voetbalvereniging ASC. (Foto Holvi LEIDERDORP - Mensen die me delijden hebben met de arme Buddy uit het plaatsje Paisley in Schotland kunnen weer rus tig gaan slapen. Het achtjarig jongetje, dat via een hele hoop ansichtkaarten in het Guiness book of records probeerde te komen blijkt niet te bestaan. Het begon allemaal enkele we ken geleden toen mevrouw Baston, bestuurslid van de Montessori-school in Leider dorp, een brief onder ogen kreeg waarin werd gevraagd aan kinderen om brieven naar het aan leukemie lijdende jon getje te sturen. Uit de brief, die was gesteld in het Nederlands, bleek dat Buddy nog maar zes maanden te leven had en voor die tijd wilde hij graag reacties van de hele wereld hebben. Hij wilde er zoveel hebben, dat hij een plaatsje zou kunnen vero veren in het Guinness book of records. Niet alleen vanuit Nederland maar vanuit talloze andere lan den werd er actie ondernomen. Resultaat: het postkantoor in het Schotse Paisley zit met honderdduizenden kaarten en een niet bekende hoeveelheid geld. Navraag bij de Britse PTT door mevrouw Baston, zelf Engelse van geboorte, leer de dat er nooit iemand was ge komen om de post in ont vangst te nemen. De achter docht bij mevrouw Baston was gewekt na een uitzending van de BBC, die in een televisie programma op de zaak inging. Alle scholen en verenigingen in Leiderdorp en omstreken zijn dus gewaarschuwd. Buddy be staat niet en als u toch perse iets wil sturen dan in elk geval geen geld. OEGSTGEEST - Het hoofdgebouw van de Oegstgeestse Jelgersmakliniek kan nog slechts behouden blijven indien het karakteristieke pand op de monumentenlijst wordt geplaatst. Het gebouw aan de Rhijngeesterstraatweg, dat momenteel nog dienst doet als stafsecretariaat, verkeert momenteel in een zeer slechte toestand. "Naast de zeer hoge energiereke ning van twee ton per jaar is het gebouw erg onderhoudsgevoe lig. Indien er niets gebeurt, is sloop onvermijdelijk", aldus de Oegstgeestse wethouder van fi nanciën, Kohlbeck. Om sloop te voorkomen heeft het college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest een verzoek aan de eigenaresse van het pand, de gemeente Leiden, gedaan om het nu vrijwel leeg staande gebouw op de landelijke monumentenlijst te krijgen. Het Jelgersmagebouw herstellen zal vier tot vijf miljoen gulden kos ten. De gemeente Leiden is even als het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur niet in staat om dit bedrag te voteren. Kohlbeck: "uit het mondelinge overleg met de Leidse wethou ders Waal en Schouten en met Monumentenzorg is gebleken dat er een redelijke kans bestaat om het gebouw te redden door het op de monumentelijst te plaatsen". Het hoofdgebouw van de psychia trische kliniek dateert van het begin van deze eeuw en heeft een zekere bouwkundige waarde. In de besprekingen is tevens de be stemming van het pand in de toe komst aan de orde geweest. Vol gens de Oegstgeestse wethouder van financiën zal het toekomsti ge gebruik waarschijnlijk niet Het historische hoofdgebouw 'Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur wil dit niet. Het pand zal daarom best kunnen gaan dienen als kantoor de Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg (foto Holvast in Oegstgeest tegenover de Sint Wilibrordkerk kon enkele jaren geleden niet behouden blijven omdat het overigens door velen of ais nuisvesting", zo meent Kohlbeck. "Belangrijk is even wel", zo vervolgt hij, "dat we een tweede Curium-tragedie dit keer vermijden". Dit voormalige historische gebouw zeer bewonderde pand niet op de monumentelijst kon wordenge- plaatst. Saris: "m'n tranen gebruik ik wel voor betere gelegenheden". (foto HolvastI ZAKENNIEUWS OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra heeft vanmiddag het nieuwe gebouw van de AMRO- bank aan de Oegstgeestse Kem- penaerstraat geopend. Na de offi ciële opening overhandigde di recteur J.P.L. Baron van der Borch tot Verwolde aan de voor zitter van de manege "Moedig Voorwaarts" een totaalset zadels en hoofdstellen voor paardrijden voor gehandicapten. Donderdag houdt de bank van tien tot zes uur open huis. Spelende kinderen oorzaak van brand WARMOND Met lucifers spelen de kinderen hebben gisteravond even na zessen in een woning aan de Ganzewei in Warmond voor brand gezorgd. De lucifers werden brandend in een prulle- mand gegooid die even later in de brand stond. Een stoel, een deel van vloerbedekking en het behang raakte ook in brand. Een toesnellende buurman kon het vuur doven. De brandweer moest alleen nog wat nablussen. Niemand raakte gewond. WARMOND - "Tranen waren er niet, die bewaar ik wel voor betere gelegenheden dan voor raadsvergaderin gen. Ik heb er wel slecht van geslapen en ik was donder dag ook erg heftig, maar dat ben ik met opzet geweest en dat zal ik ook nog heel vaak zijn. Vooral als Van Kuyen (Progressief Warmond) nog eens zo'n staaltje van zijn overbluffïngspolitiek weg geeft". Aldus mevrouw C. Saris, fractieleider van de Warmondse VVD, over de emotionele gebeurtenissen tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdag, die in tegenstelling tot haar ontkenning wel degelijk op haar traanklieren werkten. Maar of ze nu gehuild heeft of niet, zo vindt ook Saris, doet niet zo veel terzake. Veel belangrijker is dat de door Van Kuyen (PW), Bonnet (CDA-fractieleider) en - in mindere mate - burgemeester Hendrickx-Vlaar geuite beschul digingen als zou zij onfatsoenlijk en a-collegiaal hebben gehan deld tijdens de hoorzitting op 18 april over bestemmingsplan be bouwde kom, bij Saris totaal in het verkeerde keelgat zijn ge schoten. Zozeer zelfs dat zij zich heeft voorgenomen om de War mondse inspraakprocedure, waarvoor gedurende deze raad speriode nieuwe plannen op tafel moeten komen, zoveel mogelijk LEIDEN Overleden: J. van Beelen (1910) vrl. echtg. van A. Kuyt, H.G. Mulder (1924) vrl., W. Rietbergen (1921) man, A.M. Bosch (1938) vrl. geh. gew. met J. van den Berg, P.R. Tompkins (1927) man, S.N. Gompel (1905) man, W. Weststrate (1917) man, L.E.A.M. Swillens (1893) vrl., L.M. den Bleker (1910) vrl. geh. gew. met W Scheepmaker, Jonkheer L.A. de Milly van Heiden Reinestein (1915) man, A.P. Hasselbach (1907) man, J. Albronda (1902) vrl. echtg. van E.A.H. van Trigt. G. Wenink (1913) man, C.M.C. Merts (1891) vrl. geh. gew. met C. Koreman, D.B.W. Postma (1949) man, B. Scipio Blume (1925) vrl. geh. gew. met H.L. Latoeperissa, H. Fel- kers (1910) vrl. geh. gew. met T.J.P. Teerink, J. van der Plas (1905) vrl. echtg. van C. Plug, J. Lepelaar (1982) man, E.B. Teunissen van Manen (1958) man, W.G. Kortekaas (1914) man, J. Vreeburg (1939) man, P.M. Berbee (1949) vrl. geh. gew. met R.P. Dielbandhoesing, J. van Zeyl (1911) vrl. echtg. van B.C. Ie Nobel, E. Schel vis (1983) man, L.A. Cave (1959) man, S. van Doom (1979) man, J.M. Kwak- kenbos (1914) vrl. echtg. van J. Wil- naar haar hand te zetten. En ver der kunnen haar 'aanklagers' er op rekenen dat zij zich van hun beschuldigingen niets zal aan trekken en dat ze haar werk als raadslid "ook buiten de raads zaal zal blijven uitvoeren". Dit laatste punt bleek er afgelopen donderdag een van discussie te zijn want de volledige Warmond se gemeenteraad bestookte haar tijdens de rondvraag een half uur lang met harde kritiek omdat Sa ris tijdens de informatie- en dis cussieavond over bestemmings plan bebouwde kom een kwar tier lang het woord heeft ge voerd. De raad neemt haar dit uiterst kwa lijk omdat 18 april bedoeld zou zijn geweest voor de burgers. De dorpspolitici waren overigens van harte welkom, "maar" aldus Hendrickx, "u had die avond uit sluitend moeten gebruiken om uw oren goed open te zetten. Met de zo opgedane informatie had u dan weer in de raad en in de com missies terecht gekund". "Volgens van Kuyen (PW) heb ik a-collegiaal en onfatsoenlijk ge handeld. Ik heb sinds ik in de raad zit echter nog nooit gemerkt dat collegialiteit en fatsoen door anderen wel zijn gehanteerd. Bo vendien is het politiek dat we be drijven en in de politiek mag je best een beetje hard zijn tegen el kaar, maar je moet wel terechte dingen blijven zeggen". "Ik blijf erbij dat ik wel fatsoenlijk heb gehandeld. Ik had gemeen tesecretaris Zoetemelk gevraagd of ik die avond het woord mocht voeren en hij heeft me daarvoor toestemming gegeven. Ik heb in middels begrepen dat het een on geschreven regel is dat raadsle den op hoorzittingen niet spre ken, maar ik ben niet van plan me aan ongeschreven regels te houden. Ongeschreven regels dienen juist voortdurend ter dis cussie te worden gesteld". Politieke stunt Saris vervolgt: "Bovendien was die bijeenkomst op 18 april geen hoorzitting maar een informatie- en discussieavond, zo weru die ook aangekondigd door B en W. "Ik geef toe dat die vooraf door heel Warmond verspreide fol ders met al de WD-bezwaren te gen het bestemmingsplan plus myn onaangekondigde optreden op die avond zelf een politieke stunt waren. Maar dat mijn op treden me kwalijk wordt geno men berust op jalouzie omdat de andere partijen blijkbaar niet zelf op het idee waren gekomen om zich nadrukkelijk te manifes teren". "Een raadslid is een vertegenwoor diger van een deel van de bevol king", gaat Saris onverdroten voort. Ik neem als raadslid ech ter geen genoegen met alleen die mij toebedeelde stoel. Ik heb de plicht om mijn kiezers te verte genwoordigen en of ik dat nu in de raadszaal of elders doe, dat doet niet terzake. Hoe meer, hoe beter, dacht ik zo". "Wat me ook zo is opgevallen is dat iedereen over mij heen is geval len omdat ik op die avond het woord heb genomen maar dat niemand het heeft aangedurfd om de inhoud van mijn kritiek onder de loep te nemen. De dis cussie gaat puur over de gelegen heid waarbij ik heb gesproken. Blijkbaar vindt iedereen dat ik niet had mogen spreken, maar dat wélt ik heb gezegd, terecht was", aldus de fractieleider der Warmondse liberalen, die de re cente gebeurtenissen niet wenst af te doen met "een incident". "Nee, het gaat hier om het gevolg van een verscherping van de po litieke tegenstellingen tussen de drie partijen in de raad". Schrijven Amnesty International Leider dorp houdt deze maand twee schrijfavonden. Op woensdag 4 en dinsdag 10 mei kan respectie velijk in de Scheppingskerk (Van Poelgeestlaan) en in Sjel- ter (Heemraadlaan) van half acht tot half negen worden ge schreven om een beter lot te be pleiten voor een professor uit Guatamala, een Zuidafrikaanse studente en een journalist uit Vietnam. Theater In de Voorschotense Lindehoeve wordt woensdag 4 mei het spel "Elsje en de steen van Gwendo lyn" opgevoerd. Het is het sprookjes-achtige verhaal van een negenjarig meisje (Elsje) dat de wereld in trekt op zoek naar avontuur. Het verhaal is echter geen sprookje. Aanvang van de voorstelling half negen. Oorlog Op 5 mei houdt Ch. Douw van der Krap, de kapitein ter zee waar naar in de Voorschotense wijk Boschgeest een straat is ver noemd, een lezing over de twee de wereldoorlog. Douw van der Krap, die betrokken was bij de bezetting van het Beursstation en de Oude Plantage in Rotter dam, vertoefde van 1941 tot 1943 in Duits krijgsgevangenschap totdat hij ontvluchtte en uit week naar Polen. Bij zijn terugkeer in 1944 ging hij in het verzet en nam deel aan de gevechtshandelingen van de Britse luchtlandingstroepen in Oosterbeek. Toen de oorlog in Europa was beëindigd was ging hij op een Britse kruiser naar de Indische wateren om daar tegen Japan ten strijde te trekken. Over zijn ervaringen heeft Douw van der Krap een boek ge schreven getiteld "Contra de Swastika". Over zijn oorlogservaringen zal Douw van der Krap op 5 mei in het cultureel centrum een le zing houden. Aanvang half drie. Parkenloop De Voorschotense Oranjevereni ging organiseert in samenwer king met de Leidse atletiekver eniging "De Bataven-Leiden" op donderdag 5 mei voor de ze vende maal de parkenloop. De lopers kunnen kiezen uit vier af standen: twee, vijf en tien kilo meter en de tien Engelse mijl. Inschrijven voor de parkenloop is mogelijk van half zeven af op het SVLV-sportterrein aan de Juliana van Stolberglaan. Bevrijdingsconcert In de aula van het Wassenaarse Adelbertcollege aan de Deyler- weg geven diverse muziekver enigingen een bevrijdingscon cert op donderdag 5 mei. Op het programma staan een grote ver scheidenheid aan werken die zullen worden uitgevoerd door een drumband en een harmonie. Aanvang acht uur. Jaarmarkt De winkeliersvereniging Oegst geest Actief houdt donderdag 5 mei weer haar jaarmarkt in de. Kempen^erstraat. Vorig jaar bezochten naar schatting tussen de dertig en veertigduizend mensen deze braderie. Naast kramen van de verschillende winkeliers zullen ook vele Oegstgeestse sportverenigingen en andere organisaties zich pre senteren op de jaarmarkt, die om tien uur door burgemeester Scheenstra wordt geopend. Voor een gedetailleerd over zicht van de diverse activitei ten zie programma van 5 mei. DINSDAG Leiden - Stadhuis, deelcommissie voor schouwburgzaken, 20 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, werkgroep Groenoord. 20 uur. Trefcentrum Leidse Studenten Ekkle- sia - Rapenburg 100/102, speelfilm 'Kassbach' per video, 21.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17,. Duitse film 'Herz aus Glas' van Wer ner Herzog, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, anti-fas cistische film 'Fontamara' van de Ita liaanse regisseur Carlo Lizzani, 20 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade ring van de raadscommissie welzijn, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Marekerk, dodenherdenking, 19.30 uur, aansluitend Stille Tocht bij De Valk, 20.15 van Hans-Jürgen Syberberg, 20 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-program ma's. 15-17 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinder filmmiddag met de komische film 'De Kuur' met in de hoofdrol Charly Cha plin, 14.30 uur. m Gezondheidswinkel in buurthuis de Linde - Herenstraat 64, voorlichtings middag CARA, 14-16 uur. LAK-Theater - De kindergroep Tiere lantijn speelt voor kinderen, 14.30 Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Anton Sudjarwo' over het werk van een ingenieur met de bevolking aan de oplossing van het erosie- en ener gieprobleem, 15 uur. Voorschoten - gemeentehuis, burge meester overhandigt Verzetsherden- kingskruisen, 19.30 uur. Gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor welzijn, 20.30 DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Alle Turken heten Ali' van Rainer Werner Fass- binder. 20 en 22.15 uur. Dienstencentrum De Kooi - Drifstraat 49, voorlichtingsbijeenkomst Stich ting Dienstencentrum over concept beleidsplan, vrijdag 9.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten - Kasteel Duivenvoorde, concert door 8 leden van het Residen tie-Orkest, 20.30 uur. Gemeentehuis - vergadering van de raadscommissie openbare werken, 20 DIVERSEN Dinsdag NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Ver eniging Leiden, adviesbureau, woe 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KJW - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend. Telefonische Hulpdienst Leiden: 125202, dag en nacht. Woensdag Leidse Volkshuis, huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, tel. 130701. Jongeren Advies, Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur,t el. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, 14-18 uur. Donderdag Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos, advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Vodrschoten. tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. inl. 216180/149324. APOTHEKEN j. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio .Lenten, wordt waargenomen van vrijdag 29 tot donderdag 5 mei 8 uur do or: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama .(feature) randgemeenten tel. 071-144941, tj

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2