c Afschieten van zwanen is geen pretje Glastuinbouwgebied bij Nieuwveen gehalveerd Katwijkse jager heeft begrip voor reactie van pubbek: Katwijkse wethouder geeft startsein voor opknapbeurt zwembad Nam zoekt aardolie en -gas in Koudekerk i'DINSDAG 3 MEI 1983 Streek KATWIJK - "Mensen moeten niet denken dat wij het afschieten van wilde knobbelzwanen zo leuk vinden. Het is geen hobby, het is een verplichting". Dit zegt de Katwijkse jager J.D. Schuitemaker. Het afschieten van zwanen ligt bij het publiek zeer gevoelig, zoals Schuitemaker onlangs nog heeft ondervonden. Vorige week werd tegen hem en enige andere jagers een aan klacht ingediend wegens die renmishandeling nadat zij in een polder bij Valkenburg zwanen hadden afgeschoten. Volgens Schuitemaker is er echter geen sprake geweest van mishandeling en zijn de zwanen direct uit hun lijden verlost. Zwanen in Valkenburg afgemaakt i ooggttuige op bee«t- Juist om het afschieten van zwa nen in goede banen te leiden, is het aan strenge regels gebon den, maakt Schuitemaker dui delijk. "Slechts een beperkt aantal jagers heeft toestem ming gekregen van Faunabe- door Wim Wegman heer om deze beschermde vo gels af te schieten. Er mag al leen op zwanen worden ge schoten als er herhaaldelijk klachten over de dieren zijn binnengekomen en nadat er overleg is gevoerd met een spe ciale ambtenaar van het minis terie van landbouw. Boven dien moet er contact worden opgenomen met onder meer de plaatselijke politie en de eige naar van de grond. In de speciale vergunning die no dig is voor het schieten van zwanen is rekening gehouden met de emoties die de zwane- jacht oproept. Er is een aantal bepalingen in opgenomen dat ervoor moet zorgen dat het pu bliek zo min mogelijk in con tact komt met de zwanejacht. Zo dienen de zwanen als regel 's ochtends vroeg te worden geschoten en mogen de gedo de zwanen als zij worden ver voerd niet vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Schade Dat zwanen grote schade kun- J.D. Schuitemaker: "Jagers met de dood bedreigd..". nen aanrichten aan landbouw grond en vooral grasland is iets dat volgens Schuitemaker bij het publiek nauwelijks bekend is. Schuitemaker: "Een zwaan is pas na twee tot drie jaar ge slachtsrijp. Als de andere zwa nen broeden, kruipen de "vrij gezellen" bij elkaar. Ze ver trappen daardoor grote stuk ken grasland. Bovendien heeft de mest van zwanen een geur die koeien "afschrikt". Als er veel zwanemest terechtkomt in gras dat wordt ingekuild of waarvan hooi wordt gemaakt, zal een koe nog liever verhon geren dan dat gras te eten", al dus Schuitemaker. Vroeger hadden zwanen nog na tuurlijke vijanden. Bovendien werd er tot voor de oorlog veel intensiever op de vogels ge jaagd. Zowel het vlees als het dons van de zwanen vond toen nog aftrek. Nu heeft een dode zwaan volgens Schuitemaker geen enkele handelswaarde meer. Daar komt nog bij dat ja gen in het algemeen steeds minder als sport wordt geac cepteerd. De mens verdween geleidelijk als "natuurlijke" vijand van de zwaan en de die ren namen in aantal toe. Om de zaken niet uit de hand te laten lopen, moet er door ja gers worden ingegrepen, vindt Schuitemaker. Als de zwanen niet worden afgeschoten, be staat de kans dat de boeren zelf de vogels bijvoorbeeld vergifti gen. Bij het afschieten van zwanen is het overigens meer de bedoeling de vogels van het land te verjagen dan hen volle dig uit te roeien. Zwanen veroorzaken in deze re gio alleen in het voorjaar over last. Waar ze de rest van het jaar bivakkeren, weet Schuite maker niet. Hij vermoedt dat de meeste in en rond het IJs- selmeer verblijven en in het voorjaar wegens gebrek aan voedsel deze kant uitkomen. Lekprikken De Katwijkse jager gelooft dat het lekprikken van zwaneëie- ren op den duur soelaas biedt. Daarmee wordt op een "vrien delijke" manier voorkomen dat het aantal zwanen nog ver der toeneemt. Overigens is ook lekprikken van eieren aan strenge regels gebonden. Zo mogen bijvoorbeeld alleen "zwanejagers" de eieren lek prikken en mag niet het hele nest worden verstoord. Van elk legsel moeten twee eieren gespaard blijven. Hoewel het lekprikken van eie ren een heel wat zachtmoedi gere manier is om in te grijpen in het zwanebestand, stuit vol gens Schuitemaker ook dit op veel weerstand bij het publiek. "Als je in een stadspark alleen maar wijst naar een zwanenest, dan kun je van het publiek al een pak op je mieter krijgen", zegt hij. Die bedreigingen van het pu bliek zijn er mede de oorzaak van dat veel "zwanejagers" het soms al snel voor bekeken houden. "Ik ken jagers die na twee, drie jaar hun vergunning hebben ingeleverd. Die kon den er niet meer tegen. Er zijn zelfs jagers met de dood be dreigd omdat ze op zwanen ja gen", aldus Schuitemaker. In auto slapend paar op zoek naar woning NOORDWIJK - "Wij willen een woning". Dit opschrift vond de Noordwijkse politie vannacht op een wagen die voor het ge meentehuis in Noordwijk stond geparkeerd. In de auto lagen een man en een vrouw. Omdat op de auto ook een papiertje met "Sttt, wij slapen" hing, heeft de politie het paartje maar ongemoeid ge laten. Ook al is het in Noordwijk niet toegestaan om in een auto te overnachten. De wagen was vanmorgen vroeg weer verdwenen. Caravans mogen hele jaar ven staan blij NOORDWIJK - Sta-caravans mo gen het hele jaar blijven staan op de Noordwijkse kampeerplaat sen als het aan de Noordwijkse gemeenteraadscommissie voor toerisme ligt. Burgemeester en wethouders van het zeedorp zijn bereid om voorlopig voor een jaar toe te staan dat caravans het hele jaar door op hun plaats blij ven staan. Daarmee wordt een toestand "gelegaliseerd" die de gemeente al twee jaar lang door de vingers ziet. Enige caravanbezitters maakten de gemeente er onlangs op attent dat het voor de campinghouders en caravanbezitters lastig is om deze aan het begin van elke win ter naar een winterstalling te sle pen. Zowel het terrein als de ca ravans lijden daaronder. De gemeente had de problemen rond het kamperen willen oplos sen via een plaatselijke kampeer- verordening. Die kan echter pas worden gemaakt als de Kam- peerwet van de regering klaar is en die laat al enkele jaren op zich wachten. De gemeente heeft zich het recht voorbehouden om de regeling ongedaan te maken als gesproken gaat worden over de kampeerverordening. KATWIJK De Katwijkse wethouder J. Bergman zal ko mende vrijdag de modernisering van het zwembad De Miereweide officieel in gang 2etten door enkele kubieke meters zand te verplaatsen. Het is de bedoeling dat het "nieuwe" zwembad in december van dit jaar in gebruik wordt genomen. De kosten van de modernisering bedragen 1,5 miljoen gulden. Aanvankelijk bestond er een plan om het zwembad voor bijna 2 miljoen gulden op te knappen. De Katwijkse gemeenteraad ging met een dergelijk bedrag echter niet akkoord: hij koos voor een "soberder" plan. Het doel van de opknapbeurt is om meer publiek te trekken en de exploitatietekorten niet verder te laten oplopen. Zwembaddirec teur D. Timmermans houdt er re kening mee dat het bezoek met 10 procent zal toenemen. Mo menteel wordt het bad door een slordige 300.000 "baders" be zocht. De modernisering houdt in grote lijnen in dat er een recreatie-bas- sin wordt aangelegd waarin de zwemmers rustig kunnen vertoe ven. Er komt een zonneweide en er wordt een sauna ingericht waar plaats is voor 8 tot 10 men sen. Voorts zal een bar in het "tropisch" aangeklede bad ver schijnen voor zowel baders als bezoekers. Verder zullen een 30 meter lange glijbaan en ook een zogenaamd bubbelbad niet ont breken. Kassa Voor de zwem- en poloclub Kat wijk wordt een aparte ruimte be schikbaar gesteld. De vereniging is zelf verantwoordelijk voor de aankleding van dit onderkomen. In verband met de modernise ring en uitbreiding zal de kassa worden verplaatst. Extra perso neel wordt niet aangenomen. De toegangsprijs zal, verwacht D. Timmermans, schommelen rond de 3,25 gulden. Momenteel beta len de zwembadbezoekers 2,80 gulden. Het binnenbad (aan het buitenbad wordt niets verspij kerd) zal na de opknapbeurt da gelijks, behalve op zondag, van 's morgens zeven uur tot 's avonds 10.00 zijn geopend. D. Timmermans: "Na de opening van het bad kan De Miereweide weer concurreren met baden in Zwembaddirecteur D. Timmermans kijkt met enige trots naar een maquêtte van zijn "nieuwe" Miereweide. x (Foto Dick Hogcwoning) de regio. Maar in eerste instantie bad dat is bedoeld voor de Kat- de toegangsprijzen dan ook niet blijft het natuurlijk een zwem- wij kers. Om die reden willen wij drastisch verhogen' GS akkoord met 36 hectare Kledingdieven ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gis teren vier Hagenaars en drie Alphenaren aangehouden in verband met kledingdiefstal- len bij grootwinkelbedrijven in het centrum van Alphen. De politie werd gealarmeerd door personeel van een groot winkelbedrijf. aangehouden ÏDe vier Hagenaars varieerde in. leeftijd van 14 tot en met 16 jaar, de Alphenaren zijn 22, 25 en 29 jaar oud. De Hage naars hadden onder meer een trainingspak gestolen. De Al phenaren hadden onder meer een surfpak ontvreemd en bekende bovendien een eer dere inbraak in een kleding zaak. NIEUWVEEN/STREEK - Er komt vrijwel zeker geen glastuinbouw gebied van zeventig hectare ten noordwesten van Nieuwveen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaan ermee akkoord dat er voorlopig ruim de helft van dit gebied, 36 hectare, wordt inge richt voor kassenbouw. Volgens een ambtelijke studie is de in richting van de verwezenlijking van een dergelijk betrekkelijk klein tuinbouwgebied financieel en technische uitvoerbaar is. GS schrijven dat in een brief aan de provinciale commissies voor ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en agrarische aangele genheden. Na felle debatten in provinciale staten besloot het provinciebe stuur in augustus 1981 om een deel van de Veender- en Lijker- polder bij Nieuwe Wetering, de Vierambachtspolder bij Ter Aar en een gebied van zeventig hec tare bij Nieuwveen aan te wijzen als toekomstige glastuinbouwlo- caties. De Nieuwe Weteringse polder is nodig als overloopge- bied voor de reconstructie van het oude kassengebied bij Roelo- farendsveen, terwijl de overige twee gebieden vooral nodig zijn voor nieuwe bedrijven. Omdat de Vierambachtspolder land schappelijk hoger stond aange schreven dan de lokatie Nieuw veen, besloten provinciale staten om deze laatste plaats het eerst vol te bouwen. Het provinciebestuur koppelde aan dat besluit wel de eis om een nieuwe behoefteraming te ma ken, omdat de door Stiveen (de kwekersbelangenvereniging van de Aar- en Veenstreek) geclaim de 330 hectare veel te hoog werd geacht. GS kwamen begin 1982 met een nieuwe behoefteraming, die uitkwam op ruwweg een hal vering van de Stiveen-cijfers. Dat betekende echter wel dat tot 1990 alle drie de beschikbare lo- katies ook nodig zouden zijn. Met name in Nieuwveen beston den veel bezwaren tegen de komst van een "glazen stad". Ge steund door een massale actie vanuit de bevolking besloot het gemeentebestuur uiteindelijk om niet meer dan 36 hectare ter beschikking te stellen en zo no dig een kroonberoep in te stellen tegen een provinciaal besluit om de volle zeventig hectare aan de glastuinbouw ter beschikking te stellen. Bij de herziening van het streek plan Zuid-Holland Oost, die in middels vrijwel is afgerond, kwam al een duidelijke kente ring in de houding van het pro vinciebestuur: weliswaar hiel den GS daarin vast aan de ge noemde lokaties, maar gedepu teerde Börgman liet toen al we ten dat bij de inrichting van nieu we kassengebieden waarschijn lijk nu eerst de Vierambacht spolder zou worden volge bouwd. Nieuwveen zou dan in plaats van Ter Aar een reserve- functie krijgen. Ook werd - zo be sloten GS in juni - een ambtelijk onderzoek worden ingesteld naar de technische en financiële haalbaarheid van een glastuin bouwgebied van 35 hectare bij Nieuwveen. Dat onderzoek is afgerond en heeft uitgewezen dat het inderdaad mogelijk is om een dergelijk klein tuinbouwgebied kosten dekkend in te richten, aldus GS. Het provinciebestuur heeft daar om in te stemmen met het Nieuwveense besluit om maar de helft van de zeventig hectare ter beschikking te stellen. Overi gens blijft de resterende 34 hec tare wel in reserve als glastuin- bouwlokatie, aldus GS. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Op de weilanden ten noorden van Koudekerk is op het ogenblik een onderzoek van de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) aan de gang. De NAM zoekt daar naar gas en olie. Dit onderzoek is het eerste kleine stapje naar een mogelijke aardgas- of aardolievondst. Voor het onderzoek worden in het weiland op het maaiveld ka bels uitgelegd. Om de 25 meter zijn langs deze kabels boxen geplaatst met daaraan dunne snoeren met acht zogenaamde geofonen. Een geofoon is populair gezegd een heel gevoelige microfoon die reageert op trillingen. Naast de boxen brengt de NAM dynamiet in de grond op een diepte van twee meter. Als de lading tot ontploffing is gebracht worden aan de hand van de trillingen die de explosie te weeg brengt de grondlagen doorgelicht tot een diepte van zeven tot acht kilometer. Van het resultaat van deze proefnemingen hangt af of de NAM besluit tot proefboringen. De lijn die het onderzoek volgt loopt momenteel ten noorden van Koudekerk. De onderzoekingen gaan door tot het strand bij Noordwijk. Per dag legt het onderzoeksteam ongeveer ander half tot twee kilometer af. Ter diepte van twee meter wordt een lading dynamiet aangebracht. Aan de hand van de gemeten trillingen, als gevolg van de explosie, wor den de grondlagen doorgelicht. (toto N&noo Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19