"Het was slopend, maar boeiend" Kerk praat met totaalweigeraars LEKKER VERS IS ALTIJD VOORDELIG BIJ EDAH. 239 159 176 176 106 99 698 DINSDAG 3 MEI 1983 In de 'Russian Review' n 1966 heeft Paul W. Blackstock een uitvoerig artikel geschreven meester-vervalser Grigori Besse- dovsky die achtereenvolgens 'char ge d'affaires' en 'counselor' van de Sow jet-ambassade in Parijs wordt genoemd. Hij werd een der aller eerste overlopers uit de Sowjet- Unie door in oktober 1929 via een dramatische sprong over de muur rond de ambassade de vrije wereld binnen te vallen, en daar politiek asiel aan te vragen. Twee jaar later had hij zijn memoi res 'van een voormalige Sowjet-di- plomaat' gepubliceerd en daarna duurde hei tot de Koude Oorlog in 1947 voordat hij zijn carrière als schrijver-vervalser startte. Dat be gon met de vervalste memoires van generaal Vlassov (die na zijn ge vangenneming door de Duitsers met een legertje Russische vrijwilli gers tegen de USSR met de Duitsers meevocht), onder de titel: 'Ik ver koos de galg', als variatie op het eerder verschenen 'Ik verkoos de vrijheid' van Viktor Kravchenko. Twee jaar later, in 1949, versche nen de memoires van de denkbeel dige) Sowjet-officier Ivan Nikitich Krylov. Toen in 1951 de Engelse vertaling verscheen ('Soviet Staff Officer') signaleerde The Times verdacht veel overeenkomsten met het boek 'Russian Campaign of 1941-'43' van Allen en Muratov. De Amerikaanse uitgever besloot toen van uitgave af te zien omdat er 45 bijna identieke passages in beide boeken voorkwamen, maar inmid dels was er in 1950 al wel een Ita liaanse vertaling verschenen. Al die boeken vonden gretig aftrek, werden behalve in het Frans, ook in het Engels en vaak in het Duits, Zweeds en Italiaans vertaald, zo dat het voor Bessedovsky een lucra tieve aangelegenheid was gewor den. In 1950 verscheen 'De Sowjet- maarschalken spreken', een blijk baar goed geschreven en betrouw baar lijkend werk, dat echter door collega-emigrant Boris Souvarine werd afgedaan als 'een vervalsing die niemand serieus kon nemen'. Maar daarin vergiste hij zich toch. In Franse en Amerikaanse leger- kringen werden de denkbeelden van maarschalk Boelganin c.s. met veel belangstelling bestudeerd. Toch kwamen er nu van alle kan ten waarschuwingen over de onbe trouwbaarheid van deze werken, en daarom gooide Bessedovsky het over een andere boeg. Hij creëerde Budu Svanidze, een neef van Sta lin, die dankzij deze bloedverwant schap veel inside information uit de hoogste Sowjet-kringen kon ge ven. 'Mijn oom, Josef Stalin' werd in 1952 in Frankrijk uitgegeven en een jaar later vertaald in het En gels en Duits. In een inleiding ver klaarde Bessedovsky dat hij, in zijn kwaliteit van Sow jet-expert, de schrijver persoonlijk had ont moet, dus toen moest iedereen wel in de betrouwbaarheid van het boek geloven. Het werd een groot succes. The San Francisco Chronicle schreef bij voorbeeld op 22 februari 1953:Af gezien van zijn klaarblijkelijke be lang als historisch document is 'My uncle, Joseph Stalin' ook een bij zonder leesbaar en boeiend boek dat de lezer van de eerste tot de laatste bladzij vasthoudt". Hierdoor aangemoedigd (en de scepsis van andere experts nege rend) liet Bessedovsky zijn creatie Budu Svandize nog twee boeken schrijven: 'Gesprekken met Stalin' (1954) en 'Georgiy Malenkov' (1954). Nadat Beria, de chef van de gehei me politie in de USSR, in 1953 geli quideerd was, ontdekt Bessedovsky ook diens neef 'David Ivan Beria' en toen Malenkov op een zijspoor werd gezet, reageerde Bessedovsky onmiddellijk met het boek 'Ik was de vertrouweling van Malenkov' door Ilya Morin. Daarna volgden nog 'Zjoekov, opperbevelhebber van het Rode Leger' en 'Kapitza, de Vader van de Sow jet-atoombom'. Al die boeken werden door Besse dovsky zelf geschreven, of door een of meerdere 'leerlingen' uit wat de 'Bessedovsky-school' genoemd wordt. Over een van zijn be kwaamste tovenaarsleerlingen, Viktor Alexandrov, die uit deze 'school' voortkwam zal ik morgen, ijs en weder dienende, nog een Trij- fel opendoen. Laat ik dit hoofdstukje besluiten met wat Bessedovsky zelf over zijn werk als geschiedvervalser aan een Poolse emigrant in Parijs schreef: „V/at mijzelf betreft, mijnheer: ik schrijfboeken voor idioten. Dacht u werkelijk dat ook maar iemand in het Westen mijn apocriefe werken (zoals u ze noemt) zou lezen als ik Kaganovitsj, Zjoekov, Mikojan of Boelganin op een wijze citeerde die recht zou doen aan de inhoud, vorm en zin van hun speeches? Als ik echter Stalin en Molotov in hun pyama portretteer, als ik de sme rigst denkbare verhalen over hen vertel - en daarbij doet het er niet toe of ze echt zijn of verzonnen - dan kunt u ervan overtuigd zijn dat niet alleen de intellectuelen mij zullen lezen maar ook de belang rijkste kapitalistische politiciLS, die op weg naar de vredesconferentie mijn boek ter hand zal nemen alvo rens zich te ruste te begeven in zijn pullman. Allah heeft de domme i geld geschonken opdat de met hersenen gemakkelij ker kunnen leven". Eerst die enorme borstels van wenkbrauwen. De herkenning. Pas dan valt op dat er iets helemaal niet klopt. Hij is klein, zó klein dat deze beschei den anti-regent hier niet past in de metershoge empire-kamer van het voormalige bankiers huis, dat juist helemaal op maat van regenten is gesneden. „Maar ik woon hierboven, in een moderne flat op de der de verdieping die zó laag is dat Bouw- en Woning toezicht er maar net de woonbestemming voor goedkeurden". Wim Polak kent zijn maat. „Een krachtfiguur, het regententy pe, zou in deze stad in deze tijd doodlopen". En kent zijn gren zen. Want op de vraag of er na zijn vertrek op 1 juni een rol- lenruil in zit tussen Van Thijn en Polak - het socialistische Kamerlid burgemeester van de hoofdstad en Polak naar de Tweede Kamer met in een ver dere toekomst de opvolging van Den Uyl in het vizier - zegt hij: „Nee hoor, denk van niet". - Zou u er voor voelen? „Nee. Ik denk niet dat ik het zou kunnen. Ik ken Joop erg goed. Ben bevriend met hem. Be wonderde hem het meest in zijn tijd als minister-president. Wat die kan, kan ik niet. Ik ben veel meer bestuurder dan volksvertegenwoordiger. Gro te, menigten inspireren op ver kiezingscongressen, en dat voortdurend op de tv verschij nen - nee. Ik heb wel geleerd voor kleinere gezelschappen te spreken, maar voor zulke mas sa's?" - De grenzen van dit ambt? „Ik heb vaak - meestal achter m'n rug - verwijten gekregen over de tijd die ik nodig had om tot besluiten te komen. Dikwijls ten onrechte, omdat de critici zelden alle bestand delen van de problemen ken nen. Ik wil inderdaad altijd eerst goed luisteren, alles over wegen. En het is echt niet zo dat een burgemeester maar even roept 'zo is het, zo moet het'. Je zit in een team. Ik sta heel principieel op het stand punt dat aan het hoofd van de gemeente de raad staat en niet de burgemeester. Natuurlijk beslissen ze wel eens anders dan jij had gewild...". - Als het fout gaat heeft de burge meester het gedaan. Waarom kies je voor zo'n baan? „Ik heb bij mijn installatie ge zegd dat ze in Den Haag niet moesten denken dat ze iemand in Amsterdam konden aanstel- Wim Polak: "Je wordt wel i mag niet zakken". Wie Amsterdam begeert is gek, *ei landdrost Ban Lammers. Eu Hans Gruyters wilde voor nog geen miljoen op die stoel gaan zitten. Wim Polak wel. Hij werd zes jaar gele den burgemeester van de lastigste stad van dit land. Een afscheidslnterview in de vorstelijke ambtswoning aan de Herengracht. Roel ie Meijer en Reinier van de Loo spra ken met hem. Over zes moeilijke jaren „waarin je voort durend examen moet doen en niet echt mag zakken". Over een tijdperk ook dat Wim Polak „voor geen goud bad wil len missen". len om hem vervolgens als zon debok te beschouwen, zodat je in zekere zin pispaal wordt. Maar dit is een prachtige baan. Je zit midden tussen de men sen in je eigen stad. De boeiendste en veelzijdigste van dit land en misschien wel van West-Europa. Never a dull mo ment. Je wordt wel zes keer per dag geëxamineerd en je mag niet echt zakken". - Een prachtige baan, waarom gaat u dan weg? „Ik denk dat als ik de raad had voorgesteld nog een termijn te blijven, dat ze dan - met ver schillende graden van enthou siasme of aarzeling - hadden gezegd dat dat best kon. Ik ga niet weg omdat ik er genoeg van heb. Ook niet om politieke redenen. Ik denk dat ik gelei delijk aan politiek meer waar dering heb gekregen, zeker in de raad, want tot en met het politiebeleid bestaat daar nu een zeer brede instemming". „Nee, ik ga om persoonlijke re denen. Ik ervaar dat dit een waanzinnig drukke baan is waar je zeven dagen per week, 80 tot 100 uur, mee zit. Ik heb het gevoel dat ik er recht op heb nou 's - ik ben 58 - tot mijn 65ste iets anders te gaan doen dat iets meer privé-mogelijk- heden biedt, iets waarin je din gen kunt doen die je leuk vindt. Ik ben niet van plan tot mijn pensioen niks te gaan zit ten doen. Ik word voorzitter van de Raad voor de Gemeen te financiën, maar dat is geen dagtaak. Ik zoek een combina tie van deeltijdbanen. Eerst zorgen dat ik gewoon m'n brood verdien en dan kijken wat ik er nog voor bestuurs functies bij kan doen. Heb al een tiental interessante aanbie dingen. Maar het moet niet weer zo'n slopende baan wor den". - De problemen zijn er de laatste zes jaar niet minder op gewor den. De glans van de Keizers kroon is er een beetje af. Crimi naliteit, verkrotting, werkloos heid, drugs, de krakers, het ge- weldsjaar 1980, discriminatie, buitenlandse minderheden. Hoe reageert Wim Polak als men hem zegt dat dat toch maar allemaal in zijn tijd ge beurde of verslechterde? "Vergeet niet dat er ook een an dere kant is. Amsterdam is mo menteel cultureel rijker en ver- scheidener dan ooit. Naast alle grote kunstinstellingen we melt het hier van de galeries en kleine theaters. Vergelijk dat eens met andere steden. Die zijn dan toch nergens. Wij rea liseren ons hier vaak niet hoe rijk we zijn, en dan bedoel ik nog niet eens de zevenduizend monumenten langs onze grachten. Toen ik vorig jaar uit de VS terugkwam was ik on der de indruk van wat zij daar allemaal hebben, maar ik kreeg er toch een versterkt ge loof in Amsterdam van". „En zeg nou niet 'daar komt-ie weer met zijn rijtje positieve dingen' - ze zijn er: de RAI-uit- breiding, het Wereldhandels centrum, het goedlopende Confectiecentrum, al die ban ken buiten de binnenstad, de theatertjes, het toerisme, Nis san, die Japanners weten toch verdomd goed wat ze doen en die komen mooi naar Amster dam, met een aantal redenen die je zo in een wervingsfolder kunt zetten". - Maar toch... „Niets toch. Er is veel bereikt, maar zeker: je werk is niet af. En er zijn dingen die mis zijn, gegaan - een hoop. En dat vreet aan je. En ik weet dat er kritiek is, ik wéét wat ze van me zeg gen en dat hoeft helemaal niet, want dat weet ik zelf ook wel. Niet dat ik er één r^acht slecht van geslapen heb, maar het knaagt aan je". - 1980? „Ja. De Groote Keyser, de Von delstraat, de inhuldiging van Beatrix, maar óók Sail Amster dam en de #Canadezen-ont vangst: een jaar van uitersten Weet je, in dat jaar bestond voor de kraakbeweging en lerlei andere acties in de pu blieke opinie nog veel sympa thie. Die is nu geweldig achter uitgelopen. Laten we wel we zen: we hebben nu ettelijke ontruimingen gehad en die ko men niet eens meer in de ge meenteraad. De Lucky-Luik- zaak eindigde met een motie van goedkeuring van het be leid van de burgemeester. Dat was nog nooit gebeurd in Am sterdam". - Als oud-journalist (Het Vrije Volk) én als degene die het alle maal van zo dichtbij heeft mee gemaakt, zou u daar straks in uw vrije tijd toch eens over moeten schrijven. „Lijkt me leuk om te doen, voor al ook omdat er toen nogal wat misverstanden waren. Uit die tijd dateert ook die kritiek dat ik zo langzaam beslissingen nam. Nou, d'r waren nogal wat lastige beslissingen bij. En als je dan besloot dat er wat moest gebeuren, zei de hoofdcom missaris: 'Sorry, maar ik heb niet wat ik nodig heb'. Vondel- straat bijvoorbeeld, over rot- momenten gesproken: op vrij dagmiddag barricaden, zater dagmorgen geruchten óver plundering. „Nou moeten we wel wat doen", zeg ik. Maar de hoofdcommissaris: 'Als ik nu in actie kom, krijgen we een catastrofe, ik heb te weinig mensen'. En dan voel je je als burgemeester tamelijk lullig. „Dan is het achteraf natuurlijk wel makkelijk om te vragen waarom ik toen niet meteen optrad. Je krijgt kritiek waar van ik soms zeker weet dat die ten onrechte is. Daar wil ik nog wel eens over schrijven. Puur journalistiek, niet als verdedi ging..." - De problemen van nu. „De werkloosheid is veel bedrei gender dan het hele kraakge- doe. Dat laatste is een zaak van kinderen uit de middenklasse, de werkloosheid treft de arbei dersklasse. We proberen er binnen onze mogelijkheden aan te doen wat we kunnen. Nu net nog hebben we dankzij ons erfpachtstelsel een nieuwe investeringsstimulans ge kweekt: wie dit jaar nog be- drijfsexpansie pleegt in Am sterdam krijgt voor 50 jaar re ductie op de erfpacht. En ver der moeten de Grote Vier (Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) bij het Rijk meer zien te veroveren". - Uw rotste ervaring de afgelopen zes jaar. „Toen ik in 1980, hier voor de deur, ingesloten werd door een groep demonstranten die op straat met me wilde gaan dis cussiëren. Ik kreeg toen, waar schijnlijk omdat ik moe was, een gevoel van ingeslotenheid. Iets van de oorlog. Ze meen den het niet eens kwaad". - Had u deze zes jaar over willen doen? „Ik had het voor geen goud wil len missen. Je maakt in dit ambt dingen mee die je anders nooit had meegemaakt. En je blijft toch journalist. Nieuws gierig. Nieuwe dingen, raads lid, wethouder, staatssecreta ris, burgemeester. Het was slo pend. Maar boeiend". De Nederlandse Hervormde Kerk zal de komende tijd meer aan dacht besteden aan de motieven van de 'totaalweigeraars' om niet in militaire dienst te gaan en ook geen beroep te doen op de wet 'gewetensbezwaren militaire dienst'. Dat werd duidelijk tij dens een bijeenkomst van totaal weigeraars en kerkelijke verte genwoordigers in Utrecht. De bijeenkomst was een initiatief van de hervormde raden voor overheid en samenleving en voor de herderlijke zorg. Zeven totaal- weigeraars namen aan het ge sprek deel. Ook waren er af gevaardigden van het 'Vredesbu reau', het samenwerkingsorgaan van 'Kerk en Vrede' en de Doopsgezinde Vredesgroep, de Nederlandse Christen-Vrouwen bond en de werkgroep 'kerken' van het Interkerkelijk Vredesbe raad. De komende tijd zal de Hervormde Kerk in haar eigen publikaties ruimte reserveren voor de be weegredenen van totaalweige raars. Over mogelijke andere ac tiviteiten zal nog nader worden overlegd. De afgelopen jaren zijn ongeveer 30 totaalweigeraars tot gevange nisstraf veroordeeld. Op dit ogenblik zitten er 6 hun straf uit. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwland-Oosterwijk vicaris H. J. van der Veen Kinderdijk; aan genomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Grollo (Dr.) catecheet J. Huisman Ha ren, naar Rotterdam-I Jsselmon- de R. P. Ytsma Bleiswijk, naar Den Bosch A. M. van Zweeden Etten-Leur, naar Neerlangbroek (Utr.) kandidaat C. van der Scheur Ede; bedankt voor Ede A. Kool Utrecht, voor Groot-Am- mers H. Veldhuizen Alblasser- dam, voor Zoelen G. C. Officer, pastoraal medewerker De Hee- zenberg Hattem. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bussum M. van der Sluys Kerkwerve; bedankt voor Doetinchem G. Bijkerk En schede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Woerden A. Moerker ken Nieuw-Beijerland, voor Moerkapelle N. W. Schreuder Goes. Kandidaat K. van Meijeren te Katwijk aan Zee zal op zondag 29 mei intrede doen in de her vormde gemeente van Ooltgens- plaat. Zijn bevestiger is ds. C. den Boer te Woudenberg. Ds. J. Muis te Oudenbosch hoopt op zondag 12 juni intrede te doen in de hervormde gemeente van Warmond. Ds. C. Kolkman te De Kaag zal hem daar bevestigen. Ds. Muis wordt de opvolger van ds. A. J. den Tonkelaar. Zondag om 2 uur doet ds. A. Bro kerhof, die afgelopen zondag af scheid nam van de hervormde gemeente van Voorhout, intrede in Veere. Ds. J. A. Visser, parttime-predi kant van de evangelisch christe lijke gemeente in Rijnsburg, gaat weer op reis. Hij is ook di recteur van het zendingsgenoot schap European Christian Fel lowship, dat zich specialiseert in zending achter het IJzeren Gor- dijn. Ds. Visser gaat - op uitnodiging van een aantal gemeenten eerst naar Hongarije. De secreta ris van de evangelisch christelij ke gemeente in Rijnsburg, de heer C. van den Oever, zal hem daarbij vergezellen. Zijn tweede reis leidt naar de DDR (Oost- Duitsland). Na de vakantie maakt ds. Visser nog een 'predi kreis' door de Verenigde Staten, waar dit jaar (in Greenville) het 'wereldcongres van bijbelgetrou- we predikanten' wordt gehou den. Tenslotte hebben evangeli- sche gemeenten in de omgeving van Manchester en Londen ds. Visser voor een toernee uitgeno- digd. Op 9 oktober hoopt ds. Visser zijn werk in Rijnsburg te hervatten. Leven zonder werk De Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk houdt op 3 en 4 juni in 'De Leeuwenhorst' te Noordwijker- hout een zomerconferentie over het thema 'Leven zonder werk'. De stichting 'Youth for Christ Nederland' (Hoofdstraat 260m 3970 AB Driebergen, telefoon 03438-15744) heeft een brochure uitgegeven over werk en werk loosheid. Schrijver is. professor dr. P. J. Roscam Abbing te Gro ningen. De brochure is bedoeld als een handreiking tot gesprek over de plaats van jonge mensen in maatschappij en kerk. Van 11 mei tot 12 oktober zal in de Hooglandse kerk te Leiden een serie van 23 'pauzeconcerten' worden gegeven, iedere woens dagmiddag van half 1 tot kwart over 1. Organist Joop Brons heeft leerlingen van de conserva toria in Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam bereid gevonden, hieraan mee te werken. De vereniging 'Schrift en Getui genis', indertijd opgericht door verontruste gereformeerden, heeft rich opengesteld voor de hele gereformeerde gezindte. In de nieuwe bestuursorganen zit ten nu mensen uit de Hervormde Kerk, de Christelijke Gerefor meerde, Vrijgemaakte en Neder lands Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Gemeenten en het vroegere bestuur van 'Schrift en Getuigenis'. Deze 'kerkelijk-gereformeerde ver eniging op interkerkelijke basis' richt zich tot predikanten en ge meenteleden van 'bijbelgetrou- we overtuiging'. Men is veront rust 'over de verlating van God en Zijn Woord in de samenleving als geheel en in de kerkelijke we reld in het bijzonder'. Amsterdamse kerken, verenigd in de Raad van Kerken, hebben de stichting 'Kerk in Mokum' (KIM) opgericht met als doel het verzorgen van kerkelijke radio- en tv-uitzendingen voor een Am sterdams publiek. Deze maand worden al vier proefprogram- ma's op de radio uitgezonden, met nieuws en achtergronden over kerk en Amsterdam. Mensenrechten Secretaris-generaal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken heeft het verwijt dat de Wereldraad in bepaalde landen niets voor de mensenrechten doet krachtig afgewezen. Hij deed dat naar aanleiding van een verzoek van de Zwitserse organi satie 'Christian solidarity inter national' aan de Wereldraad om zich op de komende algemene vergadering in Vancouver bezig te houden met het lot van ver volgde christenen, vooral in communistische en islamitische landen. De commissie 'internationale za ken' van de Wereldraad beschikt over dossiers over de situatie van de mensenrechten in alle delen van de werelds Zij houdt haar ac tiviteiten liefst zo veel mogelijk buiten de publiciteit, verklaart Potter. De situatie van de Oosteu- ropese christenen is, volgens Pot ter, een zaak van de 'Konferentie van Europese Kerken' (KEK). Die heeft een programma om de naleving van de Helsinki-ak- koorden te controleren. ADVERTENTIE Bananen Champignons Grof volkoren -soo^, Wit/bruinbrood Halfvolle melk d'Oude Waag ku* soo*™ Gekruid gehakt Speklappen Bij Edah kopen geeft u het prettige gevoel dat u echt iets bespaard heeft

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17