'Geen hervatting hulp' Veld- en zaalvoetbal nog niet op één lijn.. Dameskoers om Vijf Meiplein Sowjet-Unie glijdt soepel naar titel.. Rustige eerste examendag vwo en havo Volle buit Volle Bak i Promotie voor VWL Kraane wint door K.O. Kieft bij Lugdunum Partijen na Surinaamse regeringsverklaring Philidor gaat opnieuw naar bekerfinales Strauss "niet tevreden' OESO-rapport: groei Turkije opmerkelijk Sterke start basketbalsters iINSDAG 3 MEI 1983 Sport EIDEN - De Volle Bak heeft tot toe behoorlijk raak geslagen in softballand. Gisteravond no teerde het herenteam de tweede zege, terwijl de dames zaterdag en gisteren ruime zeges uit het vuur sleepten. !et heren-negental veegde 'het gladde veld' aan met ADO, toch geen kinderachtige tegenstan der: 13-5. Na twee innings was de stand nog gelijk (1-1), maar in de derde en vierde innings brandde de Volle Bak goed los. In de ge lijkmakende slagbeurt raasde de Leidse ploeg naar 13-5. De dames deden het zeker niet slechter. Integendeel, tegen Birds (10-0) en VUC (7-19) wer den forse uitslagen geboekt. In de laatste wedstrijd onderscheid de Christiane Maris zich met uit stekend pitch werk. ROTTERDAM - Slechts een jaar hebben de zaalvoetbal lers van VWL in de hoofd klasse vertoefd. Dankzij een 3-6 overwinning op Xerxes keerde het Leidse team weer terug in de inter-regionale klasse. Door deze derde achtereenvolgende overwin ning in de promotiestrijd werd het team van coach Piet Gubler onbereikbaar (twee verenigingen promoveren) voor de concurrentie. VWL was gisteravond in de Rotterdamse Alexanderhal heer en meester tegen Xer- xes. De ploeg uit de Maasstad probeerde VWL met alle mid delen uit het spel te halen maar de mannen van aan voerder Cees de Rooden lie ten zich niet van de wijs bren gen. Gerrie Nagtegeller was met drie goals de topscorer in de Leidse equipe, waarin naast Cees de Roode ook Bennie Heemskerk weer was teruggekeerd. De kaalhoofdi ge voetballer vierde zijn ren tree met een treffer. Cees de Roode nam de rest van de produktie (2) voor z'n reke ning. Volgende week maan dag speelt VWL tegen Eweno in de Vijf Meihal (20.00). Het Nederlands zaalvoetbal team speelde in Heerlen ge lijk tegen België: 5-5. De da mes wonnen met 6-1 van de Belgische voetbalsters. ROTTERDAM - De boksers Ben Smeenk en Peter Rosenboom van DTS kwamen gisteravond in hun eerste duel redelijk voor de dag, maar rpoesten toch allebei met een nederlaag genoegen ne men. In een duel tegen school Herman van 't Hof in Rotterdam startte Smeenk (midddenge- wicht, juniorenklasse) goed te gen de Rotterdammer Molenaar, maar aan het einde kwam de bokser in de problemen, waarna Dick Snik zich genoodzaakt voelde de handdoek in de ring te gooien. Peter Rosenboom (mid dengewicht, seniorenklasse) ver loor met klein verschil op punten van De Hoed. Rob Kraane, van boksschool Lei den, behaalde wél een overwin ning. Hij sloeg zijn tegenstander knock out. Llphen aan den rijn - Hoewel de twee secties zijn samengesmolten in het bestuur van de afde ling Leiden, hebben het veld en zaalvoetbal el kaar nog lang niet gevon den. Dat kwam gisteren tot uiting tijdens de voor jaarsvergadering van de KNVB Afdeling Leiden, waarop dit gesprekson derwerp verreweg de meeste tijd in beslag nam. Voorzitter Korbee van Noordwijk maakte bezwaar tegen een door de KNVB ingevoerd reglements- voorstel, dat de bond de vrijheid zou geven zaalvoetbalwedstrij- den in de weekeinden vast te stellen. Weliswaar is die regeling in principe van toepassing voor pure recreatie-spelers, maar Kor bee wenste alle onduidelijkheid uit de wereld te helpen. Hij wilde óf een reglementswijziging öf van de afdelingsvoorzitter de toezegging dat in de weekeinden geen zaalduels worden gepro grammeerd. De Noordwijk-praeses kreeg daar bij de steun van Werter (Rooden- burg) en Van Leeuwen (UVS). Dat schoot de technische com missie zaalvoetbal in het ver keerde keelgat. Voorzitter van dat orgaan, Jos Vlasveld, vond dat de "individuele vrijheid van de sporter" op deze wijze werd aangetast. Er ontstond een on duidelijke discussie, in de hand gewerkt door Jan Persoon, die de zaal twee keer voor niets liet stemmen. Zijn mededeling dat "in het weekeinde geen zaalwed strijden, waar veldvoetballers belang bij hebben, worden vast gesteld" verschafte de broodno dige duidelijkheid. Waarmee het onderwerp zaalvoet bal nog niets was afgesloten, want Jan Werter deelde de verga dering nog mee "dat hij zich had geërgerd" aan de organisatie van het afdelingstoernooi, waarin Leiden afgelopen weekeinde een derde plaats had opgeëist. Een speler van Roodenburg (Henny Koet) was zonder kennisgeving Om de voetbalsport voor de Leidse jeugd te propageren organiseerd Lugdunum morgenmiddag van af 1 uur op het sportpark aan de Kikkerpolder een open jeugd- trainingsmiddag. Op het pro gramma staan enkele films over de Europacup—successen van Ajax en Feyenoord van ruim 10 jaar geleden. Verder zal de be kende radioreporter Theo Koo- men zijn voetbalbelevenissen aan de jeugd vertellen. Als klapstuk van de middag staat de training o.l.v. Europees top scorer Wim Kieft (Ajax) op het programma. Iedereen die zijn voetbalplunje bij zich heeft mag meédoen. van z'n club aan de selectie toe gevoegd, terwijl Roodenburg nog competitieverplichtingen had. Jan Persoon schreef dat geval toe aan het ongelukkige tijdstip van het zaalevenement (waardoor veel spelers moesten afvallen), maar eerder had de KNVB verze kerd dat in dat weekeinde niet op het veld zou worden gespeeld. Dat gebeurde dus wel. "De afde ling zaalvoetbal moet er voortaan rekening mee houden", waar schuwde Werter tenslotte, "dat de veldverenigingen nog compe titiewedstrijden moeten afwer ken en zo moeilijk jongens kun nen afstaan". Kortom, de vrede is nog lang niet in zicht. In het pand aan de Rijnsburgerweg wordt inmid dels wel de vredespijp gerookt. Zolang ex-administateur Van Leeuwen de bovenverdieping blijft bewonen, heeft de Afdeling Leiden het gedeelte op de bega ne grond voor vijf jaar verhuurd aan een bedrijf uit Vlaardingen met recht van koop. Voetballers die zich op het veld misdragen en daarvoor met een officiële waarschuwing worden bestraft, zijn in Rotterdam aan merkelijk goedkoper uit dan in Leiden. Voor een waarschuwing moet in Leiden 25 gulden aan ad ministratiekosten worden neer geteld. In de Maasstad is dat 7,50. UVS-voorzitter Van Leeuwen had graag gezien dat die zaken in den lande uniform worden gere geld. Leiden heeft de centen die aan strafzaken worden 'ver diend' (25.000) echter hard nodig, waardoor schatbewaarder Van Strien de vergadering verzocht "de bestaande regeling intact te houden". De afgevaardige naar de Algemene Vergadering Amateurvoetbal, Van der Neut, moest die functie wegens drukke werkzaamheden neerleggen. Het VTL-bestuurslid Zonneveld werd door Jan Per soon onderscheiden vanwege de onafgebroken periode van 45 jaar dat hij secretaris was bij de Vlietclub. - Feest bij de Russen treffer. Canada-doelman Wamsley buigt het hoofd. MÜNCHEN (DPA) - De Sowjet- Unie heeft gisteravond in Mün- chen voor 10.500 toeschouwers voor de vijfde achtereenvolgen de maal en de negentiende keer in de geschiedenis de wereldtitel ijshockey behaald. De zilveren medaille in het 49e toernooi om de wereldtitel ging naar Tsjecho- slowakije, dat weliswaar gelijk in punten met de Russen eindigde, maar mindere doelcijfers had. De bronzen medaille ging naar de Canadezen, die de Sowjet-Unie in het aantal behaalde wereldti tels zagen gelijk komen. Het kampioenschap kreeg daarmee, LEIDEN - Het schaakviertal van Philidor blijft patent houden op de nationale be kerstrijd. Jarenlang al kwali ficeren de Leidenaars zich voor de finales, terwijl zij bo vendien reeds verschillende malen met de hoogste eer gingen strijken. Ten koste van medehoofdklasser BSG slaagde Philidor erin om zich ook dit seizoen voor de fina les te plaatsen. De Leide naars wonnen in Bussum met IV2-2V2. Hans Kuijf legde de basis voor de Leidse winst, hetgeen niet zonder slag of stoot geschied de. De Boskoper kwam erg goed te staan, maar gaf oppo nent Van der Poel vervolgens de kans om naar een remi seachtige positie af te wikke- len. Kuijf besloot daarop va- banque te spelen, Van der Poel raakte de kluts volledig kwijt en verloor alsnog. Verlies van kopman Rinie Kuijf tegen Coen van der Heijden trok de score gelijk. Kuijf kwam slecht uit de ope ning, maar had de kansen door een blunder van Van der Heijden volledig zien ke ren. Ook de internationale meester in spé ging echter weer in de fout, waarna het pleit definitief in zijn nadeel was beslecht: 1-1. RAG de Graaff had tegen Peek de winst voor het grijpen, maar wikkelde in plaats daarvan af naar een eindspel waarin re mise onvermijdelijk was: IV2- IV2. Op Jeroen Piket rustte toen de taak om van Sibbing te win nen. De nationale junioren- kampioen had lange tijd slecht gestaan, maar sloeg in de eigen tijdnood hard terug. Tijdens het uitvluggeren stel de een koelbloedige Jeroen Piket vervolgens de winst en daarmee de eindzege van Philidor veilig: IV2-2V2. wat medailleverdeling betreft, dezelfde volgorde als een jaar ge leden in Finland. De Sowjet-Unie bevestigde zijn rol als toonaangevend ijshockey- land gisteravond in het duel met Canada in de tweede periode met nadruk. De Canadezen werden toen volledig overspeeld en de lijn Makarov - Kroetov - Lario- nov, de eerste Russische aanvals- linie, gaf een ware demonstratie. De tweede periode werd dan ook met een score van 3—0 afgeslo ten. De Russen waren nerveus begon nen en die nervositeit werd al leen maar groter toen Anderson de Canadezen aan de leiding hielp. Na de overwinning van Tsjechoslowakije, dat de Sowjet- Unie eerder als enige een punt ontnam, op Zweden (4—1) wisten de Russen dat zij van Canada zouden moeten winnen om de ti tel te kunnen prolongeren. Ook toen Vassiljev na tien minuten voor de gelijkmaker zorgde, ge loofde het Westduitse publiek nog in een sensatie omdat de Ca nadezen met een geweldige krachtsinspanning overeind ble- In de tweede periode was het snel met de Canadese weerstand ge beurd. De opmerkelijk fair spe lende Russische ploeg zette daar na het duel naar zijn hand en won met 8-2. Het was dezelfde score waarmee de Sowjet-Unie eerder in het toernooi Canada had verslagen. DEN HAAG (GPD/ANP) - PvdA, CDA en VVD zien geen enkele aanleiding de ontwikkelingshulp aan Suriname te hervatten. De Surinaamse regeringsverklaring van afgelopen zondag biedt "geen vertrouwensbasis om in tensief samen te werken", aldus het CDA. Ook de Nederlandse regering is niet van plan de opschorting van de hulp ongedaan te maken. "De berichten bieden weinig hoop voor hervatting van de hulp", al dus een woordvoerder. De relatie tussen Nederland en Su riname is nu uitzichtloos", aldus de CDA-fractievoorzitter De Vries gisteren in Utrecht op een spreekbeurt. De Vries kritiseerde de Surinaam se regeringsverklaring scherp. "Er wordt geen uitzicht geboden op algemene verkiezingen, de bevoegdheden van de aangekon digde staatsorganen zijn niet dui delijk, evenmin als de relatie tus sen de militaire macht en de re gering", aldus Dë Vries. "Twee en een half uur zeer veel woorden, geen enkele concrete aanzet tot herstel van de demo cratie", zo omschreef VVD- woordvoerder Weisglas de Suri naamse regeringsverklaring in een eerste reactie. Hij vindt de passages over het proces tot de mocratisering "ongelooflijk vaag en zeer indirect". Zijn kritiek richt zich verder op het feit dat de verklaring zwijgt over de "moorden" van december vo rig jaar. Ook de PvdA hecht weinig geloof aan het aangekondigde democra tiseringsproces. "Van democra tie kan pas gesproken worden als andere democratische vrijheden worden gewaarborgd zoals vrij heid van meningsuiting, een vrije pers en recht op vergade ring en daar lijkt het nog hele maal niet op", aldus woordvoer der Knol. Volgens de Surinaamse ex-presi dent en voorzitter van de Bevrij- dingsraad. Chin A Sen, is de re geringsverklaring "een beledi ging van het Surinaamse volk" democratische insti tuties die worden aangekondigd zijn slechts "een camouflage van een militaire dictatuur", meent Chin A Sen. BONN (GPD) - Twee dagen voordat bondskanselier Hel mut Kohl woensdag in de Bondsdag de regerings verklaring aflegt, zijn de CSU-ministers gisteren door CSU-voorzitter en minister president van Beieren, Franz Josef Strauss, naar Munchen PARIJS (ANP) - De economie van Turkije groeit tegen de recessie in. De resultaten van het economische herstelprogramma zijn opmerkelijk, zeker in een periode dat het de wereldeconomie lange tijd slecht is gegaan. Het land kan nog betere resultaten boeken als het zijn agrari sche industrie en het toerisme stimuleert, zo schrijft de OESO, de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, in haar jaarlijkse economische rapport over Turkije. In de 24 landen van de OESO is vorig jaar het gemiddeld bruto nationaal produkt toegenomen noch afgenomen, maar in Turkije was er sprake van een groei met vier procent. Bovendien werden de verplichtingen aan het buitenland kleiner en verminderde de inflatie. Nu de inflatie van over de honderd procent kleiner is geworden en het tekort op de betalingsbalans is verminderd, moet Turkije daar profijt van trekken en zijn nog steeds zeer grote inflatie van 25 procent zien te verkleinen, aldus de OESO. ontboden. In de Beierse staatskanselarij hebben zij ruim drie uur gesproken over die verklaring, die Kohl zoals beloofd tevoren naar Strauss had gestuurd. Na afloop van het beraad deelde de CSU- chef mee dat de politieke kernpunten van zijn partij over het algemeen in de rege ringsverklaring zijn opgeno men. „Ten aanzien van be paalde formuleringen zijn een paar verbeteringen voor gesteld", aldus Strauss. Daar bij zou het niet om „dramati sche zaken" gaan. Jn Bonn wordt ervan uitgegaan dat de Beierse minister-presi dent vooral op het gebied van de buitenlandse politiek „nog niet helemaal tevreden is". Ook ten aanzien van de Duits-Duitse betrekkingen zou Strauss voor een „harde re lijn" zijn dan de liberale coalitiepartner FDP. In hoe verre de bondskanselier de eisen van Strauss inwilligt, staat nog niet vast. Overeen komstig de Westduitse Grondwet bepaalt Helmut Kohl de „richtlijnen van de politvek". LEIDEN - De naaste omgeving van het Vijf Meiplein zal donderdag avond (Bevrijdingsdag) in het te ken van het wielrennen staan. Op de Rooseveltstrpat geeft bur gemeester Goekoop om acht uur het startsein voor een landelijke dameskoers. De renners van Swift zullen, op het verder over de Kuipers-Rietbergstraat en de Montgomerylaan lopende par koers, de dames om zeven uur vooraf gaan. Zij rijden om het criteriumkampioenschap van de club. Vrijwel de complete damesselektie zal bij de door de stichting 5-mei comité, het winkelcentrum de Luifelbaan en wielervereniging Swift georganiseerde dames koers acte de presence geven. De selectieleden die aan de start ver schijnen zijn: Petra de Bruin, Mieke Havik, Connie Meyer, Leontien van der Linden, Mieke Kaufmann en Sandra de Neef. Nationaal kampioene Hennie DEN HAAG (GPD) De eindex amenkandidaten van havo en vwo moesten gisteren op hun eerste examendag de spits af bijten met het Nederlands op stel. Zonder denigrerend te spreken over het opstel, wordt het traditioneel gezien als het „warmlopertje voor een week van grote geestelijke inspan ning. De gymnasium-kandida ten konden s middags meteen proberen of dat warmlopen in derdaad gelukt was; zij kregen het examen Grieks. De meao- leerlingen van de experimente le richting toerisme kregen het gelijknamige vak voorgescho teld. De discussie over het niveau waarop een opstel van een vwo-kandidaat zich moet be vinden, zal maandagmorgen weer een aantal nieuwe impul sen hebben gekregen. Om het „ideale vwo-opstel te onder- scheiden van het „ideale havo opstel, bedienen deskundigen zich geregeld van termen als „abstractie-niveau. Het gaat er in het vwo met ande re woorden om dat leerlingen hun intellectuele capaciteiten vrijmoedig loslaten op de pro blemen waarmee ze geconfron teerd worden. Het opstel is daar natuurlijk uitermate ge schikt voor, mits de titels zich voor een dergelijke toetsing le nen. Dit jaar schortte er iets aan dat principe. Een kleine inventarisatie. De slecht functionerende leerlin- genraad, de overvloed aan ont spanning sprogrammas op tv, de totale dienstweigeraars, het compromis tussen oud en nieuw in de steden, het ver dwijnen van de taboes en de gevolgen van de echtscheiding. Stuk voor stuk onderwerpen waar best iets over te schrijven valt, maar waarvan het bijna voorspelbaar is wat de leerlin gen erover opschrijven. „Er zaten maar weinig actuele onderwerpen in en omdat het abstractie-niveau van de on derwerpen echt te wensen over laat, was het niveau van de op gaven voor het vwo gewoon te laag. Op die manier reageerde drs. H. Kok van de Openbare Scholengemeenschap Professor Casimir uit Vlaardingen op de vwo-opsteltitels. Feitelijk zaten er maar drie echte vwo-titels in het examen: „Vooroordelen (schrijf een be toog of verhaal waarin je laat zien hoe valse beeldvorming onderling begrip bemoeilijkt of oplossingen in de weg staat), „Lees eens een gedicht (een be toog over de waarde die ge dichten voor de leerling heb ben) en „Horen en luisteren (er is tegenwoordig zoveel te horen dat je onmogelijk nog naar al les kan luisteren). Zelfs de zogenaamde vrije titel was dit jaar van een bedenke lijke vrijheid. „Kan IK er wat aan doen?. Een vrije titel waarbij je door het tweede woord al meteen gedwongen wordt om volstrekt subjectief te zijn, mag eigenlijk niet vrij ge noemd worden. De leerlingen spraken elkaar in hun reacties op de titels dan ook behoorlijk tegen. De een vond het wel makkelijk, de an der vond dat hij met geen mo gelijkheid dat kwijt kon wat hij op dit gebied kan presteren. Over het feit dat de titels maar weinig inspirerend waren voor Geen eigen mening Een ander probleem bij het schrijven van opstellen is dat leerlingen altijd weer denken dat zij maar beter hun eigen mening onvermeld kunnen la ten. Stel je voor dat de leraar door Jan Geert Majoor iets anders vindt dan jij en dat je dan een lager cijfer krijgt. Maandagmiddag was het weer niet anders. De havo-kandidaten Peter Pot en Rob Nat van de Hendrik van der Vlist Scholengemeenschap in Utrech t schreven beiden over robots. Maar ze hielden zich een beetje op de vlakte, omdat ze vreesden dat het toejuichen van werken met robots ten kos te van werkgelegenheid hun cijfer zou drukken. Niet dat zij een toenemende werkloosheid geen nadeel van robots vinden trouwens. Frank Jansdam schreef over het onderwerp „Bewegen en spor ten, zoals dat zowel vanuit de commercie als vanuit de over heid bevorderd wordt. „Ik heb geschreven dat fitness-centra, aerobic-dancing en marathon lopen, dat soort mode-ver schijnselen, eerder ongezond dan gezond zijn. Meestal ten minste. Omdat de mensen het overdrijven en omdat er vaak deskundige leiding ontbreekt. In plaats van een opstel schreef Marjolijn Kruse een betoog over burgerlijke ongehoor zaamheid. Dit aan de hand van in de opgave staande cita ten uit week- en dagbladen. Ze heeft er een genuanceerd ver haal van gemaakt met aan vaarding van kraken en afwij zing van zwart geld als vorm van burgerlijke ongehoor zaamheid. „Ikke, ikke en de rest kan stik- ken(?) stond in hoofdletters tus sen de opgaven voor het opstel van de havo-kandidaten. En daar schreef Bertil van Cooten een verhaal over, waarin hij een persoonlijke slechte erva ring met een vriend weergaf Beroeps-provo De gymnasium-leerlingen waren na het opstel van maandag morgen nog niet aan het einde van hun eerste examendag ge komen. Integendeel, in de mid dag stond er nog een drie uur durend examen Grieks op het programma. Ze kregen een tekst van de voor hun onbeken de schrijver Dio Chrysostomus (le- 2e eeuw na Christus) te ver talen en een zestal vragen over die tekst te beantwoorden. De tekst handelde over de „be roeps-provo Diogenes (die van de ton!). Diogenes gaat op het drukste punt van een drukke stad in Griekenland staan en biedt de voorbijgangers gratis zijn verdiensten aan als geeste lijke hulpverlener. De belang stelling voor zijn therapeuti sche hulp is echter nihil. Hij verzucht dan dat de mens maar een raar wezen is; als ik hier gestaan had als gratis tandarts of huisarts dan wa ren de mensen toegestroomd, nu ik geestelijke hulp biedt, komt er niemand. En dat ter wijl de ziel toch veel kostbaar der is dan het lichaam. Docent H. Chr. Albertz van het Gymnasium Haganum in Den Haag vond de tekst „vrij aar dig. „Het was een afgerond fragment dat mijns inziens niet te lang was. Ook de moei lijkheidsgraad vond ik erg meevallen. De leerlingen kon den gebruik maken van een aantal aantekeningen die in derdaad alles wat moeilijk was (buiten de schuld van de leerling!) wat duidelijker maakten. Leerling Jeroen Manders vond de tekst veel makkelijker dan de examens van voorgaande ja ren die in de klas geoefend wa ren. Manëtte van der Voet vond vooral de vragen soms wat gemeen. De tekst vond zij wat moeilijker dan de oefen stof, maar er kleefde een voor deel aan: „het was tenminste niet van dat zweverige Plato- Een weekje Nederland De leerlingen van de experimen tele meao-richting toerisme kregen gistermiddag hun exa men toerisme. Ed van Keulen, de vakdocent aan de Leidse School voor MEAO (een van vier experimentele scholen), was een tevreden mens na af loop van het examen. „Het was een goed examen met erg af wisselende vragen. De leerlin gen met een behoorlijke hoe veelheid inzicht konden dit ex amen goed maken. Wel vond hij dat de vragen en op gaven wat eenzijdig op de reis bureau-wereld gericht waren. „Het WV-gedeelte kwam er wat mager vanaf. Een van de opdrachten was een „case met een behoorlijke hoeveelheid bij lagen. De leerlingen moesten aan de hand van die bijlagen, het complete reisschema maken voor een groep Japanse toeris ten die een zevendaags bezoek gaan brengen aan ons land. Het ging om de heenreis van To kio naar Amsterdam, het ver blijf in en rond Amsterdam (Keukenhof, rondvaart door de grachten, Volendam en Mar ken, molens in Edam), een drie daagse excursie naar Den Haag en Rotterdam en van- daaruit per vliegtuig naar Pa rijs. De leerlingen hadden veel moeite om het examen binnen de twee uur klaar te krijgen. Over het algemeen vonden ze het „goed te maken. Sommigen vroegen zich echter naar aanleiding van de vele inzicht-vragen af, waarom ze de laatste dagen voor het examen zo vreselijk hard hadden zitten blokken op al die feitjes die niet gevraagd werden. Top ontbreekt op het appel. Voor de Bollenstreek houden Els van Leeuwen en kersvers districts kampioene Hanneke Lieverse, de eer hoog. De organisatie diende de mouwen op het laatste moment nog flink op te stropen om dit sterke veld bijeen te krijgen. Pas na het bij springen van de Luifelbaan kon het 5-mei-comité de zaken finan cieel rond krijgen, waardoor het tenslotte te laat was om nog een aankondiging van de koers in het landelijke blad "Wielersport" te kunnen plaatsen. Dat noopte Joop Riethoven om zaterdag in het gezelschap van Swift-pen- ningmeester Jansen de dames koers in Ede te bezoeken. Aldaar werden de dames verwittigd van de in Leiden te rijden wedstrijd. De nationale selektie bleek ech ter donderdag naar Frankrijk af te reizen en zou daardoor niet van de partij kunnen zijn. De op lossing werd gevonden in het aanbod om de dames in Leiden te laten overnachten en pas vrij dag in alle vroegte te vertrekken. Bondscoach Cor Bijster kon daarmee akkoord gaan, waarmee de bevrijdingsronde alsnog ver zekerd was van een attractief deelnemersveld. Een ploeg van Swift, bestaande uit John Kuyvenhoven en de junio ren Gert-Jan Zwaan, Richard Ip- pel, Martin Overdevest en John Eradus, reist vrijdag eveneens naar Frankrijk af. Zondag neemt dit vijftal deel aan de traditionele koers in de woonplaats van Joop Zoetemelk, Germigny-l'Eveque. De eerste etappe van de internatio nale wieleravondzesdaagse (IWAZ) wordt evenals vorig jaar in Leiden verreden. De Leidse start van de IWAZ vindt plaats op maandagavond 16 mei. Het goede, maar wat afgelegen, par koers in het Morskwartier liet men ditmaal voor wat het is. In plaats daarvan heeft Joop Riet hoven in samenwerking met Swift een spektaculaire ronde in de binnenstad uitgestippeld. De renners rijden hun ronde via de Steenstraat, Haarlemmerstraat, Lange Mare, Oude Singel, Nieu we Beestenmarkt en de Binnen vestgracht. Dit parkoers dienen zij in totaal 60 maal af te leggen. TOURS - Het Nederlands dames basketbalteam heeft de eerste wedstrijd in het kwalificatietoer nooi voor het Europese kam pioenschap in Tours met 92-52 van Schotland gewonnen. Aan het kwalificatietoernooi doen vijf landen mee: Frankrijk en Zweden (die gisteren tegen el kaar speelden: 81-97), Schotland, Denemarken en Nederland. Twee van de vijf landen plaatsen zich voor het Europese kam pioenschap dat van 11 tot en met 18 september in Hongarije wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15