Vriesekoop uit de pas in Tokio 1 Vrij-uit C Noorderkwartier-teken aan de wand? Overheid: mes op keel profvoetbal D Damesteam toch op achtste plaats Pakistan niet tegen Israëli's Weer zege Lejarreta in Vuelta Raas wacht nog week DINSDAG 3 MEI 1983 Sport door Ruud Paauw Het bericht dat deLeidse korfbal vereniging Noorderkwartier door een tekort aan leden een eind aan haar bestaan gaat maken, moet velen in de Leidse sportgemeenschap (en daar buitentot somber nadenken hebben gestemd. Weliswaar was het bekend dat Noorder kwartier op het gebied van de ledenaanwas al lang met ern stige problemen worstelde, maar tussen grote moeilijkhe den en opheffing ligt meestal nog een grote barrière. Noorderkwartier, zoals zovele korfbalclubs uit het speeltuin werk voortgekomen, is nooit watje noemt een grote club ge weest. Wel aanzienlijker groter dan de 40 leden waarmee men er nu een punt achter zet. Ingewijden zeggen dat er perio den zijn geweest dat Noorder kwartier wel degelijk over het nodige talent beschikte, maar dat keer op keer kwijtraakte omdat de vereniging vrij laag speelde. Wie ambitie had, trok naar een andere club. En zo ge raakt een vereniging in een vi cieuze cirkel: je bent klein om dat je niet hoog genoeg speelt en de spelers en speelsters die je hogerop kunnen brengen gaan weg omdat je te klein bent. Ver volgens gaan jong en oud en rijp en groen noodgedwongen met elkaar spelen en dat is al tijd een heel beroerde ontwik keling. Het geval-Noor derkwartier doet de vraag rijzen of er in de na bije toekomst nog meer sport clubs wat het ledental betreft in de problemen zullen geraken en mogelijk tot opheffing moe ten overgaan. De bevolkings aanwas daalde na het eind van de jaren zestig vrij dras tisch en de gevolgen daarvan die men nu al ziet op de lagere scholen zullen zich op de een of andere manier ook aan de sportclubs meedelen. Eén der Leidse voetbalverenigin gen meldde onlangs in haar cluborgaan dat men er niet in was geslaagd ook maar één nieuw jeugdlid in te schrijven. Een andere Leidse vereniging (Lugdunum) haalt gerenom meerde spelers voor een soort jeugdvoorstelling naar Leiden en roert zo propagandistisch de trom. Zelfs bij het zo populaire voetbal, waar de ledentoevoer nimmer zorg gaf, gaat het niet meer van een leien dakje. Gaan we dus in Leiden nog meer opheffingen a la Noorderkwar tier meemaken? Die kwestie maar eens voorge legd aan Jan Duivesteijn, di recteur van de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Lei den en, pikant nootje, oud-be stuurslid. van Noorderkwar tier. "Noorderkwartier", zegt Duives teijn, "is in dit verband niet zo'n goed voorbeeld. Men kampte daar immers al lang met dit probleem. Noorderkwartier is dus niet maatgevend, maar ik verkon dig al een tijdje dat wat nu nog een incident of een uitzonde ring is straks vaker de realiteit zal zijn. Het is niet alleen het verminderde kindertal dat een rol speelt, maar ook de tendens naar binnensporten die valt waar te nemen. Er treden ver schuivingen op. Het ledental van de voetbalbond is nu nog stabiel. Niets aan de hand denk je en toch is dat niet zo. Met de gewone aanwas redt men het niet meer. Het ledental blijft nog op peil door a) het da mesvoetbal, b) het langer blij ven spelen van voetballers en c) de invoering van de f pupillen. De voetbalsport gaat in zekere zin vergrijzen. Dat merk je nu nog niet zo, wel over een x-aan- tal jaren. Welke takken van sport de terug slag het meest zullen voelen, valt nu nog niet te zeggen. En of een club wel of niet kan blij ven bestaan hangt ook niet van één maar van vele factoren af, zoals: is de club wijkgebonden en zo ja in wat voor wijk zit men dan. Maar dat een aantal verenigingen het straks moei lijk gaat krijgen, staat vast". Smullen Voor de tennisliefhebbers was het in de nacht van zondag op maandag weer even likkebaar den en smullen. Het tweede Duitse tv-net zond rechtstreeks de finale van de WCT-eindron- de in Dallas uit tussen de Ame rikaan John McEnroe en de Tsjech Ivan Lendl uit. Een schitterende partij tussen twee spelers die als ze elkaar al niet haten in elk geval een gruwelij ke hekel aan elkaar hebben. McEnroe, die meestal van de onverstoorbare Lendl met zijn broeiende Balkanogen verliest, zegevierde dit keer zowaar. Veel verschil was er niet: de Amerikaan won met 7-6 in de laatste set, via een tie-breaker dus. In die tie-breaker was McEnroe oppermachtig. Hij kwam met liefst 6-0 voor en benutte op de service van Lendl het eerste matchpoint. Maar hoe. Het ge beurde in een werkelijk fasci- JOHN MC ENROE (Foto AP) nerende rally. Lendl en McEn roe schoven de bal zo cross over het net dat zij ver buiten het speelveld moesten manoeuvre ren. Bij de laatste kogel van de Tsjech kwam McEnroe bijna in het publiek terecht in een uiter ste poging de bal terug te spe len. Zijn schot ging door de lege ruimte die zich bevond tussen netpaal en net in en belandde zo in het vak van Lendl. Vele toeschouwers zal het zijn ont gaan. U moet dat vanavond als de TROS een deel van de wed strijd uitzendt, maar eens goed bekijken. Had dat (match)punt mogen worden toegekend aan McEn roe? De Duitse verslaggever (hij had meteen in de gaten dat er iets aan de hand was, een compliment voor zijn opmer kingsgave na dik vier uur ver- slaggeven.') dacht van niet en vond. het maarzo-zo dat McEn roe, met zoveel matchpoints nog achter de hand, tevreden was met winst op déze manier. Lendl meende ook dat het punt ten onrechte was toegekend, protesteerde, deed nog eens voor hoe de bal in zijn vak was beland, maar de scheidsrechter handhaafde zijn beslissing. Aanvankelijk verkeerde ik ook in de veronderstelling dat het hierom een fout van de scheids rechter ging. Vermoedelijk had hij niet precies gezien wat er had plaatsgegrepen en meende hij dat de bal buiten de paal om was gespeeld, wat wel mag. Hij zat er, zo recht op het net, voor deze ene bal ook heel slecht Maar op het moment dat ik dit schrijf beluister ik stemmen die zeggen: een bal die tussen de netpaal en het net doorgaat is óók goed. Mijn spelregelkennis laat me nu even in de steek. Ik kom er derhalve nog op terug. Aanvankelijk was ik nogal ge belgd over de houding die McEnroe innam. Hij stond er volstrekt ongeïnteresseerd bij toen Lendl protesteerde. Rot- jongetje, dacht ik. Als bij jou een bal dubieus is, brul je als de vermoorde onschuld. Nu je wint door een arbitrale dwa ling doe je net of het je niets aangaat. Die woede zal ik wellicht geheel moeten inslikken. Vervelend, hoor. Kunstgras Het eerste herenteam van de Leidse Mixed Hockey Club "Leiden", gevestigd in Oegst- geest, werd vorige week kam pioen van de overgangsklasse en bereikte zodoende weer een plaats in de hoofdklasse, het walhalla van het vaderlandse hockey. Het is een niet geringe prestatie die Leiden heeft verricht. On der coach Oltmans werden twee kampioenschappen in twee jaar veroverd. En dat re sultaat krijgt nog extra glorie als men bedenkt dat de vereni ging én het verenigingsleven in die periode een gevoelige klap kregen doordat het zo fraaie clubhuis in vlammen op ging. Opvallend was voorts dat de club, vroeger een verzamel plaats van in Leiden studeren de sportievelingen, de succes sen mede door de inbreng van de eigen Oegstgeester kweek be reikte. De tijden lijken voor goed voorbij dat de opstelling van Leiden op de sociëteit in de Breestraat haar beslag kreeg. Het door Leiden heroverde hoofd- klasserschap scherpt nog wat heviger het probleem aan waarmee de club al enige tijd kampt: de aanschaf van een kunstgrasveld. Zoals de zaken nu staan zal Leiden (met Bloe- mendaal, maar dat heeft een voortreffelijk natuurveld) straks de enige hoofdklasser zijn die niet over kunstgras be schikt. Een weinig plezierige si tuatie. De kwestie van het kunstgras ligt ongemakkelijk binnen de ver eniging. De huidige praeses, dr. B. Goslings, ontkent dat het een soort splijtzwam in de club vormt. "Het nut van kunstgras ziet iedereen wel in. Waar het om gaat is hoe je het financiert en of de kosten te dragen zijn. Nee, het gaat niet alleen om de topspelers. Met onze 800 leden hebben we velden te weinig en en van kunstgras kun je veel ef ficiënter en frequenter gebruik maken. Maar de zaak is aan het rollen gebracht omdat we merkten dat onze jeugd in ont wikkeling achterop raakte bij andere clubs die wel over kunstgras beschikten". Splijtzwam of niet, in elk geval trad het vorige bestuur er om af. Een meerderheid op de le denvergadering wilde bij de plannen voor de herbouw van het clubhuis (het zal vermoede lijk in augustus gereed komen) tevens de aanschaf van kunst gras betrekken. Het vorige be stuur (en ongetwijfeld menige recreatie-hockeyer) voelde daar weinig voor, het be schouwde het kunstgras als een te kostbare onderneming. En laten we wel zijn, er komt ook veel geld voor kijken: ongeveer 700.000 gulden. Het nieuwe bestuur hoopt zijn doel nu als volgt te bereiken: het clubhuis (waarvoor aan verzekeringsgelden een klein miljoen beschikbaar is) zal voor ongeveer 750.000 gulden worden gebouwd De reserve van 250.000 gulden gaat naar het kunstgrasproject. Voor 300.000 gulden wil men een le ning sluiten en de gemeente Oegstgeest wordt verzocht zo'n 150.000 gulden op tafel te leg gen of een bijdrage te geven in de exploitatie van 25.000 gul den per jaar. Aardige bedragjes in malaise- tijd De anderhalve ton van de ge meente Oegstgeest kan "Lei den" (die naam moet eens wat meer worden aangepast aan de plaats van vestiging, vrien den) wel vergeten. Wethouder Kohlbeck: "We hebben geen middelen er substantieel iets aan te doen". Over die 25.000 gulden doet hij ook zeer boot- afhouderig: "Misschien, als de hockeyclub elders kan bezuini gen". Wanneer verwacht Goslings zelf dat kunstgras zijn intrede in Oegstgeest doet? "Als we geluk hebben, als alles zou meezitten aan het begin van het nieuwe seizoen. Maar reëel gesproken denk ik dat het in de loop van het volgend jaar zal zijn". Intussen zal er nog héél wat gere kend en gepraat moeten wor den. TOKIO (ANP) - De progressie in het nationale tafeltennis is tijdens het landentoernooi van de wereldtitelstrijd in Tokio met prestatie gestaafd. Het Nederlands damesteam, met als grote motor Bettine Vriesekoop, eindigde in het landenklassement als achtste. Een vooruitgang van ne gen plaatsen ten opzichte van het vorige WK-toernooi in Novi Sad (17e. Dit is geen beeld uit de nationale veteranen-competitie, maar een actue le prent uit Japan, waar momenteel de wereldkampioenschappen tafel tennis worden afgewerkt. Met haar 58 jaar is Dorothy Brown uit Zimbab we de oudste deelnemer van het gezelschap. Deze partij verloor de sportie ve Brown overigens. De licht teleurstellende nationale herenploeg steeg één plaats op de wereldranglijst. De équipe van Milan Stencel veroverde de 23ste plaats in het landentoer nooi, waarin de herenfinale gaat tussen China (5-0 winst op Hon garije) en Zweden (5-0 winst op TOKIO (ANP) - Pakistan heeft gisteren geweigerd uit te komen tegen het Israëli sche herenteam in een wed strijd voor het toernooi om de wereldkampioenschap pen tafeltennis in Tokio. Gistermorgen moest de Pa kistaanse herenploeg, zesde in groep C, aantreden tegen Israël, dat vijfde geworden was in groep D. De Pakis taanse official Sibtain ver klaarde in de Japanse hoofd stad dat hier sprake was van een beslissing die was ver oorzaakt door de politiek van zijn land die uitging bo ven de verantwoordelijkhe den van de team-officials. Hij merkfe op dat Pakistan nooit in wedstrijden tegen Israël was uitgekomen. De tafeltennisbond van Pakis tan heeft de wedstrijdlei ding er niet van te voren van op de hoogte gebracht dat dit land niet tegen Israël zou aantreden. "Wij dachten dat dit niet nodig was, men weet immers hoe wij in zo'n kwes tie politiek handelen", aldus Sibtain. Roy Evens, president van de internationale tafeltennisfe- deratie, verklaarde vorige week dat alle landen die aan het toernooi deelnemen de internationale federatie de garantie hadden gegeven dat zij zouden uitkomen te gen elk land waar tegen zij via loting zouden worden geplaatst. Engeland).De eindstrijd bij de dames wordt uitgevochten door Japan (3-1 tegen Noord Korea) en China (3-0 tegen de Sowjet Unie). De Nederlandse dames deden het vandaag rustig aan in de wed strijd tegen Engeland om de ze vende plaats: 1-3. De resultaten in het landentoernooi waren toch al boven verwachting geweest. Zevende of achtste, dat was de Oranje-équipe om het even. Ten teken van die instelling bleef Eu ropees kampioene Bettine Vrie sekoop aan de kant. Haar neder lagen tegen Hrachova, Wenzel en tenslotte de Zuidkoreaanse An Haesook (13-21, 15-21), waardoor Nederland die wedstrijd kans loos met 3-0 verloor, hebben haar zelfvertrouwen aangetast. Van daar dat haar rust werd gegund. In het individuele toernooi treft zij vrijdag in de eerste ronde Li Yong Suk uit Noord Korea. Een nieuwe ster aan het ping pong- firnament, maar het Hollandse gezelschap wil geen enkel risico nemen. "De accu moet weer op geladen worden bij Bettine. Ze speelde de laatste twee dagen niet goed. Een dag rust doet dan wonderen", aldus coach Theo Bakker. Indruk Bakker greep de gelegenheid te gen Engeland dan ook aan om de talenten Ellen Bakker en Miijam Kloppenburg nog meer ervaring te laten opdoen op het hoogste tafeltennisniveau. Het tweetal maakte, ondanks de 3-1 neder laag, toch indruk. In de eerste wedstrijd speelde Ellen Bakken Lisa Bellinger, een Engelse met een klassering op de Europese ranglijst, van de tafel: 21-10, 21- 13. Kloppenburg veloor in drie games van de Engelse kampioe ne Karen Witt, maar in het dub belspel toonde de Nederlandse ploeg de mogelijkheden weer aan. Kloppenburg en Bakker wonnen de eerste game (21-18) van de zusjes Jackie en Lisa Bellinger, verloren de tweede (17-21) en na men vervolgens een ruime voor sprong in de derde reeks: 17-12. Het Leids-Zutphense duo kwam zelfs op matchpunt, maar de Bel lingers vochten terug naar de ga- me- en de setzege: 20-22. "Dat was voor ons het eind van de wedstrijd. Miijam deed het daar na rustig aan tegen Lisa Bellin ger. Zo'n wedstrijd verlies je dan met een mindere motivatie. Drukken wij door in het dubbel spel, dan wordt Nederland ze vende. Maar als je er van uitgaat dat we hier kwamen om ons te handhaven in de A-categorie, dan is onze tevredenheid begrij pelijk", aldus Theo Bakker, die opgeruimd de rustdag tegemoet ging. Minder De progressie van de Nederlandse herenploeg was minder specta culair dan die van de dames. De ene plaats hoger op de ranglijst werd bereikt via doorsnee teleur stellende prestaties. De goede prestaties van de Europese titel strijd 1982 in Boedapest werden in Japan niet gëevenaard door de ploeg, die versterking had gekre gen van de Engelsman de de Ne derlandse tafeltennisnationali- teit Bob Potton. Na de nederlaag van gisteren tegen Idonesië (3-5), was Potton in de vandaag met 5-3 gewonnen plaatsingswedstrijd tegen Au stralië goed voor twee overwin ningen. Han Gootzen verrichtte hetzelfde, terwijl Henk van Spanje slechts één keer aan de winnende hand bleef. De Austra lische ploeg nam, net als Neder land, de wedstrijd om de 23ste plek nauwelijks serieus. Eerder in het toernooi had de ploeg Oranje nog met 5-2 verslagen, nu was het de beurt aan Nederland, omdat Australië de twee beste spelers aan de kant had gelaten. De halve finales in het herentoer- nooi waren het aanzien niet waard. Enerzijds omdat er teveel materiaalspelers aantraden (zes van de twaalf), anderzijds omdat er teveel krachtsverschil was. China speelde wat met Honga rije, dat allang blij was dat het zonder Klampar zover was geko men. De Zweden probeerden te gen Engeland nog eerder klaar te zijn dan de regerend wereldkam pioen. Kleur Met betrekking tot de materiaal materie is er zaterdag een be langrijke ITTF-vergadering. De kans is groot dat beide zijden van een bat vanaf 1 januari 1984 van kleur moeten verschillen, zodat de tegenstander kan zien met welk soort rubber wordt ge speeld. Vanaf dat moment zal een aantal spelers, vooral de En gelsen Hilton en Prean, drastisch dalen op de wereldranglijst. Voor de taf el tennissport lijkt dat een goede ontwikkeling. RIJSWIJK (GPD) - Buigen of bar sten. Zo luidt de simpele waar schuwing van de externe geldge vers aan de clubs in het betaalde voetbal. Komen de clubs de af spraken niet na die voor dit sei zoen zijn gemaakt met betrek king tot het beschikbaar stellen van de financiële bijdragen van het ministerie van WVC en de Stichting Nationale Sporttotali- sator (SNS), dan zal de nog uit te keren 'gezondmakingsbijdrage' van twee miljoen gulden onmid dellijk worden geblokkeerd. Dat bedrag kan zelfs nog oplopen tot vier miljoen gulden, wanneer daarbij de 2 miljoen uit het vere veningsfonds wordt opgeteld. De clubs hebben bovendien over dit seizoen reeds 6 miljoen gul den uitgekeerd gekregen. Hoe wel de externe geldgevers er nog altijd vanuit gaan dat de clubs zich aan de gemaakte afspraken zullen houden, bestaat de kans dat een groot gedeelte van dit be drag teruggevorderd zal worden, indien de betaald-voetbalorgani saties zich anders op zouden stel len dan een jaar geleden. Gisteren bogen delegaties van WVC, SNS en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich over de huidige situatie in het be taald voetbal. Die is sinds vorige week maandag aanzienlijk gewij zigd, nadat de algemene vergade ring betaald voetbal de vyf clu bafgevaardigden in het secüebe- stuur naar huis had gestuurd middels een motie van wantrou wen. Een meerderheid van de vergadering (25 clubs voor, 9 te gen) was van oordeel dat het be stuur te veel aan het handje had gelopen van de externe geldge vers. De kritiek richtte zich met name op de afspraken die waren gemaakt ten aanzien van het ver- goedingensysteem en het vere veningsfonds. De clubs maakten toen al duidelijk dat men opnieuw rond de tafel wilde gaan zitten met de externe geldgevers om deze twee knel punten voor de komende vier ja ren opnieuw te bespreken. Gis termiddag bleek op het ministe rie van WVC in Rijswijk dat men daar geen enkel probleem mee heeft, mits niet van de hoofdlij nen van het rapport „Naar gezon der betaald voetbal" wordt afge weken. In juni hoopt men de bé- sprekingen voor het nieuwe vier jarenplan afgerond te hebben. Staatssecretaris Van der Redden: „Als men een verdeelsleutel voor het vereveningsfonds kan be denken die hetzelfde nastreeft als de verdeelsleutel van de ex terne geldgevers - de 'rijke' club helpt de 'arme' -dan heb ik daar geen enkel probleem mee. Het vergoedingensysteem is evenwel niet meer bespreekbaar". LAGOS DE ENOL (AFP) - De Spanjaard Marino Lejarreta heeft gisteren zijn derde ritzege geboekt in de Ronde van Spanje. Lejarreta, eerder winnaar in Viel- la en Panticosa arriveerde alleen aan de finish in het 1600 meter hoog gelegen Lagos de Enol. Hij had 1 minuur en 11 seconden voorsprong op Bernard Hinault, die tweede werd. Lejarreta had aan die winst echter niet voldoende om landgenoot Alberto Fernandez, die als derde eindigde in de rjt van gisteren, van de leiding in het klassement te verdringen. Lejarreta staat nu derde in de algemene rangschik king op 45 seconden. De dertien de etappe waarin de renners ge plaagd werden door koude en re gen had de beslissende moeten worden in de Vuelta van dit jaar. Het enige wat de rit naar Lagos de Enol teweeg bracht was een hergroepering van de kansheb bers. Bernard Hinault boekte enige winst op de nummers een en twee in het klassement, de Spanjaarden Fernandez en Go- rospe. Hinault heeft 1 minuut en 52 seconden achterstand op lei der Fernandez. Het algemeen klassement: 1. Fernandez (Spa) 65.41.44; 2. Go- rospe (Spa) op 8 sec.; 3. M. Lejar reta (Spa) op 45; 4. Hinault (Fra) op 1.52; 5. Munoz (Spa) op 4.27; 6. Kuiper (Ned) op 6.42; 7. Pino (Spa) op 7.23; 8. Ruperez (Spa) op 7.25; 9. Dietzen (Wdl) op 7.54; 10. Fignon (Fra) op 8.37; 16. Saronni (Ita) op 14.09. 'S HEERENHOEK (ANP) Over een week beslist Jan Raas of hij de ploeg van Peter Post aan het einde van het seizoen verlaat of dat hij voor een of twee jaar bijtekent. Post, die contracten voor vier jaar met een Amerikaanse sponsor afsloot, heeft in Breda drie uur met de Zeeuwse wielrenner onderhandeld. "Het waren geen gigantische bedragen, die mij door Post werden aangebo den", zei Jan Raas. "Bij andere ploegen kan ik meer verdienen, maar dat is toch niet zo veel als in verschillende kranten werd gepubliceerd. Ik heb de afgelopen week met stijgende verbazing de kranten zitten lezen. Er was slechts een ding van waar: ik heb me op de hoogte gesteld wat ik elders kan verdienen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13