Volker legt project stil c Gulden slachtoffer van valutamarkten w Brief Aardenne valt goed II marktberichten Sneller herstel van economie Duitsland Nigeria fors achter met betalingen (IJ ACH! ui Minimum aanpassen aan arbeidstij dverkorting Beurs Amsterdam DINSDAG 3 MEI 1983 Economie Scheepshypotheek- bank De Nederlandse Scheepshypo- theekbank, die hypotheken ver zorgt voor rederijen tegen sche pen als onderpand, verwacht ook het komende jaar weer een groot aantal probleemgevallen in de le ningenportefeuille te moeten op lossen. Dit omdat steeds meer re ders door de duur van de reces sie in een uiterst moeilijke posi tie komen, zo schrijft de directie in haar jaarverslag. In verband hiermee verhoogde de bank in 1982 de toevoeging aan de Voorziening voor Algemene Risico's (de stroppenpot) van 4,1 min. naar 6,9 min. Mede door deze toevoeging bedroeg de winst vorig jaar nagenoeg onver anderd 10,2 ondanks de groei van de leningenportefeuille met 8 pet. tot 1,2 miljard. Olielanden De Arabische olieproducerende landen zullen over de jaren 1982 en 1983 in totaal 118 miljard dol lar (ongeveer 325 miljard dollar) aan olie-inkomsten derven als gevolg van de vermindering van de export en de daling van de prijzen. Dit staat in het jongste maandelijkse bulletin van de Or ganisatie van Arabische Olie-Ex porterende Landen (OPEC). De olié-inkomsten van de tien le den van de OPEC zijn vorig jaar als gevolg van de vermindering van de export 47 miljard dollar lager uitgevallen dan in 1981. Dit jaar zal eenzelfde bedrag worden gederfd aangezien de export naar verwachting op het niveau van 1982 zal blijven. De verlaging van de olieprijzen met vijf dollar per vat eerder dit jaar zal daar nog eens 24 miljard dollar aan toevoegen, waardoor het totale verlies aan inkomsten op 118 miljard dollar komt. De leden van de OPEC zijn Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten, Algerije, Li bië, Irak, Bahrein, Syrië en Tune- Philips In Hongkong is een contract gete kend voor de levering van een tv- zender door Philips aan de pro vinciale importorganisatie Hu- bei- Het is het eerste contract (waarde 1,6 min.) voor de leVë- ring van een Philips UHF-zender voor de Volksrepubliek China, zo blijkt uit de Philips Koerier. De zender van 25 Kw zal worden gebruikt voor het uitzenden van kleurenprogramma's. VEEMARKT Weekaanvoer: 6128. Op de markt van dinsdag 3 mei werden 4957 dieren aangevoerd. Gespecificeerd als volgt: slachtrunderen: 183, gebruiksvee: 363, graskalveren: 89, nuchtere kalve ren: 2864, varkens: 845, biggen: 41, schapen/lammeren: 497, bokken/gei ten: 470. Prijsnoteringen slachtvee als maandag, nuchtere slachtkalveren van 1.20 tot 1.95 per kg. levend gewicht en slacht- zeugen van 2.80 tot 2.90 per kg. levend gewicht. Prijsnoteringen gebruiksvee: Melk- en kalfkoeien van 2000 tot 3050 per stuk, varekoeien van 1800 tot 2650, pinken van 1250 tot 1950, gras kalveren van 750 tot 1250, nuchtere kalveren rood van 375 tot 525 en zwart van 100 tot 375, biggen van 110 tot 120, schapen van 180 tot 220, lamme ren van 230 tot 340, weidelammeren van 140 tot 170, zuiglammeren van 160 tot 190 en geiten van 20 tot 105. Toelichtingen (achtereenvolgens aan voer, handel en prijzen): Slachtrunderen: minder, rustig, stabiel. Dat geldt ook voor kalf- en melk koeien, varekoeien, vaarzen en pin ken en graskalveren, nuchtere kalve ren: minder, goed, hoger, varkens: hoger, redelijk, iéts hoger, lopers en biggen: minder, redelijk, stabiel, schapen en lammeren: minder, matig, stabiel en geiten: hoger, rustig, sta biel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 2 mei 1983. Waspeen Al-per kist 12,00-17,40, AII- 4,50-12,30, BI-19,70-25,10, BII-8,50, CI- 2,50-9,80, CII-3,60-6,10. Aanvoer: 202 ton. Prei A I per kg 0,60, prei B I per kg 0,30, radijs (bos) 0,33-0,50, sla (natuur) I 0,53-0,58, spinazie 0,65-0,84, bos uien per kg 0,56, bloemkool 6 per bak I 1,76, 8 I 1,19-1,46, 8 II 0,23, 12 I 0,56. Aanvoer: 1025 stuks. BONN (GPD) - De conjuncturele opleving in de Bondsrepubliek Duitsland is sneller gekomen dan verwacht. Volgens het voor jaarsrapport van de vijf belang rijkste economische instituten zal de economische groei dit jaar gemiddeld 0,5 procent zijn. Vorig jaar herfst gingen deze instituten er nog van uit dat er met een achteruitgang van 0,5 procent re kening moest worden gehouden. Ondanks de lichte verbetering van de conjunctuur, die vooral te danken is aan de daling van het renteniveau en de olieprijzen, zal de situatie op de arbeidsmarkt zich nog verscherpen. De onder nemingen zouden volgens het rapport de produktie opvoeren zonder het personeelsbestand te vergroten. De instituten zijn van mening dat de gemiddelde werkloosheid in 1983 circa 2,35 miljoen zal bedra gen. In de winter zou het aantal werklozen kunnen stijgen tot 2,8 miljoen. De inflatie voor dit jaar wordt geraamd op 3 procent. Volgens vier van de vijf econo mische instituten moet de Bondsregering nog veel meer de nadruk leggen op het bevorde ren van de „bereidheid om iets te presteren en de eigen verant woordelijkheid" dan is aange kondigd. Met uitzondering van het Duitse Instituut voor Economisch On derzoek in West-Berlijn geloven de onderzoekers dat er over de hele linie meer gespaard moet worden teneinde de investerin gen te bevorderen. Het rapport houdt een pleidooi voor een ver mindering van subsidies in de landbouw en de kolenindustrie. Extra overheidshulp voor de in ernstige moeilijkheden verke rende staal- en scheepsbouwin- dustrie wordt verworpen. Ook is de meerderheid van de instituten van mening dat de sociale uitga ven omlaag moeten en de „over- verzorging" in de overheidssec tor moet verdwijnen, zelfs als dat met „geschreeuw" gepaard gaat. De economische deskundigen vin den dat loon- en salarisverhogin gen de komende jaren buitenge woon bescheiden moeten uitval len. Het rapport acht het twijfel achtig dat arbeidstijdverkoring in het algemeen tot een blijvende vermindering van de werkloos heid zal leiden. Een vrijwillig overeengekomen werktijdver korting zonder toename van de kosten zou echter tot meer ar beidsplaatsen kunnen bijdragen. Het vooij aarsrapport van de eco nomische instituten is door de Bondsregering en de werkge versorganisaties met instem ming begroet. De vakbonden en de SPD-oppositie blijven hame ren op gerichte werkgelegen heidsprogramma's. ROTTERDAM (GPD) - Het bouw- en baggerconcern Volker Stevin heeft een groot werk in Nigeria be gin april stilgelegd. De op drachtgever, de Nige- riaanse overheid, voldoet niet aan zijn betalingsver plichtingen. Het Nederlandse personeel, circa 100, is teruggetrokken. Het gaat om de aanleg van een haven ter waarde van enkele honderden miljoenen guldens. Tijdens een toelichting op het gis teren verschenen jaarverslag ver telde bestuurslid drs. A. B. A. de Smit dat de betalingsachterstan den meer dan zes maanden belo pen. Het gaat om bedrag van bij na 280 miljoen gulden. Volker Stevin heeft naast het havenpro ject nog twee minderheidsdeel nemingen (40 procent) in Nigeria die' zich met wegenaanleg, bag geren en pijpleidingen bezighou den. Overigens heeft het bestuur van Volker Stevin volledig be grip voor de problemen van Ni geria en verwacht het dat de si tuatie binnen een paar maanden zal verbeteren. De Smit: „Er komt nog steeds geld binnen. We werken al 30 jaar in Nigeria en we zijn nog nooit niet betaald. We zullen het project weer oppakken wanneer de fi nanciering volledig rond is, daar wordt nu aan gewerkt. Dat geldt overigens ook voor nieuw werk in Nigeria, dat doen we niet, ten zij de financiering is veiligge steld". De vorderingen van Volker Stevin op Nigeria zijn bij de Nederland se Kredietverzekeringsmaat- schappy verzekerd met een ei gen risico van 15 procent. Ten laste van het resultaat over 1982 is een bedrag van bijna 50 mil joen gulden ondergebracht bij de voorziening bijzondere risico's die daarmee ruim honderd mil joen gulden omvat. Volgens het bestuur voldoende om eventuele calamiteiten op te vangen. Volker Stevin behaalde vorig jaar een winst van 9,7 miljoen gulden tegen een verlies van 24,1 mil joen in 1981 (in 1980 werd een verlies van 280 miljoen geleden ten gevolge van enkele volledig uit de hand gelopen werken). Volgens mr. ir. J. K. J. Kokje, voor zitter van de raad van bestuur, blijft Volker Steving rekening houden met het stagneren van de markt en zullen verdere aanpas singen in de organisatie nodig blijven. Of dat tot verdere af bouw van het personeelsbestand zal leiden, kon hij niet zeggen. Vorig jaar daalde het aantal per soneelsleden met 2388 tot 14.265. Over de resultaten over het lopen de boekjaar houdt het bestuur zich op de vlakte. Gezien de on derhanden zijnde werken mag vertrouwd worden op een bevre digend jaarresultaat. UTRECHT - De hongerstaking van de Turkse ex-werknemers van het kledingsorleerbedrijf Kaptein uit Utrecht is de derde dag ingegaan. Zij protesteren hiermee tegen het - naar zij zeggen - ontslag op oneigenlijke gronden. Eind maart kregen de 115 werknemers van het bedrijf te horen dat er een faillissementsaanvraag was ingediend bij het arbeidsbureau. De werknemers hebben sterke vermoedens, dat het bedrijf elders wordt opgezet. De hongerstakers in de Utrechtse Nicolaaskerk eisen nu een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken bij Kaptein. <Foto ANP>- Stork Ketels positief HENGELO (ANP) - Stork Ketels in Hengelo heeft gisteravond po sitief gereageerd op de brief die minister Van Aardenne (econo mische zaken) aan het parlement heeft geschreven over de ketel- bouw. Hoewel de directie van het Hengelose bedrijf het jam mer vindt dat de bewindsman zich niet heeft uitgesproken voor de concentratie van de ketel- bouw in Hengelo, bevat de brief van de minister volgens de be drijfsleiding zo veel gunstige ele menten dat Stork Ketels de toe komst wat optimistischer tege moet kan zien. Woordvoerder B. Noltus noemt het in dit verband hoopgevend dat Van Aardenne wil laten onderzoeken of bepaal de orders voor de ketelbouw eer der kunnen worden uitgevoerd. Tevreden is hij ook over het plan van de minister voor een verde ling van de orders over de ketel bouwbedrijven. Het gaat hier met name om het project dat voorziet in het geschikt maken van twee centrale-eenheden op de Maasvlakte voor het gebruik van kolen. Eerst zag het er naar uit dat De Schelde in Vlissingen dit project alleen zou uitvoeren. Uit de brief van de bewindsman maakt Stork Ketels onder meer op dat een niet onbelangrijk ge deelte van de order naar de Hen gelose onderneming gaat. Tijdens de toelichting die het VMF—Stork-bestuur gaf op het gisteren verschenen jaarverslag bleek, dat de eerste drie maan den van het lopend jaar voor VMF-Stork niet slecht zijn ge weest. De winst ontwikkelt zich volgens verwachting. De order ontvangst vertoonde in eerste in stantie een achterstand vergele ken met de eerste drie maanden van vorig jaar, maar die waren dan ook uitzonderlijk. De laatste weken trekt de orderontvangst duidelijk aan. VMF heelt het afgelopen jaar een winst behaald van ruim f7 mil joen vergeleken met f 1,8 min in 1981. Topman jhr. mr. F. O. J. Sickinghe toonde zich met die ontwikkeling tevreden. Over de MESK, de Maatschappij voor Exploitatie van Stork Ke tels, waarin VMF een aandeel heeft van 33 procent en waarin de activiteiten van Stork Ketel en Apparatenbouw in Hengelo zijn ingebracht, zei Sickinghe dat er in Nederland maar weinig bedrijven zijn die over zo'n goed gevulde orderportefeuille kun nen spreken. „Dit jaar is het be drijf volbezet. Dat geldt ook voor 1984 en zelfs voor een deel van 1985. Wie zich dan nu afvraagt of de MESK bestaansrecht heeft, zou zich dat dan voor 80 procent van het Nederlandse bedrijfsle ven kunnen afvragen. Er zijn maar weinig bedrijven die onder de huidige omstandigheden ver der dan drie jaar vooruit kunnen zien". Tijdens de toelichting die dr. Duisenberg vorige week gaf bij het verschijnen van het jaarverslag van de Nederland- sche Bank, noemde hij de reële rente in Nederland nog altijd ongezond hoog. De reële rente is het gangbare rentepercenta ge vermindert met de inflatie. Een van de redenen dat die rente nog zo hoog is, wordt ver oorzaakt door de geldhonger van de overheid, die rond tach tig procent van het binnen landse kapitaalaanbod uit de markt neemt. Toch noemde hij de lagere rente als een van de positieve ele menten die het mogelijk zou den kunnen maken dat Neder land van een economisch her stel zou kunnen profiteren, zij het in mindere mate dan ande re landen, omdat het bedrijfs leven er eerst alles aan zal doen om de aangetaste vermogens weer op peil te brengen. Daar kan een lage rente duidelijk aan meewerken. Niet onwaar schijnlijk is dat de serie rente verlagingen van de afgelopen anderhalf jaar een van de be langrijkste kostenverlagende factoren voor het bedrijfsleven is geweest. Volgens de Neder- landsche Bank heeft die rente verlaging het bedrijfsleven op jaarbasis zo'n 5,6 miljard gul den opgeleverd. door Dick Fijlstra Een ander gunstig aspect is dat de renteverlaging ervoor ge zorgd heeft dat andere beleg gingsmogelijkheden dan staatsobligaties aantrekkelijk geworden zijn. Dat heeft geleid tot het breken van records op de aandelenmarkten en het maakt het voor het bedrijfsle ven mogelijk voor het eerst sinds jaren weer risicodragend kapitaal aan te trekken via aan delenemissies. Het lijkt er nu op dat Duisenberg zelf een van de factoren die een herstel in de hand kan werken, verstoort door alle officiële rentetarieven met een vol pro cent te verhogen. Voor het eerst sinds ruim twee jaar. De verhoging- is nodig, aldus de Bank, wegens het gestegen renteniveau op de geldmarkt. Waarschijnlijk wreekt zich nu het feit dat de gulden in maart niet in een gelijk percentage met de Duitse mark is opge waardeerd. Duisenberg had in die zin aan minister Ruding geadviseerd, maar Ruding ne geerde dat advies als zijnde uit sluitend gebaseerd op mone taire overwegingen, terwijl hij ook rekening diende te houden met de export ten opzichte van West-Duitsland, de concurren tiepositie van het bedrijfsleven en de werkgelegenheid. Dat zelfde bedrijfsleven reageerde overwegend negatief op de re valuatie van de gulden, maar blijkt er bij navraag bij ver schillende individuele bedrij ven niet of nauwelijks last van te hebben. De gulden is sedertdien regelma tig in de onderste regionen van het Europese Monetaire Stel sel terechtgekomen. De Neder- landsche Bank moest zelfs re gelmatig guldens aankopen om de koers op peil te houden. De gulden is minder aantrek kelijk geworden als belegging ten opzichte van andere geld soorten. De dollar bijvoorbeeld, of zelfs het Engelse pond. Zowel in de Verenigde Staten als in Enge land is de inflatie sterk terug gedrongen, maar de rente is nog steeds erg hoog. Ook de Franse frank zit sedert de her schikking binnen het EMS bo venin en dat heeft alles te ma ken met de bewuste politiek de rente in Frankrijk hoog te hou den om de frank niet te veel ten opzichte van de dollar in koers te laten dalen. Frankrijk is sterk afhankelijk van in dol lars te betalen grondstoffen. Een van de eerste effecten van de druk op de gulden was dat mi nister Ruding op zyn laatste staatslening een rente van 8 procent moest bieden. En dat was nauwelijks genoeg, gezien het feit dat er maar voor f 1,2 miljard werd ingeschreven. Zijn vorige lening, met een rente van 7,5 procent, bracht het recordbedrag van f5 mil jard op. Het buitenland was duidelijk minder geïnteres seerd in de Nederlandse gul dens. Dat alles leidde tot een opwaart se druk op de geldmarkt, waar de rente duidelijk steeg. Zo zeer zelfs dat de Nederland- sche Bank het gisteren nodig vond de officiële tarieven met 1 procent te verhogen, om daarmee een einde aan die druk te maken. Of daarmee nu ook een eind is gekomen aan de dalende ten dens van de afgelopen twee jaar, moet worden afgewacht. Wellicht worden nu weer bui tenlandse beleggers aange trokken, wat een omgekeerd effect op de geldmarkt kan hebben en wat tot nieuwe ren tedalingen aanleiding kan ge ven. Veel hangt ook af van wat er met de andere valuta's gaat gebeuren. Vooralsnog lijkt het erop dat de gulden het tijdelijk slachtoffer is geworden van de ontwikkelingen op de valuta markten. Kok: Jubileumgeld voor werldozen WADDINXVEEN (ANP) Het Waddinxveense bouwbedrijf Rehorst b.v. (230 medewerkers en een omzet van 70 miljoen gulden in 1982) gaat het geld voor de viering van het zeventig jarig bestaan van dit bedrijf steken in een project om 25 werkloze schoolverlaters aan het werk te helpen. Dit werd gisteren in Waddinxveen door directeur G. Rehorst meegedeeld bij de start van de woningbouw in de nieuwe woonwijk Zuidpias. De bouwactiviteiten (2350 woningen in negentien jaar tijd) werden ge start met het slaan van een eerste paal door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimelijke ordening en mileubeheer. De staatssecre taris zei het een zeer lofwaardig initiatief van Rehorst te vinden om 25 werkloze schoolverlaters aan een baan te helpen in plaats van recepties te organiseren. AMSTERDAM (ANP) - De voor zitter van de FNV, Wim Kok, ziet mogelijkheden voor het koppe len van het minimum loon aan de loonontwikkeling in bedrij ven die de arbeidstijd het meest verkorten. Volgens Kok is er re den genoeg om de koppeling tus sen de minima en de lonen aan te passen aan de recente ontwikke lingen op het gebied van de ar beidstijdverkorting. Dit heeft de FNV-voorzitter gisteren desge vraagd meegedeeld naar aanlei ding van uitspraken in het week blad "Vrij Nederland". Tot nu toe wordt de hoogte van het minimum-loon bepaald door de loonontwikkeling in 26 belang rijke collectieve arbeidsovereen komsten. "Persoonlijk vindt ik het niet onverstandig om aan sluiting te zoeken bij contracten waar de prijscompensatie is in gezet voor arbeidstijdverkor ting", aldus Kok. Het is volgens de FNV-voorzitter- van belang dat de minima zoda nig aan de lonen in het bedrijfsle ven worden aangepast, dat er goed rekening wordt gehouden met afspraken over de arbeids tijdverkorting. Het probleem is echter dat in de laatste cao-on derhandelingen voor minder dan de helft van de werknemers die onder een cao vallen, afspraken over arbeidstijdverkorting zijn gemaakt. Als je dan de gemiddel de loonontwikkeling van 1 pro cent op bijvoorbeeld de werkne mers in de metaal zou loslaten, dan zouden de minima in de hui dige berekening er met 1 procent op vooruit gaan en de rest met 1 procent minder", aldus Kok. AANDELEN binnenland doorlopend 375 00 373.00+ 11870 115.10 58 200 55.80+ Noteringen van dinsdag 3 mei 1983 (tot 12:33 uur) 123 00 120 90 156.00 15300 txaal bouw breevast c 47500 6100.00 6740 00 450.00 L 132 00 78 00 135 00 21 10 320.00 slavenburg '5.00 200.006 buitenland asas boeing citlcorp beleggingsinst. leveraged 154 50 15 nwyorkind 1230 00 obam 10330 OBLIGATIES staatsleningen bng amro 11 80-89 10820 amro 10*4 82a 106 50 amro 10 82-89 103.50 amro 8*4 83 97 30 ar slO'/S 82-87 118 00 nmb 10'/4 82 107 50 nmb S 8*4 78 147 30 nmb s Vfo 78 143.20 pandbrieven Igh 11 81-88 103.50 Igh 9 78-86 100.00 Igh 7*4 77-85 99 00+ parallelmarkt officieel toegelaten alanhen 10.70 L 1 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Noteringen dinsdag 3 it buitenlands geld Zweedse kroon (100) 35.5i Spaanse peseta (100 1,91 Gnekse drachme (IOC 3.00 VERKLARING DER TEKENS NG oftaéle nol geschorst a achtergestelde lemng c - certificaten van aandelen Beursoverzicht FORS LAGERE KOERSEN Damrak vertoonde vandaag een groot aantal fors lagere aandelen koersen De ongeanimeerde stem ming van de laatste weken werd versterkt door de uiterst zwakke stemming op de Amerikaanse markt en de verhoging van het Ne derlandse disconto De discontoverhoging geeft duide lijk aan in welke richting de rente zich beweegt, zo werd op de beurs gezegd Het rendement op de staatslenin gen is inmiddels opgelopen tot ruim 8.3% In de financiële sector werden eveneens aanzienlijke verliezen geleden. Nat Nederlanden, NMB en AMEV gingen ca. f 3.50 achter- De hypotheekbanken waren even eens zwak en Gist-Brocades ging scherp omlaag met f 5. Ahold ver loor f 4 terwijl KLM en Heineken met f 2 naar beneden gingen De prijs van de warrants-B van KLM gingen met f 15 omlaag De bouw stond ook onder druk. waarbij de HBG met ca f 2 daalde en de scheepvaart ging met om streeks f 0,50 omlaag. De eerste noteringen voor de obli gaties waren onveranderd tot een fractie lager, waarmee de tendens van de laatste dagen werd voortge- Op de locale markt mocht vai daag met worden gehandeld BOG en Alvamij.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11