actief in I vrije tijd Koninginnedag uitbundig gevierd "Gemeente voor wateroverlast aansprakelijk Volkshuis ideaal onderkomen voor viering van 1 mei muuJ Man koelt woede op eigen auto MAANDAG 2 MEI 1983 Leiden Kinderkennis in de Driftstraat. LEIDEN - Koninginnedag 1983 is zaterdag overal in Leiden uit bundig gevierd. De Leidse wijkcomités en buurt- en clubhuizen hadden dit jaar weer tal van activiteiten georgani seerd die voor een belangrijk deel op straten en pleintjes konden plaatsvinden. Het stralende weer zorgde er voor dat bijna niets kon misgaan en dat het een ge slaagd feest werd met veel men sen op de been. Niet alleen de oranjefestiviteiten trokken veel belangstelling maar ook de terrasjes zaten overvol. Voor groot en klein was er wat te doen, in bijna iedere Leidse buurt iets te beleven: kinderspe len, maj or ettenvoorstelling en, playbackwedstrijden, poppen kast, straattheater, een kinder- kermis en popconcerten. In som mige buurt- en clubhuizen gin gen de festiviteiten tot in de klei ne uurtjes door. De Leidse warenmarkt was dit jaar uitgebreid met een vlooien markt en standwerkers rond het stadhuisplein en aan de Vis markt. foto's Holvast Deze pony's hadden geen vrij: zij liepen rond om steeds op dezelfde plek terug te keren. Wel je mond bewegen, maar geen geluid produceren: een play-backwed- strijd op het Gerecht. Op het Stadhuisplein was een standwerkersconcours. Waarbij ook z ken konden worden gedaan. Timmeren in de Van .dei Werf straat, waar een competitie voor buurtteams werd gehouden. De oudere leden van de PvdA kwamen bijeen in het Anthonius Clubhuis. Gast was het voormalige Tweede- Kamerlid Roethof (gezeten op de voorgrond, naast een onbezette stoel met een glas erop). (poto Holvast) Bewoners Groenoord: LEIDEN - Jong en oud hebben gis teren in Leiden de dag van de ar beid gevierd. Een dag van strijd en feest waarop de internationale solidariteit hoog in het vaandel stond en het verzet tegen de cri- sispolitiek van de regering Lub bers een belangrijk thema was. De viering van de eerste mei begon 's ochtends om tien uur al, in het Antoniusclubhuis, met een bij eenkomst voor ouderen, georga niseerd door de Partij van de Ar beid. Spreker was het voormalig PvdA-Tweede Kamerlid Roet hof, het PvdA-raadslid Fallaux hield een declamatie en het koor De Stem des Volks zorgde met de groep Schelvispekel voor een strijdbare muzikale noot. Zeker 150 ouderen bezochten "hun eigen bijeenkomst". Zij die slecht ter been waren werden met een auto opgehaald en dege nen die niet in staat waren te ko men werden later op de dag ver blijd met een bos rode tulpen. "De bijeenkomst is weer hart stikke goed geweest", zegt Toos Fallaux, die één van de organisa toren was. "Toen de Socialisten mars en de Internationale wer den gezongen stond iedereen op en werd er uit volle borst meege zongen. Na afloop ging iedereen met een bos rode tulpen naar huis". 's Middags en 's avonds werd de eerste mei door PvdA, PSP, CPN, PPR en FNV gezamenlijk gevierd in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk. Het mid- daggebeuren begon met het hij sen van de "Grofvlag" door de oud-werknemer van de Grofsme derij Frans Mentzij. De hijsen van de vlag is, na het failliet van dit Leidse bedrijf in 1978, het symbool geworden van strijd voor het behoud van werk en in middels een jaarlijks terugkeren de gebeurtenis op de eerste mei. Een groot deel van de middag was bestemd voor de allerkleinsten. Latijns-Amerikaanse actiegroe pen zorgden voor een poppen kastvoorstelling en in een van de zaaltjes trad het kindertheater Pluisje op. Het smartlappenkoor Op Hoop van Zegen bracht als besluit van de middag op mee slepende wijze een deel van zijn repertoire ten gehore. Passend Het Leidse Volkshuis, ontstaan in een tijd dat de industriële revolu tie de Leidse arbeidersklasse schiep, was een zeer passend on derkomen voor de één mei vie ring. Zo verbonden met de arbei- dersstrijd voor een beter bestaan dat een geschiktere omgeving voor de één meiviering nauwe lijks denkbaar is. De grote zaal was feestelijk versierd en vorm de dan ook een scherp contrast met het vorige jaar toen de eerste meidag in de Menkenhal werd gevierd. De grote en kille hal ver hinderde toen dat de één meivie ring een geslaagd festijn werd. De sfeer in het Volkhuis was daar entegen buitengewoon goed. Po litieke partijen, vakbonden en actiegroepen presenteerden zich gedurende de hele dag in alle hoeken en gaten van het Volks huis, vertoonden dia's en video films en riepen op tot internatio nale solidariteit en verzet tegen het kabinetsbeleid. "Geen geza- melijk thema dit jaar", aldus Ruud Arnoldi van het 1 mei-co mité. "Nationaal en internatio naal staat het er op zoveel fron ten slecht voor dat het zeer moei lijk is één groep of onderwerp daaruit te lichten. We hebben er daarom bewust voor gekozen ac tiegroepen, politieke partijen en andere organisaties zoveel moge lijk hun eigen thema's en activi teiten naar voren te laten bren gen". De avond werd geopend met twee sprekers. Gonnie Lantrok vertel de over haar ervaringen als lid van de bewonerscommissie van de Hogendorpstraat en als lid van het comité 'Gasprijsverho- ging Nee'. Zij betoogde dat veel mensen door de hoge woonlas ten nauwelijks meer de eindjes meer aan elkaar kunnen knopen en pleitte onder meer voor de in voering van een inkomens- en woonlastensysteem. Hurat Ci- cek, die sprak namens de Turkse organisatie van buitenlandse werknemers Htib, vestigde de aandacht op de problemen van buitenlandse Leidenaars en sprak over de toestand in Turkije waar de één meiviering verbo den is. De sprekers werden afge wisseld met muziek, waaronder straatorkestje en een Turkse volksdansgroep. Amicales Valse noot in het geheel was vol gens het comité Leiden tegen Fascisme een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, ook op één mei, van de fascistische organi satie Amicales. Het comité is zeer verontwaardigd dat de ge meente Leiden medewerking heeft gegeven aan deze bijeen komst door het verhuren van de Stadsgehoorzaal. "Dat het tot de ze bijeenkomst heeft kunnen ko men geeft aan dat de gemeente Leiden zich onvoldoende actief opsteld en vraagt dan ook om een krachtige veroordeling", al dus het comité Leiden tegen Fas cisme. De één meiviering is het Leids Volkshuis werd gisteravond feestelijk afgesloten met een op treden van het cabaret Dubbel en Dwars en met swingende mu ziek van de Leidse groep P.S. and the Footnotes. De ornanisatoren waren zeer tevre den met de één meiviering die dit jaar zo'n 700 bezoekers trok. Een strijdbare en feestelijke eer ste mei die deze keer voor de meeste Leidenaars een vrije dag was. En dat zou het, volgens elke rechtgeaarde socialist, natuurlijk ieder jaar moeten zijn! LEIDEN - De bewoners van de Hansenstraat en Pasteurstraat die vorige week schade aan hun huizen hebben opgelopen ten ge volge van de zware regenval, wil len de gemeente aansprakelijk stellen. In een brief aan burge meester en wethouders stellen de bewoners dat de gemeente in gebreke is gebleven bij het be strijden van de wateroverlast. Zo zou de schuif van het riool een paar uur te laat zijn opengetrok ken, waardoor het water langer dan nodig was in de straten bleef staan. Ook werden in een nieuwe rioolput aan de Pasteurstraat tal van straatstenen aangetroffen. Doordat het riool het regenwater niet kon verwerken, stroomde het water vorige week de huizen van verschillende bewoners bin nen. Bij een aantal werd grote schade aangericht. In augustus moeten de rioolwerk zaamheden in Groenoord zijn voltooid. De bewoners van de Hansenstraat en Pasteurstraat vragen zich nu af wat de gemeen te wil doen om wateroverlast vóór die tijd te voorkomen. In de CARA De gezondheidswinkel in buurt huis de Linde, Herenstraat 64, houdt woensdag een voorlich tingsmiddag over aandoenin gen aan de luchtwegen als ast ma, bronchitis en emfyseem, ziektes die wel worden samen gevat onder de naam CARA. Er wordt een film vertoond en iemand van het astmafonds zal een nadere toelichting geven. Ook is er gelegenheid tot het projectgroep Groenoord zal deze vraag morgenavond ook aan de orde komen. Aanvang acht uur in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat. LEIDEN Een 26-jarige bewoner van de Drie Octoberstraat stond in de nacht van zaterdag op zon dag een auto te vernielen. Toen de gealarmeerde politie ingreep, bleek dat de auto aan de man zelf toe behoorde. Hij was na een echtelijke ruzie bezig zijn woede te koelen. De man had ook al een wandmeubel vernield, de voor deur van zijn woning ingetrapt en zijn motorfiets over straat ge smeten. De man werd voor een paar uur meegenomen naar het bureau, ter kalmering. stellen van vragen. De voor lichting smiddag wordt van twee tot vier uur gehouden. Speelfilm De Oostenrijkse speelfim "Kass- bach" wordt dinsdagavond per video in het trefcentrum van de Leidse Studenten Ekkle- sia (Rapenburg 100/102) ver toondKassbach is een neo-na- zi, die door zijn optreden in ernstig conflict komt met zijn zoon. De film werd in 1979 be kroond met de Unescoprijs. De aanvang is half tien. Charly Chaplin Op de kinderfilmmiddag van K&O, woensdag, wordt de ko mische film "De Kuur" met in de hoofdrol Charly Chaplin vertoond. Verder draait K&O een uitgebreide serie teken films met bekende stripfiguren als Mighty Mouse, Popeye en Supermuis. De kinderfilmmid dag begint om half drie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3