miwim 'Deze dag word ik nooit moe 1^20022520 Het viijheidsfeest van burgervader Van der Have 1 mei-feesten in Oegstgeest en Leiderdorp [Le/cfee agenda Uitslaande brand in Warmondse boerderij LEIDEN Geboren: Angelique dv. J.B.J. Coenraad en C. Heshusius, Sa bine dv. J.L. Barnhoorn en H.J. Mak kes, Don zv. L.H. van der Linden en M. van der Lende, Laurentius Hendri- cus Anthonius zv. H.J.A.M. Wolters en A.M.F. Stikkelman, Thomas Wil helmus zv. W.C.M. de Roos en P.J. Beernink, Rene zv. A.C. Fuchs en J.P. Ooijendijk, Jens Peter zv. H. Altink en M.J.F. van Pelt, Bianca dv. D. La- terveer en H.D. Stoelwinder, Colette Petronella dv. A.P. Duivenvoorde en B. Star, Joyce dv. H.L.A. Zwarts en R. Kok, Harry zv. P.S. Fransen en M.M.J. Kuijf, Erwin zv. J. Slootweg en M.E.D. Priem, LEIDEN - Een 44-jarige Leide- naar is vannacht met zijn auto over de kop geslagen, doordat hij tegen een vluchtheuvel opreed. Dat gebeurde omstreeks kwart over twee op de Churchilllaan, nabij de Haagweg. De man bleef ongedeerd. LEIDEN - De tas van een vrouw uit Heerlen is zaterdagmiddag geroofd. De vrouw liep in de Doezastraat, toen een man op de fiets haar tas van de schouder rukte. De man ontkwam. In de tas bevonden zich onder meer een bedrag aan geld van ruim honderd gulden en enkele waar depapieren. Jeu de Boules De Voorschotense jeu de boules- vereniging "De Six Prêt" orga niseert 5 mei een jeu de boules toernooi op de Voorstraat voor teams- van twee personen. Aan het toernooi doen enkele top- spelers mee. Recreanten kun nen echter ook meedoen. Het toernooi begint om 11.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Burgemeester Van der Have tussen de zopas met het verzetsher- denkingskruis gedecoreerden Chris Keijser en zijn vrouw (links) en V.E. van der Capellen. (Foto Holvast) terkermis in het gebouw Zijl- kwartier is de eerste halte. Op zijn knieën gaat Van der Have, die naast burgemeester ook ere-voorzitter van de Oranje vereniging is, in duel met een kleuter. Wie het snelste een au to naar zich toe kan halen door een klosje met touw op te win den. "O, o ik kan je niet bijhou den, hoor", roept Van der Have uit als hij het spel verliest. Wat betekent koninginnedag ei genlijk voor de Leiderdorpse burgervader? "Het feest dat de kinderen hebben, onbezorgd en vrij. Ik heb in mijn leven nogal wat meegemaakt", ver telt Van der Have. "Wanneer je nu wakker wordt, dan is het normaal dat je vrij bent. Maar als je beseft wat vrijheid bete kent, dan zou je eigenlijk elke ochtend zingend wakker moe ten worden. In vrijheid leven lijkt voor de meeste mensen te genwoordig in Nederland even normaal als het kopen van een brood". Die waardering voor de vrijheid komt de gehele dag vaker om de hoek kijken. Na het bezoeken van het vertrek punt van de puzzeltocht en het bijwonen van een kindervoor stelling door Geraldini gaan we op weg nar het gemeente huis. Onderweg klinkt het in eens "oh, stop eens even". Een oma loopt met haar kleinkind op de arm door de Hoofdtraat. De ouders staan erbij. "Ik heb dat stel nog gtrowd. Dat is nou zo leuk in het dorp', zegt Van der Have als hij weer in de auto stapt na een kort praatje. Vastgezeten Om kwart voor elf arriveren we in het gemeentehuis. Een kwartier later moet Van der Have daar drie verzetsherden- kingskruisen uitreiken. De ontvangers, de in het oude deel van Leiderdorp overbekende Chris Keijser, zijn vrouw en V. E. van der Capellen, komen eerst nog even in de kamer van de burgemeester. Ook overste Beekman, van het nationaal comité dat de verzetsherden- kingskruisen toekent, is daar. Het gesprek gaat natuurlijk al gauw over de oorlog. Al snel blijkt dat Van der Have, Beek man en Keijser alle drie in Haarlem hebben vastgezeten tijdens de tweede wereldoor log. Herinneringen worden op gehaald. Tijdens de officiële plechtigheid is de betrokkenheid van burge meester Van der Have duide lijk merkbaar. Hij leest het ge dicht "De achttien dooden" van Jan Campert voor en zegt: "Wij mogen koninginnedag vieren in vrijheid. Er zijn er ve len die daarnaar hebben ge hunkerd maar het ooit meer hebben beleefd. Ik hoop dat er nooit meer aanleiding zal zijn om verzetsherdenkingsruisen uit te reiken". Na het opspelden van de onder scheidingen maakt Van der Have bekend dat er een steeg naar Chris Keijser zal worden vernoemd. De Chris Kijser- steeg zal het straatje naast het cultureel centrum "De Hol- lantsche Tüyn" gaan heten. Een beloning voor een man die op alle manieren heeft gepro beerd en nog probeert van oud-Leiderdorp weer te maken wat het vroeger is geweest: het centrum van het dorp. Na een verkleedpartij - het blau we pak met wit krijtstreepje wordt verwisseld voor een grijs - volgt een gemeenschap pelijke lunch in de kantine van de brandweer, 's Middags is het programma wat minder vol: een uürtje kijken naar hej. voetbal van de D- en E-junio- ren op het RCL-terrein. Dan volgt de start van de presta tieloop. Twaalfhonderd lopers wachten ongeduldig op het startschot dat burgemeester Van der Have moet geven. Het alarmpistool weigert, maar de lopers gaan toch op weg. Haas tig springt Van der Have in zijn auto. Hij moet naar het RCL- terrein om de prijzen van het voetbaltoernooi uit te reiken. Dan volgt er weer een tijdje rust. Lootjes voor een rad van avontuur worden gekocht. "Ik ben gelukkig in de liefde, maar niet in het spel", zegt Van der Have nog voordat het rad gaat draaien. Maar met twee van de vier prijzen loopt hij even later dan toch weg. Bij de auto gekomen zegt hy: "Dit is een bijzondere dag. De belangrijkste van het jaar sa men met 4 en 5 mei en niet te vergeten de nieuwjaarsrecep tie. In dit dorp ken ik zoveel aardige mensen". Naar het Oraiyebal - de laatste activiteit van koninginnedag - gaat Van der Have niet. "Bo ven de zestig ben je daarvan vrijgesteld", zegt hy in zijn au to stappend. Nog even langs de finish van de prestatieloop. De wandelaars druppelen binnen. Ze krijgen allemaal een applausje en een vriendelijk woord van hun burgervader. Om half zeven stapt hij voor de laatste keer die dag in de auto. Vermoeid? "Nee, van dit soort dagen word ik niet moe". LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Directie: G. Koopman Adj.dir.:N. Qüakemaat Commentaren: R. D. Paauw, W. F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941,1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o. a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. MAANDAG Leiden - Kykhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, 'Desperado City' van Vadim Glowna, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolycke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO. di 14-16.30 uur, inl. 123271. Leiderdorp - Sjelter, Heemraadlaan, vie ring Dag van de Arbeid, 20 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, vie ring Dag van de Arbeid, 15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 29 tot donderdag 5 mei 8 uur door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIVERSEN Maandag Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architek ten winkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. OEGSTGEEST De afdeling Oegstgeest van de Partij van de Arbeid vierde gisteen de Dag van de Arbeid in gebouw Tabema. Zo'n honderd belangstellenden waren 's middags van drie tot zes uur aanwezig om een afwisse lend programma met dia- en filmvoorstelling over de geschie-, denis van de arbeidersbeweging bij te wonen. Wethouder Kohl-. beek alsmede raadslid Haasnoot gaven acte de presence om even tuele vragen te beantwoorden. In een korte toespraak benadrukte Kohlbeck de rol van de PvdA- fractie in de gemeenteraad. "On ze progressieve invloed is echt niet zo klein als sommige men sen in Oegstgeest wel denken. Integendeel, voor de socialisten is genoeg toekomst, zowel op landelijk als plaatselijk niveau", zo zei hij. Geen politieke toespraken tijdens de viering van de eerste mei in Leiderdorp waar onder de wei nig feestelijke titel "Is er voor links nog feest te vieren" geen poging werd ondernomen om deze vraag te beantwoorden. Wel een optreden van een delegatie van de Turkse gemeenschap, die met muziek en zang de 150 aan wezigen dolenthousiast maak ten. H^^tad^n^and^ WARMOND <- Door de brandweer als een felle, uitslaande brand omschreven, heeft zaterdag avond rond middernacht de koeienschuur van een Warmond- se boerderij aan De Zyldijk in lichterlaaie gezet. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door een sigaret, die tijdens het bergen van driehonderd balen hooi op de zolder van de schuur die dag, achteloos was weggeworpen. De 40 koeien die in de schuur ston den konden op tyd in veiligheid worden gebracht. De brandweer korpsen van Warmond en Lei den zijn een vol uur met de brand bezig geweest voordat het sein brand meester kon worden gegeven. Over de hoogte van het schadebe drag kon de politie vanmorgen niets meedelen. OEGSTGEEST - De jaarlijkse aubade bij het raadhuis van Oegst geest. Burgemeester Scheenstra, geflankeerd door zijn vrouw (rechts) en wethouder Blom (links) in har hoedanigheid van loco burgemeester, overzien vanaf het bordes de menigte. De opkomst van de Oegstgeestse bevolking viel ondanks het fraaie weer enorm tegen. Debet hieraan is het niet meer verplicht verschijnen van leerlingen van de openbare scholen. Muzikale medewerking bij de liederen werd verleend door het koperkwartet onder lei ding van de heer A. Westra, die dit jaar voor de 25ste keer zijn toontje meeblies. Een groot succes was het tonnetje knuppelen aan de M.H. Tromp- laan. Maar liefst honderd Oegstgeestse jongemannen vanaf achttien jaar - verdeeld over 3 stellages - streden bij dit Oudhol landse spel om de geldprijzen. De bedoeling van het spel is een pingpongballetje (vroeger een gebraden gans of kip) uit de ton te knuppelen. (Foto Holvast) WASSENAAR Tijdens het 'feestelijk, flitsend, muzikaal, kleur rijk, bont gebeuren' in de versierde Sporthal in Wassenaar, waar het feest zich voor een groot deel concentreerde, danste met veel succes het Haags Folkloristisch Dansensemble op muziek van het folklore-orkest Zanat. Even later zou voor een volle tribune de jazzballetafdeling van WIK optreden. Het koninginnedagsfeest in Wassenaar kende verder het traditio nele mixed sex-voetbaltoernooi op de velden van Blauwzwart. Onder een stralende zon werd daar het team van een scheep vaartmaatschappij kampioen. VOORSCHOTEN - Koninginnedag in Voorschotense concentreer de zich rond een zonovergoten Voorstraat. De straat was omge toverd tot een groot terras, waar vijf plaatselijke winkeliers gro te tapinstallaties hadden geïnstalleerd. Duizenden "terraszitters" kregen een gratis voortelling van volks dansgroep "Gerakina" en poppentheater Wellus Nietus. Boven dienkonden zij genieten van touwtrekken en autoduwen. De wat actievere Voorschotenaren konden onder begeleding van Joop Peeters de toren van de dorpskerk beklimmen. Deze attrac tie bleek een schot in de roos: 440 Voorschotenaren bekeken het dorp vanaf een hoogte. "Het is dan ook de goedkoopste kermisat tractie", voerde Peeters aan, die slechts een kwartje vroeg voor een excursie naar het topje van de Nederland Hervormde dorps kerk. Inderdaad heel wat goedkoper dan de kermis. Dit weerhield het publiek er echter niet van het kermisterrein bij de sporthal mas saal te bevolken. Enkele standhouders spraken dan ook van "de dag van hun leven". In dezelfde taal lieten de tientallen jeugdige Voorschotense jongens en meisjes zich uit die op de trottoirs van de Bloklaan waren neergestreken met rommel en "bijna nieuwe spullen". "Ik heb veel verkocht", klonk van verschillende kanten. "Ik heb wel dui zend centjes". (foto Holvast) LEIDERDORP - Erg verlegen was ze duidelijk niet, de Amerikaans/Hollandse zangeres Donna Lynton. De in een gouden pak gestoken Donna Lynton wist het publiek zaterdagavond in de Leiderdorpse Muzen- hof uitstekend te 'bespelen'. Vooral de leden van het mannelijk geslacht moesten het tijdens haar optreden bij het Oranjebal ontgelden. De man op bijgaande foto kon het, getuige zijn brede lach, allemaal nog wel waarderen. Een andere, met 'darling' aangesproken man zeer duidelijk niet: "Blijf van m'n stropdas af', zo beet deze Leiderdorper de zangeres toe. Niettemin werd haar overdonderend optreden een succes. (foto Holvast) LEIDERDORP Even voor ne gen uur begint voor burge meester Van der Have van Lei derdorp koninginnedag 1983. Voor het Leiderdorpse ge meentehuis staan dan al hon derden schoolkinderen samen met hun ouders, onderwijzers en drumfanfare 'Tamarco' klaar voor de gebruikelijke au bade. Dit vormt het begin van een drukke dag voor burgerva der Van der Have, een dag vol haastige bezoeken aan allerlei activiteiten. We gingen eens met hem mee. Met genoegen hoort Van der Ha ve, samen met onder anderen zijn vrouw en mede-collegele den Meerburg en Gehner, de aubade aan. De opkomst is ver geleken met voorgaande jaren veel groter. Na de aubade nuttigen de nota belen van Leiderdorp het ge bruikelijke glaasje oranjebitter in de kantine van het ge meentehuis. Het genoeglijke samenzijn wordt dit jaar echter plotseling ruw verstoord. "Waar is de EHBO-doos?". Burgemeester Van der Have loopt onder het stellen van die vraag al naar buiten en roept: "er is er een gewond!". Een medewerker van de dienst ge meentewerken heeft zijn pols opengehaald bij het opruimen van het podium. Later op de dag komen we hem weer tegen met drie krammen in zijn pols. Hij is bezig de vlaggepalen bij de start van de prestatielopen op te ruimen. "De burgemees ter zei: ga toch naar huis en hou je verder rustig vandaag. Maar je gaat op zo'n dag toch niet in je tuin zitten met je arm omhoog...?!" Het ongelukje kan de feestvreug de niet verstoren. Met Oranje vereniging-voorzitter Van den Wijngaard als chauffeur gaat Van der Have op pad. De kleu- De belangstelling voor het touwtrekken op de Loethe viel enigszins tegen. Vijf teams hadden zich ingeschreven. De organisatie ving dit goed op door na afloop wedstrijdjes in te lassen voor de op de Loethe verzamelde jeugd. Het was overigens toch een gezellige boel rond de tent op de Loethe. Een ijscoman uit Leiden zorgde voor de nodige verkoeling. De traditionele Klaverloop kon zich ook dit jaar weer verheugen op een enorme belangstelling. Liefst 347 lopers legden het 4250 meter lange traject af dat voerde van sportpark Haasbroek naar de SintJanskerk en terug. Voor de zevende keer op rij won Peter Berg deze prestatieloop. Tevens maakte hij de snelste tijd ooit gelopen. Hij had slechts dertien minuten en twintig seconden nodig om de Klaverloop te volbrengen. (foto Holvast) WARMOND De Warmondse kinderoptocht stond dit jaar in het teken van spoken en monsters. Zo'n 150 schoolkinderen hadden zich om negen uur 's morgens al verzameld op het schoolplein van de plaatselijke School met de Bijbel aan de Laan van Oostergeest om een jurering voor de meest afschrikwekkende verschijning te ondergaan. Nico van Otterloo won deze uitverkiezing glansrijk met zijn verbeelding van het monster van Warmond. Samen met de sportverenigingen werd daarna vertrokken voor de rondgang door het dorp waar de optochtdeel nemers van sportschool Barends uit de bus kwamen als het team dat de beste presentatie gaf. (foto Holvast) ZOETERWOUDE - De verjaardag van prinses Juliana werd ook in het Zoeterwoudse uitbundig gevierd. Het lekkere weer en het gevarieerde programma stonden borg voor een geslaagde 30 april. Bij de stapelbeddenrace op de Jan van Banningstraat verdrong het publiek zich om de spectaculaire behendigheids wedstrijd te zien. 18 teams van vier personen waagden zich aan de race met hindernissen. Er moest onderweg meer beschuit wor den gegeten en een bed worden opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2