Ruding ziet niets in handelsoverleg De nieuwe loten liggen klaar. Laat de fanfare maar vast oefenen. Dakshingles repareren Bezoek paus nog niet officieel De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Carl Lewis maakt indruk Zuinige lampen Goedkoop eten Gobelinstof voor meubels uit computer Fotoroutes voor het hele land Zo doe je dat SCHIPHOL (GPD) - Kardinaal Willebrands heeft goede hoop dat Paus Johannes Pau- lus II de uitnodiging zal aan vaarden om in het vooijaar van 1985 naar Nederland, België en Luxemburg te ko men. Er is echter nog geen sprake van een officiële toe zegging van de kant van de paus. Dat verklaarde de kardinaal za terdag op Schiphol bij zijn te rugkeer uit Rome. Juist om dat de paus de uitnodiging nog niet officieel heeft geac cepteerd, betreurde de kardi naal het vroegtijdig uitlekken van het eventuele bezoek. Kardinaal Willebrands kon nog met geen mogelijkheid zeggen wanneer de officiële reactie van de paus op de uit nodiging zou komen. Het vroegtijdig bekend worden van de uitnodiging heeft de Nederlandse bisschoppen voor een aantal „diplomatie ke" problemen geplaatst. Daarom werden vorige week vrijdag in alle haast brieven verstuurd aan het hof en mi nister-president Lubbers. In die brieven werd geschreven dat de bisschoppen de paus hadden uitgenodigd, en werd tevens het vroegtijdig uitlek ken ervan „betreurd". De paus is niet alleen hoofd van de rooms-katholieke kerk, maar tevens staatshoofd van het Vaticaan. In die laatste hoedanigheid wordt hij ook door de regering van het land dat hij bezoekt ontvangen. Het was bijvoorbeeld aan vankelijk de bedoeling dat koningin Beatrix dit jaar een bezoek aan de paus zou bren gen. Door de ziekte van prins Claus is dit bezoek uitge steld. Bovendien had kardinaal Wille brands graag vóór de officiële bekendmaking met de lei ders van de overige kerkge nootschappen in Nederland over het bezoek van de paus gesproken. Volgens de kardi naal was dat „correcter" ge weest, juist met het oog op de verwachte „heilzame oecu menische werking" die hij van het bezoek van de paus verwacht. De kardinaal kon nog niets ver tellen over het bezoek van de paus. Het vooijaar van 1985 (april, mei) werd gekozen, omdat de agenda van de paus in 1984 al vol is en de bis schoppen ruimschoots de tijd wülen hebben om het be zoek goed voor te bereiden. In de uitnodiging, die kardinaal Willebrands en zijn Belgische collega Danneels vorige week aan de paus hebben overhandigd, wordt als the ma voor het bezoek „de af zonderlijke beden uit het On ze Vader" voorgesteld. Het is de bedoeling dat dit thema in de parochies wordt voorbe reid en dat de paus bij zijn be zoek inspeelt op de zaken die „vanuit de basis" zijn aange dragen. Op die manier hopen de bis schoppen dat het bezoek van dc paus een specifiek pasto raal karakter zal krijgen; een verdieping van het geloof en een nieuwe bezinning. Na drukkelijk verklaarde de kar dinaal dat het niet de bedoe ling is dat de paus naar Ne derland komt „als een blik semschicht uit de hemel". WASHINGTON (GPD) - De ongebruikelijk scherpe bewoordingen waarmee de Europese Gemeenschap heeft geprotesteerd tegen de Amerikaanse plannen voor nieuwe bepalin gen betreffende de handel met het Oostblok, maken de vooruitzichten op welslagen van de economische topconferentie van de rijkste geïndustrialiseerde landen en de Europe se Commissie, eind mei in Williamsburg, buitengewoon somber. Minister van financiën Ruding heeft vorige week vrijdag in Was- ADVERTENTIE Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 'thalf miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 74 84- nen worden gehouden, of tot een tiental landen, waartoe dan ook Nederland zou behoren, moet worden uitgebreid. De Europese Gemeenschap heeft in een memorandum, dat op het departement van buitenlandse zaken in de Amerikaanse hoofd stad werd overhandigd, de VS ervan beschuldigd Europa een handelsbeleid met de Sowjet- Unie te willen opdringen met methoden „die strijdig zijn met de internationale wetten en de internationale hoffelijkheid". Het beleid waarmee de VS de Europese handel met de Sowjet- Unie aan banden willen leggen, zegt de Gemeenschap, is „onaan vaardbaar tegen de achtergrond van betrekkingen tussen naties die elkaar vriendschappelijk ge zind zijn". De Europese boosheid is gewekt door de nieuwe bepalingen die de Amerikaanse regering wil toe voegen aan de Wet op het beheer van Uitvoer. Daarin staat dat de Amerikaanse president het recht krijgt de uitvoer naar de VS te beperken van landen die goede ren, vallend onder Amerikaanse sanctiemaatregelen, naar het Oostblok verkopen. Over deze aanvullende wetsbepa lingen moet het Congres nog be slissen. Amerikaanse sancties te gen Europese bedrijven die on derdelen leveren voor de Russi sche aardgaspijpleiding naar West-Europa, hebben vorig jaar zomer geleid tot een politiek zeer schadelijke verslechtering van het handelsklimaat tussen de VS en Europa. Reagan hief de sancties uiteinde lijk zonder Europese tegenpres tatie op, terwijl binnen de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) en in andere lichamen een onderzoek vordert naar de beperking van de handel met de Sowjet-Unie in goederen met strategische betekenis. Een van de studies zal worden gepresen teerd tijdens de top in Williams burg. Varia )- DORDRECHT - Vorige week vrijdag was in Dordrecht de snelste fiets ter wereld te bewonderen. Met deze fiets is een wereldrecord van 94 km/u gevestigd. Wielrenner Guus van der Beek demonstreert hoe licht het gevaarte wel is (22 kilogram). De Vector, zoals de fiets is genoemd, heeft de vorm van een sigaar. De berijder ligt achter over vlak boven de grond. De fiets is 3 meter lang en maar 81 centimeter hoog. De constructie van de Vector kostte ruim 40.000 gulden. (Foto anp» SALINAS (ANP) - In de Ver enigde Staten, waar het atle- tiekseizoen vooral aan de westelijke kant goed op gang begint te komen, zijn in het weekeinde enkele uitsteken de prestaties geleverd. De 37- jarige Brian Oldfïeld stootte bij wedstrijden in Salinas (Californië) met de kogel een afstand van 21,01 meter. Bij wedstrijden in Philadelphia maakte Carl Lewis indruk. De Amerikaanse sprinter, die vorige week zondag in Wal nut met iets te veel rugwind 9,93 seconden op de 100 me ter liep, won bij de "Penn Realys" de korte sprint in 10,09 seconden. Randy Gi- vens was in Philadelphia de snelste dame op de 100 meter met 11,28 seconden. Van uit stekend gehalte was tevens de 12,93 seconden van Benita Fitzgerald op de 100 meter horden. In Des Moines won Emmit King de 100 meter in 10,15 se conden voor Calvin Smith (10,16) en Vince Courville (10,24). De 200 meter leverde met 20.47 sec. winst op voor Jeff Patrick voor Stanley Bla- lock (20,50). Mike Carter bleef in Des Moines met de kogel maar weinig achter op de prestatie van Oldfïeld. Carter stootte 20,89 m. Bij wedstrij den in Westwood vlakbij Los Angeles zorgde Tony Camp bell voor de beste seizoen- prestatie op de 110 meter hor den met een tijd van 13,50 se conden. Met Campbell profi teerden Milan Stewart (13,58) en Marcus Allen (13,76) van de rugwind van 1,9 meter per seconde. Ed Tave sprong 8,01 meter ver. In Europa zorgde de Fransman Thierry Vigneron voor een uitstekende prestatie. Bij wedstrijden in Nice sprong de Fransman 5,76 meter met de polsstok, de beste jaar- prestatie. Vigneron, die een week geleden in Bordeaux al 5,70 meter sprong, begon op 5,30 m, sprong daarna 5,60 en 5,65, waarna hij ook de 5,76 m in zijn eerste poging nam. Zijn pogingen om het wereld record, dat met 5,81 meter op naam van de rus Poljakov staat met een centimeter te verbeteren, mislukten. Vig neron vertrekt binnenkort voor een trip van drie weken door de Verenigde Staten. De energiezuinige lamp die Philips enige tijd geleden op de markt bracht is volgens een woordvoerder van het concern een groot succes. Philips is begonnen met een 18 Watt lamp die dezelfde hoeveelheid licht geeft als een gewone lamp van 75 Watt. Inmiddels is de serie aangevuld met typen van 9, 13 en 40 Watt die vergelijk baar zijn met gloeilampen van 40, 60 en 100 Watt. De voordelen van de Philips- lampen schuilen in het feit dat ze bij gelijke lichtop brengst veel zuiniger zijn dan de gewone gloeilampen. De Philips SL lampen zijn in fei te sterk verkleinde tl-lampen die de voordelen van tl-bui- zen combineren met die van gloeilampen. Ze kunnen dan ook in vrijwel alle bestaande lamparmatu ren worden gedraaid omdat ze voorzien zijn van een nor male fitting. Duur zijn de lampen wel, vanaf f39,50, maar zegt Philips, daar staat tegenover dat ze vijf keer lan ger meegaan en veel zuiniger zijn. De Philipslamp van f39,50 (18 Watt) wordt vergeleken met een in lichtopbrengst gelijk waardige gloeilamp van 75 Watt die f 1,85 kost. De Phi lipslamp brandt 5000 uur, de gloeilamp 1000 uur. In die 5000 uur verbruikt de Phi lipslamp voor f22,50 stroom, de gloeilampen (er zijn in die periode vijf nodig, samen f 9,25) f93,75. De totale kos ten van de Philipslamp f62 die van de gloeilampen f 103, een besparing van f41. Onderzoek De Consumentenbond is net begonnen met een onderzoek van de Philipslampen. Vol gens de Bond staat en valt het besparende effect van de lamp met de levensduur van 5000 uur. Ieder uur minder maakt het effect van de be sparing kleiner. De Consumentenbond wijst er op dat de lamp niet voor alle armaturen geschikt is. Hij is nogal zwaar zodat de kans be staat dat wanneer de lamp in een klein schemerlampje ge draaid wordt de hele zaak naar beneden komt. Wel goede toepassingen ziet de Consumentenbond in bij voorbeeld buitenverlichting en in gangen waar het licht 's nachts ook blijft branden. Maar alles draait om die 5000 Om de mensen te helpen bij hun bezuinigingen hebben het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en het Natio naal Instituut voor Budget voorlichting een brochure uitgebracht onder de titel: „Goed eten voor weinig geld". Het voorlichtingsbu reau werkte suggesties uit voor de drie hoofdmaaltij den. Het Nibud berekende daarvan de kosten voor 1982 en schatte de prijzen voor 1983 en 1984. Voor de 42 menu's komt een gemiddelde prijs uit de bus van drie gulden per persoon voor wat een goede warme maaltijd wordt genoemd. Het kan volgens de brochure zelfs voor minder geld; ook voor gemiddeld twee vfjftig worden er nog voldoende mogelijkheden bedacht. „Tellen we daarbij nog de kos ten van de broodmaaltijden en de tussendoortjes, dan blijkt dat een bedrag van vijf en een halve tot zes en een halve gulden per persoon vol doende is voor een gezonde voeding", aldus het voorlich tingsbureau. „De menu's to nen aan dat, ook al is er wei nig geld te besteden, er vol doende variaties zijn en dat het niet elke dag „gehakt" hoeft te zijn wat de pot schaft. Wat de gebruiker van de bro chure te wachten staat, volgt hieronder met énkele voor beelden. Het goedkoopste ontbijt voor vier personen. Prijs 2,40- 2,60. Tien sneden bruin- of witbrood, 50 g halvarine, vier plakken 40-pluskaas, 200 g tomaat voor vier sneden brood, 30 g ham voor twee sneden brood, thee of koffie en melk. De goedkoopste lunch: prijs 3,85-4,10 Twaalf sneden bruin- of witbrood, vier sne den roggebrood, 90 g halvari ne, vier plakken boterham worst, een bos radijs, vier plakken schouderham en vier kleine glazen halfvolle melk of karnemelk. Uitge gaan is van dubbele boter hammen of van een snee brood met roggebrood en daartussen eenmaal beleg. Voor de warme maaltijd hier het voorbeeld van een duur der zondagsmenu: vier stuks toast en een luikje tonijn (als voorgerecht), 300 g kalfslap jes, zout, paprikapoeder, 60 g margarine, een blik dorperw ten, een blikje maïskorrels en 1.24 kilo aardappelen Stijlmeubelen, gestoffeerd met klassieke stof spreken in de ze tijd nog altijd veel mensen aan. Aan dit materiaal wor den allerlei namen gegeven. Officieel heet het 'tapisserie', het Franse woord voor wand tapijt. Daarbij denkt men dan automatisch aan de gobelins. Echte handgemaakte gobelins zijn uiteraard onbetaalbaar, maar men maakt ze tegen woordig machinaal. De ui terst ingewikkelde weefme- thoden worden door een computer 'gestuurd'. Ook medaillonstof en de beide tapisserie-types (petit-point en gros-point) komen uit de machine. Dit brengt dergelij ke klassieke stofferingen fi nancieel gezien binnen het bereik van mensen die er wel iets voor over hebben om hun interieur 'in stijl' in te richten. Ook al is de stof geen handwerk meer, maar een technisch produkt, ze doet er in schoonheid niet voor on der. Met de zomer in het verschiet (en de voorspelling dat veel Nederlanders dit jaar hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen) is deze tip mis schien nuttig: maak eens spe ciale „foto-trips". VW's en de Stichting Amateur Fotografie hebben samen een aantal leuke routes opge steld, die je met flets of auto kunt volgen om er zeker van te zijn datje de mooiste land schappen, de meest pittores ke dorpjes, kastelen, monu menten ep talloze andere fo togenieke objecten te zien (en voor de lens) krijgt. Er zijn routes voor Friesland, Groningen, Drenthe, Zee land, Brabant, Overijssel, Gelderland, Noord- en Zuid- Holland en Limburg. Ze zijn verkrijgbaar bij veel VW-kantoren. De hele set kan ook besteld worden door f9,50 over te maken op giro 338 van de Stichting Ama teurfotografie, Amsterdam. 1. Dakshingles van bitumen- materiaal vormen een goed afdekkingsmateriaal voor bij voorbeeld de schuur en ande re bijgebouwen. Wanneer er stukken af zijn, of er zitten scheuren in, dreigt het gevaar van inwatering. Reparatie is echter gemakkelijk. Verwij der eerst de kapotte shingle; licht het exemplaar erboven op en trek de nagels waarmee de te vervangen shingle is be vestigd eruit. 2.Schuif een nieuwe shingle, van zelfde formaat en kleur, op de plaats van de oude. Als dit wat lastig gaat, knip dan aan de bovenkant op de bei de hoeken een klein drie hoekje af. Breng de shingle eerst aan één kant zo ver mo gelijk onder die van de rij er boven en schuif vervolgens de hele shingle op zijn plaats. Let erop dat hij in lijn ligt met de shingles van zijn rij. 3. Bevestig de shingle met spe ciale daknagels. Zorg ervoor dat de nagels niet in de oude spijkergaten terecht komen. Klop de opgelichte shingle erboven nu weer vlak. Blijft hij hardnekkig overeind krul len, breng er dan wat bitu- menmateriaal (dakkit) onder; dit fungeert als plakmiddel. Vervang op de in de drie te keningen getoonde manier alle shingles die ernstig be schadigd zijn. 4. Shingles kunnen door in vloed van droogte en harde wind op de hoeken gaan krul len. Dit kan inwatering tot gevolg hebben, ook omdat de „krul" van het (meestal flauw hellende) dak aflopend vuil vasthoudt. De omgeving wordt daardoor extra nat. Licht de krul nog iets verder op, verwijder zo nodig daar onder aangekoekt vuil en breng wat dakkit aan. Klop de shingle stevig aan. 5. Een ingescheurde shingle hoeft niet altijd vervangen te worden. Maak hem gedeelte lijk los, strijk er wat dakkit onder en zet hem langs de on derkant en in de nabijheid van de scheur(en) vast met daknagels. Controleer het he le dakoppervlak op dergelij ke beschadigingen en behan del deze op dezelfde manier. 6. Strijk de koppen van de na gels en de scheuren met dak kit in. De zaak is dan weer waterdicht. Om mankemen ten in de werking van een dakbedekking met shingles vast te stellen, kunt u de planken van het dak aan de binnenkant eens goed bekij ken. Verkleurde of zelfs zwarte plekken in het hout duiden op doorwatering. Doe dan wat aan de shingles bo ven die plekken, om erger te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19