Dode op Zandvoort Ferrari: thuiszege 'Opa' Vultink nog niet versleten HPT 071-144941 W aterpoloteam plaatst zich voor EK Rome Coach Pocsik in conflict met clubtrainers ADVERTEREN IN HET SPORTKATERN OP MAANDAG? BEL VOOR INFORMATIE HET LEIDSCH DAGBLAD GP San Marino Eerste in Brugge 'Vanwege oefentrip MAANDAG 2 MEI 1983 ZANDVOORT (ANP) - Tijdens de 1000 kilometerrace op het circuit van Zandvoort is zaterdag de 32-jarige Pieter Blaauwboer uit Middenmeer om het leven gekomen. Na anderhalf uur rijden kwam Blauwboer halverwege de tarzanbocht ten val doordat er olie uit een defecte olieke ring op een band was gekomen. IMOLA (ANP) Evenals vorig jaar boekte Ferrari een thuiszege. Op het 'eigen' circuit in Imola zegevierde de 33-jarige Fransman Patrick Tambay in de Grote Prijs van San Marino, de vierde wedstrijd voor het klassement for mule 1. Door als tweede te eindigen voorkwam zijn land genoot Alain Prost een dubbele triomf voor de Italiaanse renstal. Rene Arnoux, de derde Fransman en een ploeggenoot van Tambay werd nu derde. In zijn 59ste Grand Prix-race in de meest in het oog lopende klasse behaalde Tambay zijn tweede overwin ning. "Ik had in de laatste twin tig ronden wat problemen met mijn motor", liet Tambay na af loop weten. "Maar voor de rest was het een wedstrijd waar je al leen maar van droomt." Een jaar geleden kwam het wel tot een tweevoudige zege voor Fer rari. Het is de hoofdrolspelers van Imola 1982 echter sindsdien niet zo goed vergaan. Winnaar werd toen Didier Pironi, die zich na een ongeluk nog niet achter het stuur waagt en tweede de la ter in het seizoen omgekomen Gilles Villeneuve. Tambay was gisteren al de vierde winnaar van het nog prille autojaar 1983. Nel son Piquet, John Watson en Alain Prost gingen hem voor. Met vijftien punten delen Piquet en Prost de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap, Tambay heeft een punt minder. De overwinning van Tambay in de door turbo's beheerste race voor 100.000 toeschouwers langs het ruim vijf kilometer lange circuit is tot in de slotfase onzeker ge weest. Zes ronden voor het einde werd de leidende Fransman door de Italiaan Riccardo Patrese in gehaald, maar vijf seconden later maakte Patrese een stuurfout. "Patrese was zo verrukt dat hij mij voorbij was", aldus Tambay, "dat hij even niet oplette". Rene Arnoux, de snelste tijdens de training, was gedurende de wed strijd alleen in de eerste ronde vooraan te vinden. Vervolgens nam Tambay het initiatief, dat na vier ronden werd overgenomen door Patrese. De Italiaan reed, totdat hij met zijn bolide buiten de baan terecht kwam, een uit- Uitslag: 1. Patrick Tambay (Fra), Ferrari, zestig ronden in 1 uur 37 minuten 52,460 se conden 2. Alain Prost (Fra), Renault, op 48,784 seconden 3. Rene Arnoux (Fra), Ferrari, op een ronde 4. Keke Rosberg (Fin), Williams 5. John Watson (Ier), Mc Laren 6. Marc Surer (Zwi), Arrows 7. Jacques Lafitte (Fra), Williams Stand: 1. Nelson Piquet (Bra) en Alain Prost (Fra) 15 punten., 3. Patrick Tambay (Fra) 14., 4. John Watson (Ier) 11., 5. Niki Lauda (Oos)., 6. Rene Arnoux (Fra) 8. stekende race. Hij verloor echter terrein door een pitsstop (tanken en banden wisselen), die hem 23,3 seconden kostte. De Ferrari- stal had voor dezelfde behande ling bij de wagen van Tambay slechts vijftien seconden nodig. De werknemers van de Brab- ham-ploeg hadden in dit opzicht zelfs "een wereldrecord" te mel den. In de 35ste ronde was de we reldkampioen van 1981, Nelson Piquet, voor een pitsstop slechts 11,2 seconden uit de race. Op de helft van de wedstrijd was het veld van 26 gestarte bolides al aanzienlijk uitgedund. De vroegere wereldkampioen Niki Lauda moest al in de twaalfde ronde na een botsing van de Ita liaan Michele Alboreto opgeven. Ook diens landgenoot Bruno Giacomelli, de Venozolaan John ny Cecotto en de Brit Derek War wick kampten met dermate gro te problemen, dat zij de strijd moesten staken. Lammers Jan Lammers won voorafgaande aan de GP een wedstrijd voor de Europese beker Renault 5 turbo. Twee weken geleden zegevierde Lammers al in de Grote Prijs van Frankrijk. Hij heeft nu de leiding in het klassement. Michael Bleekemolen zorgde met zijn tweede plaats voor een dub bel Nederlands succes. Hij had een achterstand van iets meer dan zeven seconden en kon de Westduitser Snobeck nog juist voorblijven. Blaauwboer overleed in een zie kenhuis in Haarlem aan zijn ver wondingen. In 1980 verongeluk te op Zandvoort Klaas Davidson tijdens de training. Op de circuit, waar de race nor maal werd vervolgd, weigerde de wedstrijdleiding informatie over het ongeval te geven. De motor van Blaauboer, eigen dom van zijn Engelse teamge noot David Morris, is door de po litie van Zandvoort zaterdag in beslag genomen. Bij een kort on derzoek van de technische com missie kwam vast te staan, dat uit het lekkende carter olie op het loopvlak van de achterband is terecht gekomen. Woordvoer der Zegwaard van de organisatie na afloop: "De motor is in de tar zanbocht gaan glijden, tot het moment dat de band opeens weer greep kreeg en de machine oprichtte. Toen is Blaauboer, met fataal gevolg, van de motor geslingerd". Blaauwboer, kwam ongelukkig op het asfalt terecht. De doodsoor zaak kon zaterdag nog niet aan gegeven worden. De formele lijk schouwing in het ziekenhuis in Haarlem moet nog plaatsvinden. Volgens woordvoerder Zeg waard was het circuit van Zand voort voor de lange afstandsrace extra beveiligd. "Zandvoort was voor de motorsport veiliger ge maakt dan ooit tevoren. De vei ligheidsvoorzieningen hebben dan ook niet gefaald. Het heeft geen invloed gehad op de dood - van Blaauwboer", aldus Zeg waard. De race in Zandvoort werd na het dodelijk ongeval niet gestaakt. In de reglementair noodzakelijke bijeenkomst van de calamitei tencommissie werd daartoe be sloten. Volgens de organisatie was de voornaamste reden voor dat besluit het feit, dat de familie van het slachtoffer nog niet was verwittigd. Het weinige publiek in Zandvoort werd tijdens de ra ce niet op de hoogte gesteld van het^D verlij den van Blaauboer. Pieter Blaauwboer, in Zandvoort als invaller van start gegaan, was een ervaren coureur. De Noord hollander nam al elf jaar deel aan wegraces. De laatste vier jaar specialiseerde hy zich in lange- afstandsraces en reed vele wed strijden, die meetelden voor het wereldkampioenschap enduran ce. Drie jaar geleden won Blaauwboer met de Engelsman Gary Green de voorgaande editie van de race van zaterdag. Green, gekoppeld aan Henk van der Mark, miste door een valpar tij de winst in de duizend kilome- terrace. Die ging nu naar de Ne derlanders Mark van der Endt en Mile Pajic. Toon Karsmakers heeft de beide manches meetellend voor het Nederlands kampioenschap mo torcross 500 cc zaterdag in Ves- sem volledig beheerst. Zowel in de eerste als in de tweede man che ging Karsmakers zegevie rend over de eindstreep. Karsmakers heeft na zes manches 172 punten. Peter Herlings, die in de totaalstand na Karsmakers en Gieljo van Zoggel derde werd, staat tweede met 153 punten. UITGEEST (ANP) Hans Vultink mag als de heerser van de nationale biljart- jaargang 82/83 worden aangemerkt. Vul tink won gisteren in Uitgeest in het spelsoort anker kader 47/1 zijn derde kampioenschap van dit seizoen. Eerder dit jaar was de topkadrist uit Neede de sterkste van ons land in het bandstoten en het 47/2. Het succes in het 47/1 bete kende Vultink's twaalfde nationale kampioenschap in de moeilijkste kader- spelen en zijn 47ste persoonlijke titel. Niemand kon aan het begin van dit sei zoen bevroeden, dat de 45-jarige Vul tink zo overtuigend op weg zou gaan naar de magische grens van vijftig per soonlijke kampioenschappen. Neder lands succesvolste biljarter uit de ge schiedenis werd vorig jaar door zijn jon ge concurrent Arnouts en Bongers voor "opa" versleten. Het tweetal verkneu kelde zich, toen Vultink, door het ont breken van een nationaal succes, zich geen plaats in het nationale team voor de Europese vijfkampstrijd (TEP) in Amersfoort kon veroveren. Nu, een jaar later, is Bongers en Arnouts het lachen behoorlijk vergaan. De geprikkelde Vultink pepte zich op voor een seizoen, dat hem de heerschap pij in ons land teruggaf. De 71/2-titel moest hij in oktober nog met miniem verschiel a^n Arnouts laten. Daarna volgden er successen in het bandstoten, het 47/2 en dit weekeinde, in het zes mans toernooi in Uitgeest, in het 47/1. Vrijwel steeds klopte Vultink, slechts in 1976 succesvoller met vier nationale ti tels, het jeugdig talent van Nederland, van wie Jos Bongers middels de laag ge waardeerde nationale libre-strijti in Bloemendaal zijn seizoen nog moet zien te redden. Bongers en Arnouts maakten in de Noordhollandse biljartdriedaagse, die zich in een zomeravondachtige sfeer af speelde, weer kennis met de grote kracht van de pure biljarter Vultink: de serie op de lijn. Op de momenten dat Vultink geklopt leek, produceerde hij steeds een demarrage, die de tegenstan der ontmoedigde. Bongers leek in de derde ronde gewonnen te staat tegen zijn 18 jaar oudere tegenstrever: 263-132. Vultink besliste de partij ech ter door 168 caramboles in een reeks. Arnouts, net als zijn tegenstander Vul tink ongeslagen aan de finale begonnen, leek na twee beurten de vlag uit te kun nen rollen (203-1). Vultink werd vervol gens nog in ideale positie onrechtmatig afgeteld, maar aarzelde niet om via snel gespeelde reeksen van 137, 57 en 65 Ar nouts moegestreden in de stoel te laten zakken. BRUGGE (ANP) - Dankzij een nieuwe bevlieging van Stan van Belkum heeft het Nederlandse waterpoloteam zich dit weekeinde alsnog vlot geplaatst voor de eindron de van het Europees kampioenschap, dat tegelijkertijd met het zwemmen in de tweede helft van augustus in Rome wordt afgewerkt. ADVERTENTIE Na de benauwde winst op de ope ningsdag tegen Griekenland (8-9), waarbij Van Belkum drie seconden voor tijd de beslissen de treffer plaatste, maakte Ne derland in Brugge ten volle ge bruik van het gunstige wed strijdschema, de sfeerrijke, met veel supporters opgeluisterde entourage en de niet onwelwil lende Westduits/Belgische arbi trage om de twee Oosteuropese deelnemers op afstand te zetten. Zaterdag werd het tegen de Tsje chen 11-6 en gisteren in de fina le, die er niet meer om deed, 12—9 tegen Roemenië. "Jarenlang wist iedereen in Euro pa dat het Nederlands waterpo loteam bij een achterstand van een of twee doelpunten geklopt was. Vooral dankzij de vierde plaats bij het wereldkampioen schap in Guayaquil zijn we zo ge groeid dat we nu het geluk kun nen afdwingen", gaf aanvoerder Ton Buunk als verklaring voor het feit dat zowel zaterdag als zondag achterstanden werden omgebogen. Zaterdag zelfs in acht minuten van 2-4 naar 9-4. Stan van Belkum, die met uit zondering van die derde periode vrijwel onzichtbaar was, scoorde daarbij met een stootbal, een boogbal en een stuiterbal, drie maal achtereen. Aangezien de Roemenen het Griekse gevaar Aronis beteugel- den door de man het water uit te slaan, was zaterdagavond de be slissing reeds gevallen. In Rome is alles hetzelfde als twee jaar ge leden in Split: Nederland en Roemenië spelen er in de A- groep, Griekenland en Tsjecho- slowakije mogen het opnieuw in de B-groep proberen. De ont moeting tussen Nederland en Roemenië was vooral nuttig om de in beide kampen opkomende "We gaan naar Rome-stemming" te smoren. Coach Denes Pocsik kan onmoge lijk als een in alle opzichten te vreden man afscheid hebben ge nomen van de magnifieke tro- pisch-warme zwemarena in Brugge, die de provinciale over heid in West-Vlaanderen een jaarlijks tekort van zo'n drie kwart miljoen oplevert. De club trainers hebben hem na de com petitie een spelerscollectief over gedragen waarvan de conditie twijfelachtig en de schotkracht in elk geval beneden peil is. Zo zegt het toch wel iets dat tegen de eenvoudig te provoceren Tsje chen van de dertien man-meer si tuaties er slechts zes werden be nut en gisteren tegen de Roeme nen de laatste vier minuten met zeven tegen zes slechts een tref fer viel. Vandaar dat Pocsik za terdagavond al een pleidooi hield voor meer trainingsfacili teiten en zich bij voorbaat ver ontschuldigde voor minder goe de resultaten bij het toernooi om de Fina-cup, de eerstvolgende dus van het Nederlands zevental. "Het is onmogelijk om met slechts enkele dagen tus senruimte eerst degradatie- wedstsrijden en dan topwedstij- den te spelen. Dat krijg je psy chologisch niet voor elkaar. Dit was onze eerste piek. De tweede moet in Rome komen", aldus de Hongaar. BRUGGE (ANP) - Bondscoach Denes Pocsik dreigt bij de eerste keer dat het belang van het nationale waterpo loteam botst op dat van het clubbelang het onderspit te delven. De verenigingen hebben met Harry Vriendt als woordvoerder een eenstemmig veto uitgesproken over het voorstel van de Hongaar het nationale zevental tij dens de winterpauze in Australië voor te bereiden op de Olympische spelen. zien hoe kapot zo'n team terug komt van zo'n lange reis". De drang tot nivellering, waarbij kennelijk de belangen van de be teren moeten wijken voor die van de zwakkeren, is de medi sche commissie van de KNZB niet ontgaan. De commissie con stateerde na afloop van de com petitie een tamelijk groot gebrek aan conditie bij de geselecteer den voor het nationale zevental. Het advies dat op grond daarvan werd gegeven: het komende win terseizoen bij de verenigingen .twee keer in de week te gaan trai nen in plaats van de gebruikelij ke een keer, werd slecht ontvan gen. Harry Vriend: "Ze zouden de zaak ook eens kunnen om-, draaien en de polo'ers verplich ten mee te trainen met de zwem mers". Zo iets als Ton Buunk naast Annemarie Verstappen. Pocsik kon bij het aanhoren van die redenering van verbazing bij na niet uit zijn woorden komen. "Je kunt toch niet zeggen dat we het internationaal slecht doen. Maar de mentaliteit die ik hier aantref is nog van 25 jaar gele den. Denkt iemand dat Gerard Nijboer het met een of twee keer trainen in de week Europees ma rathonkampioen is geworden"? SCHERMEN - Zaal Kardolus heeft gisteren in sporthal Overbosch in Den Haag de nationale titel de gen voor verenigings-équipes ge prolongeerd. ZWEMMEN - Jolanda van der Meer heeft gisteren tijdens kringwedstrijden in Den Haag het nederlands record op de 1500 meter vrije slag dames (25-meter banen) met zestien seconden ver beterd. Drie jaar geleden deed zich een te genovergestelde situatie voor. George Geurtsen ook toen de voornaamste spelersleverancier wilde tegen de afspraak in met AZC naar Australië. Het conflict liep zo hoog op dat de vijf Alphe- naren uit de selectie werden ge zet. Het verschil is dat destijds de toenmalige bondstrainer Ivo Trumbic de volledige steun van' de waterpolocommissie had. De- nes Pocsik heeft dat niet. "Wij willen absoluut geen onenigheid met de clubs", aldus voorzitter Gerlof Oudega. Hij heeft van het begin af aan op een compromis aangestuurd. Daarvan wil Pocsik vooralsnog niets weten. "Wij hebben een uitnodiging om mee te doen aan een zeslandentoer- nooi, dat van 21 tot 25 januari in Australië wordt gehouden. Dat zouden we prima kunnen combi neren met een trainingskamp on der omstandigheden die met die van Los Angeles vergelijkbaar zijn", aldus de Hongaar. De clubs weigerden echter de win terstop te verlengen en stelden als eis dat de spelers drie weken voor het begin van het tweede competitiegedeelte en de play offs weer ter beschikking van de eigen trainer staan. Een trai ningskamp van een dag of tien met de Italianen vindt men in die kringen meer dan genoeg. De ar gumenten zijn niet allen even sterk. Vooral de redenering van Vriend niet, dat het verschil tus sen de dertien die gaan en de honderd die niet gaan alleen maar groter wordt. Vriend: "Bo vendien hebben we aan de ver richtingen van Spandau bij het t Van Haselen-toernooi kunnen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16