Kloppenburg blijkt talent Van der Poel grijpt z'n kans Het Astma Fonds kent geen adempauze...Giro 55C55 Van der Velde wint troostkoers Grote Prijs van Frankfort Fernandez leidt Yuelta Winstpartij loodst Oranje naar top Cijfers Tokio Derde stek Steekers 'MAANDAG 2 MEI 1983 FRANKFORT (ANP) - Adri van der Poel uit Hoogerhei- de heeft gisteren in de Grote Prijs van Frankfort de Nederlandse successenreeks in de voorjaarsklassiekers een eclatant slot gegeven. In de rondjes rond de Hen- ninger Toren ontdeed de 23-jarige Brabander zich van de Belg Ludo Peeters, de winnaar van vorig jaar, en Jos Schipper om met tien seconden voorsprong te finishen. Het was de vijfde Nederlandse overwinning in de reeks (van ne gen) voorjaarsklassiekers. Jan Raas won de Ronde van Vlaan deren, Leo van Vliet Gent Wevel- gem, Hennie Kuiper Parijs-Rou- baix en Steven Rooks Luik-Bas tenaken-Luik. Milaan-San Remo (Giuseppe Saronni), de Omloop het Volk (Fons de Wolf), Waalse Pijl (Bernard Hinault) en de Am- stel Goldrace (Phil Anderson) ontglipten aan de grijpgrage han den van de dominante Nederlan ders. De superioriteit werd in Frankfort nog eens extra aange toond met vijf Nederlanders bij de eerste acht in de uitslag. Ach ter winnaar Adri van der Poel sprintte Leo van Vliet naar de derde plaats, eindigde Bert Oos terbosch als vijfde, Jos Schipper als zevende en Steven Rooks als achtste. Beloning De overwinning in de Grote Prijs van Frankfort werd voor Adri van der Poel een beloning voor een voortreffelijk voorseizoen. Door de successen van zijn land genoten vielen zijn prestaties in het niet, maar ze mochten er wel degelijk zijn: zevende in de Om loop het Volk, achtste in Parijs- Nice, vierde in Gent-Wevelgem, zesde in Parijs-Roubaix, zevende in Luik-Bastenaken-Luik en elf de in de Goldrace. Van der Poel: "Ik was er altijd bij en greep er steeds naast. Frankfort was mijn laatste kans. Ik heb alles op alles gezet en veel risico genomen en het is me eindelijk gelukt". Het was de eerste overwinning in een klassieker van Adri van der Poel, die driejaar geleden als een komeet naar de internationale (sub-)top doorstootte. Alsof hij al jaren meefietste koerste de pupil van Hennie Kuiper in de klassie kers vooraan. Vorig jaar zege vierde hij in het hoog aange schreven, soms klassieker ge noemde, kampioenschap van Zurich, nadat de Nieuwzeelan- der Erick McKenzie, die hem in de sprint had verslagen, wegens doping was gediskwalificeerd. In de 22e Grote Prijs van Frankfort durfde Adri van der Poel het niet op een sprint tegen Ludo Peeters en Jos Schipper te laten aanko men. Zes kilometer voor het ein de was hij achter de Belg en de Nederlander aangesprongen. "De vlucht van Peeters werd af geschermd door de renners van Peter Post. Dit was het moment en ik heb de zwaarste versnelling geschakeld om erbij te komen". Het lukte Van der Poel gemakke lijker dan hij dacht. ZÜRICH (ANP) Johan van der Velde heeft gisteren het dit jaar "gedegradeerde" kampioenschap van Zürich ge wonnen. Het betekende voor de Nederlandse kampioen zijn derde seizoenzege. In de sprint toonde Van der Vel de zich na ruim zeven uur wielrennen in de stromende regen sterker dan zijn medevluchter Gilbert Glaus, die tweede werd. Frits Pirard maakte het Nederlandse suc ces compleet door als derde te eindigen. Van der Velde en Adri van der had Van der Velde meer kraeh- Adri van der Poel heeft zich van Ludo Peeters en Jos Schipper losgewerkt en komt als eerste over de streep i Frankfort. Regen De wedstrijd in het Taunusgeberg- te, waar regen en mist de spieren van de renners deden verkram pen, verloor al snel twee vedet ten. de Belg Fons de Wolf en Jan Raas stapten af bij bevoorrading, halverwege de wedstrijd. De im mer strijdlustige Italiaan Fran- cesco Moser had juist met een tempoverhoging het veld in twee stukken gescheurd. In het twee de gedeelte kwam de wedstrijd pas los, zonder dat ook maar een renner erin slaagde een flink eind weg te rijden. De Italiaan Paganessi reed even voorop, ge volg door de Zweed Tommy Prim en Bert Gosterbosch. Controle Het duurde allemaal niet lang. De renners van Post waren in de eer ste groep van dertig man uitste kend vertegenwoordigd met vijf renners. Zij controleerden ook de koers om in de slotfase de Belg Ludo Peeters naar voren te schuiven. Oosterbosch ging mee met de Autralische Goldrace- winnaar Anderson alvorens Schipper de beslissing inluidde. Peeters sprong achter hem aan en direct daarop ook Adri van der Poel. De boerenzoon had ein delijk eens geluk en greep zijn kans toen die zich voordeed. De uitslag van de grote Prijs van Frank fort is: 1. Adri van der Poel (Ned) 242 km in 6.01.30, 2. Ludo Peeters (Bel) op 10 sec., 3. Leo van Vliet (Ned) op 20 sec., 4. Luc Colijn (Bel) z.t., 5. Bert Ooster bosch (Ned) z.t., 6. Marc Gomez (Fra) z.t., 7. Jos Schipper (Ned) z.t., 8. Ste ven Rooks (Ned) z.t. BURGOS (AFP) - Het weekeinde voor de "Koninginne-etappe" naar het 1600 meter hoog gelegen Lagos d'Enol gebeurde in de Ronde van Spanje niets noe menswaardigs. Of het zou moe ten zijn, dat de Spanjaard Alber to Fernandez de leiderstrui over nam van zijn landgenoot Julian Gorospe. Het was echter secon- denspel aan het einde van de twaalfde etappe in Logrono. Daar versloeg de jonge Belg Eric Vanderaerden- opnieuw wereld kampioen Giuseppe Saronni in een massasprint. Gisteren in Burgos meldde zich opnieuw een grote groep renners bij de eindstreep. In Burgos was Noel de Jonckheere sneller in een Bel gisch onderonsje tegen Guido van Calster en Eric Vanderaer den. De uitslag van de dertiende etappe is: 1. Noel de Jonckheere (Bel) 147 km in 4.26,20 (gem. 33.116 km/u); 2. Guido (Ned) z Het algemeen klassement is: 1. Alberto Fernandez (Spa) 58.55,12; 2. Julian Gorospe (Spa) op 8 sec.; 3. Ber nard Hinault (Fra) op 1.56; 4. Marino Lejarreta (Spa) op 2.00; 5. Hennie Kui per (Ned) op 3.16. Super prestige Door zijn overwinning in de Grote Prijs van Frankfort is Adri van der Poel opgeklommen naar de zevende plaats in het klassement om de super prestige-trofee. Jan Raas bleef leider. Klassement super prestige: 1. Jan Raas (Ned) 145 punten, 2. Giusep pe Saronni (Ita) 100, 3. Steven Rooks (Ned) 845, 4. Hennie Kuiper (Ned) 75, 5. Sean Kelly (Ier) en Phil Anderson (Aus) 70, 7. Adri van der Poel (Ned) 63,8. Bernard Hinault (Fra), Rene Bit- tinger (Fra) en Ludo Peeters (Bel) 60, 11. Leo van Vliet (Ned), Francesco Moser (Ita) en Fons de Wolf (Bel) 50. Poel, die in de concurrerende klassieker rond de Henninger Toren triomfeerde, hebben de klassieke voorjaarsreeks voor Nederland op fraaie wijze afge sloten. De prestatie van Van der Velde krijgt internationaal het minste aanzien, omdat het kam pioenschap van Zürich dit sei zoen niet meetelt voor het klasse ment om de super-prestige. Een rel is daaraan voorafgegaan. Het kampioenschap van Zürich had het organisatierecht op de zondag voor het begin van de Ronde van Romandië. Rond de Henninger Toren in Frankfort kreeg vast de eerste mei toege wezen en dit jaar vielen beide da gen dit jaar samen. Na ruzie tus sen de organisatoren moest het kampioenschap van Zürich ge noegen nemen met een rol op het tweede plan. De wedstrijd telde slechts voor de wereldbeker en niet voor het super prestige-klas- sement. "Frankfurt" telde voor beide klassementen. De Ronde van Spanje is in volle gang en door hardnekkig aan de zelfde datum vast te houden, werd het internationale wieier- peloton in tweeën gesplist. On danks de concurrentie van Frankfort kende het 70e kam pioenschap van Zürich een sterk deelnemersveld en een sterke winnaar. Van der Velde werd de opvolger van Van der Poel. De finale van de 70e editie van het zware Zwitserse koers was 100 kilometer lang. Na 175 kilometer werd de eerste aanval geplaatst en dat duurde tot aan de eind streep. Jan Jonkers was verant woordelijk voor de eerste ont snappingspoging. Jonkers, te genwoordig in Nederlandse dienst rijdend, kreeg de Zwitser Marco Vitali, Glaus, Van der Vel de, Nieuwdorp en de Belg Go- vaerts met zich mee. Het zestal bouwde een voorsprong op van bijna twee minuten. In Regensdorf, op enkele kilome ters van de finishlijn, plaatste de Zwitserse sprinter Gilbert Glaus de laatste en beslissende demar rage. Alleen Van der Velde kon Glaus volgen. In de eindsprint TOKIO (ANP) - Met een grijns op het gezicht pakte de Westduitse dames- ploeg de tassen al in. Wat kon hen bij de wereldkampioenschappen tafel tennis in Tokio in de interland tegen Nederland feitelijk nog gebeuren? Nadat zij de eerste game al in haar zak had gestoken, leidde Krüger tegen Miriam Kloppenburg in de tweede set met 20-14. Slechts een rake klap verwijdert van de 3—2 zege. Kloppenburg bleek echter het gezonde standpunt te huldigen dat bij 21 de strijd pas echt is verloren. Met een mooi serie deed ze de zes matchpunten teniet, om vervol gens in de beslissende set de kapotte Krüger voorbij te snellen. Waarmee niet West- Duitsland maar Holland met de zege aan de haal ging. De grijns op de Duitse gezich ten was toen allang verdwenen. Kloppenburg leidde met haar won derbaarlijke wederopstanding haar team van 2—2 naar 3-2 en daarmee naar een ongekende ho ge klassering. Tijdens de vorige wereldkampioenschappen in Novi Sad werd een zeventiende plaats bereikt. Nu strijdt de ploeg van coach Theo Bakker om de vijfde tot en met de acht ste plaats. In dat kader staat van- Dames: Categorie 1: Groep a: China-N.Korea 3-0, Hongarije-Frank- rijk 3—0, Tsjechoslowakije—Joegosla vië 3—2, Nederland—W. Duitsland 3-2, Nederland-Tsjeehoslowakije 1-3, Nederland—Frankrijk 3-0. 1. China 7 gewonnen, 2. N. Korea 6, 3. Tsjechoslowakije 5, 4. Nederland 4, 5. W. Duitsland 2, 6. Hongarije 2, 7. Joe goslavië 1, 8. Frankrijk 1. Groep b: Z. Korea-Sowjet-Unie 3-2, Roeme- nië-Oostenrijk 3—1, Zweden-Fin- land 3-2, Japan-Engeland 3-0. 1. Japan 6 gewonnen (20-4), 2. Sowjet- Unie 6 (20-6), 3. Z. Korea 6 (19-6), 4. Engeland 4,5. Roemenië 3,6. Zweden 2, 7. Finland 1, 8. Oostenrijk 0. Om de plaatsen 1-4: China-Sowjet- Unie en N. Korea-Japan om de plaat sen 5-8: Tsjechoslowakije-Engeland en Nederland-Z. Korea. Heren: Nederland-Australie 2-5, Nederland-- Wales' 5-1, Nederland-Schotland 5-1, Nederland-Zwitserland 5-0. Oranje speelt verder in de strijd om de 21 t/m 24ste plaats. daag de confrontatie op het pro gramma met Zuid-Korea, dat in de andere A-poule als derde ein digde achter de Sowjet-Unie en Japan. Voor morgen wordt de strijd om de wereldtitel voor lan den door de oranjedames afge sloten tegen Engeland of Tsje choslowakije. Middenmoot De heren van Milan Stencel speel den zich gisteren wat minder in de kijker. De zeges van zaterdag op Schotland en Wales (in beide gevallen 5-1) hielden een beves tiging in van de middenmootpo- sitie die Oranje al sinds jaar en dag in de B-poule inneemt. Door verlies tegen India (2—5) en Hongkong (1-5) was de hoop op promotie naar de A-poule al snel een illusie gebleken en in de een na laatste poulewedstrijd miste Oranje tegen Australië ook nog de kans om de vierde plaats van wat extra glans te voorzien. De Australiërs zorgden er met 2-5 voor dat Milan Stencel en zijn pupillen verder moeten spelen om de 21e tot en met de 24e plaats. De winst van 5—0 op Zwitserland, laat op de zondag avond was slechts een voorspel bare afspiegeling van het krachtsverschil tussen beide lan den. Vandaag speelt Oranje de Miriam Kloppenburg (r) blijkt in Tokio een uitstekende partner te zijn van Bettine Vriesekoop Consolideren Voor de damesploeg was de aller eerste doelstelling het consolide ren van de A-poulestatus. Door verrassende triomfen op Joego slavië en Hongarije was daarvoor al op de eerste twee speeldagen de basis gelegd. Zaterdag werd tegen Frankrijk de eerste de bes te gelegenheid gebruikt om het karwei te klaren. De winst met 3-0 was verheugend, want zij impliceert dat ook de tweede da me voor het eerst in de A-poule een zege wist te behalen. Ellen Bakker versloeg de sterke Parij- se verdedigster Thiriet, nadat daarvoor Vriesekoop Monteux had afgetroefd. In het dubbel rondden Vriesekoop en Klop penburg af naar 3-0. Vanaf dat moment kon er gedacht worden aan een zo hoog mogelijke klas sering. Het willen halen van een derde plaats hield de verplich ting in zondagmorgen Tsjecho slowakije af te troeven. Oud-minister Brinkhorst, thans behartiger van de EEG-belangen en gestationeerd in Japan zag voor zijn ogen Ellen Bak ker in de openingspartij met 21- 19 in de derde game zeer verdien stelijk van Rakhova verliezen. Vriesekoop maakte moeilijk ge lijk door Silhanova in drie games terug te wijzen. Ook het dubbel ging met 21-19 in de beslissende gang tot de 21 de mist in. Voeg daarbij nog het ongelukkige ver lies dat Vriesekoop tegen Rakho va leed en het is begrijpelijk dat iedereen in het oranje-kamp achteraf over een geflatteerde nederlaag repte. Mentaal Mentaal bleek het team uit het juis te hout gesneden. Het uithuilen duurde slechts even. Nog geen vier uur later was de inzet tegen de Westduitsers weer ontdaan. Kloppenburg pakte tegen Wen- zei een game af maar dat is nog altijd te weinig om een 0-1 ach terstand te voorkomen. De op backhand spelende Krüger er voer tegen Vriesekoop hetzelfde: 1-1. De beslissing zou vallen in het dubbelspel, want volgens de wetten van de logica zou Vriese koop met Wenzel wel geen par don kennen. Het dubbel werd gewonnen, maar daarna bleek dat ook een pingpongbal raar kan rollen. De wat corpulente Wenzel wierp met succes haar gewicht in de strijd en daarmee was het de beurt aan de ooster buren zich zeker te wanen van winst in dit duel. Ook in tafelten nis bleek, dankzij Kloppenburg, niets zeker. Na de overwinning van 3—2 staat vast dat de Oranje- dames tijdens deze 37e wereld kampioenschappen hoger ein digden dan ooit een Nederlands damesteam deed. Maar mis schien is de meest verheuglijke conclusie wel dat Miriam Klop penburg en Ellen Bakker beiden op weg lijken een volwaardige teamgenoot te worden van Betti ne Vriesekoop. Heren De heren scoorden tegen Schot land en Wales in beide gevallen 5-1. Tegen de Schotten verloor Gootzen een duel, tegen Wales Rene Hijne. Potton en Henk van Spanje bleven vaste keus voor Stencel en beiden rechtvaardig den tegen Australië min of meer hun keuze door Tepper te ver slaan. Daarbij is niet gezegd dat Oranje in dat treffen ook goed speelde. Integendeel, het bleef bij deze twee winstpunten: 2-5. Of de Nederlandse heren uiteinde lijk 21e of 24e worden, de conclu sie van het optreden tijdens de wereldkampioenschappen kan al getrokken worden. De hoop op promotie is hardhandig de grond ingeslagen. Nederland lijkt definitief verloren voor de A-poule. Het gevolg zou kunnen zijn dat er bij een aantal interna tionals een demotivatie optreedt omdat zeven dagen per week trainen voor een middenmootpo- sitie in de B-poule niet aanlokke lijk is. Positief Rene Hijne en Bob Potton onder schreven deze veronderstelling nu al. De wereldtitel voor heren- team wordt vanaf nü betwist door China dat Hongarije treft in de ene halve finale en Zweden en Engeland die elkaar in de andere semi-eindstrijd treffen. Van een gevreesde Aziatische supprema- tie is dus geen sprake, als prolon geert China vrijwel zeker de titel. Bij de vrouwen hebben naast Chi na ook Japan en Noord-Korea zich bij de laatste vier gespeeld. Sowjet-Unie is het enige niet- Aziatische team dat nog in de strijd is. ten over dan de sneller geachte Glaus. De uitslag van het 70e kampioenschap van Zürich is: 1. Johan van der Velde (Ned) 273,5 km in 7.07,09 (gem. 38.417 km/u). 2. Gilbert Glaus (Zwi) z.t., 3. Frits Pirard (Ned) op 1.47, 4. Erich Maechler (Zwi) op 2.05, 5. Frank Hos te (Bel) z.t., 6. Ludo de Keulenaer (Bel) z.t., 7. Patrick Moerlen (Zwi) z.t., 8. Jan Jonkers (Ned) z.t., 9. Mario van Vlimmeren (Ned) op 5.08. LEIDEN/DEN HAAG - De wie lerkampioenschappen voor het district Zuid-Holland 1 werden gisteren danig geteis terd door Pluvius. Afgelasten is er bij het wielrennen echter niet gauw bij. Op het par koers van het Haagse indus trieterrein "De Binckhorst" kwam dat dan ook niet ter sprake. De klimatologische omstandigheden bezorgden de organiserende vereniging Hollandia echter wel flink wat kopzorgen. De nodige improvisatie bleek onvermij delijk, waardoor bijvoor beeld de junioren slechts 40 van de geplande 90 minuten op de fiets zaten. De renners uit de Leidse regio timmerden bij de amateurs goed aan de weg. Terwijl Jan Hogervorst doende was via een solo de provinciale titel voor zich op te eisen, sprong Hans Steekers twee ronden voor het einde samen met Ammerlaan uit het eerste pe loton weg. De grote groep reageerde niet, waarna er voor de niet rappe Steekers een derde stek leek te zijn weggelegd. Ammerlaan ging echter in de laatste bocht naar de finish onderuit, zodat de Noordwijkerhouter alsnog met de tweede plaats aan de haal kon gaan. Die stek lever de Steekers het recht op deel name aan de nationale kam pioenschappen op. Leen Janszen eindigde in de sprint van de achtervolgers als tweede achter Van Rossum, waardoor de Alphenaar zich als vierde klasseerde. John Kuyvenhoven finishte als 18- de. Bij de junioren drukten de Swift-renners hun stempel op de koers. Toen echter de prijzen via een massaspurt verdeeld dienden te worden, gaven zij niet thuis. De rappe John Eradus, eerder al met Gert-Jan Zwaan in een kop groep van vijf man present, zag zijn kansen door een dub bele lekke band in de finale vervliegen. Richard Ippel verschoot zijn laatste kruit tijdens een tevergeefse solo. De Leidenaar werd in de laat ste ronden teruggepakt en moest het met een 15de plaats doen. Zwaan werd 14- de, terwijl Casper van der Meer nog een 12de stek uit het sprintvuur sleepte. Win naar werd Westlander Chris Koppert. Ruud Onos (Bollenstreek) en Theo van Santen (Swift) toonden zich in de sprint van de liefhebbers rappe klanten, door als tweede en derde over de meet te gaan. Jan Zwaan gooide er in de finale van de veteranenkoers een solo tegenaan. De Voorscho tenaar werd echter door de kopgroep teruggepakt en moest het vervolgens met een vijfde plaats doen. De Swift-nieuwelingen reden een actieve koers, maar mis ten net als de junioren tijdens de finale de boot. De beste klassering ging naar Hans van Egmond met een 14de plaats. Bij de dames was Hanneke Lieverse uit Hille- gom oppermachtig. Zij eiste via een solo de titel voor zich op. Tijdens de criteria op Konin ginnedag bewaarden de meeste renners hun kruit voor de zondag. Wel nestelde amateur Martin Schalkers zich in Enkhuizen in de twee de kopgroep, om tenslotte als 8ste te eindigen. Junior Ri chard Ippel miste in het Von delpark de slag, om vervol gens met een zege in de pelo tonspurt de zevende plaats voor zich op te eisen. Lief hebbers Adrie Krüger (Kat wijk) en Gerrit Kleinveld (Lisse) streden in de Haar lemse Slachthuisbuurt om de eindzege. De beide kempha nen gaven elkaar in de eind spurt geen duimbreed toe, waarna tenslotte Kleinveld door de jury tot winnaar werd uitgeroepen. ADVERTENTIE Nationale Astmakollekte 2-8 mei 1983 Bankrekening 70 7070120

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15