Noordwijk even kampioen IM Ik ben in de rust door het dak gegaan" SJC uitgeteld -C Last valt van schouders RCL Water staat WSB tot de lippen Siera middelpunt feestje: 4-0 Kroon wordt na rust opgeborgen Roodenburg heeft weer succes: 2-1 Molendijk scheldt Quick Boys wakker MAANDAG 2 MEI 1983 POELDIJK - Het contrast was le vensgroot. Terwijl de SJC-spe lers van uitputting en teleurstel ling uitgeteld in het strafschop gebied lagen, maakte het team van Verburch een heuse pyrami- de boven op de maker van de winnende treffer, Peter Smit. Door dit doelpunt in de allerlaat ste minuut pakte Verburch met 1-0 de zege en blijft daardoor in de race voor de titel. SJC liet in verband met de degradatie een belangrijk punt uit handen glip pen. De overwinning van Verburch kwam op een moment dat ieder een zich al bij een gelijkspel had neergelegd. De Poeldijkers had den dan wel het grootste deel van de wedstrijd het doel van de uitblinkende Ed Zuidhoek be stookt, de beste kansen waren voor SJC geweest. In de eerste helft had het behoudend opere rende SJC het nodige geluk. Na een gelijkopgaand begin kreeg Verburch een groot overwicht en forceerde enkele kansen. Een goal van de uitstekend spelende spits Ton Jongmans werd afge keurd (buitenspel) en twee ande re inzetten van dezelfde Jong mans werden door Zuidhoek knap onschadelijk gemaakt. SJC kwam in die eerste helft niet ver der dan een kansje voor Maarten Plug en een afstandschot van Piet Alders. Ook in het begin van de tweede helft zette Verburch de gasten onder druk. Jongmans bleef in de spits alle aandacht opëisen en van de vleugels kwam het gevaar Sport van de handige Hans en René van Staveren. Verburch maakte in deze periode echter de fout te veel de bal hoog in de doelmond te spelen waar de lange Fokke van der Reydt en Ed Zuidhoek het gevaar konden bezweren. Na die eerste twintig minuten leek Verburch uitgeraasd en kroop de ploeg van trainer Zoetemelk uit de schulp. Jos Alders en Leen van der Zalm kwamen een paar maal knap door, maar de mooiste kansen waren voor Maarten Plug. Eén keer liet hij vrij voor keeper Johan van der Kley de bal knullig van de voet springen en even later kreeg hij de bal zelfs niet in een leeg doel. Ook Ben van der Zalm was dicht bij de 0-1, maar Van der Kley tikte da bal uit de kruising. Verburch was aangeslagen en leek zich met de puntendeling te verzoe nen. Alleen George Holsteyn niet. In de allerlaatste seconden soleerde de laatste man van Ver burch knap naar voren, lanceer de met een boogballetje de snelle Peter Smit die alsnog de 1-0 langs de uitvallende Zuidhoek in de touwen tikte. WILL MOERER. Blauw Zwart liep één punt weg van de degradatieplaatsen door een 0-0 deling met Gouda. De 19-jarige invaller-doelman Ro land Koot van de bezoekers was er voor verantwoordelijk dat Blauw Zwart het overwicht en surplus aan kansen niet in klin kende munt kon omzetten. uEIDSCHENDAM - Het (re- gen-)water staat WSB tot de lippen. Niets lijkt de Noordwijkerhoutse derde klasser dit seizoen bespaard te blijven. Na het kortston dig bezoek gistermiddag bij kampioen RKAW is de nood op zijn hoogst. Red ding lijkt een heel eind weg.. Een helse bui dwong scheids rechter Straatman halver wege, bij een 0-2 stand in het voordeel van WSB, de wedstrijd in Leidschendam te staken. Weg voorsprong, weg punten. In zo'n geval ei sen de reglementen name lijk dat de wedstrijd in zijn geheel moet worden overge speeld en het is maar zeer de vraag of WSB bij een her nieuwd bezoek aan RKAW nog eens de winst naar zich toe kan trekken. Tot over maat van. ramp hield Vre- denburch met een vette 5-1 zege op HMSH de punten in eigen huis waardoor WSB op één wedstrijd èn twee punten achterstand is ge raakt. Gistermiddag leek het tot hal verwege niet meer fout te kunnen gaan met de Noord- wijkerhouters. Voor rust had net zo goed een veel voud van de 0-2, doelpun ten van Leo Verbeek (30ste minuut) en Johnny van Elk (38ste minuut) kunnen wor den bereikt. Het wachten is nu eerst op de uitslagen van de laatste offi ciële wedstrijddag in 3A. In dien WSB aanstaande zon dag punten verspeelt aan UDO en Vredenburch door winst bij Rijswijk verder weg zou lopen en derhalve ook niet meer zou kunnen worden achterhaald, dan de gradeert WSB met HBS naar de vierde klasse. Blijft WSB in de race, dan wordt in overleg met RKAW een datum vastgesteld voor een nieuwe partij. WSB zal er alles aan doen om die op vrijdagavond te spelen, om dat op andere doordeweekse dagen verschillende spelers wegens studie niet beschik baar zijn. SCHIEDAM - Katten in het nauw plegen rare sprongen te maken. RCL ondervond dat vorige week aan den lijve tijdens het bezoek aan het in degradatienood verkerende Vitesse Delft: 1-0 verlies. Een resultaat dat niet zonder gevolgen bleef. Daardoor werd de confrontatie met de tweede kat in het nauw, PPSC, voor de Racing Club bepaald geen formaliteit. RCL dreigde zaterdag immers bij verlies zelf in de degrada- tiedans verzeild te geraken. Zover kwam het niet. Nu het er echt op aan kwam hielden de Leiderdorpers het hoofd koel en stelden zij met een 0-4 winst orde op zaken. Van het beginsignaal van de Meppelse arbiter Meuleman af, nam een geconcentreerd spelend RCL het heft in handen. Ben Heemskerk ope reerde ditmaal niet als teruggetrokken spits, maar zocht nu, met de nijvere Cees Ruis en Erik van Doeselaar als steunpilaren, de punt van de aanval op. Offensieve impulsen die nog versterkt werden door het goede opkomen van Peter Siera. Dé kans op 2-0. In 'vrije positie kopt René van Hensbergen de bal i brengen. Anderzijds klitte Ruud Boender- maker zich uit veiligheidsover wegingen vast aan de gevaarlijke Ron Carli. Toch bleek dat overwicht geruime tijd niet voldoende om op voor sprong te komen. Net als tegen Vitesse had RCL moeite met het benutten van de kansen. Kansen die vooral ontstonden omdat PPSC geen passend antwoord had op het duiveltje uit het RCL- doosje: Peter Siera. In de 10de minuut strandde Siera's kopbal echter op keeper Spierings. Even later overkwam Siera hetzelfde, nadat Dick van der Bijl de bal uit een vrije trap listig had doorge tikt. Een handsbal van Wester- veld werd door de leidsman bo vendien niet met de geclaimde penalty gehonoreerd, hetgeen aan het eind van de eerste helft nogmaals geschiedde toen Heemskerk een bekeken bal m de PPSC-doelmond met de hand zag onderbroken. Toen de (doelkans)vruchten RCL wrang begonnen te smaken, mocht PPSC zelfs enige schuch tere aanvalspogingen wagen. Carli toonde zijn kwaliteiten, maar vond dermate weinig steun bij zijn teamgenoten, dat het ren dement nihil bleef. Dat gold niet voor de acties van Siera. In de 30ste minuut rook hij zijn kans op een vrije trap van Ben Heems kerk. Alle aandacht ging uit naar de Leiderdorpse luchtmacht, waardoor de vrijstaande Siera de bal fraai in de touwen kon kop pen: 0-1. Het hek leek toen ten gunste van RCL van de dam (Theo de Waard: "Heb je eenmaal een keer gescoord, dan wordt het een stuk gemakkelijker"), maar dat pakte anders uit. In de 35ste minuut ging Westerveld, na voorberei den van Carli, op avontuur. Dé verdediger drong zowaar tot in het strafschopgebied door, al waar hij René Kammenga op zijn pad vond. Kammenga, juist daar voor in de heupzwaai genomen door De Nijs, ontfutselde Wester veld met een tackle de bal, het geen de arbiter onmiddellijk naar de stip deed wijzen. Nieuwe hoop gloorde in de Schiedamse harten, maar aanvoerder Winkel man verkeek zich bij het nemen van zijn strafschop op de kwali teiten van Peter van der Heijden. De RCL-keeper tikte de bal uit de bovenhoek van het doel. Attent Die tegenvaller brak de laatste weerstand van PPSC. Na de rust kon RCL onbevangen aan een grotere voorsprong bouwen. In de 65ste minuut was het dan ook raak. Na een inworp van Siera tikte Van Doeselaar de bal op Tijs Bruna, die het leder met een droge knal via de vingertoppen van de doelman in de kruising joeg: 0-2. RCL stond nog feest te vieren, toen René Kammenga plots een bal van De Bruijn op de lijn diende te keren. Reden om nog even attent te blijven. Peter Siera was dat vijf minuten later. Hij zag doelman Spiering slecht "getimed" het doel uit komen en schoof de bal van grote afstand in het net: 0-3. Nieuwe Leiderdorpse mogelijkhe den stierven vervolgens in schoonheid, waarna het er in de slotfase naar uitzag dat RCL de opponent de eer van een tegen treffer gimde. Het was echter Siera die in de 90ste minuut uit een scrimmage de 0-4 aanteken de. Een zware last was van de Leiderdorpse schouders afgeval len. Dat bleek direkt na afloop. De spelers zetten een rush in op de ter ere van Koninginnedag ge opende buitentap en bouwden spontaan een feestje, met Peter Siera als middelpunt. RUUD DOBBELAAR NOORDWIJK - Halverwege de tweekamp met Zwart Wit'28 be steeg Noordwijk met flair de troon in de eerste klase A, maar door toedoen van de Rotterdam se opponent èn Quick Boys tui melde de Noordwijkse ploeg in het tweecle part alsnog van de ze tel. Volkomen onverwacht ont ketenden Zwart Wit'28 en het elf tal van Joop Molendijk, op be zoek bij Kozakken Boys, een pa leisrevolutie, die tot gevolg had dat de kroon vooralsnog moet worden opgeborgen. Noordwijk blijft alleenheerser in het zater dagvoetbal, maar omdat de ploeg zelf na een 1-0 voorsprong remi seerde met Zwart Wit'28 (1-1) en Quick Boys na rust een 2-1 ach terstand omboog in een 2-3 voor sprong, werd de kroning uitge steld tot een nader te bepalen da tum. De Katwijkse concurrent lijkt der halve alles in het werk te stellen toch nog aan de macht te komen. Afgaande echter op de manier waarop Noordwijk zijn volk za terdagmiddag in de eerste rond gang vermaakte, moet worden verondersteld dat de ploeg van Piet Buter aan het einde van de WERKENDAM - De sport heet de spiegel te zijn van de maatschap pij, vandaar dat ook in die recrea tieve sector functies ten nauwste in relatie staan tot diploma's. Zo dat het dus kan gebeuren dat ie mand als Wim Jansen ondanks een tas vol voetbalervaring nog een fiks aantal jaartjes naar Zeist zal moeten pendelen, wil hij zich ooit toptrainer mogen noemen. Zonder 'papiertje' geen aanstel ling; zo is het zéker in de Neder landse samenleving, zo is het ook in de voetballerij. Op zich is er niets op tegen dat een vak be schermd wordt tegen beunha zen. Maar als een niet voldoende gediplomeerde in de praktijk aantoonbaar blijk geeft van zijn bekwaamheid, staat er zo op het oog weinig in de weg om anders dan volgens het boekje te hande len. Zo werkt het echter niet in Zeist, onveranderd wordt op het bondsbureau zonder gevoel voor improvisatie strikt de hand ge houden aan de wet. Bij Quick Boys toont Joop Molendijk het bizarre van die starre, door de WON nog aangedikte opstelling van de bondsbonzen aan. Sinds een half jaar dwingen de rit aan de kampioensdis zal kun nen aanschuiven. Tenzij Noordwijk volgende week onderuitgaat tegen Barendrecht en Quick Boys daarna in een di recte confrontatie 'alles geeft' om in de toekomst niet als eeuwige tweede door het leven te hoeven gaan. Zaterdagmiddag had het er veel van weg dat de Katwijkers die kwalifikatie zouden krijgen opgelegd, nu de koploper in de pauze met 1-0 voorstond en de Noordwijkse microfonist meld de dat Quick Boys in Werkendam tegen een 2-1 achter stand aankeek. Even mocht Noordwijk zich toen kampioen wanen. Totdat...totdat vlak na de theepauze Bert Hooyer, tegen alle logica in ove rigens, gelijk maakte. Vanaf dat moment ging de thuisploeg ver krampt opzoek naar de winnen de treffer, die niet werd gevon den. Mede waarschijnlijk omdat de microfoonstem op de Duin wetering kort na het doelpunt bekend maakte dat Quick Boys op gelijke hoogte was gekomen en later dat de Katwijkers zelfs op voorsprong waren gekomen. vreemde ogen van Joop Molen dijk Quick Boys naar de beste seizoenprestatie sinds jaren. Na dat Berry Janse in november als gevolg van een hernia noodge dwongen had moeten afhaken, nam 'stagiair' Molendijk met veel bravoure het roer over. Het klikte meteen tussen hem en de spelersgroep, een deel van zijn natuurlijke flair sloeg over op de ploeg die zaterdag de vinger aan de pols van Noordwijk hield door Kozakken Boys met 2-3 te kloppen. De invloed van een trainer, dat vooropgesteld, moet niet worden overschat. Met al zijn kennis leeft een technisch leider bij de gratie van de aanwezige kwali teit, bij de bereidheid van de spe lers ook om zich optimaal in te zetten. Maar toegespitst op Joop Molendijk mag wel worden op gemerkt, dat hij in Katwijk iets heeft losgemaakt. Het al jaren binnen de selectie sluimerende talent komt nu tot volle wasdom. Nog niet aangestoken door de gewichtige taal van de Zeister boeken, zendt de Vlaardinger uit op de golflengte van'de hem tij delijk toegewezen voetballers. "Verkrampt" Waar Noordwijk daarvóór als een vorst had gespeeld, vielen na de gelijkmaker alle automatismen uit het spel van de ploeg weg. "Vanaf dat moment gingen we verkrampt voetballen", had ook trainer Piet Buter geconstateerd. "Zelfs de jongens die van alles hebben meegemaakt. Iedereen wilde toen een doelpunt maken, terwijl er niet écht meer werd ge werkt om de bal te veroveren. Ik had speciaal gevraagd of ze de ruststand van Quick Boys niet wilden vertellen, maar wij hoor den het toen we het veld oplie pen". Om te beginnen aan de tweede helft die het aanzien zeker waard was, maar mede om voornoemde redenen kwalitatief minder was dan het eerste part. De thuis ploeg leek daarin duidelijk te willen maken, dat de titel alleen Noordwijk toekwam. Qua voet bal slaagden de Noord wij kers daarin, maar wanneer het aantal kansen wordt afgewogen tegen de enkele treffer van Geert Jan Bakker, moet worden geconclu deerd dat Noordwijk te weinig Joop Molendijk natuurlijke flair (foto Holvast). "Ik ben in de rust door het dak gegaan. Wie niet werken wil, flik ker ik eruit", kondigde hij bij voorbeeld halverwege Kozakken Boys-Quick Boys gespierd aan, nadat zijn gezelschap zich nogal gezapig op achterstand had laten zetten. Noordwijk, op dat mo ment virtueel kampioen, moest rendement peurde uit het vijfen veertig minuten durende over wicht. Achterin gaven Van der Veen, Wendt, Sluys en Ton Ma- rijt nauwelijks een kans weg; het middenveld overvleugelde voor al door de impulsen van de aan de rechterkant steeds goed door komende John Marijt, de Zwart Wit-middenlinie, terwijl de voor- waartsen Geert Jan Bakker en René van Hensbergen de Rotter damse verdediging handenvol werk bezorgden. De treffer van Bakker (10de mi nuut), op aangeven van Van Hensbergen, leek de aanzet tot meerdere doelpunten, maar Van Hensbergen (2x), Gerlof (2x), Bakker, Van der Veen en John Marijt slaagden er niet in het fraaie aanvalsspel met doelpun ten te bekronen. Vlak voor de pauze leek de ploeg toch nog op een ruimere marge te bewerk stelligen, maar de treffer van Van Hensbergen kreeg geen goed keuring van arbiter Bezemer, die een Noordwijker "laat gaan" had horen roepen. Anders Desalniettemin leek Noordwijk de pot 'gewoon' te winnen. Maar 45 minuten later vernemen dat Quick Boys blijkens de 2-3 had geweigerd uit de titelrace te stap pen. Met zijn donderspeech bereikte Molendijk dus zijn doel. Voor de pauze had hij met groeiende er gernis aan moeten zien hoe de Katwijkers zich in de persoonlij ke duels dikwijls in de luren lie ten liggen door hun Brabantse tegenstrevers. Achterin liet de discipline nogal eens te wensen over; twee leden van de thuis club konden daardoor ongehin derd de roos treffen. En dan te bedenken dat Kozakken Boys in de voorgaande vier ontmoetin gen niet aan goals was toegeko men. Maar na 373 minuten voet bal, dus in de dertiende minuut van de confrontatie met Quick Boys, kopte de totaal ongemoeid gelaten middenvelder Am bachtsheer een verre ingooi van spits Den Haan door, waarna de ook al vogelvrije Dick Damen de afronding van de aanval verzorg de. Om nog maar eens aan te geven hoe slecht Quick Boys in die eer ste periode bij de les was, kopte Philip den Haan acht minuten la- Bert Hooyer, op aangeven van Leendert van Doorn, maakte acht minuten na de rust met rijn gelijkmaker duidelijk dat logica een begrip is dat geen enkel raakvlak heeft met de voetbal sport. Hoewel de kustploeg nog inzetten van Bakker (2x) en John Marijt van de lijn zag gekeerd, was na de 1-1 van Hooyer alles plotseling anders. Waar Noord wijk voor de pauze een collectief vormde, leken nu alle voetballers uit op persoonlijk succes. Ieder een stormde naar voren, zonder zich er van te vergewissen of daar ook echt de mogelijkheid toe was. Het bood Zwart Wit'28 de kans zich in de wedstrijd te spelen. Hooyer verscheen zelfs voor open doel, maar schoot naast en Peter Nipius (zijn naam en die van Arie Damsma werden geno teerd door spelleider Bezemer) knalde van twintig meter op de lat. De mededeling, vlak voor het ein de, dat Quick Boys inmiddels op 2-2 was gekomen, deed Noord wijk reeds beseffen dat de kro ning tot een nader te bepalen da tum moet worden uitgesteld. FRED SEGAAR ter na een lange bal van Ger Klop zonder enige tegenstand (waar was Freek Rienks?) de houdbare 2-0 achter Theo Guyt. Het is dat Frank van der Kley vlak voor rust de 2-1 op zijn voeten kreeg met vriendelijke medewerking van linksback Aijan de Vries, an ders hadden de Katwijkers vrij wel kansloos aan de theepauze kunnen beginnen. "Nu waren we nog niet verloren, daarom heb ik ze wakker ge scholden", gaf Joop Molendijk later opening van zaken. "Er rit klasse zat in de ploeg, maar de spelers moeten wel constant ge motiveerd worden". Tot en met opgepept zette Quick Boys de trots van Werkendam na rust op eigen perk vast. Freek Rienks fungeerde als een soort aanvallende spil met spitsbe- voegdheden, achter werd één te gen één gespeeld. Al werd de we gens droevige familie-omstan digheden afwezige Kees van Rooyen wel degelijk gemist, Quick Boys slaagde er in om met name de aan zijn lies geblesseer de vrije verdediger Van der Stelt het hoofd op hol te jagen. De slimme Martin van der Plas NAALDWIJK - Roodenburg is hard op weg om een ereplaats in de eerste klasse op te strijken. De Kooiclub, die na een goede start van de competitie een slechte pe riode kende, behaalt nu weer aan de lopende band overwinningen. Na het 'slippertje' van vorige week tegen Wilhelmus, klopte de formatie van Laurens Mouter gistermiddag het Naaldwijkse Westlandia met 1-2. Roodenburg (zonder Richard Klein, die zijn enkelbanden heeft gescheurd) toonde onder zéér slechte weersomstandigheden twee gezichten. In de eerste helft waren de Noordbewoners opper machtig, maar na de doelwisse- ling stond de ploeg gedurende vijfenveertig minuten met de rug tegen de muur. Roodenburg werd aangenaam ver rast door de lauwe tegenstand van Westlandia, dat zich nog lang niet veilig weet. Na een kwartier konden de Leidenaars profiteren van het matige spel van de thuis club, toen een Westlandse verde diger, na een schot van Peter Cie- re, hands maakte. Arbiter Van Dorp legde de bal op de stip, waarna Aad de Groot doelman Aad van Marrewijk klopte: 0-1. Door de hevige regenval staakte de spelleider de wedstrijd hierna voor enkele minuten, maar di rect na terugkeer op het veld pakte Roodenburg de goede draad weer op. In een 4-4-2-for- matie legde Roodenburg, dat in Kees Verver en Aad de Groot zijn uitblinkers kende, Westlan dia opnieuw zijn wil op. Ronald Jansen, op aangeven van Hennie Koet, maakte er in de 22ste mi nuut 0-2 van. Peter Ciere en Richard Gottmer waren hierna ook nog dicht bij een treffer, maar het ontbrak de ze spelers aan een tikkeltje ge luk. Na de pauze was er sprake van een omgekeerde wereld. Westlandia pakte Roodenburg in de kraag en drukte de ploeg terug op ei gen helft. Waar de ploeg zich in de eerste helft liet wegtikken door Roodenburg, daar waren de rollen nu omgedraaid. Voorin kwamen stonden Peter Ciere en Ronald Jansen op een eiland, ter wijl ook het middenveld de druk nauwelijks kon weerstaa. Dank zij Ger Ammerlaan, na een door- gekopte bal van Eric Veenman, kwam de thuisploeg op 2-1. De gelijkmaker hing lange tijd in de lucht, maar paal, lat én doelman Sjaak Nievaart behoedden Roo denburg voor een deling. Door dit gelijke spel heeft Rooden burg, in zijn, tweede jaar in de eerste klasse, inmiddels een plaats nét onder de top opge bouwd. De Noordbewoners kun nen derhalve nu al terugkijken op een succesvol jaar. kroop 20 minuten na rust vóór de verre van modern spelende af- weerspeler, die niets beters wist te doen dan de Katwijkse schut ter binnen de beruchte lijnen te haken. Strafschop dus, vanaf de stip mikte de excellerende Huug Aandewiel de 2-2 achter Ottevan- ger. De 36-jarige goalie moest tot zijn verdriet zeven minuten voor tijd nogmaals de gang naar het net maken, nadat Van der Kley eer der de kruising had getroffen. Andermaal ging Van der Stelt onnodig in de fout, Arnold Boers raapte het presentje dankbaar op om vervolgens Martin van der Plas in stelling te brengen: 2-3. Jubel alom in het Katwijkse kamp, verwoord dóór Joop Mo lendijk. "Het is nog niet verloren voor ons, Noordwijk is nog geen kampioen", vertikte hij het zater dag zich op voorhand neer te leg gen bij een tweede plaats en een periodetitel. "Ik zeg niet dat we kampioen worden, maar ik ge loof er wel in". Tussen geloof en zekerheid liggen nog dne duels, waaronder de derby tegen Noordwijk.. GERARD VAN PUTTEN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13