-c Doek voor NAC wel gevallen Liverpool nu dan kampioen Sombere toekomst NEC Magie in het doel, wedstrijd afgelast 3 Ploeg geeft 2—0 voorsprong weg PSV maakt er een potje van Na gelijkspel tegen FC Twente Spanning in West-Duitsland en België a STBAflTWFTBfll 1983 Programma donderdag 5 mei SLAAPKAMER CENTRUM ^PROVESTE MODE^ Riant uitzicht voor DS'79 Westduitse dames spelen weer gelijk LEIDSCH DAGBLAD Sport LAGOS (ANP) - Nigeriaanse voetbalsupporters zorgden er zater dag in Lagos voor dat de wedstrijd tussen Stationary Stores (Nigeria) en de bezoekers Asec Abidjan (Ivoorkust) niet kon doorgaan. De supporters betichten de doelman van Abidjan, Ta pe Bidi, van het gebruik van magie. Tot twee keer toe trachtte Bidi een mysterieus object in zijn doel gebied te verbranden, daarbij een "juju-teken" makend. De poli tie maakte een einde aan de ordeverstoringen, maar de scheids rechter weigerde alsnog het duel te laten beginnen, dat ging om een plaats in de derde ronde van het toernooi om de Afrikaanse beker. Wat er met de wedstrijd gaat gebeuren hangt af van het rapport van de scheidrechter en van Bernard Klognon, de waarnemer van de Afrikaanse voetbalfederatie. MAANDAG 2 MEI 1983 EREDIVISIE PSV-PEC/Zwolle 0-1 (0-0). 48. Van Kooten 0—1. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 13.000. NAC-Willetn 2 2-2 (2-1). 15. De Schepper 1-0; 31. Kraay 2-0; 39. Van Mierlo 2-1; 86. Gozems 2-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 13.500. Go Ahead Eagles-Helmond Sport 3-0 (0-0). 51. Ten Cate 1-0; 66. Ey- kelkamp 2-0; 70. Bosman 3-0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 8500. NEC-FC Twente 0-0. Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers: 7900. Sparta-Roda JC 2-2 (2-0). 7. Hol- verda 1-0; 35. Hanssen (eigen doel) 2-0; 67. en 85. Raeven 2-1 en 2-2. Scheidsrechter: Geurts. Toeschou wers: 5.000. Excelsior-AZ'67 1-4 (1-2). 14. De Leeuw 1-0; 16. Gaasbeek 1-1; 28. Jonker 1-2; 56. Talan 1-3; 78. Van de Waart 1-4. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 4000. Vanenburg 2-1; 41. Houtman 2-2; 50. Kieft 3-2; 62. Jeüazkov 3-3. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 61.000 (Uitverkocht). Haarlem-FC Utrecht 4-2 (2-0). 12. Tol 1-0; 45. Haar 2-0; 51. en 66. Car- bo 2-1 en 2-2; 72. Böckling 3-2; 86. Haar 4—2. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 4100. FC Groningen-Fortuna S 3-1 (2—1). 1. McDonald 1-0; 41. Broe ken 2-0; 53. Suvrijn 2-1 en McDo nald 3-1. Scheidsrechter: Van Ette- koven. Toeschouwers: 12.800. EERSTE DIVISIE Cambuur-Eindhoven 3-0 (1-0). 19. Schouwenaar 1-0; 71. Wiebing 2—0; 86. Schouwenaar 3—0 (straf schop). Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 4500. De Graafschap-SW 1-2 (0-1). 22. De Man 0—1; 74. Van Kapel 0-2; 89. Pieneman 1-2. Scheidsrechter: Bannet. Toeschouwers: 1000. MW-Telstar 1-0 (1-0). 34. Dela- haye 1-0. Scheidsrechter: Draais- ma. Toeschouwers: 5800. VW-Veendam 5-0 (4-0). 1. Jans sen 1-0; 5. Bothmer 2-0; 28. Coort 3-0; 43. Janssen 4-0; 61. Coort 5-0. Scheidsrechter: Van der Endt Toe schouwers: 2000. HeracIes-FC Den Bosch 0-4 (0-1). 27. Van der Steene 0-1; 53. Van Herpen 0-2; 68. Aichorn 0-3; 84. DS'79-Volendam 2-2 (1-1). 1. Bra- ham 1-0; 15. Holshuysen 1-1; 58. Evers 2-1; 75. Tuyp 2-2. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschou wers: 11.000. FC Den Haag-Heerenveen 0-2 (0-1). 12. Gotink 0-1; 86. Gotink 0-2. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 2500. EXTRA WEDSTRIJD: Wagenlngen-Vitesse 6-6 (4—3). 6. Meiers 0-1; 13. Bosz 0-2; 21. R. Das 0-3; 32. Van der Berg 1-3; 34. Van der Pol 2-3; 41. Van der Berg 3—3; 43. Van Vyfeyken 4-3; 59. Hulshof 4—4; 62. Hendriks 4—5; 71. Van der Pol 5-5; 86. Van der Pol 6-5; 88. Hulshof 6-6. Scheidsrechter: Vrie- ze. Toeschouwers: 1000. BREDA (ANP) Met nog twee wedstrijden te spelen is het doek voor NAC zo goed als gevallen. Weliswaar kan de ploeg theoretisch gezien nog ontsnappen aan degradatie uit de eredivisie, maar in het Bredase kamp beseft men terdege dat er dan sprake zou zijn van een mirakel. NAC zag de kansen op behoud van het eredivisieschap in de slotfase van de wedststrijd tegen Willem II door de vingers glippen. Vier minuten voor tijd blunderde NAC-doelman Van der Meulen. Een slap schot van Guthrie kreeg de ex-PSV-er niet onder contro le. Invaller Gozems was er snel bij om de gelijkmaker op zijn naam te laten schrijven. Het was de ontknoping van een derby, die dermate emotioneel beladen was, dat er nauwelijks ruimte voor voetbal was. Scheidsrechter Mulder kwam ogen te kort, trok vier keer geel en besloot in de tweede helft de touwtjes zo strak aan te trekken dat het spel om de haverklap stil lag. Het bikkelharde duel in Breda ont wikkelde zich aanvankelijk gun stig voor de thuisclub. NAC, dat laatste man Krijnen wegens een niet meer te herstellen knie heeft afgeschreven, kwam na een kwartier op voorsprong. Een af geslagen bal stuitte voor de voe ten van middenvelder De Schep per, die meteen uithaalde. Wil lem Il-doelman Van der Meyden stond iets te ver voor zijn doel en probeerde tevergeefs het projec tiel te achterhalen. Amper vijf tien minuten later stond Van der Meyden aan de basis van de tweede Bredase treffer. Een ver re ingooi van Dusbaba had een prooi voor de doelman moeten zijn. Van der Meyden reageerde echter te traag waardoor Kraay alle gelegenheid kreeg de bal achterwaarts over de doellijn te koppen. NAC had toen de wedstrijd defini tief in handen moeten nemen, maar liet zich meeslepen door de emoties binnen en buiten de lij nen. Vooral Waslander had meer oog voor de tegenstanders dan voor de bal, wekte irritatie op en zorgde er voor dat Willem II steeds hardnekkiger van zich af beet. Inmiddels had het arbitrale trio het bij beide ploegen definitief ver bruid. Zeker bij Willem II dat al voor rust terecht een strafschop claimde toen Dusbaba een voor zet van de weer razendsnelle Van Mierlo binnen het strafschopge bied met de hand beroerde. Op advies van de grensrechter liet Mulder echter doorspelen. Op dat moment was Willem II ove rigens al teruggekropen naar 1-2. Voor de zoveelste maal liet NAC zich bij een vrije trap verlei den tot discussies. Nelemans rea geerde snel, bracht Van Mierlo in stelling en dat betekende 2-1. Na de hervatting laaiden de emo ties opnieuw hoog op. Hoyer ging bijna op de vuist met de NAC-verzorger, Kraay kreeg pro blemen met de elftalleider van Willem II en Mulder bleef maar fluiten. Hield NAC enkele malen de hand boven het hoofd door dubieuze gevallen in het straf schopgebied weg te wuiven, maar kreeg later in het duel heel Breda over zich heen toen hij een treffer van Van der Borg wegens vermeend buitenspel afkeurde. En ook dat was twijfelachtig. In al dat gesjor en geschop waren er vrijwel geen kansen. Pas in de slotfase kreeg NAC gelegenheid definitief weg te lopen. Invaller Van Schijndel en Van der Borgt lieten het echter afweten. Vier minuten voor tijd voltrok zich het drama voor NAC. Met in de hoofdrol Van der Meulen, die blunderend het eredivisieaf- scheid van NAC inleidde. NEC-Twente was een keiharde partij. Selbach toont dat aan met een tackel op Sanchez Torres. (Foto ANP) NIJMEGEN (ANP) Met nog twee competitiewedstrijden voor de boeg moet NEC ernstig vre zen volgend seizoen als eerste di visionist het Europacup-avon tuur (bekerwinnaars) in te gaan. De Nijmegenaren pakten zater dagavond weliswaar een punt te gen FC Twente, maar gezien ook de resultaten van de mededegra datiekandidaten, ziet de toe komst van de Nijmeegse club er uiterst somber uit. NEC had in de oostelijke derby geen greintje geluk. Na ruim 20 minuten kon Kila slechts met een omhaal via de onderkant van de lat redding brengen op een kopbal van Jansen. Toen Grim vervolgens hard inkogelde kwam de gevaarlijke Nijmeegse aanvaller ook niet verder dan de zelfde plek. Precies na een half uur leek de thuisclub dan toch op een verdiende voorsprong te komen, maar het schitterende schot van verdediger Willemse ketste via de handen van Van Gerven tegen de paal. Tussen de bedrijven door moesten Rutten en Kila ook nog eens ballen van de lijn halen. Een Nijmeegs doel punt bleef evenwel uit. In aanvallend opzicht kwam FC Twente nauwelijks in het stuk voor. De eerste keer dat NEC- doelman Schellekens werkelijk handelend moest optreden was zeven minuten voor de pauze. Toen moest hij zijn kwaliteiten tonen bij een vrije trap van Vreij- sen. De druk van NEC werd in de tweede helft nog groter, maar de verdediging van FC Twente kon de Nijmeegse aanvalsgolven zon der al te veel problemen pareren. NEC bleef vechten voor de over winning. Echt uitgespeelde kan sen kon de thuisclub zich even wel niet creëeren. LpNDEN (ANP) - Met de handen in de zakken is Liverpool voor de veertiende maal in totaal en voor de zesde keer in acht jaar voet balkampioen van Engeland ge worden. Liverpool kon zaterdag zelfs ongestraft zijn derde neder laag op rij lijden want de enig overgebleven concurrent, Man chester United, verspeelde zijn laatste kans op de titel door Nor wich City een punt te laten: 1-1. Liveipool, dat op 30 oktober aan de leiding kwam, verloor de uit wedstrijd bij Tottenham Hotspur met 2-0 door twee doelpunten van de Schotse international Alan Brazil. De vraag is nu wie achter Liver pool tweede wordt in de eind stand. Die vraag is eigenlijk van af het moment dat Liverpool aan de leiding was gesteld. Wat dat betreft zal het gaan tussen Wat- ford en Manchester United. Wat ford zegevierde op eigen terrein met 2-1 over Arsenal en staat nu op 67 punten uit 39 wedstrijden. Liverpool heeft 81 punten. Man chester United heeft drie punten achterstand op Watford maar heeft pas 37 wedstrijden ge speeld. Onderaan de ranglijst is de situatie voor een aantal clubs precair. Swansea bleef ondanks een ge lijkspel van 1-1 tegen Ipswich Town onderaan met 38 punten uit 39 wedstrijden. Brighton ver loor uit bij Notts County met 0-1 en staat met 39 uit 39 als 21ste geklasseerd. De nederlaag bete kent ongetwijfeld dat het vonnis over de Zuidengelse club is ge veld. Steve Foster, de Engelse in ternationale verdediger van ADVERTENTIE Stadhuisplein Leiden 18.30 uur 19.00 uur LEIDEN 19.35 uur LEEFT 20.05 uur voorwedstrijd F-junioren Verversbuurt-T ransvaalbuurt 't Spoortje-Zeeheldenbuurt VTL-LFC fawS Hfc voort Mie trillen Brighton, deed in het bikkelhar de duel met Notts County in de tweede helft alle mogelijke moei te van het veld te worden ge stuurd. Foster had in de eerste helft een boeking gekregen waardoor hem nu automatisch een schorsing van een maand wacht. Wanneer hij van het veld zou zijn gestuurd was de schor sing onmiddellijk ingegaan en had hij op 21 mei in elk geval de finale van de strijd om de Engel se beker met Brighton tegen Manchester United kunnen spe len op Wembley. Foster begon de tweede helft met het opzettelijk maken van hands, waarvoor hij uit het veld gestuurd had kun nen worden. Scheidsrechter Wil son negeerde de overtreding ech ter waarna Foster het probeerde met twee zware tackles tegen zijn directe tegenstander Trevor Christie. Wilson bestrafte die overtredingen ook niet, waar door Foster een maand schor sing wacht. Ook voor Manchester City lijkt het doek in de eerste divisie geval len. Manchester City verloor op eigen terrein met 1-2 van Not tingham Forest. Ook Birming ham City is niet veilig maar de club doet het de laatste weken goed en won zaterdag uit met 2-1 van Sunderland. Manchester Ci ty verkeert bovendien in de on voordelige positie dat het een wedstrijd meer heeft gespeeld dan de concurrentie. In de twee de divisie is Queens Park Ran gers al zeker van promotie. De Londense club zal waarschijnlijk vergezeld worden door Wolver hampton Wanderers terwijl Ful- ham en Leicester City strijden om de derde promotieplaats. West-Duitsland De strijd om de Westduitse voet- baltitel heeft zich na de wedstrij den van vrijdag en zaterdag toe gespitst. Nog drie clubs zijn in de race. Leider Hamburger SV re duceerde zaterdag op eigen ter rein de kansen van VFB Stutt gart tot een minimum door met 2-0 te winnen. Stuttgart heeft in theorie nog een kleine kans op de titel. Werder Bremen bleef meetellen door een overwinning van 5-2 op Fortuna Düsseldorf. Zowel HSV als Werder bezit 43 punten uit 29 wedstrijden. Ook Bayern München behaalde een zege (4-0 op Hertha BSC) en blijft een kandidaat voor de titel. Bayern heeft evenwel twee pun ten minder dan de nummers een en twee. In het topduel Hamburger SV- VFB Stuttgart had de koploper in de eerste helft veel problemen met de defensieve instelling van de gasten. Stuttgart nestelde zich met een groot aantal spelers rond het zestienmetergebied en waag de zelden een aanvallende actie. De 40.000 toeschouwers moesten tot in de tweede helft wachten, voordat HSV de verdedigings muur doorbrak. Von Heesen maakte het eerste doelpunt, Ma- gath voegde er later nog een aan toe. Bij Bayern München kwam Dieter Höness eindelijk weer eens toe aan zijn specialiteit: doelpunten maken. Tegen Her tha BSC scoorde de spits twee keer, de helft van de totale pro- duktie van zijn ploeg. Rudi Vóller was de uitblinker in het duel Fortuna Düsseldorf - Werder Bremen. De spits van Bremen en het nationale elftal maakte een hattrick in de door zijn ploeg met 5-2 gewonnen wedstrijd. Vóller neemt op de topscorerslijst de eerste plaats in DORDRECHT - Voor 11.000 toeschouwers boekte DS'79 gisteren tegen concurrent Volendam een 2-2 gelijkspel. Daarmee behield de Dordtse ploeg een riant uitzicht op de eredivisie. Met nog twee duels (Telstar en Vitesse) te spelen heeft DS twee punten nodig om pro motie te bewerkstelligen. Be halve de nummers één en twee promoveert ook de win naar van de nacompetitie. Volendam, VW en Cambuur hebben al een periodetitel op zak. Den Bosch leidt in de vierde periodestand. met 21 goals. FC Köln, de ploeg van coach Rinus Michels, bleef in de race voor Europees voetbal, maar moest toch een gevoelig verlies incasseren. In de uitwed strijd tegen VFL Bochum (0-0) moest doelman Schumacher met een hoofdwond voortijdig het veld verlaten. Onderaan de ranglijst ziet het er somber uit voor Schalke '04 en Karlsruher SC. Schalke neemt de laatste plaats in en werd nog steviger op die positie gedrukt door een nederlaag van 1-3 tegen Bayer Leverkusen. Karlsruher SC won vrijdag met 2-1 van FC Nürnberg en kreeg aansluiting met nummer zestien, Hertha BSC, dat met 0-4 ten onder ging bij Bayern München. België De dertigste speeldag in de Belgi sche competitie heeft aan de kop van de ranglijst niets veranderd. Anderlecht won het toptreffen tegen Antwerp met 2-1 en be hield daardoor een punt voor sprong op Standard Luik, dat thuis met 3-0 meester over Win- terslag was. Door de nederlaag tegen Anderlecht werden de ti- telkansen van Antwerp ver knald. Anderlecht speelde tegen Antwerp zonder Perusovic en Hofkens sterk aanvallend. Antwerp kroop schielijk in de verdediging. Slechts een half uur kon het on heil worden afgewend. Olsen scoorde fraai na een een-twee combinatie met Vercauteren. Antwerp reageerde nauwelijks op de openingstreffer en bleef verdedigend spelen. Zonder suc ces trouwens, want nog voor de rust werd het 2-0 door Brylle. In de tweede helft domineerde An derlecht opnieuw. Doelman Svi- lar voorkwam meer doelpunten. Tijdens de laatste twintig minu ten speelde Antwerp wat meer op de aanval en werd het nog even spannend toen Petursson de 'achterstand in de 74ste mi nuut verkleinde. Standard Luik bleef Anderlecht op korte afstand volgen. De titelver dediger speelde tegen Winterslag overigens slecht. In de eerste helft werd niet gescoord. Na rust werd het binnen twee minuten 2- 0. Eerst scoorde Delangre, direct Toni Schumacher ernstige blessure daarop Geurts. Delangre bepaal de in de slotfase de eindstand op Spanje De Spaanse voetbaltitel blijft in het Baskenland. Athletic de Bil bao nam het kampioenschap over van Real Sociedad uit San Sebastian. Athletic de Bilbao veroverde het kampioenschap dank zij een overwinning met 5-1 bij de degradant Las Palmas. Athletic kwam daardoor op 50 punten. Een meer dan Real Ma drid, dat de uitwedstrijd bij Va lencia met 1-0 verloor. Valencia voorkwam met de zege degrada tie naar de tweede divisie. Volgend jaar spelen Santander, Celta en Las Palmas een klasse lager. FC Barcelona, dat door verlies bij Osasuna in Pamplona (1-0) vierde werd, kan het ko mende seizoen alleen in de strijd om de Uefa-beker uitkomen wanneer Real Madrid over enke le weken de finale van het toer nooi voor de bekerwinnaars te gen Aberdeen wint. EINDHOVEN (ANP) - PSV schijnt de merkwaardige traditie op te bouwen de degradatiekan didaten een handje te willen hel pen. Vorige week profiteerde FC Twente al in Enschede en zater dag werd PEC Zwolle geen stro breed in de weg gelegd in zijn streven wat punten te verzame len. Het gevolg was dat de Zwol se ploeg zegevierend met 1—0 het Eindhovense stadion verliet. Het merendeel van de 13.000 toe schouwers was toen al lang ver dwenen, teleurgesteld als zij wa ren door het ongeïnteresseerde en dus slechte spel van de thuis club waarvoor in dit seizoen niet meer te verdienen is. Maar waar van de spelers kennelijk nog niet op de hoogte zijn van het bestaan van een spoïtieve plicht en van verplichtingen ten opzichte van de betalende toeschouwers. Het was ongelooflijk slecht in het PSV-stadion. Toch had Libregts zijn spelers met een offensief systeem het veld ingestuurd. Hij gebruikte geen vrije verdediger, speelde achterin dus een tegen een, liet het middenveld door vier man bezetten en maakte ge bruik van drie spitsen. Het resul teerde in een ongelooflijk ge klungel. De verdedigers Lands bergen en Brandts speelden de slechtste wedstrijd uit hun car rière. Tot nu toe tenminste. Van het middenveld ging weinig drei ging uit en aanvallend verkeerde men in de veronderstelling dat goede bedoelingen alleen vol doende waren. Bij PEC-Zwolle lagen de zaken an ders. De Zwolse ploeg heeft de punten hard nodig en wilde daar ook voor knokken. Aangezien PSV nauwelijks aanvallende ini tiatieven ontplooide, kon PEC een flink deel van de wedstrijd domineren. De thuisclub had ge luk, dat de tegenstander aanvan kelijk niet ten volle in zijn moge lijkheden geloofde andere was voor rust de zaak al beslist. Rie- mens en Kamstra stuitten daar door op Doesburg, die zich aan vallend ook emotioneel weerde maar tenslotte ook de moed in de schoenen liet zakken. In de tweede helft toen Koolhof de plaats innam voor Rene van de Kerkhof en daarbij alleen de aan dacht trok door voortdurend bui tenspel te lopen, kwam PEC al na drie minuten aan de leiding. Na een overtreding van Lands bergen mike Scheve de bal uit de vrije trap op het hoofd van Van Kooten, die de verste hoek uit zocht voor zijn doelpunt: 0-1. PSV, dat acteerde als een reus op lemen voeten, reageerde nauwe lijks. Van Kooten, Riemens en Van der Hengst kregen kansen om de voorsprong uit te bouwen. 'Terwijl op de tribune slaaplied jes werden gezonden kwam PSV pas na 75 minuten tot zijn eerste goede actie. ThoreSen kopte ech ter na aangeven van Koolhof naast. In de slotfase raakte Van der Hengst vrij ernstig gebles seerd. Toen deze de aanmerking maakte, dat de zwak leidende scheidsrechter Severein pas na twee minuten het spel onderbrak om de verzorger toe te laten, kreeg Van der Hengst zeer ten onrechte een gele kaar. In de laatste minuut toonde Doesburg zich nog de beste aanvaller en dat is typerend voor dit PSV. DELMENHORST (ANP) - Het Westduitse dameselftal heeft zaterdag in Delmenhorst in een wedstrijd voor groep vier van de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap gelijkge speeld tegen Denemarken: 1—1. Het was het derde gelij ke spel van de Westduitsen in drie wedstrijden. De 5400 toeschouwers zagen West-Duitsland in de 29ste minuut de leiding nemen door Rieke Koekoek. De con ditioneel sterkere Deense speelsters kwamen in de Sis te minuut uit een strafschop van Jette Anderson op gelij ke hoogte. In groep vier leidt Nederland met vijf punten uit vier wed strijden. West-Duitsland is tweede met drie punten uit drie wedstrijden. De stand in groep 4 is: Nederland 4 2 115 10-5 W.-Duitsland 3 0 3 0 3 4-4 Denemarken 3 1113 2—2 België 4 1 1 2 3 4-9

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12